Nieuw In Oost-Nederland kan men weer rustig slapen Vier zware jongens achter slot en grendel Uitbreker weer ingerekend achter een kopje thee Mars"-militairen drongen wijnkelder binnen DAGBLAD VOOR ALKMAAR Politie had een beste dag Daders overval meldden zich Zij hadden het vooral gemunt op pastorieën Nieuwe koffiebonnen Djakarta stelt ultimatum Kaesong opgegeven? Katholieke Slovenen rukten rode ster van Tito's vlag EN OMGEVING nHd *1e* Revolutie in omwenteling? Commandotroepen worden zelfstandig Amerikaanse wapens voor Joego-Slavië? Veertig inbraken opgehelderd Hoger beroep afgewezen Vier militairen aan de dood ontsnapt Twee bisschoppen beschuldigd Moskou begint nieuwe vredesactie Autodief in de val op Afsluitdijk Volksverhuizing van Oost-Duitsers „Millioenen-lijntje" een meter verzakt Burgess en Maclean gevonden? Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1,77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m„ minimum f 4. familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct, per m.m. Bij contract belangrijke korting, Directeur: E. j. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 30 Augustus 1951 36e Jaargang No. 689 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DE PUBLIEKRECHTELIJKE bedrijfsorganisatie, waartoe de wet sinds Januari 1950 tot stand is gekomen, is terecht genoemd een omwenteling, een maat schappelijke reorganisatie van fundamentele betekenis. Aan de uitvoering van de P.B.O.-raam- wet is geleidelijk-aan begonnen. De S.E.R., dat is de Sociaal Eco nomische Raad, algemeen leidend orgaan en toporgaan van het ge heel der P.B.O., maakte met zijn werkzaamheden een begin. Een voor-ontwerp voor een Land bouwschap P.B.O.-orgaan, is thans aanhangig gemaakt. De eerste wezenlijke stappen op de weg der „omwenteling" zijn ge zet. En nu al komt er, van overi gens onverdachte zijde, een ge luid naar voren, om in deze pas begonnen „omwenteling", een revolutie tot stand te bren gen! Het is niemand minder dan pater dr. Cassianus Hentzen O.F.M., moderator van de Alge- iftene Katholieke Werkgeversver eniging, die in de „Katholieke Werkgever" van 23 Augustus j.l. een betoog levert, dat verschil lende in onze kring algemeen- erkende en algemeen-aanvaarde richtlijnen omver werpt. Hij gaat er van uit, dat de Stichting van de Arbeid en de Sociaal Economische Raad een „doublure" vormen, o.m. omdat de S E.R. door de wijze van zijn samenstelling eenzelfde „com promissen-karakter" zou hebben als de Stichting. Wel geeft hij toe dat de 15 leden van de S.E.R. die door de Kroon worden benoemd, ten aanzien van dat compromis sen-karakter, corrigerend kunnen werken, maar hij veronderstelt meteen, dat die „Kroon-leden" te zeer bezorgd moeten zijn, om overeenstemming bij de vakorga nisatie-tegenstellingèn te bewer ken en hun bemoeiingen dus niet voldoende naar het algemeen be lang kunnen richten (wat inder daad hun taak is). Wij van onze kant weten niet, in hoeverre de nogal jonge, de tot nu toe (nauwelijks een jaar) gevolgde practijk in de S.E.R. aanleiding tot deze sombere ge voelens kan geven, maar deze stelling van pater Hentzen is ver- moedailijk niet het belangrijkste deel van het betoog. Men zou menen naar de eerste indruk van het artikel dat de schrijver beoogt, de vroegere strijdvraag weer op te rakelen, of de Stich ting, na de vorming van de S.E.R. eigenlijk niet een overbodigheid genoemd moet worden, maar tot die conclusie komt dr. H. zeker niet. Het zal velen, die gewend zijn aan de jarenlange leer, dat de P.B.O. gebouwd moet zijn op de vrije organisaties en dat deze dan ook de leiders van de verschil lende PBO-organen kiezen, stel lig wel vreemd in de oren klin ken, van dr. Hentzen te verne men: „In een corporatieve "maat schappij zijn vrije organisaties niet te aanvaarden als compo nenten van haar bouw." Dat is in elk geval, na alles wat wij tot nog toe geleerd hebben en gelet op wat het fundament van de PBO-wet vormt, 'n bepaald revolutionnair geluid! Ook wil pater H. de vakorgani saties of hun centrales niet meer zien als kiescolleges voor de P.B.O.-besturen; ook dit is een mening, welke lijnrecht ingaat tegen allies, wat in onze en ook in andere kringen, aanvaard werd als de gezonde leer! Nu willen wij geenszins bewe ren, dat de gedachten van pater Hentzen, op-zich direct alle afge wezen moeten worden, maar de vraag is wel, of ze alle nieuw zijn, of ze niet veel eer, van andere dan katholieke zijde bij de be handeling van de P.B.O.-wet ge hoord, onzerzijds voldoende be sproken en weerlegd zijn. Het lijkt heel natuurlijk, dat allen, die bij de verschillende P.B.O.-organen zijn aangesloten, inderdaad „door het blote feit, dat men in een bepaalde bedrijfs tak een functie bekleedt, dat men een bepaald vak of beroep uit, oefent", meedoen aan de verkie zing van degenen, die him be drijfschap of productschap zullen gaan leiden; maar, de wet heeft dit weloverwogen en bewust met aanvaard. Wij zien thans geen reden, gelet op de weinige erva- ring, welke tot nu toe met de P.B.O.-practijk kan worden opge- daan, dat van onze kant met een zo gezaghebbend pleidooi voor snelle wetswijziging op deze veel omstreden punten weer voor het vuur wordt gekomen. „.-„t. Zouden wij de enorme maat schappelijke omwenteling eerst eens laten doorwerken al vorens nu al met wijzigingen te komen, welke alleen maar ge schikt schijnen, om aez°h0^ nodige rust in de sociale e politieke beweging nog meer te verstoren? Het korps Commandotroepen komt als zelfstandige eenheid per 1 September a.s. rechtstreeks on der bevel van de Commandan Strijdkrachten te velde, aldus is gistermiddag te Poosendaa kend geworden tijdens de uitrei king van de groehe baretten aa de manschappen vaji de compagnie Commandotroepen, me met eoed gevolg hun eerste op leiding en selectietraining hebben voltooid. Deze manschappen zul len gedurende het tweede d van hun diensttijd worden opge leid tot specialisten op verschil lend gebied. VOORSTEL VAN HARRIMAN LONDEN Naar in welinge lichte kringen verluidt, zal Averell Harriman aan president Truman voorstellen, dat aan Joe go-Slavië dezelfde voorrechten zullen worden verleend met be trekking tot wapenleveranties als aan de landen van het Atlantisch Pact. Harriman zou hierover me dedelingen gedaan hebben aan de Britse regering. De leveranties zouden pantser auto's, gemotoriseerd geschut en dergelijke wapens betreffen, die Joego-Slavië niet alleen in staat zouden stellen een aanval af te slaan, doch ook tot een tegenaan val op vijandelijk gebied over te gaan. Gistermorgen hebben de 32-ja- rige opkoper L. T. en de 31-jarige Z. J., twee van de drie mannen, die betrokken waren bij de moord op de Rotterdamse caféhouder Becude, zich bij de Rotterdamse politie gemeld. T. vertelde het dodelijke schot te hebben gelost. Ze hadden zich tevoren moed in gedronken. Het was niet de bedoeling ge weest B. te doden, maar toen de zaken fout begonnen te lopen, was T. zijn zenuwen niet meer meester geweest. Toen zij de ge volgen van hun daad vernamen, hadden zij zich maar gemeld, om dat zij toch niet aan arrestatie zouden ontkomen. De derde be trokkene, de 26-jarige schilder F. de J., werd gistermiddag in zijn woning gearresteerd, terwijl ook een 70-jarige opkoper is aan gehouden, die de mannen de re volver had verkocht. (Van onze redacteur) Meer dan een half jaar achtereen werd het Oost-Nederlandse platteland onveilig gemaakt door inbrekers, die kans zagen veertig kraken te zetten, alvorens te worden ingerekend. Maan den achtereen was de rijkspolitie in Salland iedere nacht op onderzoek uit, doch desondanks bleven de inbraken voort duren. In het volste vertrouwen, dat de inbrekers vroeg of laat een ,fout zouden maken die de speurende politie op hun spoor zou brengen, werd de nachtelijke surveillance onverdroten voortgezet. Ruim een maand geleden verplaatsten de inbrekers hun operatieterrein van Salland naar Twente, waar de ene inbraak na de andere volgde. Onder Borne maakten twee inbrekers echter inderdaad de fout waarop de politie wachtte. Toen een Rijkspolitieman nader de, stapten twee mannen die nog. afl wat bagage bij zich hadden op hun fietsen, maar op zodanige wijze, dat de politieman argwaan kreeg. Schijnbaar onverschillig deden zij kalmpjes aan en wilden de politie voorbij laten fietsen. Het was evenwel te laat. Zij wer den in het oog gehouden en toen meerdere politiehulp in de nabij heid was, werd toegeslagen. Twee inbrekers, een kellner en een kantoorbediende uit Amster dam, waren geknipt. De districts recherche van de Rijkspolitie ging deze zaak verder uitpluizen en dit diepgaande onderzoek, dat dagen lang duurde, leidde uitein delijk tot de arrestatie van een derde Amsterdammer, zekere W. Ook een vierde Amsterdammer W„ die voor een ander delict reeds in de gevangenis was in gesloten, was bij de zaak betrok ken en werd Dinsdag naar Al melo overgebracht. Hoewel de arrestanten aanvan kelijk hardnekkig ontkenden, Er is nu een einde gekomen aan de vrijheid van beide mannen die op 8 Augustus 's middags over de muur van het Huis van Bewaring in Amsterdam klommen en een derde gevangene die hen had geholpen, aan de binnenzijde van de muur lieten staan. Ze stuurden later hun gevange niskleding netjes over de post naar de directeur terug, maar in de avond van 20 Augustus werd een hunner, de Utrechtse koopman V. weer ingerekend, terwijl hij in de Amsterdamse Staalstraat liep te wandelen. De andere uitbreker, de Utrechtse accountant M. van O. zat Dinsdagmiddag een kopje thee te drinken bij hotel „T erminus" tegenover het station Hollandse Spoor in Den Haag, wachtend op zijn vrouw die regelmatig met hem in contact stond en per trein naar Den Haag kwam gereisd. Ze werd echter al enige tijd door de Utrechtse recherche geschaduwd, die precies had gedaan als of ze geloofde dat van O. al lang in Frankrijk zat, maar natuurlijk wel beter wist. En zo was het een klein kunstje van O. weer in te rekenen, nadat een Utrechtse rechercheur achter zijn echtgenote was aan ge reisd, eerst in de trein, later in de tram van Staatsspoor af. Van O. verbleef onder de naam M. de Wit in een Haags pension, waar hij zich voor ambtenaar aan het departe ment van Financiën had uit gegeven. Onder diezelfde naam was hij al weer druk doende een nieuwe werkkring te vinden. Indertijd was hij tot twee jaar veroordeeld we gens valsheid in geschrifte en verkoop van goederen uit een failliete boedel. Hij was in hoger beroep gegaan, maar lang niet geduldig genoeg om de behandeling daarvan af te wachten. Zijn kansen zijn er waarschijnlijk niet beter op geworden In Eindhoven worden op het ogenblik grote spoorwegwerken uitgevoerd. De gehele spoorlijn zal omhoog gebracht worden om een einde te maken aan de ellende van de gesloten over wegen. Hier is de beruchte Woenselse overweg, die een paar honderd keer per dag open en dicht gaat, op het spitsuur, als iedereen tracht zo spoedig mogelijk naar huis te komen. stapelde het bewijsmateriasfl zich meer en meer op en uiteindelijk kwamen de bekentenissen voor de dag, waardoor niet minder dan 40 inbraken tot klaarheid werden gebracht. Eerst hadden zii in Noord-Bra bant en Utrecht eewerkt: daarna waren de Achterhoek. Salland en Twente aan de beurt. Hoewel en kele inbraken in manufacturen- maaaziinen werden cenleead. hadden de misdadigers het vooral aemunt on Katholieke nastorieën. Zo maakten zii in Heetcn rond f 10.000 buit. Bliikens het onder zoek moeten zii zich meester heb ben aemaakt van rond f 25.000. aan contanten. Daarnaast waren radio-toestellen, rookeerei. brom fietsen en andere artikelen van hun aadina. Van het geld kon tot op heden nog niets worden achterhaald; wel een bromfiets van de dominee van Vroomshoop en een radio toestel van de pastoor van Schaik. Volgens mededeling van de Riikspolitie zijn practisch alle inbraken, deze zomer in Sallland gepleegd, tot klaarheid gebracht. Zoals men zich herinnert, werden de Katholieke pastorieën te Le- melerveld, Dalfsen, Heeten, Nw.- Heeten, Lettele enz. met voor de inbrekers meer of minder succes bezocht. De laatste twee maan den deden zich op het Sallandse platteland geen inbraken meer voor. Bon 507 algemeen (a- en b- kaarten) en bon 515 algemeen (d- kaart) zijn aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. De bonnen kunnen met ingang van Vrijdag '31 Augustus worden ge bruikt en blijven geldig tot en met 15 September a.s. Het rant soen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 11 October geschieden. AAN GUERILLA-TROEPEN OP ZUID-CELEBES DJAKARTA Vanuit de werkkamer van president Sukar no heeft de minister-president, dr. Sukiman, in een radiobood schap bekend gemaakt, dat de Indonesische regering aan de gue- rillatroepen in Zuid-Celebes een ultimatum heeft gesteld om zich binnen vijf etmalen bij de be voegde autoriteiten te melden. Indien de rebellerende troepen, die onder leiding staan van 'Ka- har Muzakkar, aan deze oproep geen gehoor geven, zullen de re geringsapparaten, gesteund door het volk, tot een krachtige actie overgaan. Het ultimatum is gericht tot de troepen, die op 17 Augustus met medeneming van uniformen, transportmiddelen en 2 millioen rupiahs naar het binnenland van Celebes zijn gevlucht. OM BERTHA HERTOGH SINGAPORE, 30 Aug. (Reuter! Het oppergerechtshof van Ma- lakka heeft met algemene stem men het beroep van de Maleise onderwijzer Mansoor Adabi tegen de nietig-verklaring door het hoge gerechtshof van zijn Mo hammedaanse huwelijk met Ber tha Hertogh afgewezen. De gehele politiemacht van Singapore was paraat, voor het geval de uitspraak tot nieuwe ongeregeldheden aanleiding zou geven. OVEREENSTEMMING NIET WAARSCHIJNLIJK MEER TOKIO, 30 Aug. (Reuter). Radio Peking, die tevoren ,,een belangrijke bekendmaking" over Kaesong in het vooruit zicht had gesteld, heeft een uitzending van een kwartier gewijd aan een aanval op gene raal Ridgway. De radio beschul digt de opperbevelhebber der verbondenen van „verdraaiing der feiten en een poging leu gens te verzinnen teneinde het onwettig bombarderen van Kaesong te camoufleren". In een uitzending van de voor-, lichtingsafdeling van het opper bevel der V.N. naar Korea wordt gezegd: „Een hervatting van de besprekingen te Kaesong schijnt niet meer de belofte van een maand geleden in te houden, dat overeenstemming over een sta ken van het vuren mogelijk zou zijn". Vier militairen uit de Hars kamp, die met een auto, bestuurd door de soldaat G. G. Manders, de spoorlijn UtrechtArnhem bij Ede passeerden, zijn Woensdag avond op het nippertje aan de dood- ontsnapt, toen de motor vlak voor de rails afsloeg. Op dat moment, ongeveer half tien, na derde namelijk de D-trein Am sterdam-Bazel. De machinist, die reeds afremde vanwege de stand van een der signalen, bracht de trein onmiddellijk tot stilstand, toen hij de auto opmerkte. Hij hoorde een luid gekraak en bij nader onderzoek bleek, dat de trein de bumper van de auto had afgerukt, terwijl de treeplank van een der wagons was ver nield. Niemand liep letsel op. Morgen viert H.K.H. Prinses Wïlhelmina der Nederlanden haar een-en-zeventigste verjaardag. Dat Zij dit mag doen in goede gezondheid genietend van een zozeer verdiende rustige levensavond, zal ieder van ons reden geven tot die vreugde, die op de oude „Koninginnedag" ook nu weer zal leiden tot feestbetoon. En opnieuw willen wij in dankbaarheid gedenken wat Zij veertig moeilijke jaren voor ons land is geweest. God moge haar nog lang in vrede laten temidden van ons volk en het Oranjehuis. BELGRADO (K.N.P.) De Katholieke Kerk wordt er de laatste twee dagen weer van be schuldigd in het Noorden van Joego-Slavië een nieuwe activi teit tegen Maarschalk Tito te ont plooien. De leiding van deze op standige beweging hebben, vol gens de door de staat gecontro leerde bladen, de Apostolische Administrator van Maribor, Mgr. Maximiliaan Drecnik en de Apos tolische Administrator van Lju- beljana, Mgr. Antonius Vovk. Volgens de tegen de bisschop pen van dit overwegend katholie ke deel van het land ingebrachte beschuldigingen, zouden zij heb ben gezegd, dat „de tijd is aan gebroken, om de kracht van het Katholicisme weer eens te tonen." Zij zouden daarvoor liever een later tijdstip hebben gekozen, al dus de beschuldigingen, maar op last van het Vaticaan „moesten zij nu reeds beginnen". Twee incidenten zijn, volgens de correspondent van de New- York Herald Tribune, van dit ageren de oorzaak. Bij het eerste hebben de katholieken van het MOSKOU De gehele Sovjet- russische pers, aldus A.F.P., druk te Woensdag de resolutie af van het Sovjetrussische „Vredescomi- té". Het comité heeft besloten in September een actie te beginnen voor het verkrijgen van handte keningen voor de vrede en in No vember in Moskou een conferen tie van „Strijders vóór de vrede" te houden. HOORN'S RAADSEL SNEL OPGELOST In Hoorn werd gistermiddag een personenauto gestolen. Dit werd door de Hoornse gemeen tepolitie o.a. telefonisch medege deeld aan de post van de Rijks politie op de Afsluitdijk en aan het personeel van deze post ge lukte het enige tijd later de wa gen aan te houden. Het bleek, dat P. J. S., los ar beider te Alkmaar, er mee van door was gegaan. Hij is in Wit- marsum in bewaring gesteld. De auto werd in beslag genomen. Vandaag zal S. ter beschikking worden gesteld van de Officier van Justitie te Alkmaar. stadje Ptuj in tegenwoordigheid van de bisschop de rode ster van de Joego-Slavische vlag afgerukt. In het tweede geval hebben de katholieken in verscheidene plaat sen aan de Italiaanse grens de klok geluid naar aanleiding van het overlijden van Mgr. Carlo Margotti, aartsbisschop van Gori- zia, die destijds door Tito in de gevangenis is geworpen. Aan deze feiten wordt vastge knoopt de activiteit, die de „grote katholieke school" van Ljubeljana zou ontwikkelen onder leiding van Mgr. Vovk. Bovendien wordt geconstateerd, dat de Katholieken van Slovenië de communistische bladen boycotten en in het bij zonder afwijzend staan tegenover „Novi Put" (Nieuwe Dag"), een orgaan, uitgegeven door priesters, die trouw aan de communistische regering van Tito hebben gezwo ren. 100.000 ARBEIDERS O.A. NAAR POLEN BONN Volgens de corres pondent van de „Manchester Guardian" hebben de Poolse en Oostduitse presidenten Beirut en Pieck een geheime overeenkomst gesloten, volgens welke honderd duizend Oostduitse arbeiders naar Polen en andere Oost-Europese volksdemocratieën zullen worden verplaatst. Het doel hiervan zou zowel zijn de bestrijding van de werkloos heid in Oost-Duitsland als de ver mindering van het tekort aan ge schoolde arbeiders in de Oost- Europese staten. De gezinsleden der betrokken 'arbeiders zouden later volgen. In totaal zouden de Sovjets een kwart millioen men sen uit Oost-Duitsland naar de Russische satellietstaten willen overbrengen. Er zouden reeds 4500 Oostduitse arbeiders naar Polen zijn overgebracht. 's-GRAVENHAGE. Naar eerst thans bekend wordt, heeft een aantal militairen van de 31ste regimentsgevechtsgroep zich in de loop van de tiendaagse oefe ning „Mars" op onbehoorlijke wijze gedragen. Bedoelde groep, in totaal ong. 70 man, bevond zich op een ge geven ogenblik nabij de ruïne van kasteel Enghuizen te Hum- melo in de buurt van Doetin- chem, toen er een hevige regen bui boven hen losbrak. Bij het zoeken naar een schuilplaats stootten zij in de ruïne van het kasteel op een afgesloten kelder deur, die enkelen van hen for ceerden. Zij gingen naar binnen en kwamen toen tot de ontdek king. dat zij zich in een rijkelijk gevulde wijnkelder bevonden. Voor vele van deze door regen en vermoeienis verkleumde mili- Sedert half Juli is het befaam de, in 1930 aangelegde „millioe- nenlijntje" Heerlen Schaesberg Kerkrade Schin op Geul na bij het station Kerkrade, als ge volg van de ondergrondse exploi tatie van de mijn Willem Sophia in Spekholzerheide, meer dan een meter gezakt over een afstand van 200 meter. Men verwacht dat het lijntje nog wel verder zal zak ken, evenals een nabijgelegen ko- lenspoor. De treinen rijden er met 5 km snelheid overheen. Binnen kort wordt met de ophoging be gonnen. tairen, bleek de bekoring te sterk. Zij deden zich te goed aan de wijnen en andere voorhanden zijnde dranken. De legerleiding is onmiddellijk tegen deze groep opgetreden. De 12 grootste belhamels zijn in voorlopig arrest opgesloten in 't depot voor discipline der Kon. Landmacht, het kamp Nieuwer- sluis te Loenen aan de Vecht. Tegen de andere wijnliefhebbers is proces-verbaal opgemaakt. Verscheidene militairen zuillen in verband hiermede terecht moe ten' staan voor de Krijgsraad te velde te Arnhem. LONDEN, 30 Aug. (Reuter). Volgens de „Daily Herald" is de Engelse inlichtingendienst op de hoogte van de verblijfplaats dei- vermiste diplomaten Burgess en Maclean. Leden van de militaire inlich tingendienst hebben het Engelse ministerie van buitenlandse za ken Woensdag gemeld: „Wij we ten, waar zij zijn en wat geschied is na hun aankomst te St. Malo", aldus dit blad. Mevrouw Maclean zou bericht ontvangen hebben van haar echtgenoot. Volgens een bericht van de „Daily Graphic" uit Parijs heeft zich Woensdagavond in Frank rijk het gerucht verspreid, dat zich nieuwe ontwikkelingen heb ben voorgedaan in de zaak der vermiste diplomaten. Binnenkort zou een bekendmaking van het Engelse ministerie van buiten landse zaken te verwachten zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1