Voor het schouwburgvraagstuk voorlopig nog geen oplossing! Vrijdag kan men nu en dan gratis kermis vieren Fraaie „poppenstad" van de Bond Zonder Naam Nei ove Kennemer Kluit, DE WERELD HEEFT GEEN WACHTKAMER Talr er ALKMAAR EN OMSTREKEN Inleggers Stichting Nood schouwburg krijgen hun geld niet terug Wordt Stichting geliquideerd? INGEZONDEN AGENDA Kinderen „gaan" op de bon Alkmaar bezit Katholieke hockeyvereniging DE KINDEREN WEER NAAR SCHOOL Daar loopt U niet in! \U Goed gespeeld somber stuk PAGINA 2 DONDERDAG 30 AUGUSTUS 195.1 ALKMAAR De Stichting Noodschouwburg, die aanvankelijk het plan had een oplossing van het schouwburgvraagstuk te zoeken in een verbouwing van de Korenbeurs, heeft dit plan laten varen. Ook een plan, om over te gaan tot de bouw van een geheel nieuwe schouwburg, moest wegens de enorme kos ten en de schaarste aan bouwvolume naar het rijk der lucht kastelen verwezen worden. Evenmin ziet het er naar uit, dat de van gemeentewege geëntameerde plannen, om te komen tot een pool, waarbij behalve de gemeente en de Stichting Noodschouwburg, ook een tweetal schouwburgdirecties betrok ken zou worden, verwezenlijkt zullen worden. Vast staat, dat de inleggers bij de Stichting Noodschouwburg hun geld niet terugkrijgen; bij eventulee liquidatie van de Stichting worden deze gelden, ten bedrage van f 30.000.voor een soortgelijk doel besteed. Tal van vragen Naar aanleiding van ons arti kel over de restauratie van de toneelzaal van het Gulden Vlies, waarbij wij terloops opmerkten, dat de bouw van een nieuwe schouwburg financieel tot de on mogelijkheden behoort, hebben verschillende lezers ons gevraagd, hoe het momenteel staat met de plannen betreffende de. bouw van een Noodschouwburg, waarvoor destijds, kort na de bevrijding, de burgerij een kapitaal van f 30.000 bijeenbracht. Sommige briefschrijvers waren van mening, dat de Stichting weinig reden van bestaan meer heeft, anderen vragen zich af, of de destijds gestorte gelden nog in enigerlei vorm aan de gevers ten goede zullen komen. Plannen nog in studie Over deze zaken hebben wij bij verschillende personen en in stanties inlichtingen ingewonnen, waarbij ons is gebleken, dat de kwestie van de oprichting van een Noodschouwburg, in welke vorm dan ook, nog bij B. en W. van Alkmaar en het bestuur van de Stichting in studie is. Het bestuur, aldus werd ons verzekerd, werkt nog steeds aan de verwezenlijking van bedoelde plannen, al is men het er wel over eens geworden, dat de oor spronkelijke idee niet meer te verwezenlijken is. De bouw van een nieuw schouwburggebouw, al of niet met subsidie van de ge meente, wordt momenteel niet mogelijk geacht en waar de Ko renbeurs, die eerst genoemd werd als plaats van vestiging, aan een industriële onderneming verhuurd is en voorlopig niet beschikbaar komt, is ook dit plan van de baan. Streven naar samenwerking Het bestuur is nu bezig, zo werd ons medegedeeld in sa ALKMAAR. Tijdspiegelaar schrijft in „De Tijd" van gister avond het volgende: Waakzaamheid geboden! De burgemeester en de wet houders van Alkmaar schijnen er zich van bewust, dat bij Alkmaar de victorie is begonnen. Opnieuw, zo kan men de indruk krijgen, moet het Alkmaar zijn, waar de bevrijding aanvangt van het Spaanse juk. Genoemde burge meester en wethouders hebben de Alkmaarse gemeenteraad de navolgende bepaling ter goed keuring voorgelegd: „Onverminderd het bepaalde in artikel 196 onder 6e is het, behoudens vergunning van bur gemeester en wethouders, verbo den zich in het openbaar of in voor het publiek toegankelijke lokaliteiten, tenten, andere ruim ten of terreinen, met inbegrip van winkels, warenhuizen en magazijnen, of,zichtbaar zich be vindend in of op een wagen, rijtuig, motorrijtuig of schip of ander vervoermiddel, geheel of gedeeltelijk als Sinterklaas of Zwarte Piet vermomd of ver kleed op te houden". De bedoeling is door genoemde burgemeester en wethouders al dus onder woorden gebracht: „Opdat bij de kinderen zo wei nig mogelijk verwarring en on rust ontstaat". Toch hebben wij wel enige be denkingen. Hoe te voorkomen, dat de Sinterklazen-activiteit zich ondergronds gaat afspelen? Vooris mag men verwachten, daf ten gevolge van de door burgemees ter en wethouders gevoerde diri gistische politiek t.a.v. het Sinter- klazenbedrijf het tarief aanmer kelijk zal stijgen, hetgeen menig een zijn toevlucht zal doen nemen tot het een of ander familielid, die door de kinderen gemakke lijk als oom die of neef die her kend pleegt te worden. Tenslotte en dit is, zoals men begrijpen zal, een zéér ernstig bezwaar: Geen enkele bisschop zal zich ter opluistering van enige openbare Katholieke plechtigheid naar Alk maar kunnen begeven, zonder het risico, dat de Alkmaarse politie hem zal inrekenen. Hoe kan hij bewijzen, noch geheel, noch ge deeltelijk als Sinterklaas ver momd of verkleed te zijn. Dat hij bisschop is, zegt niets. Dat was Sinterklaas ook. Laten de consuls op hun hoede zijn! Het komt ons voor, dat onder het gras van deze roerende bezorgdheid rond het kind een anti-papistisch addertje schuilt. Met Tijdspiegelaars conclusie, dat hier een anti-papistisch ad dertje onder het gras schuilt, zijn wij het niet eens. Het was de Raad er werkelijk om te doen het gesol met de figuur van Sin terklaas te voorkomen; ook de katholieke fractie was voor deze nieuwe verordening. menwerking met de gemeente te trachten de belangen van ver schillende theater-directies te verbinden aan die van de Stich ting Noodschouwburg. Men zou het liefst zien, dat deze directies, met name werden genoemd de directeur van het Gulden Vlies, de heer W. Mooij en de directeur van de bioscoop De Harmonie, de heer C. de Lange, hun bedrij ven zouden verenigen tot een z.g. pool met de Stichting Nood schouwburg als derde partner, om dan gezamenlijk, mét de ge meente, het schouwburgvraagstuk tot een oplossing te kunnen brengen. Naast het.schouwburgvraagstuk zou men dan tevens een oplos sing willen vinden, voor het nij pende gebrek aan een expositie ruimte en een geschikte gelegen heid om grotere gezelschappen, zoals congressen en dergelijke, te kunnen huisvesten. Ook zou men dan de grotere sportvereni gingen, met een zaal voor een 750 a 1000 man, kunnen gerieven. Naar ons ter ore kwam, zou de directie van De Harmonie geen interesse hebben voor de vorming van een dergelijke combinatie schaal leggen. Zelfs als het saldo van het gemeentelijk Fonds voor Bijzondere Doeleinden, gevormd uit de baten van de exploitatie van de Centrale Keuken in de oorlogsjaren, welk saldo geschat wordt op f 55.000 tot f 60.000, door de gemeente daartoe, be schikbaar zou worden gesteld, zouden deze gelden nog ontoe reikend zijn voor een dergelijke verbouwing, als men tot samen werking zou willen besluiten. Wanneer het de gemeente ernst is, het schouwburgvraagstuk tot een oplossing te brengen, dan zal er' heel wat anders moeten gebeuren. Zoals de zaken nu staan, is het begrijpelijk, dat de directeur van het Gulden Vlies, die zich reeds zoveel kosten en moeiten getroost heeft om zijn schouwburg te verbeteren, graag baas in eigen huis wil blijven. Er zouden dan ook èn vanwege de Stichting Noodschouwburg èn van de zijde van de gemeente acceptabele voorstellen moeten worden gedaan. Het is moeilijk in deze inge wikkelde zaak alle hoofden in één zak te krijgen en de oplos sing van het probleem is nog lang niet in zicht. Gelden blijven aan Stichting Wat de destijds gestorte gelden betreft, werd ons medegedeeld, dat die in ieder geval eigendom van de Stichting blijven, zolang die niet is geliquideerd. Het is nl. geen gebruik om gelden, aan een stichting gegeven, terug te geven, of daarvoor rente te ver strekken aan de inleggers. Mocht TONEEL: „Pygmalion" door Rotter dams ToneeJl. BIOSCOPEN: REX: Lilli Mariene, alle leeft. VICTORIA: Abbott en Costello op de Uni versiteit, alle leeftijden; HARMONIE: Vier in een jeep, 14 jaar; CINEMA: Dolle Woensdag, alle leeft. Voorstellingen 7 en 9.30 uur. APOTHEKEN: Voor spoedgevallen is ge- - opend apotheek Wanna, Ritsevoort 5. BERGEN, Kunstzaal K.C.B. Tentoonstelling van schil derijen en tekeningen van Dirk Vis. 10-12.30, 14.30- 17.30 en 19.30-22 uur. De Alkmaarse kermis is geopend van hedenmid dag 4 uur tot vannacht 1 uur. Priesterstudentenvereniging geeft Ouderavond ALKMAAR. De Alkmaarse Priesterstudentenvereniging ,,St. Adelbertus" geeft op Vrijdag avond 31 Augustus te 8 uur in het St. Fidelisgebouw aan het Verdronkenoord een feestavond voor ouders en donateurs. Dooi eigen krachten wordt een aantal sketches opgevoerd, alsook een toneelstukje van ongeveer een half uur. Het geldt zo ongeveer als een afscheid van Alkmaar voor de Priesterstudenten, die begin September wederom het eerste trimester van het nieuwe cursusjaar ingaan. Men wordt in zo groot mogelijke getale ver zocht te komen. Zangrepefitie meisjes ALKMAAR. Men schrijft ons het volgende, meisjes Vrij dagavond precies half acht be ginnen we weer met de zang repetitie, nieuwe leden kunnen zich iedere Vrijdagavond opgeven tussen half 8 en half 9, in 't gebouw van de Vrouwelijke Jeugdbew. Nieuwstraat. Leeftijd 14 jaar en ouder. ALKMAAR In de volksmond heet het, dat geld duur is tegen woordig cn dat weten de kermis exploitanten ook wel. En daarom hebben zij, evenals vorig jaar, weer een paar plannetjes beraamd, om het Alkmaarse publiek in de gelegenheid te stellen, voor wat minder geld van de kermisinrich- tingen te profiteren. De plannetjes gaan vooral ook uit naar de kinde ren ende Ouden van Dagen ouit de Piusstichting en het Hofje i ba2 ett,iI van Sonoy, omdat zij het minst met het uiterste geval de Stichting zakcentj(£ bedeeld zijn. Noodschouwburg geen enkele van haar plannen kunnen verwezen lijken en zou de Stichting moe ten worden geliquideerd, dan zouden de gelden, naar verluidt ten bedrage van ongeveer f 30.000 worden gebruikt ten bate van een ander, soortgelijk doel van cul turele strekking. Overigens kunnen wij onze le zers, wat het beheer der gelden betreft, gerust stellen. Van de I zijde van het bestuur van de Daarbij komt nog de niet zeer Stichting werd ons verzekerd, dat riante ligging van een schouw- het geld goed is opgeborgen bij burggebouw aan de Nieuwe Sloot, j een bankinstelling hier ter stede waar maar een betrekkelijk klein en nle' mfondsen is belegd, front zou kunnen worden be- waaraan enig risico is verbon den. Kosten zijn er tot nu toe weinig geweest, omdat het be stuur de werkzaamheden belan geloos heeft verricht. Mocht men, op welke wijze ook, tot een oplossing geraken, dan zullen de inleggers zeker de Een nieuw eezirhtsnnnf nodige faciliteiten verleend wor sen nieuw gezichtspunt deh> ZQals reducties en voorrang De beste papieren liggen bij j bij 'plaatsbespreken e.d. bouwd. Om meer ruimte voor de entree te kunnen verkrijgen, zou men dan in de binnenstad rigou reus moeten gaan slopen, hetgeen zeker in deze tijd van woning nood niet verantwoord zou zijn. het Gulden Vlies. De directeur, de heer W. Mooij, heeft van zijn kant reeds voorzorgsmaatregelen getroffen, om te zijner tijd het toneel te kunnen vergroten. De panden" achter de toneelzaal, tot in de steeg van de smederij van de heer Hemels, zijn bereids aan gekocht; ook een gedeelte van de steeg zelve, voorheen beho rend tot de Ned. Bank, is daar toe aangekocht. Rest nog slechts een pand aan de zijde van de Lindengracht, waar ook al pan den werden aangekocht voor dit doel, dat bij aankoop de directie van het Gulden Vlies in staat zou stellen de toneelzaal niet alleen te verlengen, maar ook te verbreden. De zaal zou dan kun nen worden uitgebreid tot 750 zitplaatsen, terwijl het toneel een oppervlakte zou kunnen krijgen van 22 bij 16 meter en zodoende groter zou worden dan het toneel in de Utrechtse Stadsschouwburg. Een dergelijke verbouwing zou echter al gauw een 500.000 gul den gaan kosten. Gezien deze hoge kosten zou een eventueel deelnemen van de Stichting Noodschouwburg, die over ongeveer f 30.000 zou be schikken, weinig gewicht in de LOTENVERKOOP ST. VINCENTIUS ALKMAAR. De verkoop van de loten ten bate van de 'St. Vmcentiusconferentie verloopt uitstekend. De auto' welke als hoofdprijs wordt uitgeloofd, blijkt veel aantrekkingskracht te bezitten. De zes varkens, die resp. de tweede, derde en vierde prijs vormen, worden momenteel door een kundige boer en in een nette omgeving, vetgemest; gelaten wachten zij af, wat in December hun lot zal zijnDe brom fiets, de stofzuiger en de rijwie len slaan gereed voor hun toe komstige eigenaren en dan is er nog een groot aantal andere, aantrekkelijke prijzen, die het kopen van een of meer loten waard zijn. Er zijn veel mede werkers, die trachten, de loten aan de man te brengen. Het ge lukt de een beter dan de andere, doch er zijn er, die de verkoop van meer dan 4000 loten op hun naam hebben staan. Is een aan sporing aan onze Katholieke stadgenoten om ook op deze wijze het Vincentiuswerk te steunen, waarbij men zelf nog voordelen kan behalen, nog nodig? Voor 'n gulden hebt ge vier kansen! U zoudt bijvoorbeeld het plan kun nen maken om iedere week twee of vier loten te kopen De loten zijn verkrijgbaar bij alle leden van de St. Vincentius- vereniging; voorts bij P.O.A. N.V. Payglop, Fa. J. Kuhne, Verdron kenoord en aan ons kantoor Bur. Nieuw Noord-Hollands Dagblad, Ritsevoort 52. De penningmees ter van de St. Vmcentiusconfe rentie is gaarne bereid de lotën per post toe te zenden, na stor ting van het verschuldigde bedrag op giro-rekening 11850 ten name van de heer J. H. F. Oortmeijer, Alkmaar. Maar nu de zaken, wat de bouw van een schouwburg be treft, zó staan als wij vernamen en er in de naaste toekomst nog geen oplossing van het schouw burgvraagstuk in zicht is, ver dient het wellicht toch aanbeve ling de Stichting te liquideren. Bij de begrotingsdebatten zei burgemeester dr. H. J. Wytema nog over deze zaak: „Het schouw burgvraagstuk is buitengewoon moeilijk, omdat daarin allerlei particuliere belangen verweven zitten. Burgemeester en Wethou ders erkennen die belangen en kunnen daarom niet voortijdig mededelingen doen". Het vraag stuk gaat de burgemeester zeer ter harte en hij hoopte toen dan ook, dat er een oplossing zou kunnen worden bereikt, die alle betrokkenen zou bevredigen. De burgemeester vroeg toen nog enig geduld van de raad en zinspeelde op een Sinterklaas-surprise. Maar dit jaar zal de Sint wat het Alkmaarse schouwburgprobleem betreft nog wel niet kunnen uitpakken, vrezen wij. CONRECTOR GROEN Uit Alkmaar vertrokken ALKMAAR. Woensdagavond heeft conrector G. J. Groen, die deze week benoemd is tot kape laan te Amsterdam, afscheid van zijn verenigingen te Alkmaar ge nomen. In intieme kring heeft hij het bestuur van de door hem opgerichte Zwemclub voor Alk aar en Omstreken vaarwel ge- 1 en later op de avond nam afscheid van het bestuur van "nede op zijn initiatief opge- te afdeling van de R.K. Reis- reniging. Beide verenigingen zien in conrector Groen een ijve rig geestelijk adviseur heengaan, die zich met hart en ziel aan het verenigingswerk, dat hij geheel vrijwillig op zich had genomen, heeft gegeven. Kermis 8 Octoberfeesten ALKMAAR. Ook bij de 8 October-feesten zal er in Alk maar een kleine kermis zijn. Gistermiddag is voor de kermis exploitanten al een verpachting gehouden, waarvan nog niet zo De voorzitter van de Vakgroep Kermisinrichtingen, de heer Schrijnemaekers uit Amsterdam heeft die plannen tijdens een bij eenkomst gistermiddag in Café Centraal op het Hofplein ont vouwd. Met medewerking van de ge meente en van de caféhouders, die op of om de kermis hun be drijven hebben, zullen de kermis exploitanten Vrijdag a.s. een zgn. populaire dag geven- Als grootste attractie geldt een groot vuur werk, 's avonds om half tien op de Noordérkade. Vuurwerk in moderne stijl. Men heeft de be schikking over de modernste en nieuwste middelen uit de beken de vuurwerkfabriek van Kat te Leiden. Het kost niets....! Een volgende speciale attractie is, dat men zo nu en dan gratis kermis kan vieren. Als men een bezoek brengt aan de Cocktail van de heer v-d. Veen, kan het best zijn, dat U het geld voor de entree weer in Uw portemonnaie kan steken, omdat U qie of die bepaalde rit cadeau krijgt. Na tuurlijk alleen op tijdstippen, die aan de exploitanten alleen be kend zijn. En dat Is niet alleen bij de Cocktail, ook het Amuse mentspaleis biedt U zoiets, even als de nougatkraam van de heer Stuvé. Het is een populaire dag en dus kan het Vrijdag best zijn, dat U loopt te watertanden van de trek in een stuk nougat, dat U dan ook pardoes cadeau krijgt, zodra U zich maar voor de kraam ver- toont met het oogmerk, daar iets van Uw gading mee te nemen- En zo gaat het op alle kermisinrich tingen. Misschien hebt U geluk, misschien ook niet Het blijft tel kens een verrassing. Kinderen „gaan" op de bon De kinderen moeten goed zoe ken naar de kermisadvertentie elders in dit blad. Op die adver tentie gtaat een bon die zij moe ten uitknippen. In de inrichtin gen, die speciaal voor de kinde ren bestemd zijn, kunnen zij op vertoon van die bon voor slechts vijf cent meemaken, waar ze anders veel meer voor moeten be talen. Alle kinderen in de stad kunnen daarvan profiteren, want niet alleen dit blad, ook de andere plaatselijke bladen hebben een dergelijke bon in hun advertentie staan- En dan de Ouden van Da gen. Ook voor hen is een attractie bedacht. In Theater Pittoresque Mecha- nique van de heer C. L. Mullens wordt voor hen een speciale voor stelling gegeven En zij worden op een heerlijk maal poffertjes getracteerd. Misschien ziin er in Alkmaar wel enkele bezitters van auto's of autobus, die gaarne dat vervoermiddel willen afsta'an, om de Ouden van Dagen naar de in richtingen te vervoeren. ALKMAAR Men verzoekt ons opname van het volgende: Om-dat Alkmaar sinds het vorige jaar een katholieke hockeyver eniging bezit, is het thans meer dan tijd, de belangstelling voor tleze jonge vereniging gaande te maken. Het initiatief tot het op richten van deze sportvereniging is ontstaan uit de uitdrukkelijke wens van vele ouders, hun kin deren de hockeysport in katho liek verband te laten beoetenen. Dc vereniging telt thans veer tig enthousiaste leden, die onder uitstekende leiding staan. Het afgelopen seizoen werkte niet in alle oozichten mee. Het veld was dikwijls ongeschikt voor wed strijden. De enige officiële wed strijd was die tegen een com binatie van het Alkmaarse Ly ceum en een Kath. Hockeyver eniging uit Beverwijk, waarvoor onze Alkmaarse Kath. Hockey club. welke de naam „De Ter riers" heeft aangenomen, een agressief en in technisch opzicht goed voldoend elftal heeft kun nen samenstellen. Op 22 Sept. a.s. zal tijdens de algemene vergadering van de bondsleden „De Terriers" als bondslid worden voorgesteld. Daarna zullen e'en dames- er» 'n herenelftal, in geel-zwart cos- tuum, deelnemen aan de bonds- heel veel te vertellen is, maar die competitie, die ertoe zal. bijdra- toch al heel wat meer heeft op- j gen. dat het enthousiasme en de geleverd dan verleden jaar. De I activiteit onder de leden zal kermis van de 8 October-feesten worden vergroot. Tevens zal men (68 October) zal worden opge- zich middels deze competitie in steld op Canadaplein en Paar- technisch opzicht kunnen bekwa- denmarkt. men. Voorts zal het contact met fde andere clubs in de hockey- w I wereld belangrijk kunnen wor- Zangclub Zingen is Vreugde den verstevigd. (Advertentie) Hoe heerlijk de vacantie ook was, toch slaakt menige moeder even een zucht van verlichting als -die kleine (en grote!) druktemakers weer naar school zijn. Nu kan moeder eens rustig op de vacantietijd terugzien. Wat was het prettig logeren bij Mien 1 en Henk! Een prima huisvrouw ook, die Mien. Wat schonk zij 's morgens een heerlijke kop kof fie en 's avonds een geurig kopje thee! Moeder had direct het merk gevraagd en de naam in haar oor geknoopt: Niemeijer's koffie en thee, die zou zij voortaan ook kopen! En dan natuurlijk ook de waar- depunten sparen voor dat prach tige „Safira"-tafelbestek. Mien had het haar met trots laten zien. Direct maar even een briefkaart aan Niemeijer, Groningen schrij ven om de geïllustreerde cadeau- lijst! VOORZITTER SCHOONHEIDSCOMMISSIE BENOEMD ALKMAAR. B. en W. heb ben met ingang van 1 Sept. 1951 benoemd tot voorzitter van een schoonheidscommissie in deze ge meente de heer C. W. Royaards, architect te Schoorl. A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR. Zondag a.s. gaat ons eerste naar Succes (Wierin- gen). Natuurlijk zijn er suppor ters, die onze spelers willen aan moedigen. Er zijn nog enige plaatsen voor hen in de bus. Deze retours zijn verkrijgbaar bij Jaap Smit, Nieuwesloot 131, tel. 4813. Haast u, want het aantal is beperkt. De PPC-er. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Klaas J. zv J. Berkhout en G. Feller. Gehu/d: Christiaan J. Jansen en Martine F. Seeder; Alphonse M. L. P. Ravelli en Cornelia Bloem; Cornelis N. van Beelen en Nelly Jimmink. Overleden: Maria C. Moraal 55 jr. geh. met J. B. Pilon. (Advertentie) U begrijpt natuurlijk óók wel, dat elk cadeautje op U terug verdiend moet worden, in de prijs of kwa liteit! Daarom laten zoveel verstandige huisvrouwen zich niet afpraten van het merk, dat maar één „cadeau" kent: extra kwa liteit, bijzonder heerlijke smaak, van WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KN.M.I, te de Bilt, geldig van Donderdag avond tot Vrijdagavond. IETS KOELER Half tot zwaar bewolkt met enkele buien, hier en daar met onweer. Overwegend matige wind tussen Zuid en West, Iets koeler. AANBESTEDING HOORN. In het stadhuis vond gistermiddag de aanbesteding plaats van het glas. en verfwerk voer het nieuw te bouwen con sultatiebureau aan de Emma. laan. Aanbesteed werd pereeeü A: het bovengenoemde werk bij toe passing van houten kozijnen in ramen en deuren en perceel B: idem bij stalen kozijnen in de buitengevels. Ingeschreven werd door de fa. v. d. Braber, Andijk f 3940 en f 4000; P. F. Opmeer, Hoorn 3525 en 3525; G. J. Pol man, Hoorn 3497 en 3497; D. Put ting en J. Vries, Enkhuizen 3489 en 3364; Geertsema Slootdorp 3489 en 3489; fa. D. Langereis, Hoorn 2943 en 2943; Loos en Zn. Wognum 2879 en 2879; F. E. Nij- man en Co.. Alkmaar 2867 en 2867; N. Verlaat, Hoorn 2775 en 2840; fa. Buick en Wurlh, Hoorn 2700 en 2700; Slootstra, Ooster blokker 2585 en 2845; A. Baltus, Avenhorn 2298 en 2298. Voor twee kwartjes met de IJ-ponten over PURMEREND. De bespre kingen van de gemeenten Broek in Waterland, Ilpendam, Lands meer en Oostzaan met de ge meente Amsterdam hebben er toe geleid, dat ingezetenen van deze plaatsen in het bezit worden ge steld van legitimatiebewijzen, waardoor zij bij de overvaart met de IJ-ponten voor hun voertuig slechts vijftig cent per vaart per voertuig hebben te betalen. CASTRICUM. Woensdag avond had de officiële opening van de .Poppenstad" van de Bond Zonder Naam plaats, welke is opgesteld in het jeugdhuis aan de Overtoom. Namens de plaatselijke mede werkers van de BZN sprak de heer J. C. Dingerdes een wel komstwoord tot de talrijke geno digden w.o. de Geestelijkheid van Castricum en Bakkum, heren doctoren, besturen van diverse organisaties, in het bijzonder de Zeer Eerw. Pater W. Loop, hoofd van de BZN en de heer Meijer, wethouder van Soc. Zaken. Spr. dankte het bestuur van het jeugd- gebouw voor zijn medewerking, benevens' de heren van de BZN, w.o. de kunstenaar de heer van den Berg die de tentoonstelling heeft verzorgd. Na het openings woord bracht Pater W. Loop hul de aan de plaatselijke medewer kers die altijd voor de BZN op de bres staan, alsmede voor de belangstelling die door tal van autoriteiten voor de te houden tentoonstelling aan de dag was gelegd. Het doel en streven van .Dolly Town" werd door hem op korte en duidelijke wijze uiteen gezet. Naar hij hoopte zou het werk van de BZN nog meer be kendheid verkrijgen door het zen den van de poppententoonstelling naar stad en dorp en, voorzover mogelijk, zelfs buiten onze gren zen. Na de rede van pater Loop kreeg de wethouder van Sociale Zaken het woord. De heer Meijer prees het werk van de BZN en vond het voor onze gemeente een eer dat de Poppenstad ook in Castricum kon worden opgesteld. Spr. verwacht dat het bezoek aan de Poppenstad, die door een ieder moet worden gezien, zeer druk zal worden en sprak de hoop uit dat het bestuur van de BZN veel succes met de Dolly Town in de lande mocht hebben, doch in het bijzonder in déze gemeente. Hier na verklaarde hij de tentoonstel ling voor geopend. PAARD SCHROK VAN DE TREIN ALKMAAR. Gistermiddag omstreeks half vijf reed een wa gen van de gemeentereiniging over de kanaalkade, terwijl aan de waterkant een trein werd uit gerangeerd. Het paard schrok daarbij van de fluit van de loco motief en liep achteruit met de wagen tegen een personenauto aan. Vervolgens liep het schichtig geworden paard de spoorrails op en kwam daar vlak voor de goe derentrein te vallen. De machinist wist door krachtig te remmen de trein nog juist tot op een meter afstand van het gevallen paard tot stilstand te brengen. Met een bloedende wonde aan de kop werd het dier weggeleid. De personen auto werd licht beschadigd. De schade is onderling geregeld. ALKMAAR. Na enige weken van nietsdoen beginnen Vrijdag de repetities weer op de gewone De contributie zal op f 15. per jaar worden vastgesteld. Teneinde tijdig de ledenlijst aan de Kon. Néderl. Hockey Bond te tijd en in hetzelfde gebouw als kunnen voorleggen en tevens „t, r*v» A 1 At» nr»Irr*tYior ie rfa„ - voor eventuele opname in een der elftallen, gelieven de nieuwe leden zich voor 10 Sept. op te geven bij mej. C. Buren Egmon- derstraat 9, Alkmaar, schriftelijk of anders mondeling na des avonds 7 uur. Van de leden van het vorige jaar wordt natuurlijk verwacht, dat zij lid zullen blij ven. De algemenie ledenvergade ring zal binnenkort gehouden worden. De vereniging zal in de Alkmaarse katholieke jeugd on getwijfeld een bloeiende aan winst kunnen vinden, welke middels de sportbeoefening, de voorheen. Aller opkomst is ge wenst. Ook nieuwe leden zijn van harte welkom. Vol goede moed weer aan de slag! Expeditieknecht veroordeeld ALKMAAR. De expeditie knecht J. van R., die dezei dagen door de Alkmaarse politierechter veroordeeld werd tot een boete van f 100 of 40 dagen, wegens het in dronkenschap berijden van 'n fiets, was niet uit Alkmaar af komstig, maar uit Den Helder. Deze blaam treft dus niet het in Alkmaar personeel. werkzame expeditie- ware sportiviteit ken. kan aankwe- ALKMAAR Voor een uitver kocht Gulden Vlies bracht gister avond het Amsterdams Toneel Gezelschap het actuele toneelstuk van Maurits Dekker, „De wereld heeft geen wachtkamer" ten to nele. Dit stuk confronteert de toeschouwer met het klemmende probleem van de verantwoorde lijkheid van de wetenschapsmen sen, die de krachten van de atoomenergie onderzoeken. Maurits Dekker geeft aan dit grote probleem relief door een conflict tussen vader en zoon, beide atoomgeleerden, waarvan de een de zoon van zijn ar beid alleen maar onheil verwacht voor de wereld; de vader meent de verantwoordelijkheid voor hef misbruik van de atoomkracht te kunnen afwentelen on de politici. Als de zoon door de aanraking met de radio-actieve stralen ten dode is opgeschreven, stelt hij zijn .ziekte en sterven nog in dienst van de wetenschap en zijn laatste energie wendt hij aan, om zijn vader voor zijn overtuiging te winnen. Robert de Vries speelde de rol van deze jonge geleerde met veel overtuiging; in Jo Sternheim als de vader had hij een waardige tegenspeler. Sternheim speelde sober in gebaar en voordracht, maar daardoor wist hij de juiste accenten te leggen. Kees van Iersel was de tegen pool, de laboratorium-assistent, die meer gedreven door haat gevoelens dan door overtuiging door wilde gaan zijn wetenschap in dienst te stellen van de politici. Jenny van Maerlant vertolkte de vrouwelijke gevoelens, die zich uiteindelijk ook tegen de atoom onderzoekingen keerden. Cor Dommqlshuizen gaf een goede creatie van de dokter. Al met al een somber stuk, met veel dialogen en weinig actie: nochthans werd het uitstekend vertolkt. Vanavond en morgen komt het Rott. Toneel met Shaw's Pygma lion. Voorafgegaan door pater W. Loop en de initiatiefneemster van de Dolly Town, het hoofd van de plaatselijke medewerksters, mevr. P. S. DingerdieKolkman, werd een rondgang door de ten toonstellingszalen gemaakt, waar bij de genodigden op vakkundige wijze worden voorgelicht. De gehele show maakte een zeer smaakvolle en prettige in druk. Tal van slagzinnen welke door de BZN zijn uitgestrooid door middel van de maandelijkse hefboomkaarten, zijn door de poppen op voortreffelijke wijze voorgesteld. Riet de sprekende pop, zal het druk genoeg krijgen. Tenslotte de miniatuur-kermis, waar door het inwerpen van een geldstuk de grote carrousel en tal van an dere aardigheden in beweging komen. Wij verwachten dat Dolly Town zich in een zeer druk bezoek zal verheugen niet alleen uit Castri cum maar uit de gehele omge ving. Talrijke verkeersborden wijzen u de weg naar de Poppen stad van de Bond Zonder Naam. CONCERT BERGEN. Woensdagavond gaf onder zeer gunstige weersomstan digheden en onder een belang stellend gehoor van ruim 500 per sonen, waaronder vele gasten, de Berger Accordeon Vereniging met medewerking van het „Ber gens Mannenkoor" een openlucht concert op het Kogeltjesplein in het Tuindorp. De. door schijnwerpers besche nen bezoekers, welke bijna allen op de daarvoor geplaatste zit banken konden plaats nemen, maakte het tot een groots geheel. De Berger Accordeonver., voor zien van drummer, tamboerijn en piano ving het concert aan met „Alte Kameraden". Vervcllgens met Doornroosjes Bruidsvaart en de Lustige Witwe van Frans Lehar, alles voor accordeon door de dirigent, de heer A. v. d. Wolff bewerkt en onder zijn bekwame leiding, rustig en zeer muzikaal in voordracht uitgevoerd. Het Bergens mannenkoor, on der leiding van Karei Böhne trad voor het licht der schijnwerpers op met het Ave Maria, het Wiege lied en het Lied van de Arbeid, welke door een groep uitstekend gevormde mannenstemmen op fijne wijze werden gezongen. Na een korte pauze trad de B.A.V. nogmaals op met de Ettly ouverture en met „Feest in Ber gen", terwijl Bergens Mannen koor de succesvolle avond be sloot met „Morgenidylle" en de „Brijstertjes" van Olman. Het publiek waardeerde dit optreden met een dankbaar applaus. Burgerlijke Stand BERGEN. Geboren: Jacobus zv J. J. Glorie en E. C. Louter; Colnotweg 6; Jan Willem zv J. Frans en J. Ekkel, Dr. van Pelt- laan 55; Leonard Beni Valentin zv L. B. V. Rotthier en J. Min Filarskiweg 8; Louise Jacoba Eli sabeth dv P. D. Prins en J. J. P. van den Bosch, Karei de Groote laan 44. Ondertrouwd: Jan Wijnberg, 45 jaar, bedrijfsleider, Wormer- veer, Zaandijkerweg 28 en Wil- helmina Cornelia Louise Hoek, 35 jr, Bergen NH. Russenweg21. Overleden: Jacob van Reenen, 92 jaar, Hoflaan 22. PATER GOEDHART UIT CHINA TERUG WORMER. Pater FructuosUs Goedhart O.F.M., is na 25 jaar als missionaris in China werk zaam te zijn geweest, in het plaatsje Wormer, waar zijn 81- .jarige moeder nog in leven is, teruggekeerd en door plaatsgeno ten ingehaald. Slechts een periode van acht maanden in 1939-'40 is hij nog eens thuis geweest. De eerste twaalf jaar werkte hij in de Chinese provincie Sjansi. Toen de Japanners daar kwamen, werd hij gevangen genomen en naar Peking overgebracht. Na de be vrijding is pater Goedhart niet naar Sjansi teruggekeerd. In Pe king heeft hij de bezetting door de communisten meegemaakt. Van de 43 priesters, die zich daar bevonden, zijn er slechts 3 over. Het nijvere heeft in de verschrikke leden. Voo haven en h qrenzende kwartier 1 zwaar qeti Enerqiek toi echter onr, lijk na de dinq aan a en veel va verwoest c schadiqd w thans weer bouwd of ht Op de foto Markt, het In het eerste van het Har de Ronde Ta: van Nieuw-G dat het gefoie centrale regi verschillende volledig gout voor vele air Dit eiste ht toorruimte, die ren. De mot nog vergroot ren van leger overkomst var Europeanen ui Waar letterl teerd moest wc zakelijke matei termijn verkrij de overheid hi oplosbare prob achtergrond di worden gezien, met verschiller plannen in het king een begin De inheemse vakopleiding w stimuleerd. Inh soneel wordt o ventieve mala intensiveerd. De plannen 1 een centraal i te Hollandia, bestuurscentrui gen en kantoor vatten, verkert stadium van v bouw van een sticht staat o voor 1951, ter\ van een leproi gonnen. VRIJDAG Hilversum VARA, 10 VARA, 12. VARA, 19.3 24.00 Natio ter gelegen jaardag var Wilhelmina. 7.00 nieuws, 7.1 nieuws en wee: foonmuz., 8.50 v 9.00 gram.muz., standen), 10.00 10.05 morgenwij muz., 10.30 vooi gram.muz., 11.05 gev. programma orkest, 12.30 lai mededelingen, 12.45 sportpraat 13.15 mededelin; 13.20 orkestconc praatje, 14.20 k „Wereldsensaties van madame spel, 15.30 gram en zang, 16.30 vc vocaal dubbelkv mofoonmuz.,, 18. felicitaties, 18.45 bocht" 19.00 pia tenlands overzie weten," causerie Nationaal Pre nieuws 20.05 Ne liederen, 20.40 leid en trouw", de Mil. Willem: kwartier vertie kwartier", 21.45 hoorspel, 22.25 Radio Philh. ork 23.15 bezoek aai ling ,'t Oranje Gouda, 23.202' gram.muz. Hilversum I KRO, 20.00 Programma. 7.00 nieuws, 7.15 tiek, 7.30 gramui gebed en liturg nieuws- en wee: muz., 9.00 vooi 9.35 gram.muziel nette orkest e pianorecital, 11.0 11.40 klarinetreci 12.03 Metropole 12.30—12.33 land mededelingen, 1 13.00 nieuws en k actualiteiten, 13.5 voor de vrouw, gel, 14.20 gram. i muz., 16.00 voor voor de jeugd, 17.30 Omroepor 18.18 Kath. Sigi uit de Benelux commentaar, 18 muziek 18.52 ai nieuws, 19.15 rei „Verklaring en 1 lichte muziek, If en buitenlands gram.muz., 20.00 Programma (zie

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2