Nederland brengt verslag uit over een jaar Nieuw-Guinea Zestien-jarige detective ontmaskerde fietsendief ZIJDE BANDJIR OVER JAVA Textielindustrie houdt vast aan gesloten overeenkomsten Knuppel in het A.N.P.V.-hok Talrijke projecten ondanks enorme moeilijkheden RADIO BEURSOVERZICHT Dr. van Mook vast in dienst der V. N.? 258.6 millioen op begroting hoofdstad Naar wij vernemen: 1950 een goed jaar bij pluimveehouderij Bonn wil opheffing Ruhr-statuuf Engeland verlaagt boterrantsoen SPECIAAL ALKALIVRIJ VOOR Rusland dreigde weer met veto door Leo Broeksmit DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951 PAGINA 3 Het nijvere Venlo heeft in de oorloq verschrikkelijk ge leden. Vooral de haven en het aan grenzende stads kwartier werden zwaar qeteisterd Energiek tooq men echter onmiddel lijk na de bevrij ding aan de slag en veel van wat verwoest of be schadigd werd, is thans weer opge bouwd of hersteld. Op de foto links op de voorgrond de geheel herstelde haven; op de achtergrond het kwartier Maaskade. Rechts: Het kwartier havenkade met de Oude Markt, het gerestaureerde Room huis en de Wijngaardstraat. Op de voorgrond de nieuw aangelegde verkeersweg. In het eerste rapport dat Nederland op gTond van artikel 73 van het Handvest der Verenigde Naties over het, krachtens de Ronde Tafelconferentie zelfstandig geworden, gouvernement van Nieuw-Guinea heeft uitgebracht, wordt er op gewezen, dat het gebied op 27 December 1949 werd losgemaakt van een centrale regering te Djakarta en van de bemoeiingen der verschillende departementen aldaar. Er moest derhalve een volledig gouvernementeel apparaat worden opgebouwd, waar voor vele ambtenaren moesten worden aangetrokken. Een „Raad voor volksopvoeding" werd in het leven geroepen, waarin vertegenwoordigers zitting hebben van zending en missie, binnenlands bestuur, landbouw, onderwijs en gezondheidszorg, de dienst van economische en tech nische aangelegenheden en een vertegenwoordiger der Papoea's. Dit eiste huisvesting en kan toorruimte, die niet aanwezig wa ren. De moeilijkheden werden nog vergroot door het stationne ren van leger en marine en de overkomst van duizenden Indo- Europeanen uit Indonesië. Waar letterlijk alles geïmpor teerd moest worden en vele nood zakelijke materialen niet op korte termijn verkrijgbaar waren, stond de overheid hier voor schier on oplosbare problemen. Tegen deze achtergrond dient het rapport te worden gezien. Niettemin kon met verschillende ontwikkelings plannen in het belang der bevol king een begin worden gemaakt. De inheemse landbouw en de vakopleiding worden krachtig ge stimuleerd. Inheems medisch per soneel wordt opgeleid en de pre ventieve malariabestrijding ge ïntensiveerd. De plannen voor de bouw van een centraal modern ziekenhuis te Hollandia, alsmede van een bestuurscentrum, dat 200 wonin gen en kantoorgebouwen zal om vatten, verkeren in een laatste stadium van voorbereiding. De bouw van een krankzinnigenge sticht staat op het programma voor 1951, terwijl met de bouw van een leprozerie reeds is be gonnen. PROGRAMMA VRIJDAG 31 AUGUSTUS Hilversum I, 402 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO 10.20 VARA, 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 20.00— 24.00 Nationaal Programma ter gelegenheid van de ver jaardag van H.K.H. Prinses Wilhelmina. 7.00 nieuws, 7.18 gram.muz., 8.00 nieuws en weerber., 8.18 gramo- foonmuz., 8.50 voor de huisvrouw, 9.00 gram.muz., (9.309.35 water standen), 10.00 „Thuis", causerie, 10.05 morgenwijding 10.20 gram. muz., 10.30 voor de vrouw, 10.45 gram.muz., 11.05 voordracht, 11.25 gev. programma, 12.00 musette- orkest, 12.30 land- en tuinbouw- mededelingen, 12.33 gram.muz., 12.45 sportpraatje, 13.00 nieuws, 13.15 mededelingen of gram.muz., 13 20 orkestconcert, 14.00 kook- praatje, 14.20 kamerorkest, 15.00 „Wereldsensaties. De brandkast van madame Humbert", hoor spel, 15.30 gram.muz., 16.00 orgel en zang, 16.30 voor de jeugd, 17.00 vocaal dubbelkwartet, 17.20 gra- mofoonmuz.,, 18.00 nieuws, 18.15 felicitaties, 18.45 „Denk om de bocht" 19.00 pianospel, 19.15 bui tenlands overzicht, 19.30 „Het ge weten," causerie, 19.45 berichten Nationaal Programma: 20.00 nieuws 20.05 Nederlandse volks liederen, 20.40 „Voor moed, be leid en trouw", klankbeeld over de Mil. Willemsorde, 21.00 Drie kwartier vertier in 't Oranje- kwartier", 21.45 „Marijke Meu„' hoorspel, 22.25 gram.muz., 22.30 Radio Philh. orkest, 23.00 nieuws, 23.15 bezoek aan de tentoonstel ling ,'t Oranjehuis Thuis", te Gouda, 23.20—24.00 lichte Ned. gram.muz. Hilversum II, 298 m.: 7.00 KRO, 20.0024.00 Nationaal Programma. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymnas tiek, 7.30 gramjnuz., 7.45 morgen gebed en liturg, kalender. 8.00 nieuws- en weerber., 8.15 gram. muz., 9.00 voor de huisvrouw, 9 35 gram.muziek, 10.15 Sympho- nette orkest en soliste, 10.45 pianorecital, 11.00 voor de zieken, 11 40 klarinetrecital, 12.00 angelus 12 03 Metropole orkest en soliste, 12 30—12.33 land- en tuinbouw- mededelingen. 12.55 zonnewijzer 13.00 nieuws en kath. nieuws, 13.20 actualiteiten, 13.25 orgelspel, 13.4o voor de vrouw, 14.00 zang en or- xrel. 14.20 gram. muz., 15.00 gram.- muz„ 16.00 voor de zieken, 17.00 voor de jeugd, 17.15 gram.muz., 17 30 Omroeporkest en soliste, 18.18 Kath. Signaal, commentaar uit de Benelux en West-Indisch commentaar, 18.30 amusements muziek 18.52 actualiteiten, 19.00 nieuws, 19.15 regeringsuitzending Verklaring en toelichting 19.35 lichte muziek. 19.48 Kath. Signaal en buitenlands overzicht, 19.56 gram.muz., 20.00—24.00 Nationaal Programma (zie Hsum i). O.a. houdt men zich bezig met de oprichting van een H.B.S. met 5-jarige cursus te Hollandia, waartoe de katholieke missie het voornemen koestert. In oprichting is voorts een bo- demkundig bureau, dat de ex ploratie van het land zal aanvat ten ter verkrijging van de basis gegevens voor een juiste beoorde ling van het agrarisch potentieel. Te Manokwari zijn ten behoeve van de klein-landbouw door niet- inheemsen proefcultures aangezet van koffie, cacao, tabak, aardno- ten, mais, cassave en vruchtbo men. In studie is een plan voor de openlegging van 2 tot 300 hectare in het achterland van Merauke, geschikt voor natte rijstcultuur, terwijl een slachtveebedrijf in oprichting is in het Ransiki-ge- bied, waar uitgestrekte terreinen liggen ,die geschikt zijn als vee weide. Aan de Noordkust zal een to- nijnvisbedrijf annex conserven- en vismeelfabriek worden geves tigd. In studie is de oprichting van meerdere hout-exploitatiebedrij ven, waarmede men hoopt te kunnen voorzien in de behoefte aan hout voor de opbouw van het land. Ook zijn er mogelijkheden voor uitvoer naar Australië en Australisch Nieuw-Guinea. Van de andere plannen der Ne derlandse bewindhebbers noemt het rapport de systematische ex ploratie naar mineralen, de ves tiging van verschillende indus trieën, de verbetering van ver schillende havens, de oprichting van een kustvaartbedrijf, de ver betering van vliegvelden, de op zet van een binnenlands lucht vaartbedrijf, dat tevens dienst baar kan worden gemaakt aan bestuurs-intensivering en uitbrei ding en het voortzetten van de wegenaanleg in het Nimborange- bied, waar bruikbare cultuurgron den zijn aangetroffen ter opper vlakte van 12.500 hectare. BRITSE OORLOGSSCHEPEN IN ACTIE OP DE HAN TOKIO De Britse fregatten „Mounts Bay" en „Morecambe Bay" zijn Woensdag de rivier de Han aan de Westkust van Korea opgestoomd en hebben commu nistische troepen op de Noorde lijke oever beschoten. Volgens een verklaring van het marine commando der V.N. werd een dorp door het geschutvuur van communisten gezuiverd. AMSTERDAM. Gezien de recente sterke nriisdalinsr van textielerondstoffen. vooral van wol en wollen garens, menen be- naalde groenen van afnemers van de textielindustrie, dat de gevolgen hiervan moeten worden afgewenteld on de industrie. Naar aanleiding hiervan wordt er van de zijde van de Neder landse Textiel-conventie te Arnhem en van de Nederlandse Wollenstoffenconventie te Til burg, waarin practisch de gehele Nederlandse textielindustrie is georganiseerd, uitdrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat onder geen voorwaarde wijzigingen in gesloten koopovereenkomsten zuillen worden aanvaard. Deze AMSTERDAM, 29 Aug. Een Beurs zonder veel perspectief. Dat oordeel werd vandaag uitge sproken over het verloop van de effectenmarkt. Invloeden van buiten waren er vrijwel niet, of het moest zijn de jongste week staat van de Nederlandse Bank, die op een stabieler ontwikkeling van de deviezensituatie wijst. Overigens wordt de markt be heerst door onzekerheid over tal van factoren, niet het minst over dc betalingsbalans en andere fi nanciële aspecten. Op de aandelenmarkt wordt de grootste omzet nog steeds ge maakt in de aandelen van de BerghJurgens. In de andere prominente fondsen is de handel maar heel pover. Het koersver loop was vandaag eerder iets ge drukt. Zo leden Kon. Olie weer onder aanbod van Zwitserse kant, waardoor ze op 286 y. inzak ten. Unilever en Philips noteer den eveneens iets beneden gis teren. Cultures lagen bij minimale verschillen ietwat verdeeld. Am sterdam Rubber blijft afbrokke len, vandaag tot 99. Scheepvaar ten deden het weer vrij goed. De situatie op de vrachtenmarkt is niet ongunstig en vandaag la gen vooral KNSM beter. Met belangstelling wordt het stijgende agiopercentage voor Amerikaanse fondsen gadegesla gen, dat zich vandaag wist te handhaven op het gisteren tot 17 1/4 procent verhoogde peil. De 4 procent dollar Philips was 1 procent in reactie. Ook de 3 y procent lening lag iets lager, maar de Nederlandse dollarleningen bleven goed gehandhaafd en de 3 procent dollar Nederland wist zelfs een vol punt te verbeteren. Voor de Nederlandse guldens leningen zette het gisteren be gonnen herstel zich vandaag vo°rt-De conversielening kwam op 81 1/8, investeringscertificaten op 85Het hoogste niveau bleef echter niet gehandhaafd. De laatste dagen is er voort durend vraag te constateren naar aandelen Cultuurbank, die van daag tot 53 verbeterden. zullen worden uitgevoerd en moeten worden afgenomen op de overeengekomen voorwaarden. Van gehele of gedeeltelijke an nulering van contracten of van verlaging van gecontracteerde prijzen kan geen sprake zijn. Naar de mening van de textiel industrie is het volkomen zake lijk en logisch, dat degenen, die bepaalde overeenkomsten hebben aangegaan, daarvan, ook bij wijzL ging van de marktverhoudingen, de consequenties aanvaarden. De industrie meent dit standpunt te meer te moeten hlijven innemen, omdat ook zij gehouden is de verplichtingen, die uit gesloten koopovereenkomsten voor de le vering van grondstoffen en half fabrikaten voortvloeien, na te komen, zulks op straffe van zware sancties. MEDISCHE FACULTEIT IN NIJMEGEN BEGINT Het voorlopige gebouw voor de medische faculteit der R. K. Uni versiteit te Nijmegen is gereed gekomen. Op 17 September kun nen de eerste lessen worden ge geven. De officiële opening zal geschieden op de Dies Natalis der R. K. Universiteit, 17 October a.s. Twee Amerikaanse bommen werpers vermist LOS ANGELES Sinds Dinsdag worden boven Californië twee Amerikaanse bommenwerpers ver mist. Het slechte weer bemoei lijkt de opsporingswerkzaamhe den. VULKAAN IN WERKING IN NICARAGUA Dinsdag is de vulkaan „Con ception" op het voor de kust van Nicaragua gelegen eiland Ome- tepe, tot uitbarsting gekomen. Talrijke plantages op het eiland zijn reeds door de gloeiende lava en as, die de vulkaan onder ge weldige rookzuilen uitspuwt, ver woest. Vele dorpen moesten wor den ontruimd. De uitbarstingen gaan gepaard met aardbevingen, waardoor reeds verscheidene hui zen aan de kust zijn ingestort. Het is niet onwaarschijnlijk, dat dr. H. J. van Mook binnen kort een vaste functie zal aan vaarden bij de Verenigde Naties. Hij is thans voorzitter van de „Special committee on public ad ministration", dat al enige tijd werkt aan een rapport over de wijze, waarop men hulp kan bie den aan de gouvernements-admi- nistraties van de „landen in ver snelde ontwikkeling". Op 5 September zal dr. van Mook opnieuw de vergadering van de commissie leiden. Hem is door de Verenigde Na ties gevraagd, een blijvende func tie in genoemd werk te aan vaarden. Dr. van Mook zal daar over in New-York beslissen. VIJFTIEN MILLE VOOR PRIESTERSTUDENTEN Bij gouden jubileum van de L. L. T. B. ROERMOND (K.N.P.) De Limburgse Land- en Tuinbouw bond heeft gemeend ter gelegen heid van haar 50-jarig bestaan een daad van dankbaarheid te moeten stellen ten opzichte van het kerkelijk gezag in Limburg, dat aan de oprichting en de groei van de bond zo grote steun heeft verleend. Daarom heeft de L.L. T.B. de bisschop een bedrag van f 15.000.ter beschikking ge steld, welke som Mgr. Lemmens zal gebruiken als welkome aan vulling voor zijn geliefd Pries terstudiefonds. GEEN SUBSIDIE VOOR „HOLLAND FESTIVAL" Gistermorgen heeft mr. F. H. C. van Wijck, Amsterdams wethou der van financiën, medegedeeld, dat de ontwerp gemeentebegro ting 1952 sluit op f 258.619.695. dank zij de raming van een met 8,5 millioen verhoogde uitkering uit het Gemeentefonds. Het is echter onbekend of deze ook zal worden ontvangen. B. en W. heb ben de garantie-subsidie ad f 70.000.aan de „Stichting Hol land Festival" voor 1952 niet op de begroting geplaatst. Voor cul turele voorstellingen is overigens f 581.413 méér uitgetrokken. Er wordt 2,6 millioen verlies op Schiphol en 1,3 millioen verlies op het gemeentelijk vervoersbe drijf geraamd. Advert.pv tiet ontving H. M. dc Koningin gis teren op Soestdijk ruim 60 deel nemers uit veertien verschillen de landen aan de conferentie over Social Case Work. werden gisteren 90 leden van de Duits-Nederlandse Vereniging uit het Munsterland door de Com missaris der Koningin in Over- ijsel, ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren ontvangen op de FF in Enschede zijn nabij de Grote Kerk in Rot terdam 45 skeletten uit de 15e en 16e eeuw gevonden, waarvan twee zonder hoofd heeft L. Smit Co's interna tionale sleepdienst te Rotterdam bij J. en K. Smit's scheepswerven in Kinderdijk een motorzeesleep- boot van 2000 i.p.k. besteld, die de naam „Oostzee" zal voeren, alsmede zware bergingspompen en een waterkanon. (Van onze correspondent) WINSCHOTEN Maandag middag werd bij het station N.S. een rijwiel gestolen, dat toebehoorde aan de heer S. al hier. Aangifte werd gedaan bij de gemeentepolitie, doch de on middellijk ingestelde nasporin gen bleven aanvankelijk vruch teloos. Door de oplettendheid en goede speurzin van een 16-ja- rige Winschoter jongen, een kennis van de heer S. kon even wel reeds Dinsdagmorgen de dader, een ontvluchte uit de Rekkense inrichtingen, die zich waarschijnlijk clandestien naar Duitsland wilde begeven, wor den gepakt. Toen deze Winschoter jonge man zich te Blijham bevond, zag hij daar een hem onbel&nd persoon rijden op een fiets, die veel gelijkenis vertoonde met het rijwiel dat gestolen was. De jongen wilde er het zijnp van weten. Hij sprak de wielrijder aan en vroeg hem de weg. Nu bleek dat deze hier geheel onbe kend was. Ondertussen had de jongen de fiets beter geobser veerd en hij kwam tot de con clusie. dat het inderdaad het rij wiel van de heer S. moest zijn. Hij deed alsof hij geen argwaan koesterde, doch stelde daarna zo spoedig mogelijk de gemeerite- pplitie van Winschoten telefo nisch van zijn bevindingen op de 'hoogte. Terstond begaven zich enige rechercheurs per auto op weg naar Blijham, waar de „re chercheur in spe" als dritte im bunde" werd opgenomen. Nu werd verder gereden in de rich ting Bellingwolde, waarheen ook de wielrijder zich had begeven. Op aanwijzing van de jeugdige detective werd nabij de Lange- brug over de Westerwoldse A, de vermoedelijke dader die al daar voor een regenbui stond te schuilen, aangehouden. Na eerst beweerd te 'hebben, dat het zijn eigen rijwiel was, bekende hij al spoedig dat hij de fiets te Win schoten had gestolen. Een gratis autotochtje naar het politiebu reau volgde en daar bleek bij Tijdens de Dinsdag te Utrecht onder zeer grote belangstelling gehouden jaarvergadering van de Algemene Ned. Pluimveeteelt vereniging is vooral van de zijde van het district Veluwe felle cri- tiek geleverd op het bestuursbe leid, speciaa'l op dat van de secre taresse, mw. Bekink-Nieuwen- huis. De voorzitter en de vice- voorzitter, de heren W. van Aspe. ren van Vervenne en J. H. Poulis stelden hun mandaat ter beschik king en in hun plaats werden de heren H. H. Knoop en T. M. Ver kuil gekozen. Als reactie daarop legde de secretaresse haar functie neer. In zijn jaarrede had de voor zitter van de thans 2341 leden tellende vereniging, 1950 voor de pluimveehouderij een goed jaar genoemd. Naar zijn mening had het afmaaksysteem gefaald als bestrijdingsmiddel der pseudo- vogelpest. De pluimveestapel telt thans 21 millioen dieren. In 1950 werd niet alleen volledig in de binnenlandse behoefte voorzien, maar bovendien een uitvoer van 1 milliard eieren gehaald. De pluimveehouderij levert 7 pet. van de financiële opbrengst van de landbouw. Een voorstel van de afd. Zuid- Holland om de weg van het ei van producent naar consument te bekorten, zal in de Stichting van de Landbouw worden bespro ken. De voorzitter constateerde, dat die weg inderdaad erg lang is, hetgeen niet ten goede komt aan prijs en kwaliteit. Ook de stem peling leidt tot prijsverhoging. Rechtstreekse levering is echter maar voor een zeer kleine min derheid van de producenten uit te voeren. RIJDENDE KRAAN VIEL OP EEN SCHIP Gistermiddag is in de Vulcaan- haven te Vlaardingen een rijden de portaalkraan met een hefver mogen van vijf ton van de kade gereden en op het schip „Yew- valley" terecht gekomen. De kraanmachinist kon zich tijdig in veiligheid brengen en ook op het schip werden geen personen ge raakt. De materiële schade wordt op ruim een ton geschat. nader onderzoek, dat men te doen had met de 19-jarige voort vluchtige J. K. afkomstig uit Amersfoort. Ruim eer» week ge leden was hij uit de Rekkense inrichtingen, waar hij voor he ling van drie ploffietsen was opgenomen, ontvlucht. Tijdens zijn rondzwervingen had hij kans gezien eerst in Arnhem een rijwiel te stelen, hetwelk hij te gelde had ge maakt. Maandagmorgen was hij per trein naar Winschoten geko men en had zich een onbeheerd staande fiets toegeëigend. De nacht had hij doorgebracht in een hooischuur van een boer in Oude Pekela. Zijn vrijheid is echter niet van lange duur geweest. Hjj wordt weer ter beschikking van de justitie gesteld. DAARNA ACCOORD MET PLAN-SCHUMAN BONN. Eulcr, leider van de parlementaire fractie der Vrije Democraten (liberalen), die ver tegenwoordigd zijn in Adenauer's coalitieregering, heeft Woensdag te Bonn verklaard, dat zijn partij niet zal instemmen met bekrach tiging door West-Duitsland van het plan-Schuman, voordat de „Westerse Grote Drie" en de an dere betrokken Europese landen officieel er mede hebben inge stemd, dat alle nog voor de West Duitse industrie geldende beperl kende bepalingen teniet zullen worden gedaan. De fractie is 53 man sterk. Zij heeft ruim een kwart van de aanhangers der regering achter zich. Euler heeft, tezamen met an dere partijleiders, Dinsdag en Woensdag met Adenauer beraad slaagd. Een woordvoerder der West- duitse regering bevestigde, dat het kabinet van mening is, dat het plan-Schuman niet in werking kan worden gesteld, voordat het Ruhrstatuut is opgeheven. LONDEN Het Britse mi nisterie voor de Voedselvoorzie ning heeft aangekondigd, dat het boterrantsoen in Engeland met ingang van 9 September a.s. tij delijk verlaagd zal worden van 4 op 3 ounces (ongevr. 85 gram) per week, omdat de aanvoer uit overzeese landen en de binnen landse productie dit seizoen te leurstellend zijn geweest. „BATJAN" NAAR GOTHENBURG EN DUNDEE Het plan bestaat, dat het Ne derlandse korvet „Batjan" van 22 tot 24 September a.s. een onoffi cieel bezoek zal brengen aan Go thenburg. Daarvóór zou het schip van 8 tot 10 September Dundee bezoeken. De Veiligheidsraad heeft Woens dag zijn veroordeling van de Egyptische blokkade van het Suez-kanaal uitgesteld, nadat de Sovjet-Unie meer tijd had ge vraagd en gedreigd had, haar veto uit te spreken indien dit niet werd toegestaan. Naar AFP meldt, zal nu Za terdag de resolutie van Engeland, Frankrijk en de V.S., die een beroep doet op Egypte, alle be lemmeringen van de scheepvaart in' het Suez-kanaal op te heffen, in stemming komen. Op die dag zal de Joegoslavi sche gedelegeerde Ales Bebler het vorzitterschap van de Ame rikaan Warren Austin overnemen gedurende de gehele maand Sep tember. Pibul Songgran, eerste minister van Thailand, speelt golf op de terreinen nabij het zomerpaleis van de koning van. Thai land, in Bangkok. Hij doet dit echter niet zonder een flinke lijfwacht mee te nemen. Zijn ervaringen van de laatste tijd hebben de minister hiertoe gebracht. Wanneer men door personeel van de marine is ontvoerd en daarna gevangen gezet op een oorlogsschip, om eerst na een beschieting van het schip door het leger weer te kunnen ontsnappen, zou men ook werkelijk tot dergelijke krasse maatregelen overgaan. FEUILLETON 5. Oom Pridi was een glunder uitzienid mannetje, dat op Oemar dadelijk een sympathieke indruk maakte. Misschien kwajn dat wel in de eerste plaats, omdat hij niet eerbiedig en verlegen was tegen de Europees uitziende neef, maar eenvoudig en harte lijk. „Wel, wel, dus dat is de jonge geleerde. Wat zal je tante opkij ken". Hij greep een van de brui ne jochies, uit het dozijn neef jes en nichtjes dat om Oemar heer» dromde en beval: „Mo hammed.... ga je mamma ha len, maar vlug! Zeg dat neef Oemar hier is". Daarop nodigde hij hen in de woning en zette glazen en schaaltjes gereed. Ze zagen tante Sarojini uit de bijkeuken van de villa komen. Ze was een vriendelijke opge wekte vrouw, die een snelheid toonde, die men bij iemand met zo'n omvangrijke gestalte niet zou verwachten. Oemar keek be wonderend en geamuseerd toe en vergeleek haar luidruchtige snelheid onbewust met de ener gie van een zevenklapper. Ze moest wel over een buitengewo ne opmerkingsgave beschikken, want terwijl ze met kleppende muilen door de kinderschaar op het voorerf stoof, haalde ze twee vechtende broertjes uit elkaar en gaf ze rechtvaardig allebei 'n draai om de oren, raapte 'n ver loren sandaal op, snoot twee neusjes in haar voorschoot, sloeg een meisje kletsend op haar billen, omdat ze met stenen naar de magere kipper» gooide en ze droogde troostend de tranen van een hummel, die gevallen was. Al deze moederlijke plichten vervulde ze zonder haar snel heid noemenswaardig te vermin deren en zelfs had ze nog vol doende adem over. om in het zelfde tempo haar bewondering voor de onbekende neef te luch ten. „Zo, dus dat is Oemar, die overzee heeft gestudeerd, net als onze toean. Als onze toean nog een tijdje in negeri Blanda was géblever», had hij 'n groot papier gekregen en met dat pa pier had hij rechter van de Land raad kunnen worden". Oemar lachte trots. „Dat pa pier heb ik. Ik kan rechter wor den als ik een benoeming krijg, of djaksa officier van justitie. Tante Sarojini hief haar korte dikke armpjes ten hemel. „Oh, oh, advocaat. Dat is het wat onze toean'zei. Maar onze toean heeft .dat papier niet en neef Oemar heeft het wel. Hoe is dat moge lijk?" Haar geestdrift over deze knap pe neef was zo groot, dat Oemar dadelijk ook raad moest geven over de ziekte van haar moeder. Die was twee maanden geleden ziek geworden. Ze had eerst pijn in haar keel gekregen en kon niets meer eten. En later was er ook heel erge pijn in haar borst bij gekomen. Nu lag ze de hele dag op haar baleh-baleh en ze was zo mager geworden, dat ze heel gauw zou sterven, als nie mand haar beter maakte. „Maar is zij dan in die twee maanden niet verzorgd?" „O ja, dat wel. Er is van alles Nederland. gedaan, maar niets hielp. Eerst hebben we droge takker» en kar- bouwenmest met kruiden in de hut verbrand, om de slechte geesten te verjagen. Het was heel goed gedaan en de hut die stond wel een uur lang blauw van de rook, maar het had niet geholpen. Het waren beslist er ge sterke geesten. En toen heb ber» we Sidi Biriwoso geroepen, uit jullie dessa en die heeft de zieke borst belezen, maar dat hielp ook niet". Oemar klemde lippen op el kaar. „En is er verder niets ge daan?" „Ah! .tssEr zijn aller lei kruiden geprobeerd, die de buren wisten en toen die ook niet hielpen, is Passidin, mijn broer naar de doekan van Malabar gegaan, helemaal bij Soekaboemi. Dat is een heel wij ze doekan, die wel honderd jaar geleefd heeft. Mijn broer moest alles vertellen, waar de pijn be gonnen was en waar hij nu zat en toen heeft de doekan hem 'n doosje vet gegeven van een ka- long, een vliegende hond, die betoverd was en die vroeger 'n Prins was geweest. De kalong was te middernacht bij volle maan geschoten, juist toen hij in een krokodil wilde veranderen. inlandse kwakzalver. Dat vet hielp tegen alle slechte geesten die er bestaan. Als dat op moeders borst werd gesmeerd zou ze genezen, behalve als Al lah zelf had bepaald, dat ze ster ven moest. Dat vet kostte vijf tien gulden en voor nog vijf gul den kreeg Passidin een djimat die hemzelf voor de slechte gees ten. die in de borst willen wonen kon beschermen. Maar het vet heeft niet geholpen en ik denk wel, dat moeder moet sterven". Ze sprak dat vonnis uit met de berusting van haar ras, dat in staat is om dezelfde droefheid te voelen als de westerling, maar zich neerlegt bij het onvermijde lijke. Het moest Allah's wil zijn dat de oude vrouw stierf. Anders zouden de slechte geesten niet de macht hebben om in haar li chaam te blijven. De kinderen hadden hun plicht gedaan en niemand had zich dus iets te verwijten. „Maar heeft niemand dan eer» dokter gehaald?" Oemars stem klonk onbeheerst en verontwaar digd. „Een dokter? Om het zieke mens naar een gesticht te laten brengen en daar met messen in haar vlees te laten snijden?" Tante Sarojini schudde meewa rig het hoofd. (Wordt vervolgd) Amulet.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3