Voor minder valide arbeiders zijn ook kruiden gewassen Lt.-generaal ter Poorten kreeg 40 jaar geleden z'n vliegbrevet Pater Ibrahim Ayyad ontkent alle schuld Exotische Kunst De kunst der volkeren buiten Europa KERA Kruidentuin nuttig werkobject „Je bond gewoon een hamer aan de staart van je toester Legerkamp in Amerika Arsenal won weer derby tegen Chelsea De moord op koning Abdoellah Scheepsberichten Indonesië en het Japanse verdrag Om het op Engelse PAGINA 4 DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1951 Luchtfoto van een qedeelte van het kamp van de 82e „Airborne" divisie in Southern Pin.es (North Carolina) in de Verenigde Sta ten. Het omliqgen- de terrein met zijn bossen, heuvels, ri vieren en weqen, wordt qebruikt voor gecombineer- de oefeningen van leqer en luchtmacht 's-GRAVENHAGE. „Als vroe ger een toestel niet de lucht in wilde, bonden we een hamer aan de staart als we dachten dat deze te licht was". Dit vertelde lt. gn. b.d. H. ter Poorten, toen hij terug dacht aan de 29e Augustus 1911, de dag waarop hem als 48e het brevet van de F.A.I. (Fede ration Aeronautique Internatio nale) werd uitgereikt. Dat was 40 jaren geleden, toen de jonge Nederlandse artillerie-officier in Genck bij Hasselt (B.) zijn bre vet haalde boven het veld waarop in 1830 nog de Nederlandse weer macht gekampeerd had. 't Lucht ruim was toen niet nieuw voor hem, want reeds in 1909 werd hij balloncommandant, toen hij als artillerist studeerde aan de Technische Hogeschool te Delft. „Ik had reeds als jongen be langstelling voor de luchtvaart", vertelde hij, „en toen ik hoorde, dat in 1909 op de I.L.A. in Frank fort een zeppelin werd tentoon gesteld, ben ik er heen vertrok ken. De bekende Duitse ballon commandante Kaetchen Paulus gaf daar demonstraties en voor 100 mark kon je mee de lucht in. Ik heb toen mijn laatste pennin gen bij elkaar geschraapt en daar ging ik voor het eerst van mijn leven naar boven. De tocht ein digde des avonds om 11 uur in de bomen van het Zwarte Woud en van die tijd af had de lucht vaart me te pakken". Hij werd de eerste militaire vlieger in Nederland en al spoe dig maakte hij naam door met een Brouckere-tweedekker in ander half uur een afstand van 90 km af te leggen. Ook in Indië behoorde hij tot de eerste militaire vliegers en hem komt de eer toe de eerste te zijn geweest die de kwaliteiten van de Glenn Martin-fabriek ont dekte. Dat was in 1914, toen hij in opdracht van de Ned. Indische regering naar Amerika gestuurd werd om uit te kijken naar een geschikt type vliegtuig voor de militaire luchtvaart. In een ach terbuurtje te Los Angeles vond hij een fabriekje, dat het beste product leverde dat hij toen kon vinden en men mag wel zeggen, dat van dat ogenblik af de op gang van de Glenn Martin-vlieg tuigfabrieken dateerde. Het K.N. I.L. introduceerde de Glenn Mar tins, die later over de gehele wereld beroemd geworden zijn. Ongeval In 1916 overkwam hem een vliegongeval en na hersteld te zijn keerde hij naar de artillerie terug. Uiteraard bleef hij belang stelling voor de vliegerij houden, doch direct contact kreeg hij er eigenli.jk pas weer mee, toen hij in 1941 benoemd werd tot opper bevelhebber van het K.N.I.L., als opvolger van de bij een vlieg tuigongeval om het leven geko men luit. generaal Berenschot. H;i leidde de strijd van het K.N.I.L. tegen de Japanners, waarin de Nederlandse lucht macht een zo belangrijke rol speelde. Op 8 Maart 1942 werd hij ge ïnterneerd en begon de moeilijke tijd in krijgsgevangenschap. Te zamen met o.m. gouverneur-gene raal Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, de Amerikaanse ge neraal Wainwright en de Engelse opperbevelhebber Percival, werd hij gevangen gezet in kampen in Mandsjoerije, Korea. Formosa en Japan, totdat hij in 1945 door een Russische jeeppatrouille 3 dagen ten noorden van Moekden bevrijd werd. Op 1 Maart 1946 ging hij met pensioen en keerde naar Nederland terug. Zijn belangstelling voor de luchtvaart is nog groot en nog kort geleden zat hij met oude F.A.I.-vrienden in België aan een diner aan, waar o.m. een broer van Jan Olieslagers tot de gasten behoorde. BOER ONDER EIGEN WAGEN GEDOOD Toen de 70-jarige landbouwer B. Wrekenhorst uit Hoenderloo met paard en wagen op de Hoen- derlose weg reed, schrok het paard door het passeren van een auto. Het dier maakte een sprong, waardoor W. van de bok en on der de met zakken meel geladen wagen terecht kwam. Met inwen dige kneuzingen werd hij naar het St. Liduina ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd, waar hij la ter is overleden. ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de Woensdag avond gespeelde leaguewedstrij den luiden: Eerste divisie: ArsenalCheUsea 21 CharltonPreston N.E. 42 Derby County—Wolv. Wand. 13 FulhamTottenham 12 LiverpoolBurnsley 31 Manch. CityHuddersfield 30 Newc. UnitedBolton W. 01 W.Br.Albion—Stoke City 1—0 MiddlesboroughManch. Un. 14 Tweede divisie: BuryWest Ham United 40 Leeds Un.Birmingh. City 11 Luton TownSheff. United 21 SouthamptonNott. Forest 52 LAKENBERG EN STEENBERGEN WILLEN WEER AMATEUR WORDEN Twee Nederlandse voetballers, die destijds naar het buitenland vertrokken, om zich aldaar als beroepsvoetballer te vestigen, heb ben een verzoek gericht tot de K.N.V.B. om weer als amateur te kunnen spelen. Het zijn de oud-Blauw-Witspeler Lakenberg, die voor de Italiaanse club Pro Patria uitkwam en de vroegere Feyenoord-rechtsbinnen Steenber gen, die in Frankrijk een contract had. Indien de KNVB beide spe lers weer als amateur wil gaan beschouwen, zullen zij toch regle mentair een jaar moeten wach ten, voor zij de amateur-status weer terug hebben en weer in K.N.V.B.-verband mogen spelen. Wanneer we ooit weer tegenover de ramp van een massale werkloosheid komen te staan, omdat industrieën wegens een economische crisis moeten sluiten, dan wel een deel van hun arbeiders moeten uitstoten, dan zullen opnieuw zorgelijke tijden aanbreken. Maar toch zullen we dan niet zo onvoor bereid tegenover dit afschuwelijke probleem komen te staan, als tijdens de crisis van de dertiger jaren. Reeds thans worden grote en kleine projecten in gereedheid gebracht om uitgevoerd te worden wanneer de werkloosheid zich aandient. Het zijn nuttige, veelal noodzakelijke werken, die thans niet worden uitgevoerd, om werkgelegenheid achter de hand te hebben wanneer de industrie door een crisis wordt geteisterd. rijkssubsidie, want er mag geen winst gemaakt worden. Dank zij het initiatief van het raadslid Hollak, werd dit voor jaar Ook in Dalfsen met de stich ting van een kruidentuin voor minder valide arbeiders een be gin gemaakt. Baron Mr. A. van Dedem stelde 3 ha grond voor dit doel beschikbaar, van Graaf van Rechteren werd één ha ge huurd en nog een kleiner vloei- veld van de zuivelfabriek. De grond vereiste een dusdanige be werking, dat niet op volle toeren gestart kon worden, bovendien was de grond na de bewerking nog niet rijp voor de kruiden teelt, zodat het eerste jaar voor de beoordeling van de uitkomsten minder geschikt is. f 6000.per ha We hebben deze kruidentuinen opgezocht en de heer Hollak heeft ons daarbij de nodige voor lichting gegeven. Het begrip tuin moet men zich hierbij wegden ken, want oppervlakkig gezien lijken de stukken slechts op doodgewone tuinbouwgronden met verschillende gewassen. Hier geldt het evenwel kostbare ge wassen met welluidende, soms zelfs romantische namen, welke een jaarlijkse opbrengst verzeke ren van gemiddeld f 6000.per ha, waarbij natuurlijk uitgegaan wordt van normale omstandig heden een goede bodem en een export, welke thans ieder jaar beter wordt. Want de Neder landse kruiden winnen op de wereldmarkt om hun goede kwa liteit meer en meer terrein. Zo bleek dit jaar nog, dat de Neder- Er staan plannen op stapel, welker uitvoering van evident belang is voor de industriële ont wikkeling van heel Noordoost- Nederland. Het is evenwel de vraag of het juist is, met de uit voering daarvan te wachten tot een economische crisis ons daar toe dwingt. Reeds voor 1949 werd door niemand minder dan prof. Kohnstam een massale werkloosheid aangekondigd. Zij is gelukkig tot op heden uitgeble ven, ondanks de jarenlange onze kere economische toestand op de wereldmarkt. Men kan ook omgekeerd te werk gaan en het gevaar voor werkloosheid zoveel mogelijk be zweren, door nieuwe werkgele genheid te scheppen. We denken aan een afvoerkanaal van Twente naar de Dollard, waardoor zich belangrijke chemische industrieën in Twente zouden kunnen ont wikkelen. Voorts aan de aanleg van grote wegen en kanalen van Groningen tot Twente, waardoor de af- en aanvoer van grond stoffen en producten de industrie vestiging in Noord-Oost-Neder land zou stimuleren. Voor dit ogenblik hebben we gelukkig nog niet met een ern stige werkloosheidscrisis te ma ken. Wel echter met het probleem der minder valide arbeiders. De tijd, dat men niet-volwaardige arbeiders, die in het normale productieproces te duur zijn, maar onder bracht bij de Dienst Uitvoering Werken, is voorbij. Er wordt een minimum prestatie verwacht om zich bij deze dienst te kunnen handhaven. Wie be neden 65 pet. van de normale prestatie blijft, wordt door de dienst uitgestoten en naar het schijnt is de D.U.W. voornemens deze norm te verhogen tot 75 pet. Deze uitgestotenen komen ten laste van de gemeentebestu ren, die van de uitgekeerde steun bedragen 75 pet. van het Rijk ontvangen. Naar de kruidentuinen Onmiddellijk hebben de be trokken gemeenten een oplos sing gezocht voor dit probleem der minder valide arbeiders. In verschillende gemeenten heeft men de oplossing gezocht in de aanleg van kruidentuinen, waar deze mensen onder deskundig toezicht nuttig werk zouden kun nen doen, voor een redelijk dag loon, nl. 66 cent per uur of f 31.80 per week in de plattelandsge meenten. Deze tuinen ontvangen eveneens 75 pet. rijkssubsidie, maar naarmate de uitkomsten lonender zijn, vermindert het landse valeriaan, meer dan twee- Zutphen. maal zo duur dan de Belgische valeriaan, in Zwitserland werd verkocht. Voor het veel goed kopere product van de Zuider buren bleek in Zwitserland wei nig vraag. Ook Amerika is een flinke afnemer van onze vale riaan, terwijl ook de Nederlandse industrie tot de afzetgebieden behoort. Voor 8 arbeiders werk Dit jaar werd in Dalfsen twee ha bebouwd en 8 arbeiders vin den in deze tuinen waarschijn- lijn het hele jaar door werk. Gezien de omstandigheden was de teelt redelijk, maar 't tweede jaar worden betere resultaten verwacht. De geoogste- en ge droogde geneeskrachtige en aro matische kruiden zijn in hoofd zaak bestemd voor likeurstoke rijen, pharmaceutische, cosme tische en conservenindustrieën. Veertig are is beplant met vale riaan, zes are met attropa bella donna, tien are met taraxacum, veertig are met digitalis prupuxa en nog eens 17 are met hetzelfde gewas op het vloeiveld, welke grond niet aan de verwachtingen heeft beantwoord. De Overijselse Coöp. Angelica, waarbij 20Ó particuliere en ge meentelijke kruidentelers zijn aangesloten, neemt de oogst tegen door Den Haag vastgestelde prij zen in ontvangst en het is deze coöperatie, die de partijen laat drogen in Doornspijk of in Fries land, om het gedroogde product vervolgens ter beschikking te stellen van het centrale verkoop orgaan, een instituut van de ge zamenlijke kruidencoöperaties in Nederland. Geen nadeel aan particulieren De centrale overheid ziet nauw lettend toe, dat de gemeentelijke kruidentuinen geen nadeel be rokkenen aan particuliere krui dentelers, zodat de gemeenten geen ongelimiteerde uitbreiding aan hun tuinen kunnen geven. Overigens moet deze werkgele genheid voor minder valide arbei ders zeer worden toegejuicht. Zij geeft aan mensen die anders in het productieproces zouden zijn uitgestoten nuttige arbeid en bovendien leveren deze mensen een wellicht bescheiden aandeel in de export. Deze tuin derijen in het oosten des lands staan onder toezicht van ir. van Hennik, tuinbouwconsulent te Bengkalis Tj. Priok-A'dam p. 28 Gibraltar, Celebes A'dam-In- donesië 28 v. Napels-Port Said, Cronenburgh 28 v. R'dam-Bilbao, Gaasterland A'dam-Buenos Aires 28 v. Rio de Janeiro, Groote Beer A'dam-Australië 28 350 m. O. Curagao-Balboa, Japara R'dam- Makassar 28 v. Belawan-Tj.Priok Hoenerkerk R dam-Calcutta 28 v. Bombay-Colombo, Meliskerlc Calcutta-R'dam 28 v. Port Said- Genua, Oranje A'dam-Tj.Priok p. 28 kp. Bon, Oranjefontein Beira- A'dam 28 v. Southampton-Ant- werpen,* Polydorus New York- Java p. 28 Malta, Tosari Tj.Priok R'dam 28 v. Padang-Belawan, Volendam Montreal-R'dam p. 28 Scillys, Willemstad A'dam-Cris- tobal 28 v. Maracaïbo, Veendam 28 te R'dam v. New York. 30 AUGUSTUS: H. Rosa van Lima De eerste officiële heilige, die Amerika na Columbus' ont dekking voortbracht, was het Peruaanse meisje Rosa van Lima, die na een leven van gebed, versterving en lijden in 1617 haar ziel aan de Schepper teruggaf. Is het niet verwonderlijk dat juist deze •onbekende vrouw met haar inwendige deugden de stoet opent van de getekenden int Amerika van het koninkrijk Gods? Is het niet een teaen van God voor Amerika, maar indirect ook voor ons, in deze moderne tijd, die meer waar de hechten aan actie, dat 4° ware heiligheid moet gezocht worden in een meer inwen dig leven? Bidden wij daar om, dat wij niet langer uitge stort zullen zijn maar God zul len zoeken in onszelf. IN DESERTO. Het zesde deel van de bekende Algemene Kunstgeschiedenis die bij de Uitgeversmaatschappij W- dé Haan te Utrecht verschijnt, is op verzoek van belangstellenden ook los verkrijgbaar gesteld on der de titel „Exotische kunst". Daarin wordt behandeld de kunst der volkeren buiten Europa: China, Japan, de Indische gebie den, Tibet, Amerika, de Islam- gebied^n en tenslotte Afrika. Een dergelüke groepering mag mis schien aan een Europese verwa tenheid doen denken, die zich verheven voelt boven alles wat niet-Westers is en de zelfstan dige eigenwaarde van andere cul turen zou willen miskennen. u Toch is, ook in deze Kunstge schiedenis die inderdaad alge meen van opzet en breed van visie is, niets minder waar. De niet-Europese kunst heeft niet enkel om haar dikwijls veel hoge re ouderdom thans veel meer de belangstelling. Zii heeft er ook recht op omwille van zichzelf. Waarde van eigen beschaving Dit was het uitgangspunt waar van de gezamenlijke schrijvers van dit werk het zijn er zeven, voor ieder hoofdstuk een specia list op het betreffende gebied zijn uitgegaan en dat de verant woordelijke redacteur, prof. van Thienen, in de Inleiding aldus heeft geformuleerd: deinspiratie tot deze kunstwerken die wij dan gewoon zijn exotisch te noemen, is gegeven door een rijkdom van gedachten. Bovendien blijkt de vormgeving zelve in veel gevallen van de allergrootste betekenis te ziin voor oqze hedendaagse Eu ropese kunst. De belangrijkheid van een boek dat geheel aan dit onderwerp is gewijd, is daarmee bii voorbaat reeds aangeduid en wie er zich toe zet. de 359 blad zijden ervan studerend door te lézen, zal bii het einde ten volle overtuigd zijn dat hii dank zii de knapoe en "deskundige voorlich ting die hem hier wordt geboden, een verdiept inzicht heeft verkre gen in de kunstzinnige uitingen van volkeren die ande-s ver van hem af zouden ziin gebleven. De kunstopvattingen van een volk houden ten nauwste ver band met zijn sociale en culturele leven. Men dient daar noodzake lijk begrip voor te hebben, wil men de aard van zijn kunst ten- volle nu zuiver kunnen waarde ren. Met een objectieve onbevan genheid moet men daartegenover staan. De maatstaf ter beoorde ling ligt niet in ons persoonlijke, subjectieve ik, maar buiten ons. in de dingen zelf. Men moet om zo te zeggen Griek met de Grie ken, Jood met de Joden kunnen worden. De ziel van een ander mens kan slechts met de grootste eerbied benaderd worden. De uitingen van kunst zijn iets hei ligs. Zij komen voort uit het innerlijk van een persoon of een volk en dragen een zekere wij ding aan zich. Zij weerspiegelen he tdiepste en beste van de andere geest en contact daarmee is slechts mogelijk in de mate van welwillende openheid waar mee men de andere tegemoet treedt. Het besef van deze eigen waar de van een beschaving behoeft echter niet vreemde invloeden van buiten af uit te sluiten- Mits zij het eigene geen geweld aan doen, kunnen zij integendeel op het eigene bevruchtend inwer ken en dit tot nieuwe ontplooiing brengen. Zo ligt het in de aard der dingen zelf en is het ook altijd zo geweest in de loop der geschiedenis, al valt een zekere, misschien wel al te hinderlijke West-Europese aanmatiging niet te ontkennen. Het standpunt waarop men zich in dit zesde deel van de „Algeme ne Kunstgeschiedenis" heeft ge plaatst, is echter de sleutel die past om het wondere rijk van de kur.st der niet-Europese volkeren voor ons te ontsluiten. Azië Elk hoofdstuk is waarlijk een inleiding in de wereld der ge dachten van het betreffende volk waarvan de kunst wordt behan deld. Als zijn kunst inderdaad de onfeilbare spiegel is van zijn ziel, dan moge men eerst met de no dige schroom dit heiligdom betre den voor zover dit dan mogelijk is. De schrijvers van de zeven hoofdstukken waaruit dit werk bestaat, zijn ieder' voor zich. als specialist ingewijd in de geheimen van het geestelijk leven der vol keren waarvan zii ons de kunst uitingen beschrijven. In het onmetelijke werelddeel dat Azië heet, liggen het haast even onmetelijke Ohina, het eilanden-rijk Japan, de uitge strekte Indische gebieden en Tibet. Het zijn landen met oude, hoogstaande culturen. Hun ge schiedenis reikt tot de oer-tijd der mensheid. China is in het Verre Oosten het mcede-land- Vandaar uit ver spreidde z'ch via Korea in de 6e eeuw na Christus de leer van Buddha. Deze vooral is het ge weest die de Oost-Aziatische lan den in cultureel opzicht nauwer met elkander in aanraking heeft gebracht Op zijn beurt was de Chinese geest echter beïnvloed door de grote Indische gedachte en zelfs door andere, meer Wes terse, Grieljge, Byzantijnse en Partisch -Perzische cultuur-elemen ten. "Het Buddhisme dat nu nog het best bewaard is gebleven in het woeste bergland van Tibet, is waarlijk de schakel die Oost- Azië geestelijk heeft samenge bonden. Men kan de kunst van al deze landen dan ook gevoeglijk min of meeT groeperen onder deze ge meenschappelijke geesteljike noe mer, al blijven de natuurlijke nuances bii ieder gebied geheel behouden. De kunstgeschiedenis van elk afzonderlijk land wordt in haar verschillende perioden of in haar onderscheiden vertakkin gen als grafkeramiek, schilder kunst, landschaps-schilderkunst, dierschildering, keramiek en por- celein, telkens behandeld in sa menhang met dit historisch verle den en deze psychische eigenaard van ieder volk. Immers zó wordt ook de kunst ervan het dichtst benaderd. Twee werelddelen In de nieuwe wereld van het Westen is het de Indiaanse kunst die voor een beschouwing in een afzonderlijk hoofdstuk in aanmer king komt. Het zijn vooral Mexi co en Peru die als haaT cultuur gebied bii uitstek gelden. De Spaanse veroveraars in het begin der 16e eeuw waren buiten zich zelf van verrukking bii de eerste aanblik van de „Vallei van Mexi co". Het was een dichtbevolkte, vruchtbare vlakte. Thans echter is zii dor en droog, een wildernis gelijk. Maar eens bloeide hier een beschaving waarvan de resten nog steeds bewondering wekken. Ook het nu eentonige, zandige landschap van Peru aan de Stille Oceaan moet ooit in vruchtbare valleien herschapen zijn geweest. Beide landen kenden verschil lende brandpunten van bescha ving. jDie van de Azteken en Inca's moeten tot de hoogcultu- ren gerekend worden. Hun bouw kunst en beeldhouwkunst bracht monumentale werken voort. Op het gebied van aardewerk, metaal, mozaïk en inlegwerk, hout, been en schelp, weefkunst, teken- en schilderkunst getuigen nog meer dere overblijfselen van een on miskenbaar hoog peil- Zii bewn- zen ook hier weer dat de uitingen van kunst steeds ten nauwste ver band houden met het religieuze leven der volkeren- Ditzelfde geldt eveneens voor de gebieden waar de door Mo- hammed gestichte godsdienst, de Islam, zijn stempel op de bescha ving heeft kunnen drukken. De Mohammedaanse kunst, ontstaan uit de vermenging van de religi euze opvattingen der Arabieren met de eeuwenoude kunsttradi ties van de door. hen veroverde landen zoals Syrië, Egypte en Mesopotamië, is in de loop van drie eeuwen tot een eigen type uitgegroeid. Vanuit Iran als mid delpunt straalde scheppende in vloed naar alle delen van de Islam-wereld uit. De tapijtkunst van Armenië en Oostelijk Klein- Azië is ons wellicht nog het meest van nabij bekend, maar de blad zijden die in het 6e hoofdstuk be steed worden aan de Mohamme daanse kunstgeschiedenis, open baren ons Tioz meer van haar andere Uitingen. Een niet onaanzienlijke plaats ruimte wordt, echter niet ten on rechte, toebedeeld aan de kunst van Afrika die men soms met een verkeerde qualificatie „Neger kunst" noemt. Maar haar grote betekenis en aangrijpende aesthe- tische waarde wordt door de juiste belichting van prof. Ol- breehts, de schrijver van het 7e hoofdstuk, voldoende duidelijk aangetoond. De verschillende medewerkers van dit grootse verzamelwerk hebben er align terecht de nadruk op gelegd dat men moet trachten de kloof te overbruggen die ons eigen milieu scheidt van de we reld der andere volkeren. Men moet zich in die vreemde omge ving weten te verplaatsen en de geest van volk en land leren be grijpen. Dan ligt de weg tot het benaderen van hun kunst voor ons open. Deze Algemene Kunstgeschie denis van De Haan, waarvan dit zesde deel bovendien het alge meen register bevat, vergemak kelijkt het verstandelijk begrip en emotionele genieting van de schoonheid, zoals deze zich bij de verschillende volkeren heeft ge openbaard. Tekst en afbeeldingen laten de geest tot ons spreken van een kunst die zich over eeuwen en werelddelen uitstrekt. Het is een Nederlands standaardwerk in de beste zin van het woord. II. J. AMMAN (KNP). De Arabi sche katholieke priester Ibrahim Ayyad heeft nadrukkelijk ont kend te hebben deelgenomen aan het complot van de moord op Koning Abdoellah van Jordanië. De 41-jarige priester, die eertijds een functie heeft vervuld aan het Latijnse Patriarchaat van Jeru zalem, werd dezer dagen door 't militaire gerechtshof te Amman in Jordanië verhoord. Met negen anderen wordt hij er van be schuldigd te hebben deelgenomen aan een complot, dat de dood van Koning Abdoellah ten gevolge had. De openbare aanklager heeft clementie gevraagd met ver dachte. „Ik ben onschuldig aan elke medeplichtigheid", verklaarde pa ter Ayyad bij de opening van de rechtzitting. „God is mijn getuige, dat ik absoluut niets wist van deze samenzwering en dat ik er ook niets mee te maken heb ge had". Ook tijdens de verhoren herhaalde hij steeds: „Ik ben on schuldig". In het bijzonder ont kende hij de beschuldiging van de openbare aanklager, dat hij eens zou hebben gezegd: „Als ik geen Christen was en niet bang om wrijving tussen de Moham medanen en de Christenen te veroorzaken, dan zou ik koning Abdoellah met mijn eigen han den hebben gedood". „Nooit in mijn leven heb ik iets dergelijks gezegd", was het antwoord van pater Ayyad op deze beschuldiging, „en als pries ter kan ik nimmer accoord gaan met moord of mijn medewerking daartoe verlenen". Als bewijs van zijn onschuld voerde pater Ayyad, die zelf ju rist is, aan, dat in de week, waar in de moord op de koning werd gepleegd, alle priesters van het Patriarchaat van geheel Jordanië in retraite waren in de gebouwen van de Patriarch. Gedurende deze retraite is het aan de priesters niet toegestaan de gebouwen te verlaten, noch met personen bui ten het gebouw te spreken. Hij verklaarde verder, dat hij zich sedert de vergadering van Jeru zalem van Juni 1949 op verzoek van de Patriarch uit iedere po litieke activiteit had teruggetrok ken. Hij was achteraf erover on derhouden, dat hij aan de verga dering had deelgenomen. „Bovendien was ik het volko men eens met het beleid van ko ning Abdoellah", zo voegde pater Ayyad eraan toe, „omdat ik meer dan wie ook op de hoogte was van de werkelijke stand van za ken". Hij heeft toegegeven, dat hfj een der voornaamste beschuldig den, dr. Moesa Al Husseiny, de neef van de vroegere Groot-Moef ti van Jeruzalem, alsmede kolo nel Abdoellah Tel, wiens zaak bij verstek wordt behandeld, per soonlijk kent. Kolonel Tel ver toeft op het ogenblik in Egypte; hij is commandant geweest van het Arabische Legioen in Jeru zalem. Pater Ayyad verklaarde kolonel Tel te hebben leren ken nen in Mei 1948, toén hij als tolk aan de kolonel werd toegevoegd. (Volgens het radioverslag van de rechtszitting hebben Jordaanse rechercheurs in de kamer van pater Ayyad een brief gevonden van kolonel Tel). Hij ontktent echter ten stelligste de andere beschuldigden, o.a. Abed Mah- moed Oekkeh, te hebben gekend en verzekert, dat „hij niet op de hoogte was van een complot om de koning te vermoorden De meerderheid van de sectie Buitenlandse Zaken van het Indo nesische narlement heeft zich verklaard teven het ondertekenen van het Jananse vredesverdrag. Men is over.het algemeen van oordeel, dat ondertekening van het verdrag in tegenstelling zou zijn tot de zelfstandigheidspoli- tiek van Indonesië. In kringen in het parlement is druk het feit besproken dat India heeft beslo ten niet deel te nemen aan de conferentie in San Francisco. Men meldt uit parlementaire kringen, dat hierdoor de kansen, dat Indonesië het verdrag zal ondertekenen, aanzienlijk zouden zijn verminderd. Tommy „Toes" noe men de Engelsen hem. Wij zouden, gewoon zeggen Tommy „Te nen" Het lijkt nogal 'n eigenaardige naam. Tommy, wiens eigen lijke naam Tommy Jacobsen is, werd zon der armen geboren en is er door volhardend oefenen in geslaagd, met zijn tenen ver schillende bezigheden te verrichten, die an deren met hun han den doen. Hij doet de ze dingen even goed, ja zelfs beter dan normale mensen in vele gevallen. Hij kan zichzelf scheren, schilderen en schrij ven en met zijn tenen zijn beroep uitoefenen: musicus. Hij is vier jaar op tournee geweest met een show en zal binnenkort voor de BBC spelen in het programma „In town to-night". Om twee redi Alkmaar te ho park zeer 'bela slissing vallen Nederland, op pioenschappen, ven aan deze dere attractie, dat er, behalve Boef, Henk Sl Bisschops e.a., de internationa len worden, zu Deze buitenla netthy, die dit Rotterdam van en voorts Kid Byford, twee En, naam, die op landse banen tegenstanders bi Het zal er op Sportpark dus z< de pauze om sp Wat de kansen landse kampioer hebben Tinus M en Boef de mee zameld; wat nog dat zij het kami hun zak hebben. Hartman, Hemeh zijn de laatste tf ditie en prima ir nog van alles kar al als men in aai dat motorpech na breker kan zyn. Wat de buiten Abenetthy was i beste Nederlandsi ders de baas; hfj Alkmaarse sinte revanche rekenen landse cracks. Vo ten is Abenetthy rijder. Het programma steld, dat we de cracks in niet mi races te zien kr wordt vlak voor reden, zulks met radio-reportage. dat de motorrac heeft voor de kaï D.A.W. UIT demonstreert I OOSTERLEEK. leden werd te i nieuwe bad aan iJselmeer officiëel uit Alkmaar was uitnodiging van d< Oosterleek en On tonen, wat na se te bereiken valt. hebben hun oger kost gegevenzij kende lange-baan Schermer als zwei gen en zo zal a eerste zwemexame afgenomen worde: geren uit de omge Ter gelegenheic is DAW weer uit een demonstratie, gegeven zal word werking met de A brigade. Naast de verscl slagen zal een de geven worden van dingsgrepen en te door de ARB vei wacht te Bergen tionneert. Naast met zwemvinnen de bodem af te zo polowedstrijd op h terwijl bij kailme zicht gegeven zal enkele figuren van Balletzwemmen. weer enkele komi mes verzorgt spre vanzelf. PASSIEBLOEM PURMEREND. - ter Kelder van heeft een broeikas hij allerlei plantei z.g. passiebloem. I dezer dagen tot h duurde slechts en toen verdorde zij. De plant, die in ten, hoofdzakelijk Peru voorkomt, t vijftig soorten. In ten priesters deze f einde van de 16e ei in de dradenkrans dek en meeldradei kroon, in de knots pers de kruisnagel helmknoppen de noemden de bloen FRANS SNE1 IN ED/ PURMEREND. - mer die gisteren ac Jaagweg een grote water hengelde, hot een auto achter zie stapten Fransen n vroegen hoeveel beestje moest hebt sigaar liet deze hei aan de Fransman. Deze maakte kor, het hapje. Hij bego er af te schrapen, ondertussen een te gras op en plaatste op de primus. Toen was, siste de boter en even later genoi toeristen van een I lands vismaal. Burgerlijke PURMEREND. G dricus C. zv H. C J. Jonker; Cornelis Greuter en M. M. nes A. zv J. van Da mer. Ondertrouwd: H, H. van Veen. Getrouwd: Th. I j. en J. Ellenberger giesser 28 j. Sj. M jaar. Overlijden: A. Ji J. echtgenote van A keman 47 j. echtg Hes.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4