Alkmaar wacht wereldkampioen Grootse huldiging voor Jan Pronk Rotterdams Toneel bracht „Pygmalion" Theetijd in Londen Comité uit sportwereld treft voorbereidingen Met voldoende overtuigingskracht Een brief van onze burgemeester AGENDA Zwemprestatietocht Alkmaar-Koedijk Windhoos boven Hensbroek Partijvoorzitter spreekt in Hoorn Adelborsten gaan op Britse schepen varen Marktberichten PAGINA 2 VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1951 ALKMAAR Direct- na het bekend worden van de grootse overwinning van onze bekende stadgenoot Jan Pronk op de wielerbaan te Milaan, heeft zich in de Alkmaarse sportwereld, en speciaal in de kringen van collega's van de befaamde wiel renner, het idee gevormd de wereldkampioen een grootse ont vangst te bereiden bij zijn terugkeer in Alkmaar. De voorzit ter van de Wielervereniging Alcmaria Victrix, de heer N. Boschman, die over de prestaties van zijn clubgenoot terecht met trots is vervuld, heeft onmiddellijk de nodige stappen ondernomen, om er van verzekerd te zijn, dat Alkmaar niet zonder meer deze bijzondere gebeurtenis op sportgebied, die zich misschien nooit meer zal voordoen, voorbij zal laten gaan. Nadat het bestuur van de wie lervereniging contact had opge nomen met het gemeentebestuur, bleek, dat burgemeester Wytema sympathiek stond tegenover de plannen tot ontvangst, die nog in voorbereiding waren en hij stel de zich desgevraagd direct be schikbaar voor het erevoorzitter schap van het huldigingscomité, dat gisteravond in de trouwzaal van het stadhuis uit de vertegen woordigers van de Alkmaarse sportverenigingen en de Pers werd samengesteld. Uit alle krin gen van de sportwereld was er voor deze, op korte termijn uit geschreven vergadering, belang stelling en na korte besprekingen werd het comité van huldiging samengesteld. Daarin hebben de volgende heren zitting: H. Sougé, voorzitter; F. Boxem secretaris (Westerweg 360, telef. 3303), G. de Wit, penningmees ter; leden: H. Reurslag, N. Bosch- men. M. Kuiper, L. Steyger en H. de Wandeler. Muziek en vlaggen In zijn welkomstwoord op de vergadering zeide de heer Bosch man. dat hij trots was op het we reldkampioenschap, dat een lid van zijn club veroverde en hij wees ér op, dat direct uit de hele burgerij vele blijken van belangstelling waren binnen ge komen. Het was hem duidelijk, dat de sportliefhebbers en ook vele anderen graag iets wilden doen, om dit heuglijke feit te vieren. Het doel der vergadering, die zeer vlot verliep, was dan ook, al deze krachten en ideeën te bundelen. Spontaan boden de voorzitters en vertegenwoordigers der sportverenigingen een garan tie aan, om de kosten van de hul diging te kunnen dekken. Voor een bedrag van rond f 200 bleek men reeds garant te willen zijn. Het comité stelt zich voor, Jan Pronk bij zijn thuiskomst hij wordt niet eerder dan Zaterdag, en niet later dan Maandag of Dinsdag thuis verwacht op het Stationsplein te ontvangen en de wereldkampioen dan, in een gro te optocht, met vier muziekcorp sen, open auto's en gevolgd door de leden van alle Alkmaarse sportverenigingen, naar het Stad huis te begeleiden, alwaar dan een officiële ontvangst zou plaats vinden. NIEUW SCHOENMAKERS BEDRIJF H. DITSEL SCHOUTENSTRAAT ALKMAAR. In het voorma lige snoepwinkeltje van mevr. Bos, Schoutenstraat 36 heeft de heer H. Ditsel, tot voor kort be drijfsleider van de fa. Chattiljon, een modern en geheel nieuw Schoenreparatiebedrijf annex vergrootingsinrichting volgens het Superlargo-systeem gevestigd. Gedurende tien jaar had de heer Ditsel voor de oorlog een eigen zaak in Nijmegen, die bij 'n bombardement geheel werd ver woest. Later nam hij in militaire dienst de functie waar van mees ter Schoenmaker. De nieuwe zaak is uitgerust met de modernste apparaten. Naast de pen-, uitpoets- en stikmachine en de lijmpers beschikt de heer Ditsel over een infrarode bestra- lingsapparatuur, met behulp waarvan binnen 10 minuten een zool op wetenschappelijk meest verantwoorde wijze aan de schoen bevestigd wordt en over een Superlago-apparaat waarmee de schoenen na met largoline be werkt te zijn in elke gewenste vorm worden gezet. Het pand is tevens geheel en al opgeknapt. Achter bevindt zich de werkplaats, aan de voorzijde de winkel. LAATSTE WEDSTRIJDEN VAN „OLYMPUS" ALKMAAR. Het bestuur van Olympus verzoekt ons het volgende mede te delen: Zondag, a.s. 2 September wor den de laatste grote wedstrijden gehouden in dit seizoen voor da mes en heren. Tevens is dit de laatste dag van de junioren-com petitie afd. Noord, waarop onze junioren zo schitterend naar vo ren zijn gekomen. Opgelet! De extra bus vertrekt niet vanaf de Nieuwesloot, maar vanaf de Westerweg 52, tegen over het gymnasium, waar men ook de fietsen veilig kan neer zetten. Het vertrek is vastgesteld op 11.15 uur. De deelnemers uit H.H.Waard staan plm. half twaalf op het be kende punt. Zorgt op tijd aanwezig te zijn, zodat ook deze laatste trip zonder stoornis kan verlopen. Junioren!- Denk aan de resul taten van de eerste twee dagen en maak een prachtig slot aan dit mooie seizoen. Succes! Gouden jubileum in de zakenwereld ALKMAAR. Begin Septem ber bestaat de herenmodezaak van de heer Woltering-Wackers in het Payglop vijftig jaar. Dit gedenkwaardige feit zal o.a. her dacht worden met een speciale attractie voor de uitgebreide clientèle. De route van de optocht denkt men te leiden langs de Stations weg, het Scharloo, de Geester en de Kennemersingel, het Ritse voort, de Koorstraat en de Lan- gestraat. Voor het Stadhuis zou den de Alkmaarse sportvereni gingen dan defileren, waarna de stoet doormarcheert naar het Waagplein, waar men de optocht denkt te ontbinden. Intussen zou de wereldkam pioen op het stadhuis ontvangen worden en vandaar per auto naar het clublokaal van de Wielerver eniging Alcmaria Victrix, in café Tom op het Waagplein, wor den gebracht. Het comité doet een beroep op de gehele burgerij, om deze grootse ontvangst in alle opzich ten te doen slagen en verzoekt daartoe allereerst de bewoners van de genoemde straten en sin gels om bij de intocht van de wereldkampioen de vlag uit te steken. Voorts verzoekt het comi té hen, die van hun sympathie blijk willen geven, voor deze plannen hun eventuele bijdrage ter beschikking van de onkosten te willen storten op de girore kening van de penningmeester van het comité, de heer G. de Wit, gironummer 161651. Het staat in ieder geval wel vast, dat de Alkmaarse kampioen een grootse huldiging te wachten staat. De Alkmaarse sportwereld zal zich zeker niet onbetuigd laten. ONTSNAPTE GEVANGENE WEER INGEREKEND ALKMAAR. Dinsdagmiddag is een gedetineerde, zekere G„ die werkzaam was bij de Rin gers' Pakafdeling op de Linden- gracht, aan zijn bewakers ont snapt en met medeneming van 'n revolver van een der bewakers verdwenen. Het is de politie te Zaandam gelukt de voortvluchtige die zich nog in het bezit van de revolvei bevond. Woensdagavond aan te houden. De man is weer op trans port naar Alkmaar gesteid. ALKMAAR Een bijna uitver kochte zaal van „Het Gulden Vlies" heeft gisteravond de op voering van Bernard Shaw's be kend en geestig stuk „Pygma lion", waarin Lily Bouwmeester de hoofdrol van Eliza vertolkte, met belangstelling gevolgd en 't hartelijk applaus, dat het Rotter dams Toneelgezelschap aan het einde van de voorstelling ten deel viel, bewees wel, hoezeer 't spel werd gewaardeerd. Het thema van deze satyre is bekend. Shaw, de meester van de satyre en van de lichte ironie, hekelt in dit stuk, fel en raak, de maatschappij met al haar con venties, met al haar standsver schillen, die nietsnutten voortge bracht heeft, bij wie alle be schaving en karakter bestaat uit een aaneenschakeling van aan geleerde houdingen en vormer» die, louter schijn, niets te maken hebben met wat men onder de ware. innerlijke beschaving ver staat: het society-leven, het would be mondiale, dat wars is van alle natuurlijke intelligentie maar vol van op'geblazen deftig heid en geleerde (d.w.z. van bui ten geleerde) conversatie, welke door Shaw flink over de hekel worden gehaald. Hij spot met al le gelegeniheidsdeftigheid en le- ge-hoofden-mentaliteit. Zijn eigen opmerkingen geeft hij de spraakleraar Higgins (Ri chard Flink) in de mond en in carneert ze in de figuur van het van de straat opgeraapte meisje, dat bij elk woord, dat zij uit spreekt een phonetische fout maakt maar gaandeweg wordt toegerust met een perfecte uit spraak, dat haar door de spraak leraar in no time rs bijgebracht. Zoals gezegd, het spél is zeer gewaardeerd en terecht. Het is een aardige vlotte vertoning ge worden, maar we zouden bezij den de waarheid zijn, als we zon der meer zouden zeggen, dat er aan de opvoering niets ontbrak. Het stuk is ik-weet-niet-hoeveel keren gespeeld en het wordt daarom uitermate moeilijk voor al voor de hoofdrolvertolkster, voor iedere gevoelsmodulatie, van binnen uit gespeelde actie te vinden. Daaraan heeft het nu en dan wel wat ontbroken. Voor Lily Bouwmeester viel haar dic tie en temperament als bloemen meisje zonder meer tegen. Als vrouw in de betere stand vond zij haar ons welbekende creatie beter terug, en legde zij zoveel AAN ZIJN AMBTGENOOT TE BATH ALKMAAR Wjj kregen gis teren de Bath Wilts Chronicle Herald van 21 Augustus in handen, waarin een verslagje was opgenomen over de ont vangst van de Senior Scouts, die hier enkele dagen hebben door gebracht op de Mayor's Parlour van Bath. Ongeveer 2 uur, nadat zij in Bath waren gearriveerd, terug van hun reis naar ons land. Het blad schreef, dat de District Scoutmaster Senior K. C. Blackmore de burgemeester van Bath een brief van onze Alkmaarse Burgervader had overhandigd, waarin deze had geschreven: dat de Scouts een plezierige tijd in Alkmaar had den doorgebracht en dat hi.j er zeker van was, dat zij de vriend schap en het contact tussen de twee steden verstevigden. De Burgemeester had voorts nog geschreven dat hij, wegens vacantie, niet in de gelegenheid was geweest om een dankbrief gericht aan de gastvrije inwoners van Bath, mee te geven aan dc kinderen die onlangs in Bath hebben gelogeerd; deze waren teruggekomen met mooie herin neringen aan de vriendschappen die zij in Bath hadden aange knoopt. De burgemeester had zijn schrijven besloten met de woor den: ik denk dat wij op de goede weg zijn, die leidt tot bevorde ring van wederzijds begrijpen en internationale vrede. De scouts waren vol lof over de Hollandse „vriendelijkheid en bereidwilligheid". Zij hopen vol gend jaar een uitwisselingsbezoek van Alkmaarse voortrekkers in Bath te doer» plaats vinden. TONEEL: „Pygmalion" door Rotter dams ToneeJl. BIOSCOPEN: HARMONIE: De lotgevallen van een Bakvis, alle leeft. VICTORIA-THEATER: Tar- zan's vlucht, 14 jaar. CINEMA AMERICAIN: Lach en vergeet, alle leeftiiden. REX-THËATER: Abbott en Costello en de Onzicht bare Man. 14 jaar. Voorstellingen 7 en 9.30 uur. APOTHEKEN: Voor spoedgevallen is ge opend apotheek Wanna, Ritsevoort 5. BERGEN, Kunstzaal K.C.B. Tentoonstelling van schil derijen en tekeningen van Dirk Vis. 10-12.30, 14.30- 17.30 en 19.30-22 uur. De Alkmaarse kermis is geopend van hedenmid dag 4 uur tot vannacht 1 uur. GROOT VUURWERK te zien aan de Kanaalkade om 9.30 uur. geest en zoveel goéd toneelspel aan de dag, als van haar ver wacht werd. Richard Flinks spel was boeiend, sterk bewogen en uitermate plastisch; dat van Jan van der Linden als Elisa's vader de advocaat van de onfatsoenlij ke armoede, knap karakteristiek. Adolf Rijkens gaf een waardige typering van de oude kolonel en de andere Dames en Heren» van 'het Rotterdams Toneel verdie nen een waarderend woord, want allen tezamen zorgden zij voor een vlotte en amusante vertol king, die voldoende suggestief is geweest. G.P. Hedenavond wordt nog 'n op voering gegeven» van deze koste lijke comedie. Zaterdag- en Zondagavond, de beide laatste kermisdagen geeft het gezelschap Herman Bouber de daverende klucht „Perzik en Pruim in Zuidvruchten" met o.a. Herman Bouber en Max Tailleur in de hoofdrollen. Weken achter elkaar trok deze voorstelling in Amsterdam overvolle zalen. „Perzik en Pruim" is hierdoor een van Herman Boubers groot ste successen geworden van de laatste jaren. ALKMAAR. Morgenmiddag, Zaterdag 1 September, zal om half drie de start plaats hebben van de eerste naoorlogse lange afstar.ds zwemtocht in Alkmaar. Deez wordt verzwommen van de Spoorbrug naar de Koedijker vlotbrug en wordt georganiseerd door de Alkmaarshe Reddingsbri gade met medewerking van DAW. DAW. De deelnemers worden begeleid door de Alkm. Roei en Zeilver eniging, terwijl enkele snelle bo ten van de Waterpolitie eventuele uitvallers naar de kleedboot zul len vervoeren. Ondanks het feit dat de deel name aan deze tocht alléén open staat voor leden van de ARB en DAW, hebben meer dan 60 per sonen ingeschreven. Hieruit blijkt wel, dat een dergelijke tocht in de volle belangstelling staat van de zwemmers. Wij twijfelen er niet aan of het zal de ARB Zater dag ook niet aan belangstelling ontbreken.. Met deze tocht heeft de organi serende vereniging slechts de be doeling voldoende ervaring op te doen om volgend jaar een der gelijke tocht te houdenx die zal dan open staan voor andere ca tegorieën bv. voor' leden van an dere zwemverenigingen en red dingsbrigades maar ook voor niet bij zwemverenigingen aangesloten zwemliefhebbers. Waarschijnlijk zal dan tevens een wedstrijd aan de tocht verbonden worden, wat het volgen van de déelnemers aantrekkelijker zal maken. De zwemmers dienen voor het opbergen van hun kleren een koffer, plun.jezak of iets dergelijks mee te nemen, waaraan een label is bevestigd, voorzien van naam en adres. Nadat de tocht in Koe dijk geëindigd is worden alle deelnemers met de juryboot naar Alkmaar gebracht, waar de spe ciaal voor deze tocht vervaardig de diploma's in het restaurant van De Overdekte zullen worden uitgereikt. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Eli sabeth A. M. d. van P. van Lan gen en M. C. Punt; Elisabeth G. F. d. van E. Timmer en E. G. Snijker; Pieter W. z. van J. J. Berkhout en A. K. Crefeld. Ondertrouwd:- Auke L. Haan stra, 26 jaar en Geertruida C. Jonker, 22 jaar; Cornelus van der Woude 24 jaar en Adriana C. Hardijzer, 23 jaar; Coenraad van Duin, 31 jaar en Margare- tha M. Ravenstijn, 29 jaar; Jan Schouten, 27 jaar en Catharjna C. M. Kramer, 24 jaar. Overleden: Marinus L. Blan kere, 86 jaar, yved. van M. H. Vorswal. Zangklasse „Johan Kuiper" ALKMAAR. Zaterdag 1 Sep tember zullen -de lessen in de muziektuin wederom beginnen. Voor meisjes van 11 tot 16 jaar om kwart voor twee, van 7 tot 10 jaar om kwart voor drie. In verband met de feest-urtvoering is aller opkomst gewenst. Nieuwe leerlingen kunnen zich aanmelden. DAK AFGERUKT DOOR HEVIGE RUKWINDEN ALKMAAR. Gistermiddag omstreeks twaalf uur is het dak ter grootte van ongeveer 200 vierkante m, door hevige ruk winden van het gebouw van Sterk's Beton aan het Zeglis af gerukt en op een weiland aan stukken en brokken terecht ge komen. Aan de overkant van 't kanaal nam de wind een grote kar met paard en al op en smeet deze in het water van hït Noord-Hollands Kanaal. De wa gen werd flink beschadigd, het paard liep niets op en» de groen ten moesten later uit het water worden opgevist. DE GRAVEN DER GESNEUVELDEN ALKMAAR. Op de graven der gesneuvelden op de R.K. Be graafplaats St. Barbara zullen door het Rijk nieuwe grafzerken worden geplaatst, uitgevoerd in beige kunstgraniet met een op schrift in Portlandstone. Deze gesneuvelden zijn de mi litairen S. P. Schouten, M. N. Dekker, J. P. Commandeur en korp. P. N. de Lang, die gesneu veld zijn m de Meidagen van 1940. Voorts G. Veldman, gesneu veld 11 Oct. 1944, J. J. Baas en J. Smit, gesneuveld op 6 Mei 1945. Op de graven van de drie En gelse vliegers op de Algemene Begraafplaats zullen eveneens dergelijke grafzerken worden ge plaatst. Het gaat hier om twee vliegers van de RAF en een van de Royal Navy. Tegen het middaguur heeft Westfriesland de kracht der na tuurelementen» gevoeld: onweer bliksem, storm, regen en een plotselinge söhemering, waardoqr in talrijke woningen en winkels de verlichting moest worden ontstoken. Over het algemeen is de. schade meegevallen, be halve in Hemsbroek, waar een windhoos over het dorp is ge trokken. O.m. werd een houten topgevel van de smederij van de heer Florls in elkaar gedrukt, ruiten en -honderden dakpannen sneuvelden, bomen werden ont worteld. De heer W. Kooiman heeft als amateur-weerkundige interessante waarnemingen ge daan. Zijn notities schetsen het verloop van het noodweer. 11.34: Grijze bewolking bestaan de uit laaghangende nimbus, overgaande in nimbostratus. nadert uit het Westen: 11.40: Windkracht 3 loopt op naar 5, zachte motregen, toenemen de onweers-activiteit; 11.44.03: Plotselinge daling van de barometer van 756 tot 754, nadering van de windhoos; 11.45 Bewolking verandert van grijs-zwart in geel-groen; 11.45.06: Windhoos met zeer zwa re hagelstorm; 11.46: Windkracht van 5 tot 10 toegenomen, bliksem en zware onweerslagem; 11.4611.56: Zeer zwaar weer: 12.00: Plotseling afnemen van de wind: 12.01: Regen neemt af, vermin derde storings-activiteit, nog vrij zware regenval; 12.05: Lichte regen: 12.35: Storing voorbij. De hagel had een doorsnede van 25 mm. de hoeveelheid neer slag bedroeg 23 mm N.K.J.B. AFDELING HEILOO HEILOO Het bestuur, van de NKJB afdeling Heiloo heeft dezer dagen een circulaire rondgezon den, welke als uitnodiging geldt voor de openingsdag van het sei zoen 19511952. Leden en ook vele niet-leden hebben een der gelijk schrijven ontvangen. Jon gemannen, die tussen de jaren 1926 en 1934 geboren zijn, en die aan deze openingsdag wensen deel te nemen, doch nog een uit nodiging daartoe hebben ontvan gen. gelieven uiterlijk Zaterdag 1 September (dus morgen), hun naam en adres te deponeren op het adres Stationsweg 100 Heiloo. Het Antwoordformulier moet in geleverd worden vóór Maandag 3 September. KINDJE TIJDENS SPEL GEDOOD BERGEN Gistermorgen om kwart voor tien geraakte het driejarig dochtertje van de heer Blokker uit de Kerkelaan 16, dat alleen in de tuin aan het spelen was, ongemerkt beklemd tussen het ijzeren onderstel van een op klapbare tuintafel, die plotseling ineen sloeg. Toen de moeder het ontdekte was het kind reeds bui ten bewustzijn. Dr. van Gelder die zeer spoedig ter plaatse was kon slechts de dood constateren. Een tragische bijzonderheid is dat het kind juist Maandag haar verjaardag zou vieren. Vogelpesf BERGEN - Bij een kippen houder aan de Baakmeerdijk 14, is vogelpest uitgebroken. 317 kip- Pen moesten worden afgemaakt. Juist had men enkele weken ge leden nog 90 kippen uit Barne- veld aan de toom toegevoegd- KRING DEN HELDER K.V.P. De Kring den Helder van do Katholieke Volkspartij houdt zijn algemene vergadering op Zater dag 1 September a.s., in de grote zaal van het Park te Hoorn, des middags om kwart over twee. Na afhandeling van enige huishou delijke zaken, houdt de voorzitter van de KVP, de heer W. J. An- driessen, een rede over „Na-oor- logse politiek van de KVP". Tot deze vergadering hebben op de eerste plaats toegang de afge vaardigden van de 80 afdelingen van de Kring. Voor zover de plaatsruimte het toelaat hebben gewone leden van de Partij even eens toegang tot deze bijeen komst. Zaterdag 1 September a.s- zul len, zoals wij reeds meldden, 37 zo juist afgestudeerde Adelbor sten der eerste klasse van de Koninklijke Marine naar Enge land vertrekken voor een oefen periode van drie maanden bij de Engelse Marine. De Adelborsten worden geplaatst aan boord van Engelse oorlogsschepen varieren- de van mijnenvegers tot torpedo- bootjagers. Omtrent de reden van deze oefenperiode in Engeland verne men wij nog het volgende: De Koninklijke Marine heeft op het ogenblik de handen vol aan de opleiding van personeel, dat de nieuwe oorlogsschepen, welke de komende jaren in de vaart zullen komen, zal moeten bemannen. Daardoor zijn alle opleidings centra met inbegrip van het varende gedeelte der vloot tot op de laatste plaats bezet. Vorig jaar bestond deze situatie ook reeds, doch toen kon nog een aantal Adelborsten naar Indonesië gaan om op de daar gestationneerde marineschepen een vaartijd door te maken. In verband hiermede was er voor 37 van de ongeveer 90 Adelborsten die zojuist hun studies op het instituut in Den Helder hebben afgesloten, geen plaats meer. Verwacht wordt, dat deze moeilijkheden bii de oplei ding het volgend, jaar aanzienlijk geringer zullen zijn omdat dan één der kruisers in de vaart zal komen. OPENING VIJZELGEMAAL EGMOND a. d. HOEF. Het nieuwgebouwde vijzelgemaal van de Wimmenummerpolder is offi cieel in gebruik genomen. .Na het openingswoord van voorzitter P. van 't Veer werd het gemaal in werking gesteld. Opmerkelijk het grote verschil: dat kleine gebouw tje naast die oude molen! Nog meer opmerkelijk, het verschil in capaciteit, bijna omgekeerd even redig aan de grootte van beide. Na afloop kort gezellig samen zijn. De voorzitter prees in een kórt woord de heer W. Moejes, de bouwmeester van het gemaal, die tijdens de bezichtiging des kundige toelichting en uitleg van het gemaal had gegeven. Voorts voerden nog het woord dr. Huij- gens, burgemeester van Bergen en de heer Blaauboer, namens het Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier, alsme de de heer C. Velthuijs, oud-secr. van de polder. UIT EGMOND A. D. HOEF EGMOND a. d. HOEF. De schouw van beken en sloten, ge legen in het waterschap De Önin- gepolderde landen onder Egm.- Binnen, zal dit jaar gehouden worden op 12 September a.s. De opbrengst van de collecte voor Herwonnen Levenskracht was f 40.40. Zondag a.s. zal na afloop van de kerkdiensten een collecte worden gehouden ten bate van 't Prinses Wïlhelminafonds (Kan kerbestrijding). Egmondia-nieuws EGMOND AAN ZEE. De Eg- mondia-adspiranten en junioren speelden tegen de dito's van Alk maarse Boys een oefenwedstrijd. De adsp. a versloegen de adsp. b van Alkmaar B. met 132. De junioren b deden hiervoor niet onder en klopten de junioren b. van Alkm. B met niet minder dan 110. FLORALIA R.K. SCHOLEN WARMENHUIZEN. Op Za terdag 15 en Zondag 16 Septem ber a.s. is in het Patronaat een tentoonstelling van floralia en huisvlijt. Voor de jeugd moge dit bericht een aansporing zijn om hun planten de laatste weken nog een extra te verzorgen om een prijs te veroveren. Welkom zijn ook de oudere deelnemers met planten en vrije inzendingen. Evenals vorig jaar verwachten wij ook veel deelne mers voor huisvlijt die beoor deeld zullen worden volgens leef tijd. Doet allen mee-! BRUG TE SCHOORLDAM AFGESLOTEN in het a.s. weekend De Rijkswaterstaat heeft mede gedeeld dat van Zaterdagmorgen 9 uur af tot Maandagavond de brug over het Noord-Hollands Kanaal te Schoorldam voor alle verkeer is afgesloten in verband met plotseling noodzakelijk ge bleken herstellingswerkzaamhe den. Voor voetgangers en wiel rijders wordt ter plaatse een pont ingelegd. Het zware verkeer moet te Alkmaar over de Friese brug worden geleid. Voor het lichtere verkeer zijn aangewezen Burgerbrug en Koe dijk. Geslaagd 't ZAND. Dezer dagen slaag de onze vroegere plaatsgenote mej. K. Buren te Utrecht voor hoofdakte, deel B. Benoemd URSEM Tot onderwijzer aan de St. Bavoschool is met ingang van 1 Sept. a-s. benoemd de heer Th. Straver uit Schoonhoven. K.F.C.-KEURINGEN ALKMAAR: Rex: Abbott en Cos tello en de onzichtbare man; Cinema American: Lach en vergeet (alle leeft); Harmonie: De lotgevallen van een bakvis; Victoria: Tarzan's vlucht. DEN HELDER: Tivoü: Mannen (14 jaar); Het dodende licht (14 j.); De Witte: Haven-Marie (ontoelaatbaar); Abbott en Cos tello in het vreemdelingen legioen (14 j-) HOORN Winston Theater: Ge jaagd in de dood; Victoria: Win- terbloesem (a.l.) SCHAGEN: Royal: „Een slechte jongen" (18 j.) MEDEMBLIK: Scala: Bestem ming Tokio (14 j.); Het uur der vergelding (volw.) WIERINIGEN: De Haan: Staats geheim (18 j.)Zamba (14 j.) TEXEIL: Het laatste rendez-vous; Per raket naar de maan. MEISJE VIEL VAN RIJDENDE VRACHTAUTO DEN HELDER. Op de Bas singracht viel Woensdag een 8- jarig meisje van een rijdende vrachtwagen. Met een diepe wond aan het achterhoofd moest zij in „Parkzicht" worden opgenomen. Later kon zij ngar haar woning worden vervoerd. Het kind was op de auto ge kropen, toen de bestuurder een bezoek aflegde in de ouderlijke woning van het slachtoffertje. Zodoende wist de man niet, dat het meisje zich achter in de auto bevond. Excursie waterbouwkundige ingenieurs DEN HELDER De afdeling Bouw- en Waterbouwkunde van het Koninklijk Instituut van In genieurs zal op Donderdag 6 Sep tember as. in Den Helder bijeen komen voor het aanhoren van enkele voordrachten over de nieuwe Rijkszeehaven. De bijeen komst zal worden belegd in de officierscantine aan de Hoofd gracht. Des middags zullen de deelne mers een excursie maken om de werkzaamheden aan de haven in ogenschouw te. nemen. Motor ramt bestelauto DEN HELDER. Op het kruispunt KrugerstraatPolder weg reed Donderdagmorgen om ongeveer 11 uur een motorrijder tegen de achterkant van een luxe bestelwagen. De bestelauto werd aan de achterzijde licht bescha digd .terwijl de motor lichtelijk in elkaar werd gedrukt. Proces verbaal is opgemaakt. NIEUWE TELEFOONTARIEVEN SCHAGEN We herinneren er onze lezers aan dat ingaande heden het nieuwe systeem tot het berekenen van gesprekkosten in werking is getreden. Meer dan vroeger geldt nu het parool: tijd kost geld. DOKTERSDIENSTEN ZONDAG 2 SEPTEMBER Rayon West-Friesland (West) Dokter Ferwerda te Twisk, tel. 8; dokter Boeckhorst te Wognum, tel. K 2297: 215; dokter Bloem te Spierdijk, tel. K 2296 204. BERKHOUT-AVENHORN: Dok ter Reedijk te Avenhorn, tel. K 2294 225. Dokter Reedijk heeft dit weekend dienst tot het spreekuur van Dinsdagmorgen. GROOTEBROEK, 30 Aug. Eer steling grof 10,1011,10; groot 9,80—10,60; klein 9,10—9,50; BI. Eigenh. grof 7,10^—7,70; groot 8.30 —8,70; Eigenh. grof 7,30—7.50; groot 9,209,70; veevoer 4,30— 4,60, 15.000 kg; rode kool doorge draaid 16.000 kg; Rode kool 4.00 8,60, 3000 kg; 3000 kg gele kool doorgedraaid; 4000 kg Bieten A 8,00—8,60; B 5,80; 11.000 stuks, Bloemkool A 37.00—46.00, A II 23,00—36.00; B 30,00—34,00: B II 16.00—18.00; stek 8,00—14.00. AVENHORN, 30 Aug. 1951. Rode kool 3,20—10,70, 25000 kg; 1900 kg Gele kool 4,10—10,40; 1000 kg Groene kool 1416,70; 1000 kg Driel uien 22,00; zilvernep 4951, 25000 Bieten I 7,30—10,40: II 6.30 8.00; modjo 4,906,80. 10000 kg Slabonen I 49—53, II 38—46, III 28—37. MEDEMBLIK, 30 Aug. 1951. Aardappelen. Totale aanvoer: 15.325 kg. Eersteling grof 10.50; Eigenheimer grof 7.70 8.10; groot 9.1010.50; Koopmans Blauwe groot 9.20; Bintje grof 9.3010.50; groot 9.30; Bevelan der groot 8.70; Meerlander grof 7.80; groot 8.70; Alpha grof 8.40; Knolbieten. Totale aanvoer: 23.200 kg. A 8.10—9.30; B 5.50— 7.30; Slabonen. Totale aanvoer: 12.975 kg. B 43.00—50.00; Afw. B 37.0042.00; Afwijkend 25.00 37.00; Bloemkool IA 46.00; IB 36.00; IIB 29.00; Groene kool 11,60; Rode kool 5,507,10. WARMENHUIZEN, 31 Aug. 17.000 kg aardappelen, eerstel. 9,90: eigh. 9.30—10.30; bl. eigh. 8,60—9,80; bintje 8,60—9,10; meerlanders 8,509,20; 400 kg bieten 8,10, 7100 kg slabonen 31 48; 12.000 kg witte kool 3,50 4,50, 10.500 kg gele kool 10,80. Pootaardannelveilina MEDEMBLIK, 30 Augustus Eersteling: 20.000 kg A 2835 28.00—28.40; 140.000 kg A 35—50 19.10—19.30; 3.000 kg AB 28—35 27.30; 10.000 kg AB 353—50 18.10; 4.000 kg B 28—35 27.10; 4.000 kg B 3550 17.30; Rode Eersteling: 300 kg AB 28—35 32.10; 1.000 kg AB 35—50 26.90: Bintje: 15.000 kg A 28—35 33.50—34.20; 30.000 kg A 35—45 24.60—24.70; 1.000 kg AB 28—35 33.00; 7.000 kg AB 35—45 22.80; 1.000 kg B 28—35 31.60; Eigenheimer: 2.000 kg A 28—35 29.20; 4.000 kg A 35—45 24.00; 3.000 kg A 45—55 17.10; 1.500 kg AB 35—45 21.50; 1.500 kg AB 4555 16.30; Meerlander: 4.000 kg A 28—35 28.10; 10.000 kg A 35—45 23.90; Saskia: 3.000 29.20; 3.00 kg AB Doré 400 kg A 28 1.500 kg A 35—50 Eersteling: Grove WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. GEMATIGDE TEMPERATUUR Wisselend bewolkt met aan vankelijk nog enkele plaatselij ke buien, later op de meeste plaatsen droog weer. Matige en tijdelijk krachtige wind, aanvan kelijk uit Zuidelijke richtingen, later tussen Zuid en West. Ge matigde temperaturen. 40.000 Bintje kg A 28—60 28—60 27.20; —353 31.00; 24.00; Grove kg 11.00—11.10 9.000 kg 10.70. LANGEDIJK 31 Aug. 10000 leg Aardappelen, blanke eigen heimers 9,8010,50; blauwe ei genheimers 8,7010; 30.000 kg rode kool 47,70; 15.000 kg gele kool 6,8011,40: 1000 kg groene kool 15,30—16.10: 45000 kg witte kool 3,303,80; 3000 kg uien Geen audiëntie HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woens dag 5 September a.s. geen audiën tie verlenen. HEVIG ONWEER BOVEN PARAMARIBO Twee doden PARAMARIBO 30 Aug. (ANP) Tijdens een hevig onweer bo ven Paramaribo en omstreken zijn Donderdagmiddag twee personen om het leven gekomen. Een meis je werd door de bliksem gedood, een bejaarde vrouw door een ont wortelde boom verpletterd. Ette lijke bomen werden ontworteld en enkele huizen stortten in. Een tiental mensen liep verwondin gen op. Onder de V.N. vlag door Europa De Dome of Discovery op het Britse Festival is het trefpunt van allerlei soorten Britse expe dities, van de eerste ontdekkings reizigers tot de modernste astro nomen. Enkele weken geleden, op de avond van de 12de Juli was ze het vertrekpunt van nog een andere ontdekkingstocht. Een groep studenten, die een tocht dwars door Europa hebben ge organiseerd, gaven in de Dome een soort afscheidsreceptie. De knapen willen via Joego-Slavië, Griekenland en Turkije naar de Libanon, Syrië en Transjordanië trekken. Al zijn de risico's en de moei lijkheden van zo'n trip niet te vergelijken met de reizen van die van hun voorvaderen, een knap staaltje werk blijft hoe deze studenten voor hun reisaccommo- datie gezorgd hebben. Met zijn een-en-dertigen reizen ze in een voertuig dat door hen zelf werd omgetoverd in een ruimte waar gekookt, koude maaltijden geser veerd en zelfs hun hele uitrus ting geborgen kan worden, ten ten inbegrepen. Van verschillen de firma's ontvingen ze hulp in natura, maar voor de rest finan cieren de ondernemende jongelui dit uitstapje zelf. Een politiek tintje is er vreemd aan, uitge zonderd een algemeen enthou siasme voor de United Nations. Haar vlag mogen ze onderweg voeren. De studenten spreken te zamen 12 talen en zijn vast van plan grotere samenwerking tussen de studentenverenigingen welke ze ontmoeten te bewerkstelligen. Het resultaat van hun bevindin gen zal na terugkeer in Septem ber beschikbaar zijn voor iedere geïnteresseerde organisatie. Neemt bevolking van Engeland af? Voor iemand die al maanden een woning zoekt in het centrum van Londen is het niet gemakke lijk te geloven wat autoriteiten in rapporten over de bevolkings afname opdissen. De bevolking van de gemeente in totaal is meer dan een millioen gedaald vergeleken bij 1932. Naar rapporten zeggen is de afname het grootst in de centrale en oostelijke wijken, die 't meest van bombardementen tijdens de oorlog hadden te lijden. Wat de vijf armste buurten, zoals Step ney, Poplar, Berthnal Green en andere betreft bestaat de mening dat de ontvolking niet veroor zaakt is door oorlogsgevolgen, hoewel die factor natuurlijk niet uit te schakelen is. Om wat getallen te noemen: in 1918 telde de bevolking van deze wijken 930.000 zielen; ze viel terug tot 740.000 in 1938. Toen in 1947 alle evacué's van Oost-Londen aan hun voornemen om terug te keren gevolg hadden gegeven, bedroeg dit aantal 450.000. Toch voorspellen de sta tistieken voor de komende 10 jaren weer een bevolkingstoe name van 4.65 percent. De laatste schakel Toen koning Abdullah van Jordanië vermoord was hingen alle vlaggen halfstok in Engeland. Een ander gevolg was dat er veel exemplaren gevraagd werden van T. E. Lawrence's klassieke werk „The seven pillars of Wisdom". De laatste schakel, zo fluisterde men, was nu verbroken met die roerende gebeurtenissen van meer dan 30 jaar geleden, welke Law rence beschreef in zijn onsterfe lijk verhaal over de Arabische opstand. Maar het is niet helemaal de laatste schakel. Abdullah was de derde van de vier prinsen van Arabië die stierf. De vierde en jongste prins Zeid-el-Hussein, Irak's gezant te Londen, is nog in leven. Lawrence tekent hem toen hij nog Sheik Zeid was, een ver legen baardeloze knaap van 19 jaar. Als gezant van Irak, in welke functie hij zijn land goede diensten bewijst, is Prins Zeid gewoon ieder jaar begin Mei een receptie te geven ter ere van de verjaardag van Koning Feisal III. De attractie om een dezer par tijen bestond in een expositie van schilderijen waar Zeid's vrouw de schepster van was. Levendig geschilderde abstracte stukken met een zweempje Parijs er in. Ge kunt u afvragen wat Law rence hiervan gedacht zou heb ben? 13,80—15,10; 2500 kg bieten A 9,109,50; 9000 kg slabonen 35,70—51; 1300 kg endijvie 5 5,90; 100 kg tomaten» A 38; 3000 stuks bloemkool A I 42,5050. KAASMARKT ALKMAAR ALKMAAR. 31 Aug. Aan voer 35000 kg 8 stapels fabrieks- kaas 2,15 per kg: 8 stapels boe renkaas 2,20 per kg. Handel vlot.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2