Kerk van Sint Jan Evangelist geconsacreerd Luistervolle plechtigheid te Breezand Franco houdt „open deur voor de Amerikanen BOLSWARD, DE SCHONE Bollenveiling „West-Friesland BEURSOVERZICHT Gouden feest Augustijnen Olievraagstuk is vastgelopen Vogelpest in Westerbork Een parel van us heitelan Scheepsberichten VRIJDAG BI AUGUSTUS 1951 PAGINA 3 Gisteren werd. de parochiekerk van Breezand door Mgr. Huïbers geconsacreerd. Een op name tijdens het in processie ronddragen van de reliquieën van St. Jan, de Evangelist, alvorens deze werden ingemetseld. Achter misdienaars en acolythen zien we Monseigneur Huibers, geassisteerd door de Zeereerw. heer pastoor Verhoeff en de Hoogeerw. heer Deken v. d. Meer van Hoorn. Na afloop van de plechtigheden der kerkcon secratie te Breezand werd de onderste foto gemaakt van Monseigneur temidden van de geestelijken, die de ceremoniën medevierden. (Eigen foto) BREEZAND „Gelijk Si. fan de Evangelist op Pathmos de Hemel boven de aarde zag welven, en daar het getal der ge tekenden vernam, en hen, komende uit alle windstreken, vol ken en stammen, met palmtakken in de hand, het Lam zag verheerlijken tot aan de voleinding der tijden, kunt gij allen dit met chrisma geheiligde gebouw zien als een voorportaal, waarlangs gij eens de hemelse heerlijkheid kunt ingaan." Z.Hoogw. Excell. Mgr. Huibers Bisschop van Haai'lem heeft Donderdag na voltooiing van de vele uren vorderende plechtighe den van de kerkconsecratie en het opdragen van de pontificale hoogmis, de gelovigen toegespro ken. „Ziet hier is de woonplaats van God bij de mensen", was zijn aanhef en hij wenste de in groten getale toegestroomde parochianen geluk met deze grote gebeurte nis, temeer daar zij zelve met elkander zulk een prachtig voor beeld geven van geloofsbeleving. Deze kerk, met chrisma gezalfd en door het aanroepen van de Allerhoogste aan God toegewijd, is voortgan Zijn onvervreemdbaar eigendom en voor geen ander dan SCHEEPVAART WILLIG AMSTERDAM, 30 Aug. Het agiopercentage voor de Ameri kaanse fondsen is vandaag tot niet minder dan 18 percent op gelopen. Er was behoorlijke vraag in de Amerikaanse afdelin gen- Overigens was er onveran derd een zeer kalme stemming. Het agiopercentage is de laatste dagen Wijven stijgen en vrijwel teruggekeerd tot het niveau, waarop het zich bevond toen de handel in Amerikaanse fondsen hier ter beurze werd hervat. Ver volgens trok de aandacht het wil lige verloop van de scheepvaart papieren. Over de gehele linie werden in deze sector koerswin sten geboekt. Vooral de Indone sische lijnen waren vast en trok ken 3 procent aan. Holland' Amerika-lijn echter viel uit de toon en was zwak gestemd, het geen in verband gebracht werd met een bericht over plannen van deze maatschappij om een nieuw groot passagiersschip ten bedrage van circa 70 millioen gulden te gaan bouwen- Ook aandelen Fur- ness lagen zwak in de markt. Een derde element van betekenis was uiteraard de staatsfondsenmarkt. Het herstel in leidende regerings- obligatiën zette zich voort: Staf fels kwamen ver boven de 81 en investeringscertificaten boven de 85- In het verdere verloop kon het verhoogde niveau zich niet ten volle handhaven. Internationale fondsen traden weinig op de voorgrond met uit zondering van A.K.U. Na de zwakke tendenz van gisteren trad vandaag een volledig herstel in tot 168%. De overige prominente papieren waren a a n be vaste kant, oa. Unilever, Philips en ook Koninklijke Olie. De cultuurfondsen waren ge reserveerd. Amsterdam Rubber brokkelde opnieuw een puntje af, H.V.A. en Deli wisten zich te handhaven Er was vandaag een open hoek in aandelen Intercon tinental Rubber die kopers aan trokken en gedaan werden van 3 7/8 tot 4 1/4. De dollarleningen Nederland bleven vandaag vrijwel onveran derd. Dollarlcningen Philips lagen opnieuw vrii goed in de markt- Prolongatie 3 1/4. Zijn eredienst meer bruikbaar. Het is «gelijk St. Jan zag. Uw voorbereidingsplaats voor de eeuwige zaligheid, het enige doel van ons leven en streven. Uw zielen zijn de levende bouw stenen van de Kerk. zodat door de zalving van deze kerk gijzeilf aan Hem zijt toegewijd als on vervreemdbaar eigendom. Zo is al hetgeen hier op deze dag geschiedde vol betekenis voor uw zielen. Op dit altaar, waar Christus zelf als hoogepriester, offeraar en offer komt, wordt de aarde met de hemel verbonden, gelijk eens Jacob in een visioen een ladder zag waarlangs engelen kwamen en gingen tot voor Gods troon. Vanhier worden Uw ge beden, vragen en noden tot voor Zijn Aangezicht geleid, en van hier komt weer alle zegen tot U. Moge dit huis voor U een huis vol genaden zijn zolang het zal bestaan. Op de kentering van de tijden had St. Jan het voorrecht aan gewezen te zijn om Jezus' woning te verzorgen en Maria als moeder te eren. Handhaaf de schone ge woonte om hier 's avonds het Rozenhoedje te bidden, onder houdt Uw kerk wel, opdat Uw vriendschap met God U een voort, durende bron van vrede zij. Gij, temidden van de wereld, kunt dan Uw ziel voor hem bewaren en eens tot de getekenden beho- rne die St. Jan zag." De indrukwekkende plechtighe den van de kerkconsecratie wa ren reeds Woensdagavond aan gevangen, door het overbrengen van de relieken der martelaren naar een rustaltaar. Oorkonde Deze relieken nu. zijn na de wijdingsceremoniën in de altaar steen gemetseld met de oorkonde die door de Hoogeerw. Deken Harst werd voorgelezen: „Op de. 30ste Augustus 1951 heb ik Jo hannes Petrus, bisschop van Haarlem, de kerk en dit altaar gewijd aan de H. Johannes de Evangelist, en daarin opgesloten de relieken van de H. Martela ren van Gorkum en de H. Cune- ra, en heb ik verleend aan iedere christen gelovige die heden deze kerk bezoekt 'n aflaat van 'n jaar, aan hen die dit doen op de jaar lijkse gedenkdag, de Maandag na de eerste Zondag in de maand Juli, een aflaat van 50 dagen in den gewonen vorm der kerk". Wiidinc van het kerkgebouw Bij de aanvang van elk ge wichtig werk smeekt de Kerk om de bijstand van de H. Geest. Vandaar dat het Veni Creator wordt gezongen en de grote lita nie gebeden, waarin de namen van de heiligen wier relieken worden ingemetseld met nadruk worden genoemd, met ajls slot: ,Heer onze God, wordt groot in Uw heiligen en verschijn in deze tempel U toegewijd, opdat Gij die alles in Uw aangenomen kinde ren werkt, in Uw erfgenamen moogt worden geprezen." Zout, wijn en water worden ge zegend en met elkander ver mengd en de deuren door een tweevoudig kruis van de Bisschop verzegeld, opdat alle boze mach ten worden uitgesloten. Onder het bidden van de anti- phoon en psalm die iedere mor gen de Introitus vormen, doopte de bisschop zijn duim in het pas- gewijde water en bekruisigde de altaarsteen, in het midden en op de vier hoeken, en besprenkelde de steen zeven maal met wij water. Onder psalmgezang wer- vloer drievoudig besprenkeld. „Moge God deze plaats reinigen en voor altijd voor Zijn dienst bestemmen. ,.Ook zegende de Bis schop het cement waarmede de relieken weldra zouden worden ingemetseld. Onder jubelgezangen werden deze tot voor de kerk deur gebracht, welke eerst was gezallfd. „Deur, wees een ingang van heil en vrede, en een vreed zame ingang voor Hem die zich- zelve een deur heeft genoemd, Jezus Christus onze Heer." Dan trok de processie onder het zin gen van psalmen naar het altaar, waar de Bisschop het altaargraf zegende en met chrisma zalfde, om er vervolgens de relieken in te leggen en met de sluitsteen te sluiten. „De lichamen der heilli- gen zijn in vrede begraven en hun namen leven voort in eeuwigheid". Na bewierookt te zijn werd ook het gehele altaar gewijd en met heilige olie der doopleerlingen gezalfd, en de al taarsteen vervolgens met chris ma. Binnen in de kerk waar twaalf kruisjes op de muren zijn aange bracht als zinnebeold van de 12 apostelen, worden de muren ge zalfd onder het zingen van ps. 147 „Lauda Jerusalem Dominum" „Dit is Jerusalem, die grote He- melstad, gesierd als de bruid van het Lam. Zijn woontent is zij geworden". Na de verbranding van wierookkorrels met kaarsen op de plaats waar het altaar werd gezegend, als zinnebeeld van Christus, geslachtofferd voor onze zonden, werd de grote prefatie gezongen en psalm 67 ,,De zege wagen Gods is omstuwd door meer dan tienduizenden, die het uitjubelen; de Heer is in bun mid den als op Sinai", waarop de wijding van de altaarbenodigdhe- den volgde. Het altaar werd ver volgens door de assistenten in ge reedheid gebracht. Dan klonk als eerste gebed in de pas geconsa creerde kerk psalm 62 „God mijn God, Tot U richt ik mij bij het ontwaken. Naar U smacht mijn zieU". En onmiddellijk daarna werd de bisschop pontificaal ge kleed voor het opdragen van de nlechtige Mis van kerkwijding. Pontificale Hoogmis Mgr. Huibers werd aan het al taar bijgestaan door een 12 tal geestelijken, waarvan de secre taris van het Bisdom dr. Solle- veld als ceremoniarius, Pastoor Verhoeff als voortreffelijk mu- Deken Harst, presb. ass., Deken v. d. Meer uit Hoorn en Prof. Straathof, Hageveld cantores, De ken Hosman v. Beverwijk en Pas toor v. d. Burg van 't Veld troon- diakens, Pater Gardiaan van Nieuwe Niedorp ad librum. Pas toor Zijlstra van Wieringerwerf ad mitram, Pastoor Bijl v. Hip- polytushoef diaken en Pastoor Vis van Anna Paulowna subdiaken bij de H. Mis. Father Tysen, Pas toor Brouwer, van Schagen en pastoor v. Veen uit Den Helder hadden weer andere ceremoniële taken bij dit hoogplechtig offer. Een uitmuntend ingestudeerd koor, bestaande uit dames en he ren, knapen en meisjes o.l.v. G. Timmer zong de wissellende ge den vervolgens de muren en de zangen van de Mis van Kerk- MADRID (KNP). Voor geen enkele Amerikaan houdt gene raal Franco nog zijn deur geslo ten, nu hij de weg naar Washing ton zoekt om uit de impasse te geraken, waarin Spanje onder zijn bewind is gekomen. Ook de aartsbisschop van Boston, Mgr. Richard J. Cushing, werd door de Generalissimo in een langdu rig onderhoud ontvangen. Na wijlen admiraal Forest P. Sherman, die de geruchtmakende besprekingen over de vlootbases voerde, na de onderminister van Financiën, Edward Foley, die voor vacantie in Spanje vertoef de, na Maggy Higgins, de be faamde correspondente van de New York Times, en nog ande ren is nu ook Mgr. Cushing de paleistrappen van het Prado op gegaan en heeft lang met de vriendelijke Caudillo gesproken. Naar men in bevoegde kringen in Madrid verneemt, ging het onderhoud over de economische moeilijkheden van Spanje, ont- IN FRIESLAND De receptie was zeer druk be zocht. De eerste spreker was bur gemeester J. G. S. Bruinsma van Bolsward, voorzitter van het her denkingscomité, die een telegram voorlas van Z. H. de Paus, waar in de H. Vader zijn gelukwensen aanbood. Namens de Commissa ris der Koningin in Friesland, die niet aanwezig kon zijn, sprak het lid der Gedeputeerde Staten, de heer J. L. Hoogland, die het zei- de te kunnen waarderen, dat eer bied voor elkanders eerlijke over tuiging nog steeds de voornaam ste pijler van de democratie ge noemd wordt. Als eerste geeste lijke sprak deken J. van Galcom uit Sneek. Burgemeester J. Reits- ma van Wonseradeel, de gemeen te, waarin het klooster is geves tigd, bracht zijn gelukwensen over. Van de verdere sprekers noemen wij nog prof. dr. J. G. M. Willebrands, voorzitter van de St. Willebrordvereniging, pater Hal- vard Hettema O.F.M. namens het „Roomsk Frysk Boun", deken L. I. D. B. Buve van Groningen, drs. M. Staverman OFM, pater Gar diaan van het Minderbroeder klooster in Drachten, de provin ciaal van de Orde der Augustij nen, de h.e. pater van Nuenen. Namens het herdenkingscomité overhandigde de heer J. J. Tromp te Sneek een feestgeschenk, be staande uit een enveloppe met inhoud. Het dankwoord werd gesproken door de pater prior van 't Augus tijnenklooster te Witmarsum, pa ter A. Damen O.E.S.A. Daarna werd het openluchtspel „Uw schuld, monnik" opgevoerd. (Vervolg op pag. 5) staan in de 15 jaren na de bur geroorlog en over de mogelijk heid nog meer Amerikaanse toe risten aan te trekken. Deze Ame rikanen moeten volgens de be doelingen van Franco niet alleen maar dollars besteden, doch zij moeten ook een goede indruk meenemen van Spanje en zo de steun, die Spanje in Amerika zoekt, vergemakkelijken. Het is begrijpelijk, dat Franco ook re kent op de goodwill van de Ame rikaanse Katholieken, die hij graag enthousiast en bereidvaar dig zou zien voor het Katholieke Spanje. Met nog drie andere bisschop pen en een grote groep pelgrims was Mgr. Cushing naar Spanje gekomen voor de grote bede vaartsdag van St. Jakob te Com- postella. De Generalissimo Franco dank te de aartsbisschop en de andere Amerikaanse pelgrims voor het welwillend gebaar van naar Spanje te komen en verklaarde hem, dat de Spaanse regering reeds veel heeft gedaan om de problemen van na 1936 op te los sen. Hebben de interne Spaanse moeilijkheden de trotse Caudillo zo deemoedig gemaakt en is het misschien de krachtige houding der Spaanse bisschoppen, die de laatste tijd herhaaldelijk en dui delijk hun grieven tegen de hui dige regering hebben bekend ge maakt, die hem zo tegemoetko mend maakte voor een Ameri kaans bisschop? TEHERAN De Amerikaanse ambassadeur in Perzië, Grady, heeft Donderdag een bezoek ge bracht aan premier Mossadcq, teneinde te trachten een nieuwe basis voor voortzetting van de oliebesprekingen met Engeland te vinden. Na het onderhoud, dat veertig minuten duurde, verklaarde Gra dy: „Er zijn geen nieuwe ontwik kelingen. Het schijnt, dat het oliegeschil nog in precies het zelfde stadium verkeert als te voren". Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft Donderdag medegedeeld, dat Engeland geen stappen zal doen om de bespre kingen met Perzië over het olie geschil te hervatten. De Perzen zullen een oplossing moeten voorstellen, indien zij wensen, dat de besprekingen worden voortgezet", aldus een woordvoerder. WESTERBORK. Op het be drijf van de heer J. Hoiting werd pseudo-vogelpest geconstateerd. Zijn gehele kippenstapel is afge maakt. wijding „Terribilis" en de vaste gezangen van de Gregoriaanse 8ste ,.Missa Angelis". Juist voor de aanvang van de H. Mis werd door dit koor nog het prachtige 4 stemmige „Oculis Omnium" van Mich. Halier gezongen, waarbij de fijnzinnige harmonie van dit koor het treffendst bleek. Geen wonder overigens, want Pastoor verhoeff als voortreffelijk mu ziekkenner heeft al vele jaren grote zorg aan zijn koren besteed en persoonlijk ook de opl'.eiding van organisten ter hand geno men. Een hunner, J. Timmer be geleidde met het beneden in het Godshuis staande harmonium de wisselende en J. Kloosterman met het grote electrische orgel de vaste gezangen en de mach tige koralen. Helaas viel dit orgel enige tijd uit omdat zich juist on der de H. Mis een zwaar onweer boven Breezand en omgeving ont laadde, tengevcllge waarvan alle zekeringen van het electrisch net m de kerk doorsloegen. Na de H. Mis werden door de Bisschop de liturgische gewaden afgelegd en verscheen de grijze Prins der Kerk weer in het ko ninklijk purper, om omstuwd door de geestelijken, koorknapen en bruidjes het Godshuis te ver laten, terwijl koor en gelovigen het lied ter ere van St. Jan uit jubelden. De verheven plechtigheden waar zolang naar was uitgezien waren ten einde. En de gelovigen spoed, den zich door de stromende re gen weer huiswaarts, naar het werk van de daagse dag. Wel is het gelaat van Frieslands meest karakteristieke steden ver weerd van ouderdom, maar door de eeuwen heen bleef het zijn gaafheid en schoonheid behou den. In de omlijsting van zijn water en wallen doet dit stads beeld, zoals het vanuit 'n vlieg tuig in vogelvlucht werd opge nomen, denken aan een gratie vol hoofd dat getooid is met de voorname, deftige Friese kap. De schoonheid van Bolsward is er een die getuigt van rijkdom en nog meer van goede smaak. De kerken De adel van lijnen, hoog op waarts strevend, komt nog des te meer uit nu naast het ranke gebouw der Broere-kerk een of ander onogelijk getimmerte staat De uitwendige luister van het gebouw bleef gelukkig be houden en spreekt nog altijd de taal van het verleden. Ofschoon van binnen niets dan onttake ling overbleef herinneren van buiten de ongelijkvormige vuur- gekerfde brokken der onvervals te Friese kloostermoppen aan de tijd dat de Minderbroeders-Fran ciscanen in de tweede helft van de dertiende eeuw eens dit bede huis naast hun convent in Bols ward stichtten. In de nieuwe parochiekerk van de H. Francis- cus aan de Grote Dijlakker zijn de zonen van deze heilige Vader nog altijd de bewaarders van het houten beeld van de Friese O.L- Vrouw van Zevenwouden dat als een schakel is in de verering der Friezen voor Gods Moeder in de middeleeuwen en nu. Doch als een van de meest duidelijke sporen van Frieslands katholiek verleden staat aan de buitenkant van Bolsward de oude parochiekerk op Oldehoof. de Martini-kerk. Ook zij werd aan de katholieken ontnomen en zij ging in andere handen over. Ze blijft echter als een wachteres en hoedster van het verleden. Men beeft van deze kerk gezegd, dat zij door haar eenvoud en eerlijk heid van bouw boeit en juist daardoor de uitdrukking zou kunnen zijn van wat men door- en-door Fries pleegt te noemen. Gesticht in het jaar 1446 heeft zij echter een voorgangster ge had die in de Romaanse trant ge bouwd was. Dat zij aan St. Maar ten als patroon was toegewijd, wijst er reeds op hoe oud deze parochiekerk moet worden ge schat. De Bolswarder Martini moet al de moederkerk zijn ge weest van heel de krans van kleine kerkjes die in de dorpen van de omgeving zijn gelegen. Zij is niet enkel door haar af metingen de hoge reus onder 't zadeldak die grijs aan de hori zon opdoemt, zij is ook zeer merkwaardig door haar beroem de koorbanken, de kostbaar-ge sneden preekstoel, haar orgels en klokken. Tot tweemaal toe werd haar altaarsteen voor graf zerk gebruikt en haar muur schilderingen werden door de latere protestantse kerkvoogden door de witkwast weggevaagd. Doch nog in 1950 kwamen bij 't afbikken van een kalklaag in de Noordelijke zijbeuk enige fres co's bloot waarvan de aanbid ding van het Christuskind een der best bewaard gebleven af beeldingen is. Ook hier spreken de stenen van Frieslands oude geloof. Het stadhuis Van jonge datum, maar niet minder „heerlijck" is 't „nieuwe Raedthuys" dat in het eerste kwartaal van de 17e eeuw ge bouwd, door de Bolswardse Ma gistraat in 1658 niet zonder een zeker zelfbewustzijn „het Pal- leijs van onze Stadt" werd ge noemd. Maar Bolsward mag er inderdaad even trots op zijn als op zijn kerken. Het is een mo nument dat boeit, ook al gaat de eenvoud hier en daar in de al te drukke versiering teloor. Schoon heid en stijlgevoel spreken ech ter uit ieder détail van de pracht ent praal die aan de buitenkant te zien valt. Het interieur van 't gebouw is daarentegen vrij sober gehouden. Terecht kan dit raadhuis als de meesterproef van Bolsward beschouwd worden. Voor een oplettend oog valt er in Bolsward trouwens heel wat te ontdekken. Het Friese stadje is niet zo maar een „rommelzolder" ook al boeien er de vele antiqui teiten die er opgestapeld liggen. Zijn schoonheid in gevels zoals die aan het Grootzand of in schilderachtige plekjes gelijk 't „Haventje" bij de Dijlakker, is nog altijd levende werkelijkheid waaraan het hedendaagse mo derne leven het zijne op eigen wijze bijvoegt. Bolsward boeit. Maar dan late men zich door een gids rondleiden die de stad en haar geschiedenis door en door kent. In het keurige boekje van W. H. Keikes „Bolsward. Ouderdom met gratie", eerj uit gave van de firma A.J. Osinga te Bolsward kan men zulk een deskundige voorlichting vinden. Met vlotte vaardigheid en toch tevens met historische betrouw baarheid vertelt het ons over Bolswards verleden en kunst. Behalve een beschrijving van de drie belangrijkste oude gebou wen: Broere-kerk, Martini-kerk er« Raadhuis geeft het enkele markante schetsen van Bols wards geschiedenis. Niet meer dan een bescheiden bijdrage heeft de schrijver zijn werkje willen noemen Maar wij zouden wensen dat de uitgeverij Osinga er in zou slagen, van al de steden en dorpen van 't Frie se heitelan zulk een aardig, aan trekkelijk werkje bet licht te doen zien, als dit over Bolsward. De belangstelling er voor zal zeker bestaan en niet bij de Friezen alleen H.J. Bali A'dam-N. Guinea 29 Makasar-Sorong, Billiton Suraba- ja-Baltimore 29 v. Bclawan-Co- lombo, Roebiah A'dam-Hollandia 29 n.m. te Port Said, Schie 28 v. Paramaribo-A'dam, Tarakan Ba- lik Papan-A'dam 30 verw. te Li verpool, Zuiderkruis A'dam-N.- Zeeland 29 360 m. NO Fayal-Wïl- lemstad, Alblasserdijk 29 v. R'dam Bremen, Almdijk 30 te R'dam v. Antwerpen, Annenkerk 29 v. R'dam-Sydney, Enggano 30 v. Perz. Golf te R'dam, Groote Beer A'dam-Australië p. 29 Curagao- Balboa, Indrapoera 29 v. R'dam- Tj.Priok, Lindekerk R'dam-Bas- rah p. 30 Aden-Bahrein, Salatiga Calcutta-Pac. Kust 26 te Los An geles, Tawali 29 v. New Orleans- New York. Tegelberq 25 v. Rio de Janeiro-Japan, "trompenberg 29 v. Bronwsville te Houston, Vo- lendam 30 v. Montreal te R'dam, Willem Ruys Tj.Priok-R'dam p. 30 4 u. kp Guardafui, Oranje A'dam-Tj.Priok 30 te Port Said. MARKT BARNEVELD Pluimveemaa-k». Aanvoer ca. 43.000 stuks (voor de tijd van het jaar erg veel). De prijs van de oude kippen liep terug. De aanvoer van N.H. Blauwe was reeds beduidend, maar de han del er in niet te best. Aan de export van dit pluimvee is veel risico verbonden. Het moet in Zwitserland b.v. eerst veertien dagen blijven staan en dan ge keurd worden op pseudo vogel pest. De handel was over het al gemeen traag. Prijzen: oude kippen f 1.754 (per kg fl.401.70), oude hanen f24, oude eenden fl2, N.H. blauwe kuikens f2.202.60 per kg, tamme konijnen fl.50—4.75, jonge hennen f24.30, jonge ha nen fl.503 (per kg f22.50), ganzen f3.505.75, kalkoenen f2.352.85 per kg, wilde konij nen fl1.40, wilde eenden fl.25 2, wilde duiven f0.350.45. Eiermarkt. Aanvoer ca. 700.000 stuks. Trage handel. Prijzen: f15.2015.75, middenprijs fi5.40, kiloprijs f2.50, jonge hennen- eieren f1013 per 100 stuks. Kaasmarkt. Flauwe handel, aanvoer 19 partijen boerenkaas, lste soort: f2.262.29, 2de soort f2.14—2.23 per kg. ONZE JEUGD Een zestal Deventer jon gens van omstreeks 7 jaar had de vorige week in een gang in de Geert Grootestr. een tentoonstelling georga niseerd van zelf gevangen insecten kikkers, slakken, salamanders en éen egel. De toegangsprijs was met grote letters op borden aangege ven n.l. 3 cent. Het aantal bezoekers was niet gering, want het batig saldo bedroeg f 8.61. Dezer dagen vervoegden- de jongens zich bij de wet houder van onderwijs en volksgezondheid, die tevens voorzitter is van de Fed. van T.B.C.-verenigingen, om de opbrengst van hun ten toonstelling ter beschikking te stellen van deze veseni- ging. BOVENKARSPEL De aan voer van leverbaar goed wordt gering. Slechts 400 partijen wa ren er voor de veiling van 29 Augustus. De prijzen van vele soorten waren weer hoger. De aanvoer van partijen, ongeschikt voor export, was zeer groot. Hiervoor was veel belangstelling. Er was nog weinig plantgoed. Besteed werd voor: Apricot Yellow 10-11 4.35; Boule de Nfii- ge 12 op 8.90, 11-12 8.60; Brillant Star 12 op 13.80—14.60, 11-12 10.2510.90; Brillant Star Max 10-11 9.05; Cullinan 11-12 4.10, 10-11 3.10; Electra 12 op 8.75, 11- 12 7.50—8.25. 10-11 5.80—5.85; Fred. Moore 12 op 4.55; Gen. de Wet 12 op 5.90, 11-12 6.10; Gol den Pheasant 12 op 5.10, 11-12 3.60; Herm. Schlegel Max 12 op 4.25—5.10, 11-12 4.50—4.95, 10-11 3.70—3.75; Ibis 12 op 5—5.35, 11- 12 4.70—5.30, 10-11 4.20—4.35; Jong Oranje 12 op 4.35. 11-12 4.60Lady Moore 12 op 3.95; La Reine 12 op 3.90; La Reine Max 12 op 3.90—4, 11-12 2.95—3.55, 10 -11 2.80; Mar Niel 12 op 8.90— 9.20, 11-12 8.70, 10-11 7.15: Mr. v.d. Hoeff 11-12 6.80 10-11 5.50— 5.70; Murillo 12 op 8.70—8.55, 11 -12 6.80—8.10. 10-11 5.35—5.95; v.d. Neer 11-12 6.50; Oranje Nas- Het Italiaanse opleidingsschip Amerigo Vespucciis in de haven van New-York aangekomen voor een verblijf van tien dagen. Daarna zal het naar Boston varen als volgende etappe van een trainingstocht van 10.000 mijl. De bemanning be staat uit 300 man en 211 adelborsten van het Marine-Insti tuut in Livorno. sau 12 op 9 40, 10-11 6.75; Oranje Ibis 12 op 4.95, 11-12 4.90, 10-11 3.70; Peach Blossom 12 op 6.90, 10-11 6.406.60; Pink Beauty 12 op 21.55, 11-12 19.90; Prinses Ju liana 11-12 6.40; Pr. v. Oostenrijk 12 op 5.30, 11-12 6.50; Progres sion 12 op 5.90, 11-12 4.70; Rose Precore 12 op 9.—; Schlegel Max 11-12 3.75; Theeroos 12 op 5.95, 11-12 5.60—5.80, 10-11 4.95—5.40; Verm. Brillant 12 op 6.80 11-12 6.70: Vuurbaak 12 op 13.25; Wit te Valk 12 op 4.—, 11-12 3.60— 3.60. 10-11 2.75. After Glow 12 op 4.75, 11-12 H2: 411 Bnght 12 op 6.20, 11-12 3.90—4.20; Bartigon 12 on 3.50— 3.85, 11-12 2.903.05; Bartigon 12 op 5.80; Campfire ii-i2 33.55; Clara Butt 11-12 5.00— 5.70; Copland Rival 12 op 5.50; Crown Imperial 11-12 5.80; Dil lenburg 12 op 3.50; Dorie Over- Hcopt-,19'80; Early Qüeen 12 op 8.95; Elmus 12 op 11.55; Eros J2 op 20.Fantasy 12 op 3.90 3.95, 11-12 3.45; Farnec. Sanders 12 op 3.65, 11-12 4.20; Golden Harvest 12 op 5.90—6.15, 11-12 5.60—6.10; Grenadier 11-12 3.70' Bl"denburg 12 op 10.75, 11-12 v95: ^esc. Yellow 12 op 3— 3.10; John Gay 12 op 7.15, 11-12 6.80; Jaune Désor 11-12 3.50: Kleurenpracht 12 op 4.35, 11-12 b> i™or"^orus 12 °P 10-30 11" onu Kampioen 12 op 3.95; Mazeppa 12 op 4.55; Mozart 12 op 3.75, 11-12 5.20—5 °5- Mount Tacoma 12 op 6.55- Ni- phetos 12 op 9.40—9.50; Olga 12 nnT2}^ °ran?e Wonder 10 op /r ide of-Zwanenburg i Purper Copland 12 op 6.35 11 12 6.35; Prunus 12 op 6,15—6 85, 11-12 6.10; Red Cham- pl0t9 ivi Pierson 12 11 12 %n J 3'20A R?v- Ewbank I"12 2.9°; Rose Copland 12 op 3.755.45, 11-12 4.50-5.80- Red 3 035,49: Ecai"let Ad miral 12 op 4.75, 11-12 4.85; Scar- let Leaner 12 op 5.15; Sonja 12 op 3.p0—3.5a, 11-12 3—3.30'; Te- iescopiurn 12 op 4.25—4.50: The Bishop 12 op 9.85; Ursa Minor 9 siPPi? 10' Yl, d Oliveira 12 op 1 or e Vlammcnspel 12 °p 4.80—6. 11-12 4.90—5.05; Wall- n Jcn11;1™2'901 Wh'te Sail 12 op 4.605.30, 11-12 5.White Virgin 12 op 6.05: Will. Copland Pht°Pi9 'q1^12 2-9°—2 95: Will. 13?,p 3.50-3.55 11-12 3.95- 1119 Blppcror 12 op 3.60 3 5= i4,'5,5,1 .Y?11™ Glan,t 12 on a 4,55Zwanenburg 12 op 4.75. 11-12 3.70. A ,^0tieors?g p!?nt£°edprijzen, 29 Au? 1951 Prijzen per kilo: Brillant Star 1.50—2: Coul. Car- 1 m1 s- ~7i10V> „Gon- de Wet 1.65—1.85: Ibis 0.75—1.00: Jong i J?Ae ,£a Reine Max 0-95 Ï71-25:„¥ar Nlel L50: Mr. v. d Hoeff 0.80; Murillo 1.10 Schlegel Max 155; Theeroos 1.351.45* Ulnter-yalk Barti?on 0.75— °-: ,CIa£a Butt °-75; Crown Im perial 0.75; Fantasy 0.85—0.90' H?Ur,e»npr'J'10: Krel- Triumph 0.95: Marathon 1.60: Miss Wil- mott 0.75: Orange Favorite 0.70- Ph. de Comines 1.10: Rose Cop land 1.70: White Sail 0.70: Will. Copland 0.85; Will. Pitt 0.70

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3