Waardig slot gouden feest der Augustijnen in Friesland A Zampa en kampioen Gel rus waren een klasse apart Vorstelijk bezoek aan in Enschede FF Staking Gero-fabrieken in Nieuw-Weerdinge BANDJIR OVER JAVA RADIO Opvoering openluchtspel „Uw schuld monnik 2600 toeschouwers in Bolsward Nationaal concours hippique Slavenhandel is toegenomen Als Uw aansteker weigert Staking bij bouw Hoogovens Komt mgr. Stepinac tóch vrij? Voetbalprijsvraag „Een-nul" voor het kantongerecht Tilburgse zeekoeien vergiftigd Naar wij vernemen: <>y r <-pw door Leo Broeksmit VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1951 De Amerikaanse ver- kennings-b ommen werper RB-45 Torna do is het enige vlieg tuig van dat type, dat op het ogenblik in ac tieve dienst is in Korea. Het is uitge rust met vijf foto opname-installaties en bestemd voor dag- en nachtvluchten over lange afstand en op grote hoogte. (Van onze redacteur) De hekronine van het eouden feest der Paters Aueustiinen in Friesland vond on 'n waardice en hoogstaande wiize des avonds nlaats door de onvoerinr van het openluchtspel „Uw schuld mon nik". Naast de uiteifte van een waardevol historisch handboek ..Biidraec tot de Kerkgeschiedenis van Friesland", dat de iubileren- de naters Auerustiinen vandaag Friesland aanboden, hebben zii ook on een nog andere geesteliik- culturele wiize een bliivend aan denken aan katholiek Friesland willen schenken in de vorm van een origineel historisch snel. dat on streng historische gronden de betekenis in het licht zou stel len. welke de monniken voor Friesland hebben gehad. Dat daarbij zowel licht- als schaduwzijden van het klooster leven objectief zijn naar voren gebracht en ook de misstanden bij de Friese kloosters niet ver zwegen zijn verhoogde zeker de historische waarde. De Paters Augustijnen hebben de opdracht voor het vervaardi gen van dit historische openlucht spel gegeven aan de kath. letter kundige André Rutten in Am sterdam, die in deze opdracht voortreffelijk is geslaagd en de Ned. kath. literatuur met een be langrijk werk heeft verrijkt. In dit spel wordt ons een dui delijk en boeiend beeld gegeven, zowel van het heilzame werk, dat de monniken in Friesland hebben verricht, als van het in nerlijk verval ten tijde van de hervorming. Het voorspel op het einde van de 19e eeuw, de perio de, waarin de toenmalige aarts- PROGRAMMA ZATERDAG 1 SEPTEMBER Hilversum I, ARA, 10.00 VARA 19-30 24.00 VARA. 402 m.: 7.00 VPRO, 10.20 VPRO, 20.00— 7.00 nieuws, 7.18 gram.muz, 8.00 nieuws en weerber., 8.18 gram. muz., 8.40 orgelspel, 9.00 gram. muz., 9.309.35 waterstanden, 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie, 10.05 morgenwijding, 10.20 voor de arbeiders in de con tinubedrijven, 11.35 sopraan en piano, 12.00 gram.muz., 12.30 land en tuinbouwmededelingen, 12.33 Roemeens orkest, 13.00 nieuws, 13.15 amuscementsmuz., 13.45 gr.- muziek, 14.00 voor de jeugd, 14.20 fanf.-orkest, 14.50 spreek uur voor emigranten, 15.15 Metro- pole orkest, 15.45 „Van de wieg tot het graf", causerie, 16.05 gra- mofoonmuz., 16.30 sportpraatje, 16.45 kamerorkest, 17.30 voor de jeugd, 18.00 nieuws, 18.15 Vara- varia, 18.20 amusementsmuziek, 18.40 Regeringsuitzending: „Zoek licht op de Westere defensie 19.00 artistieke staalkaart,, 19.30 „Passepartout", causerie, 19.40 „Het Oude Testament in deze tijd", causerie, 19.55 „Deze week causerie, 20.00 nieuws, 20.05 actu aliteiten 20.15 gev. programma, 21.15 Weense muziek, 21.45 Soc. commentaar, 22.00 hawaiianmuz„ 22.25 „Onder de pannen", hoor spel, 22.45 accordeonmuziek, 23.00 nieuws, 23.15—24.00 gram.muz. Hilversum H 298 m.: 7.00 24.00 KRO. 7.00 nieuws, 7.15 ochtendgymn., 7.30 koorzang, 7.45 morgengebed en liturg, kalender, 8.00 meuws- en weerber., 815 gram. muz, 9.00 voor de huisvrouw, 9.35 Resi dentie-orkest, 10.00 voor de kleu ters, 10.15 gram.muz., 11.00 voor de zieken, 11.45 gram.muz,, 12.00 angelus, 12.03 gram.tnuz., 12.30 land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 gram.muz., 12..55 zonnewijzer 13.00 nieuws en kath. nieuws, 13.20 amusementsmuziek, 14.00 „Theo Casion, in misdaad en an tiek", hoorspel, 14.20 gram.muz., 14.40 mannenkoor, 14.55 kroniek van letteren en kunsten, 15.30 fanfare-orkest, 15.155 kamerorkest en soliste, 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans", 17.00 voor de jeugd, 18.00 filmmuziek, 18.15 sport, 18.25 Promenade-orkest en solist, 19.00 nieuws, 19.15 „Dit is leven", causerie, 19.21 actualitei ten, 19.27 gram.muz., 19.52 jouni. weekoverzicht, 20.00 nieuws, 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 gr. muz., 20.15 „Licht baken, 20.40 „Steek eens op, He ren!", 21.00 gev. programma, 21.53 „Wat zou u doen?", 221)0 amusementsmuziek, 22.30 „Wij luiden de Zondag in 23.00 nieuws, 23.15 nieuws in esperanto 23.2224.00 gram.muziek. bisschop van Utrecht, Mgr. van de Wetering, aan de Provinciaal van de Augustijnen toestemming gaf, weer het eerste klooster na de hervorming te stichten, brengt de monnik en de duivel tegen over elkaar, die ellkaar wederke rig uitdagen om het verleden te laten spreken. Zeven eeuwen passeren dan het voetlicht, maar deze beslaan slechts de duur van één mensenleven. De dramatiek van het spel wint aan intensiteit, doordat in één generatie de ge beurtenissen van zeven eeuwen zich herhalen. Het naspel eindigt weer waar het voorspel begon: de eeuwwissefling van 1900, als de monniken weer hun klooster betrekken, na de hervorming. Zoals we boven reeds opmerk ten is het de grote verdienste van dit stuk, dat de eerlijke idia- listen staan aan beide kanten, aan de kant van de monnik, maar ook aan de kant van hen, die de monnikken uit Friesland verdreven, terwijl ook aan beide kanten de meelopers en profi teurs te vinden zijn. De duivel speelt zijn spel naar beide zijden en wordt gevolgd en bestreden eveneens vanuit beide fronten. Op die wijze is Rutten er volko men in geslaagd een historisch verantwoorde dramatisering te geven van de invloed van het kloosterleven in Friesland. Het lag voor de hand, dat men waar men voor de opvoering van dit historisch stuk aangewezen was op dilettanten, die in grote getale in verschillende richtin gen moesten worden gezocht, gro te moeilijkheden had te overwin nen. De regie had men toever trouwd aan de heer AJlbert Ger- lach beroepstoneelleider en re gisseur in Leeuwarden, maar deze moest zijn spelers en medewer kers voornamelijk uit amateurs kringen halen. Hij recruteerde ze uit de toneelvereniging „Von del" te Leeuwarden, uit die van de Rooms Frysk Boun, terwijl de vocale verzorging in handen was van de Bolswarders w.o. lieden van het R.K. Gemengd Koor, het St. Franciscus koor en kwartet Reantruma allen uit Bolsward. De instrumentale muziek was in tussen weer verzorgd door Leeu warden en wel door leden van de Ljouwter Orkest Forban en het Muziekcorps „Ons Genoegen" terwijl tenslotte de balletten wer den opgevoerd door de battiet- groep van het Instituut Speling uit Leeuwarden. De décors die het uitstekend deden, waren verzorgd door de heren Taco v. d. Meer uit Bols ward en Nic. Huitema en de ge luidsinstallatie en ook het licht werden verzorgd door de heer D. v. d. Berg. Voor de plaats van de hande ling had men het daarvoor zeer gunstig gelegen terrein gekozen, gelegen voor de oude Broere of Martinuskerk „Het Hof" genoemd NIEUWE NOORDELIJKE BESCHULDIGING TOKIO Volgens Radio-Pe king is Woensdag vroeg in de ochtend een vliegtuig der Ver bondenen over het neutrale ge bied van Kaesong gevlogen. Het had lichtkogels uitgeworpen. Ook tijdens de besprekingen, aldus het station, vlogen bij her haling vliegtuigen der V.N. over het gebied van Kaesong. Het ma ximum aantal vluchten over het gebied op één dag was 43. 31 AUGUSTUS: H. Raymundus Nonnatus Een van de grote werken van barmhartigheid, die ons mis schien wat vreemd in de oren klinkt, is gevangenen verlos sen en het klassieke voorbeeld van deze daad van naasten liefde is de H. Raymundus, die in de woelige Muzelmannen- tijd de christenen, die krijgs gevangen waren gemaakt in de oorlog en als slayen op de markt werden verkocht, ging bevrijden. Ook in onze tijd komt dit werk van barmhar tigheid naar voren. En be oefenen wij dat? Bidden wij nog voor de gevangen pries ters en gelovigen achter het ijzeren gordijn of hebben wij het alleen bij de Amsterdam se pfotestvergadering voor Kardinaal Mindzenty gelaten? Wat doen wij voor de ont heemden, die verzorgd wor den door de Osjtpriesterhilfe in Duitsland? In het licht van Raymundus leven van naas tenliefde is ons antwoord be schamend! IN DESERTO. dat zich wel zeer bijzonder hier voor (leende. Spel gaf veel te genieten De opvoering van het open luchtspel werd ondanks het slech te weer in de vooravond, begun stigd door vrij goed weer. Het was wel koud, maar het bleef de gehele avond droog. Het stuk zelf, dat vrij goed ge speeld werd, droeg echter vele kenmerken van een gelegenheids stuk en was dramatisch zeker niet altijd even sterk, ofschoon het veel te genieten bood en door de talrijke aanwezigen er wa ren ongeveer 2600 bezoekers wel werd gewaardeerd. Bij het eind, dat omstreeks half één eerst kwam, werden de spelers en de regisseur met een langdurig en dankbaar applaus beloond. Op het stuk zelf komen we morgen wel uitvoeriger terug. (Van onze deskundige medewerker) ENSCHEDE In het kader van de tentoonstelling FF te Enschede werd een groots opgezette paardensportdag gehouden. Alle vooraan staande tuigpaarden, spring- en dressuurstallen hebben deelgeno men, zodat, ook al door het koninklijk bezoek en de deelname van Z.K.H. Prins Bernhard aan enige springnummers, er een enorme belangstelling was. In de categorie tuigpaarden nam, na lange af wezigheid, stal Stehouwer uit Dubbeldam deel, met de crackpaar- den Zampa-Bayard, die ons de overtuiging gaf, dat Zampa, reeds jaren de kampioen der tuigpaarden, nog steeds een geweldenaar is. Hij won de open klasse een span, het meest grootse tuigpaar- dennummer, zij het dan ook wel op het nippertje, van de Noorde lijke vertegenwoordiger, de vos Gelrus (Ned. kampioen 1951), eig. Hemmes, Groningen. Nogmaals, het verschil was uiterst gering. In tweespan zegevierde Hem mes met het rijke aan kleu ren zeer schone geheel Gelrus- Ebert, en het dient gezegd, de uitslag was juist. De uitslag tan dems bracht Stehouwer het oran jelint, doch dat was onjuist, ook dit had Hemmes moeten winnen, daar, ook al door combinatie vos- schimmel, dit show-nummer bij uitstek, het geheel Gelrus-Ebert excelleerde. De limiet van f300.- werd een overwinning voor stal Hoogen- doorn (Utrecht) met Lordley Lady, een goed tuigpaard, dat aan hals te kort komt. De schimmel Gloriant (stal Offringa) was in deze zware deelname beste derde. Bij de limiet f 600.wederom dezelfde schimmel op de eerste plaats. Nubertzoon van dezelfde stal won de 1200.- limiet. Gloriant was nu tweede. Een pracht pres tatie. Het springconcours M.A. werd gewonnen door majoor Gruppe- laar met Random Harvest, na ge houden barrage 0 fout 37.3 sec. 2 Scheeren, Vught met Zampa 0 fout 39 sec., 3. A. Pistorius, Vught, met Hannes 4 fout 47 sec. Z.K.H. Prins Bernhard begon zeer goed; op de laatste hinder nis raakte het springpaard Pooka zijn balans kwijt en kon niet in de prijzen komen (16 fouten 118 sec.). Uitslag jachtspringconcours: 1. Miss Ireland (Scheren) 88 punten; 2. Zampa (Scheren) 89 pt.; 3. Rocket (Artz) 91 pt. Dressuurproef: 1. Rezimar (mej. ten Bos, Almelo) 566 pt.; 2e en 4e prijs mej. Lieftinck (Haren) met Peter en Naisha, resp. 532 en 488 pt. BRUTALE INBRAAK IN FOTOHANDEL Woensdagnacht is ingebroken bij een fotohandel in de Kalver- straat te Amsterdam. De inbre kers zijn via de daken en gebro ken ruiten binnengedrongen en verdwenen langs dezelfde weg, met medeneming van acht came ra's en twee belichtingsmeters, ter gezamenlijke waarde van 1500 gulden. (Advertentie) GENEVE In een door des kundigen van de Verenigde Na ties samengesteld rapport, dat Donderdag is gepubliceerd, wordt medegedeeld, dat de slavenhan del na de afgelopen oorlog in be paalde delen van de wereld is toegenomen. Het rapport zegt, dat slavernij „in haar ruwste vorm" heden ten dage nog voorkomt. In bepaalde gebieden neemt de slavernij af, doch in andere schijnt zij zich uit te breiden. De deskundigen stellen voor, dat een nieuwe aanvullende in ternationale overeenkomst betref fende het tegengaan van slaver nij zal worden gesloten. Terwijl ristermoreen vroee Prins Bernhard de door hemzelf bestuurde reaerines-Dakota, aan boord waarvan zich ook ziin moe der, Prinses Arm aard. bevond on het vlieavild Twenthe aan de arond zette, waarna hii zich naar Enschede beeaf om er te eraan deelnemen aan het concours-hin- niaue. kwam ook H.M. de Ko ningin ner auto naar deze stad. vereezeld door de nrinsessen Bea trix en Irene. De kinderen gingen onmiddel lijk naaf het concours-terrein; de Landsvrouwe bezocht de tentoon stelling „FF", waar zij door de Commissaris der provincie, ir. J. B. G. M Ridder de van der Schue. ren en burgemeester van Veen werd ontvangen. Getooid met 'n corsage die haar door een meisje van de confectie-industrie werd aangeboden, maakte H.M. vervol gens een rondgang over de expo sitie, waarbij zij zich zeer geïnte resseerd toonde in de talrijke tech nische en agrarische stands. Zij zag het Lös hoes, de textielvak- school en de stoffenshow, de mo derne koeienstal, de kraatt met wilde paarden en de wildbaan, en maakte een praatje met de in het uniform van 1839 gestoken conducteur op het perronnetje, waar „De Arend" braaf stond te stomen. In Twents costuum ge stoken meisjes van de Landbouw- huishoudschool serveerden daar na koffie en sandwiches in het parkrestaurant, waarna H.M. terugkeerde naar Soëstdijk, vijf cadeaux rijker: een weef spoel, waarin een barometer was ver werkt, en vier hoefijzers, op de tentoonstelling gesmeed en 'be stemd voor de prinsesjes. INDIA STELT OPRICHTING OLIERAFFINADERIJ VOOR NEW DELHI Naar van ge zaghebbende zijde wordt verno men heeft India aan drie olie maatschappijen twee Britse en een Amerikaanse voorgesteld, dat deze maatschappijen een olie raffinaderij in India oprichten (Advertentie) Lucifers-actie - Lucifersactie - Lucifers-actie EMMEN Bij de Gero fabrie ken te Nw Weerdinge is een sta king uitgebroken welke bijna 100 personeelsleden omvat. Aanlei ding hiertoe was het besluit van de directie om een werkmeester over te plaatsen naar Zeist. Het personeel wilde hierover haar ont stemming te kennen geven door het verzamelen van handteke ningen. Een der personeelsleden stelde de bedrijfsleiding met de actie op de hoogte en onder streepte nogmaals de grieven van het personeel tegen deze over plaatsing. Hiervoor werd hij ge schorst. Uit solidariteit legden daarom bijna 100 arbeiders en arbeidsters het werk neer. Naar wij vernemen betreft het hier hoofdzakelijk ongeorgani seerden, die tevens tijdens de stakingsvergadering met andere grieven naar voren zijn gekomen. Gehekeld werd o.m. de houding van de bedrijfsleiding ten op zichte van het personeel en een volgens de stakers onbevredigen de regeling bij de stukloon uitke ring. Een bestuurder van de Al- gem. Metaalbewerkersbond werd op deze stakersvergadering niet toegelaten. Inmiddels vond wel overleg plaats tussen erkende be- stuurderen der erkende vakver enigingen en de directie van de Gero fabrieken. Hierbij is komen vast te staan dat het hier een „Lucifers-actie" Minderbroeders klooster, Wilhelmina- weg 13, Woerden. is het gemakkelijk als U lucifers bij de hand hebt. Sla daaróm vast een paar pakjes van onze luci fers in. U helpt Uzelf ermee maar nog veel meer ons Missie college. Voor één dubbeltje kunt U zo'n hulp hebben. Het Missie-college werd door oorlogs brand verwoest. Door de brand van lucifers wordt het weer opgebouwd. Lucifers-actie - Lucifersactie - Lucifers-actie 400 bouwvakarbeiders van de aannemersfirma Boele en van Eesteren, werkzaam op 't Breed- bandterrein van de Hoogovens te IJmuiden, zijn Woensdag in sta king gegaan, nadat aan 85 arbei ders ontslag was aangezegd. Op een massale bijeenkomst in Be verwijk hebben zij gisteren be sloten de staking voort te zetten, nadat vier districtsbestuurders van de Uniebonden hen hadden geadviseerd, Vrijdag weer aan het werk te gaan. De directie had hen n.l. toege zegd, te onderzoeken, in hoeverre het aantal ontslagen kon worden verminderd, terwijl de chef van het Hoogoven-bouwbureau alles in het werk zou stellen om de overige arbeiders bij andere werkgevers op het Breedband- terrein onder te brengen. De sta kers waren echter door dit com promis niet bevredigd en het actie-comité, dat gevormd wordt door leden van N.V.V. en K.A.B. stelde voor, dat het werk zou worden hervat en het overleg met de directie, heropend, waarbij dan echter de E.V.C., die zich achter de actie heeft gesteld, zou moe ten worden betrokken. Op hun beurt hebben de vertegenwoordi gers van de Uniebonden overleg in samenspreking met de E.V.C. terecht onaanvaardbaar ge noemd. beslissing betreft waar het per soneel buiten staat en hoort te staan. Ook de Vakbonden stellen zich achter het besluit van de di rectie. Er is een schrijven door de directie verzonden aan de stakers om het werk vandaag te hervatten. Naar in Vaticaanstad vernomen wordt, doen momenteel in Bel grado geruchten de ronde, dat Tïto definitief besloten zou heb ben Mgr. Stepinac, aartsbisschop van Zagreb, uit de gevangenis vrij te laten. Tito zou thans niet meer staan op zijn eis. dat Mgr. Stepinac het land zou ver laten, welke eis door het Vati- caan in overeenstemming met de wens van Mgr. Stepinac als on aanvaardbaar was afgewezen. Tito zou echter wel de conditie hebben gemaakt, dat de aarts bisschop in geval van vrijlating zich zou terugtrekken iri een klooster in Kroatië. Gisteren waren 56 verdachten van overtreding der Loterijwet in verband met de voetbalprijs vraag „Eén-nul", ter verantwoor ding opgeroepen door de Rot terdamse kantonrechter. Er wa ren er slechts drie verschenen. Tegen de Amsterdamse journa list-uitgever C. H. G. werd we gens het opnemen van de formu lieren in „Sport" en „Sportwe reld" f300.- boete subs, twee we ken, alsmede een maand voorw. geëist. De „keizer der voetbal pools", zoals de ambtenaar O. M. hem noemde, de 38-jarige M. v. d. A. te Loosduinen, hoorde drie maanden tegen zich eisen. Hij had de formulieren gecontroleerd en de prijswinnaars aangewezen. Van alle formulieren waren er slechts 4 pet. gratis, aldus de ambtenaar O.M., die de grenze loze brutaliteit laakte, waarmede de hoofdfiguren zijn opgetreden. Tegen de uitgever W. v. d. L. uit Den Haag werd zes weken geëist en f 5000.boete tegen J. B. B. de Ch. de S. G. uit Den Haag, die f 45000.had gefour neerd. TILBURG Op tot dusverre nog niet verklaarde wijze zijn dezer dagen in het Tilburgse die renpark aan de Bredaseweg vier zeekoeien (mannerobben) met ar senicum vergiftigd. Nadat men ziekteverschijnse len bij deze dieren had waarge nomen en pogingen had gedaan ze te behouden, stierven zij bin nen enkele uren. In totaal bevon den zich zes zeekoeien in het bassin, waarvan ook de twee overgeblevenen vergiftigingsver schijnselen vertoonden. Deze heeft men evenwel in het leven kun nen houden. Elk der gestorven dieren ver tegenwoordigt een waarde van f 1600 a f1700. werd Woensdagnacht een 23- jarige havenarbeider in Rotter dam dodelijk getroffen, toen een hijs van 800 kilo hout losschoot en in het ruim viel is het Deense hospitaalschip „Jutlandia" met 206 gewonde militairen uit Korea in Port Said aangekomen. Er zijn 4 Neder landers aan boord is er weer pseudo-vogelpest ge constateerd in Woudenberg. 225 stuks pluimvee moesten worden afgemaakt. zal de K.L.M. 55 Engelse sup porters van Randolph Turpin naar New-York brengen voor zijn gevecht tegen Sugar Ray Robin son op 12 September In het operagebouw van San Francisco zullen waarschijn lijk de besprekingen over een vredesverdrag met Japan ge houden worden. De Vereniqde Staten hebben vijftig verschil lende landen uitqenodiqd af gevaardigden te zenden, Rus land inbegrepen. Het verdrag zou Japan volledige vrijheid geven tot herbewapening, als mede tot onbeperkte uitbrei ding van zijn economische be trekkingen. De Russische af gevaardigde Andrei Gromyko kwam met de Queen Eliza beth" in New-York aan. - f? >S FEUILLETON 6. Zoveel onwetend heid bij iemand, die zolang in boeken had gestudeerd! De loerah en Oemars moeder schaamden zich over de domme vraag. Iedereen in de dessa wist toch. dat de blanke dokter in z'n witte jas niet anders deed dan zieke mensen verminken of ze doodmaken. Hadden ze daarvan geen voorbeelden te over? Daar was de oude Mohammed Soemiro. Die was bijna zeventig jaar toen hij ziek werd. Hij kon haast geen adem meer krijgen en in zijn borst piepte het alsof men met een roestige zaag in 'n klapperboom sneed. De doekan had de vleugels van een vleer muis op zijn keel gelegd en hem het bloed van een haan laten drinken. Maar toen kwam de blanke dokter, gooide de djimat weg en liet de oude man naar 't missie-ziekenhuis brengen. Daar stierf hij binnen een week. En heel de dessa wist van de sam-sam Piboel Songkram, die maanziek was. Die was ook in handen van een dokter geval len en die had hem laten opslui ten in een groot huis aan de O.- kust, waar hij nooit meer uit mocht. En dan het droeve geval van Amir Naidoe, de zoon van een mandoer, die werkte op een suikerfabriek en raakte met zijn been in een machine. In plaats van de doekoen te roepen, die in de dessa al zoveel wonden had genezen met een zalf van spin- newebben, klapper vet en gema len muskietenvleugels, had de administrateur een dokter laten komen. Amir was vier maanden ziek geweest en toen had de dokter het been eenvoudig afgezaagd. Nu liep de jongen met een hou ten been en hij waarschuwde iedereen, om zich nooit door 'n blanke dokter te laten behande len. Siamees-Maleise halfbloed Ook tante Sarojini dacht aan de gruwelijkheden van de blan ke dokters. De doekoen had haar eens verteld, dat de dokters do de mensen stuk sneden om te zien, hoe ze er van binnen uitza gen. Maar dat kon zii niet gelo ven. Bij de vorige toean, waar ze gediend had, kwam de dokter elke week dineren. Het was een oude man met witte haren en 'n gouden bril, waarachter zijn blauwe ogen je vriendelijk aan zagen. Als ze het eten opdiende, had ze dikwijls naar zijn handen gekeken, maar die had ze nooit vuil of bloederig gezien. Ze kon zich dan ook niet voorstellen, dat hij met z'n mooie witte han den een levend mens zou ver minken, of een dode zou open snijden. Misschien waren alle blanke dokters niet eender, maar het was toch verstandig om ze uit de weg te blijven. In elk ge val was er nooit een doekan ge weest, die een zieke had mishan deld of in een ziekenhuis had laten doodgaan. De doekoens ga ven hun obats en lieten de mensen verder met rust. Als Allah wilde, dat iemand stierf, was er immers toch niets aan te doen en dan kon hii beter thuis doodgaan dan in 'n vreemd ziekenhuis. geneesmiddelen. Oemar kon deze gedachten ra den. Ziin Europese studie had de band met het bijgeloof van ziin volk verbroken, maar de gevoe lige intuïtie van de Javaan had hü behouden. Ook hij herinner de zich de gruwelgeschiedenissen over dokters, waarnaar hii als kind had geluisterd. Gewetenlo ze doekoens brachten die in om loop en hielden de angst leven dig onder het goedgelovige volk, in het belang van hun handel in waardeloze smeersels en djimats. Had zijn professor in Leiden niet gezegd, dat de doekoens 'n gro tere pest in Indië waren dan de melaatsheid en dat zij jaarlijks 1 O-maal meer slachtoffers maak ten dan de gevreesde witte ziek te? Maar met de zwakke wet op de uitoefening van de genees kunst kon men hun practiiken niet uitroeien.... De loerah deed een poging om de drukkende stilte te verbre ken en de eer van ziin zoon te herstellen. „Misschien kan Oemar toch eens naar je moeder gaan kijken. Hu heeft immers zoveel gestu deerd". „Maar geen geneeskunde, pa. Ik heb de Nederlandse wetten bestudeerd en het Indische recht de adat. Maar ik weet niets van ziekten. Dokters hebben even lang zieke mensen bestudeerd als ik wetboeken. Zij weten er dus alles van. Werkelijk, als tan te Sarojini van haar moeder houdt, laat ze een dokter komen. Het behoeft ook geen blanke dokter te zijn. als ze daar bang van is. Er zijn heel goede Ja vaanse dokters, die in negeri Blanda hebben gestudeerd". „Doekoens zijn Javaanse dok ters", beweerde oom Pridi. „Zij kennen de oude obats, die in ons eigen land groeien om onze eigen zieken te genezen. Dokters zijn goed voor blanke mensen, want zij hebben in het blanke land de ziekten der blanken ge leerd". Oemar haalde de schouders op. „Bijna alle doekoens zijn bedrie gers. Heel enkelen kennen een paar huismiddeltjes maar er is er niet één, die een werkeliik ernstige ziekte kan behandelen. Ze geven alleen wat vieze smeer seltjes, die vaak de ziekte nog erger maken". Hij keek in vier paar veront waardigde ogen. „Doekoens kennen zwarte kunst om slechte geesten te ver jagen' antwoordde tante Saro jini vinnig. „Iedereen weet dat de doekoen van Malabar aan Pe- timah. de kokki van njonja Van Weerden een middel heeft gege ven, om haar man op een afstand dood te toveren. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5