Vrachtvervoer naar West-Berlijn weer door communisten beperkt Egypte veroordeeld door Veiligheidsraad Opvoering van defensieve kracht binnen grenzen van 't mogelijke Benelux-accoord inzake Nederlands tekort Honderden auto's wachtten voor zware tolheffing Nieuwe prijzen voor zeep DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Opnieuw rumoer om West-Berlijn Moeilijkheden met financieel beheer in Westerbork Nog een dode bij uitbarsting Kloet Twee doden bij verkeersongevallen Vissersboot sloeg bij New York om Hevige aardschokken in Italië K.L.M.-toestel werd vastgehouden Wegens blokkade Suez-kanaal Geheime maxima voor import uit België en Luxemburg Memorandum over liberalisatie Mysterie rond Piet Bruin? Eiste „Mars" 't leven van vier soldaten? Er dreigen nieuwe moeilijkheden Stille Oceaan-pact getekend Rode aanklachten verworpen Partijvoorzitter W. J. Andriessen: Niet door uitholling van economisch potentieel Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EfTIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Maandag 3 September 1951 46e Jaargang No. 12261 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 BERLIJN (A.P.-Reuter) Zonder enige voorafgaande waarschu-' wing is de politie van de Russische zone in Duitsland Vrijdag te middernacht plotseling begonnen, zware tol te heffen van alle West-Duitse en West-Berlijnse auto's die gebruik willen maken van de 160 km. lange autoweg die Berlijn met West- Duitsland verbindt Zij noemde dit een belasting voor het onder houd van de weg. In de loop van Zaterdag breidden de com munisten hun tolheffing uit tot alle andere wegen in hun zone. Het tolgeld varieerde van 10 mark voor personenwagens tot 10 a 100 mark naar gelang de tonnage voor vrachtauto's. Zaterdagmiddag vormden hon derden vrachtauto's bij Helmstedt reeds een file van kilometers lengte en buiten Berlijn werden 100 auto's door de rode tolgaar ders vastgehouden. De tol werd gevraagd in Oost marken, maar moest in West marken a pari worden voldaan, hetgeen een aardige deviezen- winst voor de roden oplevert, daar de koers van de Westmark tussen vier en vijf Oostmarken ligt. In Westerse kringen werd de actie een cynische poging ge noemd om deviezen te verdienen. Men taxeert, dat de Russische zone er jaarlijks acht millioen Het met ingang van Zaterdag aan de burgemeester van Wester bork, de heer F. J. v. d. Worp, op zijn verzoek verleende ziekte verlof, waarover wij Zaterdag berichtten, houdt, naar het A.N.P. bericht, verband met moeilijkhe den op het gebied van het finan cieel beheer. Een nader onderzoek wordt in gesteld. Met het oog daarop heeft de tot waarnemend burgemeester van Westerbork benoemde burge meester van Hoogeveen, de heer Tjalma, Zaterdagmorgen een be zoek aan het gemeentehuis van Westerbork gebracht. De kwestie is door de Commissaris der Ko ningin in de provincie Drente in middels met de minister van Bin nenlandse Zaken besproken. DJAKARTA. De uitbarsting van de Kloet heeft volgens de laatste berichten nog een slacht offer geëist. De vulkanische acti viteit neemt thans af. De modder stromen uit de bergkrater zijn na twaalf km tot stilstand gekomen, doch de asregen hield aan. Op verscheidene plaatsen viel hij centimeters dik. De gevluchte be volking van Blitar is terugge keerd. HUISHOUDZEEP GOEDKOPER, TOILETZEEP DUURDER Naar wij vernemen zullen als gevolg van het vervallen der om zetbelasting de prijzen van huis houdzeep, zelfwerkende wasmid delen en zeeppoeder met ingang van vandaag in het algemeen worden verlaagd met 1 a 4 cent. De winstmarges voor de klein handel zullen tegelijkertijd een verbetering ondergaan. Anderzijds zal evenwel vandaag de prijs van toiletzeep in het algemeen worden verhoogd met 2 a 5 cent. De nog aanwezige voorraden moeten tegen de nieu we prijzen worden verkocht. Het wegvallen van de omzet belasting op spijsoliën zal even eens waarschijnlijk deze week nog tot nieuwe prijzen leiden. Het overleg is nog gaande. DAME ZWAAR GEWOND In Hilversum is een 39-jarige motorrijder tijdens een hevige nachtelijke regenbui tegen de af sluitboom van een wegherstelling opgereden en op slag gedood. In Den Haag werd een 70-jarige voetganger door een personen auto aangereden en dodelijk ge wond. In Amsterdam reed een motorrijder een wielrijdster om ver, die zwaar gewond bleef lig gen. De motorrijder reed met grote snelheid door. Westmarken mee in de wacht zou kunnen slepen. Vele chauf feurs weigerden de tol te betalen en keerden terug naar hun punt van uitgang. Anderen zetten hun wagens dwars over de weg om op die manier een interventie van het Westen tegen de tolheffing te bewerkstelligen. Velen ook wisselden hun West- tegen Oostmarken en betaalden na uren wachten aan de geim- proviseerde loketten. In Berlijn betaalden alle chauffeurs voor hun veelal lege wagens, die ze in ieder geval naar West- Duitsland wilden terugrijden. In West-Berlijn werden alle zeilen bijgezet om een oplossing te vinden voor de ernstig be dreigde regelmatige aanvoer van melk voor de kinderen, groenten en fruit. Een kwart van de totale invoer van de stad komt langs deze weg. Men overweegt inschakeling van de vrachtvliegtuigen, die iedere dag ongeveer 100 ton goe deren uit Berlijn naar 't Westen exporteren en op de terugweg groenten, melk en fruit zouden kunnen meenemen. Tegen deze nieuwe poging der communisten „om West-Berlijn te worgen", die, naar Amerikaanse schatting, de vervoerskosten tus sen Berlijn en West-Duitsland met ongeveer veertig procent zal ver hogen, is inmiddels reeds krach tig door de Amerikanen gepro testeerd, onder aankondiging van tegenmaatregelen. Vandaag zullen de drie Weste lijke plaatsvervangende comman danten in Berlijn de situatie be spreken. TIENTALLEN DODEN MONTAUK, New York (A.P.). Een vissersboot met aan boord de bemanning en 56 amateur-vissers, die een dagje op de diepzee-vis serij uit waren, is Zaterdag met afgeslagen motor omgeslagen. Slechts 19 personen werden gered. 'Alle anderen, waarvan de mees ten beneden in de kajuit waren gaan schuilen voor het zware weer, verdronken jammerlijk. 19 lijken zijn geborgen, 10 daarvan door duikers. Het ongeluk had plaats ter hoogte van het Oostelijke puntje van Long Island. Het grote aantal slachtoffers is waarschijnlijk te wijten aan de paniek, die onder de opvarenden ontstond toen het scheepje kap seisde. De meeste lijken werden gevonden in het nauwe gangetje, dat toegang gaf tot de kajuit. ROME. Honderden wen werden beschadigd aardbeving van 10 secc terdag de Adriatische k schudden. De beving werd het sterkst gevoeld in een strook van 150 km langs de Oostelijke Apen nijnen, een gebied, waar zich de vorige maand reeds vijf lichtere schokken hebben voorgedaan. Honderdduizenden mensen vluchtten uit hun huizen. Er zijn tot nog toe geen slachtoffers ge meld. De beving werd waarschijn lijk veroorzaakt door verzakking van geweldige hoeveelheden ge steente in het Gran Sasso-massief bij Rome. De Italiaanse seismo loog Bendani heeft voorspeld dat zich op 5 en 11 September in Turkije en Zuid-Amerika aard bevingen zullen voordoen. De bevingen van Zaterdag had hij tien dagen geleden reeds voor speld. DOOR PERZEN IN ABADAN ABADAN. Een door de An- glo-Iranian gecharterd KLM- toestel dat vorige week in drie vluchten 64 Britten van de olie velden in Choezistan naar Aba- dan had overgebracht, is daar sedert Donderdag vastgehouden en onder bewapende Perzische bewaking gesteld. Zondag gaven de Perzische douane-autoriteiten NEW YORK De Veiligheidsraad heeft Zaterdag met acht stemmen voor en onthoudingen van India, de Sovjet-Unie en Nationalistisch China de door Amerika, Engeland en Frankrijk ondersteunde resolutie aanvaard, waarbij Egypte wordt veroor deeld wegens de blokkade van het Suezkanaal op voor Israel bestemde goederen. De Raad heeft Egypte verzocht, de beper kingen onmiddellijk op te heffen. Op verzoek van de K.L.M. maakte dr. N. C. W. Hesse, weten schappelijk hoofdambtenaar bij de kliniek voor inwendige ziekten van de faculteit der veeartsenijkunde aan de Rijks universiteit te Utrecht, een reis mede met een der vlieg tuigen, waarmede vier paarden van hoge waarde naar de Verenigde Staten werden vervoerd. BREDA. Zaterdagavond is te Annevile bij Breda een aanvul ling geparafeerd op de overeen komst van de Benelux-Voor-Unie van 15 Oct. 1949 na besprekingen waaraan de ministers van Econo het toestel vrij. Bestuurd door de mische Zaken der drie landen, be- TV!l TV - t_—i.J tinvrnnci mlnïcifns T ïr.ffln/»lr am a an Brit P. Orange is het op de thuis reis te Basra aangekomen. De bemanning bestaat verder uit 2e piloot J. Hos, radio-telegrafist E. Lastdrager en boordwerktuig kundige P. H. Tipker. KONING GEORGE WEER ZIEK? LONDEN, (A.P.) Twee dok toren zijn Zondag in een parti culier vliegtuig van Koning George naar Balmoral Castle in Schotland gevlogen, waar de Ko ning sinds de vorige maand ver blijf houdt. Het schijnt dat hij op een jachtpartij koude heeft gevat. De doktoren keerden Zon dagavond in Londen terug. Zij hadden verscheidene uren op Balmoral doorgebracht, doch wei- kerden enige inlichtingen te ver strekken. Koning George is in Juni hersteld van een longont steking. Kaas en verduurzaamde melk naar West-Duitsland BONN. Blijkens een publi catie van de Westduitse Invoer- commissie van 1 September mag uit Nederland voor een bedrag van 1.5 millioen dollar aan kaas (geen korstloze kaas) en van 100.000 dollar aan verduurzaamde melkproducten ingevoerd worden VOOR DE DERDE MAAL DOOR PARACHUTE GERED De Nederlandse vlieger, die zich Vrijdag boven Engeland met zijn parachute heeft weten te red den, is de luitenant ter zee 2e klas R. J. Idzerda. Dit is reeds de derde maal dat hij door een pa rachutesprong zijn leven wist te behouden. nevens minister Lieftinck en een aantal ambtelijke deskundigen hebben deelgenomen. De ministers kwamen overeen van 1 September tot en met 31 December maatregelen te nemen teneinde de noodzakelijke vermin dering mogelijk te maken van het Nederlandse tekort bij de Euro pese Betalings-Unie dat 52,9 mil lioen gulden bedraagt en in het eerste kwartaal 1951 ontstond bij het goederenverkeer dat in Bene- lux-verband onderling wel, doch Europees niet was geliberaliseerd. Daartoe zijn voor de uitvoer van Belgische en Luxemburgse goe deren naar Nederland geheime plafonds vastgesteld, die be schouwd moeten worden als veiligheidsmaatregelen Zij zullen de tegenwoordige gang van za- Tijdens een receptie ten huize van de Nederlandse gezant in Finland, de heer A. J. T. van der Vlugt, is een fruit- en bloemenmand, symbool van de 50.000 kg Nederlands fruit en groenten, die in 1952 aan de deelnemers van de Olympische Spelen zullen worden aangeboden, overgedragen aan de leden van het Fins Olympisch Comité. Links de heer K. Lotsy, chef de mission van de Nederlandse ploeg, naast de burgemeester van Helsinki, voorzitter van het Olympisch Comité, Eric von Frenckell. NEDERLAND KAN NIET VERDER DAN 60 PCT. 's-GRAVENHAGE. Nederland zal aan de Raad van de Organi satie voor Europese Economische Samenwerking te Parijs een me morandum overhandigen nopens de vrijmaking van het Europese handelsverkeer. In dit memorandum, dat ter kennis van de Belgische en Lu xemburgse regeringen is gebracht wordt medegedeeld, dat Neder land in Europees verband voor lopig niet verder dan de huidige 60 procent zal kunnen liberalise ren, zulks op grond van de moei lijke economische positie waarin het op het ogenblik verkeert. Zo als men weet liggen de plannen gereed om de liberalisatie van 't handelsverkeer tussen de leden van de OEES te brengen van 60 op 75 pet. De rijksrechercheur Posthuma en de Amsterdamse rechercheur Wooning die in Zuid-Frankrijk Piet Bruin hebben gearresteerd, zijn Zaterdag in Amsterdam te ruggekeerd. Zij hebben echter vanwege de Justitie „hangende het onderzoek", opdracht tot ab soluut stilzwijgen gekregen. Het is dus nog evenmin bekend of er nog wat over is van de 113.000 gulden als wie de 1000 gulden beloning in ontvangst mag ne men en wie de taart stuurde blijft ook nog maar een veron derstelling. Het communistische Eerste Ka merlid, de heer Schoonenberg, heeft de minister van oorlog ge vraagd of het waar is dat tijdens de militaire oefening „Mars" vier militairen, behorende tot de 21ste regimentsgevechtsgroep, dodelijk zijn verongelukt en twintig ande ren ernstig werden gewond en dat tijdens deze oefening tanks over de schuttersputten hebben gereden, waardoor van een mili tair een hand werd afgekneld en van een ander een been. ken in feite niet aantasten, daar de Belgisch-Luxemburgse export naar ons land de laatste maanden toch reeds aanzienlijk was terug gelopen en dus nagenoeg op het huidige -niveau zal kunnen wor den gehandhaafd. De Belgische export zal aan li centies worden gebonden. België streeft voorts naar verhoging van de invoer uit de E.B.U.-landen. Het zal b.v. trachten meer ge condenseerde melk uit Nederland te kopen en op de duur ook ny lon-garens en nvlon-producten. Het gesloten accoord betekent voor Nederland een verder gaan op de weg naar evenwicht in Europees economiscn veroasa. KARDINAAL MINDSZENTY WEER ERNSTIG ZIEK Volgens uit gewoonlijk betrouw bare kerkelijke kringen in Hon garije te Wenen ontvangen berich ten is Kardinaal Mindszenty weer ernstig ziek. Hij zou weer naar een particuliere villa in het Tatra- gebergte zijn overgebracht en door twee Sowjet-specialisten be handeld worden. Het veroorzaakte algemene ver bazing, dat de Sovjet-gedelegeer de Semjon niet het woord voerde. Toen men Woensdag had willen stemmen, had hij met een veto gedreigd indien hij alsnog geen gelegenheid kreeg op Zaterdag het Russische standpunt uiteen te zetten. Nu men hem het woord wilde geven, krabbelde hij wat op het papier voor zich en zweeg in alle talen. „Deze houding heeft de propa ganda van Moskou in het gehele Arabische Oosten dodelijk getrof fen", aldus een blad in Cairo. De beslissing is Zondag door het Egyptische kabinet besproken. De minister van Buitenlandse Zaken, Salah El Din Pasja, heeft volgens A.P. verklaard, dat Egypte aan de order geen gevolg zal geven zolang Israël nalatig blijft, andere resoluties van de U.N.O. uit te voeren. Hij doelde op de aanbevelingen inzake de terugkeer van vluchte lingen uit Palestina naar hun SAN FRANCISCO. Zaterdag is op het hoofdkwartier van het zesde Amerikaanse- 'eger door Amerika, Nieuw-Zeeland en Aus tralië het Anzus-pact tot het ver lenen van wederzijdse bijstand getekend. Zoals Acheson ver klaarde, zal het, samen met het Amerikaans-Philippijnse verdrag en de regelingen die tussen de V.S. en Japan na het sluiten van het vredesverdrag zullen worden getroffen, dienen tot grondslag van de vrede in het gebied der Stille Oceaan. Nieuw-Zeeland en Australië beschouwen het verdrag voornamelijk als een beveiliging tegen de aan Japan toegestane herbewapening. POLEN WIL PERZISCHE OLIE KOPEN TEHERAN De Poolse rege ring wordt de eerste klant van de Perzische Nationale Oliemij. De zaakgelastigde van Polen te Teheran heeft deze maatschappij er van verwittigd, dat zijn rege- Volgens sommige berichten I ring van Perzië olieproducten lijdt hij aan een gevaarlijke long- wenst te kopen. Het schijnt dat ontsteking; volgens andere aan 'n Polen bereid is de olie in de Per ziekte der schildklier. I zische Golf te laden. haardsteden en de internationa lisering van Jeruzalem. Men acht het te Cairo niet uit gesloten dat Egypte thans haven faciliteiten zal weigeren aan alle landen die van het kanaal ge bruik maken en dat het zal pogen de vaart door het kanaal te be letten indien de U.N.O probeert een of ander besluit inzake het kanaal met geweld uit te voeren. TOKIO. Geallieerden en communisten wisselden gisteren bijzonder boze telegrammen over de rode beschuldigingen, die door vice-admiraal Turner Joy vier kant werden afgewezen, terwijl de communisten aan generaal Ridgway seinden, dat als hij vast besloten was de onderhandelingen af te breken, hij dat openlijk moest verklaren en niet door moest gaan met „gemene" provo caties. Kolonel Kinney, die de beschul digingen heeft onderzocht, bracht de communisten in een moeilijk parket, toen bleek, dat bomtrech- ters zich bevonden bij een plaats waarvan alleen de communisten maar wisten dat de rode delegatie er vertoefde. Bij een luchtgevecht van 15 Sabre's tegen 40 Mig's zijn 4 Rus sische toestellen neergeschoten. De V.N.-troepen rukten gisteren aan het Oostelijke en centrale front verder op. Zij veroverden acht bergtoppen. Niet-geidentificeerde vliegtui- ben hebben de oevers van de Imdjin bestookt en lichtkogels af geworpen boven het V.N.-kamp in Moensan. ZONSVERDUISTERING SLECHT TE ZIEN Zaterdagmiddag tussen 12.36 en 13.48 passeerde de maan tussen zon en aarde. Veel was er niet van te zien. Het hoogtepunt werd bereikt om 13.12 tot 12 pet. van de zonneschijf tijdelijk schuil ging achter de maan. Het viel nauwe lijks op. We zijn 100 pet. wolken gewend. Ruim driehonderdduizend bezoekers op „FF" Zaterdagavond is de tentoon stelling „FF" door de burgemees ter van Enschede gesloten. Zij is in totaal door 306.000 personen bezocht, op de laatste dagen o.m. door dr. Plesman en dr. ir. S. Louwes. (Van een onzer redacteuren) Aan hel begin van het nieuwe werkseizoen in de K.V.P. een begin van hopelijk grote activiteit in verband met de Kamerverkiezingen van 1952 heeft de partijvoorzitter Zaterdagmiddag in Hoorn voor de afgevaardigden van de Kring Den Helder, in het bijzijn van de Kamerleden de heer |ac. Groen en mej. Agnes Nolte, een schets gegeven van de na oorlogse politiek der K.V.P. en daarbij o.m. de samenwerking met de overige partijen ter sprake gebracht. In dit verband wees hij nogmaals op de bereidheid van de Partij om een brede basis in de regering te handhaven. De K.V.P. heeft steeds gepoogd alle bonafide krachten in te schakelen bij het torsen van de na-oorlogse moeilijkheden en zij zal dit blijven doen. De heer Andriessen betreurde het, dat de anti-revolutionnairen bij de laatste kabinetsformatie afzijdig bleven, omdat zij zich met de toekenning van de portefeuilles niet accoord konden verklaren. De vraag wat de K.V.P. na de loochend, o.m. door haar activi- oorlog voor het Nederlandse volk heeft kunnen doen, kan niet wor den beantwoord zonder de poli tieke, sociale, economische en financiële achtergrond na 1945 daarin te betrekken. Bij de totstandkoming van de partij in haar nieuwe vorm, resul taat van langdurig overleg en talrijke discussies, stond in ieder geval vast dat haar politiek voor uitstrevend moest zijn. Op finan- cieel-economisch terrein waren de toestanden chaotisch, op sociaal gebied waren grote achterstanden in te halen. Als „Gezinspartij" heeft de K.V.P. haar beginselen niet ver- teit ten aanzien van de kinder bijslagregelingen. Zij voerde een krachtige sociale politiek, steunde de liberalisatie-gedachte en de wens naar vrijere prijsvorming. Zij droeg het hare bij tot de af schaffing van de ondernemings belasting, verlaging van loon- en inkomstenbelasting, pleitte voor afschaffing van de omzetbelasting voor de detaillist en bevorderde de vermindering van de „heffing ineens". In de cultuurpolitiek streefde de K.V.P. naar gelijkstel ling van het kleuteronderwijs en zij stimuleerde het katholiek nij- o verheidsonderwijs. I vraagstuk, verwijzen wij naar Via de bespreking van de ver- I pagina 5. schillende na-oorlogse kabinetten waarbij hij niet verheelde dat tussen K.V.P. en P.vd.A. herhaal delijk controversen waren ont staan richtte de heer Andries sen zich op de periode na 1952. „Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. Er komen herziene beginsel- en verkiezings programma's, die ter behandeling in Kringen en Partijraad zullen worden voorgelegd. Over enkele maanden is de candidaatstelling reeds aan de orde!" Nationaal gezien is de toestand niet zonder zorg. De betalings balans eist meer dan gewone aan dacht. We kunnen haar alleen sluitend maken door de productie en de export op te voeren om daarmede inflatie te voorkomen. In het regeringsbeleid na 1952 moet de zorg voor de volkshuis vesting primair zijn. Hieraan moet zo min mogelijk getornd worden. Desnoods moet van andere onder delen van de begroting wat wor den afgeknibheld, om de woning bouw voortgang te doen vinden. Bij de zorg voor onze defensie mogen wij niet verder gaan dan in 's lands belang geoorloofd is. We moeten ons instellen op een bedreiging van buitenaf, maar nimmer kunnen we een uitholling van ons economisch potentieel toestaan. Voor een uitvoerig verslag van de discussies over het voorstel- Zaandam inzake een huurbelas ting en de zienswijze van de Partijvoorzitter op het woning- i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1