Kring Den Helder van de K.V.P. vraagt een rechtvaardige huurbelasting KATHOLIEKE JONGEREN internationaal actief VEIKO KARVONEN: soepele winnaar - zonder vermoeidheid - van Marathonloop Partijvoorzitter: „toeslag op woningbouw is ondraaglijke Sast op ons budget" BANDJIR OVER JAVA Streven naar kostprijs-huur? Geen wantrouwen tegen In 't Veld P.B.O. op verkeerde weg? - Hoe met de huren? - Geen geld meer voor de kunst RADIO Naar wij vernemen: door Leo Broeksmit Volgens de uitnodiging aan de afdelingsbesturen in de Kring Den Helder van de Katholieke Volkspui1 lib zou partijvoorzitter W. J. Andriessen j.L Zaterdagmiddag op de Jaarvergadering van de Kring spreken over „De na-oorlogse politiek van de K.V.P.Inderdaad heeft hij in de Hoomse Parkzaal dit onderwerp behandeld, maar bovendien in grote lijnen aangegeven welke uitermate grote problemen in de nieuwe periode na de verkiezingen van 1952 de aandacht van partij en regering zullen vragen. „In het regeringsbeleid moet de zorg voor de volkshuisvesting primair zijn", zo sprak de heer Andriessen tot de talrijke afgevaardigden van de Kring. Hij raakte hiermede een onderwerp aan, dat in de debatten tijdens deze vergadering herhaaldelijk ter sprake kwam, dank zij een voorstel van de afdeling Zaandam, waarin maatregelen aan de Partijraad ter bestudering werden aanbevolen; maatregelen waarvan men hoopt dat ze door Partijbestuur, regering en Staten-Generaal als dringend noodzakelijk zullen worden aanvaard. Nu door het ontbreken van voldoende financierings-mogelijk- heden het woningbouw-programrna niet ten uitvoer kan worden gebracht, werd in het voorstel Zaandam, bij monde van het Statenlid de heer Clijnck, aangedrongen op het heffen van een huurbelasting van 5 op het woning bezit, gebouwd vóór 1940, uit de opbrengst waarvan de nieuwbouw mede zou knnnen wor den gefinancierd. Hiermede zou een zekere nivellering de» huren worden bereikt en een rechtvaardiger verdeling van de lasten tot stand komen. „Het verschil in huurprijs tussen de oude en nieuwe woningen is onverantwoord. Bij een belasting zoals wij voorstellen, komt vlottend geld voor woningbouw vrij en draagt geheel de bevolking bij om de zorgen van een groot deel der bevolking te verlichten", zo sprak de heer Clijnck. De heer Andriessen ging in zijn rede uitvoerig na. welke moge lijkheden er voor de opheffing van de woning-schaarste zijn en in hoeverre het voorstel van de afdeling Zaandam z.i. voor ver wezenlijking vatbaar is. Hij on derschreef volkomen de noodzaak om op korte termijn maatregelen te nemen, ofschoon hij onomwon den te kennen gaf, dat de toe stand op de kapitaalmarkt uiter mate zorgwekkend is. Dat ook de regering nog niet weet hoe het probleem moet worden opge lost, is gebleken uit de beant woording van de vragen die de heer Andriessen in zijn kwaliteit van Kamerlid op 17 Juni hierom trent heeft gesteld. In eerste in stantie werd namens de regering geantwoord dat over de reeds ge schetste moeilijkheden het be raad in het kabinet nog gaande is; thans, 6 weken nadien, is het definitieve antwoord nog niet ge geven! De partijvoorzitter vroeg zich af of de regering wel de benodig de financiën zal kunnen vrijma ken, waar het de gemeenten niet lukt. De lenings-capaciteit is uit geput. Moeten er nog meer be lastingen worden geheven? Talrijke suesesties. De heer Andriessen ging ac- coord met de strekking van het voorstel Zaandam, maar waar schuwde met klem tegen een be lasting die de kleine spaarders met beleggingen in een eigen huis zouden treffen. Dan zou de recht vaardigheid opnieuw in het ge drang komen! In de discussies over dit onder werp wees de heer Clijnck nog maals op de talloze gezinnen jong en oud die door de zeer hoge huren worden getroffen. Uit de afdeling Uitgeest kwam de klacht dat bepaalde gemeenten van woningtoewijzingen worden uitgesloten, ten koste van aan grenzende gemeenten. ,,Dit laatste kan inderdaad voorkomen" re pliceerde de heer Andriessen. ..Daarom moet er m.i. een college worden ingesteld waarin klach ten tegen vermeende onbillijkhe den van Ged. Staten kunnen worden behandeld. De vraae van de afd. Uiteerst of de katholieke fractie noe wel vertrouwen kan stellen in de socialistische minister van We- deronbouw. beantwoordde de heer Andriessen letterlijk als volei: ..We hebben in de heer In 't Veld een minister die een onen ooe heeft voor onze wensen. Hii tornedcert niet bewust onze op vattingen. ofschoon die natuur- liik anders ziin dan de onze. Maar er is beslist veen crond voor wan trouwen." Wethouder Luyckx van Den Helder had een suggestie gedaan om te trachten de verplaatsings- kosten voor het Marinepersoneel te drukken en inplaats daarvan voor deze categorie woningen te laten bouwen. Als het personeel „met weekend gaat" worden tel kens zeer hoge bedragen uitge geven. Jaaiilijks loopt het in de millioenen. Hoeveel huizen kun nen hiervan niet worden ge bouwd? Het mes snijdt dan bo vendien aan twee 'kanten, want het gezinsverband van duizenden militairen wordt hierdoor ver stevigd. Ook hield de heer Luyckx een pleidooi voor versobering in de nieuwbouw. Wat dit laatste be treft verklaarde de heer Andries sen dat een wetsontwerp, vol gens hetwelk de minister de be voegdheid krijgt de bouwveror deningen te wijzigen, op behan deling wacht. „Maar dat gaat mij eigenlijk ;»1 te ver. Als het zo doorgaat hebben straks alleen de regeringsambtenaren nog te ver tellen hoe het moet. Laten we. ook wat het voorstel van de heer Clijnck betreft, toch voorzichtig zijn voor het scheppen van ver houdingen waarin een vrij mens zich moeilijk kan bewegen...." Een kostprijs-huur. We moeten met de huuruolitiek in ieder eev:«fl een andere kant uit. De toesiaeen van de reeerimr morgen terug drukken ondraeeliik on ons bud- set. Een kostnriis-huur is de enige onlossinsr. hoewel niet onmiddei- Iiik is te zeeeen hoe dit is door te voeren in het kader van de loon- en nriizennolitiek. En laten we toch ook niet veronderstellen dat de moeilijkheden ziin ouee- lost als de rentevoet wordt ver- hooed. Vereeet niet dat weer ho- eere huren het s-evole zullen ziin!" De afdeling Spierdijk kreeg volkomen gelijk, toen van die zijde werd gewezen op de wens om rusthuizen voor ouden van dagen te vergroten, waardoor woningen zullen vrijkomen. En de heer Laan van Venhuizen re kende voor, dat op het platteland 80 pet. van de bewoners tevens huiseigenaren zijn. Moeten zij nu vdigens het voorstel-Zaandam het zwaarst worden belast op bij dragen voor hogere exploitatie kosten? Dit was ook wat de heer An driessen als een bezwaar had aan gevoeld, toen hij zei dat men huiseigenaren, tevens bewoners niet in hun gespaarde bezit mag treffen. Nog even roerde spr. het probleem van de duplex- woningen aan, waarvan hij zei dat zij in deze nood-toestand voor een groot aant-al jonggehuwden een uitkomst kunnen zijn, of schoon hij de gevaren voor een normale gezinsontwikkeling geenszins wilde ontkennen. Op voorstel van de kringvoor zitter, de heer H. Nolet, werd in de aanbeveling van Zaandam 'n N'leine redactiewijziging aange bracht, in overeenstemming met de uit de discussies gebleken ge voelens. o.m. ook door de heer De Zeeuw namens de afdeling Alkmaar ter kennis gebracht. „De regering heffe voor een rechtvaardige verdeling van de financiële lasten, een recht vaardige belasting op het ge- hole woningbezit, gebouwd voor 1940" Aldus 'gewijzigd werd het voor stel door de kringvergadering aangenomen en zal het ter be handeling in Partijraad en Partij bestuur worden doorgezonden. Op het huishoudelijk gedeelte van de vergadering komen wij In „De Tijd" uit prof. dr. J. A. Veraart, in een artikel over de studiedagen van de katholiek- christelijke partijen in West- Europa („Nouvelles equipes inter- nationales") hoge verwachtingen voor de medewerking der katho lieke jongeren aan de versterking van het internationale staatkun dige werk, aan de verdieping van de democratische gedachte voor al. Het ging er op deze studie dagen om, de betekenis van de democratie, in haar verschillende geledingen, tegenover het com munisme in het licht te stellen. „In de internationale kadervor ming bij de katholieke staatkunde van het Westen is met deze stu dieweek wel zeer veel bereikt", schrijft Veraart. „Maar wij zijn er nog lang niet. Vooral kwan titatief moet dit zich nog belang rijk uitbreiden; over de kwaliteit van wat wij reeds zagen, mag waarlijk niet anders dan worden geroemd. Reële en realistische jongeren welk een geestelijke vreugde, nadat men zoveel jaren lang het begrip „jongere" onder de katholieken maar al te zeer met fantastisch en bizar had le ren verbinden! En dat op het gebied van katholieke staatkunde, dat juist jongeren in extreme dwaasheid zo gaarne en hautain wilden vermijden! Het krachtig bestuur van de Nouvelles Equipes heeft een waarlijk grootse taak. Achter de generatie, die het thans voor het zeggen heeft, en waarin desillu sie en scepticisme dikwijls en begrijpelijk gemakkelijk spel kre gen, moet een sterke falanx van jongeren gaan opstuwen, die noodzakelijk realistisch moet zijn, maar daaraan een nieuwe geest drift weet te verbinden. IJzer sterk staat ideologisch de demo cratie van het Westen tegenover alle verschrikkingen van het Sovjetistische Oosten. Maar de I ideologie moet grote kracht in het leven van de katholieke me nigten gaan verwerven. Daarvoor zijn op deze wijze studerende jóngeren het prachtig materiaal". P B.O. en landbouw In de „Maasbode" wijdt prof. Duynstee, in een serie artikelen over eigendomsverhoudingen, een beschouwing aan de plannen, om het Landbouwschap, P.B.O.-or gaan voor de landbouw, te stich ten. Hij is, over wat er bekend geworden is, weinig „gesticht" en o.i. niet ten onrechte. In het alge meen schijnt er een streven te bestaan, om de „productschap pen" voorrang te geven boven de „bedrijfschappen" en boven dien om die „productschappen" te veel op overheidsbeleid af te stemmen. Terecht waarschuwt prof. Duynstee daartegen (het geen prof. Romme in de „Volks krant bereids ook heeft gedaanU Prof. Duynstee besluit zijn ge harnaste beschouwing aldus: „Wij weten, wij bevinden ons in een overgangsfase. Maar waarheen gaan wij over? Naar een christe lijke eigendomsorde? Of naar een socialistische maatschappij? Wij vertrouwen en hopen, dat talloze i verkleind door het feit. dat ge- katholieke arbeiders zich deze ~en de geste van het college van vraag op nuchtere manier zullen val? °e ra, thans een - miTlntl At I wi rtrtt/wi i we zien naar het antwoord op vragen in die richting, welke van katho lieke zijde reeds ruim twee maan den geleden in de Kamer zijn gesteld" (van de heer Andriessen - red.). Festival in gevaar Het „Holland-Festival in ge vaar". Men zou dit gaan denken, wanneer men verneemt, dat B. en W. van Amsterdam, blijkens de thans ingediende begroting voor 1952, niet voornemens zijn het Holland-Festival, dat sinds enige jaren een garantie-subsidie ontving, nog verder financiële steun te verlenen. De subsidie- post (f 70.000) is van de begro ting verdwenen. Wij weten niet, schrijft nu het Haagse „Binnen hof", welke overwegingen er toe hebben geleid dit te doen. Of zich hier motieven van finan ciële aard deden gelden, dan wel bedenkingen, welke gerezen zijn tegen het artstiiek beleid, ge voerd door de organisatoren van deze instelling. Wij weten even min hoe de gemeenteraad hierop zal reageren: wel moeten wij constateren, dat de kansen op een opnieuw verlenen van een subsidie aanmerkelijk worden DINSDAG 4 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00— 24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Gra- mofoonmuziek, VPRO: 7.50 Dag opening, AVRO: 8.00 Nieuws, 8.15 Gramofoonmuziek, 8.45 ld., 9.00 Morgenwijding, 9.15 Gramo foonmuziek, (9.30—9.35 Water standen). 10.30 Gramofoonmu ziek, 16.50 Voor de kleuters, 11.00 Voor de zieken, 11.30 Piano recital, 12.00 Hawaiianmuziek, 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen, 12.33 Voor het platte land, 12.40 Pianospel, 13.00 Nieuws, 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek, 13.20 Repor tage of gramofoonmuziek, 13.30 Promenade orkest, 14.00 Voor de vrouw, 14.15 Gramofoonmuziek, 15.30 Voordracht, 15.50 Volks liederen, 16.30 „De Gotthard Tunnel", hoorspel, 16.50 Kinder- kor, 17.20 Gramofoonmuziek, 17.30 Weense muziek, Nieuws, 18.15 Pianospel, 18.30 R.V.U.: Prof. R. W. Broekman: „Het vraagteken achter de ho rizon van ons leven 19,00 Tenor en orgel, 19.30 Parijs spreekt tot U", 19.35 Gramofoon muziek, 20.00 Nieuws, 20.05 De reünie van oud-politieke ge vangenen en nabestaanden der slachtoffers van het „Oranje- Hotel", 20.15 Theaterorkest, 20.45 Operamuziek, 21.15 De Ant woordman, 21.30 Dansmuziek, 22.15 Blaaskwintet en piano, 22.45 Buitenlands overzicht, 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Gra mofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Och tendgymnastiek, 7.30 Gramo en liturgische kalender, 8.00 Nieuws en weerberichten, 8.15 Gramofoonmuziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Lichtbaken; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gramo foonmuziek; 10.30 Idem", 11.00 (Van onze speciale verslaggever) ENSCHEDE. Finland heeft zijn candidaat gesteld voor de grootste aller krachtmetingen op de Olympische Spelen van het volgende jaar, de mara thon: Veiko Karvonen, de postbode uit Turku. Net zo fris als hij Zaterdagmiddag in het Enschedese Volkspark be gon aan de grote hap van ruim 42 lange kilometers keerde hij precies 2 uur 29 minuten 0.2 sec. weer terug. Concurrenten? Niet één die opkon tegen de soepele balans van de man uit Finland. Karvonen had maar één rivaal en dat was zijn eigen trotse record, dat hij op 3 Augustus van dit jaar tijdens de Scandinavische kampioen schappen vestigde met een tijd van 2 uur 29 minuten 0.4 sec. Dat hij er tenslotte nog geen minuut boven bleef is spijtig voor deze pracht-athleet, maar meteen een bewijs, dat hij geen kampioen is bij de gratie van het toeval. Zorgvuldig zijn krachten verdelend, zich niet in avonturen stortend, heeft hij met soepele pas het par cours onder zich weggebeend. Toen hij in de omgeving van Hengevelde er royaal de helft van de afstand op had zitten, resoluut van zijn rivaal, de Fransman Cerou, wegliep, wist hij dat hij geen instorting meer te vrezen had. Steeds groter werd de afstand en toen hij onder oorverdovend enthou siasme' zijn laatste rondgang over het terrein had gemaakt, worstelde Corou nog ergens buiten het terrein tegen de loden van de laatste kilometer Reeds dadelijk na de start kwam het veld flink uit elkaar te liggen en scheidde zich een kopgroep af, die kleiner werd naarmate het aantal afgelegde kilometers toe nam. In Buurse, toen de meute 10 km had afge legd, was er een kopgroep van 4, die over die afstand een minuut en twaalf seconden was uitge lopen. Het waren Karvonen, Jos- set, Cerou en onze dappere maar roekeloze landgenoot v. d. Zan den. De man uit Halsteren sprong veel te royaal om met zijn krach ten en tegen de buitenlanders had hij geen schijn van kans. Weer 10 km vferder lag hij dan ook al achter de tweede groep, waarin de nationale kampioen Joop O ver dijk. In Haaksbergen was de kop groep geslonken tot twee. Alleen de dappere Fransman Cerou bleef in het gezelschap van de Finse geweldenaar; op twee en een halve minuut volgde de steeds moeilijker lopende Fransman Jos- set en daarachter op 3.10 Joop O verdijk. In St. Isidorushoeve oordeelde Karvonen de tijd rijp om het initiatief alleen in handen te ne men. In prachtige stijl, zonder een spoor van vermoeidheid, kwam hij alleen in Beckum door. Hij had toen ruim 28 km afgelegd in een tijd van 1.36 uur. Op ruim een halve minuut achterstand deed de Fransman Cerou wan hopige pogingen het gat te stop pen tussen hem en de Fin. Ver geefs. Het scheen of Karvonen soepeler liep naarmate hij meer km verwerkte en het was toen reeds duidelijk, dat hij in fraaie tijd de onbetwiste winnaar zou worden. Bij geregelde tussenpozen pas seerden vervolgens Josset, Ri chards, Overdijk, Iden, Meskens en John Systad het landelijke Beckum. De Noor lag toen reeds 7 min. achter op Karvonen. Half weg Beckum en Boekelo drong de Engelsman Richards zich voor bij Josset, zodat hij in de derde positie kwam te liggen. Op de prachtige vlakke asphaltlaag van de Strootsweg scheen Karvonen het tempo nog iets te verhogen. Soepel als gold het een trainings tochtje baande hij zich een weg naar de finish. De intocht op het Enschedese Boysterrein werd een triomphan- telijke rondgang langs een haag van applaudiserende en juichen de mensen. Dit was een winnaar, zoals men maar enkele malen in zijn leven ziet. En toen de post bode uit Turku zijn overwinnings krans om de schouders had han gen en zijn overwinningskus van Twente's snelste sprintster, mej. S. Schoonderwoerd, in ontvahgst had genomen, had hij nog vol doende energie over om in hoog tempo zijn ererondje langs de juichende tribune te maken. De uitslag was: 1. Veiko Kar vonen (Finland) 2 uur 29 min. 0.2 sec. 2. Charles Cerou (Frank rijk) 2.35.31.4. 3. Tom Richards (Engeland) 2.39.46.2. 4. René Jos set (Frankrijk) 2.42.12.1. 5. John Svstadt (Noorwegen). 6. G. Iden (Engeland). 7. J. Overdijk (Ne derlands kampioen) 2.43.34.4. Voor de vrouw; 11.30 Gramofoon muziek; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole orkest en solist; (12.30 12.33 Land- en tuinbouw mede delingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek Nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Gramofoonmuziek; 14.00 Gevari eerd programma; 14.53 Sopraan en orgel; 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 Voor de zieken; 16.30 Zie- kenlof; 17.00 Voor de kinderen; 17.15 Fallicitaties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: Prof. Dr. C. G. G. J. van Steenis: „Ke- bun Raya Indonesia te Bogor"; 18.00 Gramofoonmuziek; 18.15 ld. 18.30 Pianospel; 18.45 Sport- praatje; 18.54 „Dit is leven", cau serie; 19.00 Nieuws; 19.15 Actua liteiten; 19.23 „Hier is Europa", Vaudevilleprogramma; 19.52 Bui tenlands overzicht; 19.56 Gra mofoonmuziek; 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 „Joseph in Do- than", hoorspel. In de pauze: Piano a quatre mains; 22.12 Gra mofoonmuziek; 22.35 „Gesprek met mijn zoon"; 22.45 Avondge; stellen. Wij zijn van oordeel, dat het de taak van alle christelijke arbeiders is zich niet te laten meeslepen door de rampzalige splitsing tussen eigendom en arbeid, een splitsing, waarvan zij in het verleden op bittere wijze het slachtoffer werden, doch welke thans in een principieel valse richting dreigt te worden voortgedreven. Aanvaarding van deze splitsing als grondslag voor de ordening van het bedrijfsleven betekent per slot van rekening capitulatie van de christelijke eigendoms- en arbeidsleer. De arbeiders zullen er geen baat bij hebben, als de economische lei ding, welke aan de eigendom toe komt, wordt teruggedrongen en tenslotte in toenemende mate in staatshanden komt te liggen. Baat hiervan zullen hebben degenen, die in de toekomst bestuursbanen zullen bekleden, wie dat ook mo gen zijn; de arbeidende massa wordt dientengevolge slechts machtelozer en onmondiger. Men zoeke de oplossing in een richting, welke de grondgedachten van de christelijke doctrine geleidelijk en van benedenop ten bate van eigendom en arbeid gelijkelijk tot gestalte brengt. Men stare zich niet blind op een methode, welke in het licht van de ervaringen der arbeiders in het verleden vol komen begrijpelijk is, maar welke uiteindelijk tot een totaal ont kerstende sociale structuur voert, in welke de leiders machtiger, en in welke de massa's hooplozer zullen zijn dan ooit te voren". „Ongewis huurbeleid" Een beschouwing wijdend aan het actuele huurprobleem, dat wij in de laatste dagen een paar maal behandelden, schrijft de „Volks krant" o.m.: „Waarom toch laat de regering het volk zo lang in onwetendheid? Als het met de stijgende materiaalprijzen niet meer lonend is om tegen de gel dende huren woningen te bou wen, dan zal er iets moeten ge beuren. Wanneer de regering niet bij machte is "en wij menen dat zij dit inderdaad niet is de bijdragen voor nieuw te bou wen woningen te verhogen, dan moeten de duurdere materialen en hogere rente worden bekos tigd uit hogere huur. Om tot een sluitende exploitatie te komen is er geen andere oplossing. Die op lossing maakt echter het leven weer duurder. De vraag of er, na de huurverhoging iets aan de lonen moet gebeuren, dient zich onmiddellijk aan. Bovendien kop pelt zich hieraan de vraag of inderdaad en in het algemeen de huur een te klein deel van het inkomen uitmaakt. Waar dat het geval is, kan tegen huurverho ging weinig worden ingebracht. Om een woninghuur te krijgen die overeenkomt met minstens de kostprijs-huur, zullen hoe dan ook ergens offers moeten worden gebracht. In verband daarmee wordt met belangstelling uitge- initiatief zal moeten uitgaan. Voor het Holland-Festival bete kent dit echter een slag welke ziin bestaan ernstig in gevaar brengt. Want aan een Amster damse subsidie lijkt ons die van 's-Gravenhage gekoppeld. Niet formeel, doch psychologisch lijkt het ons dat men in de residentie zich ernstig gaat bezinnen op het vraagstuk of er nog wel aanlei ding bestaat aan een door de hoofdstad des rijks gehavend Fes tival nog wel financiële mede werking te verlenen". zal de ere-promotie van Prins Bcrnhard aan de Technische Hogeschool te Delft geschieden op 16 November a.s.; zal Woensdag voor de president van de Haagse rechtbank 't kort geding tegen de Staat worden behandeld betreffende de beper king van het bezoek aan de woon oorden der Ambonezen; is de oud-particulier secretaris yan H.M. Koningin Wilhelmlna, de heer M. Kohnstamm, benoemd tot commandeur in de Huisorde van Oranje; is in Antwerpen gearresteerd de Nederlander P. P., specialist in auto-smokkel. Hij had valse identiteitspapieren zijn van de 79 deelnemers tus sen 16 en 19 jaar aan de scholie- ren-zweefvliegcursussen op Terlct bij Arnhem er 72 geslaagd voor hun zweefvliegbrevct B; zal De Bilt nog dit jaar begin nen met het geven van radio meldingen over de weersgesteld heid in de hogere luchtlagen, zulks ten gerieve van radio-ama teurs; hield de Haagse recherche een 27-jarige monteur aan wegens verduistering van drie gehuurde bromfietsen. DANK VOOR KOREA-DETACHEMENT TOKIO. Generaal Clark Ruffner, die kortgeleden vijf Ne derlandse militairen, onder wie luitenant-kolonel Eekhout, onder scheidingen beeft uitgereikt, heeft als bevelhebber van de tweede Amerikaanse divisie het Neder landse detachement in Korea be dankt, „dat er toe heeft bijgedra gen de tweede divisie te maken tot een van de meest gevreesde eenheden der V.N. in Korea". CAROET HAD AANVARING Het m.s. „Garoet", 9810 brt„ van de Kon. R'damse Lloyd, heeft Vrijdagnacht onder de kust van Java. tussen Cheribon en Tand jong Priok een aanvaring gehad met het Engelse „Empire Jamai ca", 3538 brt. De „Garoet" liep schade op in de voorpiek boven de waterlijn, de huid over een lengte van enkele meters werd opengescheurd. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor. Veiko Karvonen, postbode in Turku, de sterkste loper ter wereld, in een afmattend gevecht over 42 moordende kilo meters hier in de straten van Haaksbergen op weg naar de roem, die wachtte aan de finish in Enschede, van de mara thonloop. Vlak achter hem schuilt nog Charles Cerou, maar weinige kilometers verder is het met deze Fransman gedaan. Dan. moet ook hij de meerdere erkennen in Finland's grootste troef op de Olympische Spelen. FEUILLETON 8. In Indië kon je immers bedien den bij de vleet krijger». Die in landers konden van vijf centen per dag leven en werkten voor een kommetje rijst. Op zijn kantoor in Amsterdam had Kees van der Graaf niemand onder zich dan de jongste be diende. die hem een grote mond gaf als hij hem iets opdroeg en de gedachte aan persoonlijke die naren deed z'n hart sneller klop pen. Maar bij zijn installatie in Lataban bleek, dat een huisbe- nauwelijks gelegenheid vond om In dit vervloekte land, waar zich voor zijn heer te bekomme- alle inlanders op elkaar leken, ren over een vergeten tabaks- j was een blanke van zijn leven aangenomen, die twintig gulden kosttte aan loon en tier» gulden aan gebroken glaswerk. Maar zelfs met deze, voor Nederland ongekende, weelde van drie be dienden, was van het in Amster dam gedroomde ideaal niets te recht gekomen. Kokki wist hoe het in een Blandahuis behoorde 1 en was er niet toe te bewegen iets anders te doen dan koken er» haar eigen domein schoon houden. De djongos moesten de I bedden opmaken, stof afnemen en de mandikamer dweilen. 1 zak of een verloren manchet knoop. Het gedroomde ideaal werd alleen verwezenlijkt voor wat de bediening met splitje en sigaretten betreft, maar daarbij werd het genoegen van de nieu we toean vergald door de schrik barende prijs van de whiskey en de vraag, hoe de doos sigaretten zo snel leeg kon raken. Wantrouwen knaagde trou wens ononderbroken aan van en zijn bezittingen niet zeker en Kees van der Graaf was er van overtuigd, dat ze allemaal deel uitmaakten van een complot, dat tegen hem was gericht. Hoe Ria dit land prachtig kon vinden en de bewoners interessant, was hem dan ook een raadsel. Zij scheen het hier naar haar zin te hebben en was opgetogen over elke nieuwe ontdekking. Zijn vrouw genoot zelfs van het eter»! van anderhalf of twee jaar. Hij vroeg voor haar ook 'n koekje, maar de helft ervan stak hij gauw zelf in zijn mond. En zié je dat kleine meisje in die witte jurk? Ik heb nog nooit zo'n mooi regelmatig gezichtje ge zien. En dan die verwaande snuit van die bengel van 'n jaar of tien. Hij vindt zich te oud voor koekjes en hij vroeg siga retten, seroetoe's. O, Kees, het zijn heerljjke maal!" kinderen, alle- Hij had niets heerlijks kunnen schillende rijsttafel-gerechten 1 le handen hadden er» hem bru- Ze stond uren bij Kokki in de 1 zien aan die troep halfnaakte, der Graafs gemoedsrust. Werkte keuken om te leren hoe de ver- schreeuwende kinderen, die vui- de tuinjongen werkelijk wel de t-,— i i- i1 gehele dag voor hem, of ver diende die knaap bij meerdere meesters een salaris? Ging er nu werkelijk een hele kip in de nas- si keboeli of was het 't karkas klaargemaakt moesten worden. Gisteren was ze gewoon opgeto gen geweest over de nieuwe brandend-scherpe goelei, die de diende dertig gulden inde maand In het tempo van de Indische vroeg en zijn maaltijden groten- j huisbedienden hadden zij hun via had gekocht werkelijk zo- j hem stil-verwijter»d aangekeken, 41 c deels aan de villakeuken ont leende. Met veel „tawarrer»" had de nieuwe toean voor vijftig gul den een echtpaar kunnen huren, waarvan de vrouw voor de keu ken zorgde en de man tuinman chauffeur was. Voor het huis- eeuwige nassi-goreng begeleidde, van het beest waarvan zij des i „Ik heb zelf doerians met middags de bouten kregen? Ver- araksaus klaargemaakt", had ze stookte de auto, die hij in Bata- trots aangekondigd. En ze had bed en liturgische kalender; 23.00 houdelijk werk was een djongos Nieuws; 23.1524.00 Gramofoon- muziek. 1 afdingen. dag dus volledig bezet. En wat Pridi betreft? Van der Graaf had nooit ge weten. dat het onderhoud van één auto en een stuk tuin zoveel tijd vergde, dat de tuinman chauffeur er een knechtje bij no dig had (twaalf gulden per maand) en dat hij zelfs dan nog Badkamer. veel benzine of had .zijn chauf- toen hij gromde, dat hij snakte feur een misdadig complot met naar aardappels met zuurkool en de tankjongen? Was de slang, varkenskluif. die de djongos met veel tegen- Ze babbelde al vlot maleis met woordigheid van geest in zijn de bedienden en de leveranciers slaapkamer had gedood, inder- en lokte de hele bende bruine daad op dat vergeten glas melk kinderen met snoepgoed naar de afgekomen, of had iemand het achtergalerij. „Zie toch eens serpent opzettelijk binnenge- Kees. dat bijdehande joch daar. bracht, om hem te vermoorden Ik schat hem amper drie jaar en zijn geld te roven? 1 en hij sjouwt rond met 'n zusje taal aankeken. Hij zou ze niet eens willen aanraken, want je hoorde van allerlei oedeem- en geslachtsziekten, die onder zulk volk heersten. Bovendien ver trouwde hij ze niet, de kinderen zo min als de ouders. Misschien was het er wel één van dat stel. die zijn zilveren sigarettenkoker had gestolen. Het aing had var* morgen nog op tafel gelegen," toen kokki het ontbijt binnen bracht. Natuurlijk was het mens nu niet in de keuken. Dacht ze soms, dat hij haar betaalde om haar eiser» huishouding te doen in ziin tijd? (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5