Aalmoezeniers Ambtenaar op het matje ALKMAAR EN OMSTREKEN De noodschoawburg Rijwïeldief op heterdaad betrapt Eretentoonstelling Charley Toorop DANSAVOND voor katholieken Orkest de Dolonans Li Laatste nieuws Eugène Goulmy overleden Vandaag critieke dag voor stakers te Nw. Weerdinge weersverwachting Mgr. van Schaik verlaat de K.A.B. PELS nieuwe bessen De zon in flessen f 5.70 W ij n h a n d e 1 Voorvechters zonder geweren En toch helden in de strijd Ongelukken met dodelijke afloop Marktberichten Overste vi tot 5 m dr. ir. gri belast met paardeni Scheepsbe i PAGiNA 2 WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1951 Wegens belediging van de Alk- maarse advocaat mr. E. H. J. W. stond Dinsdagmorgen de ambte naar C.S. uit Aikmaar teredtit voor de Arrondissementsrecht bank. Dat zou gebeurd zijn in April door middel van een brief, waar in de advocaat als mens en als bestuurslid van een reclasse- ringsinstelling werd aangevallen op zijn handelwijze. Het ging er n« om, of de brief beledigend of niet beledigend zou zijn. Er kwa men woorden in deze brief voor, die spraken over een grove be handeling en over het verrichten van een handelwijze, die mr. W. verlaagd zou hebben. De eigenlijke ruzie ging om 'n kind, dat mr. W. gaarne in een gezin zou hebben gezien, waar toe hij de moeder van de voogdij zou willen ontheffen. Zeer kwa lijk nam de ambtenaar C.S. het de advocaat, dat deze in een te lefoongesprek zou hebben ge zegd dat de huisgenote van de ambtenaar „lange tenen" had. De ambtenaar vond het bele digend, dat mr. W. voorstelde, dat de moeder van het kind zou worder» ontheven van de voog dij. De president trachtte het de ambtenaar duidelijk te maken, dat ontheffing van de voogdij niet altijd onterend behoeft te zijn. Dat heeft de man toch niet goed bpgrepen. Het voor stel van mr. W. om het. kind in een andere omgeving te brengen en daarom de moeder uit de voogdij te ontheffen, was in het belang van het kind en in over eenstemming met een advies van een psychiater. De moeder, huisgenote en nu de echtgenote van de ambtenaar, voelde zich beledigd door het voorstel, uit de voogdij ontheven te worden. De officier van Justitie vond het voorstel van de advocaat niet, maar de brief van de omb. tenaar aan de advocaat wèl de gelijk beledigend. De functie van de ambtenaar achtte de offi cier de oorzaak dat de man zich geheel onafhankelijk voelde en meende, dat hij kon doen en la ten, wat hij wilde. De officier eiste eer» bcete voor deze beledi ging van f200 of 40 dagen. Uit spraak over 14 dagen. Verdachte hield nog een uitvoerig pleidooi, dat hierop neer kwam. dat hij geen opzet tot belediging heeft gehad. MET SOLEX IN DE KNEL ALKMAAR J. H. P. uit Heiloo, een verpleegde van de St. Willibrordusstichting aldaar bleek, als zovele van zijn voor gangers, ook al niet erg goed met de daar geboden vrijheid te kunnen omspringen. Hij werkte buiten de Stichting en ging op een goede dag naar buiten om in Alkmaar een Solex te huren bij een zekere J. K. Daarmede is hij naar Deventer gereden en beeft daar de bromfiets, die was vast gelopen ter reparatie aangebo den aan een reparateur. Deze trapte er niet in en stuurde de jongen, die geen geld op zak had, naar een collega, die de jonger» we] reisgeld naar En schede wilde voorschieten tegen de bromfiets als onderpand. De jongeman wilde, naar hij voor de Alkmaarse rechtbank vertel de. naar zijn ouders in Enschede en was in Deventer volkomen platzak. Omdat hij te veel schul den gemaakt had was hij in Hei loo in moeilijkheden geraakt. Ook in Helden-Panningen. in ..Koningslust" was het al niet al te best met deze jongen gegaan De officier van Justitie, mr. J. C. V. Meischke zag hier weer een patient uit Heiloo die te veel vrijheid had genoten. Hij eiste voor deze verduistering een ge vangenisstraf van acht maanden door te bremgen in een bijzon dere strafgevangenis. Mr. Dunbar achtte de ver duistering niet bewezen omdat de jongen het geleende geld wil de terug betalen na terug halen van de bromfiets en vroeg ont slag van rechtsvervolging. (INGEZONDEN) Zeer Geachte Redactie, ALKMAAR. Met belangstelling Jas ik Uw artikel over de nood- schouwburgkwestie. Het was een enigszins ander geluid dan dc commissie Stichting Noodschouw- burg in haar circulaire van Dec. 45 liet horen, waarin ik o.m. las: „De Noodschouwburg komt er! Niets staat ons doel meer in de weg: de architect kreeg reeds op dracht tot het uitwerken der de finitieve plannen en verdere voorbereiding. Wij gaan door!" Nu bijna zes jaar na datum klinken deze woorden nog al als grootspraak vindt u ook niet? Het komt mij voor, dat dc gel den uitgegeven aan de architect thans als verloren kunnen wor den beschouwd. Als „bouwer" kreeg ik destijds voor de f 10,die ik heb gestort, een mooi diploma, waarin ver meld staat, dat ik mèt een in troducé in vijf achtereenvol gende jaren recht van toegang heb tot een jaarlijkse bonte avond. Als ik Uw artikel goed lees. ziet het er niet naar uit, dat ik dit mooie diploma voor dit doel kan gaan gebruiken. Mijn bezwaar is, dat het be stuur van de Stichting over de door mij gestorte, gelden, naar eigen goeddunken kan beschik ken en bij eventuele likwida- tie het gaat besteder, aan een of ander cultureel doel. Liever zag ik in dat geval mijn f 10. besteed voor enig sociaal doel, zoals de kankerbestrijding of voor een liefdadig doel. Met dank voor de plaatsing. S. (Naschrift redactie; wij mogen er de geachte inzender on wijzen dat, zoals ook in ons artikel stond, gelden afgestaan aan een Stich ting niet opvorderbaar zijn: ook hebben degenen, die hun gelden aan de Stichting Noodschouw burg afstonden, geen medezeg genschap over de besteding van de gelden. Dat sommigen van me ning waren, dat zij, bij likwidatie der Stichting, hun gelden zouden terugontvangen, is ten onrechte. Het ware wellicht beter geweest, al* het Stichtingsbestuur dit vooraf duidelijk had laten weten) AUTO TEGEN TREIN ALKMAAR De chauffeur H. M. P. uit Alkmaar stond Dins dagmorgen terecht voor de Alk maarse Arrondissementsrecht bank, omdat hij op de morgen van de 6e Juni op een onbewaak te overweg in de Slootgaardweg tussen Zijdewind en Waarland 's morgens om negen uur tegen de trein uit Alkmaar was ge botst, De machinist der Ned. Spoorwegen G. H. ten D„ die dc goederentrein naar Schagen reed, had de auto eerst gezien toer» deze al op de overweg reed. Hij zat, links op de machine en heeft direct geremd. Verdachte kan zich niet voor stellen, hoe het ongeval is ge beurd. De chauffeur stond als een goed rijder bekend en ook als mens staat hij goed aangeschre ven, Daarom eiste de officier van Justitie slechts een geld boete van f25 of 10 dagen. Uit spraak over 14 dagen. Films over sterrenkunde ALKMAAR. Men verzocht ons opname van het volgende: Zoals bekend, bestaat in Alk maar een afdeling van de Ned. Ver. voor Weer- en Sterrenkun de, welke Zaterdag j.l. te Utrecht het 50-jarig bestaan heeft gevierd. Men tracht vanwege de Alk maarse afdeling enkele weten schappelijke films, die op het xeestcongres te Utrecht zijn ver toond, voor het Alkmaarse pu bliek te brengen. De leden hebben toegang van wege hun lidmaatschap, doch zij worden in de gelegenheid gesteld introducees mee te brengen. Voor introducties gelieve men zich op te geven bij de afdelings secretaris, de heer W. Lebbing, Voormeer 30. Nadere bijzonder heden volgen nog. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Mar ry, d. van H- Overman en M. Baan; Johannes A. L-, z. van S. G. M. Bruggeling en M. C. Bruin. Gehuwd: Petrus A. Roosje en Martha E. de Boer- Overleden: Griet ie Bakker, oud 74 jaar, wed. van D, Kuyt; Jans Brandsma, 77 jaar. ALKMAAR. Th. van H. uit Amsterdam, die al eerder voor was geweest, verdacht van dief stal van een fiets, ontkende ook nu met deze zaak, die zich te Heiloo heeft afgespeeld, ook maar iets te maken te hebben gehad. Verdachte bleef verklaren, dat hij alleen maar op het erf, waar de fiets stond, wilde kijken. Maar een wachtmeester der Rijkspoli tie, als getuige gedagvaard, be weerde. dat verdachte bij de ont dekking van de zaak direct gezegd heeft dat hij met de fiets naar Amsterdam wilde gaan. De getuige, mej. E. M. M., ver klaarde op de bewuste avond, eind Juni, met een kennis in Heiloo te hebben gelopen op de Zevenhuizerlaan en te hebben gezien, dat verdachte het erf van een der huizen opging en de fiets beetpakte. Op heterdaad betrapt zijnde, zette verdachte de fiets weer aegen de muur. Ook getuige M.M. uit Limmen, die met mej. E, M. M. van een bruiloft af kwam, had gezien, dat verdachte de hand op de fiets legde. Hij schreeuwde, waardoor verdachte sehrok en de fietg weer tegen de muur zette. De president begreep niet goed, waarom verdachte na dit alles niet wilde bekennen. Verdachte heeft al eens in de jeugdgevangenis te Zutphen ge zeten wegens diefstal en is in Heiloo geplaatst. De president betreurde het, dal verdachte des tijds de hem geboden kans zo slecht benut had. De Officier van Justitie, mr. J. C. V, Meischke, die ook nog de inbraak bij zekere S, te Heiloo ter tafel bracht, waarbij een portefeuille met papieren werd ontvreemd, achtte de zaak vol doende bewezen en zag de rij wieldiefstal als een ernstige zaak; voor een en ander eiste hij één jaar gevangenisstraf. Mr. H. J. Knüwer, de verdedi ger. weet de ontsporing van zijn cliënt aan het milieu, waaruit verdachte komt. Hij is uit de jeugdgevangenis ontslagen en werd te Heiloo geplaatst bij iemand, die geen goed voorbeeld voor de jongeman zou zijn ge weest. Er was onenigheid met de baas, waar hi,j werkte, zekere S., en verdachte is er weggegaan. Omdat verdachte verschillende keren om zijn kleding had ge schreven zonder resultaat, heeft hij geprobeerd zelf zijn spullen te pakken. Als een soort wraak oefening heeft hij de portefeuille met papieren weggenomen, om dat hij daarin bewijzen hoopte te vinden van de onjuiste hou ding van zijn gastheer S. Verde diger bepleitte een geringe straf, waar de schade zeer miniem bleef. Voorts zou verdachte met de bedoeling gehad hebben de fiets te stelen. Zouden getuigen het wel goed gezien hebben? De duisternis kan misleidend ge werkt hebben, meende pleiter. Uitspraak in deze zaak over veertien dagen. St. Dominicus Knapenkoor ALKMAAR. Voor de alten van het knapenkoor van de St. Dominicusparochie is er a.s. Woensdagmiddag kwart voor zes en voor de sopranen a.s. Vrijdag kwart over vijf, repetitie in de kerk. Nieuwe koorleden moeten zich deze week aanmelden, op het adres Nassaulaan 31. POSTDUIVENSPORT ..STEEDS IN SPANNING" ALKMAAR. De P.V. ..Steeds in Spanning" hield 2 Sept.. 1951 haar jaarlijkse palingviucht op Roosendaal. Hieraan deden 33 liefhebbers mede. Er waren 207 vogels in concours. De eerste 5 liefhebbers ontvin gen ieder 1 'A pond paling, te weten de heren: D. Kranenburg, H. de Jager- W. Peeters, S. v. d. Meulen en B, Teileman. De overige winnaars ontvingen ieder 1 pond paling. UIT HET POLITIERAPPORT ALKMAAR. Dezer dagen heeft een autosloper bij de poli tie aangifte gedaan van diefstal van 10 a 12 autoradiatoren. De diefstal was des nachts gepleegd in een schuur, waarvan het slot is verbroken. Maandagmorgen zijn op de van Eltenweg twee paarden, die voor een vierwielige disselwagen beladen met lege kis ten gespannen waren, op hol ge slagen. Omdat de Krüseman van Eltenweg iets helt kon de be stuurder de paarden niet in toom houden. Bij de Madeliefstraat raakte de spoorstok los en om dat de bestuurder de leidsels nog steeds vast hield werd hij van de wagen geslingerd, doch hij kwam er goed af. De wagen rol de over het trottoir, ramde een jong boompje en een betonnen paal, die als lucifershoutjes af braken, kantelde vervolgens over een heg en kwam daar pas tot stilstand De paarden holden steeds door, totdat zij even later door twee gemeentewerklieden werden gegrepen. Een paard werd verwond aan een der achterbe nen. De wagen was niet voorzien van een rem. Op de hoek van de Kennemersingel en de Nassau laan is eên met twee paarden be spannen wagen van de Gemeen- tereinigingsdienst in botsing ge komen met een wielrijder. De wagen reed op de Kennemersin gel, kwam uit de richting van het Varnebroek en de bestuurder had de bedoeling linksaf de Nas saulaan in te rijden. Hij verleen de eerst voorrang aan het hem tegemoet komende verkeer en verliet vervolgens de rijbaan van de Singel. Toen het achterste ge deelte van de wagen zich nog op het rijwielpad bevond nader de een wielrijder, die hem eerst op een afstand van 1 meter be merkte. Hij kon een botsing niet voorkomen en liep bloedende verwondingen op aan zijn linker hand en aan zijn hoofd. De poli tie verzoekt getuigen van dit ongeval zich op het politiebureau te melden. Gistermiddag is een 74 jaren oude dame in de Prinses Julianalaan, die over een piantsoenhekje wilde stappen, gevallen en met haar gezicht op het hek terecht gekomen. Zij liep verwondingen op boven het rech teroog en aan de neus. Zij bloedde hevig. Door de politie werd een snelverband aangelegd. Een auto mobilist bracht haar naar het Centraal Ziekenhuis. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Jaco bus C, J„ zoon van J. Poland en A. Schipper; Hendrik, zoon van J. Peereboom en C. C. Pater. Overleden: Antoni Baars. 66 jaar, geh. met F. S. J. Vercau- teren. ALKMAARSE SCHAAKCLUB V.V.V. Om de Zilveren Toren ALKMAAR. Maandag werd de finale gespeeld om de Zilve ren Toren. De afgebroken partij tussen mej. Bouwman en A. j Schaaps werd gewonnen door Sehaaps. Om het kampioenschap van Alkmaar werd de partij gespeeld door P. Seewald en E. G. Kayzer. Na 60 zetten werd de partij re mise gegeven. E, G, Kayzer moet nu nog spelen tegen drs. P. Vree ken voor de eindbeslissing. Zondag a.s. N.K.J.B.-feestavond HEILOO Men verzoekt ons opname van het volgende: Zon dag 9 September a.s. begint het nieuwe winterseizoen. Des mor gens om acht uur komen alle leden van de N.K.J.B. bijeen in de kerk. om gezamenlijk de Mis bij te wonor». Daarna ontbijt in eigen home. Des avonds volgt in de aula van de St. Willibrordus stichting de feestavond, waarop het toneelgezelschap „De Schijn werpers" het stuk „Suske Per- daens" voor het voetlicht zal brengen. Aanvang 8 uur. Voor belangstellenden zijn kaarten verkrijgbaar Zondagmorgen van elf uur af in het N.K.J.B. ge bouw. Tevens is er dan gelegen heid tot plaatsbespreken. Burgerlijke Stand BERGEN Geboren: Jan, z.v. P. Dekker en J. van 't Sant. Ondertrouwd: Willem Buizer 25 jaar en Hortske de Vries 22 jaar; Jacobus Gerardus Jong 30 jaar en Johanna Kuys 34 jaar. Gehuwd: Pieter Dirk Rezelman en Gerritje Wilbelmina Hoeflok; Lambertus Willem Wansink en Sophia Visser, Utrecht. Overleden: Elizabeth Ellen Blokker, 2 jaar. ONEERLIJKE MARKTBEZOEKSTER HOORN De 28-jarige dienstbode G. S. uit Hoorn stond Dinsdagmorgen in Alkmaar voor de Meervoudige Kamer van de Arrondissementsrechtbank terecht omdat zit verdacht werd van zakkenrollerij. Zii had n.l. vol gens de dagvaarding op 20 Aug., terwijl het in Hoorn marktdag was, van twee personen de por- temonnaie gerold. Het geld heeft ze voor zichzelf gehouden: er een jas voor gekocht en er haar geluk in een schiettent op de kermis mee beproefd. De jonge vrouw had een dergelijke dief stal nooit eerder bedreven, be weerde ze, maar haar strafregis ter was toch ook niet helemaal blanco. De officier van Justitie eiste voor deze zakkenrollerij zes maanden met aftrek voorarrest. Mr. W. Buers, in wie verdach te een goede verdediger bleek te hebben gevonden deed niets aan de betekenis der vaststaande fei ten af maar hii vertelde de rechtbank de diep-treurige le vensgeschiedenis van deze jonge vrouw, die reeds op 18 jarige leeftijd voor geen enkel leed meer gespaard scheen te zijn geweest. Mr. Buers zag ellende en verdriet als de hoofdoorzaken van het ontsporen van dit jonge leven en vroeg de rechtbank de vrouw haar laatste kans te ge ven in een voorwaardelijke straf. f Advertentie) OPLICHTER GEKNIPT ALKMAAR. Tijdens de laatste dagen van de kermis is in Alkmaar een man aangetrof fen, de 41-jarige kok S. uit Amersfoort, met wie de politie in contact kwam in verband met de vermissing van een overjas uit een café. De man had eerst aan de politie een valse naam opgegeven. Na onderzoek bleek dat hij zich op verschillende plaatsen in Nederland, o.a. in Arnhem, Apeldoorn en Zevenaar had schuldig gemaakt aan op lichting en verduistering van Solex-rijwielen. Ook in andere plaatsen werd hij nog wegens oplichting en flessentrekkerij door de politie gezocht. Hij is naar Helmond op transport ge steld. R.K. E.H.B.O.-afdeling Alkmaar ALKMAAR. Men verzoekt ons het volgende op te nemen: Heden, Woensdag, kan men zich van des avonds 8 uur af. opgeven als lid van de afd. Alk maar van de R.K, Eerste Hulp bij Ongelukken in het gebouw Sche- teldoekshaven, naast het Con sultatiebureau. Burgerlijke Stand OUDORP. Geboren: Frede- rik Coert, zoon van Coert Scholte en Frederika Sophia Geurs. Ondertrouwd: Pieter Hendri- cus Tauber. 24 jaar, te Rijswijk en Guurtje Postma. Getrouwd: Oebele Bootsma en Jannv de Geus; Cornells Jacobus Bijvoet en Barbara Geertruida Rotteveel. IN KUNSTZAAL TE BERGEN BERGEN Te 's Gravenhage, Amsterdam en Eindhoven is beurtelings de grote overzichts tentoonstelling van werken van Charley Toorop te zien. georga niseerd ter gelegenheid harer 60e verjaardag. Gezien de ruimte die dit werk vraagt, kan er geen sprake van zijn de genoemde tentoonstelling iri deze samenstelling naar Ber gen te brengen. Doch ook te Bergen leeft de wens door een expositie van werken van Char ley Toorop van de belangstelling voor haar en haar oeuvre te doen blijken. In overleg met de kun stenares werd thans werk uit gekozen schilderijen en teke ningen over de periode van 1917 tot en met 1951. die zullen worden geëxposeerd door de zorgen van het Kunstenaars Centrum Bergen in de Kunst zaal van De Rustende Jager". De heer D. de Wolff Peereboom zal op Zaterdag 8 September om 4 uur deze tentoonstelling ope nen. De expositie is geopend van 8 t/m 22 September a.s,. uit sluitend van half drie tot half zes. OPENBARE VERKOPING SCHOORL Ten overstaan van Notaris van Westen te Schooridam had Dinsdagmiddag de openbare verkoping plaats van het perceel Heereweg B 28 te Catrijp gem. Schoorl, beho rende tot de nalatenschap van wijlen mej. J. Polle, groot 9 are en 27 centiaren. Hot perceel werd opgeboden tot een bedrag van f8900— door de heer B. Roozendaal en werd niet ge mijnd, zodat de heer Roozendaal als koper werd aangewezen. VEEMARKT PURMEREND PURMEREND. De grote regenval van de laatste dagen brengt waarschijnlijk wat vee aan de markt, daar het aanbod van vette koeien wel wat groot was, maar trots dat, was er in de vroegte een vrij vlugge gang, daar er heel wat slagers tegen woordig waren. Door dc steeds aanhoudende toevoe.r werd de gang tenslotte meer slepende en werden de prijzen een tikje min der vast. Op de geldemarkt was een heel kalme fiang. Ook met de verse melkkoeien ging het maar weer stroef: het is,nog wel vroeg genoeg om te stallen en de lan derijen zijn te zacht: ze eten tegenwoordig met vijf bekken. Met de pinken, die nu wei wat los beginnen te komen, was het ook een stille boel. Voor het leven wordt daar weinig gedaan. Maar de nuchtere kalveren wa ren weer heel duur; de aanvoer wordt van week tot week thans minder en er is veel vraag. Het aanbod van de vette kalveren was maar gering, maar ze wer den vrij vlug geplaatst. Op de schapenmarkt was ook een aardig aanbod en de stem ming was er heel goed. De vette waren iets duurder en de lam metjes waren hee] vlug voor hogere prijzen te verkopen. Ook werd er al flink uitgekeken naar de fokkers, waar flinke prijzen werden geboden. Op de vette varkensmarkt was het troosteloos voor de slagers die een goed vet varken wilden kopen, daar de meesten te licht waren, maar door de geringe aanvoer moest wie wat wilde het er mee doen. De prijs liep tot 2.16. De vette zeugen werden zo om de 208 afgenomen. Op de biggenmarkt was de aanvoer in de vroegte niet te groot, maar die viel later nogal mee; hef was er vrij stroef, maar wel duur. Naar de fokzeugen was nogal vraag. Met de bokken en geiten was het weer stug- Ook op de paardenmarkt een stille boel. Van de veulens wer den de beste weer voor de dood verkocht. Stroef ging het ook op de pluimveemarkt. VEEMARKT LEIDEN LEIDEN, 4 Sept. Aanvoer 257 vette varkens. Notering zware 220222: lichte 202214; zeugen 200215, handel vlug. Notering in centen per kg levend gewicht. (Advertentie) op ZATERDAG 8 SEPT a.s. in HET GULDEN VLIES Balleider: JACK SMIT Aanvang 8 uur Kaartverkoop aan het Gul den Vlies, Donderdag en Vrijdag 7-9, Zaterdag v.a. 6 u. c Opbrengst ten bate van de St. Vim incentiusvereniging DANSAVOND VOOR KATHOLIEKEN ALKMAAR. Zaterdagavond kunnen de dansliefhebbers de nieuwe dansvloer van 't Gulden Vlies eens proberen. Het Comité Eeuwfeest St. Vincentius organi seert die avond ten bate van de Eeuwfeestkas een dansfeest waar aan De Dolonans hun medewer king verlenen. Deze dansavond, die om 8 uur begint, staat onder de beproefde leiding van de dansleraar Jack Smit; er zullen verschillende attracties zijn met aardige prijzen. De kaarten in voorverkoop zijn a zes kwartjes Donderdag- en Vrijdagavond aan het loket van 't Gulden Vlies in voorverkoop verkrijgbaar. GESLAAGD HANDBALTOURNOOI ST. PANCRAS Het tour- nooi, uitgeschreyen door de sportver. Vrone, is in alle op zichten geslaagd. Begunstigd door mooi weer en aangemoe digd door vele supporters, heb ben zowel de meisjes als de he ren heftige strijd geleverd. De uitslagen waren als volgt; Herenhandbal; AVAVlug en Vaardig 46. Dames: Ons Ge noegen—Vrone 02. Dames CSVAVA 1—2, Vrone I wist de uitgeloofde medaille te verove ren door CSV I met 70 te kloppen. In de verliezersronde kwamen uit: Ons Genoegen CSV„ welke ontmoeting uitliep od éen 40 overwinning voor CSV. die daarmee tevens de der de prijs behaalde. In de winnaarsronde heeft het hevig gespannen. Tenslotte wist Vrone met 1-0 te winnen van AVA, waardoor Vrone in het be zit kwam van de wisselbeker en A.V.A genoegen moest nemen met een tweede prijs, eer» me daille. Eerste prijs voor Bleeker H.H. WAARD NOORD Na, enige weken geleden, als eerste te zijn geëindigd in de ronde van TuJtjenhorn, slaagde onze plaatsgenoot P. Bleeker Jacz. er J.l. Zondag in beslag te leggen op de eerste prijs tijdens de 1500 meter hardlopen voor heren te Wiermgerwaard. Als zijn tijd werd genoteerd 4.46.3 min. ZILVEREN PROFESSIEFEEST PATER N, v. WORKUM OFM Zaterdag 8 September a.s. her denkt pater Niatas van Workum o.f.m., thans kapelaan aan de Mozes en Aaron-kerk te Amster dam, zijn zilveren kloosterfeest. Nadat de jubilaris enige jaren kapelaan was in Woerden en Rotterdam, werd hij daarna ruim tien jaren verbonden aan het werk der Mis-weken der paters Franciscanen en woonde deze tijd in het klooster te Nieuwe Niedorp. In meer dan 160 paro chies over het hele land heeft de pater Mis-weken en andere oefe ningen gegeven en daarbij ge ijverd voor de invoering van de liturgische volkszang in de paro chies. Sedert 1943 maakt hij deel uit van het bestuur der Litur gische Vereniging in het bisdom Haarlem. In Augustus 1948 volg de zijn benoeming aan de kerk der eerwaarde paters Francis canen „de Mozes en, Aaron" te Amsterdam aan het Waterloo- plein. Daar zal hij a.s. Zondag om half elf de plechtige hoogmis opdragen. EMIR TALAL TOT KONING UITGEROEPEN AMMAN, 5 Sept. (Reuter) Emir Talal, oudste zoon van ko ning Abdoellah, is Woensdag tot koning van Jordanië uitgeroe pen. Zijn vader werd in Juli vermoord. MATROOS VAN Hr.Ms. TROMP MET MES GESTOKEN ROTTERDAM, 5 Sept. Gis teravond heeft een aantal Java nen, werkzaam bij de Kon. Rott. Lloyd, in het park te Rotterdam, onenigheid gekregen met een Ambonese opvarende van H.M.S. luchtdoelkruiser „Tromp". De Ambonees kreeg daarbij een aan tal messteken en moest gewond in het Diaconessenhuis worden opgenomen. Het is nog niet bekend wie van de Javanen de man de steken heeft toegebracht en ook is de politie o.m. nog bezig de oorzaak van het gebeuren aan het licht te brengen. PSEUDO-VOGELPEST IN PURMEREND Op het pluimveehoudersbedrijf van de Gebrs. Siekman te Pur- merend deed zich een geval van pseudo-vogelpest voor. 300 kip pen zijn in de destructor te Pur- meren'd vernietigd. VOORZICHTIG MET DE GASSLANG Een 4-jarig meisje, aan de Nw. Sluisstraat te Den Haag, sliep in een naast de keuken geleger» ka mertje. Zij werd bewusteloos aangetroffen en naar een kinder ziekenhuis vervoerd, Bij onder zoek bleek, dat het gasslangetje van het gastoestel in de keuken gebarsten was, terwijl de hoofd kraan niet was afgesloten. De toestand van het meisje is redelijk goed. Te Deurne (N.Br.) is in de leeftijd van bijna 85 jaar overle den de heer Eugene Goulmy, een der grondleggers van de Sigaren fabrieken Goulmy en Baar te 's Hertogenbosch en Amsterdam. De heer Goulmy is tevens de oprichter geweest der Harmonie „Goulmy en Baar" (thans omge zet in de Kon. Harmonie 's Her togenbosch) een muziekkorps, dat in binnen- en buitenland veel lauweren heeft geoogst. De heer Goulmy, te Amsterdam geboren, vestigde zich in Den Bosch, waaï hij o.m. een aantal jaren lid is geweest van de Gemeenteraad. Hij was ridder in de Orde van Oranje-Nassau en ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. EMMEN. De directie van de Gero-fabrieken te Nieuw Weer dinge heeft een schrijven gericht aan alle stakers. Zij moeten het werk in de loop van vandaag her vatten, anders worden zii als ont slagen beschouwd. Gisteravond hebben de bestuurders van de Algemene en de Christelijke Me- taalbewerkersbond aan de sta kende arbeiders en arbeidsters het standpunt van de vakbonden kenbaar gemaakt op een verga dering in café Oosterhof, De werkmeester, wiens ontslag aanleiding is geweest tot de sta king heeft ontslag genomen en voert op bijeenkomsten het woord tot de stakers. GESLAAGD HEERHUGOWAARD-ZUID. De heer Jacob Berkhout, kap persbediende bij de heer S. Groot alhier, behaalde te Alkmaar het diploma Meester Herenkapper. Van de 21 candidaten slaagden er 6. Voor Jacob dus een mooi succes. medegedeeld door het KNM1 te de Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. AANHOUDEND WARM Vannacht plaatselijk mist, ove rigens vrijwel overal droog weer met enkele overdrijvende wolken velden. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Oost Warm. EXTRA TREIN ALKMAAR-AMSTERDAM ALKMAAR. In verband met de Donderdag in het stadion te Amsterdam te houden revanche wedstrijden wielrennen, zal, be halve de extra trein, die wii in het blad van gisteren opgaven, ook een extra trein rijden van Alkmaar naar Amsterdam. Deze trein vertrekt om 18.15 van Alk maar, stopt op alle stations en zal om 18.59 in Amsterdam arriveren. Gisteren heeft Z.H. Exc. Mgr. Dr. B. J. Alfrink op diens verzoek op de meest eervolle wijze ont slag verleend aan de Hoogeerw. Heer Mgr. J. G. van Schaik als Geestelijk Adviseur van de Aarts diocesane Bond van de K.A.B. en benoemd in deze functie de Zeer- eerw. Heer M. J. Doesburg, die is en blijft Directeur van de Ka tholieke Vrouwengemeenschap in het Aartsbisdom. (Advertentie) Per liter ALKMAAR - TEL. 2585 Als men voor een bepaalde zaak een hernieuwde belangstelling aan de dag moet leggen, is het goed zich te spiegelen aan het voorbeeld van een ander! Niet zelden zullen de soldaten in de oorlog zich de daden van hun onmiddellijke leider voor ogen stellen, nadat zij eenmaal zijn aangegrepen door zijn beleid, zijn moed, zijn doorzettingsvermogen, zijn trouw aan de goede zaak, zijn doodsverachting. Namen als die van Overste Den Ouden, van Generaal van Fleet, in de Koreaanse oorlog spreken in dit opzicht een duidelijke taal. Wij, mannen en vrouwen, die de „soldaten" aan het Nationale Front Thuis genoemd kunnen worden, kunnen een voorbeeld nemen aan de Aalmoezeniers, die de vijf Nederlandse Bisdom men voor onze legers, luchtmacht en vloot hebben opgebracht. Wat hebben zij gedaan en wat doen zij op het ogenblik? Zij hebben zich voor niets geteld en zich in Indonesië geheel weggegeven aan hun jongens. De Katholieken onder hen zijn door de Aalmoezeniers behouden, gaaf naar ziel en geest. Voor andersdenkenden waren zij een grote morele steun. Ja, zij hebben hun jongens zelfs in positieve richting, zuivere en goede mannelijke eigenschappen doen verwerven! Er was er één in Indonesië, die 5 H.H. Missen moest lezen op één Zondag, op plaatsen die ver uit elkaar lagen en die zo snel met een jeep langs de wegen voortjakkerde, dat hij de „vliegende Evangelie-verkondiger" werd genoemd. Een ander werkte zich „kapot" en moest na een jaar als een wrak naar het lichaam, worden gerepatrieerd. Zij werken onder de moeilijkste omstandigheden. Zij vechten tegen het gebrek aan geld, aan materialen, aan ruimte en.... aan vergunningen, waar het gaat om het stichten van militaire tehuizen; zij vechten tegen de eindeloze vervlakking, waar het erom gaat, duizenden jongenszielen voor God te behouden. Zij vechten tegen de opdringende massificatie en de vervloekte kuddegeest, om elke militair zijn persoonlijke eigenwaarde te laten behouden. Zij vechten tegen de eigenwijsheid en onver schilligheid, tegen de onwil soms van de militairen zelf. Zii vechten op alle fronten van het soldatenbestaan tegen het altijd wel ergens aanwezige gebrek aan werkelijke belangstelling van velen van ons. Tegenspoed? Ze gaan onversaagd door! Mislukkelingen? Ze rusten niet, vóór ze gewonnen hebben! Hun heldenzielen sporen ons aan tot eendere trouw, tot eendere Liefde. P. UITSPRAKEN MEERVOUDIGE KAMER ALKMAAR. Door de Meer voudige Kamer van de Alkmaarse Arrondissementsrechtbank werd Dinsdagmorgen bij monde van mr. J. Krabbe, vice-president van de rechtbank, uitspraak gedaan in de volgende zaken: L. T. uit Petten werd veroor deeld tot acht maanden voorw. gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en onder toezicht- stelling van het Ned. Genootschap voor Reclassering afd. Alkmaar. Wegens diefstal werd C. G. uit Schagen veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf en drie maanden voorw. met aftrek voor, arrest. Voor het voorwaardelijk gedeelte geldt een proeftijd van drie jaar. GRONINGEN. In hel Noorden van ons land hebben zich weder om twee tra eische nneelukken vooreedaan. Allereerst te Zuidlaren, waar het vierjarig zoontje van de heer K. onder een achteruitredende auto van de gemeentereiniging kwam. Het kind was vrijwel op slag dood. Het tweede ongeval deed zich voor in Visvliet. Hier is de heer K. Dijkstra bij het grasmaaien om het leven geko men, toen twee paarden, die voor de machine waren gespannen op hol sloegen. De man geraakte onder het gevaarte en was vrij wel op slag dood. WARMENHUIZEN, 5 Sept. 20600 kg aardappelen Sch. mui zen 10.10, grove 8.50; witte Eigh. 9.80—10.40, blw. Eigh. 9.10—9.70, Meerlanders 9.60, Bintjes 9.50 9.60, kriel 4.80, 300 kg bieten 8.80 1000 kg gele kool 11.80, 6700 kg rode kool 5.50—7.20, 32500 kg witte kool 3.20-^-4.10. GROOTEBROEK. 4 Sept. 30.000 kg aardappelen, Eersteling grof 10—10.70. groot 9.10—10.30, blw. Eigenh. grof 7.107.40, groot 8.40 9.30, Eigenh. grof 7.009.00, gr. 9.40—10.40, Alpha grof 7.40—8.00 groot 7.407.70, veevoer 44.20; 4250 kg uien 14.70, grof 10.60 11.10, 1250 kg rode kool 3—7.10, doorgedraaid 3000 kg; 3000 kg groene kool 14.40; 2000 kg bieten A 7.50—8.10, B 5.40; 12.500 stuks bloemkool A3744, A II 1926, B 27—43, B II 11—24, stek 8—10. PURMEREND, 4 Sept. Eieren: 4000 kipeieren 1415, 400 eenden eieren 9.50 per 100 stuks.' Veemarkt: Runderen, totaal 846 stuks; 349 vette koeien 22.70 per kg, begin goed, aflpop stug; 308 geldekoeien 475700, kalm; 119 melkkoeien 600925 stug; 32 pinken 225450, stil; 38 stieren 6001450, kalm; 8 vette kalveren 175325, goed; 194 nuchtere kal veren 60130. vlug; 128 vette varkens sl. 1.962.16, vlug; 945 magere varkens en biggen, vark. 3582, biggen 2840 stug, duur; 1301 schapen en lammeren, sch. vette 80135 vlug, fokkerij 90 130, lammeren 70105, vlug; 64 bokken en geiten 1050, stug; 44 paarden 525950 stil; li veulens 180-275 kalm; 33 fokzeugen 275 450, matig, totaal 3574 dieren. Pluimveemarkt: 3600 oude kippen en hanen (witte en rode) 1.601.80 per kg, 600 oude kip pen en hanen (blauw) 1.802 p. kg. 1300 hennen 4.50—6.50 p. st.; 300 jonge hanen (blauw) 2.753 p. kg: 3700 jonge banen (witte en rode 2.402.60 p. kg; 600 eenden 11 50 700 konijnen 17 p. st. LANGENDIJK. 5 Sept. 2000 kg aardappelen. Doré 10 Beve landers 9.20, blanke Eigenhei mers 8.9010.60, blauwe Eigen heimers 8.809.60: 15000 kg rode kool 48.10: 9000 kg gele kool 12.60—16.80; 1500 kg groene kool 19.80: 80000 kg witte kool 3—7.60: 400 kg uien 16—16.20; 3500 kg b. uien A 8.80—9.90: 500 kg tomaten A 2932. B 2729; 7000 kg slabonen 40.8053.40; 2800 stuks bloemkool A 32.10 41.90. 's-GRAVENHA de eis van de heeft het Hoog A hof gistermorge mandant van de debroek, de luite artillerie Chr. Th tot een gevangei maanden met af uit de militaire ontzetting uit de bjj de gewapend' nen. Aangezien N. reeds meer di in voorarrest hee blijft hij door de vrije voeten. De overste sto dat hij ervan wei in zijn functie a malversaties te 1 gemaakt. DEN BOSCH. holt heeft gistera Bosch bij gelgeenl Nationale Tentoc Nederlandse Treki deeld dat de voo landse landbouwa garije, dr. ir. B. J. belast zal worden voor de Nederlanc kerij. De minister deeï dat naast de motortractie in d drijven meer steui paardenfokkerij ge Aldabi B. Airei Fernando Noronha Alioth B. Aires-R'c terre-Antwerpen, A'dam-W. Afrika 3 Bordeaux, Annei Sydney 3 nm. te IV Tf. Priok-R'dam 3 Colombo, Borneo ■papan 3 v. Sema Ceram Calcutta-R'i werpen, Congrostro A'dam 3 te Dakai Kust-Bombay 3 lombo, Gaasterkerl 3 ten anker Pt. Ei dam New York 3 Oranje A'dam-Tj. W. Socotra-Colomb kassar-A'dam 3 v. papan, Sumatra V cutta 3 Tj. Priok v wijk 3 v. Venetië derkruis A'dam-N. m. N.O. Martinique verw,, Amsteldijk New York, Amste Aires-Rosario, Bene Priok te A'dam, Del. 3 te Antwerpen, A'dam-Australië, 3 Galapagos-Tahti, Cartagena 2 te Cu\ Amsterdam vertr. 4 R'dam, Rondo 3 v. j werpen, Tarakan 3 Balikpapan, Venus 4 v. R'dam-Gibralta 3 v. R'dam te New Ruys Tj. Priok-R'dc Pt. Said, Cirrus 5 te v. Atl. Oceaan, Park Aires-Brits Guayaru Salland A'dam-B. i tevideo verw., Tawi Orleans te New Yor Cristobal-A'dam 3 1 Aruba. DONDERDAG 6 Si HILVERSUM I 402 1 7.00 AVRO, 7.50 24.00 AVRO AVRO: 7.00 Nieuws, foonmuziek. VPRO: ning. AVRO: 8.00 I Gramofoonmuziek, i wijding, 9.15 Gram (9.309.35 Waterstai De Antwoordman, 1 foonmuziek, 10.50 Vc ters, 11.00 Orgelco: „Dadels en zancT', ci Orkestconcert, 12.30 tuinbouwmededelinge t spionnetje", 12.38 orkest, 13.00 Nieuws, delingen of gramofoo Metropole orkest, 13.' het geloven of niet", en orgel, 14.00 „Het V congres in Amsterc Gramofoonmuziek, 1' en piano, 15.00 Voor 16.00 „Canada, het Ie tot zee", klankbeeld, mofoonmuziek, 17.00 jeugd, 17.30 Gramc 17.50 Regeringsuitzend respondentieclub o.i Zwart: „Wij slaan c tong", 18.00 Nieuws, problemen, 18.30 Licl 19.00 „De dienst idei berging", causerie, 19. accordeon, 19.30 Klan Variété, 20.00 Nieuws tualiteiten, 20.15 Rad monisch orkest, 21.05 hoorspel, 22.20 Gramc (Intermezzo: Gesprokc Londen), 23.00 Niei Sportactualiteiten, Gramofoonmuziek. HILVERSUM II 298 M 7.00 KRO, 10.00 E KRO, 14.00—24.00 KRO: 7.00 Nieuws, 7.1 gymnastiek 7.30 Gran 7.45 Morgengebed en kalender, 8.00 Nieuws richten, 8.15 Gramof 9.00 Voor de huisvrouw mofoonmuziek. NCRV: mofoonmuz., 10.15 Mr 10.45 Gramofoonmuz., i Voor de zieken, 11.45 C muz., 12.00 Angelus, 12 foonmuz., 12.30 Land bouwmededelingen, 12.: foonmuziek, 12.55 Zi 13.00 Nieuws en Kathol 13.20 Lichte muziek, 1; recital. NCRV: 14.00 C muz.. 14.45 Voor de vi Gramofoonmuziek, IJ viola da gamba en e] 16.00 Bijbellezing, 16.' ensemble, 17.00 Actuali! jeugd, 17.30 Lichte mu Verzoekprogramma, lf beweging langs rail en ?erie, 18.45 Leger des 19.00 Nieuws en wee; 19.15 Levensvragen vi ®®rd en een pastoraal 19.30 Muzikale causerie, diokrant, 20.00 Nieuws, mofoonmuz., 20.45 „Doe! het beter dan de ouden serie; 21.00 Operapro; Reportage. 22.15 Buit zicht, 22.35 Gramofoonn Avondoverdenking, 23.0' 23.1524.00 Gramofoon

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2