Nieuw Negen en veertig landen hebben zich met Japan verzoend Gromyko bleef Vier en zeventig Kamerleden op bezoek bij de industrieën Drie rode pantserdivisies zijn opgesteld in West-Korea P» Mossodeq slaat opnieuw met de vuist op tafel alleen staan te Medemblïk eisb. PEETERS DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING NHD Kamerleden op excursie Nippon zal loyaal zijn Trein greep moeder van twee kinderen Franse regering buiten gevaar Man overboord op Nieuw-Amsterdam Mgr. Stepinac in een klooster? Aardschok in groot deel van Limburg Visvergiftiging in Alkmaar? Twintig jaar voor Folkerts Rusland op de loer Acht milliard dollar voor Afrika Nieuw offensief? Vier dagen op tournee met een speciale trein Duitsers op weekend in Amsterdam „Lange Henk" krijgt auto op maat Helicopter strooide waardebonnen uit JENEVER ïegsters n meevliegen... iet spannende, els voor Jan en i de 3de Jeugd- deze actie van op school of sert ze sparen! het is nood ing tot mensen rantwoordelij k- net beide benen len bijna tien- het vorige jaar RPS - zij zien elang van het »d terdege in. or tal van col- s gevolgd moge wens van de succesreis van het H. ar, de 12-daagse trein- is met bezoek aan Mi ni, Florentië, Assisië Stresa, vertrekt op 18 pt. en 16 Oct. Max. pers., R.K. leiding, ogramma en opgave bij: Kwarteleninarkt 3 5NLO. Tel. K 4700-3136 Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EE IT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VANHEDEN Pagina 1 Maandag 10 September 1951 46e Jaargang No. 12268 Kantoren; HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 (Door John Hightower van Ass. Press) SAN FRANCISCO (Ass. Press). Negenenveer tig naties hebben Zater dag het Japanse vredes verdrag ondertekend, na dat de Russische gedele geerde Andrei Gromyko zich van het pact en de conferentie gedistancieerd had. De Argentijnse ambas sadeur Paz was de eerste die in het operagebouw van San Francisco naar de tafel liep om uit naam van zijn land zijn hand tekening onder 't verdrag te plaatsen. (Op de foto tekent de Japanse pre mier) Mr. D. U. Stikker, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, had zijn ziekbed verlaten om voor zijn land te tekenen. Uit de zaal klonk een applaus op toen sir Carl Berendsen (Nieuw Zeeland) ineengedoken als een bokser en met uitgestoken linkerhand, de tafel naderde. Acheson glimlachte. Ook de Indonesische minister Subardjo kreeg applaus. beroven van zijn beste bezittingen overzee". Ten aanzien van de in krach tige bewoordingen door de Indo nesische en Philippijnse afgevaar digden verlangde omvangrijke schadeloosstellingen verklaarde Joshida, dat Japan een bevesti gend antwoord zal geven maar hij vroeg een billijke behandeling. SAN FRANCISCO (Ass. Press) Andrei Gromyko, de grote Russische wegloper, werd Zaterdag zelf in de steek gelaten. In de „Vete rans' Hall" te San Francisco had hij een persconferentie bijeengeroepen, terwijl de gedelegeerden uit 49 landen vlakbij in het Operagebouw samenkwamen voor de onder tekening van het Japanse vredesverdrag. Driehonderd verslaggevers stelden de Rus vragen. Zij werden hoe langer hoe ruste lozer, terwijl zijn antwoor den langer en langer wer den. Een verslaggever riep: „Waarom hebt U ons hier ontboden. U heeft niets nieuws gezegd". Toen riep iemand achter in de zaal: „U houdt ons hier alleen maar vast". Daarop begon iedereen naar de uitgang te hollen. De correspondenten legden de 100 meter naar het Opera gebouw hardlopend af en wa ren nog op tijd voor de ope ning der zitting. Gromyko verliet toen het gebouw en vertrok in zijn li mousine. Joshida tekende met Japanse letters. Vervolgens maakte hij een buiging in de richting van zijn delegatie. Vijf leden dezer dele gatie plaatsten daarop eveneens hun handtekening onder het ver drag. Nadat de Japanse delegatie sta tig naar haar zetels teruggeschre- den was, kondigde Acheson rus tig aan: „Wij zijn thans gekomen aan het einde van deze conferentie" Vijf leden van de militaire poli tie kwamen toen snel de zaal bin nen om het op de tafel liggende verdrag te bewaken. In de langdurige zittingen van Zaterdag zijn sprekers van 24 landen aan het woord gewees.t Joshida merkte in zijn rede nog op: „Japan heeft 45 procent van zijn gehele grondgebied verloren en daarmede ook de hulpbronnen uit dat gedeelte". „Het vredesverdrag zal Japan TE NYHUIZEN (Van onze correspondent) SNEEK. Op de onbewaakte overweg te Nyhuizen had Zater dagavond een ongeval plaats dat aan de 42-jarige echtgenote van de veehouder Tj. S. de Witte van Ferwoude het leven heeft gekost. Mevr. de Witte, die per fiets van een familiebezoek de overweg passeerde, werd midden op de overweg door de trein gegrepen en meegesleurd. Twee meisjes die aan de overkant van de overweg stonden te wachten voor de na derende trein hebben mevr. de Witte nog aangeroepen, doch dit heeft zij vermoedelijk niet ge hoord. Hevig ontsteld zagen beide meisjes hoe mevr. de Witte door de locomotief werd gegrepen. Op de locomotief zelf heeft men van dit tragisch gebeuren niet eerder iets bemerkt dan na aankomst te Workum. Het slachtoffer was moeder van twee kinderen. „HARREVELD" WERD HEROPEND LICHTENVOORDE. Zater dag is de katholieke vakschool „Harreveld" in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten heropend. Onder de gasten bevonden zich Mgr. Dr. Alfrink, de minister van Justitie, de Commissaris der Ko ningin van Gelderland, B. en W. van Groenlo en vele anderen. Mi nister Mulderije verrichtte de officiële opening. Mgr. Dr. Alfrink sprak zijn grote waardering uit voor het werk, dat de Broeders „met de blauwe koorden" hier reeds veer tig jaar verrichten. WONINGWET EN RUIMTEWET 's-GRAVENHAGE. Op 13 en 14 September houdt de Ned. Ver. voor Gemeentebelangen te Apel doorn een algemene vergadering. Tijdens deze bijeenkomst zullen de prae-adviezen besproken wor den, die Drs. H. van der Weijde en Ir. P. K. van Meurs hebben uitgebracht over de voorstellen, welke in het rapport van de staatscommissie van den Bergh zijn gedaan over de vaststelling van een nieuwe woningwet en een ruimtewet. PARIJS (Reuter) Het ge vaar voor de vier weken oude Franse regering is Zaterdag na een speciale kabinetsvergadering iets verminderd. Men heeft een tijdelijk compromis bereikt in het geschil tussen de anti-clerica- le radicale ministers en de katho lieke minister. De leden der rege ring zullen niet aan de stem ming over de afzonderlijke arti kelen van de schoolwet deelne men. De Franse regering heeft met ingang van heden het nationale minimumloon, de gezinstoelagen en de ouderdomspensioenen ver hoogd en tegelijkertijd een verho ging van de prijzen van kolen, electriciteit en staal aangekon digd. Japan heeft Zaterdag een vei ligheidsverdrag met de Ver. Sta ten ondertekend, dat Amerika het recht geeft „land-, lucht- en zee strijdkrachten in en om Japan te stationneren" nadat door het vre desverdrag aan de militaire be zetting een einde gekomen is. DEN HAAG. (A.N.P.). De „Nieuw Amsterdam" heeft geseind dat sinds Zaterdagochtend half een een man vermist wordt. Men acht het mogelijk dat hij over boord geslagen is. Het schip be vond zich op het tijdschip van de verdwijning ongeveer 600 mijl ten Westen van Ierland. Aan schepen in de omgeving is ver zocht scherp uit te zien. ZUERICH, (ANP). Vol gens een telefonisch bericht van de correspondent van de „Neue Zuericher Zeitung" is de Joego slavische regering van plan Aarts bisschop Stepinac van Zagreb, die in 1946 tot 16 jaar gevange nisstraf is veroordeeld, uit de ge vangenis te laten. De bewegingsvrijheid van de Aartsbisschop zou echter beperkt blijven. Hij zou een klooster toe gewezen krijgen als verblijfplaats. Het betreft hier een „concessie aan de openbare mening van het Westen", aldus het blad. HEERLEN. Om 6 minuten over twaalf Zaterdagnacht is in een zeer groot deel van Limburg een aardschop waargenomen. De schok duurde minstens een mi nuut lang. In geheel Zuid- en Midden-Limburg en in de nabij gelegen grensgebieden werd hij gevoeld. Ook in het Eifelgebergte ontwaakten velen door drie dui delijk te voelen schokken. Er is geen schade gemeld. Reuter tekent hierbij aan, dat in het Eifelgebergte, dat een oud vulkanisch gebergte is, vaak aard bevingen voorkomen. MOTORRIJDERS TEGEN BOOM GEDOOD APELDOORN. Op de Deven- terstraatweg te Apeldoorn is Za terdagmiddag de 19-jarige motor rijder H. van der Scheur uit Apel doorn met zijn motor tegen een boom gereden. Hij was op slag dood, evenals zijn duopassagier, de 22-jarige J. Wijnand. Het slachtoffer reed met grote snel heid en vloog uit de bocht. Minister Stikker onwel SAN FRANCISCO (Reuter). Minister Stikker heeft de Vrijdag avond-vergadering van de confe rentie te San Francisco niet bij gewoond. Men deelde mede, dat de minister buitengewoon ver moeid was. Hij was zonder te rus ten van de Parijse conferentie over de Europese economische samenwerking naar San Francisco gekomen. JONGEN OVERLEDEN, VADER ERNSTIG ZIEK (Van onze verslaggever) ALKMAAR. Zaterdagmorgen om half vier is de li-jarige Tom Mol, P. C. de Langeplein te Alk maar na een plotseling ingetreden ziekte in het St. Elisabethzieken- huis overleden. Zijn vader, de on geveer 45-jarige A. Mol moest terzelfdertijd in zorgelijke toe stand worden opgenomen. Zij waren de enige gezinsleden van de familie Mol, die gegeten hadden van een hoeveelheid zure haring. Men dacht onmiddellijk aan visvergiftiging. Het blik, waaruit de haringen genomen waren, werd door de gemeente politie in beslag genomen. Dr. Hulst uit Leiden heeft sectie ver richt. Omtrent de uitslag hiervan is nog niets bekend. De politie kon nog geen inlichtingen ver strekken. 's-GRAVENHAGE. De Bij zondere Raad van Cassatie ver oordeelde Zaterdag de 49-jarige R. Folkerts uit Groningen tot een gevangenisstraf van twintig jaar zonder aftrek. De procureur fiscaal had tot levenslang gecon cludeerd. F. heeft in November 1944 twee Joodse landgenoten doodgeschoten. Hij was mede plichtig aan de moord op drie andere Joden waaronder een kind van zes jaar. Het Arnhemse Bij zondere Hof had hem deswege tot de doodstraf veroordeeld. PSEUDO-VOCELPEST DINTELOORD (N.-Br.). In de gemeente Dinteloord en Prin senland is een geval van pseudo- vogelpest geconstateerd. Ook in Haaksbergen is pseudo-vogelpest geconstateerd onder het pluim vee van de heer Keuper. Zeshon derd kippen zijn afgemaakt. TEHERAN (Reuter-A.P.)Perzië zal binnen enkele dagen een ultimatum aan Groot-Brittannië overhandigen, waarin van de Britse regering wordt geëist, dat zij binnen 15 dagen de oliebesprekingen met Perzië hervat of Abadan ontruimt. Dit is Zondag in de Majlis (het parlement) verklaard door premier dr. Mossadeq, die meedeelde, dat het ultimatum Dinsdag gezonden zal worden aan Averell Harriman, Truman's speciale afgevaardigde voor overhandiging aan Whitehall. Voor de tweede maal in vier dagen boycotten 26 afgevaardig den van de oppositie de zitting van de Majlis, het Mossadeq hier door onmogelijk makend een ver trouwensvotum voor zijn olie- politiek te verkrijgen. „Engeland tracht Perzië op de knieën te brengen door de econo mische chaos, die voortvloeit uit het verlies van de olie-inkomsten" zo verklaarde Mossadeq, er in een kennelijke verwijzing naar Rusland aan toevoegend: „Ik waarschuw de Engelsen, dat er een grotere mogendheid dan Groot-Brittannië in hinderlaag voor ons ligt als wij op onze knieën gebracht worden". De bejaarde en zieke premier PARIJS (Reuter) De organi satie voor Europese economische samenwerking heeft Zondagavond in Parijs bekend gemaakt, dat acht milliard dollar zullen wor den toegewezen voor de economi sche ontwikkeling van Afrika ten Zuiden van de Sahara. Vijf mil liard zal worden gebruikt voor openbare en drie milliard voor particuliere ontwerpen, aldus de bekendmaking. zag er vermoeid uit, maar hij sprak op krachtige toon. Meer malen sloeg hij met de vuist op het spreekgestoelte om kracht bij te zetten aan zijn argumenten. Hij gebruikte zijn stem als een acteur, nu eens schreeuwend, dan weer fluisterend. De Tsjecho-Slowaken willen onmiddellijk 500.000 ton olie ko pen en later 2 millioen ton, zo wordt gemeld. Zij zouden bereid zijn zelf de benodigde tanksche pen beschikbaar te stellen. 17 BUS-PASSAGIERS VERBRAND RIO DE JANEIRO (A.P.). Zeventien personen zijn om het leven gekomen en twaalf ernstig gewond doordat een bus met 50 passagiers kantelde en uitbrandde. - Het ongeluk gebeurde bij de plaats Paulista in de staat Per- nambuco. VLIEGTUIG STORTTE OP EEN HUIS RIO DE JANEIRO (Reuter). Zaterdag is bij Sao Paulo (Bra zilië) kort na het opstijgen een Braziliaans vliegtuig op een huis gestort. In het huis werden drie personen gedood. Voorts zijn de bemanning van vier koppen en zes passagiers omgekomen. Vijf tien passagiers werden gewond. KOREA (A.P.). Zon dag werd in toenemende mate rekening gehouden met de mogelijkheid van een nieuw communistisch offensief, doordat uit West-Korea berichten binnengekomen zijn over nieuwe communistische pantserdivisies. Bovendien zouden langs de belang rijke hoofdverkeersweg van de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang naar Kaesong, de plaats van de geschorste wapenstil standsbesprekingen luchtdoelbatterijen opgesteld zijn. Naar ver luidde waren deze luchtdoelbatterijen bemand met Kaukasische soldaten. Gesteund door tanks zijn afdelingen van de verbonden troepen Zondag aan het Westelijke centrale front in Noorde lijke richting opgerukt. Zonder tegenstand te ontmoeten her overden zij het terrein, dat zij de vorige week aan de commu nisten moesten prijsgeven. 's-GRAVENHAGE. Hedenavond vangt het bezoek aan, dat 74 leden van de Eerste en Tweede Kamer, alsmede een aantal medewerkers van de griffie der beide Kamers, op uitnodiging van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond, het Katholiek Verbond van Werkgevers-Vakverenigingen en het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers in Nederland aan een aantal indus trieën zullen brengen. Van de 74 leden behoren er 49 tot de Tweede Kamer en 25 leden tot de Eerste Kamer. rende de reis ook gelegenheid hebben met andere figuren uit 't industriële bedrijfsleven contact op te nemen. Het vervoer ge schiedt met een door de Neder landse Spoorwegen aangeboden speciale trein en voor de kortere afstanden met autobussen. Voor deze reis toont ook de re gering grote belangstelling. Prof. Albregts zal tijdens de maaltijd in Hilversum op 13 September een In de lucht boven Noord-West Korea leverden 28 Amerikaanse Sabrejets een gevecht met 70 Migs. Twee communistische toe stellen werden neergeschoten en een ander beschadigd. De Ameri kanen leden geen verliezen. Het opperbevel heeft inmiddels berichten ontvangen, dat zich in West-Korea drie nieuwe commu nistische pantser-divisies bevin den. Twee van de nieuwe pant serdivisies zouden zich in de heu vels bevinden achter de vijande lijke linie aan het Westelijke front. De derde divisie zou verder naar het Noorden in reserve wor den gehouden. Communistische genietroepen hebben de wegen achter het Wes telijke front verbreed, hetgeen wijst op bewegingen van zware voertuigen. Britse mariniers van de „Cey lon" en Nieuw Zeelandse matro zen van het fregat „Retoiti" heb ben onlangs twee landingen uit gevoerd achter de vijandelijke linies aan de Koreaanse Westkust. Een V.N.-woordvoerder heeft verklaard, dat de communisten een aantal soldaten en tanks in Kaesong hebben. Het V.N.-commando vernam deze weck van een zeer betrouw bare woordvoerder, dat grote een heden van een Chinese divisie in Kaesong gebleven zijn, nadat de communisten er op 15 Juli in toe gestemd hadden van de stad en omstreken een neutraal gebied te maken. Verder verklaarde het V.N.- commando, dat communistische tanks Kaesong binnengetrokken waren. De geallieerden hebben Zondag kort en bondig geweigerd ant woord te geven op de laatste communistische beschuldigingen met betrekking tot de geschorste wapenstilstandsbesprekingen in Kaesong. Zowel de voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. A. Jonkman als de voorzitter van de Tweede Kamer mr. L. G. Kortenhorst, maken de reis mede. In totaal ne men aan de reis deel: 29 verte genwoordigers van de Katholieke Volkspartij; 23 van de Partij van de Arbeid; 7 van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie; 7 van de Anti-Revolutionaire Partij; 6 van de Christelijk Historische Unie en 2 van de Communistische Partij Nederland. Tot het gezel schap behoren vier vrouwelijke leden. De reis begint heden Maandag avond met een bespreking met de contactcommissie der vier verbon den in Eindhoven. De volgende dag worden 3 bedrijven in Eind hoven en 4 bedrijven in Tilburg bezocht. Op 12 September zullen vier bedrijven in Twenthe en drie bedrijven in Deventer het gezel schap ontvangen. Op 13 Septem ber 3 bedrijven in Amsterdam en 3 bedrijven in het Gooi. Op de laatste dag 14 September begeeft men zich naar 4 bedrij ven in Rotterdam en den Haag. Behalve met ondernemers en werknemers der bezochte bedrij ven zullen de Kamerleden gedu- Verhoging beurtvaarttarief •s-GRAVENHAGE. Nadat kortgeleden de spoor- en wegver- voertarieven reeds zijn verhoogd, heeft thans ook de beurtvaart toestemming verkregen om haar tarieven te verhogen. De toeslag van 5 pet., welke mocht worden berekend op de tarieven van het gewijzigde beurtvaarttarief 1948, is met ingang van 5 September 1951 gewijzigd in een toeslag van 10 pet. „HEEMSCHUT EN JEUGD" •s-GRAVENHAGE. De com missie „Heemschut en Jeugd" van de bond Heemschut belegt een congres over „Heemschut en de Jeugd" op Zaterdag 29 September 1951 van 10.30 tot 17 uur in.het Nederlandse Openluchtmuseum te Arnhem. Voor deelneming aan het con gres kan men zich tot 15 Septem ber wenden tot mejuffrouw C. E. van der Boom, ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen, Prinsessegracht 20 te Den Haag. AMSTERDAM. Zaterdag is de eerste speciale trein met bijna 400 Duitse toeristen uit Hannover en Brunswijk in Amsterdam aan gekomen. Een Duits reisbureau is namelijk begonnen om in samen werking met een reisbureau in Amsterdam en met medewerking van de Duitse en Nederlandse spoorwegen goedkope weekend trips naar Amsterdam te organi seren. De totale reiskosten inclusief alle verblijfkosten in Amsterdam zijn ongeveer f 70.zodat het begrip goedkope weekendtrips slechts betrekkelijk is. Niettemin hadden zich voor deze eerste spe ciale trein ruim 700 gegadigden opgegeven. Wegens plaatsgebrek moesten ruim 300 van hen teleur worden gesteld. BRUSSEL (A.N.P.). „De reus van Rotterdam", Henk Rijn hout, is op het ogenblik in Ant werpen om zich, naar men zegt, een auto te laten aanmeten. Rijn hout is n.l. 2.40 M. lang en een „gewichtig" man: 230 kg. Een rijschool in Rotterdam heeft hem onlangs, met reclame doeleinden, gratis auto-rqles ge geven, een fabriek van bromfiet sen deed hem uit reclame-oog punt een bromfiets cadeau. Vermoed wordt dat een der in Antwerpen gevestigde automon- tagefabrieken deze Rotterdammer als reclameman wil gebruiken. rede uit spreken. Ook de staats secretaris van Sociale Zaken (Ar beid) mr. dr. A. A. van Rijn zal mede namens de minister van Sociale Zaken mr. A. M. Joekes enige woorden spreken. Een zodanig contact tussen par lement en industrie is in deze vorm nog nooit eerder tot stand gebracht. VIJF PERSONEN HET ZIEKENHUIS IN HULST. Op verzoek van de middenstanders in Hulst, die ge zamenlijk een actie op touw zet ten, heeft Zaterdagmiddag een helicopter van een fabriek in Brussel boven het stadje Hulst waardebonnen uitgestrooid. De belangstelling van de zijde van de bevolking uit de stad en omgeving was enorm groot. Over al zag men grabbelende, vechten de en duwende mensen, die hun best deden om een bon machtig te worden. Sommigen begaven zich zelfs op daken en schuren Als gevolg van dit alles moesten vijf personen naar het ziekenhuis worden overgebracht. Drie van hen waren onder de voet gelopen, twee hadden een beenbreuk op gelopen. Een was van het dak gevallen en de ander door een dak gezakt. LUCHTPOST VOOR NIEUW GUINEA 's-GRAVENHAGE. Met een vliegtuig, dat op Woensdag 12 September a.s. van Schiphol ver trekt, kan luchtpostcorresponden tie voor Nieuw Guinea worden meegegeven. Het verdient aanbeveling de stukken niet later dan 11 Septem ber a.s. om 12 uur ter post te bezorgen. PETROLEUM GOEDKOPER 's-GRAVENHAGE. In de staatscourant van 7 September is gepubliceerd de prijsbeschikking licht-petroleum 1951 no. 2, op grond waarvan de prijzen voor licht-petroleum met een halve cent per liter worden verlaagd. Deze verlaging is mogelijk ge worden door het vervallen van de omzetbelasting van dit artikel per 1 September. DE JAARBEURS IN DE AETHER UTRECHT. In de rubriek „In het radio zoeklicht" zullen van daag van 21.05 tot 21.15 uur over de zender Hilversum 1 de direc teur der Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, mr. J. Milius en de voorzitter van de raad van be heer dier jaarbeurs, mr. W. H. Fockema Andreae, ter inleiding van de jaarbeurs, die op 11 Sep tember aanvangt, de aspecten de zer najaarsbeurs belichten. re Sr HERMER lZoO«Y ^Distillateurs i lm ui HOORN AMSTERDAM OUD£ 5LASTING- 1NSULENT lichtingen omtrent erk. I., examens en lidmaat- rap bü het Seer. Ned. llege v. Belastingcon- lenten,. Belgischeplein te 's-Gravenhage (Post hev.) Tel. 551763 ZIEKENHUIS te ns uitbreiding van informatie- de Eerw. Zuster srde klasse wor- voor persoonlijk

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1