't Geloof alléén kan defensie weerbaar en krachtig maken CHRISTELIJK LYCEUM GEOPEND Broederliefde in de sport Glorie van Aalsmeer reed rond door Amsterdam I) FIX1LL 2) NYLON CLEAN ERE-TENTOONSTELLING CHARLEY TOOROP bij het K.C.B. ALKMAAR EN OMSTREKEN Nieuw onderwijsinstituut uit eigen middelen gesticht Nieuwe actie werd grote attractie Meer dan 'n millioen bloemen in imposant corso Zekere welstand is nodig om geen zondaar te worden Nederlands interne gevaar Lcotète nieuws Marktberichten VROOM I>RÈ E S M AlV IM 5 PAGINA 2 MAANDAG 10 SEPTEMBER 1951 ALKMAAR De katholieke bevolkingsgroep uit Alkmaar en Omgeving kan wellicht het beste aanvoelen met welk een vol doening het christelijk deel der bevolking de stichting van een onderwijsinstelling van en voor eigen gelooisgenoten heeft be- gToet. Want waar wij zelf verheugd zijn over het feit, dat wij in ons vrije land over eigen scholen kunnen beschikken, kun nen wij ons indenken, wat het voor onze christelijke broeders betekent, dat ook zij voor hun kinderen eigen scholen kunnen stichten. Het was in deze geest, dat de Rector van het R.K. Lyceum .,St. Petrus Canisius", drs. L. Kuppers, bij de plechtige opening van 't Chr. Lyceum Zaterdagmiddag in 't Gulden Vlies, zijn gelukwen sen aan het bestuur van het nieu we Lyceum aanbood. Er waren trouwens die middag meer gelukwensen, hetgeen voor het bestuur van het Chr. Lyceum wel een bewijs zal zijn geweest, dat men het werk, aan de opening van deze onderwijsinstelling ver bonden, waardeert. De officiële openingsbijeen komst van het Christelijk Ly ceum stond onder voorzitterschap van de heer G. H. Hoijtink, die, nadat men met het Wilhelmus had geopend, de gasten welkom heette. Onder de vele genodigden waren wethouder R. Bakker na mens het gemeentebestuur, dr. J. Hekman, voorzitter van de Bond van Verenigingen van Chr. Middelbaar en Voorbereidend Hoger Onderwijs, de Rector van het R.K. Lyceum te Alkmaar en de directeur van de Rijks HBS. de heer Kaijzer, Rectoren van de Chr. Lycea te Sneek en Dokkum en dr. G. D. Jonker, Rector van het Chr. Gymnasium te Gronin gen. Voorts verschillende predi kanten en burgemeesters uit om liggende gemeenten, alsmede hoofden van lagere en middelbare Chr, Scholen. De heer Hoijtink sprak met er kentelijkheid van de medewer king van B. en W. bij de oprich ting betoond van het Lyceum, dat men gaarne in Alkmaar zag, om dat het dan centraal zou zijn ge legen. Tot nu toe heeft men de kinderen aan het openbaar on derwijs toevertrouwd, waarvoor men zeer dankbaar was, vooral voor de opleiding aan het Gymn. en de H.B.S. Spreker hoopte dat de samenwerking tussen de scho len ook in de toekomst harte lijk zou zijn. Verder wees de heer Hoijtink op de verdienste van prof. Dr. A. D. R. Polman te Kampen, die eigenlijk de motor van deze zaak is geweest, hij was de eer ste voorzitter van het bestuur. Staande werd de nagedachtenis geëerd van het overleden be stuurslid Huibert de Graaf van Wieringen. De vereniging het Christelijk Lyceum telde in het najaar van 1950 70 leden, nu zijn 't er ruim 1000 die in totaal f 30.000 bij eengebracht hebben. De school begint met twee pa rallel-klassen met in totaal 37 leerlingen. Aanvankelijk was de Minis ter van O.K. en W. met geneigd subsidie te verlenen, zodat men tot in Juli moest wachten met de oprichting. Nu liggen de kan sen voor een subsidie even gun stiger. Prof. Polman was verheugd over het feit, dat de^ hele opvoe ding van de jeugd in een geest van geloof kon worden vol bracht. Er zijn offers voor deze school gevraagd, zoals ook bij het begin van de schoolstrijd, de vorige eeuw, offers voor de tot standkoming van de bijzondere scholen werden gevraagd. Ir. H. Knol, de president cu- rator, wees erop dat er boven het IJ geen Middelbare Christe lijke Scholen waren. In Alkmaar begon nu de victorie. Drs. J. L. Küppers sprak na mens alle leiders van scholen voor Voorbereidend Hoger On derwijs. Hij verzekerde de nieu we Rector dat hij in de kring van collega's hartelijk zou wor den ontvangen en noemde het een groot goed, dat de ouders in dit land zelf mogen beslissen, naar welke school hun kinderen zullen gaan. Wethouer Bakker noemde de stichting van het Lyceum van betekenis voor de stad Alk maar. De wijze van totstandko ming had vele problemen, o.a. die van de huisvesting. Daar voor werd een oplossing gevon den in het perceel Kennemer- straa.tweg 105. Waar de stichting van Lycea nog niet wettelijk geregeld was, hoopte de wet houder dat er spoedig daarvoor een nadere regeling zou komen. Rector de Jong uit Groningen prees de paedagogische kwali teiten van de nieuwe Alkmaarse Rector, Dr. de Wit, die zich met het leraren-corps aan de aanwe zigen voorstelde. Na een kort dankwoord aan de heer Hoijtink voor de bewezen belangstelling sprak de nieuwe Rec'oi een woord van dank aan het curato rium voor zijn benoeming. K.A.B.-HOEKJE CURSUS VAKDIPLOMA ALKMAAR Hoewel het be kend is, dat vele van onze jonge re leden reeds een cursus volgen, als regel om een vakdiploma te halen, zijn we ex van overtuigd, dat het voor een afdeling met meey dan 10C» leden, waaronder zeer veel jongeren, niet moeilijk is een Verbondscursus in stand te houden. Enkele maanden geleden behaalden de leerlingen van de cursus 1949/1951 hun diploma. Veel hebben zij geleerd. Dat be wijs kunnen wij trouwens in de wijde omgeving van Alkmaar vin den. Als we zo het District eens rondgaan, ontmoeten we overal oud-leerlingen van de diverse KAB cursussen achter de be stuurstafels. Dat wijst in de rich ting van goede kadervorming. Jonge mensen, die voorheen, in het publiek nimmer durfden te spreken, hoort men nu vrijuit praten en heel handig hanteren zij de voorzittershamer. Ijverige secretarissen komen we tegen, keurige verslagen maken zij, ter wijl voor enkele jaren hun stijl van schrijven hopeloos was. Hoe gaat het in veel gevallen; na de schooljaren verleert men het schrijven, en .indien men niet oplet, wordt de stijl allesbehalve „stijlvol". De Verbondscursus waar men les krijgt in Ned. taal, spreken in het openbaar. Geschie denis", verenigingstooekhouden enz. is ongetwijfeld een prachtmiddel om tegen heel geringe kosten een grote dosis kennis en ontwikke ling op te doen. Het gaat er niet om, een bestuursfunctie te ver krijgen in de toekomst, maar het feit, dat vele oudcursisten thans een voorname plaats innemen in het openbare leven, wijst er op, dat zij van de lessen profijt ge trokken hebben. Politievoef-bal ALKMAAR. Morgenmiddag om 2 uur wordt er op het Boys terrein aan de Sportlaan een voet balwedstrijd gespeeld tussen het Alkmaarse Politie-elftal en het elftal der Helderse politiemannen; de toegang is vrij. ALKMAAR. Als besluit van het zomersportseizoen en als in leiding tot het winterseizoen ver enigden gistermorgen leden van alle katholieke sportorganisaties alhier zich in de Muziektuin, waar de algemeen sportadviseur, de Z.E. Rector J. v. d. Hoek, een H. Mis opdroeg. Rond het altaar, dat in de nis geplaatst was, stonden de vlaggen en vaandels van de verschillende sportorganisaties opgesteld. De organisatie van deze gebeurtenis was in handen van het R.K. Sportcomité (in oprichting). Rector v. d. Hoek herinnerde in zijn predikatie aan het woord uit de H. Schrift: Hetzij gij eet, hetzij gij drinkt, doet alles ter ere Gods. Dit heeft ook betrek king op de sportbeoefening, waar bij, zoals in elke gemeenschap, ook het gebod der broederlijke liefde geldt. Want zonder deze liefde, aldus spr., ontaardt de sport tot iets,, wat met sport niets te maken heeft. Spr. herinnerde" de sportbeoefenaren voorts aan de woorden van St. Paulus, die zei, dat de liefde geduldig is, niet jaloers of afgunstig, niet hoog moedig, niet zichzelf zoekt en niet tot verbittering leidt. Zij leert de sportbeoefenaren zich beheersen, tegenslagen verdragen, de tegen stander eerlijk tegemoet treden en onsportiviteit niet met ruw heid beantwoorden. Zo beoefend, brengt men de sport op een hoger plan. Spreker wees er op, dat sport niet het alleenzaligmakende doel is, maar het middel, om de jongens en meisjes te maken tot nuttige mannen en vrouwen voor Kerk en Maatschappij. Tijdens onze Huishoudweek brengen wij 2 interessante Demonstraties Reparaties zonder naald en draad. Een ware uitkomst voor iedere huisvrouw. (Demonstratie parterre bij de lift) Het wasmiddel met bijzon dere eigenschappen voor Uw Nylonkousen en alle wollen en zijden goederen- (Demonstratie in da hal) Komt U beslist even kijken! EERSTE ALKMAARSE SERVICE-STATION VOOR VOLKSWAGENS Belangrijk voor Kop N.-Holland ALKMAAR Om drie uur Zaterdagmiddag ging feestelijk de vlag in top aan het geheel ver nieuwde pand aan de Stations weg, waar eertijds de NACO- garage gevestigd is geweest en waann de heer Martin Schilder thans een service-station voor Volkswagens heeft ingericht, met modern geoutilleerd doorsmeer- station, grote stallingsruimte, werkplaats, showroom, magazij nen, kantoren en cantine voor het personeel. Alle Volkswagen- bezitters in de Kop van Noord- Holland kunnen er in een mini mum van tijd en op volkomen be trouwbare wijze, hun auto's laten reviseren. In tegenwoordigheid van vele familieleden, tal van za ken-relaties, Volkswagenbezitters en vrienden van de ondernemen de eigenaar, heeft diens moeder, mevr. M. SchilderKuiper het witte lint doorgeknipt, dat de toegang afgesloten hield. Vooraf had de heër J. P. Schilder in een korte openingstoespraak de mo derne inrichting van het station, dat van een geheel nieuwe appa ratuur is voorzien, geprezen. De opening van dit Service station betekent een belangrijke aanwinst v0or Alkmaar en wijde omgeving voor Alkmaar en wijde bleek wel uit de overgrote be langstelling, die de heer Schilder ten deel viel. Tevens kan men er de nieuwste modellen Volkswa gen bewonderen (enkopen) o-a. een wijnrode Porsche, zéér glanzend en zéér luxe.... ZILVEREN JUBILEUM ALKMAAR Vandaag vierde de heer A. Köhlmann alhier de dag, waarop hij gedurende 25 jaar lid is van het RK Parochieel Wees- en Armbestuur, waarvan hij de actieve en toewijdingsvolle secretaris is. Vanmorgen om 9 uur werd tot zijn intentie in de St. Laurentiuskcrk een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opgedra gen. waarna de jubilaris op de pastorie in de kring van het Armbestuur werd gehuldigd we gens zijn grote verdiensten. Hier bij was ook de bisschoppelijk commissaris, pastoor G. L. Bink horst aanwezig; de verschillende toespraken gingen hier vergezeld van geschenken. In de namiddag werd er een receptie gehouden, waarop velen de heer Köhlmann kwamen gelukwensen. Met een aansporing om de sport in deze geest te beoefenen en de wens voor een goed succes, be ëindigde Rector v. d. Hoek zijn toespraak. Onder de H. Mis naderden vele aanwezigen tot de H. Tafel. Hoewel de opkomst bevredigend genoemd kan worden, wordt een volgend jaar toch een grotere opkomst bij deze indrukwekkende plechtigheid verwacht. Inlevering irissen-plantgoed Wij maken, de kwekers van irissen er opmerkzaam op, dat met de inlevering van irissen- plantgoed aan de Bloembollen keuringsdienst "in de week van 1015 September een begin wordt gemaakt. In deze week zullen de plaatsen Limmen en Heiloo gecontroleerd worden. De Egmonden komen in de week van 1722 September aan de beurt en in de daaropvolgende week worden Castricum, Uitgeest en Akersloot bezocht. De kwekers v/orden verzocht hun in te leve- xen irissen gereed te zetten voor controle aan huis. Correspondentie ALKMAAR Wij ontvingen een schrijven van enkele DUW- arbeiders; indien deze ons hun naam en adres bekend willen ma ken, zullen wij ons met hen in verbinding stellen om nadere in lichtingen. Red. NHD ALKMAAR Het Comité Eeuwfeest St. Vincentius, dat de viering voorbereidt van 't eeuw feest van de Alkmaarse St. Vin- centiusconferentie, dat er voor namelijk in zal bestaan, de gezin nen, die aan de zorgen van de Conferentie zijn toevertrouwd, op extra wijze in hun gezinsmoeilijk heden tegemoet te komen en te laten profiteren van hetgeen men in de dagelijkse gang van zaken niet in staat is mee-te-delen, heeftZaterdagavond wederom 'n actie voltooid. Men weet, dat er reeds allerlei acties zijn gevoerd, wij noemen o.a. de ralleyTit voor fietsers, bromfietsers en wande laars, het grote strandgravers- feest te Egmond aan Zee. Zater dagavond heeft men de jeugd 'n attractie bezorgd, want men heeft het erop aangelegd, alle acties tot attracties te maken! De attractie voor de jeugd bestond in een bal avond in „Het Gulden Vlies", die zeèr eeslaagd genoemd kan wor den. Niet zozeer, omdat de be langstelling groot was die is ronduit tegengevallen; er waren er slechts 130, terwijl men er minstens 250 had moeten hebben om die financiële resultaten te hebben kunnen bereiken, die men zou hebben gewenst maar om dat alle aanwezigen uit bet goede hout gesneden ware... Men heeft werkelijk op aangename wijze dan, maar het gebeurde toch maar het Vincentiuswerk wil len steunen. Daarom heeft deze avond bewezen voor herhaling vatbaar te zijn en die herhaling komt, als de gelegenheid °r maar eventies voor is.Jack Smit zorgde belangeloos, voor een de gelijke leiding en er hing dan ook een uiterst beschaafde en gezel lige sfeer, die door verschillende, nieuwe en oorspronkelijke attrac ties tiidens het dansen, nog in tensiever werd. Het uitstekende dansorkest „The Dolonians" o-l.v. Wim de Lange verdiende een grote pluim. De heel- Th Milder, voorzitter van het Comité Eeuwfeest opende en sloot de avond en drong er bij alle aanwezigen op aan, zelf pro pagandisten van Vincentius te ziin. ,Men tracht het idee naar de zin te maken, voor wai wils" te vinden Jack Smit zal ook de eventuele volgende avond wederom belangeloos ziin mede werking verlenen- Men lette daarom op het bovenstaande V- teken dat zo poDulair begint te worden, dat zelfs de bakkers het on de taarten hebben gezet, die Zaterdagavond verloot werden. A.F.C.-NIEUWS Dat was nu echt pech hebben, niets wilde lukken en Vrone liep alles mee, toch een pluim voor jullie moedig volhouden, de gro te supportersschare vond 't met fijn, dat wij verloren, maar una niem werd er gezegd, er is wel voor gewerkt en dat geeft de burger moed. Zondag zal er op het AFC-terrêin dan ook wel be langstelling zijn bij AFCGrass^ hoppers, want er is door AFC heel goed gevoetbald. Spelers van het eerste, hiervoor nog een pluim! Het tweede, vierde, jun, a ad- spiranten c, i, en j proviciat met de overwinningen, dat was een goede start- de overige sluiten zich hier volgende week bij aan en dan wordt bet weer een' Zon dag met klinkende uitslagen. Het seizoen is nog jong en dus is er nog van alles mogelijk. Spelers, benut de training goed, deze is van nu af aan in de Adel- bertusschool op de volgende tij den. Donderdag 67 uur junioren A, 7.159 uur senioren A. PPC-er UITGAANSDAG HULSKAMP N.V. ALKMAAR. Op Woensdag 5 September j.l. genoot het per soneel van Metaalwarenfabriek Hulskamp, N.V. van de derde uitgaansdag, welke ook dit jaar door de directie werd aange boden. Met drie touringcars werd koers gezet naar het vliegveld Schiphol, waar koffie werd ge dronken en de drukke bedrij vigheid van gaande en komende vliegtuigen werd gadegeslagen. De tocht werd voortgezet via den Haag tot Rotterdam, waar in het mooi gelegen parkhotel Bellevue de iunch werd ge bruikt. (Gezicht op de Maas). Hierop volgde een rondvaart door de Rotterdamse havens en een gemeenschappelijke wande ling door de beroemde Maas tunnel. Vervolgens toog men langs Gorinchem en Zeist naar het Restaurant „Soester Natuur bad" in Soestduinen, alwaar men in afwachting van het gezel schap. reeds een keur van spij zen en dranken had opgedist. Met muziek, voordrachten en dansen bracht men hier de avond door. Bij monde van de heer Ca- pelle werd dank van het perso neel voor de schone dag aan de directie overgebracht, waarop men des avonds om 11 uur weer behouden en voldaan in onze stad aankwam, THEO VAN DER PAS SPEELT CHOPIN ALKMAAR September is aangebroken en daarmee staan wij wederom aan het begin van een nieuw concertseizoen. Dit seizoen zal in onze stad op waar dige wijze .geopend worden door onze land*g'lnoot, de pianist Theo van der Pas, fae oo Woensdag 12 Sept. a.s. in het Gulden Vlies een avond za] geven, geheel gewijd aan het werk van de grote piano componist Frédéric Choj>in. Theo van der Pas heeft een uiterst ge varieerd en aantrekkelijk pro gramma samengesteld. Het ver meldt om. een tweetal polonaises (waaronder de bekende in As gr. t.) .voorts enige van de prach tige nocturne, walsen en mazur ka's alsmede de bekende ballade in G- De Veetentoonstelling voor de Wereldomroep PURMEREND. Donderdag 13 September a.s. zal de P.C.J. (We reldomroep) een radioreportage maken van de hier te houden Veetentoonstelling en Fokveedag. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Tienduizenden Amsterdammers hebben Zater dagmiddag met open monden van oprechte verbazing en dat wil hier wel wat zeggen de glorie van Aalsmeer in veel meer dan een millioen bloemen aan zich voorbij laten trekken, in een nacht ingespannen arbeid door honderden vaardige handen verwerkt aan 55 luxe auto's en fantastische praalwagens. Aalsmeer's vierde corso was mooier dan ooit en de zon straalde over deze indrukwekkende combinatie van rijke verbeelding, burgerzin en kwekerstrots, zich uitlevend in een vloed van kleuren waaraan het fraaist palet der natuur te pas was geko- In twee veilinghallen en de grote garage van Maarse en Kroon had het licht de gehele nacht gebrand. Daar werkten de tientallen buurtcomité's aan evenzovele praalwagens, in grote ljjn door Toon Noyons ontwor pen en ieder karakteristiek voor net land dat zij moesten uitbeel den. Uit 750.000 dahlia's, 175.000 anjers, 100.000 rozen en even- zovele gladiolen, uit duizenden chrysanten en astronomische hoe veelheden groen, graszoden .en mos, groeide, door duizend kilo meter draad bijeengebonden zo wel de witte olifant van India als de ij Shut van de Groenlanders, een doosje Zweedse lucifers evengoed als de koepel van de Aya Sofia, een enorme Veneti- aanse gondel er» de eendjes in de „Kwakel" sloot. Indonesische sa- wah's werden gespreid en een Japanse tuin met eindeloze zorg beplant, een Ossewa en een Frans wijnvat in de bloemen ge vat en de wagen van Oostenrijk gemodelleerd als een enorme viool. Een Surinaams woud werd met vruchten volgehangen er» de zuilen van de Acropolis opge trokken aan de rand van een bloementapijt waarop Sappho een kilometers lange tocht ging maken. Er werd gesjouwd met bloemen in wit en dieprood, paars en vlammend oranje, geel, blauw er» lila in talloze variaties, een overstelpende rijkdom. Men zag er niet tegen op, in het mid den van de nacht voor dahlia's van een bepaalde nuance oranje nog even in vliegende vaart naar Noordwijk te rijden en toen BERGEN. Ondier grote be langstelling werd Zaterdag in de zaal van het K. C. B. te Bergen een ere-tentoonstelling geopend van 'n 22 schilderijen en teke ningen van mevr. Charley Toorop ter gelegenheid van haar 60-ste verjaardag. Deze tentoonstelling is tot en met Zaterdag 22 Sept. geopend. Daar er momenteel te Amster dam een uitgebreide tentoonstel ling van het werk van Charley Toorop wordt gehouden, was het niet gemakkelijk 'n collectie van haar werk bij elkaar te krijgen; „Septemher-revolutie N.K.T ALKMAAR. Zeer, zéér onrustbarend is de toestand, waarin Nederland en West-Europa zich thans bevinden! In het kader van de Westerse Unie en het Atlantisch Pact worden legers gevormd, om ons te beschermen tegen de goddeloze bende van achter het ijzeren gordijn, dat grijnslachend op de loer ligt naar de beste kans, om ons te bespringen en te vernietigen. Thans staan we voor een weergaloos probleem, dat het vormen der legers zelve heeft opge worpen, n.l. dat onnoemelijke schade wordt berokkend aan het doel, waarvoor men se uiteindelijk aan het vormen is. Van iedere soldaat wordt geëist, dat hij al zijn lichamelijke en geestelijke krachten in het geweer brengt, om bewust en volkomen op de hoogte van waar-het-om-gaat, zich voor te bereiden op de oorlog, die in hevige mate dreigt en eigenlijk al aan de gang is. Maar begrijpt men nu eindelijk eens, dat die oorlog, voor zover het niet van de wapens afhangt, alléén maar te winnen is door mensen, die zelf geloven in het concreet ideaal, waar ze voor vechten? Die werkelijk geloven in het bestaan van God; die beseffen, dat zij zichzelf moeten heiligen, om het Mystieke Lichaam van Christus te redden; en nu is er, ten opzichte van het goddeloze communisme, dat van buitenaf dreigt dit geweldige interne gevaar, dat Nederland en geheel de Westerse wereld aanvreet: het verval van het diepe, standvastige en rustige geloof in God, de vervlakking van de zeden, en de zonde, in die insteeds grotere mate toeneemt, omdat men bezig is. God uit de wereld weg te jagen. En dit heeft tot gevolg, dat er in de Westerse wereld en ook in ons eigen land, zo ontzettend weinig mensen zijn, die nog zó'n mentaliteit bezitten, dat zij werkelijk de oorlog kunnen aanbinden het het Begrijpt u nu, waarom de ,,September-revolutie" binnen Nationaal Katholiek Thuisfront moest komen, omdat niet op de eerste plaats gaat om de materiële verzorging van de soldaten, maar dat primair gesteld moet worden, dat zij, door in legerverband te zijn opgenomen, ver weg te zijn van huis en haard, in het gevaar verkeren hun geloof te verliezen en stuk voor stuk zondaren worden. Dit is iets, waar het gehele volk mee te maken heeft, omdat het soldatendom iets is van alle tijden, van alle mensen en niemand ontkomt er aan of zal ër niet bij betrokken worden. zenier J. B. van Croonenburg er over gezegd heeft, die in concrete heeft aangegeven, in welke ge varen de militairen leven; kort Daarom zijn talloze geestelijk adviseurs en vertegenwoordigers van bijna alle parochiële afdelin gen van de Kop van Noord-Hol land, zelfs uit Texel, Zondagmid dag te Alkmaar bij elkaar geko men, om te.zorgen dat Katholiek Thuisfront hier zich heractiveren gaat. Daarom hebben zij geluisterd naar hetgeen de G.A. lt. aalmoe- :n goed komt het hierop neer, dat er ontzaglijk veel geld nodig is, om de militairen de nodige ge zelligheid en „welstand" te geven, waardoor zij er geen behoefte aan zullen gevoelen, om op straat hun vertier en vermaak te zoeken, waardoor ze van goede wil wor den gemaakt, om hun aalmoeze niers te volgen, waardoor het primaire doel bereikt wordt, dat zij hun geloof niet verliezen, maar dat zij, elk voor zich, gesterkt en toenemend in het geloof, zich die weerbaarheid verwerven, niet alleen psychisch, maar ook phy- sisch, die noodzakelijk is, om het logge beest uit het Oosten aan te kunnen. Het feitenmateriaal, waarmee aalmoezenier van Croonenburg zijn gehoor overstelpte en ont stelde, was zo groot, dat wij het onmogelijk kunnen weergeven; het belangrijkste was, dat het Katholiek Thuisfront een schuld heeft van een millioen aan in vesteringen en oprichtingen van militaire tehuizen. Dat men mo menteel 470.000 gulden nodig heeft, om voor de katholieke militairen, ongeveer de helft van het aantal van 80.000, dat zich momenteel onder de wapenen bevindt, per persoon en per jaar slechts een tientje uit te geven voor zijn ontspanning en f 2. per jaar en per persoon voor die de herhalingsoefeningen maken. Daarom wordt verwacht, dat iedere katholiek per maand min stens een dubbeltje offert voor het N.K.T. Eén gulden en twin tig centjes in het jaar, dat is toch waarachtig niet te veel; dat be tekent bijvoorbeeld 20 goeie siga retten minder roken in een héél jaar tijds Na zijn toespraak werd in den brede gediscussieerd over de wijze, waarop men de gelden moet verzamelen, over de wijze, het meeste werk, dat hier hangt, werd uit particulier bezit voor deze ere-tentoonstelling beschik baar gesteld. Toch geeft deze col lectie wel een beeld van het werk van mevr. Toorop, dat kloek en klaar is en van een mannelijke forsheid. De schilderes is iemand die in haar werk de beschouwer niet poogt te behagen, noch in haar stillevens, noch in haar por tretten. Toch is zij een ongemeen knappe portrettise, die 't inner lijk van haar figuren zonder eni ge reserve in rake lijnen in het menselijk gelaat tot uitdrukking weet te brengen. In slechts en kele doeken vindt men een po ging tot innigheid en tot een vleugje liefelijke sfeer, zoals in het doek „Kindje in de wieg" (no. 10); het portret met drie kinderen dat er naast hangt (9) en de onvoltooide „vaas met bloe men tegen een muur". Ook de knappe ets „Huiswerk" daterend uit 1923 heeft iets van de morgen grauwde kwam er pas tijd voor een hazentukje. Van drie zijden reden tegen de middag de pronkgevaarten door de feestelijk versierde dorpsstra ten naar het verzamelpunt, van waar de kleurige karavaan door Bovenkerk en Amstelveen naar Amsterdam's Stadion rolde de tractoren bemand door de vreemdste verzameling chauf feurs die bijeen viel te brengen: een Belgische rode duivel in het spoor van een Egyptenaar, een Brit met bolhoed en Havannah royaal V-tekens uitdelend aan de menigte en Uncle Sam nabij een imitatie-Kozak, wien het zweet parelde onder de ruige muts. Bijkans een utopie, een zo vredige combinatie, door zovele goedlachse meisjes opgevrolijkt. „Utopia" heette dan ook het stadionspel van Marius Kruyne waarin alle landen via bloemen en volksdansen werden betrok ken en dat een 35000 toeschou wers deze middag bijeen had ge bracht om naar de verrichtingen van 1250 medespelenden te kij ken. Nu: dat spel was eigenlijk maar bijzaak evenals de nogal pathetische tekst waarin M. Re- vis (bijna niet te geloven) enige pogingen deed, bloemen, de el lende van deze tijd, de hoop op een betere toekomst en de we reldbol met elkaar in verband te bren gen. Het deel er niet zo veel toe: het wp« dikwijls heel plezierig de stadinnkuip vol dansende lie den te zien. een bont wemelend geheet van kleuren en beweging, met het ganse corso in volle pracht caroussel-rijdend op de sintelbaan rondom. Bil zoveel f'eur gaf het stadion de quasi- diepzinnieheid cadeau: het had aap de bloemen genoeg. In het hart van Utopia waren ze van een verbijsterend prachtige rea liteit. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. NAZOMERWEER Droog en warm weer met wei nig of geen bewolking en zwak ke tot matige Zuidoosteliike wind. BENOEMING BISDOM HAARLEM Z.H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd: tot voorzit ter van de Stichting Fonds voor Kerkenbouw in het R K- Bisdom Haarlem, Mgr. H. J. J. van Hus- sen. De Franse Nationale verga dering heeft het omstreden wets ontwerp betreffende de subsidie j 1 aan katholieke scholen aanvaard. leh™&k%Jiee£\J?0C£±e} - De staat van oorlog tussen overige werk, dat hier hangt, draagt 't stempel van haar mees te werk: koel en klaar, zeer per soonlijk. De heer D. de Wolf Peereboom, kunstlievend lid van het BKC sprak bij de opening een woord als vriend, waarin hij de ver knochtheid van Charley Toorop aan Bergen releveerde en een globaal overzicht van haar werk gaf, dat zijn cilmax bereikte in „De Drie Generaties", waarop zij zich-zelf met vader (in brond) en zoon, in grote ernst en in een bijna profetische houding af beeldt. Onder aplaus van de vele aanwezige kunstvrienden deelde hij voorts mede, dat een bewon deraar van haar kunst bij wijze van verjaarsgeschenk een der geëxposeerde doeken „Bloei ende Takken." (dat voor f 1000 op de catalogus stond) had aange kocht. Tenslotte wenste de heer Wolf Peereboom mevr. Toorop ïeluk namens Bergen, dat blij is sennis te mogen maken met haar werk. 3>/2 K.M. HAVEN-MARSDIEP WEDSTRIJD TE DEN HELDER ALKMAAR. Zaterdagmiddag werd de 5e Haven-Marsdiepwed- strijd georganiseerd te Den Hel der. De baan was zeer zwaar, zo dat verscheidene van de 55 deel nemers te kampen kregen met zeeziekte. Winnaar bij de heren werd A. Kaiser van De Robben, gevolgd door zijn clubgenoot K. de Wit en J. Hessing van DJK. De Alkmaar der A. Boxem van DAW werd 5e Bij de dames won G. Wielema van de Robben vóór W. Willemse van de HDZ. De DAW-ers J. Nie- rop Groot en W. Bloothoofd wer den resp. 17e en 19e. De volgende Adkmaarders zwommen de 3% km uit: Greetje Visser, J. Janssen, C. Komen. waarop men de massa moet be wegen, met offervaardigheid dat ene dubbeltje (of meer) per maand af te staan. Er zullen allerlei vormen worden verzon nen, want dat geld moet er ko men. Men zal hierover nog nader vernemen; ook over hetgeen aal moezenier van Croonenburg nog meer heeft gezegd. De landdag, die op uitstekende wijze door de heer C. J. Berk hout werd geleid, werd o.a. bij gewoond door de legeraalmoeze niers P. J. Cools, uit Amster dam, J. H. Nijsen, uit Haarlem en vlootaalmoezenier J. B. Wil mink, uit Den Helder en de Z.E. heer G. Binkhorst O.P., pastoor St. Joseph parochie te Alkmaar. P. India en Japan is officieel opge heven. Het Stadsziekenhuis in de schijnwerpers PURMEREND. Naar wij ver nemen heeft het gemeentebestuur besloten om tijdens de tentoon stellingen op het parkeerterrein het Stadsziekenhuis met schijn werpers te verlichten. Dat zal de aantrekkelijkheid van de omge ving daar stellig nog belangrijk vergroten. ALKMAAR. Veemarkt. 5 paarden 550850; 125 vette koeien 500—1060; 14 graskalveren 120250; 30 nuchtere kalveren 4085; 20 vette schapen 80140; 200 varkens per kg 2,102.18. WARMENHUIZEN, 10 Sept. 10.500 kg aaradappelen bintjes 8,40—8,70; eigenh. 8,50—10,30; bl. eigenh. 8,90—9,60; grove 8,40 8,50; 925 kg bieten 8-909,60; 450 kg slabonen 4258. BEEMSTER, 9 Sept. Schotse muizen f 8,6011; Bl. Eigenhei mers f 810,80; Koopmans bl. 910,60; Slabonen z. dr. 3870; Stoksnijbonen 4674; Stamsnij- bonen 2046; Pronkbonen 26 39; Komkommers 817; Tomaten A 26—36; Bloemkool 8—41; Rode kool 410; Groene kool 1117; Spinazie 1044; Postelein 24 28; Sla 28; Andijvie 610; Ra barber 4,50; Rode bieten 711; Bospeen 1842; Waspeen 932; Uien 1315; Perziken 824; Aardbeien 104250; Frankentha- lers 80—110; West-Frisia 47—70, Suiker meloen 8—43; Pruimen Kirke's 3054; Reine Claude's 50; Reine Victoria 1036; Gele 1016; Appels: Charlemowsky 419: Erley Victoria 616; Ja mes Grieve 1548; Manks Codlin 624; Perzikrode zomer-appel 10—29; Rode Tulp 4—18; Zigeu nerin 1038; Zoete Winterkroon 618; Beurré Mérode 616; Clapp's Favorite 1446; Dirkjes 10—16; Diamant 8—17; Juttepeer 1346; Noordholl. Suikerpeer 8 24; Seigneur d'Esperen 1034; Trosjes-peer 1026. LANGEDIJK. 2000 kg aardap. bevelanders 3,20 blanke; eigen heimers 8,40 blauwe; eigenhei mers 8,70; 4000 kg rode kool B 3; 2000 kg gele kool 11,4014,50; 500 kg groene kool 15,8016,50; 80.000 kg witte kool 4,305,10; 5000 kg uien 11,60—13,40; 2500 kg bieten A 7,10—8,20; 300 kg toma ten A 27; 2500 kg slabonen 55,10 67,40; 9000 stuks bloemkool AI 20,40—29,70. l alkmaar i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2