Hoge series, gespannen stilte en een daverende ovatie Alle kolvers waren bijeen Opheffing leeftijdsgrens nog steeds een probleem Welgeslaagd Floraliafeest in Oude Niedorp Dronken Sovjetsoldaten reden door V.S.-afsluitboom heen g a.s.: Dag kerkenbouw Laatste inschrijving Nationale kolfwedstrijden Ontvangst ten Raadhuize Jaarvergadering Ned. Kolf bond en bespraken hun wel en wee Feestin Middenmeer Jaarvergadering Afd. Noordholland Incident te Berlijn Verjaardcg Bisschopsconsecratie Z. E. Kardinaal de Jong van Daling van grootbandelsprijzen Achtjarige jongen bij vissen verdronken DINSDAG II SEPTEMBER 1951 PAGINA 3 ERWACHTING d door het KNMI ;eldig van Dinsdag- oensdagavond. •liike bewolkine vannacht en mo- noe moreenochtend itsen mist. Overdae bewolkine met ikele reeen- of on- Aanvankeliik zwak- ttiee wind uit Zui lneen. Vrii warm. weede maal houdt *t riem Zondag a.s. een ag voor de kerken- eerste maal, dat de dacht van de katho- let Haarlemse diocees :rkenbouw werd ge- plaats vorig jaar m toen gestart werd Tien-jarenplan. Zoals jrziet het plan in de een vijftigtal nieuwe ijn nu al dertien ker- f in aanbouw en voor de jaar staan, naast van een aantal oude, v van een noodkerk- febouw te Beverwijk, lieuwe kerken op het Deze nieuwe kerken Alkmaar, Zwaagdijk- oemendaal. litvoering van dit pro- het echter beslist no- gelovigen royaal hun .fiers brengen. In het aar heeft iedere prac- catholiek gemiddeld .7 cent per week bij- )m de offerzin te blij- ;ren wordt nu ook dit propagandadag gehou- voor Rotterdam deze iddelpunt is gekozen, [ibers zal Zondag een Hoogmis opdragen in n de Westzeedijk, ter- ddags de geldelijke of- e dag symbolisch aan o zullen worden over- le „Volkskrant" zich leeft gehouden aan de ter conferentie ge- n met mededelingen zaak te wachten tot a.s., achten wij ons, ■kend, aan de afspraak gebonden. Red. ng maatschappelijk werkster D-BINNEN. Met in- 6 September 1951 is, van de Stichting voor jelijk Werk ten Platte er tot maatschappelijk enoemd mej. A. Luijckx die voorheen als zoda- iam was te Oudenbosch N venals de verbinding fieuwediep, dat in het m deze maand zal wor- loten door een dijk bi.i 5, De vrees, dat de ïaver» zowel als het ;p spoedig zullen ver- grotendeels ongegrond aldus hebben de proef in het laboratorium te [emaakt. Wel zal er re- moeten worden gebag- hoon niet in die mate oorspronkelijk had ge- iderne bijzonderheid is lieuwe dok, dat in de aven zijn plaats zal Iet is n.l. zodanig ge- rd, dat het vliegdek- irel Doorman" er ge- ligplaats in kan vin endien kan het in twee inenten worden ver- rardoor gelijktijdig ver- schepen van verschil len kunnen worden na- 1 G. v. Houwelinge Ie de aanwezige inge- in een oud Marineliedje, gesproken wordt over ep als het zeemanspara- hoopte, dat thans Nieu- nderdaad een dergelijk jaradijs zou kunnen latingen van de wethou- Wederopbouw de heer d. Vaart dezer dagen ge- aanzien van de huizen- :en echter geen twijfel de woningzijde van het voorlopig nog wel niet len vervuld. enieurs A. Eggink en G. ven van Rijkswaterstaat ig enkele technische be- ïgen over de opzet der ;t gebruik der materia- ïe wijze waarop funde- iteige'rs e.d. worden aan- Des middags heeft het ip een excursie gemaakt t grote bouwplan, waar vèrkzaamheden aan de van theorie en werke- kon toetsen. Adiiprtpvtio) Middenstandsschool irsisten voor Midden diploma en Engelse i op Woensdag 12 Sept. —9 u. in 't Gulden Vlies der cursus 17 Sept. BARSINGERHORN. - Het was een feit, dat terstond na de opening op de twee eerste dagen van de Nationale Kolfwedstrijd gemiddeld hoog werd geslagen, terwijl burgemeester Blaauboer aan de spits stond met 107 punten uit twee series. Zondag werd dat record, dat 24 uur op zijn naam heeft gestaan, drievoudig gebroken. Wel een bewijs, dat Zondag de kolvers ook weer een zeer goede wedstrijd streden. De kolfwedstrijd werd gedu- tionale kolfwedstrijd werd gedu rende de eerste twee dagen .di rect weer goed ingezet. Konden het vorige jaar in twee dagen slechts 90 kolvers slaan, dit jaar sloegen in de eerste twee dagen niet minder dan 117 kolvers hun le en 2e serie, en hoe? Natuurlijk zijn er altijd, die niet aan hun puntental toekomen, maar over het algemeen werd toch hoog geslagen. Door som migen zelfs zeer hoog. Per serie kan men hoogstens 60 punten slaan, hetgeen echter zeer zelden voorkomt. Het hoogste aantal punten le serie Vrijdag was 52, geslagen door L. Schrijver, Zuid-Schar- woude en Jo Barten te Berkhout. Het hoogste aantal punten 2e serie Vrijdag was 58 geslagen door N. Rijper, Zuid-Scharwoude. Het hoogste aantal punten le en 2e serie was 104 geslagen door J. S Schoorl te Barsingerhorn (le serie 47., 2e serie 57). Zaterdag werd nog hoger ge slagen, nl. in de le serie 54, ge slagen door C. Schilder, Hoog woud en C. Zeeman, St. Maar tensbrug. In de 2e serie 56, geslagen door K. Borst, St Maartensbrug. Burgemeester favoriet le en 2e serie Zaterdag. Hoog ste aantal 107, geslagen door bur gemeester Blaauboer van Barsin gerhorn, die hiermede heeft be wezen dat hij, hoewel een nestor op het gebied van kolven, deze sport liefheeft en regelmatig be oefent, wat hij trouwens al heeft bewezen bij de aftrap. Burgemeester Blaauboer heeft hiermede tevens het hoogste aan tal punten uit de eerste twee da gen. Voor Vrijdag waren er drie verrassingsprijzen beschikbaar gesteld, t.w.: le. voor hem die in 2 series het dichtst bij de 80 pun ten zou staan, gewonnen door P. Bergen, Zuitd-Scharwoude; 2e. voor de meeste zessen na over slaan, gewonnen door H. J. Eg- bers, Barsingerhorn; 3e voor de meeste zevens, gewonnen door A. Pater, Zuid-Scharwoude. Voor Zaterdag eveneens drie verrassingsprijzen nl. le voor hem die het dichtst bij de 80 punten zou slaan, W. Glas te Noord- Scharwoude; 2e voor de meeste zessen, W. Bakker te Ooudkar- spel; 3e voor de meeste zevens, K. Kat eveneens te Oudkarspel. De overige prijzen worden Dinsdag bekend gemaakt. Zondag. Jb. Schermer te Hoogwoud was het, die met 57 punten uit de eerste en 52 punten uit de twee de serie, dus met totaal 109 een radicaal einde maakte aan de heerschappij van onze burgemees ter, op de voet gevolgd door G. Keken, Nieuwe Niedorp met 108 punten. 's Middags echter kwam P. Goet, Zd. Scharwoude, doodleuk en even kalm en sloeg tweemaal 55, dus 110. Een daverend applaus en wel honderd handen tegelijk om hem te feliciteren, natuurlijk. En of het in de familie zit, of dat de namen alleen maar gelijk luiden, we weten het niet, maar iets hebben ze toch gemeen, de aanvoerder van het gummikorps van Nieuwe Niedorp met zijn mannen, C. Goet, G. Keuken en N. Bakkum sloegen de hoogste korpspunten n.l. 165. Zoals dit al eens eerder ge beurde, was er ook deze keer een stilte, dat men een speld kon horen vallen, zolang deze man nen aan slag waren; de span ning nam bij elke slag toe. Toen bij de laatste slag brak de spanning en de stilte ging over in een ware ovatie voor dit kranige korps. Met het sajetkorps „Op Maat", Zd. Scharwoude (161 punten) is dit korps het enige dat boven 160 punten sloeg, terwijl 180 punten te behalen zijn. Voor Zondag was nog een ver- rassingsprijs uitgeloofd, n.l. voor degen, die het dichtst bij de 80 punten zou slaan. Deze prijs, een sierkandelaar. Een lichtgewicht êénmans he licopter behoort tot de talrijke inzendingen op de afdeling uitvindingen van de grote Herfst-tentoonstelling te Pa rijs. Het 40 pond zware toestel heeft een fietszadel en wordt bevestigd op de rug van de „vlieger". De 50 cc motor heeft een tank, welke brand stof kan bevatten voor een vlucht van twee uur. Het toe stel is uitgerust met schroeven voor opwaartse- en voorwaart se beweging. ging na loting tussen D. Rijper, Zd. Scharwoude en J. Zee, Hoog woud, naar de laatste met 81 pt. Het moet ons van het hart en het spijt ons, dat we dit nog niet eerder vermeldden, dat de pers steeds, niet alleen een graag ge ziene gast is, maar ook dat zij bij de kolfsociëteit „Barsinger horn" en „KVP" steeds een zeer gul onthaal vond, waarvoor wij natuurlijk onze grote waardering uitspreken. Kolvers ten Raadhuize ontvangen. Burgemeester Blaauboer heeft een goede traditie gehandhaafd door afgevaardigden van alle aan de Nationale Kampioenschappen deelnemende verenigingen mits gaders de voltallige besturen van de Provinciale en Nationale Kolf- bonden ten raadhuize in een plechtige raadsvergadering te ont vangen. Overigens in het geheel niet ten onrechte, want voor de ge meente Barsingerhorn zijn de kolfkampioenschappen „het" eve nement van het jaar. Na het rondienen van koffie, gebak, sigaren en erewijn sprak burgemeester Blaauboer de in het historische raadhuisje verza melde golvers toe, verwelkomde hen en herinnerde aan de gelijk soortige gebeurtenis van 12 Sep tember 1932. Met grote dankbaar heid herinnerde hii zich de twee hoofdfiguren van die gebeurtenis, wijlen burgemeester K. Breebaart en de onvergetelijke voorzitter van de Nederlandse Bond. wijlen Dr. G. G. van Balen Blanken. Vooral de laatste heeft veel on dernomen, waardoor de liefde voor deze mooie sport zo is toe genomen en tot het hoge peil van heden is uitgegroeid. Hij meende, dat de tegenwoor dige voorzitter Mallekote met een zelfde enthousiasme is bezield en sprak de wens uit, dat deze nog vele jaren de voorzittershamer zou mogen hanteren. De kolfbaan in Goes dateert reeds uit 1600, zodat het kolven ongetwijfeld een van de oudste sporten in Nederland moet zijn. Dat zij zolang en met zoveel enthousiasme wordt beoefend spreekt boekdelen. Wat spr. per soonlijk in de kolverjj aantrekt, is het feit, dat men er geen rang of stand kent. Notarissen, burge meester, boeren, ambachtslieden en landarbeiders snelen er gelijk en allen met dezelfe intentie. De heer Mallekote. voorzitter van de Nederlandse Bond, beant woordde deze speech door er op te wijzen welk een vooraanstaan de plaats Piet Blaauboer reeds ver voor zijn benoeming tot bur gemeester, innam in de agrarische samenleving en welke verdiensten hij zich toen al verworven heeft voor de bevolking v. d. gemeente Barsingerhorn. Dat hij bovendien zijn hart aan de kolverij verpand heeft, moge ons tot ziin vrienden hebben gemaakt, zonder dat heeft deze vechter voor de welvaart ten plattelande zich al een massa vrienden gewonnen, wier naam een goede klank heeft in de ge hele natie. De heer J. Schenk, voorzitter van de Prov. Bond en van de so ciëteit Barsingerhorn, was ver heugd. dat men de deelnemers aan de nationale kamnioenschan- nen een goed onthaal kon bieden. In eer=te instantie werd zulks mogelijk gemaakt door de snelle groei van de vereniging, waar door een welgevulde kas ontstond maar eer nog door de hoogst waardevolle schenkingen van de burgerij, die het practisch over bodig maakte om uit eigen mid delen prijzen te bekostigen. Onmiddellijk na de officieH plechtigheid ten raadhuize. bega ven alle gasten zich naar de naastgelegen kolfbaan van de Portuin om daar de nu al drie dagen woedende strijd om het landskampioenschap voort te zet ten. BARSINGERHORN. Maandagmiddag om half drie begon in „De Fortuin" te Barsingerhorn de algemene jaarvergadering van de Nederlandse Kolfbond, gepresideerd door de heer Mallekote. Hierbij kwam vast te staan, dat de Bond terug kan zien op een gunstig jaar. Het ledental nam toe en ook de fianciele positie was beter dan ooit tevoren. Op zijn bekende geestige ma nier begroette de voorzitter de talrijke verenigings-afgevaardig- den en kon daarbij tot zijn vol doening constateren, dat nage noeg alle aangesloten verenigin gen uit het land door hun aan wezigheid een blijk van hun be langstelling gaven voor het werk van de bond. Uit het overzicht van de pen ningmeester bleek, dat er een saldo van f 1132.14 kon worden geboekt. Aangesloten zijn thans 29 verenigingen met ruim 400 le den benevens een groot aantal juniores. Andijk en Wormer zijn ieder een nieuwe kolfbaan rijker geworden, terwijl in Lopik en Wervershoof vermoedelijk zeer binnenkort een nieuwe kolfsocië teit zal worden opgericht. Dit al les geeft reden tot grote tevre denheid. Naar Krommenie. Na ampele besprekingen werd eenstemmig besloten om de 64ste Nationale Kolfwedstrijd in 1952 te houden bij de sociëteit „Onder Ons" te Krommenie. Verder be sloot men op voorstel van het be stuur om de verenigingsafgevaar digden voortaan te benoemen voor de duur van 2 jaar. In overeen stemming hiermee was 't nieuwe voorstel van het bestuur, om de leden van het hoofdbestuur in de REDUCTIE'OP TARIEF IJ-VEREN DEN HAAG Onlangs heeft de toeristen'band ANWB het ge meentebestuur van Amsterdam verzocht om de reductiebepalin gen geldig voor inwoners van de hoofdstad voor het overzetten van hun voertuigen, ook toe te passen op niet-Amsterdamse in gezetenen die regelmatig van deze veren gebruik moeten ma ken. De gemeenten Landsmeer, II- pendam, Broek in Waterland en Oostzaan zullen bij de reductie regeling worden betrokken, daar deze gemeenten t.o.v. Amsterdam in een zodanige positie verkeren, dat het financiële offer dat de gemeente Amsterdam voor een gereduceerd ponttarief moet bren gen, verantwoord is. Ingezetenen van de genoemde gemeenten, als mede bedrijven en ondernemin gen kunnen dus thans hun voer tuigen tegen gereduceerd tarief doen overzetten. Benoeming ZIJFE De heer S. Kriek, ad junct-commies ter secretarie dezer gemeente, is benoemd tot klerk ter gemeentesecretarie van Hil versum. Tijdelijke leerkracht SCHAGERRRUG In de va cature van onderwijzeres aan de school te Schagerbrug ontstaan door het vertrek van mej. Dirk- maat is tot heden niet voor zien kunnen worden. Thans is mevr. De BoerBoekhof te Scha- gen als waarnemend onderwijze res aan deze school tewerk ge steld. vervolge te benoemen voor een periode van 4 jaar, waarna zij volgens rooster zullen aftreden. Ook dit werd aanvaard. „Ons Ge noegen" te Nrd. Scharwoude stelde voor om de vijftigslagen wedstrijden in het vervolg te hou den binnen een tijdsbestek van 30 dagen. Men kon zich hiermede zeer wel verenigen, mits de no dige soepelheid wordt betracht. De termijn, waarin de 50 slagen- wedstrijden moeten worden ge houden voor de nationale wed strijden werd daarom gesteld op 40 dagen. Op voorstel van een der andere afdelingen werd ook goedgevon den, dat het hoofdbestuur voor taan aan jubilerende clubs een kleine geldelijke bijdrage zal ver lenen. Dit is f 10 tot f 15 b;j een 25, 40, 50, 60, 75 en 80 jarig be staan en f25 bij een 100-jarig bestaan. De stichting harddraverij „Hip- pas" te Middenmeer organiseert o.p Woensdag 19 September a.s., ondanks de tegenslag door de regen die vorig jaar werd onder vonden, weer een harddraverij dag. Dit jaar heeft deze gebeurte nis een bijzonder tintje omdat nu het kampioenschap van Noord- Holland'op de kortebaan (300 325 m) verreden zal worden. Doch er is die dag meer te doen in Middenmeer. Zo zullen de middenstanders in de feestelijk verlichte straten een etalagewed strijd houden. Het publiek fun geert daarbij als jury. En voorts zal op het door de fa. Nipshagen in een zee van kunstlicht geplaat ste voetbalterrein 's avonds een voetbalwedstrijd worden gehou den tussen de verenigingen Flevo en de RK vereniging Grasshop pers. De feestdag wordt besloten met een gigantisch watervuur werk boven ae haven in de nabij heid van hotel Smit (beursge bouw). LIJK GEVONDEN Van verdronken stoker ROTTERDAM. In de Ko ningshaven is het stoffelijk over schot drijvende gevonden van de 29-jarige stoker Robert Hein, uit I DuisburgWanheimsort. De man werd sedert 4 September vermist van de Rijnsleepboot „Haniel 23". TELEGRAMMEN NAAR NED. MILITAIREN IN DUITSLAND 's-GRAVENHAGE. Indien er zich bij de familieleden van de Nederlandse militairen, die aan de oefeningen van de 31e regi mentsgevechtsgroep in Duitsland deelnemen, ernstige ziekten voor doen of indien er bijzondere om standigheden aanwezig zijn, wel ke directe terugroeping van de betrokken militairen dringend noodzakelijk maken, kunnen de desbetreffende telegrammen wor den aangeboden bij de staf van de commandant strijdkrachten te velde in de nieuwe Frederikkazer- ne aan de van Alkemadelaan te 's-Gravenhage. Van hieruit wor den de telegrammen per speciale verbinding doorgeseind. Leden van het Engelse Vrouwelijke Marine Corps volgen aandachtig de uiteenzettingen van de instructeur in een der leslokalen van het instituut in het Britse marine luchtvaart station te Yeovilton, Somerset. De meisjes nemen deel aan de cursus van 20 weken tot opleiding van vliegtuig mecano. (Van onze sportredacteur) ALKMAAR Wie het nog niet mocht willen aannemen, dat de afdeling Noordholland heel wat verenigingen huisvesting verleent, hij zal er Zaterdagmiddag nogmaals op gewezen zijn. Want voor de algemene vergadering, in het Wapen van Heems kerk gehouden, bestond zoveel belangstelling, dat vrijwel alle plaatsen in de zaal bezet waren. Enkele uren werden de belan gen voor het komende seizoen besproken, in dat tijdsbestek werd '1 raderwerk voor de competitie weer intact gelaten en op gang gebracht en er werden tevens enkele problemen be sproken, die leven onder de clubs en de verenigingsbesturen. Een van de belangrijkste pun ter» was, naar onze smaak, onge twijfeld de discussie over het voorstel van RKAFC om het be stuursbesluit, waarin de leeftijds grenzen voor jeugdvoetbal ver vallen verklaard werden, weer in te trekken. Nu kan het voor komen. dat een jongen van nau welijks 12 jaar moet spelen teghn een van ruim 15 jaar en AFC vond dit zeker niet bevorderlijk voor een gezonde sportbeoefe ning. Het bestuur had echter na diepgaande besprekingen ge meend te moeten overgaan tot intrekking van het besluit. Nu kan aan zovéél mogelijk jongens de gelegenheid geboden worden in de voetbal ontspanning te vin den. De vorming van de jeugd mid dels de voetbalsport is echter pri mair en niet het aantal, dat deze sport kan beoefenen, zo verklaar de de heer v. d. Berg, die het AFC voorstel verdedigde. Spr. was overtuigd van de moeilijk heden, die het vasthouden aan de leeftijdgrens, vooral voor de kleinere clubs oplevert, maar nogmaals wees hij er op, dat niet het aantal, maar het doel preva leert. Hij was er van overtuigd, dat allen, die het hiermee eens zijn, dit bestuursbesluit betreu ren. Nadat bij zitten er» opstaan de stemming onder de leden was gepeild bleek, dat een groot deel van de verenigingen tegen het bepalen van leeftijdsgrenzen was, waardoor AFC's voorstel verworpen was. HOSV wees nog eens op de behoefte naar een eigen orgaan, nu de „NOP" ter ziele was ge gaan. De heer Soügé zegde na mens het bestuur toe, de uiterste best te zullen doen, om weer tot Huis van Befje Wolff wordf gerestaureerd PURMEREND De houtworm knaagt in het huis van wijlen Betje Wolff in de Beemster. Dit huis, dat is aangekocht door het historisch genootschap „Jan Adriaansz Leeghwater" en als museum zal worden ingericht, moet dringend worden gerestau reerd. Daartoe heeft het bestuur zich verzekerd van de medewer king van specialisten, o.a. archi tect Rooyaards, die reeds het stu deervertrek van wijlen Betje Wolf heeft onderzocht en heeft verklaard, dat het mogelijk is dit kamertje weer in de oorspronke lijke toestand terug te brengen. Geleidelijk zal men daarna het gehele interieur onder handen nemen, met financiële steun uit het Anjerfonds en andere instel lingen- BEHENDIGHEIDSWEDSTRIJD MET TRACTOREN PURMEREND. De behendig heidswedstrijd met tractoren be looft wel een bijzonder succes te worden. Er nemen 4050 perso nen aan deel met 35 tractoren. Een aantal deelnemers zal om beurten van enkele tractoren ge bruik maken. Het plan is om de wedstrijden vooraf te laten gaan door een défilé. Daarbij zal een officiële ontvangst plaats hebben op het stadhuis. Waar de mecha nisatie een onderdeel is van de ontwikkeling van de landbouw, daar is er voor deze aangelegen heid ook bijzondere belangstelling van de kant der Rijksvoorlich tingsdienst. TENTOONSTELLINGSTENTEN OPNIEUW UITGEBREID PURMEREND. Reeds moch ten wij berichten dat het organi serend comité de tentoonstellings ruimten heeft moeten uitbreiden met 200 m2. Thans vernemen wij dat wederom tot uitbreiding is besloten, omdat de toeloop van standhouders steeds aanhield cn uitbreiding thans nog mogelijk bleek. Door een nieuwe vergro ting van 200 m2 wordt de groot ste tentoonstellingshal nu 1600 m2. De beide andere tenten beslaan een ruimte van 1100 m2. Met de buitenstands tezamen wordt thans in totaal plm. 3500 m2 stand- ruirrfte ingenomen. Voorwaar een zeer belangrijke tentoonstelling. een dergelijk orgaan te komen, maar de kansen hierop, noemde de afdelingsvoorzitter erg gering. Een voorstel van Helder, tot wederinstelling van identiteits kaarten werd verworpen. Aan het begin van de vergade ring wees de heer Sougé in zijn openingswoord op het moeilijke competitieverloop in het afgelo pen seizoen, het verlies van KFC als eerste klasser en de grote vlucht, die het bedrijfsvoetbal in Alkmaar had genomen en het begin van leven dat in Hoorn merkbaar was. Het pupillenvoet- bal in competitie-verband keurde spreker ten stelligste af. De sa mengestelde elftallen voor een sportweek of andere gebeurtenis sen zullen waarschijnlijk worden beperkt, zo deelde de heer Sou- gé verder nog mee. Nadat de jaarverslagen waren goedgekeurd, werden de aftre dende bestuurs- en commissiele den herbenoemd. Bij rondvraag werd voorts nog meegedeeld, dat de voor de KNVB nieuw getrof fen invallers-regeling niet voor de Afdeling Noord-Holland geldt. Voorlopig althans. Bibliotheek aan ziekenhuis geschonken PURMEREND Ter gelegen heid van het 25 jarig bestaan van het St. Liduina ziekenhuis werd door oud-patiënten een biblio theek aangeboden ter waarde van f 2000,—. BRIEF 18 MAANDEN ONDERWEG PURMEREND Achttien maanden heeft een brief er over gedaan om van Kwadijk naar Westgraftdijk te komen. In Maart 1950 stuurde nl- mej. C. Koppen uit Kwadijk een brief naar haar zuster Cis in Westgraftdijk. De zer dagen is dit epistel eerst ont vangen. Veetentoonstelling te Lingen Op de tweede dag van de Vee tentoonstelling te Lingen is de stroom van bezoekers nog groter geweest, dan op de eerste dag, dus Woensdag. „Wat hier ingezonden is mag gezien worden. Maar dat is niet het belangrijkste. Hoofdzaak is de vreugde die de vervaardigers cn kwekers daarvan hebben ge smaakt. De arbeidsvreugde die zulks geeft is voorwaar niet ge ring te achten, want elkeen had de gd'egenheid er wat van zijn persoonlijkheid in te leggen. Wij huldigen daarom het floralia- bestuur dat de gelegenheid hier voor heeft geschapen". Met deze korte maar krachtige toespraak opende Burgemeester Kalb van Oude Niedorp Zondag het tweedaags floraliafeest in zaal Ooteman. Daarvoor had voorzitter Leek zijn vreugde uit gesproken over de medewerking die men van alle zijden had mo gen on u'vinden en de genodig den een hartelijk welkom toege roepen. De door vakmanshanden opge stelde tentoonstelling bood zeer veel schoons te genieten. Hon derden welverzorgde bloemen en planten herschiepen de zaal in een waar lustoord, waarin het goed was te vertoeven. Nochtans meendc/i insiders dat dit onder deel wel eens groter is geweest. Daarom deed het dubbel goed te ontwaren dat thans ook de Kloos terschool van Nw. Niedorp tot de deelnemers behoort. KOMISCHE OPERETTE DAS GIBT's NUR EINMAL ALKMAAR. Het Operette gezelschap „Harden-Susan" zal op Zondag 16 September 8 uur in ,,'t Gulden Vlies", Alkmaar, de le voorstelling geven van de komische operette: „Das gibt's' nur einmal" van Bruno Granich- staedten. De medewerkenden zijn o.a.; Paul Harden, Dora Schrama, Gerard Müller, Lucia v. d. Ven, Arthur Hoogveld, Mary v. d. Berg, Chris de la Mar, Hetty Ruys, Iny Nahuys, met dames- en herenkoor. De regie is in handen van Paul Harden, terwijl Julius Su san de muzikale leiding heeft. De décors zijn van de fa. Doesburg, costuums vervaardigd door Johnny Nieuwenhuyzen, pruiken door fa. v. d. Pijl en Benning. VOOROVERLEG RONDETAFEL CONFERENTIE MET DE WEST WILLEMSTAD-CURACAO. Donderdag zullen met het lijn- toestel der K.L.M. naar Neder land vertrekken mr. dr. M. F. da Costa Gomez en de onder-voor zitter van de Raad van Advies voor de Rondetafelconferentie met de West, dr. Ch. W. de la Try Ellis. Zij zullen in Nederland deelnemen aan het vooroverleg in verband met de te houden ronde tafelconferentie tussen Nederland, de Ned. Antillen en Suriname. In de afdelingen fraaie hand werken en huisvlijt trof men weer veel en velerlei smaakvolle, zoal niet uitgesproken kunstzinni ge, voortbrengselen van het edele handwerk. In het huidige tijdsbe stek met de immer .voortschrij dende techniek doet het weldadig aan te ervaren, dat de liefde tot het handwerk en de vreugde vafi het zelf doen in steeds breder kring leeft. En zulks is ongetwij feld te danken aan tentoonstel lingen als deze, die daarmede hun bestaansrecht afdoende hebben verzekerd- f Advertentie) ZIJN LAATSTE KANS HILVERSUM. Enige tijd geleden werd ingebroken in het woonhuis van de Iiilver- sumse advocaat mr. K. R. Beks. De tamelijk aanzien lijke buit werd Opgespoord. De dader was reeds eerder met de justitie in aanraking geweest. Mr. Beks, die hem verdedigde had verzocht de man een laatste kans te ge ven. Des Vrijdags kwam de man vrij en Zaterdags daar op trok hij naar Noordwijk, waar mr. Beks met vacantie vertoefde. Hij vroeg de ad vocaat om geld voor de te rugreis en begaf zich toen regelrecht naar de verlaten woning van de advocaat, om er in te breken. BERLIJN, 10 Sept. Reuter De West-Berlijnse politie heeft gisteravond twee dronken Sovjetrussische soldaten in de Ameri kaanse sector gearresteerd, na een incident aan de grens van de Sovjet-sector, waarbij schoten werden gelost. De soldaten, die van Klein- Machnow, een voorstad van Ber lijn, kwamen, reden met hun auto door de afsluitboom van de sec torgrens heen. Sow jet-Russische wachtposten en Oost-Duitse poli tiemannen losten een veertig schoten, nadat het hun niet gelukt was hen tot stilstand te brengen. In wilde rit ging het zigzag door de straten van het district Zehlen- dorf in de Amerikaanse sector. Aanvankelijk wisten zij arrestatie door de West-Berlijnse politie te ontgaan door hun pistolen op de politiemannen te richten. Na een Duitse vrouw, die hen wilde doen stoppen, te hebben omvergereden sprongen de soldaten een tuin van een villa binnen. Een West- Morgen. Woensdag 12 Sep tember herdenken wij de 16e verjaardag van de bisschops consecratie van Zijne Eminen tie Johannes Kardinaal de Jong. Het is een mooie en goede gewoonte op deze dag op een bijzondere wijze voor onze aartsbisschop te bidden. Toch menen wij, dat er dit maal wel een bijzondere aan leiding voor is. Wel is onze Kardinaal-aartsbisschop thans, voor een belangrijk deel van de zware verantwoordelijkheid van het aartsbisdom onthe ven, door de benoeming van een coadjutor aan wien Zijne Eminentie het bestuur van het aartsbisdom, omdat Zijn gezondheid veel te wensen overliet, moest overdragen, maar het offer, dat hij hier door aan God heeft moeten brengen, is wel bijzonder zwaar geweest. Wij hebben dit uit zijn eigen mond kunnen vernemen, toen Hij op Zondag 3 Juni j.l. de benoeming van zijn opvolger bekend maakte en naast een gebed voor hem, die ontroerende woorden schreef: „Maar omdat ik straks zelf eenzamer zal zijn dan ooit „Etiam Pro Me Orate". Bidt ook voor mij." Het is de tragiek in het le ven van alle grote figuren. dat zij vaak in eenzaamheid hun leven moeten doorbren gen. En hoe hoger zij stijgen, hoe groter hun eenzaamheid wordt. En nu schreef de Kar dinaal aan ons allen, op het moment, dat Zijn Eminentie zich terugtrok in het stille klooster van de zusters van Amersfoort, dat hij daar straks eenzamer zal zijn dan ooit en meer dan ooit behoefte had aan ons gebed. Gelukkig is, zoals we on langs konden berichten, de ge zondheidstoestand van Zijne Eminentie, nadat Hij eindelijk van de zware last van het aartsbisdom is ontheven, be langrijk gunstiger geworden Maa~ misschien dan juist zal Zijn Eminentie zijn eenzaam heid sterker voelen en ons ge bed meer dan ooit nodig heb ben. Want al zou zijn gezond heidstoestand blijvend een ver betering tonen, de rust van de eenzaamheid zal Hij niet meer kunnen prijs geven. Storten wij dan morgen op een bijzondere wijze een vu rig gebed voor onze Kardinaal opdat de goede God hem nog een mooie en en rijke levens avond moge schenken en de zware last van de eenzaam heid. zo licht mogelijk doe ge voelen. Berlijnse politieman, die hen na derde, moest zich weer terug trekken, toen de soldaten op hem vuurden. Een versterkte politie macht legde een cordon om de tuin heen en arresteerde tenslotte het tweetal, dat aan de Ameri kaanse militaire politie werd uit geleverd. De West-Berlijnse poli tie heeft een bewaking gezet bij de Westelijke zijde van de om vergereden grensversperring. Vol gens ooggetuigen hebben de Sow- jet-Russische wachtposten zestig tot tachtig schoten gelost en is het louter toeval, dat niemand geraakt werd. Vandaag zal wor den besloten, wat met de twee soldaten moet gebeuren. 's-GRAVENHAGE. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft indexcijfers van groothan delsprijzen samengesteld per 31 Juli 1951. Het algemeen indexcijfer daal de van 30 Juni op 31 Juli 1951 aanzienlijk. De indices voor de drie hoofdgroepen vertoonden alle een daling. Het sterkst was de daling voor de voedingsmiddelen, onder in vloed van prijsdalingen van gra nen, aardappelen, geïmporteerde suiker, cacaobonen, kaas en in- dustriemelk. Ook het indexcijfer voor de grond- en hulpstoffen daalde evenals dat voor de afgewerkte producten. De belangrijkste prijs dalingen bij deze hoofdgroepen betroffen ruwe wol en katoen, wollen en katoenen garens, tex- tieleindproducten, huiden, leder en schoenen, tin en ijzer. Gezaagd naaldhout, ruwe fos faat en superfosfaat, papierhout, kranten- en pakpapier stegen in prijs. EMMELOORD. Zondagmid dag omstreeks 3 uur geraakte het 8-jarige jongetje J. P. Ma- thijssen bij de brug aan de Vol- lenhoverweg in de Marknesser- vaart, toen hij met enige vriend jes aan het vissen was. De kin deren maakten alarm, waarop de passerende heer IJ. uit Mark nesse te water ging en het kind ophaalde. Twee uren lang werd kunstmatige ademhaling toege past, hetgeen de levensgeesten niet vermocht op te wekken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3