Hongaren in ons land herdenken hun heilige koning Istvan 5 PEC1AIE Neder afsch Tafeltennistournooi Bergen Ooio prijzen zijn alléén geldig: morgen Woensdag, dus profiteert ervan I JONGE DAMES Vroom Dreesmann Prima anthraciet „De In hèrn zijn de Hongaren één 0-3 voorsprong werd ingelopen tot 2-3 Militair gedood op de Afsluitdijk Marktberichten Luxe Brood- en Banket bakkerij Gebr. Heijnis H.C.A.Koppejan LEERLING R.K. Hulp in de Huishouding Interlock dameshemden, 2.79 Een partij graslinnen slopen, Jarretelles 3 rol vetvrij hoterhampapier, 35 ct. Droogrekjes 29 ct. Theezeefjes met draadbodem, 12 ct. Messenbakken, 62 ct. Vliegenklappers, 12 ct. BEKWAAM HOOFDVERTEGENWOORDIGER STALEN KRUIWAGENS |oh. B. Geels, Irunie Heorh OVERIJSELS DAGBLAD G. L. PALEARI P. Kempen 11U-|ITSU CURSUS te H.H. Waard Brandstof fcnhandel Fa. D. Leeuwenkamp, Alkmaar en PAGINA 4 DINSDAG 11 SEPTEMBER 1951 In het grijze verleden, toen West-Europa tijd vond om kathe dralen te bouwen, kathedralen waarvan de aanblik ons ook thans nog ontroert, werd aan de grenzen van Midden- en Oost-Europa gestreden om het behoud van het Christendom. Er werd een bastion gevormd, een muur waartegen de uit het Oosten opdringende legers zich te pletter liepen. Deze muur van kracht, élan, standvastigheid en ongekende heldenmoed bestond uit de nomaden van weleer, de nu gekerstende Hongaren. Aan het hoofd van deze Hon garen stond Istvan, uit het ge slacht der Arpaden, die dapper heid paarde aan wijs beleid, pre dikers liet komen en de heidense Hongarenstammen christiani- seerde. Wegens zijn grote verdiensten voor het land en voor de kerk, ontving hij in het jaar 1001 de koningskroon van Paus Sylvester II, de titel van apostolisch ko ning en het recht het dubbelkruis te voeren. Deze koning Istvan, opgenomen in de rij der heiligen, leeft in de harten der Hongaren en de her innering aan hem, zal voortleven, zolang nog één Hongaars hart kloppende is. Hij is het symbool van moed en trouw, van wijsheid en heiligheid. In hem zijn alle Hongaren één. Zondag 19 Augustus kwamen Magyaren uit het gehele land in Amsterdam bijeen, om hun eer ste heilige koning te herdenken. Hongaren, reeds vele jaren hier woonachtig en ook Hongaren, die de nood der tijden, de terreur van een vijandig systeem van huis en hof, van bergstreken en laag vlakten verdreef; emigranten uit- zwervend over de wereld en asyl vindend bij andere volkeren. In de oude Begijnhofkerk werd een solemnele Heilige Mis opge dragen door een Hongaarse pries ter, die zijn, in grote getale op gekomen landgenoten in hun moedertaal toesprak. Hij schetste de betekenis van Szent Istvan voor de Hongaren, spoorde aan tot vertrouwen op de toekomst en wekte op tot het bewaren van de eenheid, die noodzakelijk is om, als eenmaal de bevrijding komt, de opbouw, de vruchtbare ontplooiing van de in het Honga- rendom sluimerende krachten met vrucht ter hand te kunnen ne men. Deze Heilige Mis, tijdens welke, volgens de traditie, liede ren in de Hongaarse taal werden gezongen, maakte een onmisken bare indruk op alle aanwezigen. Men voelde zich verbonden met hen die in het prachtige land, achter het ijzeren gordijn, bijna hermetisch van de wereld zijn afgesloten. Zij daar thuis moeten wéten, moeten voelen, hoe wij in de vrije wereld met hen meeleven en bidden voor hun bevrijding, hun verlossing uit deze duistere nacht van satanische wreedheid en diabolisch geweld. Na de Heilige Mis werd de ont roerende nationale hymne gezon gen, waarmee de indrukwekken de plechtigheid werd besloten. In de avond van deze dag werd de herdenking voortgezet in de zaken van hotel Parkzicht. Meer dere aanwezigen waren in na tionaal costuum gekleed. Men kent de kleurrijke klederdrachten, waarbij het rood, wit en groen domineren en die van veel prach tig borduurwerk zijn voorzien. Men zag costuums uit de streek van Merökövesd, uit Sarköz, Ka- zar en Hortobagy. Feestkleding in blauwe zijde weelderig gebor duurd mét witte zijde. Meisjes met rode vesten, witte rokjes, rode hoofdtooi. Heren in witte hemden met wijde mouwen, afge zet met de nationale kleuren: rood, wit, groen. Schilderachtig in hoge mate. Passend in dat land van zon en licht en warmte, van edele wijn en meeslepende zigeu- nermuziek. Daar was de zanger, de bohé mien Lajos Tóth, die volksmelo dieën ten gehore bracht, liederen van het wijde Hongaarse land, van de onmetelijke puszta, de bergen, de rivieren, de schilder achtige witte dorpen, in een groene oase en de rode schitte ring van geraniums. Liederen, verhalend van strijd en liefde, van nooit afnemend heimwee naar een vredig en rustig en vrij vaderland, dat door bergen om ringde, door rivieren doorsneden, rijk gezegende, thans uit vele wonden bloedende land. Een jongeman, in Nederland studerend, hield een boeiend be toog onder de titel: „Hol van szent Isvan csillaga" „Waar is de ster van Sint Stephanus". Hjj spoorde vooral de jongere emigranten aan, hun roeping niet te vergeten. De ster van Sint Ste phanus straalt, ondanks de duis ternissen van het heden, als een vlammend symbool voor allen, die het voorbeeld van deze hei lige koning willen volgen, die willen werken voor de bevrijding van hun land, die beseffen dat het een uitverkiezing is Hongaar te zijn. Ondanks alle tragiek, on danks de eeuwige strijd die Hon garije heeft te voeren tegen de machten van nihilisme en on recht, is het een voorrecht, ge boren te zijn op die bodem, on der die zon en uit het roemrijke, ridderlijke volk der Magyaren. Een andere bekende Hongaar, opvallend door zijn grote gestalte en tragische blik, wees op de plichten die de in de vreemde levende Hongaren hebben tegen over hun landgenoten thuis. Wan- naar wij eenmaal terugkeren naar ons land en men stelt ons de vraag, wat hebt gij daarginds gedaan om ons, die achterbleven, te helpen, te bevrijden, dan kan niet worden volstaan met te zeg gen: ik was emigrant, ik zwierf rond in lompen, ik was arm, ik heb honger geleden, ik had geen werk of ik moest arbeid verrich ten, die ik niet gewend was, want dan zal, als een beschuldiging, het antwoord klinken: ook wij waren hongerig, ook wij konden 'ons niet kleden, ook wij werkten in de hitte van de dag! Maar gij waart vrij en wij werden geterroriseerd, onze dagen waren hard en vol dreiging en onze nachten waren vervuld van angst om de onzeker heid, de uitzichtloosheid van dit bestaan, om de rechteloosheid en de ontmenselijking waaraan wij waren blootgesteld. Gij, landgenoot in de vreemde, waart gij gedwongen na vol brachte dagtaak, cursussen te vol gen en vergaderingen bij te wo nen, waarin de doctrines van het communisme werden geprezen? Moest gij deelnemen aan optoch ten, aan bijeenkomsten, op straffe van uitstoting uit Uw werkkring? Werd gij belemmerd in de uit oefening van Uw godsdienstplich ten? Werden bij U in het land, dat U gastvrijheid verleende, de kloosters gesloten en de bewo ners dier inrichtingen gedwongen te werk gesteld, gevangen gezet of gedeporteerd? Kon Uw kind zijn studies niet voortzetten, om dat zijn vader geacht werd tot de klasse der voormalige kapita listen te behoren? Werd U Uw akker ontnomen, waarop gij altijd had gewerkt om Uw gezin te onderhouden? Werd gij gedwongen om te arbeiden in staatsbedrijven, nadat men U van Uw bezit had beroofd? Werd bij U tenslotte in een onheilsvolle nacht aan de deur geklopt en werd gij met achterlating van Uw schamele, doch enig bezit, gedeporteerd? Dit alles hebben wij ondervon den in ons vaderland, dit werd ons aangedaan door lieden, die zich ook Hongaren noemen. En gij, die in de vreemde, in vrijheid leefde, wat hebt gij voor ons gedaan, wat hebt gij ons te bieden, wat komt ge ons brengen? Dragen wij er zorg voor, aldus de spreker, in ons vaderland weer te keren, onze handen gevuld met schatten, een hart vol liefde en een geest, rijk aan ideeën, om met Westerse vrijheidsidealen het land van Szent Istvan te doen opbloeien in geluk en welvaart. Daarna gaf de hoofdredacteur van een Katholiek dagblad, uit drukking aan de Nederlandse sympathieën voor Hongarije. Spreker trachtte, denkend aan onze ervaringen tijdens de oorlog, zich te verplaatsen in de ge moedstoestand der Hongaren en het lijden te benaderen, waaraan deze zijn blootgesteld. Toen duizenden mensen wer den vergast, enkel om het fei-t dat zij jood waren, waren wij, die met. ontzetting van dit gru welijk uitmoorden getuigen wa ren, de gedachte toegedaan, dat de duivelse haat haar hoogtepunt had bereikt. Verder kon men toch niet gaan. Afzichtelijker metho den zou de haat niet kunnen uit denken! Maar doodde men ook het lichaam, de geest kwam vrij. Wat echter zien wij thans ge beuren? Men verminkt, men doodt de geest en laat het lichaam in leven. En deze geschonden mens wordt een ledepop. Die alle daden, ooit door hem uit heilige overtuiging gesteld en verdedigd en waarvoor hij zijn leven zou willen geven, herroept! Wat hij als man van karakter deed, was niet goed, was tegen het welzijn van de volksdemocratie! En deze mens, dit geestloze wrak, vraagt om straf! Hij smeekt alsof het een gunst ware hem te straffen! Zover is de haat gekomen. Zij maakt geen martelaren, zij laat het lichaam leven, doch vernie tigt de geest. Maar wanhopen wij niet. Gij, Hongaren, hebt Uw heilige ko ning Stephanus, gij hebt Uw kar dinaal Mindszcnty! Hongarije zal overwinnen, Hongarije zal het huidige schrikbewind, dat zijn weerga in de. geschiedenis niet heeft, te boven komen. Hongaren, Uw land zal overwinnen en met en door Uw land, zal ook Europa, zal de vrije mensheid, overwin nen. BERGEN Dat de tafeltennis sport zich nog steeds in )n uiter- iv.ntc grote belangstelling mag I verheugen en dat de beoefening ervan in ons land zieh nog steeds in stijgende, lijn beweegt, werd bewezen door de grote deelname, die voor het Zondag jl„ door de Tafeltennisver. „De Merlctten" georganiseerd tournooi, bestond. Waardering voor de wedstrijd leiding voor de voortreffelijke regeling, bewondering voor de speelsters en spelers die in spor tieve wedstrijden de tafelten nissport eigen het hunne er toe. hebben bijgedragen om dit sportfestijn tot iets groots te ma ken. De vele toeschouwers, die zowel des middags als des avonds aanwezig waren, wellicht geïn spireerd door het stralende, zo merse zonnetje, hebben kunnen genieten van uitstekend spel en met ere zii dan genoemd de par tij KooyBeukman. Omstreeks tien uur, nadat de voorzitter van de organiserende vereniging, de heer de Hond, 'n welkomstwoord had gesproken, werd begonnen met de poule's van de derdé en vierde klasse dames er» heren in het enkel- en dubbelspel. Opmerkelijk was de vooruitgang van het spelpeil van de jongere generatie, en de afde ling NHNK kan hier met recht trots op zijn. Daar zit toekomst muziek in. Nadat de tijd vorderde kwam ook het zware geschut, de eerste en overgangsklasse in actie. Op merkelijk warer» hier de resulta ten die Wever en v.d, Evden (beiden Hoorn 1 en mevr. Sinje- wel (Den Helder) wisten te be halen. Het was reeds in de avond toen eer» aanvang werd gemaakt met de finales. Ralley's van subliem gehalte waren er als bij tover slag. Mevr. Siniewel zegevierde in de derde klasse dames met als goede tweede mej. Hofman uit. Alkmaar, v.d. Eyden wist na vinnige strijd P. Leering van zich af te schudden en Visser zege vierde in de overgangsklasse over Wever. Lest best was ontegenzeglijk de partij Kooy-Beukman, die de vele toeschouwers in extase bracht. EeiiÉ aanvallende Beukman. die met zijn harde smashes maar ha merde op het bolwerk van de verdedigende Koov. Van een afstand van zes meter achter de tafel werden de ballen terug gekapt in ralley's die het uiterste van beide spelers eisten. Na afloop werden de prijken uitgereikt door de burgemeester van Bergen, en die o.m. in zijn woorden tot uitdrukking bracht, dat het een voorrecht voor Ber gen was, dat dit sportieve tour nooi daar werd gehouden. Uitslagen: Heren enkel, 4de kl. 16 poules. 1. A. Visser, Grootenbroek. 2. Schipdam, Den Helder, 3. J Deen Grootenbroek, 4. J. Lamberts. Hoorn. Heren enkel, 3de kl. 12 poules. 1. J. Lamers, Hoorn, 2. J. Deen, Grootenhroek. 3. W. v. d. Gulik, Grootenhroek. Heren enkel, 2de kl, 3 poules. H. Keysper, Alkmaar. 2. ,T. Mannes. Egmnnd a.d. Hoef. 3. H. Schneiders. Hoorn. Heren enkel. 1ste kl. 3 poules. 1. J. van Eyden, Hoorn. 2. P. Leering, Delft, 3. P. Blank, Alk maar. Heren enkel, overgangsklasse, 5 p. 1. Visser. Hoorn, 2. A We ver, Hoorn, 3. Beukman, Hoorn. Dames enkel, 4de kl. 10 poules. 1. M. Pie Bergen, 2. C. de Wit, 3. J. Boon, beiden Broek op Lan- gendijk. Dames enkel. 3de kl. 4 p. 1. Sinjewel van Gemert, Den Hel der, 2. M. Offman, 3. H. S. Krab, beiden Alkmaar. Heren dubbel, 4de kl. 2 p. 1. A. Visser en J. Deen, Grooten broek. 2. J. Noordenloos en H. Deen Grootenbroek. Heren dubbel, 3de kl. 2 p. 1. T. v. d. Gulik en J. van Wol veren. Grootenbroek, 2. J. Lamers en G. Kruisdijk, Hoorn. Heren dubbel 2de ki. 1 p. 1. W. Grainer en A. Keyker, Den Helder. Heren dubbel 1ste kl. en overg. kl 3 p. 1. Beukman en Visser, Hoorn, 2. Kooy en We ver, Hoorn. Dames dubbel, 4de kl. 1 p. 1. M. Pie Bergen en J. van Reenen Bloemendaal. Dames dubbel 3de kl. 1 p. 1M. Pie Bergen en R. Sinje wel v. Gemert Den Helder. Gemengd dubbel 2de en 3de kl. 4 p. 1. Sinjewel v. Gemert en M. Oosterbeek, 2. M. Offman en A. Kayzer, Den Helder. Gemengd dubbel 1ste kl. en overg. kl. 2 p. 1. J. van Eyden en A. Crone, Hoorn. WATERVOGELS—ZAP De eerste wedstrijd van Water vogels op het nieuwe terrein is een nederlaag geworden. Het werd een eervolle nederlaag tegen een op volle sterkte spe lend Z.A.P. De wedstrijd begon al weinig hoopvol voor Watervogels. Uit een van de vele aanvallen wist Van Oosten door een misverstand in de Watervogels-achterhoede de score te openen (0—1). Ook -de overigens matig spelende Wa tervogels-voorhoede brak enige malen, gevaarlijk door. Enige tijcj later bracht Van Oosten de stand op 02 en kort hierna liet Van 't Hert een effectvolle bal tussen de benen door schieten, waarna v. d. Berg geen moeite had om de stand op 03 te brengen. Er dreigde voor Watervogels een debacle, maar tot aan de rust hield het stand. In de tweede helft pakte Water vogels de zaken even anders aan gn de Z.A-P.-achlerhoede moest alle zeilen bijzetten om erger te voorkomen. Een hard hoog schot van midhalf Van 't Hert liet de Z.A.P-goalie door zijn handen glippen (13). Bijna had Z.A.P. de voorsprong verfpot toen Timmer na een doorbraak op on reglementaire wijze werd ge vloerd- De toegestane strafschop, genomen door Van Oosten, werd echter door Rein Dirks onder schept. Direct hierna faudeerde de Z A.P.-doelman bij een Water vogels-aanval. De strafschop werd onberispelijk door Beers inge schoten (23). Z.A.P- trok zich hierna in de verdediging terug en probeerde met snélle aanval len de nu beter optredende Wa tervogels-achterhoede te verschal ken. Aan de andere zijde miste een trekbal van Post nauwkeu righeid. Dezelfde speler kreeg hierna de kans van de dag om de partijen op gelijke voet te bren gen, maar zijn schot faalde. W.B.S.V. ZEGEVIERDE MET 2—1 OVER WESTZAAN BEEMSTER. WBSV's eerste competitiewedstrijd is een aan trekkelijke geworden. Tegen Westzaan waren verschillende nieuwe en jongere spelers opge steld. Na tien minuten nam WB SV de leiding toen een goede voorzet van J. van Etten door J. Jak werd ingeschoten. Met deze stand ging de rust in. In de tweede helft had Westzaan enige tijd het offensief, maar het gelukte WBSV het spel te verplaatsen. Jak miste in die periode een prachtige kans door alleen voor doel staande nog te missen. Even later nam hij ech ter revanche en vergrootte met een kopbal de voorsprong, 20. Westzaan zette nog eens alles op alles. Kos slaagde er in de stand op 21 te brengen. Verder liet WBSV het echter niet gaan. HOLLANDIA T. KRAAKTE DE KOOG MET LIEFST 9—1 TUITJENHORN. Het pas ge promoveerde De Koog kon in de eerste competitie-wedstrijd in afdeling 2C tonen wat het waard was legen Ilollandia T. Deze wedstrijd als maatstaf nemend ziet het er voor de Koogers somber uit. Ook voor de sterkte van Hollandia T. kan deze wedstrijd niet maatgevend zijn, daarvoor werd het de Hollandianen wel te makkelijk gemaakt. Van de aanvang af pakte Hol landia T. energiek aan. Goed en vlot samenspelend werd de Koger verdediging op de proef gesteld en al spoedig bleek deze verdediging te licht. Binnen de vijf minuten was het 10 en voor de wedstrijd 10 minuten oud was, had de doelman van de Koog reeds voor de derde keer de bal uit het net gevist. Toen eindelijk de aanvalslinie van de Koog in touw kwam, bleek, dat er een paar snelle mannen bij waren. Door te traag ingrijpen der Hollandia T.-ver- dediging kwam er een kansje, dat prompt benut werd. Overi gens zijn de Kogers het verdere gedeelte van de wedstrijd niet werkelijk gevaarlijk geweest. Een enkel goed schot vond de keeper van Hollandia T. op zijn weg. Het tegenpunt bracht geen keerpunt in de strijd. Integen deel met een waarlijk prachtig doelpunt werd de stand spoedig op 41 gebracht. De ruststand was 61. De tweede helft van de wedstrijd bracht niet veel nieuws. De stand werd uitein delijk gebracht op 91. Zelfs werd nog een strafschop gemist. ZEEVOGELS-ZEGE BELET DOOR KNOLLENDAM KEEPER Het is de Egmondse Zeevogels niet gelukt om in de eerste com petitiewedstrijd op beide punten beslag te leggen. Wel was het bijna de gehele wedstrijd de meerdere, maar doelpunten be slissen nu eenmaal. Na enig verkennen van beide zijden nam Zeevogels het ini tiatief en zette een mooie aan val op die echter op niets uit liep. Bij een Knollendam-aanval liep de rechtsbuiten door de ver dediging van Zeevogels heen, doelman Twisk kwam uit zijn doei, de bal werd voorgezet en de Knollendam-midvoor schoot in het verlaten doel. Toen kwam Zeevogels opzetten. Wittebrood won een duel met de Knollen dam-keeper, en schoot in. doch de rechtsback wist de bal uit doel te koppen. Na 20 minuten spelen raakte de Zeevogels-kee per bij een aanval van Knollen dam geblesseerd, bleef geruime tijd op het veld liggen doch speelde hinkende verder. Direct hierop zette Kleverlaan met een ver schot rechtsbuiten de Waard aan het werk en deze wist op fraaie wijze de gelijkmaker in het doel te werken. 11. Met deze stand brak de rust aan. Na de rust nam Zeevogels het spel geheel in handen. Toch was het weer Knollendam die het eerst doelpuntte. Eerst tier, minuten voor het einde wist midvoor Groot op keurige wijze onhoud baar te doelpunten. Wat Zeevo gels in de laatste minuten ook probeerde, de winnende goal bleef, dankzij de prima werken de Knollendam-doelman, uit. Hedenmorgen om ongeveer half vijf is ter hoogte van Breezand op de afsluitdijk een vrachtwa gen van de Volendammer Vis handel K. ingereden op 'n Volks wagen, die deel uitmaakte van 'n militaire colonne. De bestuur der van de Volkswagen, de 20- jarige L. uit Rotterdam, was op slag dood. De vrachtwagen kantelde, maar de chauffeur kwam met de schrik vrii. Later bleek, dat hij toch een lichte her senschudding had opgelopen. Eén van de militairen viel door de schrik uit de auto, kwam met zijn hoofd op de stenen terecht, eh liep naast een hersenschud ding een gespleten tong op. MUTATIES ONDERWIJZEND PERSONEEL ST. PANCRAS. Op voorstel van Burgemeester en wethouders verleende de raad eervol ontslag aan de onderwijzer aan de open bare school, de heer C. v. d. Tak, onder dank voor de vele goede diensten aan het onderwijs be wezen. Des middags had reeds het afscheid plaatsgevonden in de Openbare Lagere School. Als tijdelijke leerkracht werd benoemd mevr. Kriek-Baas uit Langedijk. Ook werd eervol ont slag verleend aan mevr. de Jong Brinkman, met dank voor het uitstekende handwerk-onderwijs. ERNSTIG VERKEERSONGEVAL WINSCHOTEN Zondagmid dag had op de Beertsterweg nabij de weg naar Bovenburen een ernstig verkeersongeval plaats. Op het moment dat de motorrij der L. T. uit Drieborg haar wilde passeren, kwam de 43-jarige echtgenote van de heer G., uit Oostwold, met de fiets te vallen. De vrouw liep een zware hersen schudding op en een verwonding aan het hoofd. Ze werd op advies van dokter Vogelenzang naar 't ziekenhuis vervoerd. Haar toe stand is zorgwekkend. Een jon gentje, dat bij haar op de fiéts zat kwam er zonder enig letsel af. Ook het 3 jarige dochtertje dat naast haar reed, kwam met de schrik vrii. N.-SCHARWOUDE. 11 Sept.— 15,000 kg aardappelen, eigh. 6,90—9,40; bl. eigh, 8—8,70; koop- mans bl. 8,70—8,80; Alfa 8, meer. landers 8,40; bevelanders 8.30 8,40, bintjes 8,70; bonken 5,90 9,20; 200 kg andijvie 6; 3400 kg kroten A 7,40—7,70; B 4; 200 kg zilvernep 55, driel. 23; uien 4; 10.000 kg rode kool 39,10; 1200 kg gele kool 8,10—10,10; 700 kg groene kool 14,90: 82.000 kg witte kool 4,20—9,70; 15.000 kg slabo- nen 46—62, II 38—45; afw. 28— 35; 750 stuks bloemkool AI 21 26; A II 13—14; afw. 8. ALKMAAR, 10 Sept. Aard appelen 710, slabonen 4670, stamsnijbonen 2031, pronk 26 41, kom'.ommers 8—24, tomaten A 2032, bonken 1620, stoksnij- bonen 4669, bloemkool I A 20 30, I 1520, II 814, rode kool 413, sav. kool 6.50-14.50, spi nazie 5—30, sla 2—11, postelein 720, andijvie 5.5013, rabarber 10, bieten 79, waspeen 1127, uien 1116, prei 15, soepgroenten 24, appels; jam. grif 40—46, meloen 2256, clapps 2256, muscaat 70—96, alicante 79—03, frankenth. 691.06. HEILOO, 10 Sept. -Spereie- bonen 38—66, snijbonen 34—59, pronkbonen 3140, kropsla 3—1L komkommer 8—16, bloemkool 11 —36, spinazie 22—28, tomaten 25 —33, wortelen 16—20, meloenen 1948, peren, 11239, pruimen 1635, bramen 1.201.80. WARMENHUIZEN 17.000 kg aardappelen eigenh. 8.1010.50; bl. eigenh. 8.30—9.30; bintjes 8-60; koopm. bl. 8.90; schotse muizen 9.30: 7200 kg slabonen 4252; afw. 3341; 11500 kg witte kool 4,40 —5.10; 1300 kg gele kool 13; 6600 kg rode kool 4.207 40, ALKMAAR 5 Paarden 550 850; 1 veulen; 126 koeien 500 1060; 1ste kwaliteit 2.602-75; middensoort 2502.60: overige soorten 2.202-50; 15 Graskalve ren 120—250; 28 nuchtere kalve ren 4085; 20 vette schapen 80 140; 201 varkens, vlees- en spek- varkens 2.102.18; lichte 198 2.10; zeugen 1.902. Het aantal aangevoerde koeien is even minder geweest dan de laatste weken. De animo voor deze dieren was echter groter, met als gevolg, dat de prijzen iets ziin gestegen. De handel, die bii de aanvang even trekkend was, kon later goed genoemd worden. Bij de varkens bestond wel veel vraag naar spekvarkens, doch het aantal dezer dieren was maar zeer gering. Voor de lichte varkens bestond heel weinig be langstelling. De markt gaf dan ook een wisselvallig beeld te zien. De handel is bij het begin stug, bij afloop echter matig geweest. De verkoop van varkens geschiedt hier met kortinir op 't levende gewicht. ZWAAG, 10 Sept. Aardappe len 5.80—10.90, spinazie 17—30, uien 8.6014,10, bieten 4.608.10 chin, kool 8, sav. kool 6.80—18, witte ko ol33.30, rode kool 5.20 —10.30, slabonen 31—62, sni.jbo- nen2772, tomaten 1236, aug. 171.47, breekpeen 8.50—9.10, waspeen 2731, andijvie 613, sla 3.70—9.50, bloemkool 838, komk. 815, perziken 228, wit te pruimen 9.30, reine vict. 6—43, witte druiven 761.14, alicanten 92, frankenth. 5291, westfrisia 80, proeftuins grote blauwe 70 1.12, emil froyal 70—93, bramen 82, transp. de crons. 620, zigeu nerin 640. ceswick 523, zoete kroon 1416. manks codlin 7—30, iames grieve 646, eliison's orange 6—34, buerre merode 6 26, clapps fav. 452, triumph de vienne 1557, suikermeloen 12 48, annanasmeloen 3550, netme- loen 1035, trospeen 425, seig neur d'esperen 637, beurre beu- ke 727, juttepeer 1343, prins peer 1124, marguerite marïlat 1540, benonie 15—40, rijpe ton- neboer 1022, reine claude 658, zoete kwets 619, reinswoude 7 17, belle de louvain 725. LANGEDIJK, 11 Sept. 2500 kg aardappelen, eerstelingen 8.40 bl. eigenh. 9.309.60, 20.000 kg rode kool 48,40, 25.000 kg gele kool 7.9011.80, 10.000 kg groene kool 6.90—10.20, 140.000 kg witte kool 3.50B.90, 5000 kg uien 11.80 12.40, 4000 kg bieten A 7.80 8.10, 2000 kg andijvie 5.106.30, 600 kg tomaten A 23, 6000 kg sla bonen 4665. 4000 stuks bloem kool A I 17.20—24.80. Familieberichten 1901 1951 16 Sept. a.s. hopen onze lieve Ouders en Groot ouders C. DEKKER en G. DEKKER-WAHLEN hun 50 jarige Echtver eniging te herdenken. Dat God hen nog lang moge sparen is de wens van hun dankbare kinde ren en kleinkinderen Amsterdam: M. Dekker Joh. Dekker-Groot Krabbendam: L. Dekker M. Dekker-Mekken en kind Bergen N.H.: M. Smit A. Smit-Dekker en kinderen Receptie Zondag 16 Sept. van 23.30 uur Krabbendam, Sept. 1951 Advertentiën Allen die blijken van belangstelling toonden bij onze buitengewoon geslaagde opening, bren gen wij onze welgemeen de dank. Alkmaar, Sept. 1950 Spoorstraat 65 ARTS - ALKMAAR AFWEZIG tot 2 October Luxe Brood- en Banket bakkerij GEBR. HEIJNIS Spoorstraat 65, Alkmaar vraagt voor spoedige in diensttreding Leeft. pl.m. 1617 jaar gevraagd per 1 Oct. in R.K. Middenstandsgezin met kinderen te Zeist, Centr. verwarming, was buitenshuis, hulp van 2e meisje. Loon f 15.per week. Br. onder no 91760 bureau van dit blad. Twee nette meisjes zoe ken GEM. KAMER in Alkmaar of omgev. Br. no. 12390, bur. v. d. blad. B.z.a. een GEVORDERD KLEERMAKER - Adres v. d. Steen, Meerweg 45, Bergen. DAGMEISJE gevr. bij bej. echtpaar, van 95 uur met middagkost. Adres: Curtiuslaan 5, Blockhovepark, Alkmaar B.z.a. NET R.K. MEISJE 21 j„ als hulp in de huis houding in kl. gezin. J. Balvers, Dorregeest 1, Uitgeest. B.z.a.: NETTE JUFFR., als hulp in de huish., ook gerp lichte verpleging te doen. Br. no 12375 A, bureau van dit blad. Wegens enugr. ter overn. aangeb. gehele INBOE DEL en 'n KINDERW. Oosterzij 11, Heiloo. ALKMAAR met ronde hals, alleen wit, 85 oin. lang. zolang de voorraad strekt in een grote maat, prima 1.95 kwaliteit prima elastiek, met rab- - ber knop en roestvrije AQ schuiver, per paar extra voordelig 3-delig, onmisbaar in de huishouding 2-vaks, speciaal koopje onmisbaar tegen de wes- penplaag ALKMAAR vraagt voor spoedige indiensttreding met Mulo-diploma voor lichte administratieve werkzaamheden. Schrift, soil, of pers. aanb. dagelijks van 1012 en 25 uur ALKMAAR VJ GROTE HANDELSZAAK te HAARLEM biedt een zeer goede positie aan voor voor de verkoop van stofzuigers aan particulieren teneinde een nieuw rayon op te bouwen, in staat leiding te kunnen geven en zo mogelijk in bezit van auto. Br. onder no. 2664 WensTïigs Adv.bur., Haarlem, VERLOREN 3 Sept. door thuiswerkster, donkerbl. geknipt herenvest. Daar thuiswerkster hiermede gedupeerd is, terug be zorging tegen beloning. Stationsstr. 63, Alkmaar. Gevraagd R.K. HULP in de HUISHOUDING, zelf standig kunn. werken en eenv. koken. Per 1 of 15 Oct. Lft. tot en met 45 jr. Z. g. g. onn. zich aan te melden. W. Buts, Grote Houtstraat 13, Haarlem. HUIDCORRECTIES doen wij uitwendig en onzichtbaar. ONTHARINGEN doen wij inwendig, onzicht baar en pijnloos Schoonheidsspecialist en Haardcskundige, Gedipl. o. medisch toezicht. Oudegracht 225 Telef. 3528, Alkmaar MATADOR Het enige R.K. Dagblad rooi ZWOLLE Losse mm.prtjs IS cent. LICHT- en KRACHT INSTALLATIE Electr. Techn. Bur. Spoorstraat 67 Alkmaar DANSLES Vandaag, Dinsdag II Sept., aanvang danscursus voor be ginners, 7 uur, voor gevorderden. 9 uur in Hotel Igesz te Schagen. Dansschool SPORTSCHOOL J. KUILMAN, Alkmaar en O. Aanvang nieuwe cursus in Jiu-Jitsu en Jndo op a.s. Donderdagavond om 3 uur in gebouw Patronaat, v. Veenweg, H.H. Waard Znid Inschrijving nieuwe leerlingen op dit adres momenteel voor direct nog af te geven. Wij verzoeken onze afnemers hiervan goede nota te willen nemen. Vert. GULF huisbrandolie NIEUWE SLOOT 2 Telefoon 2430 's-GRAVENHAGE Zondag hebben wi zo kun het 't be genomen door ov( beroemde „India 18.000 man van 5 Daarom kwam Band, die al even l de divisie zelf, de zo'n zestig leden daar afgelopen Zoi grote trucks ons ter rijden om daar een eert te geven. In een minimum den hun klapstoele muziek opengevouv wachten was slecht; van de H. Mis, die aan de andere zijde rein in de open luci Het aantal num divisie-band die kan vergelijken met kapel der Koninklij ten gehore bracht i ring niet te noemer Als interessante mag niet onvermei een Nederlandse s Middelman uit de gastdirigent optrad met stomheid ges Hollanders en Air hoe hij daar „Alte „Leichte Kavalerie' einde van het con< helmus dirigeerde, laatste ging zoals v toe nog niet gehoorc dat ons volkslied t( gaf hij het dirige aan zijn Amerikaan daarop het Amerika liet spelen. En dat was het MUIS ZE KERMIS PURMEREND. o vond tegen heeft een muis veroorzaakt in ei matorhuisje te stadje viel in du door kwam de enige uren eerde spronkelijk was aan haar einde, hazen" voogden met petroleuml kaarsen hun zak de te houden, dot te kermisgange reeds naar hui noodverlichting Te half twee was voorziening weer AARDAPPEL ROTTERD ROTTERDAM, Klei 35 mm opwa f 8.509; Bintjes Koopmans blauwen Zand: Nieuwland len f 9.25. Voer: Zieke aard f 4.75; gezond vel Alles per honder berekend op de waarden, vastgestel verkoop van consi pelen op wagon, sc WOENSDAG 12 Hilversum I, i VARA, 10.00 VARA, 19.30 24.00 VARA. 7.00 nieuws, 7.18 g] nieuws en weerber. twee plaatjes gezeg de huisvrouw, 9.00 9.309.35 watersta boekbespreking, 10.C ding, 10.20 gram.mu de vrouw, 11.00 gra accordeonmuziek, 11 tuinbouwmededeiing platteland, 12.38 or kalender, 13.00 ni lichte muziek, 13.45 14.00 Gesproken p gram.muz„ 15.00 kin pianospel, 15.30 voi 16.05 voor de jeugd muz„ 17.45 Regerii drs. C. A. O. van IS „Het grote offerfeei lam in Indonesië", 18.15 varia, 18.20 m tage, 18.30 actualite strumentaal kwarte cialisme en Utopië" instrumentaal trio, jeugd, 20.00 nieuw tiek commentaar, 2 le orkest, 20.45 „De op ge leeft", hoors portage, 22.00 omr< „Aardappelen", ca nieuws, 23.15 sport, auz, 23.45—24.00 01 Hilversum H, 2 24.00 NCRV. 7.00 nieuws, 7.15 gi Een woord voor d nieuws en weerber., muziek, 8.45 gram.rr de zieken, 9.30 grar morgendienst, 11.00 11.30 gram.muz„ 12; tuinbouwmededeiing no en viool, 13.00 i militaire reportage 13.20 marinierskapel centr. diaconale co: de Geref. Kerken 14.45 voor de meis merorkest, 15.45 grj voor de jeugd. 17.1 18.00 koorzang, 18.2 orkest, 19.00 nieuw; 19.15 „Fotografischs Amerika", orkest, muz., 19.40 Radio nieuws, 20.05 grar „Emigratie naar Ca rie, 21.05 gev. „Zwerftocht door he ten", reportage, 22. 22.25 vocaal ense avondoverdenking, 23.15 amusementsm 24.00 grammuziek.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 4