Internationaal Monetaire Fonds steunt anti-inflatie-programma's Agrarische afdeling speciaal op het kleinbedrijf gericht Door bij te springen als de Marshall-hulp eindigt Grote importeurs lieten nagenoeg verstek gaan Machinist reed met trein de vrijheid tegemoet Vliegtuig van de V. N. schond de neutrale zone DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Een trein reed de vrijheid in De kleine handel Priesters voor de rechtbank Het Perzische olie-ultimatum Prins Aschwin gehuwd De Grote Drie in Washington 5 7ste Utrechtse Jaarbeurs opent lui Luchtmachtoefening „Cirrus" Winkelsluitingswet in de Kamer 25 Tsjecho-Slowaken vragen asyl in Duitsland Weer een Hongaarse bisschop verdwenen UNO-bevelvoering betuigt zijn spijt Dodelijk verkeersongeval Ons land op de wip Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., Inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 et. per m.m., minimam f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 et. per m.m. Bij contraet belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stampei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE?, VAN HEDEN Pagina 1 Woensdag 12 September 1951 46e Jaargang No. 12270 Kantoren: HOORN, Draafslngel 59, teL 4243, Grote Noord 77» teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HET SPREEKT VAN ZELF, dat de moeilijkheden, welke wij gis teren, mede aan de hand van het practische betoog van de directeur van de Jaarbeurs, hebben opge somd voor de toestanden en ver houdingen in het middenstands- bedrijf, in bijzondere mate de kleine handel treffen. De kleine handel, dat zijn de zelfstandigen dus in kleinhandel en ambacht. De z.g. kleine zelfstandigen. Wanneer mr. Milius zegt, dat de positie van de Nederlandse middenstand verre van rooskleu rig is, dat de ontwrichting van de binnenlandse markt en op de wereldmarkt ontbindend werkte in het middenstandsbedrijf, dat de tijdelijke kunstmatige opleving, met speculatieve tendenzen, een ongezond verschijnsel is gebleken dat een moeizaam aanpassings proces nodig is, dat zware belas tingheffingen de beschikking over contante middelen tegenwerken (liquiditeitsmoeilijkheden), dat wel vermindering van koopkracht is te vrezen, maar geen betekende daling van de prijzen, enz., dan is het duidelijk, dat de „kleine handel" daar het eerst, het meest en het zwaarst de dupe van wordt. Toen spanningen tussen lonen en prijzen een jaar jaar terug op hun hevigst waren, zwaar, wel te zwaar ook, werd ingegrepen in het prijspeil, hebben wij er meer malen op gewezen, dat een anti sociale strekking aan prijsregelen- de bepalingen niet kon worden ontzegd. Want de kleine midden stander kon de gevolgen van la gere en verlaagde prijzen minder goed opvangen, dan de grote. Voor een deel let wel, voor een deel is dit bezwaar nu welis waar vervallen, omdat althans vele prijzen een tendenz van ver hoging te zien gegeven hebben, maar daar zijn andere moeilijk heden voor de kleine handel voor in de plaats gekomen! Op zichzelf is dit geen nieuws, maar het is toch nuttig, dat er nog eens weer over gesproken is, op een wijze, als de Jaarbeurs directeur dit in zijn rede voor de binnen- en buitenlandse pers heeft gedaan. Men zou er, in deze tijd van nivellering en pogingen tot koude socialisering, aan ont wennen, waarde te hechten aan een brede laag van zelfstandigen, groot en klein, welke voor een gezonde ontwikkeling van de maatschappij onontbeerlijk is. Welnu, mr. Milius wijst er op, dat in het bijzonder de kleine detailzaken met een betrekkelijk laag omzetcijfer zich in moeilijk heden bevinden, omdat zij immers het meest kwetsbaar zijn". En hier gaat het vooral over de z.g. liquiditeitsmoeilijkheden. Ook van de middenstand en de handels ondernemingen is het bedrijfs kapitaal steeds verder ingekrom pen. Dit proces komt o.a. duide lijk tot uiting in de balans van de middenstandsbank, die in de afgelopen na-oorlogse jaren ge leidelijk een afneming van het tegoed en een stijging van de cre- dieten laat zien. Dit proces van vermindering van de liquiditeit heeft in de af gelopen maanden een versneld tempo aangenomen en bijgevolg kan men, aldus sprak de genoem de autoriteit in zijn Jaarbeurs rede, „nauwelijks een midden stander ontmoeten, die niet op de een of andere wijze met liquidi- teitsmoeilijkheden heeft te kam pen". Ruim zestig procent nu van de detailzaken moet tot de kleine middenstand gerekend worden. Meer dan de helft! In de huidige toestand betekent dit inderdaad „een aanzienlijke bedreiging voor de gehele Nederlandse midden stand". Allerwegen wordt de klacht vernomen, dat de huidige belastingpolitiek èn de te kleine winstmarge, zulke grote hinder palen vormen voor de „continuï teit" van het middenstandsbedrijf. De redenaar drong er op aan, ten spoedigste tot een herziening té komen. De grote vraag is natuur lijk, of dit in de practijk van het heden en de naaste toekomst te verwezenlijken valt Maar mr. Milius geeft niet alleen zijn eigen mening. Hij ver tolkt, zo liet hij urtkolnen, ook de mening uit de verschillende takken van het bedrijfsleven en zo heeft hij ook het oor te luiste ren gelegd bij het middenstands bedrijf over een ander, hoogst- actueel punt, dat wel zeer bijzon der de aandacht verdient. In het middenstandsbedrijf is men van mening en het is be langrijk, dat dit op deze gezag hebbende plaats zijn weerklank kon vinden „dat het volkomen onjuist moet worden geacht, dat bij de prijszettingen wordt uit gegaan van de historische kost prijs". Door de winstmarges op deze basis te berekenen, is de ondernemer niet in staat, zijn voorraden op het oude niveau te handhaven, moet hij interen op zijn kapitaal en is het hem onmo gelijk, tot uitbreiding van zijn activiteit over te gaan. Zijn moei lijkheden worden nog vergroot door het feit, dat noch de fabri kant, noch de grossier bereid zijn om credieten te verstrekken. Inte gendeel, er wordt zelfs op aan-, gedrongen, dat hij „cash" betaalt. Evenmin zijn de banken geneigd om het credietrisico te aanvaar den. „Een en ander houdt in, dat de kapitaalkrachtige middenstands- bedrijven, zoals de grote filiaal- ondernemingen en coöperaties, steeds meer terrein kunnen win nen onder de zelfstandige midden stand en het gevaar bestaat, dat in nieuwe woonwijken alleen deze Te Londen is Dinsdagmiddag in Caxton Hall het huwelijk gesloten tussen prins Aschwin, de broer van Prins Bernhard en mevrouw Simone Louise Watzdorf. Prins Bernhard (links) biedt het bruidspaar zijn gelukwensen aan. (Telefoto ANP). WASHINGTON, 11 Sept. (A.N.P.). In het jaarverslag van het internationale monetaire fonds over de 12 maanden per 30 April j.l. wordt erop gewezen, dat 1950 het eerste na-oorlogse jaar is geweest, waarin zodanige vorderingen werden gemaakt naar een algemeen evenwicht in de betalingsbalansen, dat dit doel in zich scheen te zijn. Omstreeks medio 1950 waren aanzienlijke vorderingen gemaakt tot het bedwingen van de na-oor logse inflationistische krachten, doch de monetaire situatie was op dat tijdstip over het algemeen nog niet gunstig, waarbij de tendens in de richting van inflatie de overhand dreigde te krijgen op de tendens in de richting van (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT, Dinsdag De vlaggen zijn dan weer gehesen op de Jaarbetir&gebouwen aan Vredenburg en Croeselaan, 'n week later dan normaal. Eén wapperde er nog niet eerder: het rood wit van de Republiek Indonesië, voor het eerst officieel vertegen woordigd met stands, die door de Delitse Rubber-stichting en het Amsterdamse Thee-Bureau werden ingericht- Het regent op het openingsuur, dat overigens feestelijker is dan wij in lang ge wend zijn: Franse spoorwegmannen blazen de lucht vol haastige muziek en de Utrechtse middenstand is zowaar ook voor deze gelegenheid uit de slof geschoten: de straten volop versierd en des avonds de lichtjes aan. Maar al waaien de wimpels: de handel komt slechts traag op gang. Op zo'n eerste, dure Jaar beursdag kaarten vier gulden is het altijd wel kalm, maar het schijnt nu toch bepaald stil. De verwachtingen zijn ook niet hoog gespannen. Er is weer een uitgebreide groep schoenen op de vorige beurs liet zij ver stek gaan doch zij is er meer ter representatie dan dat men zaken verwacht: de najaars bestellingen zijn al lang gedaan, voorzover er ruimte voor was op de krakende winkelzolders. Men ziet de nieuwe modellen, vooral de zeer laag uitgesneden pump, en de opvallende nevenkleuren der grote mode: kardinaalrood, klimopgroen, caramel, claret. Ook bij de lederwaren-handel is de melk al afgeroomd door de „voorbeurs" in Amsterdam. Toch is er nieuws: kleine plastic-arti kelen, hoogfrequent gelast, zodat geen stikwerk is te zien. „De vloed komt op", heeft mr. Milius ter inleiding van deze beurs gezegd, „de bakens moeten worden verzet". Dat heeft speci aal ook wel gegolden voor de Agrarische afdeling, sedert 1936 van de Najaarsbeurs onafschei delijk. maar ditmaal opvallend anders van karakter. Herinneren we ons van vorige keren tientallen soorten tractoren en uitgebreide collecties groot- landbouw-werktuigen: de impor teurs daarvan hebben thans na genoeg allen verstek laten gaan, vooral wel omdat zij hun zinnen krachtige ondernemingen tot nieuwe vestigingen zullen kun nen overgaan". In deze laatste vetgedrukte alinea zit de angel in het vlees van de huidige ontwikkeling van het middenstandsbedrijf! Het fun dament van de zelfstandige onder nemer, vooral van de kleinere, wordt uitgehold. Belasting- en prijzenpolitiek kunnen op deze wijze de werking van „koude sa nering" hebben. Dit tegen te gaan, is op de eerste plaats de taak van de georganiseerde middenstand, die stellig niet buiten de hulp van de overheid kan. Wij hebben nog vertrouwen, dat deze over heid naast en tegenover de noodzaak van een bepaalde finan ciële politiek de helpende hand in voldoende mate zal blijven toe steken, om te bewijzen, dat het niet het doel, maar het onge wilde, onaangename gevolg van verschillende overheidsmaatrege len is, dat de zelfstandige midden standsondernemer, in het bijzon der de vele kleinen, in de knel raken. De grote stimulans voor een krachtige „middenstandspoli- tiek" moet echter komen van de middenstand-zelf, als hij de on misbaarheid van zijn zelfstandig heid bewijzen wil. hebben gezet op een beurs dn het voorjaar die zij tot nog toe we gens gebrek aan ruimte niet heb ben gekregen. Wij zijn benieuwd hoe men dit varkentje gaat was sen. Een grote agrarische voor- jaarsbeurs, maar dan ook hele maal voor de agrariërs alleen? Het is in ieder geval vreemd hier thans zulke namen als Ford- son, Ferguson, Allis Chambers en anderen te missen. Daarente gen is er nu veeleer een oriënta tie op het kleine boerenbedrijf en op de klein-landbouwwerktui- gen-industrie van eigen bodem, die hier nu zó volop haar kansen krijgt, dat de beurs er des te in teressanter op is geworden juist voor al die mensen voor wie het toverwoord „mechanisatie" (ove rigens geen écht toverwoord: er is na de oorlog geen groter ver gissing gemaakt dan door die en thousiasten die de 1 P-K. haver- motor zoveel mogelijk hadden willen zien uitgebannen) tot nog toe een onbetaalbare leuze bleef. (Zie vervolg pag. 3.) FONTAINEBLEAU. Een oefe ning voor de luchtmachten der landen, aangesloten bij het Noord Atlantische Pact, die de naam „Cirrus" zal dragen, begint op 28 September en eindigt op 30 Sep tember. NAAMSVERANDERING DEPARTEMENT VAN SOCIALE ZAKEN 's-GRAVENHAGE. Naar wij vernemen zal ingaande 15 Sep tember de naam van het departe ment van Sociale Zaken gewijzigd worden in die van: departement van Sociale Zaken en Volksge zondheid. (Van onze parlementaire redacteur) Het eerste wetsontwerp, waar over de Tweede Kamer in het nieuwe zittingsjaar zal beraad slagen is het wetsontwerp tot regeling van de winkelsluitings wet. Het ligt in de bedoeling, dat in de vergadering van Donderdag 20 September zal worden beslo ten nog direct een aanvang te maken met de behandeling van dit ontwerp. MONSTERPROCES BOEKAREST IN (Ass. Press). Naar het Rus sische persbureau Tass meldt is Maandag te Boekarest een proces begonnen tegen tien mannen, die beschuldigd worden van „spion- nage voor Engeland, de Ver. Sta ten en het Vaticaan". De beklaagden zijn: Augustin Paha, R. K. Bisschop van Timi- soara en Banat, Clement Gatti, priester van de Italiaanse kerk in Boekarest, Joseph Eraldo Pintor, employé van de Italiaanse diplo matieke missie in Boekarest, Jo seph Schebert, priester en kanun nik van de R. K. Kathedraal in Boekarest, Adalbert Boros, bis schop en rector van een R. K. seminarie in Timisoara, Joseph Valutnerm, Pauselijk prelaat en hoofd van het R. K. Episcopaat van Timisoara, Ionn Geber, pries ter en secretaris van het R. K. Episcopaat van Timisoara. SELB (A.P. en Reuter). Een Tsjechoslowaakse machinist is gis teren met trein en al naar Beie ren uitgeweken om het commu nistisch regiem in zijn vaderland te ontvluchten. Spoorwegbeambten te Selb (Beieren) verklaarden telefonisch tegenover Reuter, dat de machi nist alle verbindingen van de noodrem in het treinstel onklaar had gemaakt en met een snelheid van ongeveer negentig kilometer langs de controlepost aan de grens was gereden. Er waren 111 passa giers in de trein benevens het gezin van de machinist. De trein was afkomstig van Praag. De machinist der locomotief verklaarde, dat hij en 24 anderen in de trein „politieke vluchtelin gen" waren, die politiek asyl zochten. De anderen, aldus verklaarde hij tegenover de grensautoritei- ten, waren „onwillige" passagiers 77 mannen en vrouwen, zes kinderen, twee Tsjechische solda ten en een Tsjechische politie- Doordat de machinist het nood remsysteem buiten werking had gestéld, konden de bewakers de trein niet tot stilstand brengen. deflatie. Door de vijandelijkheden op Korea en de uitbreiding van de herbewapening zijn nieuwe in flationistische problemen ontstaan. Het fonds is van mening, dat zo veel mogelijk gebruik moet wor den gemaakt van monetaire en fiscale maatregelen, teneinde in flationistische tendenzen tegen te gaan. De huidige situatie der wereld betalingen kan niet worden be schouwd als een stabiel voorbeeld voor een vredeseconomie. Zij kan dit alleen worden indien in de eerstkomende jaren de productie buiten de Ver. Staten toeneemt en enige aanpassing plaats vindt wat betreft de verhouding tussen de prijzen voor primaire en in dustriële goederen. De valutapolitiek. Er wordt op gewezen, dat de leden van het fonds bij hun anti- inflatiepolitiek in de eerste plaats gebruik moeten maken van maat regelen, welke de inflationistische druk in het eigen land bestrijden in plaats van te trachten deze druk naar elders over te hevelen door een wijziging in de wissel koersen. Wat de algemene valuta- politiek betreft wijst het fonds erop, dat handhaving van stabiele wisselkoersen vrijwel altijd het doel van alle landen is geweest. In de toekomst verwacht het fonds een aanzienlijke verzach ting der valutabeperkingen. Het fonds blijft van mening, dat er ondanks de krachtige na-oor- logse tendens in de richting van bilateralisme en beperkingen, veel gewonnen kan worden door verder te gaan met liberalisatie van handels- en betalingsverkeer en van vermindering van discri minerende maatregelen. Het na-oorlogse herstel in de wereldgoudproductie werd in 1950 voortgezet. Ongeveer de helft der goudproductie van 1950 werd aan de officiële reserves toege voerd, de andere helft werd op genomen voor industrieel of ar tistiek gebruik of werd geham sterd. GELUK BIJ EEN ONGELUK De 15-jarige Kohla uit Schüttorf, maakte per fiets een uitstapje naar Tecklen- burg. Hij werd daarbij het slachtoffer van een ver keersongeval en moest in bewusteloze toestand met ernstige verwondingen in 't ziekenhuis worden opgeno men. Na enkele dagen kwam hij weer tot bewustzijn. Een verpleegster kyiam zijn per soneelsgegevens opnemen en tot beider verbazing bleek, dat zij niet alleen beiden Kohla heetten en uit Breslau kwamen, maar bovendien nog broer en zuster waren. Sedert hun vlucht voor de Russen, vele jaren geleden, waren zij van elkaar ge scheiden geraakt en hadden sindsdien geen levensteken meer van elkaar gehad. Het internationale monetaire fonds heeft gisteren een nieuw pro gramma voorgesteld, dat ten doel heeft vooral de West-Europese landen, voor wie het volgend jaar een einde komt aan de Marshall hulp, in staat te stellen een uitge breider gebruik te maken van de acht milliard dollar omvattende fondsen van het I.M.F. Het jaarrapport van het fonds pleit voor voortzetting van het streven om de valuta-beperkingen te verminderen, en raadt een algemene revaluatie op dit ogen blik af. Verder neemt het I.M.F. het standpunt in, dat officiële pari waarden te verkiezen zijn boven fluctuerende wisselkoersen. Het rapport wijst voorts op de nieuwe inflationnaire tendenzen en beveelt het nemen van fiscale en monetaire maatregelen aan om de inflatie te bestrijden. (A.P.). De Perzische regering was gisteren van plan het olie ultimatum 's avonds nog aan Averell Harriman te sturen met het verzoek dit aan Londen door te zenden. Hierbij schijnt Teheran de hoop te hebben, dat de speciale verte genwoordiger van president Tru man in het ultimatum aanleiding zal vinden te proberen een volle dige breuk tussen Perzië en Groot Brittannië te voorkomen. De regering hoopt dat de ver klaring zal leiden tot een her vatting van de besprekingen. Ten gevolge van de Britse economische druk op Perzië is vandaag de koers van de dollar op de zwarte markt met 20 pet. gestegen. AMSTERDAM. Gisteren is te Londen in Caxton Hall het huwelijk gesloten tussen prins Aschwin en mevrouw Simone Louise Watzdorf. Prins Bernhard en prinses Armgard waren bij de huwelijksvoltrekking, die een strikt besloten karakter droeg, aanwezig. BOEDAPEST (K.N.P.). Se dert twee maanden is de wijbis schop van Székesféhervar in Hon garije, Mgr. Imre Kisberk, niet meer in zijn bisschopsstad gezien. Noch de geestelijkheid van zijn bisdom, noch de Hongaarse bis schoppen weten, waar hij is of wat zijn lot is geworden. Zij ver moeden echter, dat de Hongaarse politie Mgr. Kisberk vasthoudt. Mgr. Kisberk werd in Maart van dit jaar bisschop gewijd. Zijn verdwijning heeft onder de gelo vigen de gevoelens van onrust en bitterheid versterkt. WASHINGTON (A.P.). De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dean Acheson en zijn Britse ambtgenoot Herbert Morrison hebben gisteren de stij gende prijzen op de wereldmarkt en hun terugslag op de Weste lijke herbewapening besproken. De tweede conferentie van de Grote Drie was gewijd aan eco nomische problemen en de moei lijkheden in het Verre Oosten. Rusland heeft heden openlijk gereageerd op de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken te Washington met de op merking, dat deze bijeenkomst hoofdzakelijk ten doel heeft, de verdere herbewapening van West Duitsland te bespoedigen. TOKIO (A.P.). Het opper bevel van de UNO heeft toege geven dat een van zijn vliegtui gen Maandag bij vergissing de neutrale zone van Kaesong heeft beschoten. Vice-admiraal C. Turner Joy heeft hedenmorgen aan de Roden de volgende boodschap gezonden: „De bevelvoering van de UNO betreurt deze schending van de overeengekomen neutraliteit die het gevolg is van een navigatie- fout van een piloot, tegen wien disciplinair is opgetreden". Er wordt op gewezen, dat de aanval geen schade ten gevolge heeft gehad. In Oost-Korea werden gisteren felle gevechten geleverd. Noord- Koreaanse troepen deden her haalde malen aanvallen op heu vels, die in geallieerde handen zijn, de vijand werd echter steeds teruggeslagen. De communisten hebben meege- Ruim 70 leden van de Eerste en Tweede Kamer brengen gedu rende vier dagen een bezoek aan een aantal industriële bedrij ven in Nederland als gasten van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het Katholiek Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Protestants-Christelijke Werkgevers in Neder land. Het is de bedoeling, de volksvertegenwoordigers door dit bezoek in rechtstreeks contact te brengen met het indus triële leven van ons land. Een gedeelte van het gezelschap bezichtigt Van Doorne's Aanhangwagen en Automobielfabriek te Eindhoven, de plaats waar het bezoek Dinsdag een aanvang nam. deeld, dat indien aan de „onop houdelijke schendingen" een ein de kwam en de communistische protesten behandeld werden, „de onderhandelingen op een normale basis hervat kunnen worden". Zoals wij gisteren reeds meld den, verwerpen de Roden het voorstel van Ridgway om de wa penstilstandsonderhandelingen op een andere plaats dan Kaesong voort te zetten. ZWOLLE. Dinsdagmiddag om streeks 3 uur had te Zwolle een dodelijk ongeluk plaats. Toen een vrachtauto met aan hangwagen komende uit Zwolle links af sloeg, richting Hattem, reed een auto bestuurd door de heer W. M. B. uit Rotterdam met kracht tegen de vrachtauto op. De klap was zo hevig, dat een dame, die naast de Rotterdamse bestuurder zat, op slag werd ge dood. De 33-jarige W. M. B. werd ernstig gewond naar een zieken huis overgebracht. (Van onze weerkundige medewerker) Een kleine storing, uit Frankrijk afkomstig, bracht gisteren vrij plotseling een onderbreking in het zonnige en droge weer. De neerslag hoeveelheden liepen tenge volge van de plaatselijke buiigheid nogal uiteen, hoe wel op vele plaatsen onweer voorkwam. Dit alles echter kon het kwik in de thermometer weer niet verhinderen om voor de tijd van het jaar hoog te stijgen. Hoewel boven het vaste land van Europa de lucht druk nog hoog te noemen is, is op de Atlantische Oceaan het tegendeel het geval. Ten Zuiden van IJsland bevond zich gisteren n.l. een diepe depressie. Vandaag echter zal het weer nadat de mist banken zijn verdreven, een zomers karakter hebben met vanmiddag kans op een buitje. Of de toenemende depres sieactiviteiten echter van plan zijn om onze mooie na zomer met rust te laten mo gen we wel zeer betwijfelen. We bevinden ons n.l. als het ware op de wip tussen de beide druksystemen. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1