OMBOUW ELECTRICITEITSNET Gemeenschapsbelang zal ook van verbruikers offers vragen PELS' Neemt een maand de proef ALBERT HEIJN Politieke propagandist schold op politie Een ZEVEN-jarenplan PELS' Citroen Jenever WIJNHANDEL Nasleep van staking in de Wieringerrneer Onbekwame chauffeur vergat passagier Diploma afzwemfeest TAXI? CHR. DE VRIES (ihjsc^i DE UAL KV AG" albert heun uw kruidenier fl maïzena I8ct havermout 35 d griesmeel 4k bessensap 39 capucijners ar augurken 48 c SHE'S - 99 bijenhoning 9; ontbijtspek cacaopoeder g zoute bolletjes j speculaas rumbonen fond.borstplaat MAAKT U HET LEVEN GOEDKOPER! •PAGINA 2 WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1951 HET IS ONS GEBLEKEN, dat de noodzaak en de betekenis van de ombouw van het electriciteitsnet, die deze zomer in een tweetal zittingen van de gemeenteraad ter sprake kwam, bij het publiek weinig ja zelfs een verkeerd inzicht bestaat. Wij hebben ons daarom gewend tot de Directeur van het Electriciteitsbedrijf, de heer P. J. Wesdorp, die ons welwillend de inlichtingen verschafte, welke ons in staat stelden, over deze nogal technische materie onderstaand voorlichtend artikel te schrijven, dat wij in de aandacht van onze lezers ten zeerste aanbevelen. Bij de behandeling van de be-1 volge van dit sterk gestegen ver groting-1948 besloot de gemeente raad f 50.000.uit de winst van het Electriciteitsbedrijf te reser veren ten behoeve van de om bouw van het electriciteitsnet in deze gemeente, waarbij de span ning van 127 op 220 Volt gebracht zal worden. Hiermee besloot de raad dus reeds in principe tot deze om bouw, waarvan de kosten voor het bedrijf op f 571.324.worden geraamd. Deze kosten hoopt men te kunnen bestrijden uit het re servefonds, dat gevormd wordt door vanaf 1948 tot 1959, telken- jare f 50.000 uit de winst van het Electriciteitsbedrijf voor dit doel te reserveren, zodat geen nieuw kapitaal in dit belangrijke werk geïnvesteerd behoeft te worden. Men is voornemens, het volgende jaar met de werkzaamheden, die zeven jaar in beslag zullen ne men, te beginnen. Het wachten is voorlopig op de goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit van 5 Juli j.l., waarbij de Raad een bedrag van f51.550.voteer de, te putten uit genoemd reser vefonds, thans groot f 111.977. voor de aankoop van 1000 trans formatoren (het is de bedoe ling dit aantal later tot 2300 op te voeren) en waarmee de Raad een begin maakte met de practischc uitvoering van het principebesluit van 1948. Door dit besluit van 5 Juni ver klaarde de raad zich ook accoord met de methode van ombouw, zoals die door de Directeur der Lichtbedrijven, de heer P. J. Wes dorp, in zijn uitvoerig rapport van 26 Juni j.l. aan de Raad was aangegeven. Deze methode voorziet in een geleidelijke ombouw van het net over een periode van zeven jaar waarbij de verbruikers vijf jaar de tijd wordt gegeven, om, voor eigen rekening, hun lampen en electrische apparaten aan de nieuwe voltage aan te passen; zij zouden dan twee jaar gratis ge bruik kunnen maken van een door het bedrijf te plaatsen ver- huistransformator, terwijl over de resterende drie jaar een huur van f0.60 per maand per k.VA of gedeelte daarvan zou moeten worden betaald. Over de details, waarop wij straks nader terugkomen, heeft de Raad nog geen beslissing geno men. Men kon het er namelijk nog niet over eens worden, of de transformator vóór of na de me ter geplaatst moest worden; m.a.w., of de kosten van het eigen stroomverbruik van de transfor mator voor rekening van het be drijf of voor rekening van de ver bruiker dient te komen. Het komt ons voor, dat het me rendeel der Raadsleden over deze vrij technische aangelegenheid niet of niet-voldoende, geïnfor meerd was, om zich hierover te kunnen uitspreken. Misverstand Het is ons ook gebleken, dat er in de kringen der stroomverbrui kers een nit ondeskundigheid voortgesproten misverstand be staat. Hier en daar is men n.l. van mening, dat men zolang de transformator de stroom van 220 Volt omschakelt in die van 127 Volt méér aan stroom zal moeten betalen, dan men in wer kelijkheid verbruikt. Dit is echter niet het geval. Om met een edelachtbare oud-wethou der te spreken: „De zaak ligt zó....". De spanning, waaronder de stroom geleverd wordt, heeft geen invloed op de kosten; stroom van 127 Volt kost dus niets meer dan stroom van 220 Volt. Het is voor de verbruiker natuurlijk wél van belang, of de verhuistransfor- inator vóór of na de meter wordt geplaatst. Immers, ook de trans formator gebruikt stroom; dit verbruik komt de gemiddelde af nemer, die een transformator heeft met een vermogen van één kilowatt (1 KWh), naar schatting op de kosten van pl.m. 30 KWH per jaar. Aan de hand van het tarief, dat men betaalt, kan men dit dus zelf verder uitrekenen. Er zijn natuurlijk afnemers, die als volgt redeneren: „De leiding van het bedrijf vindt het nodig, de spanning van 127 op 220 Volt te brengen; ik vind dat helemaal niet nodigen als het bedrijf nu toch tot ombouw wil overgaan, dan moet het bedrijf de daaruit voortvloeiende kosten ook maar betalen. Wij zouden deze verbruikers willen vragen: „Weet U wel zo heel zeker, dat de spanning van het net 127 Volt kan blijven?" Natuurlijk niet, want U is niet terzake kundig. Alkmaar groeit Alkmaar is een groeiende stad; gelukkig! Het verbruik van electrische stroom is de laatste decennia sterk toegenomen, zoals uit de volgende cijfers moge blijken. Het verbruik bedroeg in: 1920: 1930: 1940: 1950: 1.497.434 kWh 4.484.884 kWh 5.054,482 kWh 11.215.925 kWh De transportcapaciteit van het vaa 1013 daterend net is tenge- bruik begrijpelijkerwijze te klein geworden. Vooral in de zich slcrk uitbreidende stadsgedeelten als de Overdie, alsook in de binnenstad, waar de winkelzaken steeds meer stroom gingen verbruiken, doet zich deze moeilijkheid steeds sterker gevoelen. Wanneer hier niet in voorzien werd, zouden sto ringen in de stroomvoorziening niet uitblijven en zich steeds fre quenter herhalen. Zéér tot onge rief en ten nadele van de ver bruikers. De transportcapaciteit van het net moet dus verhoogd worden en de minst-kostbare wijze, waarop dit kan geschieden, is de ombouw van het net van 127 op 220 Volt. 'n 127 V.-cilandje Er zijn nog andere argumenten, die hiervoor pleiten. Alkmaar be gon zo ongeveer 127 Volt-eilandje te worden, temidden van het uit gestrekte gebied met de genorma liseerde spanning van 220 Volt. De van elders zich in Alkmaar vestigende gezinnen bezitten dan ook meestal reeds electrische ap paraten van 220 Volt. Hier in de kop van Noord-Hol land zijn het nog .slechts Alkmaar en Bergen, die voor het grootste deel een net van 127 Volt bezit ten. In den lande wordt het 127 Volt-gebied ook steeds kleiner. Nijmegen is al bijna gereed met de ombouw; Zwolle, Maastricht, Utrecht en Den Haag zijn er hard mee bezig. Het gevolg hiervan is, dat sommige electrische apparaten van 127 Volt belangrijk duurder zijn dan de 220 Volt apparaten. Op de duur is te verwachten, dat bepaalde apparaten van 127 Volt zelfs niet meer verkrijgbaar zul len zijn, omdat het 127 Volt-ge bied steeds meer inkrimpt en de fabrikatie van die apparaten daar om in de toekomst niet lonend meer zal zijn. 't Gebruik van 220 Volt-appa- ratcn betekent dus op de duur een belangrijke besparing aan uitgayen voor aanschaffingskos- tcn. Men informcrc maar eens naar het gunstig prijsverschil bij die stroomverbruikers (zoals som mige particulieren en de meeste winkeliers uit de binnenstad), die doordat zij beschikken over een drie-phasc-installatic reeds 220 Volt-apparatcn gebruiken. Meer vermogen Een belangrijk argument, dat ook voor de gewone particuliere verbruiker geldt, is, dat door "e ombouw tot een spanning van 220 Volt de vervoerscapaciteit van de installatie belangrijk, zelfs met 70 pet., wordt verhoogd, hetgeen be tekent, dat men op een huis installatie, waarop men, bij een 127 Volts-spanning b.v. 1900 Watt kan aansluiten, bij een 220 Volts spanning lampen .en apparaten tot een vermogen van 3300 Watt kan aansluiten. Zoals ook de trans portcapaciteit van het distributie net door de ombouw van de transformatorstations voor net- voeding met ca. 70 pet. zal stij gen. Wij vertrouwen hiermede vol doende te hebben aangetoond dat de ombouw van het net óók en niet op dc laatste plaats 'n belang is voor de verbruikers. Dat het ook een gemeenschapsbelang is, moge eveneens uit het boven staande blijken. Verbruik transformator Zoals gezegd, zal de Raad nog moeten beslissen, of de transfor mator vóór of na de meter ge plaatst zal worden; m.a.w., of het eigen verbruik van de transfor mator (bij de discussie in de Raad ten onrechte nu eens stroomver- lies, dan weer kracht- of span- ningverlies genoemd) voor reke ning van de verbruiker of voor het bedrijf zal komen. Wij durven wel te voorspellen, dat de Raad zal besluiten de kos ten op de verbruikers te verhalen. Immers bij een gebruik van 1000 (later zelfs 2300) transformatoren zou dit stroomverbruik, indien de transformator vóór de meter werd geplaatst, het bedrijf op zéér hoge kosten komen te staan. Dit zou vrijwel zeker zodanige invloed op dc bcdrijfsuitkomstcn tengevolge hebben, dat tot ta riefsverhoging zou moeten wor den overgegaan, in welk geval de verbruikers tóch zelf dc kosten zouden betalen. Met dit verschil, dat bij een algemene tariefs verhoging deze kosten (van het verbruik der transformatoren) m$de betaald zouden worden door dc overige verbruikers, die geen transformator nodig hebben, of die alreeds zonder transformator 220 Volts-stroom afnemen. Ook ontbreekt in dit geval dc stimulans voor de gebruiker van de transformator, om zijn instal latie zo spoedig mogelijk op B20 Volt over te schakelen; en dit laatste is niet alleen in zijn eigen, doch ook in het algemeen belang. Er is dus veel voor te zeggen, om het stroomverbruik van de transformator die overigens voor rekening van het bedrijf ge kocht en geplaatst wordt en waarvoor, indien de Raad de con clusie van het rapport van de directeur zal volgen, de eerste twee jaren geen huur behoeft te worden betaald voor rekening te. doen komen van dc gebruiker. Hij moge dit dan beschouwen als een offer, in het belang van het algemeen gebracht. Zevenjarenplan Over dit en andere details zal de Raad nog beslissen, nadat het raadsbesluit van 5 Juli tot aan koop van de transformatoren door Ged. Staten zal zijn goedgekeurd. Het is te wensen, dat deze goedkeuring niet lang zal uit blijven en dat men volgend jaar aan de uitvoering van dit zeven jarenplan kan beginnen. Reeds zijn er ca. 1250 van de 11.000 percelen in de stad op de 220 Volts-spanning aangesloten, nl. in de na 1932 gebouwde woonwij ken, in het Bergerweg- en Rip- pingkwartier, in de Overdie en aan de Willem de Zwijgerlaan. Met de nieuwbouw over het Ka naal, in de buurt van de Zaag molenstraat en omgeving, is dit niet het geval. Ook is er een aantal percelen, dat over een aan sluiting beschikt, die het de ver bruikers mogelijk maakt hun in stallatie op 220 Volt te kunnen instellen, hetgeen vooral met winkelpanden in de binnenstad het geval is. De wijk over het Kanaal, die met de Wognumse Buurt en de Omval door de zware belasting van kabels en voedings transformatoren een zwakke plek vormt in het net, zal het eerst worden omgebouwd. Ombouwschema Het schema voor dit zevenja renplan, in de volgorde waarvan uiteraard tengevolge van onvoor ziene omstandigheden wijziging kan komen, ziet er als volgt uit: 1952: Uitenboschkwartier, Om val, Zaagmolenstraat en omge ving, Wognumse Buurt; 1080 per-' celen. 1953: Lyceumkwartier, Nieuw- poortslaan, Westerweg; 1430 per celen. 1954: Oud Rochdale, Nassau- kwartier, Oudorper Dijkje en Oud Nooit Gedacht; 1620 percelen. 1955: Wolfspad en omgeving, Achterweg en omgeving, Zaad- markt (éen kant): 1560 percelen. 1956: Emmakwartier, Zocher- straat en omgeving, Oudegracht en Kennemerpark, Fnidsen en omgeving; 1680 percelen. 1957: Snaarmanslaan en omge ving, Geest en omgeving, Breed- straat en omgeving; 1460 percelen. 1958: Varnebroek en omgeving, Laat en omgeving, Nieuwesloöt en omgeving; 930 percelen. In totaal: 9.760 percelen. Uit een en ander blijkt wel, dat er aan de ombouw van het electriciteitsnet heel wat vast zit; laten wij hopén, dat met de uit voering van dit plan spoedig be gonnen kan worden en dat dit werk door geen ongunstige fac toren als crisis en oorlogsgeweld zal worden belemmerd. Advertentie) het geurig zacht gedis tilleerd, getrokken op rijpe citroenschillen. Per liter f5.95 ALKMAAR - TEL. 2585 Voor de Alkmaarse Arrondissementsrechtbank had zich Dins dagmiddag de zich noemende propagandist J. J. H. uit Alkmaar, voorheen werkzaam bij de administratie van een plaatselijke krant, die kort na de oorlog enige jaren in Alkmaar verscheen, te verantwoorden voor opruiing en belediging. De propagandist, die zich voor het karretje van de E-V.C. had laten spannen tijdens de land arbeidersstaking in de Wierin gerrneer, afgelopen zomer, had op 5 Juni in een café te Hippoly- tushoef een opruiende redevoe ring van anderhalf uur lang ge houden waarin hii de pol;tie, en met name de Rijkspolitie, be schuldigde van terrour-methoden fascistische praCtijken, corruptie en zelfs van poging tot moord! Op die propagandarede voor de staking, die door de Uniebonden niet erkend was, had verdachte beweerd dat de politie de arbei ders wilde provoceren, dat zi.i zich voor het karretje der rijke boeren liet spannen en dat zii herinneringen opriep aan de W.A., dit door de pet, die de po litie draagt. Maar verdachte ontkende, vol gens het beproefde communistisch recept, alles, wat hem ten laste werd gelegd, meende dat ziin woorden uit hun verband waren gerukt, dat er een andere bete kenis aan werd gehecht en dat de dagvaarding onbetrouwbaar zou zijn. Hij heeft wel een autobus met werkwilligen willen doen stop pen, zonder daar natuurlijk ook maar enig recht toe te heb'ben. want dat heeft niemand, zoals de president, Mr. J. Krabbe terecht opmerkte, behalve de politie, om werkwilligen te „bepraten". Daar voor die bus reed 'n politiemotor met zijspan waarvan de bestuur der. die volgens verdachte or ders aannam van oen man, die er uit zag als een Duitse Oberfeld- webel, op een der posters wilde inrijden. Dat achtte verdachte niets nïinder dan een moordaan slag te zijn geweest. De officier van Justitie, Mr. A- W. Holsteyp» achtte de beledigen de strekking en de opruiende geest van de rede wel degelijk bewezen en verbaasde zich te recht over de houding van ver dachte, die alles ontkende- Want wat door verdachte in de rechts zaal is gezegd, was overtuigend P. Sccwald kampioen van Alkmaar cn omstreken ALKMAAR De heer P. See- wald is kampioen van Alkmaar en Omstreken geworden! Dit kwam, omdat E. Kayzer tegen Drs. P. Vreeken niet méér berei ken kon dan een remise. See- wald befhaaide \Vz punt uit twee wedstrijden, door, in de finale van Fréeker» te winnen en met Kayzer gelijk te spelen. Kayzer, die steeds de beste kansen had, behaalde 1 punt of twee remises en drs. Vreeken bracht het niet verder dan een halve punt. De schaakclub V.V.V. is voor nemens om op 17 September a.s. in ..Het Wapen van Heemskerk" de kampioenen in de bloemetjes te zetten, waarbij dan de wissel beker zal worder» uitgereikt, als ook de fraaie medailles. Aan de winnaars worden te vens de zilveren Dame en zilve ren Toren overhandigd. In aan sluiting hierop zal een simultaan seance worden gegeven voor ge vorderde spelers door de heer P. Seewald. Drs. P. Vreeken zal 'n simultaanseance gever» voor de meer jeugdige schaakspelers en adspiranten. genoeg. De beschuldiging van de oolitic, dat zii corrupt zou ziin en 3e vergelijking met. de Feldwebel vond de officier wel heel hatelijk. Mede omdat verdachte, die al eerder voor een dergelijk feit te recht heeft gestaan, niets geleerd schijnt te hebben, eiste de officier tegen de oproerige propagandist een gevangenisstraf van een maand, daarmede een mildere eis stellend dan doorgaans achter het ijzeren gordijn gebruikelijk is. Verdachte beweerde nog. dat het optreden van de politie hem ten zeerste had geschokt. Hii achtte zich onder geen enkel voorbehoud schuldig. Uitspraak in deze zaak over veertien dagen. REM DEUGDE NIET ALKMAAR. De officier van Justitie bij de Alkmaarse Arron dissementsrechtbank eiste Dins dagmiddag tegen de besteller van de PTT. G.W., die met een auto had gereden, waarvan de rem op het linker-achterwiel niet in orde was, een geldboete van f 6,of drie dagen. Zulks in overeen stemming met het vonnis van de Alkmaarse kantonrechter. Er was door de Rijkspolitie namelijk op 29 Januari, na een aanrijding onder Oudorp, waarbij een postauto een paard en wagen, die overigens niet ver licht was, aangereden had. ge constateerd, dat de remmen niet voor 100 pet. in orde waren. Dat had, volgens verschillende getuigen, dc bestuurder van de bestelauto niet kunnen weten, want. de auto was in onderhoud bij één der Alkmaarse garage bedrijven en werd bovendien nog geregeld gecontroleerd door dc Rijks Automobiel Centrale. De verdediger, tevens gemach tigde van verdachte, Mr. E. J. G. uit Den Haag, meende dat hier alle schuld ontbrak .cn vroeg vrijspraak of subsidiair ontslag van rechtsvervolging. Godsdienstcursus 18-jarigen ALKMAAR Vandaag begint om 8 uur in het jeugdhuis aan de Nieuwstraat de godsdienstcur sus voor de meisjes van lichting 1933. Allen, die in dat jaar gebo ren zijn, dienen zioh te melden. Het is de uitdrukkelijke wens van de bisschop dat de jeugd op deze wijze klaar gemaakt wordt voor het leven. Verleden jaar was de cursus een succes. Er na men 48 meisjes aan deel, dat is 80 Als men dan nog berekent, dat van de meisjes die niet deel namen, er enkele wettig verhin derd waren, dan komt men tot het hoge aantal van 90 dat met veel belangstelling deze cur sus heeft gevolgd. Dc medewer king van de ouders, die allen 't belang ervan inzagen, was zeer groot. Dit jaar mag niet minder worden: het moet nog beter zijn en daarom zijn onze verwachtin gen vanavond hoog gespannen. Godsdienstcursus b ALKMAAR Op Zaterdag 15 Sept. worden de lessen voor godsdienstcursus B voortgezet in het leslokaal van het ziekenhuis. De lessen in de Bijbelse geschie denis (van 3 tot 4 uur) worden gegeven door kap. B. Voets; de lessen in godsdienstleer (van 4— 5 uur) worden gegeven door rec tor Visser. Wanneer er nog men sen zijn, die zich bij deze cursus willen aansluiten, dan kunnen zij dit doen. na zich vooraf schrifte lijk te hebben opgegeven aan rector P. Visser. R.K. Ziekenhuis Everdingenstraat, Alkmaar. AGENDA FILMS CINEMA AMERICAIN: Niet gewenst, 13 jaar. HARMONIE: Le Hertogin van Idaho. 18 jaar. REX-THEATER: Let's Dance 18 jaar. VICTORIA-THEATER. Friihling auf dem Eis, alle leeft. Voorstellingen, hedenavond 8 uur. APOTHEKEN: Voor spoed gevallen is vanaf zes uur hedenavond geopend apo theek Kruisinga, Koorstr. 59, apotheker J. Kruisinga. AliKMAAii De bloembollen- handelaar D. van L. uit Sassen - lieint stond Dinsdagmorgen voor dc Alkmaarse Arrondissemcntb- rechtbank omdat hij op Woens dag 29 November 1950 op dc Kenncmergtraatweg een auto be stuurd heeft terwijl hij onder de invloed zou zijn geweest van sterke drank. Bovendien heeft de man, die ontkende „onbekwaam" te ziin geweest, nog een aanrijding ver- porzaakt ter hoogte van de St. Willibrordusstichting. Uit het on derzoek bleek dat de verdachte met nog 2 passagiers in Alkmaar in restaurant Sehuyt vier borrels had gebruikt waarna bij Koeken bier een warme maaltijd werd gebruikt, voorafgegaan door één borreltje. Na de aanrijding, een truck met oplegger werd hier het slacht offer, stapte een der passagiers, de heer W.P. uit Noordwijk even uit om de schade op te nemen. De autobestuurder had daarop het vriendelijke gebaar om plotseling weg te rijden en zijn gast in de regen te laten staan. Bii de pont te Velsen werd de wagen aange houden door twee agenten die de heren uitnodigden om naar het bureau te komen- De Officier van Justitie. Mr. A. W. Holsteijn vond de getuigenis van de agenten Plus het resultaat van de bloedproef voldoende voor het bewijs van de schuld van verdachte- De chauffeur echter van de aangereden vrachtauto, zekere D.K., had er niets van bemerkt dat verdachte „niet fris" zou ziin geweest. In zijn requisitoir noemde de officier de mannen, die dronken of na lust gebruik van een of meer borrels achter het stuur gaan zit ten, eenvoudig misdadigers. Hii eiste tegen de Sassenheimer vier weken gevangenisstraf en 1 jaar ontzegging uit de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen. Mr. C. Berkhouwer noemde het een kleine aanrijding en vond het be wijsmateriaal niet sterk. De bloembollenhandelaar had nor maal gereden en de bloedproef zou ook ai niet veel gewicht in de schaal leggen. Hij concludeer de tot vrijspraak subsidiair tot een straf, gel ijk aan die door de Alkmaarse kantonrechter opge legd, nl. vier maanden ontzegging uit de bevoegdheid een motorrij tuig te besturen. Uitspraak over veertien dagen. POLITIEVOETB AL Alkmaar-Den Helder 10 Op het Boys-terrein te Alkmaar speelden de politie-elftaller» uit de kaasstad en de marinestad hun eerste competitie-wedstrijd. In een vrijwel gelijk opgaande strijd, zag Alkmaar eerst na de rust kans uit een voorzet van Ha- verlag, die door Nederveen be nut werd,, de stand op 10 te brengen. Pogingen van Den Hel der, om ook een doelpunt te ma ker» faalden, hoewel het wel ver diend zou zijn geweest. IN ALKMAARSE OVERDEKTE ALKMAAR Dinsdagavond was het in dc Alkmaarse Over dekte een drukte van belang, airs gold het de belangrijkste zwem wedstrijd van het jaar. 124 can- didatcn waren opgekomen om onder het critisch oog van dc examencommissie met aan het hoofd de heer Van der Grient, de proeven van bekwaamheid af te leggen voor dc verschillende KNZB-diploma's. Voor het zwaarste, zogenaamde C-diploma slaagden alle zes can- didaten t.w. Piet Koelemey, Ma- rinus Mans, John de Jong, Barend Moermond, Dick Pool en Corn. Visser. 36 zwemmers wa-ren op gekomen voor het diploma „ge oefend zwemmer", waaronder enkele bestuurderen van de A-R.B. Slechts één candidaat moest afgewezen worden. Voor het voorbereidend diploma slaag den 77 candidaten terwijl er 5 af gewezen werden. Ter afwisseling demonstreerde de ARB het reddend zwemmen, voor een deel aanschouwelijk voorgesteld in twee kostelijke pantomimes. Een DAW-meisje voerde enkele, aardige sprongen uit van de 3-m plank. Tot besluit werd de waterpolo- wedstrijd DAW—Nlereus gespeeld. Dit werd een zeer spannend par tijtje. De Alkmaarders, die zonder Boxem uitkwamen en voor keeper Van Straaten eveneens een invaller hadden, wisten tegen de eerste klasser Nereus een ver dienstelijk 77 gelijkspel te be vechten Dat de spanning tegen het eind haast ondraaglijk werd blijkt uit het feit, dat de stand voor de rust 60 in het voordeel van DAW was. In het restaurant van De Over dekte reikte de heer Van der Grient met een toepasselijk woord de verschillende diploma's uit. Hi.i wekte degenen, die nu het voor bereidende diploma behaalden op, door te gaan voor het diploma „Seoefend zwemmer". Met een woord van dank aan allen, die meewerkten dit examen tot een waar zwemfeest te maken sloot de heer van der Grient deze geslaagde avond. Gemengde Zangclub K.A.J. ALKMAAR Hedenavond be staat er gelegenheid tot het bij wonen van de avond, gegeven door de pianist Theo v. d. Pas. Gespeeld worden o.a. balladen en walsen van Frederic Chopin. Degenen, die zich hebben op gegeven, kunnen de kaarten om half acht afhalen bi.i de ingang van het Gulden Vlies. Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Siitske C. J. dochter van W. Goedhart en G. M. Kingma, Eva B. M. dochter van L. van Dijl en C. Boots, Pieter J. z. van M. de Raaf en G. Deen, Elisabeth M. dochter van J. E. Peperkamp en M. M. Fijma. Gehuwd; Antoon J. Kersten en Grietje Scheffel. CHOPIN-CONCERT ALKMAAR. Wij herinneren de muziekliefhebbers onder onze lezers nog even aan het piano concert van Theo van der Pas. dat hedenavond in het Gulden Vlies om 8 uur gegeven wordt. Er worden werken gespeeld van de Poolse componist Fre deric Chopin. Lezing over Suriname ALKMAAR Een der gede tineerden van de Strafgevange nis „Schutterswei" hield een lezing over zijn geboorteland Suriname. Het Kon. Instituut van de tropen stelde ter toe lichting enkele films ter be schikking. De medewerking van de fotohandel Flandria maakte het mogelijk deze films te ver tonen. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag avond tot Donderdagavond. AANHOUDEND WARM Vanavond, vannacht cn morgen ochtend plaatselijk n.sst. Overi gens wisselend bewolkt met en kele verspreide regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Aanhoudend warm. VOETBALPRIJSVRAAG Door omstandigheden zijn wij genoodzaakt om de voetbalprijs vraag inplaats van vandaag eerst morgen te publiceren. RETRAITEHUIS ST. PETRUS CANISIUS Zaterdag 1518 Sept. dienst plichtigen, Dinsdag 1821 Sept. gehuwde dames, Zaterdag 2225 Sept. dienstplichtigen, Dinsdag 25—28 Moeders A'dam, Zaterdag 292 dienstplichtigen. Dinsdag 25 Oct. dames V'dam, Vrijdag 5 —8 Oct. Kon. Marine, Dinsdag 912 Oct. gehuwde dames, Za terdag 1316 heren Middenstand, Woensdag 1720 Oct. R.K. Ly ceum Alkmaar, Zondag 21 Oct. Zelatricen Hofbauerhcfdewerk, Dinsdag 2326 R.K. Politiebond St. Michael. Met het oog op de oproep van duizenden jongemannen begin October (of misschien begin No vember) worden wederom ver schillende dienstplichtigcnretrai- tes te Bergen gehouden. Daar wij zoals in 't begin van het jaar zeer vele aanvragen verwach ten, wordt spoedige opgave ge wenst. Directie Retraitehuis, Bergen (Advertentie) Telefoon 4237 R.K. Hockey ALKMAAR Wij maken de leden en belangstellenden er nog maals op attent, dat op 13 Sept. a.s. (Donderdagavond) om 8.15 uur een algemene ledenvergade ring in het Gulden Vlies gehou den wordt. Gezien de belangrijke mededelingen in verband met het komende seizoen rekenen wjj op uw aanwezigheid. Het bestuur JONGENSKOOR OUDORP Jongens, die de lagere school verlaten hebben en mee willen zingen met bet jon genskoor, worden Donderdag avond kwart vóór zeven bii de kerk verwacht. Verkocht OUDORP. Het perceel Wester straat 104 van de heer Berghuis is in eigendom overgegaan aan de heer Baas fabrikant, te Den Haag. die dit perceel zelf zal betrekken. Cursus E.H.B.O. OUDORP. Binnenkort zal een cursus Eerste Hulp bij Ongeluk ken worden gegeven o.l.v. Dr. Manjoero uit Langedijk. De cur sus zal worden gehouden in het gymnastieklokaal van de voor malige O.L. school. Er wordt op gerekend, dat velen deze nut tige cursus zullen volgen. Aan gifte tot deelname kan geschie den bij de bestuursleden der afd. EHBO te Oudorp. Advertentjën Woningruil Bakkum (gem. Castri- cum)Alkmaar. Zo spoedig mogelijk. Brieven onder no 12415, bureau van dit blad. ALKMAARSE SCHAAK CLUB V.V.V. Op 17 Sept. a.s. wordt in het „Wapen van Heemskerk aanv. 8 u. 'n Simultaan seance gehouden door de kam pioen v. Alkmaar en O., de heer P. SEEWALD. Ook voor de jeugd (tot 19 jaar) wordt een Si- multaan-seance gehouden door de heer Drs. P. VREEKEN. Opgave voor gratis deel name tot Zaterdag a.s. bij F. BOSCH, Hofplein 71. Tel. 4229. Geeft U thans op als lid om te kunnen deelnemen aan de a.s. wintercompetitie HET BESTUUR Wasserij „DE VAL K" Noorderkade 72-74 Tclef. 3776 - Alkmaar ^^SkOpÉ^ÊVEN IN DEZfc DURE 1.iJaniarl' TIJD waren bij Albert varste!d staan H.ljn U W.Vdoordelen, welke „direct - prekend Uw huishoudgeld lot uiting komen. Eerste kwaliteit per P»k v/oor e«n bord psP 500 g Ook voor toespijs 250grem 1 3 ct Zuiver en gezond, grote fles 07c Ni.uwe Oogst 500 gr.m 43=1 N Oofl.1 Ze.Uu>" p. flae- 99- ^?APPELt*-49„ Zuivere, fijnekw.lit.lt Pol V Heerlijk -Mager 100 gram Zeer voordelig 250 gram O Onze spécialité P«f Extra kwaliteit 250 gram AMANDELSPECULAAS M«t «ehU «mandelen 250 gram Eon tractate 100 gram - Bijzonder fijn 100 gram GEKLEURDE BOONTJES Voer 4. k'nd."" 200 9^*n, Nu geldt meer dan noit voor Uw dure geld Spaart de fraaie plaatjes voor Albert Heijn's Cinderella album ALKMAAR: Fnidsen C 103, telefoon 2582 Langestraat 60 telefoon 4217 HEILOO: Rijksstraatweg 115, telefoon 4315 Geeft Uw bestelling aan de bode mede. Iedere bestelling wordt gaara* uitgevoerd. Boven 8.FRANCO.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2