Morgen begint de grote trek Het emigrgtieverdrag met Brazilië van de Nederlandse troepen St. LiduiW'te Purmerend kreeg een bibliotheek Koffers pakken in Korea Jaarbeurs ging van start BANDJIR OVER JAVA De regen regent elke dag D.D.D. Oefeningen met geallieerden op de Lünenburgerheide RADIO Weer gespleten gulden-biljetten Oplossing woning* nood 't eerst nodige Nieuwe verlaging V.S.-hulpprogram? Priester-brigade onder arbeidsslaven Alle kolonisatie behoeft de goedkeuring van de beide regeringen Geslaagde viering van zilveren feest Vier gedetineerden braken uit Van hek gevallen en verdronken KIESPIJN! <—m Van de poters tot de Blue Comet door Leo Broeksmit WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1951 PAGINA 3 Donderdagmorgen zullen honderden militaire wagens In lange colonnes op twee plaatsen, van ons land uit, de Duitse grens passeren: bij Nijmegen en OldenzaaL om de Nederlandse troe pen naar de Lünenburgerheide te vervoeren, waar de volgende dag de manoeuvres zullen beginnen in geallieerd verband. Zowel voor als achter het IJze ren Gordijn is de belangstelling in militaire kringen voor deze oefeningen groot. De Nederland se „regimentsgevechtsgroep" die eraan deelneemt is dezelfde, die enige weken geleden de oefening „Mars" heeft meegemaakt, die als een zeer geslaagde generale repe titie kan worden beschouwd voor wat wii thans in Duitsland in veel groter en voor het eerst ook in geallieerd verband gaan onder hemen. De troepen, die ongeveer een jaar onder dienst zijn, zijn, naar algemeen is geconstateerd, uitstekend afgericht. Zij staan onder commando van de kolonel der grenadiers B. V. Griethuizen. De 7000 man van deze gevechts groep vormen het eerste grote onderdeel Nederlandse troepen, dat na de oorlog de grens in oostelijke richting overschrijdt. Zij zullen worden ondergebracht bij de denkbeeldige vriend en viiand ,resp. „Blauwland" en „ïtoodland", die hun operatie terrein vinden in de driehoek tussen Hamburg, Hannover en Bremen. Zeven nationaliteiten zullen aan de oefeningen deel nemen. In totaal 60 000 man. De algemene leiding berust bij de luitenant-generaal Ward van het Engelse leger. Bij deze oefening zal naast de zware operationele taak die ons legeronderdeel te wachten staat, alle gelegenheid zijn ook de ravi- taillering en de verbindingen te oefenen. Deze laatsten zowel door MEN ZIJ GEWAARSCHUWD PUTTEN. Op diverse kleine plaatsen op de Veluwe zijn we derom gespleten bankbiljetten van één gulden ontvangen. Zoalsb ekend zijn de muntbil jetten van sommige waarden bij een Engelse firma op een dubbel papiersoort gedrukt. Deze biljet ten kunnen gespleten worden waarna men opgevouwen de voor en achterzijde afzonderlijk als een muntbiljet uitgeeft. Men zij ge waars chuwd. PROGRAMMA DONDERDAG 13 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 M. 7D0 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gra- mofoonmuziek; VPRO: 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gramofoonmuziek; 8.45 ld.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gra mofoonmuziek; 9.30 Waterstan den; 9.35 Gramofoonmuziek; 10.30 De Antwoordman; 10.45 Gra mofoonmuziek; 10.50 Voor de kinderen; 11.00 Orkestconcert; 11.45 Wenken voor de tuin; 12.00 Gramofoonmuziek; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Accordeon muziek; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmu ziek; 13.20 Orgelspel; 13.45 „U kunt het geloven of niet"; 13.50 Gramofoonmuziek; 14.30 Piano recital; 15.00 Voor de zieken; 16.00 ,,Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoon muziek; 17.50 Regeringsuitzen ding: L. Bos-Vergouw: „Kinder spelen in Indonesië"; 18.00 Nieuws; 18.15 Sportproblemen; 38.30 Lichte muziek; 19.05 Voor burger en militair; 19.15 Fins Harmonie-orkest; 19.40 Geeste lijke weerbaarheid: Om een vrije wereld",causerie; 19.55 Nieuws; 20.00 Hallo Holland Hallo En geland, een twee-landen pro gramma; 21.00 Actualiteiten; 21.10 Residentie-orkest en solist. 22.30 Gramofoonmuziek; Inter mezzo: Gesproken brief uit Lon den. 23.00 Nieuws; 23.15 Sport- actualiteiten; 23.3024.00 Dans muziek. HILVERSUM II 298. M. 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 13.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gramofoon muziek; 7.45 Morgengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramo- fqpnmuziek; 9.00 Voor de huis vrouw; 9.40 Schoolradio; NCRV: 10.00 Gramofoonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Koorzang. KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuziek; 12.00 Angelus; J2.03 Gramofoonmuziek; (12.30 12.33 Land- en tuinbouwmede delingen) 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws 13.20 Gramofoonmuziek; 13.35 Zang en piano. NCRV: 14.00 Promenade-orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gra mofoonmuziek; 15.30 Pianoreci tal; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Gra mofoonmuziek; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gramofoonmuziek; 17.45 50-jarig bestaan van de Centrale bond voor Inwendige Zending en Chr. Maatschappelijk werk; 18.00 Verzoekprogramma. 18.30 „Sombere perspectieven", causerie; 18.45 Gramofoonmuziek 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 39.30 Marinierskapel; 19.40 Ra- diokrarrt; 20.00 Nieuws; 20.05 Unie Avond van de Unie „Een School met den Bijbel"; 21.15 Gramofoonmuziek; 22.05 Repor tage; 22.15 Buitenlands overzicht 22.35 Gramofoonmuziek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws 23.1324.00 Gramofoonmuziek. de lucht als over de weg en via de draad van telefoonlijnen die tot in het bureau van de com mandant strijdkrachten te velde in Den Haag. zullen doordringen. Een proef die iets geheel nieuws brengt zal ook het ver strekken van betalingsmiddelen aan onze soldaten worden. Om alle onregelmatigheden op het gebied vap deviezen te voor komen is namelijk speciaal voor MEISJE DOOR BLIKSEM GEDOOD BREDA. Tijdens een hevig omveer, dat zich nagenoeg de gehele avond en nacht van Maan dag op Dinsdag boven de Baronie van Breda heeft ontlast, is het vijftienjarig meisje C. B. te Etten door de bliksem getroffen en ge dood. Zij schuilde met nog drie anderen onder een eik. Deze drie bleven ongedeerd. 's-GRAVENHAGE. „Wat moet de regering naar uw mening in het komende jaar in de eerste plaats opknappen?" heeft het Ne derlands instituut voor de publie ke opinie aan vele mannen en vrouwen, over het gehele land verspreid, gevraagd. Dit zjjn de belangrijkste ant woorden: Woningnood oplossen, woning- houw bevorderen, huizen bou wen 33 Lonen en prijzen in evenwicht brengen 11 Belastingverlaging, verlaging van sociale lasten 10 Bezuiniging op regeringsuitga ven, minder ambtenaren, be tere besteding van belasting 8 Pensioenen verbeteren, voor ouden van dagen zorgen 5 Werkloosheid oplossen, werk gelegenheid scheppen deze gelegenheid nieuw geld van plastic vervaardigd. De troepen komen vandaag in beweging, wanneer zij het „voor- concentratiegebied" in Nijmegen en Oldenzaal gaan opzoeken. Daar wordt een nacht gebivak keerd, waarna Donderdag de gro te trek over de grens begint. Na afloop van de oefeningen op de Lunnenburger heide, die tot 24 September duren, trekt de regimentsgevechtsgroep naar zui delijker Duitse contreien, waar met de Amerikanen manoeuvres worden gehouden. Deze laatste zullen tot 4 October duren. REPUBLIKEINS VOORSTEL WASHINGTON (Reuter) Dc republikeinse afgevaardigde John Taber heeft voorgesteld het program' tot hulp aan het bui tenland met ruim twee milliard dollar te verlagen, Taber is de woordvoerder van de republikeinen voor begrotings aangelegenheden. President Truman had 8.500 millioen dollar gevraagd voor het hulpprogram. Het Huis keurde een bedrag van 7.498.750.000 dol lar goed en de senaat een bedrag van 7.286.250.000 dollar. Taber heeft nu gezegd dat vijf milliard genoeg moet zijn. IN TSJECHO-SLOWAKIJE PRAAG (KJNT.P.). Dat bis schoppen en priesters als indus trie-arbeiders werken, is blijk baar een der idealen, die zich de commnnistische machthebbers in Tsjechoslowakije hebben gesteld bij het ontwerpen van de nieuwe orde, die de verhoudingen tussen Kerk en Staat in de volksdemo- cratische staat moet regelen. Dit blijkt tenminste uit een communiqué van de rode regering te Praag, waarin melding wordt gemaakt van een „priesterbriga de', die in Slowakije onder „lei ding van een bisschop" werd te werkgesteld in een grote fabriek, waar „door alle lagen van het volk met verbeten ijver wordt gewerkt aan de beveiliging en verdediging van het land tegen 3 de Westelijke agressoren". '«-GRAVENHAGE Dc regering heeft thans ter goedkeuring aan de Tweede Kamer gezonden de op 15 December 1950 te Rio de Janeiro tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Verenigde Staten van Brazilië gesloten overeenkomst betref fende emigratie en kolonisatie. Van de aanvang af zegt de regering is bij de onderhande lingen uitgegaan van tweeërlei grondslag, te weten: dat de emi gratie in hoofdzaak agrarisch zal zijn; dat zij in hoofdzaak „geleid" zal zijn, dat wil zeggen planmatig volgens voorwaarden en bepalin gen in de overeenkomst voorzien en nog nader door de twee rege ringen vast te stellen. De emigratie voor de agrarische bedrijven zal geheel onder het preventief toezicht der beide re geringen plaats hebben, die daar bij de mate harer medewerking, voorzover niet reeds in de over eenkomst bepaald, nader van te voren zullen regelen. Alle kolonisatie in rechtens ge ordend verband, ook in coöpera tieve vereniging, behoeft de voor afgaande goedkeuring van de bei de regeringen en dat deze daar voor verantwoordelijkheid aan vaarden. De regering vestigt er de aan dacht op, dat de initiatieven van de emigranten en hun organisa ties zelf moeten uitgaan en dat het preventief toezicht op die initiatieven en hun uitvoering niet inhoudt een blijvende voogdij over de emigranten of een ver- antwoordeliikheid voor hun toe komstig welvaren. De regering wijst er tenslotte ft.-. 13 SEPTEMBER: Gedachtenis aan de Zondag Met bijzondere nadruk leest de priester vandaag voor ons de les van de apostel Paulus aan de Ephesders over de grote waarde van de een heid. Men moet deze eenheid niet alleen zoeken in het ge zinsleven, zo zegt Hierony- mus in zijn verklaring van deze passage, maar ook in de maatschappij., Het treft ons. Het leert ons dat de verma ning van onze bisschoppen om in het maatschappelijke leven onze eenheid te bewa ren niet iets nieuws is. Waar om wil men thans de goede bedoelingen van het episco paat in twijfel trekken, nu de moeilijkheden over poli tieke aangelegenheden in eigen kring openlijk ter tafel gebracht zijn. Waarom durft men thans spreken van een dure plicht om een eigen na tionale partij te vormen, om dat godsdienstige politiek nu eenmaal een Nederlandse hobby is: Wij willen graag dat al deze kankeraars, deze brekers van de eenheid eens rustig de les van St -Paulus doornemen. Misschien komen zij dan tot andere gedachten. IN DESERTO op, dat het in hoofdzaak agrari sche karakter van het onderwer- peliike verdrag ontstond doordat de Braziliaanse regering allereerst streeft naar de ontwikkeling der cultures op de sub-tropische hoog vlakten en zij met de capaciteiten der Nederlanders op het agrari sche gebied het best bekend is. Dit neemt echter niet weg, dat het verdrag toch als basis kan die nen voor een ontwikkeling der emigratie op ander gebied, zodra de omstandigheden daartoe gun stig worden. Ook op dat andere gebied zal evenals bij de agrarische emigra tie het in de overeenkomst voorziene toezicht der regering ruimte kunnen laten aan ont plooiing van het particuliere ini tiatief en de spontane ontwikke ling van gezonde plannen kunnen bevorderen. Meer dan vijftig verschillende typen Britse vliegtuigen en vliegtuigmotoren, waaronder een twintigtal toestellen met straalaandrijving, worden voor het eerst in het openbaar getoond en gevlogen tijdens de jaarlijkse schouw van de Vereniging van Britse Vliegtuigconstructeurs, welke te Farn- borough, Hampshire, gehouden wordt. Foto boven toont de „spruit" van een „aristocratische familie", de speciaal voor aanvallen op gronddoelen ontworpen Gloster Meteor straal jager. Op de onderste foto zien we een toestel van het type „vliegende pijl". OP DE GRENS VAN NOORD- EN ZUID-KOREA, 5 Sept. Er lag een stuk terrein langs de weg en er stond een bordje bij: „Reserves for impose". Dat was de plaats waar het Nederlandse bataljon zijn tenten op zou slaan, voor de laatste keer, alvorens naar Pus an te vertrekken. Dat het dit keer meer was dan een gewone „move" kon je zelfs aan het terrein zien, want overal lagen stapels plunjezakken en rijen kisten, dit uit Tokio waren aangevoerd, eigendommen, die men sedert de aankomst hier niet meer had gezien. (Advertentie) Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. rt de poriën, doet da bedaren, verfrist en sterkt de huidweefsels^ - We werken, nu het hier regen tijd is, maar onder het motto: „ha regen komt zonneschijn" en laten het aan uw verbeelding over, lezer, wat wii met die zon neschijn bedoelen. Want heus, we staan hier in- en weer uit te pakken, sjouwen kisten en plunjezakken, alles in de regen. Het valt als met bakken uit de hemel. Je hebt de grootste moei te om alles wat natregent weer droog te krijger* want de uren zonneschijn zijn maar schaars.... De grootste ramp voor de offi cieren was, toen op een avond tijdens zo'n regenbui, die met hevige rukwinden gepaard ging, hun hele tent, waarin een man of vijftien lagen, in elkaar stortte. In een minimum van tijd was alles, maar dan ook alles doornat er* ik geef u de verzeke ring, dat dat geen pretje was. Oude en nieuwe „hap" „Ben jij van de ouwe of van de nieuwe hap?" kan men tegen woordig vaak horen vragen. Hoe meer de datum van ons vertrek nadert, des te minder heeft die „ouwe hap" natuurlijk in de melk te brokkelen. Eerst waren het de nieuwe, die o zo'n beetje stuntelig stonden te kijken als de „ouwe rotten", chauffeurs bij voorbeeld, in jeeps en trucks rondreden alsof het autopeds waren. In stomme bewondering luisterden de nieuwen ook naar de verhalen van de anderen. Al dan niet aangedikt of overdreven natuurlijk. Maar langzamerhand is het veranderd. De nieuwen zijn allang niet nieuw meer en hebben nu bijna het punt van ..overhand" bereikt. Gisteren hebben ze de trucks en jeeps overgenomen. We hebben nu twee stafcompagnieën en twee kapiteins daarvan. Er zijn twee van alles, kun je wel zeggen en men kan een motortransportoffi- eier, die nog erg jong en erg blond is over het terrein zien hollen, terwijl zijn collega, die ..de zaak juist heeft overgedra gen" van een welverdiende rust op zijn bed ligt te genieten en het zaakje met een welgedane blik aankiikt. „Voor ons zit het er op" zegt de ouwe hao. Doen jullie het nou maar verder". We zijn ervan overtuigd, dat zij het wel zullen rooien. Waarom ook niet? Het zijn vrijwilligers als wii. Voor zover ze geen ervaring hebben, wel, die krijgen ze, gau wer dan men zou vermoeden. De praktijk van een week doet hier meer dan maanden theorie in Holland. Nog een dag zitten we hier en dan is het afgelopen. Dan zullen er weer trucks komen om ons weg te brengen naar de trein, die ons naar Pusan brengt. Ik hoop u daarvan nog iets te ver tellen in mijn volgend verhaal. Ie Luit. W. W. Dussel BENELUX STELT BEPERKINGEN OP AMERIKAANSE ZUIVEL- INVOER AAN DE ORDE 's-GRAVENHAGE. Op de zesde zitting van de verdragslui tende partijen bij de algemene overeenkomst inzake tarieven en handel op 17 September a.s. te Genève zal de Benelux de beper kende bepalingen op de invoer van zuivelproducten in de Ver enigde Staten van Amerika aan de orde stellen. (Van onze redacteur) De viering van het vijf en twintlg-jarlg bestaan van het K-K- ziekenhuis Sint Liduina. te Purmerend is een onvergetelijk feest geworden. Een grote hoe veelheid prachtige bloemstukken en waardevolle cadeaux stonden in de gangen en in de receptiezaal opgesteld toen wij Zaterdagmid dag aanwezig waren binnen de muren van Simt Liduina, waar honderden hun gelukwensen aan het college van regenten en de zusters kwamen aanbieden- Uiteraard was de dag begon nen met het opdragen van een plechtige Heilige Mis, gecele breerd door de voorzitter van het college van regenten, de hoog eerwaarde heer L. J. J. Scham per. deken en pastoor van Pur merend, daarbij geassisteerd door emeritus-deken Adr. HoUenberg, die vijf en twintig jaar geleden het thans jubilerende ziekenhuis had ingewijd, als presbyter-assi- stens, rector Ulleman als diaken en pastoor Bollinger van Ilpen- dam als sub-diaken. Op dd receptie kwam duidelijk tot uitipg de sympathie, die de zusters zich in de loop der jaren hebben weten te verwerven. Het was dr. Bruins, die als eer ste het woord voerde en wel namens de specialisten aan het ziekenhuis verbonden. Zijn harte lijke woorden gingen vergezeld van een boekenwagen. Van grote waardering bezield waren ook de oud-patiënten, die onder leiding van de heer M. P. Nootebos een comité hadden ge vormd, dat niet minder dan twee duizend gulden bijeen had ge bracht- Voor dit bedrag had het comité een bibliotheek van 350 boeken gekocht. De heer Noote- bos bood deze bibliotheek symbo lisch aan door de overhandiging van één boek en een cheque van 300 gulden voor verdere uitbrei ding van de bibliotheek. Katholiek Purmerend liet zich ook niet onbetuigd. Vertegen woordigers van het rijk gescha keerde katholieke leven van de Marktstad gaven acte de pre- cense en huldigden regenten en zusters met het aanbieden van geschenken. De burgemeester, mr- R- Kooi man, kwam eveneens ter recep tie. In een hartelijke toespraak herinnerde de burgemeester aan de vele offers, die de katholieken hebben moeten brengen om dit ziekenhuis tot stand te brengen. Waar het katholieke volksdeel getoond heeft niet alleen aan zijn rechten maar ook aan zijn plich ten te denken, hoopte spr. dat de samenwerking tussen het zieken huis en het gemeentebestuur op het gebied van de volksgezond heid zich zou uitbreiden. De bur gemeester bood het ziekenhuis namens het gemeentebestuur een electrische klok aan. Op de receptie zagen wij ver der Dr. de Gioot, inspecteur van de Volksgezondheid, vertegen woordigers van het St. Jansgast huis te Hoorn, artsen en vroegere artsen te Purmerend en afge vaardigden van omliggende ge meenten. Nadat een plechtig lof in de kapel was gehouden, werd 's avonds door de jeugd van Pur merend aan de regenten en zus ters van het ziekenhuis 'n grootse hulde gebracht Begeleid door het in uniform gestoken Harmo niegezelschap Crescendo met tam boerscorps defileerde de jeugd met fakkellicht langs de hoofd ingang van de „St. Liduina" aan de Emmakade, waar de Regen ten stonden opgesteld. Deze hulde trok enorme belangstelling van het publiek, dat zjjn bewondering voor het machtige effect van het in floodlight badende gebouw niet onder stoelen en banken stak. Maandagavond werd in het Katholieke Verenigingsgebouw 'n feestavond gegeven, verzorgd door Jan de Cler en zjjn gezel schap. Deze avond, die alleen toegankelijk was voor de zusters en genodigden, is vooral door het organiserend talent van Deken Schamper uitnemend geslaagd- Bijzonder voor de zusters was het een avond om nooit te vergeten. Het programma, waaraan Sonja Oosterman, Guus Jansen, de Ca- velli's, Piet Ekel, Rijk de Gooyer, Harry Bronk, de Notenkrakers, The Rolling Stars, Gerry en Co- en Nicholls, de „best geklede man van het programma" mede werkten. schonk alle aanwezigen grote voldoening en de medewer kenden hadden dan ook veel applaus en bloemen in ontvangst te nemen. (Door omstandigheden eerst heden geplaatst). IN NORG NORG Vier gedetineerden hebben Zondagavond kans ge zien om uit het S.G. Norger- haven de vlucht te nemen. Blijk baar begunstigd door de duister nis moeten zij kans hebben ge zien om zwaar traliewerk, dat als bescherming tegen ontvluchten voor de ramen is aangebracht, door te zagen. De groeiende bezetting van dit gesticht door een bevolking van meer criminele inslag dan voor heen schijnt niet vreemd te zijn aan de laatste tijd vaker voorge komen pogingen tot ontvluchten. Naar verluidt is men, ondanks de direct in het leven geroepen nasporingen, de vluchtelingen nog niet op het spoor. HELMOND. Gistermiddag is de 25-jarige L. v. d. Heyden hij de Kanaalbrng aan de Veestraat te Helmond in het kanaal geval len en verdronken. Van der H„ die aan toevallen leed, zat met nog een ander per soon op de omheining langs het kanaal, toen hij plotseling onwel werd en achterover in het kanaal viel. Onmiddellijk werden red dingspogingen ondernomen, doch zonder succes. Tot 's avonds laat heeft men zonder resultaat naar het lijk gedregd. (Advertentie) Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Doot 45 Cf. (Vervolg van pag. 1) Het Noorden is goed verte genwoordigd: de Vries uit Leeu warden b.v. met vele sorteer- machines, zo ook Maagd uit An- nerveensehkanaal en van Manen uit Berlikum. Daar zijn de Vere nigde Groningse uit Roden en Ter Borg en Mensinga van Ap- pingedam. Prins van Dokkum, de gebr. Kuiken uit St. Jacobi- parochie. Schukken uit Bolsward en zo voort. P. J. Schaap uit Lutjebroek brengt een uitgebreid assortiment voor de tuinbouw. Zo zijn er tientallen industrie ën van eigen bodem met praeti- sche, goede apparaten tegen re delijke prijzen, en deze oriënta tie lijkt ons verstandig. Niet voor niets hebben de cijfers aan getoond, dat er op 2.314.104 ha. cultuurgrond 284.119 geïnventa riseerde bedrijven zijn: het klein bedrijf overweegt en wat de Jaarbeurs thans juist daarvoor aan belangstelling heeft opge bracht, moge een blijvende liefde zijn. Maar die moet dan van méér zijden komen, zegt ons ir. Goe- mans, het hoofd van deze sectie: „het is krankzinnig dat je b.v. bij coöperatief gebruik van een trac. tor niet met dat ding op de weg mag komen". Inmiddels heeft de Zaadhandel en Zaadteelt van de L.T.B. uit Alkmaar voor de vierde maal ter beurze vandaag niet voor niets gestaan. Israël heeft inte. resse voor Z.L.T.B. poters en het zou de eerste buitenlandse rela tie niet zijn, die in Utrecht wordt aangeknoopt. Vorig jaar zijn niet alleen Duitsers. Fransen en Bel gen on bezoek geweest, maar ook Grieken Spanjaarden en Pakistanezen, en naar Zuid- Amerika gingen op 3 Augustus alweer de eerste poters scheep. En voor de afnemers is er een nieuwe garantie: geen poters meer uit de kuilen, alles van goedgekeurde bewaarplaatsen. Van de pootaardappelen naai de „Blue Streak Comet" maakt men aan de Croeselaan de reu zenschrede met gemak en hoe zou een krantenman niet de ogen uitwrijven bij deze eerste de monstratie in Europa van een Linotype, waarin je aan de ene kant je op een band geponst ar tikeltje kunt stoppen om het er aan de andere kant in loden regels uit te zien spuiten met een topsnelheid van 720 in het uur, tweemaal sneller dan de snelste typograaf? Ge zult ons wel willen gelo ven, lezer: het wemelt weer van nieuwigheden op de beurs, geen. wereldschokkende dingen, tóch aardig. Een wondervulpotlood, met ingebouwde kalender en puntenslijper; Deventer koek naar een nieuwe methode ge bakken; rotan slaap- en eet kamers in een combinatie van hout en riet van Rohe in Noord- wolde; grote tapijten van lams- vel, ook in donkere kleuren; een handenborstel met een rug van puimsteen (voor zeer vuile ar beid); „revolutionnaire" tafel- tennis-bats met een elastische kurklaag onder de rubberplaat; „monsterballons" van de Delftse Rubberindustrie in Harlingen: één meter 80 lang, met lucht ge vuld, drie tot vijf maanden ge garandeerd, bestemd om in éta- lagekasten als blikvanger te die nen; een nieuw doorschrijf-boek- houdsysteem van „Atlanta" in Hoogezand; de stopbuspakkingen van Damman in Alkmaar, vol gens nieuwe vlechting vervaar digd: noem maar ep. Tot 20 Sept. houdt Utrecht de vlag van het koopmansinstinct, de vindingrijk heid en de hoop in top. FEUILLETON 15. Het was op een kille dag in de natte moeson, dat hij Oemar uit nodigde om mee te gaan naar 'n lezing over de nationale onaf hankelijkheid. Omdat Oemar de vorige avond juist bij de Verha- gens geweest en hij dus nu een saaie avond in zijn hotelkamer had. nam hij het aanbod graag aan. De vergadering werd in een zaaltje in de benedenstad van Batavia gehouden en alleen zou Oemar het nooit gevonden heb ben. Het was in de buurt van de Pinangpoort boven een armoedi ge toko. De spreker was een slan ke Javaan, ongeveer van Oemars leeftijd, maar hij sprak met een overtuiging en een geestdrift die de toehoorders dadelijk pakten en lieten meeleven met zijn ver ontwaardiging. Hij zette uiteen, dat de ontwikkeling der inlan ders op Java was begonnen en dat Java daarom het centrum moest worden van de vrijheids- gedachte, zoals de Javanen ook de leiders zouden worden van Indië's eigen, onafhankelijke re gering. „Ik ben een inlander", zei hij, „en al schamen sommige inlanders, die gestudeerd hebben zich voor hun landaard, ik ben er trots op! Omdat ik inlander was moest ik als kind de schoe nen poetsen van de blanke toean, bij wie mijn vader in dienst was. Omdat ik inlander was, mocht ik niets terugdoen, wanneer z'n twee zoons me sarden". De vuri ge ogen van de spreker werden donker van woede. Zijn gezicht vertrok en hij ademde diep, als of hij tegen een onzichtbare vij and streed De haat, die plotse ling uit een herinnering, diep in hem opwelde, deed hem z'n hals krammen en zijn spieren span nen. De ietwat hoogmoedige hou ding, de bestudeerde gebaren vielen van hem af. Eén ogenblik zag Oemar de koele intellectueel beheerst door een primitieve, ziedende haat, die zijn stem bij het slot van de rede deed trillen: „Omdat ik in lander was. mocht de toean mij slaan, toen er een gulden was verdwenen, die ik niet had weg genomen. Hij wist niets van on ze adat. hij sloeg mijn hoofddoek af en zei niet, dat die belediging een ongeluk was. Toen ik wei gerde de doek op te rapen, trap te hij me weg. Ik had het recht om mjj te wreken, maar mijn wraak heb ik uitgesteld. Ik liet mij beledigen; door hem. door z'n landgenoten, door de half bloeden, die ze beschermen. Zelfs door de Chinezen, de varkens vlees etende Joden van het Oos ten, die rijk worden, waar ons volk-arm blijft. De toean wist zo weinig van onze adat, dat hij meende, dat ik de volgende dag de klap en de vertrapte hoofd doek was vergeten. Ik mocht met zijn jongens naar school, dan kon ik tegelijk hun boeken dragen. Ik héb ze voor hen gedragen. Ik heb hen geholpen bü hun huiswerk, want daardoor kon ik studeren. Ze hadden geen hersens, alleen maar een blanke huid en dat gaf hun het recht, mij als knecht te ge bruiken. Aan het eind van de studies kregen we de diploma's; zij als laatsten van de klas, ik als eerste. Maar toch werden zij directeuren van de nieuwe sui kerfabriek, die in onze streek ge bouwd werd en ik werd klerk. Ik heb nog mijn recht op wraak. Duizenden van ons hebben hun recht op wraak, want mijn toean was met de enige slechte toean- Wij zullen onze wraak samen voegen en wij zullen onze krach ten samenvoegen. Dan zullen wij sterk genoeg zijn om alle blan ken uit ons land weg te trappen, zoals die toean mijn hoofddoek heeft weggetrapt. Want het kan niet Allah's wil zijn, dat wij in ons eigen land de knechten zijn van blanke barbaren, die niet aan hem geloven". Daarom moet Indonesia vrij worden! Merdeka! Vrijheid! Indonesia voor de Indonesiërs! Merdeka! Vrijheid! De meeste toehoorders stonden op, hieven de gebalde vuist om hoog en antwoordden geestdrif tig: „Merdeka!" Hierm.ede was de vergadering geëindigd. Toen Oemar met de zwijgende dr. Timoeran in de richting van de Kali Besar wandelde, was hij nog diep onder de indruk van de felle woorden van die jonge Ja vaanse spreker. Toen deze over de beledigingen der blanken- sprak, was het Oemar. alsof hij het rode gezicht van die Van der Graaf weer voor zich zag en diens schimp over „Allah en z'n negerhemel" hoorde. Toen de an der vertelde, dat men hem al leen als klerk wenste, dacht hij aan zijn eigen vruchteloze solli citaties. Zeker, hij was dankbaar voor de studiebeurs en Hetty's vader had hem veel duidelijk ge maakt, maar dat nam niet weg, dat de blanken hier toch vreem den waren. Vele Nederlanders schenen dit niet in te zien en ge droegen zich brutaler, dan ze zich in -hun eigen land zouden veroorloven. Het probleem was niet gemakkelijk. Als alle Blan da's als van der Graaf waren, zou Oemar volledig achter die fanatieke sprekef kunnen staan. Maar er waren ook mannen als Verhagen. „Ik vond die knaap heel goed spreken", zei dr. Timoeran waar derend. „Maar hij was erg scherp. Hij hield geen rekening met de goe de Nederlanders, die wel onze adat kennen en die Indië als hun tweede vaderland besohouwen". De ander verstond de niet-uit- gesproken naam hij kende de vriendschap tussen Kerto er» Verhagen, herinnerde zich de dochter. „Er zijn goede Nederlanders", gaf hij toe. „Die kunnen mis schien hier blijven. Maar dan als vreemdelingen en niet als regeer ders. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3