Generaal Marshall treedt al als minister van Defensie Nieuwe Encycliek roept op Perzisch ul^mDtum tot eenheid van de Kerk Schietpartij in de Belgische Staten van Brabant Zeer persoonlijke redenen leidden tot heengaan Lovett's nieuwe functie: verjaardagscadeautje" DAGBLAD VOOR ALKMAAR George Marshall met pensioen Teken van tegenspraak Vijftiende eeuwfeest herdacht van Concilie van Chalcedon EN OMGEVING Vreemd wiegelied J r r verzonden Jongetje gedood onder meelzakken Twee dodentwee zwaargewonden Grady vroeg ontslag en kreeg het Nog meer mutaties „Affray" gevonden door televisie Finse regering afgetreden Gromyko uitgejouwd Gerepatrieerden naar Algiers? Radarsamenwerking België-Nederland Gevangenen uit Norg op de vlucht gepakt Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 p«r mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; tn alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 13 September 1951 46e Jaargang No. 12271 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, iel 4243, Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, tel 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 s (Van onze parlementaire nrt>tH n ptonv 1 VERWACHT MAG WORDEN dat de Tweede Kamer na ope ning van het zittingsjaar direct een begin zal maken met de be handeling van de wetsontwerp „Toezicht op het Credietwezen". Als inleiding hierop kan het nut- nig zijn nog eens een critische samenvatting te geven van het geen de laatste maanden ten aan zien van dit wetsontwerp werd opgemerkt. En dan moet op de eerste plaats worden vastgesteld dat na de oorlog weinig ontwerpen van mi nister Lieftinck zo heftig omstre den zijn als dat betreffende het toezicht op het credietwezen. De tegenstanders hebben gesproken van „een geruisloze nationalisa tie van het bankwezen", van „su- per-dirigisme" en van „een onge ëvenaarde machtsconcentratie in handen van de minister van fi nanciën". Hoewel er ongetwijfeld bezwa ren tegen het ontwerp kunnen worden aangevoerd moet toch naar diepere oorzaken worden gezocht om deze zo heftige en soms zo mateloze critiek te kunnen verklaren. Wij menen deze voor een belangrijk deel te kunnen vinden in de omstandigheid dat de verhoudingen zowel op poli tiek als op maatschappelijk ter rein juist de laatste tijd weer scherper zijn geworden. Bij de interpellatie-Nederhorst in de Tweede Kamer over de prijspolitiek van de regering is duidelijk gebleken dat de princi piële voorstanders van een sterke overheidsinvloed vooral op deze wijze de huidige moeilijkheden tot een oplossing willen brengen. Andere groepen zijn daarentegen van mening dat een dergelijke invloed juist voor een belangrijk deel de oorzaak van de moeilijk heden zou zijn geweest en hun conclusie is dan ook dat het nu meer dan ooit tijd wordt voor een wezenlijk andere politiek. Dat de kabinetscrisis zo moeilijk tot een oplossing viel te brengen was mede aan deze tegenstelling te wijten. En hoewel eindelijk 'n compromis tot stand kwam is ia de afgelopen maanden toch wel duidelijk geworden dat de eigen zienswijzen in dat compromis blijven wringen. Niet enkel de genoemde interpellatie-Neder horst was hiervan een. bewijs ook de belastingdebatten in de Twee de Kamer passen hl dit kader en de behandeling van het wetsont werp „Toezicht op het crediet wezen" zal ongetwijfeld de inzet vormen van een zittingsjaar waarin die tegenstellingen nog sterker tot uiting zullen komen. Temeer omdat het in het teken zal staan van de komende ver kiezingen. Op maatschappelijk terrein zijn het al evenzeer de huidige moei lijkheden die de tegenstellingen aanscherpen. De nieuwe regeling heeft een poging gedaan om de lasten zo billijk mogelijk over de verschillende groepen te verde len maar desondanks is toch bij elke groep de neiging merkbaar om de eigen zorgen het grootst te achten en een dergelijke neiging leidt er dan toe om voor zich een uitzondering te bepleiten of om er op toe te zien dat ook andere groepen haar offer brengen. Het wetsontwerp „Toezicht op het Credietwezen" is nu wel uitermate geschikt om in dit brede verband een teken van te genspraak te zijn waar net er om gaat de vrijheid van de banken te beperken voor wat de crediet- verlening betreft, juicht men aan socialistische zijde de totstandko ming van een dergelijke regeling van ganser harte toe. Meer m het algemeen gaat het hier immers om een versterking van de over heidsinvloed en wat de huidige moeilijkheden in het bizonder aangaat vormt zij het minimum van wat in de dagen van de ka binetscrisis aan de kant van de PvdA in het kader van een plan matige bestrijding van die moei lijkheden wyrd nodig geacht. Andere politieke groeperingen moeten zich echter afvragen of de voorgestelde regeling niet de grenzen van wat toen ook harer zijds noodzakelijk werd geoor deeld, afgezien nog van de moge lijkheid dat er daaronder kunnen zijn, die andermaal een voor wendsel willen vinden om zich, evenals bij de belastingdebatten, aan het compromis te onttrekken. Vooral nu genoemd wetsontwerp (Vervolg op pag. 31 Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Zwitserse V olksdrachtenvereni- ging werd in Luzern een groot volksdrach- tenfeest gevierd waar aan meer dan tiendui zend personen uit alle delen van het land hebben deelgenomen. Klederdrachten in alle verscheidenheid, als mede voorstellingen van oude volksgebrui ken werden in een kleurrijke stoet, welke uren duurde, aan het publiek getoond, w.o. door de wiegendraag- sters uit Isérables (kanton Wallis). ROME. Gisteren is een nieuwe Encycliek van Z. H. Paus Pius XII verschenen naar aanleiding van het vijftiende eeuw feest van het Concilie van Chalcedon, op welk concilie de leer van de ene Goddelijke persoon en de twee naturen in Christus werd gedefinieerd. De encycliek, welke in de Osservatore Romano wordt gepubliceerd, en door het blad als een document van de allerhoogste historische, dogmatische en pastorale bete kenis wordt betiteld, begint met de woorden „Sempiternus Rex". Veldmaarschalk Alexander Papagos, leider van de Griek se Concentratiepartij, bracht te Athene zijn stem uit voor de parlementsverkiezingen. De H. Vader bespreekt in de in leiding tot Zijn rondschrijven uit voerig de omstandigheden die hadden geleid tot de bijeenroe ping van dit concilie alsmede het primaatschap van de bisschop van Rome, dat uit alle bijzonderheden welke ons omtrent Chalderon be kend zijn, overduidelijk blijkt. De Encycliek recapituleert ver volgens de Christologie, zoals deze op het Concilie is vastgelegd. Nauwkeurig werd er gedefinieerd, dat in de ene persoon van Chris tus twee naturen zijn: zowel de volslagen goddelijke natuur als de volslagen menselijke natuur zijn aanwezig, doch er is slechts één persoon in Christus, namelijk de persoon van het Woord. Er zijn, zo vervolgt de Paus, heden ten dage nog Monophysie- ten die aannemen, dat in Christus slechts één natuur is1, n.l. de na tuur van het Woord. Zij worden voornamelijk gevonden in Arme nië, Ethiopië, Egypte en andere streken. De Paus weerlegt hun misvat ting, gaat in op de dwalingen af zonderlijk en bestrijd ze in korte en pregnante vorm. Het laatste deel van de Ency cliek, dat een overwegend pasto raal karakter draagt, doet een be roep op alle Monophysieten om terug te keren tot de leer, die op het Concilie van Chalcedon door zeshonderd bisschoppen alsmede de Pauselijke Legaat is vast gelegd. „In deze tijden is het meer dan ooit nodig, dat allen tot de ge meenschap in Christus terugkeren om onder één banier tegen Zijn vijand te strijden. Wie is niet ver schrikt door de haat, die deze ten toon spreiden, wanneer zij trach- Op tragische wijze is Woensdag middag het vierjarig zoontje van de familie van T. te Zevenberg- schehoek om het leven gekomen. Het jongetje was gaan spelen in de schuur van zijn grootvader waar een voorraad rogge lag op geslagen. In een van de zakken was een gaatje, dat het kind gro ter maakte, waardoor de zak plot seling leeg begon te lopen. Twee zakken, die er boven op stonden gingen schuiven en kwamen op het jongetje terecht. Men vond hem eerst een half uur later. De levensgeesten waren toen nog niet geheel geweken, maar kunstma tige ademhaling baatte niet meer. ten de godsdienst uit te roeien? Het is uitgesloten dat gedoopten tegen hen kunnen optreden, wan neer zij onderling verdeeld blij ven". „De ketenen, martelingen en het bloed van allen bekend en onbekend, een menigte zonder ge tal die geleden hebben en nog lijden voor het behoud van hun deugd en het belijden van het christelijk geloof, roepen tot allen met een steeds dwingender stem, om deze Heilige Eenheid der Kerk tot stand te brengen", aldus de Encycliek. TEHERAN. Het Perzische ultimatum is Woensdag naar Washington gezonden ter door zending naar Londen door tussen komst van Harritnan, aldus heeft Mossadeq verklaard. In het ultimatum wordt geëist, dat Engeland de oliebesprekingen binnen vijftien dagen hervat, an ders zullen de verblijfsvergunnin gen van het Engelse oliepersoneel van de raffinaderij te Abadan worden ingetrokken. Mossadeq verzond het, hoewel de oppositie-fractie van het par lement de zitting, waarop een stemming over zijn politiek zou worden gehouden, had geboycot. De Senaat heeft de minister-pre sident echter zijn vertrouwen ge schonken. COLORADO-KEVER COVENTRY. Een 21- jarige jongeman is veroor deeld tot een boete van vijf guineas, omdat hij uit Frankrijk een doos met een colorado-kever heeft inge voerd. Engeland geeft voor de bestrijding van deze kevers 30.000 vond per jaar uit. De jongeman, John M. Warner zei, dat hij dacht een nieuw soort kever gevonden te hebben die hij misschien kon verkopen aan een ver zamelaar. BRUSSEL. Woensdagmiddag heef! zich tijdens de zitting van de Provinciale Staten van Belgisch Brabant een drama afgespeeld, waarbij door de genaturaliseerde Rus Tchetceroukine uit twee revolvers 28 schoten werden gelost, waardoor de heer Sterckx dodelijk werd getroffen en de heren van Laer en Erbrand zwaar gewond. De Rus joeg zich daarna zelf een kogel door het hoofd. Tchetceroukine die professor was aan het Centrum voor Onderwijs en onderzoek der voedselindus trieën zou in de vergadering wor den gehoord wegens een voorstel tot ontslag dat wegens tuchteloos heid door de Centrale administra tieve commissie van deze provin ciale inrichting tegen hem was ingediend. Hij had tegen dit voor stel beroep bij de Staten aange tekend en werd door twee advo caten bijgestaan. Nadat hij uitleg had verschaft zeide hij tot de heer Stervkx, de onderdirecteur van het Centrum: „Ik geef u vijf seconden om uw beslissing in te trekken", waarop Sterckx zich tot gouverneur de Neeff wendde en zeide „Ik trek niets in". Nieuwe burgemeester van Maarn Mr. G. A. W. C. Baron van He- mert tot Dingshof uit Rotterdam is benoemd tot burgemeester van de gemeente Maarn per 1 Octo ber a.s. Baron van Hemert die op 8 Juni 1915 werd geboren, is thans rijks-inspecteur van het Verkeer te Den Haag. Hierop zei Tchetceroukine: „Ik heb onweerlegbare argumenten. Ik zal u het document tonen". Op dat ogenblik haalde hij twee re volvers te voorschijn en begon te vuren, met het gemelde gevolg. De heer van Laer is directeur van het Centrum; de heer Er- brand directeur van het Technisch onderwijs der provincie Brabant. WASHINGTON. Henry F. Grady, de Amerikaanse ambassa deur in Perzië, heeft zijn ontslag gevraagd. Truman heeft het ont slag „met de grootste tegenzin" aanvaard. Loy W. Henderson, de huidige Amerikaanse ambassadeur in India, is tot zijn opvolger be noemd. Grady had zich in het begin van de zomer reeds uit de diplo matieke dienst willen terugtrek ken, doch bij het begin van de oliecrisis verklaarde hij zich be reid tot September aan te blijven. WASHINGTON, 12 Sept. (A.P.). Generaal George Marshall is vandaag afgetreden als minister van Defensie. Hij zal worden opgevolgd door de huidige onderminister, Robert Lovett. Marshall, die 70 jaar oud is, werd precies een jaar geleden benoemd tot minister van Defensie. Hij gaat heen „wegens zeer persoonlijke redenen". Marshall was tijdens de wereldoorlog stafchef van het Amerikaanse leger en later minister van Buitenlandse Zaken. Hij is de geestelijke vader van het Europese Herstelprogramma, dat in de gehele wereld als het plan-Marshail bekend werd. Na het aftreden van Louis Johnson als minister van Defen sie nam Marshall, die toen reeds op non-actief was, weer een open bare functie op zich en werd de eerste militair, die sinds 1916 aan het hoofd van een Amerikaans militair departement stond. Marshall heeft zelf zijn aftre den aan verslaggevers op het Pen tagon meegedeeld maar hij ver bood hen het nieuws te publice ren voordat dit door het Witte Huis werd bekend gemaakt. President Truman heeft het ontslag van Marshall, dat onmid dellijk van kracht is, „met grote tegenzin" aanvaard. De president benoemde William Foster, de administrateur van de E.C.A., tot opvolger van Lovett en Richard Bissell Jr. plaatsvervan ger van Foster, tot waarnemend hoofd van de E.C.A. Kort voor de bekendmaking van het Witte Huis ontbood Marshall de verslaggevers bij het Pentagon en vertelde hen dat hij „wegens zeer persoonlijke rede nen aftrad. Een adjudant zei later, dat dit niet betekende dat LONDEN. De Britse Admi raliteit heeft Woensdag bekend gemaakt, dat gebruik gemaakt is van televisie bij de opsporing van de Britse duikboot „Affray", die op 16 April met 75 man in het Kanaal zonk en op 14 Juni werd gevonden. Men maakte gebruik van draag bare televisie-uitrusting. Drie we ken lang werkten technici van de Britse marine om haar voor ge bruik onder water geschikt te maken. In Juni werden op het televisiescherm aan boord van het bergingsvaartuig wrakstukken van de Affray gezien. Het hoogtepunt was het moment, waarop de naam van het schip werd waar genomen. Twee uur later waren duikers in staat het schip te iden tificeren. HELSINKI. De Finse coali tieregering, waarin agrariërs de leiding hebben, is Woensdagmid dag afgetreden. Dit aftreden houdt geen poli tieke crisis in, doch wil het kabi net de mogelijkheid geven van een hervorming na de algemene verkiezingen van Juli. Bij deze verkiezingen verdreven de sociaal democraten de agrariërs van de eerste plaats in het parlement. NEW YORK (A.P.). Een me nigte van ongeveer 400 personen heeft de Russische afgevaardigde Andrei Gromyko en andere leden van zijn delegatie uitgejouwd, toen zij gisteren het station ver lieten, na aankomst van de con ferentie voor het Japanse Vredes verdrag in San Francisco. De uit ongeveer 40 man be staande delegatie had in de trein twee particuliere wagens en een aparte restauratiewagen. Buiten het station stonden een dertigtal leden vande Ameri kaans-Hongaarse federatie met protestborden. Op één bord stond: „Gromyko de sluwste diplo maat met twee gezichten is aangekomen". RAADSLEDEN MOESTEN POOTJEBADEN Gisteravond ontlastte zich bo ven Goes een hevige wolkbreuk. Verschillende stadsdelen kwamen onder water te staan. Op de Grote Markt voor het stadhuis stond het tenslotte 20 cm diep. Het was zodoende voor de raadsleden on mogelijk om op tijd te komen voor de raadszitting. Velen ver manden zich echter, trokken schoenen en sokken uit en waadden plichtsgetrouw door het water ter zitting. zijn gezondheid van doorslagge vende betekenis was geweest. Over zijn ambt als minister van Defensie zei Marshall: „Toen ik deze functie aanvaardde, gebeurde dit op de voorwaarde dat ik slechts tot 30 Juni zou blijven". Hij liet hierop volgen, dat hem gevraagd was tot nu te blijven in verband met de belangrijke mili taire wetsontwerpen, welke bij het Congres in behandeling zijn. Marshall had zich hiertoe bereid verklaard totdat het belangrijke rapport over de militaire oplei ding zou zijn uitgebracht. In bevoegde kringen verklaart men, dat noch het aftreden van Marshall noch dat van Foster als administrateur van de E.C.A. eni ge verandering in de politiek met zich zal brengen. Marshall, zo ver klaart men, wordt vervangen door een oude vriend, die zijn opvat tingen volledig deelt. „De brillante econoom Bisell", zo zegt men, deelt het standpunt van de vroegere administrateurs van de E.C.A., Hoffman en Foster. Men neemt aan dat de mutaties tengevolge zullen hebben, dat krachtiger druk op Truman wordt uitgeoefend om het ministerie van Buitenlandse Zaken onder een „meer populair gezag, dan dat van Acheson" te plaatsen. WASHINGTON (A.P.). Ro bert A. Lovett, de nieuwe Ame rikaanse minister van Defensie, heeft de naam dat hij spoedig en zonder drukte dingen gedaan weet te krijgen. Hij kreeg die naam tijdens de meer dan tien jaar, dat hij werkzaam was als assistent-secretaris voor de lucht macht aan Oorlog, als onderminis ter van Buitenlandse Zaken en als onderminister van Defensie. Tussen de verschillende rege ringsfuncties in, was hij verbon den aan een bankiershuis te New York. In al zijn regeringsfuncties werkte Lovett samen met Marshal die hij thans opvolgt als minister van Defensie. De nieuwe functie 'zal een ver- ALGIERS. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, hebben de Nederlandse autoriteiten zich tot de Directie van de Landbouw in Algerië gewend met het ver zoek, om aan Nederlandse plan ters die van Indonesië naar Ne derland zijn gerepatrieerd, toe stemming te verlenen, zich te ves tigen in Algerië. Onder hen be vinden zich landbouwdeskundige ingenieurs, die zich hebben gespe cialiseerd in tabakscultuur, sui kercultuur, het kweken van tro pische planten, veefokkerij en zuivelindustrie. BRUSSEL. Als vrucht van besprekingen tussen Belgische en Nederlandse radar-deskundigen is een BelgischNederlands syndi caat opgericht ter bestudering van de toepassing van radar voor de navigatie op de Westerschelde en in de haven van Antwerpen. In dit syndicaat zullen alle weten schappelijke en technische hulp middelen, kennis en ervaring wor den samengevoegd. De leiding voor Nederland heeft de directeur van het radar-proefstation te Noordwijk, de heer J. M. F. A. van Dijk. jaardagsgeschenk voor Lovett zijn, die Vrijdag 56 jaar wordt. De lange, magere Lovett is vriendelijk en staat bekend als een hardwerkende, efficiënte be stuursambtenaar. President Roosevelt benoemde hem in 1940 als assistent-secreta ris voor de luchtmacht. Lovett nam de ogenschijnlijk onmogelijke taak op zich om de productie van bommenwerpers op te voeren van 3 a 4 per maand tot 500, daarna 775 en tenslotte duizend per maand. Zijn succes werd geroemd als één van de grote prestaties van de oorlog. In 1945 verliet hij het departe ment om weer als bankier werk zaam te zijn, maar twee jaar later werd hij onderminister van Bui tenlandse Zaken. Al diplomaat heeft Lovett een krachtige houding tegenover de Russen aangenomen. Hij stond er op, dat de Sowjet-Unie door da den in plaats van door woorden zou bewijzen, dat zij vrede wil. In 1949 nam hij ontslag by het State Department en keerde weer in de bankierswereld terug, maar toen Marshall minister van De fensie werd en een beroep op Lovett deed werd hij diens plaats vervanger. Lovett is getrouwd en heeft één zoon en één dochter. RIJKSPOLITIE COEVORDEN DEED GOEDE VANGST GRONINGEN. Naar wij ver nemen zijn de vier gedetineerden die Zondagavond kans hebben ge zien uit het strafgesticht Norger- haven te ontvluchten, door de rijkspolitie te Coevorden gesnapt. Het viertal werd op transport ge steld naar de rijkswerkinrichting. Zoals wij gisteren reeds meld den hebben vier gedetineerden gebruik gemaakt van de duister nis en door het doorzagen van traliewerk op sluwe wijze het strafgesticht verlaten. Het waren W. van S., W. J. O., W. J. R. en H. R. R. Het viertal heeft zich wellicht direct verscholen in de bosgebieden en vandaar uit in Zuidelijke richting de vlucht voortgezet. Op de te Bergen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Fokveevereniging „De Duinstreek" gehouden fokveeten- toonstelling werd aan de koe Trijntje 6 van de boerderij van de St. Adelbertusabdij te Egmond de kampioensprijs toege kend; in de rubrieken oudere koeien en groepen behaalde de Abdij nog 3 eerste prijzen. .J

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1