Nachtoefening van Rode Kruis bij zware mist in de N.O.P. Morgen begint de operatie „Tegenstoot" Langzame opmars in Korea tegen heftig verzet Congres broederschap van notarissen in Groningen Robinson verslaat Turpin in tien ronden 7000 Nederlandse soldaten naar Lünenburger heide LUIT de goud-gele VIRGINIA Vliegtuigramp verondersteld Nationaal concours hippique te Utrecht Teken van tegenspraak ;t er dik bovenop... rddraverij Uw kunstgebit A. C. v. d. Hilst RIETBERGEN samen 3.30 Vijfhonderd ton boter naar Canada Naar wij vernemen: Meteen op de bon in Amsterdam IJzeren Gordijn door Berlijn N DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1951 RAG!NA 3 VERWACHTING 3 door het K.N.M.I. te leldig van Donderdag- /rijdagavond. ÏLER slijk zwaar bewolkt n- of onweersbuien, gaande met flinke :n uit Zuid tot Zuid- ater opklaringen en tot matige Z.W.- el koeler. idvertentie) :adeautjes uit de jf uit de breedte komen! Daarom alle verstandige uwen onwrikbaar het merk, dat élke steedt aan koste- /aliteit en romige aan MEER De harddra- de Woensdag 19 Sept. te houden grote hard- het privinciaal kam- op de korte baan, de reeds eerder ge ldprijzen door het ge- aur nog een zilveren beschikbaar gesteld, leden de beide boeren- te Middenmeer toe extra prijzen beschik- worden gesteld. De fa. oo kwam voor de dag achtlge beker en dé „Hippos" zelf met een sspeld met het Hippos- >or de winnende pikeur iniserende vereniging ie inwoners van Mid- n op de harddraverij- uit te steken, genblik wordt reeds •kt aan de bijzondere van de Brugstraat, ;etwijfeld wegens de itrijd hel verlichte iges in de avonduren op zich zelf zal vor- enst voor Gemeente- a de Prof- ter Veen weg sn om herstraat te wor- t op verschillende pun- jt het verbeteren van rlichting in de plaats 3r- en bijplaatsen van itpunten. op het terrein van de laïste muzieknis staat op de orkestleden die hun begeesterende :r de plaats zullen uit- anneer het op de 19e veer ig als vandaag en a belooft het de bont- te worden die Mid- sdert lang heeft be- :oggestro, geperst 45 erwtenstro, geperst Ier erwtenstro, geperst iraardappelen van 4% ut per kg. tarwe 21.50-33-40; -31.75; haver 28.50 2930.50; capucijners ene erwten 2941.50; wten 40—52; karwij- r. appelen; binnenland —30: 35—45, 13—22. 1219; consumptie- n 7.50—9; export 17— >0 35-45; 12—19 boven in pootgoed 28-35 voor 35-45 voor exp. ma 45 voor export matig. export traag; Con- nnenland matig. gebroken of slecht passend Bel K 2208—2610 en wordt ten spoedigste .geholpen Breelaan 5 - Bergen Dè gebittenkliniek v. de gehele omgeving Ziekenf ondstarieven) Spreekuur te Alkmaar Dinsdags en Vrijdags 2.304 uur Stationsweg 23 SLAGERIJ HEERHUGOWAARD-Z. Deze week p. lappen, 1 p. vet, p. leverworst .everworst p. p. 50 cent tDVERTEREN DOET E R K O P E „Counterthrust" - „tegenstoot". Onder deze codenaam beginnen Vrijdag m de Britse zóne van West-Duitsland de grootste geal lieerde landmanoevres, die ooit in vredestijd zijn gehouden. Omvangrijke legeronderdelen van zeven landen: Amerika, Bel gië, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Nederland en Noorwegen, zullen in de Duitse laagvlakte tussen Elbe en Weser, die van oudsher de invalsweg is geweest van het Oosten naar West- Europa, tesamen worden gebracht, om van 14 tot 23 September geoefend te worden in het opvangen en keren van een eventuele aanval uit het Oosten. „Dit is een historisch gebeu ren" zo zei men ons in Neder landse militaire kringen. Men doelde daarbij niet alleen op het feit, dat Nederland voor de eer ste maal met 7000 man van de 31ste regimentsgevechtsgroep aan manoeuvres in het buitenland deelneemt, maar vooral op de omstandigheid, dat uit deze geza menlijke oefening blijkt, dat de basis voor het Noord-Atlantisch Pact-leger is gelegd. In de Duitse laagvlakte zal zich voor de eerste maal het N.A.T.O.-leger manifes teren, weliswaar nog slechts be scheiden in omvang en kracht, omdat de deelnemende vijf divi sies, samen omstreeks 1/3 van het huidige totale aantal ge- veehtsklare divisies in West- Europa vormen, maar toch een begin. D^ landen van het Noord Atlantische Pact bewijzen thans, dat de talloze besprekin gen meer hebben opgeleverd, dan alleen een papieren verdedi gingsplan voor het Westen. „Counterthrust" zal dit najaar niet de enige manifestatie zijn van groeiende weerbaarheid. Op „Counterthrust" volgt een grote legeroefening in de Franse zone van West-Duitsland. die samen valt met de driedaagse lucht machtoefening „Cirrus". In Oc tober worden er tenslotte in de Amerikaanse zone van West- Duitsland nog manoeuvres gehou den. Kort voor het middaguur ver trokken gisteren de eerste man nen van de 31e gevechtsgroep in de richtingen Oldenzaal en Nij megen, de twee verzamelplaatsen vanwaar vandaag de grens zal worden overgestoken. Het bevel over de Nederlandse eenheid voert Kolonel B. M. P. van Griethuysen van de Grena diers. De mannen behoren allen tot de lichting 1950 n en zijn thans ongeveer een jaar onder de wapenen. EVENTUELE MOBILISATIE DER BURGER-LUCHTVLOOT Amerikaanse militaire en bur gerlijke functionarissen hebben overeenstemming bereikt over de omvang van een vloot viermoto rige vliegtuigen van de burger luchtvaart, die in geval van oor log aan de strijdkrachten zou wor den overgedragen. Dit is bekend gemaakt in een rapport van hon derd vooraanstaande personen op luchtvaartgebied. Het aantal vliegtuigen is niet bekend ge maakt De regimentsgevechtsgroep be staat uit drie bataljons infanterie Grenadiers en Jagers, het ba taljon Johan Willem Friso en de Stoottroepen uit Den Bosch luchtdoelartillerie, veldartillerie, cavalerie tanks en gevechts wagens pioniers, geneeskun dige troepen en verbindingsdien sten. Voor het vervoer van deze troepeneenheid zijn niet minder dan 850 voertuigen van diverse types nodig gebleken. Donderdagochtend in alle vroegte begint de reis naar Neu- stadt en Nienburg in de omge ving van Hannover, waartussen de sector ligt die door de Neder landers als onderdeel van de troe pen van Blauwland zal warden verdedigd tegen de aanvallen uit Roodland. Tot de „roden" beho ren, Franse, Deense en Ameri kaanse eenheden. De legermacht van Blauwland bestaat uit Ne derlanders. Britten, Belgen en Noxen. Opperbevelhebber van Blauwland is de Engelse luite nant-generaal M. Ward. 's-GRAVENHAGE. 500 ton Nederlandse boter zal op contract naar Canada worden geleverd. Zoals men weet stelde dit land een inschrijving open, omdat men bestaand en komend tekort niet geheel kon of wilde laten dekken door traditionele leveranciers als Nieuw Zeeland. Dit hield mede verband met de daar geldende prijzen. Hoewel Nederland een optie voor extra leverantie boven de 500 ton kon krijgen, is deze niet aanvaard omdat men hier. naar uit bevoegde kring wordt verno men, deze extra leverantie waar schijnlijk niet zou kunnen hono reren. Ook Denemarken zal, zo als bekend, aan Canada leveren. KINDERVERLAMMING OP URK Binnen een week hebben zich te Urk drie gevallen van kinder verlamming voorgedaan. De ge troffen kinderen zijn naar het ziekenhuis te Zwolle vervoerd. 14 SEPTEMBER: Kruisverheffing Door onvoorzichtigheid ver loren de christenen de kost bare reliek van het H. Kruis, op zo wonderbare wijze door keizer Constantyn gevonden, en moesten toezien dat dit teken van de verlossing, voor de Joden een ergernis, voor de heidenen een dwaasheid, tot spot werd tentoongesteld in de hoofdstad van de Per zen. Maar keizer Heraclius voerde een heilige oorlog om het bezit van het kruis en met vreugde droeg hij in 629 na zijn overwinning op ko ning Choroes het zelf terug naar Jeruzalem. Dankbaar herinnert de christenheid deze nieuwe verheffing van het kruis en ter nagedachte nis aan dit feit werd ook een afbeelding van het kruis van af die dag in de huizen ge plaatst als het teken, waarin iedere christen uiteindelijk zal overwinnen. Maken wij op deze dag het voornemen om altijd in onze huizen de ereplaats aan Christus' kruis te blijven geven. IN DESERTO TOKIO (A.P.). In harde ge vechten zijn Amerikaanse en Zuid-Koreaanse infanteristen, ge steund door vlammenwerpers, tanks en vliegtuigen, gisteren langzaam in Noordelijke richting opgetrokken in een beperkt offen sief in de eindeloze heuvelen van Midden- en Oost-Korea. Zij ont moetten een verzet, zoals zij in de laatste maanden nauwelijks gekend hadden. De geallieerden worstelden zich voorwaarts aan gedeelten van het 120 kilometer lange front, dat zich uitstrekt van de sector der „ijze ren driehoek" tot aan de Japanse Zee. Het doel van het offensief was de communisten uit hun evenwicht te houden. Het was geen opzienbarende strijd, maar men vorderde alsof men aan een of ander enorm bouwwerk bezig was. Generaal James A. Fleet, de commandant van het achtste leger deelde verslaggevers mede, dat er op het ogenblik ondanks de recente troepenconcentraties geen aanwijzingen zijn voor een op til zijnd offensief der communistische Dit l^kt m tegenspraak met een verklaring, verleden week afge legd door het hoofdkwartier van generaal Ridgway. Wellicht zit het verschil slechts in de tijd d.w.z., dat Ridgway aan weken of maanden heeft ge dacht en van Fleet aan dagen. is een NederlandsZwitserse han delsovereenkomst gesloten voor het tijdvak 1 Oct 1951-52.... zal de chef van de A'damse ver keerspolitie, hoofdcommissaris L. Cohen, zich enkele maanden naar Israël begeven om van advies te dienen bij de oplossing van de verkeersproblemen van Tel Aviv.... hebben B. en W. van A'dam voor gesteld, eervol ontslag te verlenen op diens verzoek aan prof. dr. F. A. G. Keesing, buitengewoon hoogleraar in de staathuishoud kunde. stellen zij voor te benoemen tot buitengewoon hoogleraar in de taalbeheersing dr. Garmt Stuive ling te Hilversum.... Welke mening men ook toege daan is: er zijn bewijzen voor on onderbroken communistische troe penconcentraties. Het vrachtautoverkeer in Noord Korea was omvangrijk en er wordt hard gewerkt aan commu nistische vliegvelden en wegen, terwijl de vijand in toenemende mate artilleriebombardementen uitvoert en zo nu en dan acties met tanks en gemechaniseerde vuurmonden onderneemt. AFRIKA ONTWAAKT Wij publiceerden onlangs een artikel „Christen werd slacht offer van duivels complotvan de hand van de weleerw. Pater A. Konings. Wij verzuimden toen melding te maken van het feit, dat dit artikel ontleend was aan het tijdschrift „Afrika Ontwaakt", dat wordt uitgegeven door de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën, huize De Tafelberg" te Ooster beek. Wij maken dit verzuim bij deze gaarne goed en vermelden voor geïnteresseerden nog even het gironummer van de Paters: 73513. Tijdens een korte plechtigheid in het stadhuis van Marne-la- Coquette (Pr.) werden gene raal Dwight Eisenhower en zijn echtgenote tot ere-burgers van deze stad benoemd. De burgemeester van Marne-la- Coquette, Jean Minot, biedt generaal Eisenhower de oor konde aan. Naast de generaal mevrouw Eisenhower. In de eerste zeven maanden van dit jaar telde Amsterdam verge leken met dezelfde periode in 1950 7078 (6404) verkeersongeval len waarvan 42 (27) met dode lijke afloop. Er vielen 555 (494) zwaar- en 1152 (1019) lichtge wonden. Met het oog op deze ern stige cijfers heeft de politie tot strenge maatregelen besloten, nn de verkeerspropaganda heeft ge faald. Dezer dagen zullen politie agenten in burger beginnen in politie- en particuliere auto's de stad te doorkruisen. Elke wegge bruiker die op enige overtreding van de verkeersregels wordt be trapt, krijgt zonder meer een pro ces-verbaal. GEEN VISVERGIFTIGING IN ALKMAAR Zoals bekend heeft zich enige dagen geleden in Alkmaar een geval van vergiftiging voorgedaan tengevolge waarvan een jongen is overleden. Bestond aanvankelijk het vermoeden dat deze vergifti ging is veroorzaakt door de con sumptie van haring uit blik, naar de directeur van de Keurings dienst voor Waren te Alkmaar meedeelt, is thans onomstotelijk vast komen te staan, dat het hier geen visvergiftiging betreft. De werkelijke oorzaak is nog niet bekend. BERLIJN (A.P.). Van Rus sische zijde heeft men blijkbaar besloten het verkeer tussen Oost en West-Berlijn te beperken tot enige punten, welke goed door de politie bewaakt kunnen worden. Dagelijks worden nieuwe straat versperringen op de grens van de Sowjet-sector opgericht, waardoor de mazen in het IJzeren Gordijn te Berlijn steeds kleiner worden. Van West-Berlijnse zijde is meegedeeld, dat door de oprich ting van verschillende nieuwe, uit kromgebogen rails bestaande bar rières, het aantal doorlaatpunten binnen de stad beperkt is tot 27. Enige maanden geleden waren het er nog rond de negentig. BRITS INDIËR GEWOND BIJ VECHTPARTIJ ROTTERDAM. Aan de Veer- laan te Rotterdam ontstond gister nacht een vechtpartij, waarbij een aantal mannen van verschillende nationaliteiten was betrokken. Ook de 30-jarige Brits-Indiër, Khadem Rasul uit Calcutta, en de 29-jarige schilder F. J. de W. uit Rotterdam mengden zich in de strijd. De Brits-Indiër kreeg van de schilder enkele slagen, waardoor hij neerviel. Ook zou de Rotterdammer hem een schop tegen het hoofd hebben gegeven. Met een hersenschudding werd het slachtoffer, die opvarende was van het Engelse s.s. Rajah, naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, doch hij kon weer worden ont slagen. De dader werd door de politie opgesloten. Een kanjer. SLOTEN. Bijna een uur is de heer H. Visser uit Sloten bezig geweest om een snoek wel ke deze in de stroomkanaal aan de hengel ving uit het water te krijgen. Dank zij de hulp van een tweetal vissers is het gelukt de „knaap" die 1.20 meter lang was en 18 pond en 3% ons woog, uit het water te krijgen. (Advertentie) EMMELOORD. De afdeling N.O.P. werd Dinsdagavond ge alarmeerd in verband met een veronderstelde vlieetuieramn in een nolder in aanleg, welke slechts oer boot bereikbaar was. Er zouden 20 patiënten ziin. die dringend hnln behoefden. On- middelliik na het alarm trok de Te Utrecht werd een Nationaal Concours Hippique gehouden. De uitslagen van de eerste dag waren o.m. als volgt: Concours eenspannen dekheng sten Gronings type: 1. Comman deur, eigenaar Vereniging Sur- huisterveen: 2. Ideaal, eig. J. H. Zwartjens, Raalte; 3. Cambrinus Ver. Bovenlands Paard te Leeu warden. Springconcours kl. L., onder deel van de veelzijdigheidsproef om het Nationaal Kampioenschap van de Kon. Ned. Fed. van Lan delijke Rijverenigingen: 1. F. Smelt met Yella van „Lonneker" uiit Overijsel (kampioen); 2. G. Lommers met Puck van „Viribus Unitis" uit Drente; 3. D. Anema met Alexandra van de Burmania- ruiters uit Friesland. Individuele dressuur voor he ren: 1. D. T. Barlagen met Hen- dona van de F.E.O. uit Gronin gen (kampioen); 2. C. J. Schim mel met Sirus van Vrijheid uit Gelderland. Individuele dressuur voor da mes; 1. Mej. E. Nijhof met King van „Lonneker" uit Overijsel (kampioen) 2. Mevr. N. Oosten rijk-Verschuur met Redskin van „Prinses Margriet" uit Noordhol land. Individuele veelzijdigheid: 1. G. Lommers met Puck, Drente (kampioen); 2. W. den Braanker met Catootje, Zuid-Holland: 3 D. Anema met Alexandra, Friesland Concours eenspannen fokmer- rien Gronings type: 1. Zollyane, eig. D. D. Dijkstra te Midwolda; GEVLEUGELDE BOOT IN DE THEEMS Londenaars, die aan de oevers van de Theems nabij Tower van het fraaie weer genoten, waren getui ge van ongewoon be zoekeen Sunderland vliegboot van de Brit se luchtmacht, welke tegenover de Tower ligplaats heeft geno men en daar tijdens de Battle of Britain Week" door de inwo ners dar Britse hoofd stad kan worden bezichtigd. 2. Liesje eig. R. Hofstee te Noord, wolde (Fr.). Concours eenspannen voor 2- wielige rijtuigen gereden door dame: 1. Piet van Beerta, eig. D. E. Mellema te Finsterwolde: 2. Prins van Oranje eig. Mevr. Smit-Oosterhoff te Voorschoten. Dressuurproeven voor achttal len: 1. Hamelandse Ruiters te Geesteren (kampioen); 2. „Gors- sel" te Gorssel; 3. F.E.O. te Fin sterwolde. De keuringen hengsten en mer- riën Gronings type leverden o.a. de volgende uitslagen: Hengsten Gronings type: le premie: Prominent van D. E. Mellema te Finsterwolde en V. H. V. te Stadskanaal (kampioen) Cromwell van H. Hoving te Don deren en J. Poelstra te Winsum. 2e premie: Matador van J. E. Dijk en Zn. te Zwolle: Marinier van H.Post te Middelbert; Camillus van ir. W. D. Oosterbaan te Tzummarum. Merriën Gronings type: le pre mie: Munica van H. v. d. Steege te Genemuiden (kampioen); Kol- lya 1 van D. D. Dijkstra te Mid wolda: Ladientje van S. Dokter te Zalk; Komiena van E. Zwiers te Gieten: Madientje van S. Dok ter te Zalk: Lanita van D. J. Mellema te Reiderwolderpolder; Mariona van G. J. Reinders te Gramsbergen; Karina van B. Mensinga te Ferwerd; Lena van D. Appeldoorn te Zeegse; Kolibrie van W. J. Sikma te Oenkerk; Limpa van J. Oosting te Exlo 2e .premie: Lestina van H. 'W. Smale te Schalkhaar; Lolea van A. Oosting te Exlo; Lonnie van A. G. Huininga te Eenum: Koiia- da van R. Luis te Exloërmond; Maria Garta van S. A. v. d. Scheer te Kamperveen; Markie zin Anna van B Hietberg te Raalte; Laria van T. Vossema te (Vervolg van pagina 1) in de hitte van de strijd met een „rood waas" werd omgeven, wordt de verleiding des te groter om hier een houding aan te nemen, die straks bij de verkiezingen po litiek nut kan afwerpen. Op maatschappelijk terrein kunnen de tegenstellingen zich zoals gezegd ai evenzeer op het wetsontwerp „Toezicht crediet- wezen" uitvieren. De sociaal eco nomische raad heeft in meerder heid verklaard dat de urgentie van dit wetsontwerp „niet in twij fel kan worden gesteld". Maar er was ook een minderheid die een tegenovergestelde opvatting bleek te huldigen. Zou de regering ge volg hebben gegeven aan de aan drang om bekend te maken wie deze meerderheid »;n minderheid vormden, dan zou er misschien een scheidslijn te zien zijn geko men, die tussen de maatschappe lijke groepen loopt, groepen, die thans, zoals gezegd, elk voor zich de nadruk leggen op eigen zor gen. In elk geval blijkt dit wel uit het adres, dat 14 werkgevers en middenstandsorganisaties tot de Kamer hebben gericht en waarin o-m. de vrees wordt uitgesproken dat een beperking van het cTe- dietwezen teruggang van de be drijvigheid en van de werkgele genheid tengevolge zal hebben. Andere groepen die eveneens niet zonder aarzeling en pijn haar offer brachten staan tegfenover uitlatingen als deze echter critisch en argwanend. Temeer wensen zij daarom ook door de aanvaarding van dit wetsontwerp bevestigd te zien. dat andere groepen evenzeer offers zullen brengen. Deze hou ding komt het best tot uiting in de desbetreffende artikelen van „Het Vrije Volk" onder koppen als „Doorzetten" en waarin o.m. gesteld werd dat het de reaction- nairen in het bedrijfsleven en in de politiek zouden zijn, die tegen dit wetsontwerp „rebelleren". On der deze omstandigheden is het niet eenvoudig meer om het wets ontwerp „Toejicht op het crediet- wezen" nog op zijn eigen verdien sten te beoordelen. Maar in een volgend artikel zullen wii toch vooral aandacht wijden aan de meningen die als zodanig in en buiten de Kamer naar voren kwa men. GRONINGEN. Vandaag en ook morgen nog zal te Groningen de jaarlijkse algemene vergade ring van de broederschap „de No tarissen in Nederland" worden gehouden. De deelnemers aan deze vergadering werden gister avond officieel ontvangen ten stadhuize door het gemeentebe stuur van Groningen. Tijdens deze ontvangst-sprak de loco-burge meester van Groningen de heer J. de Wilde woorden van welkom tot de congressisten. Hij stelde een dergelijke verga dering in Groningen van notaris sen uit het gehele land en zelfs uit het buitenland, ten zeerste op prijs, omdat het juist de notaris sen zijn die zich in stedelijke en plaatselijke gemeenschappen steeds beijveren voor het belang van die gemeenschap. De voorzit ter van het congres rar. G. J. H. Kuyk uit Geldermalsum dankte het college van B. en W. voor de sympathieke wijze van ontvangst. Namens het conseil superieur du notariat uit Frankrijk, de heer F. Istas, namens de Belgische nota rissen de heer Dott, Augusto Ber- nasconi de Luca namens de Ita liaanse notarissen en door de heer E. Kintgen namens die uit Lu xemburg. Vanochtend werd het congres geopend in Huize Maas. De heer Kuyk voorzitter van de broederschap deelde ons desge vraagd mede dat geruchten als zou op deze vergadering de broe derschap haar houding bepalen ten opzichte van de sensationele ontvluchting van de Maastrichtse notaris Quaadvlieg volkomen uit de luchf zjjn gegrepen. Deze no taris zou n.l. niet eens deel uit maken van de broederschap. afd. N.O.P. uit doch toen bleek, dat omvaneriiker huln onont- beerliik was. werd alarm doov- eeeeven naar Vollenhove en deze on haar beurt, alarmeerde de afdelingen Kamnen. Steenwiiken Zwolle van het Rode Kruis. In niet veel meer dan een uur wa ren de verschillende colonnes ter nlaatse. Inmiddels had de afd. N.O.P. de meest noodzakelijke voorbe reidingen getroffen en twee tenten opgezet. Kampen richtte een wagen in met ziekenhuis materiaal, zodat het vervoer van patiënten snel kon geschieden. Inmiddels waren ook de drie N.O.P—artsen, dr. Iwema, Rijken en Temminck, dr. Bieshaar uit Kampen en dokter de Bruijn uit Zwolle ter plaatse aangekomen. Zij zochten de patiënten op, die reeds labels droegen waarop de uiterlijke toestand was beschre ven. De taak was nu aan de hand van deze gegevens een diagnose te stellen en de eerste hulp te verlenen. Vervolgens werden de patiënten overgebracht naar het noodziekenhuis voor verdere be handeling, terwijl de hulpcolon nes verslag moesten uitbrengen over wat rij hadden gedaan en hoe. Tijdens deze hulpverlening, werd opnieuw alarm gemaakt. Er was brand ontstaan in de schuren van Noordermeer en Blaakmeer en door vallend ge steente waren tien spuitgasten gewond. Ook deze patiënten wer den op dezelfde wijze behandeld als de vliegtuigpassagiers. En om de consternatie volledig te doen, stortte andermaal een vliegtuig neer in de onmiddellijke nabij heid en daarbij werd gesteld, dat de slachtoffers alleen bereikbaar waren via een kabelbaan over het water. Ook deze oefening leverde het gewenste resultaat. Toch waren de opgaven verre van gemakkelijk, want er hing een dikke mist over dit wijde land, zodat met de grootste om zichtigheid geopereerd moest worden. Middernacht waren de oefeningen' ten einde en de lei der, adj.-res. peleton-comman- dant C. L. van der Wielen had reden om met grote voldoening op deze oefening terug te zien. Hij dankte de afdelingen, de artsen en de directie van de N.O.P. NEW YORK (Reuter-A.P.) Om drie uur Nederl. tijd vannacht begon in het Polo Grounds sta dion in New York. dat eigenlijk maar 55.000 toeschouwers kan be vatten maar waarvoor 60.000 kaarten waren verkocht, het titelgevecht om het wereldkam pioenschap middengewicht tussen uitdager „Sugar" Ray Robinson en titelhouder Randolph Turpin. De recette bedroeg 725.000 dol lar, ongeveer 2,5 millioen gulden: een record voor niet-zwaargewicht gevechten. De weddenschappen die van man tot man gesloten werden stonden heel de dag 21 in het voordeel van Robinson en vlak voor de wedstrijd op 95. De Britse regering had geen de- viezenvergunning aan Britten ge geven om met dollars in New York te wedden, maar de Britse ambassadeur Sir Oliver Franks zond Turpin wel een telegram: „Iedere Britse onderdaan in Ame rika zal zich aansluiten bij wat ik u wens: good luck". Kort voor de wedstrijd ging het gerucht dat Turpin zou hebben besloten zich in September 1952 uit de boks- sport terug te trekken, onverschil lig hoe de uitslag thans zou zijn. Beide boksers bleken na lang durig medisch onderzoek in uit stekende conditie. Turpin woog 72.02 kg, Robinson 71.34 kg. De voorzitter van de New Yorkse bokscommissie gaf daarna uitleg welke stoten wel en niet geoor loofd werden geacht. Anders dan in Engeland, waar de scheids rechter tevens het enige jurylid is, waren er behalve de scheids rechter twee juryleden. Ook wer den er handschoenen van 6 oun ces gebruikt (in Engeland 8 ounces). Volgens het reglement moest de jury oordelen op vier factoren: zuivere treffers, doel treffende agressiviteit, verdedi ging en algemene ringtechniek. De wedstrijd werd bijgewoond door generaal Douglas MacArthur. Scheidsrechter was Ruby Gold stein. De zwaargewichten Jersey Joe Walcott, Joe Louis en Ezzard Charles zaten vlak bij de ring. Robinson nam onmiddellijk het initiatief in de eerste ronde maar Turpin kwam direct terug. De strijd was hard maar ging gelijk op. In de tweede ronde ging de Brit even door de knieën na een harde stoot op de kaak, maar hij wist zich met alle energie die in hem was, te herstellen. In de derde ronde trof opnieuw een harde rechtse het gezicht van Tur pin en „Sugar" vocht met vol ver trouwen verder; in de vierde ron de verraste hij Turpin opnieuw, met een krachtige rechtse op het gezicht. Turpin wist echter in de volgende ronde een zeer harde linkse hoek te plaatsen. Robinson dreef hem in de touwen en men kreeg even de indruk dat Turpin hinkte. De Brit had echter in de volgende episode weinig hinder van een regen van slagen en Ray Sugar kreeg een waarschuwing toen hij nog een stoot afvuurde na het luiden van de gong. In de zevende ronde vocht Ro binson met dodelijke ernst. Ook Turpin zag er grimmig en vast beraden uit. Veel gebeurde er ech ter niet, al moest Robinson tegen het einde even in de verdediging. Ook in de achtste ronde wist geen van beiden beslissend voordeel te behalen. Beide boksers gaven in de ne gende ronde tekenen van ver moeidheid. Toen ze allebei een fout maakten, stopten zij het ge vecht, lachten even en gaven elkaar de hand. Direct daarop kwam Turpin terug met drie har de rechtsen op Suga's kaak. Wel vuurde Robinson hierna een roffel af, maar hij scheen vermoeider dan de wereldkampioen. In de tiende ronde kwam echter het psychologisch keerpunt en tege lijk het einde. Een keiharde rechtse trof Tur pin op de kaak. Hij aarzelde een onderdeel van een seconde en daarvan maakte Robinson ge bruik voor een razend snelle se rie stoten gevolgd door een ver schrikkelijke rechtse die Tnrpin tegen het canvas sloeg. Negen tel len bleef hij liggen: toen wan kelde hij overeind, weerloos. Een halve minuut lang doorstond hij nog een nieuwe meedogenloze af straffing. Toen kwam scheidsrech ter Goldstein tussenbeide en ver klaarde Robinson tot winnaar en wereldkampioen middengewicht. De tiende ronde had 2 min. 58 seconden geduurd. Turpin was volkomen groggy.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3