De woningbouw moet voortgang hebben Nationale kolfwedstrijden besloten BANDJIR OVER JAVA WIE RAADT DE UITSLAG? Vreemde critiek op 'n standpunt dat niet bestaat! RADIO DRAISMAS LEVERTRAAN Een goed betoog van „de Gelderlander De crediet-contróle Niet te hard van stapel Dienstbode vindt kostbare schat Voor de eerste maal „Hier is Bussum" Bijzondere prijzen Scheepsberichten 1W.-Frisia-AIcm. Victrix 2. Forward-A.P.G.S. 3. H.S.V.—Randers 4. Z.A.P.-V.Z.V. DE SPELREGELS eerste prijs tweede prijs en drie prijzen van ƒ5,00 ƒ2,50 ƒ1,00 U blijft monter en fris wanneer u geniet van de verkwikkende BEURSOVERZICHT Boerderijbrand in Dwingelo door Leo Broeksmit DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1951 HAGINA 5 HET WONINGBOUWDEBAT in de vergadering van de K.V.P.- kring Den Helder heeft in heel het land de aandacht getrokken. Een merkwaardige uiting troffen wij aan in Het „Brabants Nieuws blad" (Roosendaal), dat 'n hoofd artikel baseert op een uitlating van de partijvoorzitter, de heer Andriessen, welke dezein het geheel niet gebezigd heeft! „Andriessen, schrijft het B.N., keerde zich tegen een uitspraak van de dirtcteur-generaal van de Volkshuisvesting, die onlangs ver klaarde, dat industriebouw dient te gaan vóór woningbouw. Daar tegenover stelde hij, dat naar zijn mening de volkshuisvesting moet voorgaan". Maar dit heeft Andriessen, al thans toen op deze Kringvergade ring, niet gezegd! Hij heeft deze tegenstelling in het geheel niet gemaakt en de uitspraak van de genoemde directeur-generaal hele maal niet genoemd! Het blad „be wondert het standpunt van de heer Andriessen niet", en dit is daarom ook zo jammer, omdat hier critiek geoefend wordt op een standpunt, dat niet bestaat! Wel heeft de neer Andriessen, in zijn algemene beschouwing, iets gezegd over „de industrialisatie, welke de regering ook veel hoofd brekens kost" en hij heeft, in zijn speciale woningbouw-pleidooi op gemerkt, dat de volkshuisvesting primair moet zijn boven andere onderdelen van de Rijksbegroting, maar dat is toch geen reden om de spreker dingen in de mond te leggen als bovenstaande, die on nodig en onjuist tegenstellingen aanscherpen. „Wonen is niet be langrijker dan leven", zegt het „Brabants Nieuwsblad", en dat is theoretisch natuurlijk zo. Je kunt tenslotte in holen wonen, maar wonen is o.i. toch héél belangrijk om beschaafd te leven en de woon-omstandigheden zijn uiter mate belangrijk voor morele en lichamelijke omstandigheden, die weer rechtstreeks van invloed zijn op de arbeidsmogelijkheid. Ten tijde van de Batavieren o.a. was de industrie maar zéér primitief!! Intussen noemt het Roosendaalse blad „de mening van de directeur- generaal van de Volkshuisvesting, in zove.rre daarmee wellicht be doeld wordt, dat de woningbouw moet worden ingekrompen om meer industriebouw te kunnen tot stand brengen, niet helemaal houdbaar. Want gaat het hier wel VRIJDAG 14 September 1951 HILVERSUM I 402 m; 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10-20 VARA; 12.00 AVRO; 16.00 VARA; 19.30 VPRO; 21.00 VARA; 22.40 VPRO; 23-00—24.00 VARA. 7 00 Nieuws; 7.18 Gram. muz.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gram. muz.; 8-50 Voor de huisvrouw; 9 00 Gram. muz. (9.30 9-35 Waterstanden); 10.00 „Thuis", causerie; 10-05 Morgen wijding; 10.20 Gram. muz.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Sopraan en piano; 11.05 Radiofeuilleton; 11-25 Orgelspel; 12.00 Orkest; 12-30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12-33 Gram. muz.; 12.45 Sport- praatje; 13.00 Nieuws; 13.15 Mede delingen of gram. muz.; 13.20 Orgel en accordeon; 14.00 Kook- praatje; 14.20 Groot koor, Om roeporkest en solisten; 15.10 Voordracht; 15.30 Dansmuziek; 1630 Voor de jeugd; 17.00 Piano duo; 17.20 Muzikale causerie; 1800 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18-45 „Denk om de bocht"; 19.00 Pianospel; 19.10 Spreekuur voor emigranten; 19.30 „De nieuwe kerkorde", causerie; 19.50 Berich ten; 20.00 Nieuws; 20-05 Boekbe spreking; 20.15 Gram. muz.; 20.30 „Benelux", causerie; 20-40 „Een sterk volk", causerie; 21-00 Ver- zoekprogramma; 21.45 Buiten lands overzicht; 22.00 lichte muz-; 22.25 Gesproken portret; 22.40 „Vandaag", causerie; 22-45 Avond wijding; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23-4524.00 Kamerorkest. HILVERSUM II 298 m; 7-00— 24.00 KRO. 7.00 Nieuws; 7-15 Ochtendgym nastiek; 7.30 Intrumentaal septet; 7.45 Morgengebed en Lit. kalen der; 8 00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gram. muz.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9-35 Schoolradio; 9.45 Gram. muz.; 10.25 Piano, viool en cello; 11.00 Voor de zie ken; 11.40 Kamerkoor; 12.00 An gelus; 12.03 Gram. muz.; 12.30 Land- en tuinbouwmededelin gen; 12.33 Gram. muz.; 12.55 Zon newijzer; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13-20 Actualiteiten: 13-25 Metropole orkest; 13-45 Voor de huisvrouw; 14-00 Schoolradio; 14-20 Twee violen en piano; 15.10 Gram. muz.; 16.00 Voor de zie ken; 17.00 Voor de jeugd; 17-15 Kinderkoor; 17.45 Poütiekapel; 18-18 Kath. signaal; 18.22 Gram- muz.; 18.30 Amusementsmuziek; 18.52 Vraaggesprek met de voor zitter van het comité „Pro Pales tina"; 1900 Nieuws; 19.15 Rege ringsuitzending: Verklaring en toelichting; 19.35 Lichte muziek; 19-48 Katholiek signaal en buiten lands overzicht: 19.56 Gram. muz. 20.00 Nieuws; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20.12 Omroeporkest en solisten; 21.10 Brabants halfuur; 21-40 Piano recital; 21.55 „Opbouw in Liefde", causerie- 22-10 Actualiteiten; 22-17 Ons", klankbeeld: 22.45 Avond gebed en Liturgische kalender; 23.00 Nieuws: 23.15 Amusements muziek; 23.3524.00 Lichte muz- helemaal om een kwestie van deviezen en het gebruik van de zelfde hoeveelheid materialen óf wel voor het een ófwel voor het ander? Ongetwijfeld is de toe stand in dit opzicht nog altijd buitengewoon moeilijk, maar wan neer we nagaan welke de facto ren zijn, waarop de woningbouw de laatste tijd stagneert, dan speelt het dèviezengebrek toch niet in de eerste plaats een rol. De voornaamste is wel, dat de gemeenten, gebonden als ze zijn aan bepaalde voorschriften, geen (duurder geworden) geld meer kunnen lenen, als gevolg waar van de woningwetbouw is vast gelopen. Vervolgens is het nog altijd zo, dat de particuliere woningbouw, die voorneen ruim 85 pet. van de totale woningbouw voor haar re kening nam, niet de kans krijgt op gang te komen, gehandicapt als ze is door het kunstmatig laag gehouden huurpeil, waartegen over het Rijk een onvoldoende compensatie biedt in de vorm van bouwpremies. De huurkwestie koppelt de re gering weer aan het vraagstuk van lonen en prijzen, maar als ze wil wachten met de huurverho ging tot de prijzen eindelijk gaan dalen, gelijk minister In 't Veld's standpunt schijnt te zijn, kan de woningbouw inmiddels wel hele maal in de knoei zijn geraakt". De „Gelderlander" wijdt even eens een hoofdartikel aan het voorstel-Zaandam en zegt; „Bij de behandeling van dit voorstel heeft de heer Andriessen opgemerkt, dat in het regeringsbeleid na 1952 de zorg voor de volkshuisvesting moet praevaleren. Hieraan moet zo min mogelijk getornd worden. Naar zijn mening moet van de andere onderdelen van de begro ting wat worden afgeknibbeld om de woningbouw toch maar op gang te houden; beter gezegd weer op gang te brengen. Wij kunnen slechts hopen, dat met name de getroffen gebieden niet tot na 1952 behoeven te wachten, want dat zou slechts rampzalig zijn. Het is zaak, dat de K.V.P.- frhetie reeds nu bij de minister aandringt, meent het blad, dat vervolgt: „Dit laatste vraagt het voorstel-Den Helder met recht en reden. De bouw van woningen moet ongetwijfeld voortgang vin den, want er zijn zowel maat- de financiële lasten, verbonden schappelijke als grote zedelijke belangen mee gemoeid. Dat men aan het opheffen der woningnood, naar recht en billijkheid wil doen verdelen over heel het Neder landse volk, vinden wij even van zelfsprekend als dat de lasten der gevolgen van de oorlog zouden worden verdeeld over het gehele Nederlandse volk. Dit laatste is echter nooit gebeurd en ook ten aanzien van de woningnood zijn de door de oorlog getroffen ge bieden nog weer eens extra het kind van de rekening", aldus de „Gelderlander". Even belangrijk als interessant is ook het voor stel een rechtvaardige belas ting op het woningbezit, gebouwd vóór 1940, te heffen, waardoor een nivellering van de huren eni germate wordt verkregen en gel den vrijkomen, die aan woning bouw kunnen worden besteed. Het laatste woord zal er nog wel niet over gezegd zijn, maar het is al belangrijk, dat het aan de orde werd gesteld. Op een of andere manier moet de Gordiaanse knoop van woningnood en hoger huur peil immers worden doorgehakt! aldus de slotsom van het arti kel in de „Gelderlander". De crediet-contróle De discussies over de wet „Toe zicht Credietwezen" worden weer opgerakeld, nu de minister zijn antwoord op de schriftelijke be schouwingen van de Tweede Ka mer heeft gegeven. Er waren te gen deze wet vooral twee be zwaren. Op de eerste plaats, dat men, gezien het tijdelijk karakter der oorzaken en moeilijkheden van onze financiële positie, niet een blijvende wettelijke regeling, doch een noodmaatregel, van tij delijke aard dus, had mogen ver wachten. En op de tweede plaats, dat deze credietbeperking niet langs de weg van staatsingrijpen diende te worden gerealiseerd, doch door het bedrijfsleven zelf, met de Staat slechts in een toe ziende functie. Deze bezwaren worden gedeeld door een door het Centrum voor Staatkundige Vorming ingestelde commissie onder voorzitterschap van prof. Groeneveld. Intussen heeft de minister zich weliswaar bereid getoond hier en daar wat concessies te doen en wat scherpe kantjes af te slijpen. Het „Huisgezin" (Den Bosch) schrijft nu, niet te geloven, dat het wetsontwerp daarmee wezen lijk zodanig verandert, dat het voor de K.V.P. wel aanvaardbaar zou zijn. Hetgeen allerbelang rijkst is, aangezien juist de hou ding van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer de doorslag zal moeten geven voor het afwijzen dan wel aanvaarden van' 't wets ontwerp. Bovendien is de commis- sie-Groeneveld zover gegaan in haar taak, dat zij in haar rapport een aantal aanbevelingen heeft opgenomen, die het wetsontwerp inderdaad fundamenteel verande ren en het aldus een voor de K.V.P. wel aanvaardbare vorm geven. Men kan dan ook slechts hopen, dat de K.V.P.-fractie te genover het wetsontwerp stijl- Lieftinck dezelfde houding zal aannemen als de door het Cen trum ingestelde commissie, zegt het „Huisgezin". Te snel omschakelen De Nederlandse ambassadeur in de Verenigde Staten heeft bij zijn terugkomst uit ons land in New York verklaard, dat ons volk zich zorgen maakt over het tempo, waarin de economische hulp ver vangen wordt door militaire hulp. Het vreest, zo zei dr. van Royen, dat een te snelle omschakeling inflatie en werkloosheid tot ge volg kunnen hebben. „Dit kan in Amerika niet genoeg worden her haald, betoogt het „Vrije Volk". Toen het conflict in Korea uit brak, stonden wij op het punt onze economie weer in evenwicht te krijgen. Dank zij de inspanning van ons volk, niet in het minst van de arbeiders, die de geleide loonpolitiek aanvaardden, en dank zij de economische hulp Van Ame rika. Sedertdien is de herbewa pening, waarvan wij de noodzaak volledig erkennen, met alle ener gie waarover de vrije wereld be schikt, ingezet. Alle energie van Nederland is echter maar een bescheiden energie, want ons land beschikt niet over reserves. Het Amerikaanse volk, dat in Korea het spits voor de Verenigde Na ties afbijt, kan in de verleiding komen dit te vergeten. Daarom is het goed, dat dr. van Royen er andermaal op heeft gewezen. Want voor ons land als deel van de vrije wereld is het behoud van het economisch evenwicht, waar bij geen werkloosheid van beteke nis voorkomt, van ontzaglijke be tekenis. En daarbij kunnen wij de economische hulp van de Ver enigde Staten niet eensklaps ont beren". (Advertentie) Verleden week vond de dienst bode van Mevrouw De J. te U., tijdens de najaarsschoonmaak, bij het opruimen van een kast een doos met papiersnippers. Toen zij de inhoud echter eens nader on derzocht, bleek het een groot aantal waardepunten van Nie- meijer's Koffie en Thee te zijn. Mevrouw De J., die hier al maanden tevergeefs naar had ge zocht, was de koning te rijk! Ge lukkig dat Niemeyer's waarde punten steeds geldig blijven. Het was een respectabel aantal, want Mevrouw De J. gebruikt zoals alle verstandige huisvrouwen steeds die heerlijke Niemeijer's Koffie en Thee. Fluks werden de bonnen ver zonden naar Niemeijer Groningen en binnen enkele dagen bracht de post eon doos met prachtig „Safira"-tafelbestek. Dank zij de schoonmaak en dank zij Niemeijer's Koffie en Thee! was Mevrouw De J. nu geheel zonder kosten in het be zit gekomen van de prachtige „Safira" vorken en lepels, vlek- vrij door en door. Een wijze raad: geniet van Nie meijer's Koffie en Thee en bewaar de waardepunten zorg vuldig. BUSSUM. Hoewel de voor bereidingen in de Bussumse tele visie-studio nog geregeld worden voortgezet is Dinsdag de eerste uitzending uit deze studio tot stand gekomen. In samenwerking met de P.T.T. zond Philips via de straalzender naar Lopik twee filmpjes uit van de Staatsmijnen en de K.L.M. Zowel het geluid als het beeld waren goed, hoewel de filmpjes zo nu en dan onder broken moesten worden voor technische proeven. De uitzending is in 't Gooi uitstekend ontvangen. BARSINGERHORN. Zoals wij reeds in een deel van onze edities van gisteren meldden, werd de heer C. Vlug uit Oud karspel nationaal kolfkampioen-1951 met op de tweede plaats G. Keuken uit Nieuwe Niedorp, op de derde J. Dekker uit Andijk-Oost en op de vierde C. Deutekom uit Noordscharwoude. De korpsprijzen vielen ten deel aan „Over de helft" uit Nieuwe Niedorp, „Niet klappen" uit Hoogwoud en „Onder vrienden" uit Oudkarspel. boden inwoners van Barsingerhorn de gasten een cabaretavond aan, geheel verzorgd door eigen krach ten. De stelregel: „Na inspanning, ontspanning" heeft men daarbij met geestdrift trachten te verwe zenlijken. Mevr.. A. Blaufooer Jonk en de heer P. Tromp zongen bij de piano fragmenten uit de operettes van Léhar en Carl Zei ler die de verenigingen van Win kel on Barsingerhorn destijds met zoveel succes hebben uitgevoerd. De gymnastiekvereniging gaf enige staaltjes van haar kunnen, en de plaatselijke toneelvereni ging leverde een puik geslaagde vertolking van Henk Bakkers' eenacter „De spelbreker". Dit geestige en zeer vlot gespeelde stukje viel getuige het langdurige en hartelijke applaus bjj de tot uitpuilens toe gevulde zaal bij zonder in de smaak. Voorwaar heeft Barsingerhorn moeiten noch kosten gespaard om de 63e natio nale kolfkampioenschappen van begin tot eind te doen slagen. (Advertentie) Voorzitter Mallekote liet het daar trouwens niet bij, want hij reikte nog tal van andere prijzen uit. Deze man had het Dinsdag avond tijdens het feestelijke slot van het vijfdaagse evenement wél ietwat volhandig, want aan hem was ook nog de taak toege dacht om de bijzondere prijzen uit te reiken. En dat waren èr niet zo'n beetje: serieprijzen: W- Ooteman, Bovenkarspel, 113; N. Schuurman, Spanbroek, 56; Nic. Rijper, Zuid-Scharwoude, 58; P. Goed, idem, 110, C. Berkhout, idem, 54; A. Rentenaar, Barsinger horn, 54. Verder 12, 11, 10 en 9 prijzen kl. Dekker, Barsingerhorn, Th. Com mandeur, Zuid-Scharwoude, D. de Smith, Bovenkarspel, P- Lange- dijk. Oudkarspel. Burgemeester Blaauboer zag zich vereerd met de wisselbeker van de bond voor de beste pres taties gedurende de eerste twee concoursdagen en de prijs van de verenigingen Barsingerhorn en K.V.P. P. Goed ging er met de wisselbeker voor de hoogste sajet- prestatie vandoor. Dagprijzen: J. Sehoorl, Bar singerhorn, 104; W. Kuin, Noord- Scharwoude, 97; L. Schrijver, idem, 52; J- de Brack, idem, 103; W. Verloop, Utrecht, 101; C. Schilder, Hoogwoud, 54; Ch. Rolff, Alkmaar, 53. Feestelijk slot Met een dart vol trots en dank baarheid constateerde de bonds voorzitter, dat, dank zij de bui tengewone medewerking van ge meentebestuur en burgerij van Barsingerhorn en de discipline van de kolvers, het tournooi in de beste harmonie en zonder wan klank is verlopen. De deelnemers zullen deze laats dan ook niet licht vergeten. ~a de stokoude Aris Berkhout gehuldigd te hebben voor de wijze w_aarop die zijn taak als le markeur voor de zoveelste maal heeft vervuld, riep hij allen een tot weerziens in Krommenie toe. Onmiddellijk hierop aansluitend Abbekerk Beira-A'dam 11 van Marseille-Barcelona; Barendrecht (T) 11 te Singapore v. Pladju; Elmina A'dam-W.-Afrika 11 van Freeton-Monrovia; Groote Beer A'dam-Australië 11 n.m. te Tahiti Indrapoera R'dam-Tj. Priok 12 te Port Said; Jagersfontein A'dam- Beira 11 te Pt. Elizabeth; Lombok Pac.'Kust-Calcutta 11 v. Cebu- Tarakan; Madoera New York-Cal cutta 11 v. Bombay; Oranje A'dam-Tj. Priok 11 v. Singapore; Ridderkerk Sydney-R'dam 11 te SuezSliedrecht (T) Curagao- Cochin 11 v. Suez; Tegelberg Rio de Janeiro-Kobe 11 v. Durban; Ternate R'dam-Balikpapan 11 van Makassar; Wieldrecht (T) Londen -Baytown p. 10 n.m. Fernando Noronha; Breda A'dam-Peru 11 v. Callao-Pisco; Graveland A'dam- Buenos Aires 11 v. Santos-Rio de Janeiro; Laertes R'dam-Balikpa pan p. 12 Dondrahead-Penang; Nieuw Amsterdam 12 te R'dam v. New York; Oranjestad A'dam- Cristobal 11 v. Madeira-Laguaira; Parkhaven 11 v. Georgetown- Trinidad; Zuiderkruis A'dam-N.- Zeeland 11 240 m. NO Galapagos- Papeete. De populariteit van de Britse bokser Randolph Turpin komt bij de Engelse bokssportliej- hebbers op velerlei wijze tot uiting. Een arbeider in Covent Garden te Londen bracht een (thee)-toast uit op het succes van Turpin, (uitgebeeld in asters en chrysanthenwelk bloemstuk bestemd is voor de tentoonstelling van de Lon- dense bloemenmarkt, aan de vooravond van het gevecht tussen Turpin en Robinson om de wereldtitel middengewicht. INGEZONDEN: INDRUKKEN UIT SPANJE L. S„ In uw blad van 28-8-51 heb ik met belangstelling het verslag van de heren Dierckx en Domi- nicus, over hun reis naar en door Noord-Spanje gelezen, temeer waar ik zejf tot de, blijkbaar wei nigen, behoor die hetzelfde deden. Daarbij komt dat ik dezelfde route volgde, zij het in tegenge stelde richting. Mijn reisindrukken zijn echter voor het grootste gedeelte geheel anders. Aan de grens bij binnenkomst en vertrek correcte behandeling', de bagage voor visitatie wordt voor u gedragen. Voor een klei nigheid worden enkele zegels op een papier geplakt en dan wordt nog een extra stempel op de pas gezet door ook alweer een correc te politieman. Portretten van Franco heb ik slechts in enkele officiële gebou wen gezien, laat Staan in hotel kamers en dan nog van beschei den formaat. Een groot verschil met Duits land in 1938! Wat het landschap betreft, dit is van een zo wisselende en adem benemende schoonheid,, maar van een zo gigantische verlatenheid en woestheid, dat een beschrijving hiervan voor grote opgaven stelt. Moderne landbouwwerktuigen ziet men wel degelijk in de kust gebieden, verder in de binnen landen waar de bebouwde perce len maar klein zijn, zouden deze geen zin hebben. Dit volk is arm, maar ons is na Zuid-Frankrijk de zindelijkheid Opgevallen! In enkele dorpen heb ik huizen van de landbevolking van binnen bekeken schamel, maar zinde lijk. Dit zijn slechts enkele op merkingen, maar ik zou er aan toe willen voegen, dat, wie geen zin heeft voor traditie en geen oog heeft voor een landschap dat geheel en al van het onze ver schilt, wie niet de elegante, be heerste behendigheid van de to reador kan bewonderen en wie niet tot enthousiasme bewogen wordt bij de Spaanse dansers, be ter doet zijn deviezen voor een ander te laten en zelf zijn vacan- tie op de Veluwe door té brengen. J. T. W. G. Verheul, art» 't ZandZijpe. Het uitzoeken van de inzendingen voor de voetbalprijsvraag is langzamerhand routinewerk geworden, maar toch zijn we ook deze week weer enkele uurtjes zoet gehouden met het napluizen van de talrijke inzendingen. Opvallend was het vertrouwen, dat allen vrij wel gesteld hadden in de Alkmaarse Boys. Juist de omgekeerde uitslag had de voorkeur. Twee waren er slechts, die 't bij het rechte eind hadden. Helder genoot over het algemeen veel vertrouwen, maar dat het 51 zou worden bevroedde niemand. Grasshoppers Wieringerwaard en SRCWGW werd niet éénmaal juist geraden. MeervogelsMFC op de kop af één maal. U begrijpt, dat er dus weinig onderling verschil was. Vier bereikten een totaal van 5 pun ten, de overige prijswinnaar moest uit een stapeltje van tien met 4 punten gezocht worden. En zie hiér het resultaat; le prijs f 5.G. APELDOORN, Venncwater 5, Egmond-Binnen 2e prijs f2.50: C. HART, Merensstraat 25, Hoorn Drie derde prijzen ft.— - HANS v. d. BERG. Overdicoad 19, Alkmaar; C. DE PORTO, Eikelenbergstraat 49, Alkmaar; J. Th, BROERSEN, Zesstedenweg 228, Grootebroek. En voor de nieuwe opgave zochten we uit: uitslag Niet invullen 5. GgrI-Zw.—Hollandia T Naam: Adres: Woonplaats: 1. Achter de namen van de clubs de CIJFERS plaatsen, waarmede volgens Uw mening de wedstrijd zal worden beslist. 2. Oplossingen met duidelijke vermelding van naam en adres moeten als brief worden verzonden. De enveloppe NIET dicht- plakken en op de enveloppe schrijven „VOETBALPRIJSVRAAG" daarmee bespaart U ons veel werk. 3. Oplossingen moeten uiterlijk ZATERDAG 12 uur aan het bureau van dit blad zijn bezorgd. ELKE WOENSDAG ZULLEN WIJ DE PRIJSWINNAARS EN DE NIEUWE „WIE RAADT DE UITSLAG" PUBLICEREN Voor elke goed geraden uitslag worden twee punten toegekend. Voor het juist voorspellen van winst of gelijk spel, doch niet met de goede cijfers krijgt men één punt. Voor de beste raders (even tueel door het lot aan te wijzen) worden de volgende prijzen be schikbaar gesteld: Er wordt over de toekenning van de prijzen geen correspon dentie gevoerd. (Advertentie) rïW&i&ipi -^riZlLallUig' de et AMSTERDAM, 12 Sept. Voor het eerst sinds geruime tijd werd de stijging op de staatsfondsen- markt onderbroken. De „onbe kende koper" van de conversie- lening 1947 trad weliswaar nog op, doch het aanbod was zo groot, dat als eerste notering 83% (84) uit de bus kwam. Hierna trok de koers iets aan tot 83*/», op welke prijs ook gesloten werd. In hoe verre thans een zeker stabilisa- tiepunt is bereikt na de wilde fluctuaties van de laatste weken, dient te worden afgewacht. De overige gulderisbeleggingen, waarvan velen in open hoek ver handeld werden als gevolg van het grote aantal rpilorders, wa ren in sympathie met de conver sielening eerder wat luier. Op de aandelenmarkt bleef de gunstige ondertoon aanhouden. Het blijft echter een gissen naar de reden hiervan. September, de maand waarin de jaarlijkse ver gaderingen van het internationale monetaire fonds en de wereld bank gehouden worden, schijnt bij uitstek de maand te zijn voor devaluatiegeruchten. Van een de. valua tie vrees valt ter beurze ech ter niets te bespeuren De markt blijft rustig en de omzetten zijn weliswaar iets groter dan in de vacantiemaand Augustus, doch reden tot juichen voor de hande laren geven -zij allerminst. Unilever en Philips waren vast en olies bijna 2 punten lager, waarschijnlijk een gevolg van ruiltransacties in deze fondsen. Aandelen Aku verbeterden 3 punten en ook de minder couran te industriepapieren waren vrij vast. De scheepvaartsector viel enigszins uit de toon met een nauwelijks prijshoudende stem ming. Cultures daarentegen overwegend iets hoger met name voor de rubberpapieren waar vooral voor de incourante soorten wat meer belangstelling valt te constateren. Tegen slot vormde zich een grote hoek voor certifi caten Delj Mij., die van 80)^ ste gen tot 84. LECTOR R.K. UNIVERSITEIT NIJMEGEN. Het bestuur der St. Radboudstichting heeft be noemd tot lector bij de faculteit der geneeskunde voor het geven van onderwijs' in de medische physica de heer dr. A. J. H. Ven- drik te Utrecht. De heer Vendrik is op 10 Octo ber 1918 te Maarssen geboren en studeerde aan de Universiteit te Utrecht, alwaar hij in 1949 pro moveerde. TELEFOONKABEL OOSTMAHORN— DENEMARKEN Vrijdag 28 September om half twaalf zal de nieuwe telefoon kabel van Oostmahorn naar Denemarken in gebruik worden gesteld. De openingsplechtigheid zal gehouden worden in de can- tine van het hoofdbestuur der P.T.T. in Den Haag. Wie de inge bruikstelling zal verrichten staat nog niet vast. DWINGELO. Door tot nu toe onbekende oorzaak brak gis termiddag brand uit in de boer derij van de heer Koeling te Vos- haar, gemeente Dwingelo. In een oogwenk stond het van stropak ken opgebouwde achterhuls in lichter laaie. Deze boerderij was n.l. ook reeds enige tijd geleden door brand geteisterd. Onmiddel lijk werd de brandweer gealar meerd, die binnen tien minuten ter plaatse was met de motor spuit. Veel kon echter niet wor den uitgericht tegen de om zich heen grijpende vuurzee, temeer daar op korte afstand geen water voorradig was. Het water moest over een afstand van meer dan 250 meter worden aangevoerd. Toch kon het voorhuis nog ge deeltelijk worden gered. Ook de inboedel kon grotendeels in vei ligheid worden gebracht doch toen brak een hevige regenbui boven Dwingelo los, hierdoor kreeg het op straat geplaatste meubilair nog ernstige water schade. Verzekering dekt gedeel telijk de schade. FEUILLETON 16. Als ze dat niet willen, moe ten ze hun eigen land maar gaan dienen. Wij staan hun vrije af tocht toe, wat mij betreft met mi litaire eer en 'n muziekcorps op de kade. Maar wij willen niet langer door vreemdelingen ge regeerd worden". „En als het volk hier nog niet rijp is voor zelfbestuur??, wierp Oemar tegen. „Het volk behoeft niet te regeren. Dat wordt gere geerd. Of dit door Nederlanders of door ons gebeurt, maakt wei nig verschil". Oemar dacht aan de gesprek ken met Verhagen. „Waarschijnlijk hebben we nog niet genoeg ontwikkelde mensen om een volledig staatsapparaat te kunnen bemannen. Als de Nederlanders weg zijn, moe ten we niet alleen een regering hebben, maar ook hoofdambtena ren en ambtenaren voor alle diensten, deskundigen voor de landbouw, het transport, de uit- voer en invoer, de financiën, het onderwijs gezondheidszorg, ju stitie. Als we die niet hebben, wordt het volk er slechter op; dan komt er schaarste, hongers nood, chaos. Elk jaar komen er meer geschikte landgenoten, krij gen we steeds meer diensten in handen. Misschien dat we over twintig jaar slagen, in wat nu zou mislukken. Het is een gewel dige verantwoordelijkheid tegen over ons volk". Zijn metgezel keek hem ver baasd aan. „Eerzuchtig bent u niet! Wij mogen de weg bereiden voor wie volgt; zoals Mozes de mensen naar het beloofde land leiden, maar er zelf buiten blij ven. Daar bedank ik voor. Ge schikte landgenoten om een eigen regering te vormen hebben we: u en ik en vele anderen, die er in Europa voor hebben gestudeerd. Voor hoofdambtenaren blijven er nog genoeg over en als in het begin misschien niet alles precies zo gaat als het moet gaan, dan zullen we het spoedig genoeg le ren. Ik heb niet in Nederland ge studeerd om mijn gehele leven chef over 6 administratieve amb tenaren te blijven. Ik weet, dat u en ik evenveel kunnen presteren, als onverschillig welke Neder landers, die hier de touwtjes in handen hebben en als men ons geen gelegenheid wil geven om dat te bewijzen, dan zullen wij die kans zelf nemen!" Ze waren op de Pasar Senen gekomen en Oemar nam afscheid van Dr. Timoeran, 'die nog ergens eer» paitje ging drinken. Op weg naar zijn hotel overpeinsde hij de vele tegenstrijdige gedachten, die in zijn hoofd rondstormden. Hij vergeleek de mening van zijn chef met die van Hetty's vader. Beiden gingen er van uit, dat In- dië onafhankelijk zou worden. Ze verschilden even van inzicht over het tijdstip. De één was jong en wilde carrière maken. De ander had de middelbare leeftijd reeds achter de rug en was geslaagd in het leven. Maar dat nam niet weg, dat de één „ik" zei en de ander „Indië". Op het departement gingen de dagelijkse bezigheden door in de eeuwige cirkelgang van de amb telijke papiermolen. Aan de ene kant kwamen de documenten met pakken vol binnen: afrekensta- markt ten, salarislijsten, kwitanties, gi rostrookjes. Aan de andere kant buiten, naar het rijksarchief. En intussen waren ze dan gecontro leerd en van het zoveelste stem pel voorzien. Oemar was nu helemaal inge werkt. Dat betekende, dat hij al van tevoren wist, welke uitgaven elke tak van dienst iedere maand opnieuw zou doen. Hij wist ook tot welk onderdeel van de be groting ze behoorden en welk ar tikel der verordeningen en be palingen daartoe machtigde. Hij herkende de kwitanties van elke rijksleverancier nog vóór hij de naam had gezien, want hij kreeg ze elke maand in dezelfde volg orde onder ogen. Hij zou het al fabetische lijstje in zijn slaap hebben kunnen opzeggen. Alleen de bedragen verschilden. Verder was alles altijd eender en in orde. omdat het op de rijksdiensten zelf reeds was gecontroleerd. Als af wisseling kwam het alleen voor, dat hij naar de administrateur van de marinebasis moest schrij ven, dat tandpasta niet viel on der de artikelenreeks F 12 (hy giëne), omdat de post anders zóu drukken op de begroting voor het onderhoud van schepen en ge bouwen. En eenmaal had hjj de foedkeuring geweigerd van een witantie voor taxiritten, omdat deze ritten 's nachts om half twee gemaakt waren van een dancing, via een omweg, naar de woning van de betreffende ambtenaar. „Als Doesburg die geblankette mamsel, waar hij al maanden mee gaat, naar huis brengt, dan doet hij dat maar van zijn tractement" oordeelde Oemar, die de Bata- viase verhoudingen al aardig leerde kennen. En hij stuurde de kwitantie terug met een aanteke ning, dat deze post niet kon val len onder reeks M 28 (dienstrei zen). Hij had de gehele dag het voldane gevoel dat zo'n controle toch niet helemaal nutteloos was en dat hij voor het rijk negen gulden tachtig had gespaard. Maar de volgende maand was diezelfde kwitantie er weer bij, nu gemerkt: R 47. Dit was een zo zelden voorko mende reeks, dat hii het nummer speciaal in de klapper moest na zien: „R 47, kosten van represen tatie tegenover buitenlandse di plomaten en hun aangehorigen". Toen herinnerde hii zich, dat de „geblankette mamsel" een nicht was van de Engelse consul. Maar verder gaf 't werk niets bijzonders te beleven, zodat Oe mar aangenaam verrast was, toen hij van de deken der advo- eatenorde bericht kreeg dat hij bij toerbeurt was aangewezen als gratis raadsman voor een inge zetene. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5