Nadelig saldo van de Rijksbegroting 1952 bleef beperkt tot 267 millioen Bijeenkomst verbondenen en noordelijken in Pon Moendjon Geen monopolie voor televisiestichting Adenauer verwerpt Oost-Duits aanbod 075° Ontwerpbegroting 1952 Schijn en werkelijkheid Hulp aan noodgebieden IERFEEST ndercircus isgenot N-VERKOOP it - Alkmaar 975 DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Parade van cijfers! Begrotingspolitiek wil inflatie voorkomen en Betalingsbalans sluitend maken Apeldoorn krijgt" ƒ25.000 boete Demonstratie in Amsterdam Overeenstemming hervatting waoenstilstandsbesprekingen Schorsing moet opgeheven Congres V.S. keurt militair bouw programma goed Arbeidsconflict in IJmuiden ten einde 7 October een historische dag Ook Schumacher! Verkiezingen in Engeland? Trambotsing in Amsterdam 30 m-|475 «AAR Tel. 2451 T. a.s. 2.30 u. 'ondermensen, ten, etc., etc. nt. Plaatsbespr. be ll uur a 10 cent JPEN PRIJS lef, 60-100 cm. ie zuiver wollen rs; diverse herfst- uchon met wollen 1ng, 75 cm. leuterjasjes 2 tot 6 laar et lange pantalon en pet Engelse meltonvelourt; rweel garnering. Kraag en Irldepjes fijn doorgestikt laar Nieuw Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd„ inclusief incasso. Advertentie-tarief per iditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct„ resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelaties; Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EEiT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VA N HEDEN Pagina 1 en 3 Woensdag 19 September 1951 46e Jaargang No. 12276 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243. Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 Wie de ontwerp-begroting voor 1952 vergelijkt met de begroting van het lopende dienstjaar zal misschien, onder de indruk van de cijfers, op het eerste gezicht geneigd zijn te zeggen, dat we er op vooruit zijn gegaan. Voor de begroting van 1952 immers is het nadelig saldo geraamd op f 267 millioen, terwijl vorig jaar het nadelig saldo, volgens de vast gestelde begroting, f 766 millioen bedroeg, een bedrag, dat zelfs later moest worden verhoogd tot 836 millioen gulden. Kijkt men echter verder dan zijn neus lang is, dan zal men met de minister moeten vast stellen, dat dit gunstiger effect, dat uitgaat van de ontwerp-be groting 1952, alleen kon worden bereikt door subsidieverlaging en belastingverhoging. Hier komt het onderscheid naar voren, dat er bestaat tussen staats- en volks huishouding. Voor de Staat ziet het begrotingsbeeld voor 1952 er in vergelijking met het vorig jaar bepaald gunstiger uit, doch het volk zal in het komende begro tingsjaar nog meer dan voorheen moeten offeren aan de schatkist en dus meer en meer worden gedwongen tot versobering. In het afgesloten zittingsjaar heb ben de Staten-Generaal verschil lende wetsontwerpen tot belas tingverhoging aangenomen, waar van de invloed zich eerst in het komende jaar zal doen gevoelen. Nieuw is bij de begroting 1952 de wijze, waarop de minister het nadelig saldo van de Buitenge wone Dienst II (kapitaaldienst) zich voorstelt te dekken. In af wijking van zijn vroegere opvat ting acht de minister het thans niet alleen verantwoord, doch ook noodzakelijk, dat een deel van het nadelig saldo van de Buiten gewone Dienst II met middelen van de Gewone Dienst wordt ge financierd. De minister voert voor zijn gewijzigd standpunt verschillende motieven aan. Voor eerst wil de minister de kapitaal markt voor de lagere publiek rechtelijke lichamen en voor het particuliere bedrijfsleven reser veren. Ten tweede heeft deze overheveling van gelden van Ge wone naar Buitengewone Dienst tot gevolg, dat er minder geleend behoeft te worden, hetgeen uit het oogpunt van schuldpositie van belang is. Op de derde plaats is de thans voorgestane finan cieringswijze, naar het oordeel van de minister, in hoge mate gewenst omdat de kapitaalsuit gaven voor een zeer belangrijk deel militaire investeringen be treffen, die in wezen een impro ductief karakter dragen. En ten slotte verdedigt de minister de nieuwe methode omdat de begro- tingspolitiek onder de huidige omstandigheden is gericht op het voorkomen van een inflatoire ontwikkeling en langs deze weg dienstbaar is gemaakt aan het streven naar het sluitend maken van de betalingsbalans. In tegenstelling met hetgeen de minister hier over de kapi taalmarkt zegt is zijn medede ling, dat voor het opheffen van het totale tekort van 267 millioen, behalve het inhalen van achter stallige belastingen, ook leningen moeten dienen. Een beroep op de kapitaalmarkt is dus toch niet te vermijden. Het lijkt ons waar schijnlijk, dat de minister op dit punt nog al enige critiek zal krij gen te slikken. Want het komt ons voor, dat er velen zullen zijn, die de minister zullen vragen waarom hij in plaats van zijn plannen tot nieuwe leningen niet eerst een streep heeft gehaald door de 110 millioen gulden, die het Landbouw-Egalisatiefonds ten behoeve van subsidies vraagt. Aan het slot van zijn Millioe- nennota herinnert de minister er nog aan, dat de tegenwoordige monetaire toestand potentiële ge varen in zich draagt. De minister wijst in dit verband nog eens op de noodzaak om een onverant woorde toeneming van bankcre- dieten tegen te gaan en op het gevaar, dat er schuilt in het acti veren van diverse soorten van liquiditeiten. Over het bankcre- diet is al veel gezegd, maar als de minister hier spreekt van on verantwoorde toeneming van bankcredieten, dan mag hij zelf wel het woord onverantwoord onderstrepen. Beperking van bankcrediet, waardoor het be drijfsleven in zijn ontwikkeling wordt geremd, is schadelijk niet alleen voor het volk, maar ook voor de Staat. Hier vloeien staats- en volkshuishouding sa men. Als de minister ons volk wil doen versoberen om hogere motieven, dan is daar niets tegen. Maar als deze versobering leidt tot afbraak van onze economi sche mogelijkheden, is dat tevens schadelijk voor de Staat, die alleen goed kan functionneren bij een gezonde volkshuishou ding. Wie de gevaren ziet, die onze volkshuishouding in het nieuwe begrotingsjaar bedreigen, zal zich door gunstige begrotingscijfers niet laten bedriegen, maar zal schijn van werkelijkheid weten te onderscheiden. M. P. J. Gouverneur v. Waardenburg vertrekt Naar wij vernemen zal gou verneur S. L. J. van Waarden burg vandaag, per vliegtuig naar tBeuw-Guinea terugkeren. GESMOKKELD GOUD IN BESLAG GENOMEN Douaneambtenaren hebben bij «en van de passagiers van het ras. „Westerdam", dat uit Ame rika in Rotterdam arriveerde, 22 kg goud van 24 karaat gevonden m de dubbele bodem van een koffer. Het goud heeft een waar de van ca. f 130.000, De maatregelen van het Regeringsprogram, zoals de subsidieverlaging en de belastingverho ging alsmede de beperking van de civiele uit gaven van de Overheid vinden hun weerslag in het algemene beeld van de ontwerp-begroting 1952, die gistermiddag aan de Staten- Generaal werd aangeboden. Daardoor kon voor de eerste maal sedert de bevrijding worden bereikt, dat de Gewone Dienst, de Buitengewone Dienst I en het Landbouw-Egalisatiefonds tezamen een overschot van betekenis vertonen, n.l. van f 304 millioen. Inclusief het nadelig saldo van de Kapitaaldienst ad f 571 millioen is daardoor het nadelig saldo voor de gehele dienst tot f 267 millioen beperkt gebleven. zake de achtergrond der begro ting de begrotingspolitiek on der de huidige omstandigheden is gericht op het voorkomen van een inflatoire ontwikkeling en langs deze weg dienstbaar is ge maakt aan het streven naar het sluitend maken van de betalings balans. De minister wil vooral op dit laatste zeer belangrijke aspect van de thans aangeboden begro ting met nadruk de aandacht vestigen Omschrijving: Ontwerpbegroting 1952 Gewone Dienst1 Uitgaven 3.801 Middelen 4.701 Voordelig saldo Buitengewone Dienst I (Uitgaven en ontvangsten van aflopend karakter) Uitgaven Middelen Nadelig saldo Gewone Dienst en Buitengewone Dienst I Uitgaven Middelen 900 496 10 4.297 4.711 486 Voordelig saldo Landbouwegalisatiefonds- Nadelig saldo 414 110 Gewone Dienst, Buitengewone Dienst I en Landbouw-egalisatiefonds Voordelig saldo Buitengewone Dienst II (Kapitaalsuitgaven en ontvangsten)- Uitgaven843 Middelen272 304 Nadelig saldo Gehele Dienst Uitgaven (inclusief nadelig saldo Landbouw-egalisatiefonds)5.250 Middelen 4.983 571 Nadelig saldo Het vorig jaar bedroeg dit na delig saldo, volgens de vast gestelde begroting f766 millioen en het nader herziene begro tingsbeeld geeft, voor wat 1952 betreft, zelfs een nadelig saldo van f836 millioen te zien. Het nadelig saldo voor het komende jaar verwacht de minister van Financiën te kunnen dekken met de baten van de belastingachter stand en door middel van lenin gen. In het verleden heeft de minis ter van Financiën meermalen be toogd, dat er aanleiding bestond de bedragen betreffende de. Bui tengewone Dienst H (Kapitaal- dienst) van de overige bedragen gescheiden te houden, omdat het saldo van die Dienst in beginsel door leningsgelden mag worden gedekt Deze opvatting ging uiteraard uit van de veronder stelling, dat deze dekkingsmoge- lijkheiid inderdaad aanwezig was. Nu het onder de huidige omstan digheden nodig is de kapitaal markt in belangrijke mate voor de behoeften van de lagere pu bliekrechtelijke lichamen en van het particuliere bedrijfsleven te reserveren, is het naar de mening van de minister niet alleen ver antwoord doch ook noodzake lijk, dat een deel van het na delig saldo van de Buitengewone Dienst II met middelen van de Gewone Dienst wordt gefinan cierd. Het gedeeltelijk dekken van het nadelig saldo van de Buiten gewone Dienst II met middelen van de Gewone Dienst is ook van belang uit een oogpunt van schuldpositie. Een overschot op SCHOOL GEBOUWD ZONDER VERGUNNING De Economische Kamer van de Rechtbank van Zntphen heeft gistermorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de gemeente Apel doorn, tegen welke 14 dagen ge leden f 100.000 boete werd ge- eist, wegens het bouwen van een school zonder de vereiste goed keuring. De gemeente werd ver oordeeld tot een boete van f 25.000. De directeur van gemeente werken, tegen wie een boete van f 2000 subsidiair drie maanden hechtenis was geëist, werd vrij gesproken. De rechtbank achtte de handeling „ergerlijk" voor een openbaar lichaam, dat de wet negeert. 267 de Gewone Dienst en Buitenge wone Dienst I heeft namelijk tot gevolg, dat tot het bedrag van dit overschot minder geleend be hoeft te worden voor de finan ciering van het nadelig saldo van de Kapitaaldienst dan an ders het geval ware geweest. Ge zien de tegenwoordige grote om vang van de staatsschuld ver dient deze financieringswijze die leidt tot verbetering van de schuldpositie naar het oor deel van de minister dus alle aanbeveling. Een andere reden waarom de thans voorgestane financierings wijze der Kapitaaluitgaven in hoge mate gewenst moet worden geacht is gelegen in de omstan digheid, dat deze voor een zeer belangrijk deel militaire investe. ringen betreffen, welke investe ringen in wezen een improduc tief karakter dragen. Tenslotte moet er nog de aan dacht op worden gevestigd dat door het dekken van een deel van de uitgaven van de Buiten gewone Dienst II uit lopende in komsten tot uitdrukking is ge bracht, dat in overeenstem ming met het medegedeelde in- POLITIE IOEG MENIGTE UITEEN Een groep van enige honder den Amsterdamse bouwvakar beiders demonstreerde gisteren uit sympathie met de in IJmui- den stakende breedibandarbei- ders. Op weg naar het stadhuis aangekomen in de Bilderdijk- straat heeft de politie de optocht met gebruik van motorrijwielen en met blanke sabel uiteenge dreven. Zij het niet in colonne, is een groot deel der demon stranten bij het gemeentehuis samengekomen. De burgemeester heeft een de putatie van 6 man enige ogen blikken ontvangen. Na terug keer van de deputatie heeft de politie de menigte in de omge ving van het stadhuis verspreid. DEN HAAG, 18 Sept. Over enkele weken zal een ontwerp van wet aan de Staten-Generaal worden aangeboden, waarin de regering voorstellen zal doen om trent de financiering van de ont wikkelingsplannen voor de z.g. noodgebieden (o.a. N.O. Overijsel, Friesland, Groningen, Westfries land, N.-Brabant). Deze plannen zijn van grote be tekenis voor de industrialisatie van streken, waar een zekere mate van werkloosheid heerst. Men is echter in economische kringen 't niet eens over de vraag of men bij de industrialisatie van ons land de voorkeur moet geven aan concentratie in grotere ste den (met alle voordelen van transport, enz.) of aan spreiding der industrie over kleinere dor pen. ERNSTIGE AUTOBOTSING IN BRABANT Op de rijksweg Eindhoven 's Hertogenbosch is hedenmiddag een luxe auto komende uit de richting Den Bosch en bestuurd door de heer H. Zoetmulder uit de St. Jorisstraat te Eindhoven tegen een uit tegenovergestelde richting komende militaire vracht auto gebotst. De heer Zoetmulder en zijn naast hem zittend doch tertje werden ernstig gewond. Twee vriendinnetjes van het dochtertje werden minder ern stig gewond. TOKIO, 18 Sept. (Reuter). De noordelijken in Korea hebben Dinsdag een bijeenkomst van verbindingsofficieren, welke Woensdag over de wapenstilsfandskwesfie gehouden zou wor den, voorgesteld. De verbondenen zijn hiermee acccord gegaan en hebben verklaard, dat verbindingsofficieren zouden samen komen te Pan Moendjon in de neutrale zone van Kaesong. Het is nog niet dui delijk of de Noordelijken de be sprekingen willen hervatten of slechts een nieuw protest willen indienen, aldus waarnemers. De Noordelijken stemden toe in ge neraal Ridgway's voorstel tot een bijeenkomst van verbindingsoffi cieren, doch protesteerden tege lijk tegen het schenden van de neutrale zone bij Pan Moendjon door „drie soldaten van de Ver enigde Naties". Het communisti sche antwoord is radiografisch naar het vooruitgeschoven kamp van de V.N. te Moensan gezon den. Noordelijken moeten schorsing opheffen In een publicatie van het voor lichtingsbureau van gen. Ridgway wordt nogmaals verklaard, dat het geallieerde hoofdkwartier be reid is zijn verbindingsofficieren opdracht te geven met Noordelij ke verbindingsofficieren in con tact te treden „zodra de Noorde lijken een einde maken aan hun schorsing van de onderhandelin gen". Voorts wordt verklaard, dat „toen de Noordelijken 23 Augus tus de onderhandelingen onder braken" beide partijen op weg waren een overeenkomst over de neutraliteit van het gebied van Kaesong op te stellen. De verbindingsofficieren kon den overeenstemming over de voorwaarden bereiken onder wel ke de wapenstilstandsbesprekin gen hervat zouden kunnen wor den. Inmiddels zetten de verbonde nen hun aanvallen tegen de berg- stellingen ten Noorden van Jang- goe voort. De Noordelijke weer stand toonde gisteren weinig in zinking. Volgens Reuter is overi gens van het front weinig nieuws te melden. WASHINGTON, 18 Sept. (Reu ter). Het Amerikaanse congres heeft zijn goedkeuring gehecht aan een militair bouwprogram van bijna zes milliard dollar. Het wetsontwerp is ter tekening aan president Truman gezonden. Vertrek Hr. Ms. „Ceram" 'S-GRAVENHAGE Hr. Ms. mijnenveger „Ceram", die, zoals eerder gemeld, geruime tijd in de West zal verblijven, vertrekt Maandag 17 Sept. des middags 15-30 uur uit de haven van Nieu- wediep. Nadat gisterenmorgen de per manente arbitragecommissie een bindende uitspraak had gedaan over het conflict, dat -isteren in IJmuiden acuut werd aangaan de de dagloontabellen voor Ziektewet en vacantiegeld. is het conflict als geëindigd te beschou wen. De arbitragecommissie besloot, dat de terugwerkende kracht voor de verhoogde uitkering van ziekengeld en vacantiegeld loopt tot 2 januari 1951 zoals de werknemers het van het begin af interpreteerden» De reders hebben zich hierbij neergelegd. In het openluchttheater Wald- bünne in de Britse sector van Berlijn kwamen 40.000 katho lieken bijeen om de nieuwe bisschop van Berlijn, Wilhelm Weskamp, die de 31ste Juli is gewijd, te verwelkomen. De Nederlandse Televisiestich ting krijgt geen monopolie. Dit werd meegedeeld tijdens een persconferentie van de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen prof. dr. F. 3. Th. Rut ten en staatssecretaris mr. J. M. L. Th. Cais. Voor de komende twee jaar wordt met ingang van BONN, 18 Sept. (Reuter). Dinsdagavond heeft de West- Duitse kanselier, Adenauer, in een radiorede het Duitse volk medegedeeld, dat hij het aanbod H.M. Koningin Juliana heeft Dinsdagmiddag, voor de vierde maal sinds zij de troon heeft bestegen, de zitting van de Staten-Generaal in de Ridderzaal te Den Haag plechtig ge opend met het uitspreken van de Troonrede. Foto toont Koningin Juliana tijdens het uit spreken van de Troonrede. Rechts Prins Bernhard. van Zaterdag van de Oost-Duitse premier, Grotewohl, om bespre kingen te beginnen over de Duitse eenheid, verwerpt. „In de eerste plaats dienen zij de vrijheid in de Oostelijke sector van Berlijn en de gehele Sovjet zone te herstellen, voordat zij over vrije verkiezingen praten", aldus Adenauer. Dit was een van de toevoegin gen aan de rede, die Maandag avond reeds zou zijn uitgezonden, doch op het laatste ogenblik werd ingetrokken. O.m. schrapte Ade nauer uit zijn rede de opmerking, dat „de enige agressieve mogend heid de Sovjet-Unie is". Volgens een regeringsfunctio naris had Adenauer zijn oorspron kelijke rede aan de hand van notities uitgesproken en had hij later besloten, dat de rede wat bijgevijld diende te worden. Parlementscommissie wil antwoorden Later op de avond heeft de West-Duitse parlementscommissie voor zaken geheel Duitsland be treffend besloten de oproep van het Oost-Duitse parlement tot verkiezingen in geheel Duitsland punt voor punt te beantwoorden. „Wij zijn het er over eens", aldus een verklaring van de voor zitter der commissie, „dat het nieuwe Oost-Duitse aanbod ver der gaat dan de vorige oproepen. Maar wij zullen om garanties van de Russen vragen. Zonder deze hangt het aanbod in de lucht". Ook Schumacher Dr. Kurt Schumacher, leider van de sociaal-democratische op positie in West-Duitsland, heeft in een radiorede evenals kanse lier Adenauer het voorstel van de Oost-Duitse premier Grote wohl tot het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland afgewezen. 1 October zendmachtiging voor vier nur per week verleend aan de Stichting. Voorlopig zullen de in de Stichting verenigde omroepver enigingen hiervan drie uur zen den op Dinsdagen en Vrijdagen. De eerste officiële experimentele uitzending van de Stichting vindt op 2 October plaats. Aangekondigd werd het instel len van een televisieraad, een breed samengesteld adviescollege. Dit college komt per 1 October in de plaats van de bestaande televisiecommissie. Een wetsont werp „kijk- of schouwgeld" zal zo spoedig mogelijk naar de Tweede Kamer worden gezonden omdat men hoopt per 1 Januari 1952 met het heffen van schouw gelden te beginnen. De beloofde televisienota zal ook spoedig het licht zien. Programmaverzorging Met betrekking tot de pro gramma's werd gezegd, dat de omroepverenigingen in de Stich ting verplicht zullen zijn een deel der programma's samen te ver zorgen. Zulks in verband met investeringsbeperkingen en met de hoge kosten van de uitzendin gen. Het studiovraagstuk zal eerst over 2 jaar aan de orde komen. ZOUDEN PLAATS VINDEN OP 25 OCTOBER LONDEN, 19 Sept. (Reuter). Het Britse blad „Daily Mirror", dat de regering steunt, heeft Woensdag in een artikel op de voorpagina met stelligheid ver klaard, dat op Donderdag 25 Oct. in Engeland algemene verkiezin gen zullen worden gehouden. De „Daily Mirror" legt verband tussen het bezoek, dat premier Attlee Dinsdagavond aan koning George bracht en de a.s. verkie zingen. Binnen 48 uur zal een officiële verklaring worden uit gegeven, aldus het blad. ACHT GEWONDEN Op het Damrak ter hoogte van de Beurs is gistermiddag circa kwart voor drie een tramstel van lijn 25 op een stilstaand tram- stel van lijn 16 gereden. Voor zover thans bekend wer den acht personen licht gewond. Het tramverkeer is voor een deel omgelegd. De lijn naar het C.S. is nog geblokkeerd door een be schadigde wagen van lijn 25. De oorzaak van de botsing is nog niet bekend. isjesjuH» In zuiver wol- stoh 60 t/«n 100cm onder fraai gegarneerd I borduursels; rood, u, reseda, korenblauw; 1

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1