Sprookje van de Gouden Koets werd opnieuw werkelijkheid Tegenwoordige monetaire toestand draagt nog gevaren in zich Bij het Onderwijs zal soberheid ook meespreken Kleiner deel in opbrengst der Rijksbelastingen Geen kleine bedrijven meer in de Noordoostpolder In 1952 worden slechts 40000 woningen gebouwd Indien nodig: maatregelen van meer directe aard Duizenden sloegen kleurrijk schouwspel in de residentie gade Minder burgers in Rijksdienst Justitie kan nog niet moderniseren Grote bezuiniging op het wagenpark Meer voor .kleine zelfstandigen Nationale schuld gedaald Hoger bedrag voor de blinden Minder geld voor oorlogsschade Credietversf rekking aan Nieuw-Guinea Holland Festival PLECHTIGE OPENING STATEN-GENERAAL Provinciën en gemeenten krijgen De plechtigheid in de Ridderzaal Ook beperking in de Waterstaat-sector Geld voor tunnel- bouw te Velsen Moordaanslag in de Noordoostpolder Naar wij vernemen: W<JciN5l//m_i i ot.r i civiuc-tN \yj\ PAGiNA 5 mm mmmm—mm—mu J* De sterkte van het personeel, verbonden aan de departementen van algemeen bestuur, andere dan die van Oorlog en Marine, kon nog worden teruggebracht, aldus de Millioenennota. De wer kelijke sterkte van het burgerlijk personeel der niet-militaire de partementen per 31 Juli 1951 (95.620) is ten opzichte van die per 1 Januari 1946 (.131.918) met 38 pet. gedaald. Behalve de werkelijke sterkte van het personeel bevat de Mil lioenennota ook gegevens betref fende de in de begroting opgeno men sterkte. Deze ligt, naar de ervaring leert, altijd hoger dan de werkelijke sterkte, omdat er in de praktijk altijd een vrij groot aantal vacatures zijn. De cijfers van de werkelijke sterkte en van de begrotingssterkte kun nen dus niet met elkaar worden vergeleken. Beschouwt men de aantallen van de begrotingssterk te op zichzelf, dan blijkt, dat ook de begroting 1952 ten opzichte van die van 1951, wat de niet- militaire departementen aangaat, een verdere teruggang aanwijst. op korte termijn hun werking doen gevoelen. De regering is zich bewust, dat daarmede een duurzame oplos sing niet kan worden bereikt. Toch kunnen zij noodzakelijk blij ken ter overbrugging van een moeilijke periode, met name ten einde een te ver gaande aantas ting van de deviezenreserves te gen te gaan en aldus te voorko men, dat uiteindelijk zo diep in grijpende consequenties zouden moeten worden aanvaard, dat de desiderata der regeringspolitiek, het bereiken van evenwicht met gelijktijdige redelijke verdeling der lasten, niet meer kunnen worden verwezenlijkt. De Minister van Financiën wijdt aan het slot van zijn Millioe nennota ook enige beschouwingen over de monetaire ontwik keling in Nederland in het algemeen, met name in het jongste verleden. Hij constateert, dat een aantal inflatoire krachten, die in het verleden werkzaam zijn geweest, intussen aan betekenis hebben ingeboet. Dit betekent evenwel nog niet, dat de tegenwoordige monetaire toestand geen potentiële gevaren in zich draagt. Behalve op de noodzaak om een onverantwoorde toeneming van bankcredietën tegen te gaan, wijst de minister in dit verband op het gevaar, dat er schuilt in het activeren van diverse soorten van liquiditeiten. Alhoewel vele van de factoren, die tot een zodanige activering kunnen leiden thans minder acuut werken en in sommige opzichten zelf, met name wat de interna tionale prijsontwikkeling betreft, van een zekere mate van stabili satie kan worden gesproken, mag niettemin de mogelijkheid van een ongunstige ontwikkeling niet uit het oog worden verloren. Het is naar het oordeel van de minis ter van Financiën van betekenis zich daarbij te realiseren, dat de mate, waarin van deze inflatoire financieringsmiddelen gebruik wordt gemaakt, zich momenteel onttrekt aan de directe beïnvloe ding door de overheid; in tal van gevallen, zoals bij het liquideren van schatkistpapier en het opvra gen van spaarsaldi, worden deze middelen zonder meer aan de schatkist onttrokken. Dit betekent dat een onverhoopt ongunstige ontwikkeling uiteindelijk slechts zou kunnen worden opgevangen door het treffen van compense rende maatregelen op ander ter rein. Het is ook met het oog hier-, op, dat a priori een stringent be grotingsbeeld is vereist. In dit verband wijst de minister er op, dat er in verschillende op zichten nog onzekerheden blijven bestaan, zoals een verdere ach teruitgang van de ruilvoet, het ondervinden van afzetmoeilijk- heden bij de export en de even tuele ontwikkeling van inflatoire krachten in het binnnenland. De consequentie, die uit de hier aan gegeven problemen voor de rijks financiën voortvloeit, is deze, dat een voortdurende critische beoor deling van het begrotings- en met name van het uitgavenbeleid ge boden blijft. Daarbij dient mede in aanmerking te worden geno men, dat, niettegenstaande het op zichzelf bevredigende feit, dat dekking van alle op de begroting 1952 voorkomende uitgaven verze kerd lijkt, dit resultaat slechts op een zeer hoog niveau kon worden bereikt. Ondanks de onzekere elemen ten, welke de ontwikkeling in de naaste toekomst in zich draagt, hoopt de regering, dat de door haar getroffen maatregelen vol doende zullen blijken om uitein delijk het beoogde evenwicht in de Nederlandse volkshuishouding te bewerkstelligen. Mocht zij even wel in haar verwachting teleur gesteld worden, dan zal zij, zoals reeds bij herhaling in uitzicht is gesteld niet aarzelen maat regelen van meer direc te aard to« te passen, die Bii .Politie en Justitie" tekent de minister aan, dat op zichzelf wenselijke en nuttige maatrege len tot modernisering van het gevangeniswezen!, het rijkstucht- en opvoedingswezen en de psy- chopaïhenzorg onder de huidige omstandigheden slechts in be perkte mate ten uitvoer kunnen worden gelegd. Wel werd beslo ten om, zij het op beperkte schaal, in 1952 het inrichten van een speciale afdeling ten behoeve van jeugdige gedetineerden en het instellen van een selectie centrum voor psychopaten ter harfc/ te nemen. De zorg voor de efficiency blijkt uit een opsomming, die in de ontwerp-begroting 1952 wordt gegeven van het aantal personen auto's en motorrijwielen, dat thans nog bij de rijksdiensten in gebruik is. Deze opsomming ziet er als volgt uit: Per 1 Aug. Pers.auto's Motorriiw. 1946 5.351 6.415 1948 2.917 2.178 1950 1.881 1.843 1951 1.792 1.756 Bij het onderwijs moet aller eerst rekening worden gehouden met het accres van het aantal leerlingen, aldns de minister in zijn Millioenennota. Hoewel wordt beoogd de indiening te be vorderen van voorstellen tot handhaving en volledige subsi diëring van afdelingen van scho len voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, wordt het onder de huidige omstandighe den in het algemeen niet verant woord geacht hieraan mede te werken voor die afdelingen welke slechts een gering aantal leerlin gen tellen. Het nijverheidsonderwijs blijft de regering van groot belang achten, maar het zal niet moge lijk zijn om aan alle aanvragen om subsidie te voldoen. Onder de nieuwe subsidies zijn ook be grepen die voor enkele dagscho len voor uitgebreid technisch onderwijs. Gehoopt wordt, dat ook in 1952 de nieuwbouw van een aantal lagere land- en tuin bouwscholen zal kunnen worden verwezenlijkt. Gezien de betrek kelijk grote dichtheid van het net van inrichtingen voor land en tuinbouwonderwijs wordt het verantwoord geacht ditmaal geen gelden aan te vragen voor de oprichting van nieuwe scholen op dit gebied. Zowel de nodige voorzieningen voor de Technische Hogeschool te Delft als die voor de Land bouwhogeschool te Wageningen zullen niet in het tempo kunnen geschieden als onder normale omstandigheden wenselijk zou zijn. Voor restauratie van monu menten is iets meer uitgetrokken dan het vorig jaar. Het verheugt de regering, dat een weg gevon den is voor het behoud van de De toenemende financiële moeilijkheden, vooral van kleine zelfstandigen, hebben tot gevolg dat een veelvuldiger beroep zal worden gedaan op de sociaal- economische hulpverlening voor die groep. Het voor 1951 uitge trokken bedrag zal, naar 't zich laat aanzien, dan: ook niet vol doende zijn. In verband hier mede wordt voor 1952 een hoger bedrag uitgetrokken. Uit het in de Millioenennota opgenomen overzicht van de Na tionale schuld blijkt, dat de totale schuld op 30 Juni 1951 f 24.993 millioen bedroeg tegen f 26.704 millioen per 30 Juni 1950. Nederlandse orkesten en van de Nederlandse Opera. Talrijke be sprekingen hebben tot resultaat gehad, dat alle symphonie-orkes- ten in volle omvang konden wor den gehandhaafd, terwijl door de bezuinigingen, welke bij de Ned. Opera moesten worden toegepast, de artistieke kwaliteiten van deze instelling niet in gevaar worden gebracht. Voor de blinden is een hoger bedrag uitgetrokken, terwijl ook andere subsidies in beperkte mate zijn verhoogd, aldus deelt de minister mede. Voor herstel oorlogsschade is op de ontwerp-begroting 1952 in vergelijking met de begroting van het lopende jaar f 122.6 mil lioen minder uitgetrokken. In de toelichting op de ontwerp-begro ting wordt gezegd, dat de grote financiële inspanning, die op het gebied van de defensie van het land wordt gevraagd ook haar invloed zal doen gelden op het tempo, waarin de oorlogsschade verplichtingen zullen worden voldaan. In de ontwerp-(begroting zul len geen verwachtingen worden gewekt waarvan de vervulling de financiële draagkracht van het land te boven gaat. Er is tegen gewaakt, dat de belangen van de getroffenen te zeer in het gedrang komen. In verband hiermede is de post „herstel huisraadsehade" ver hoogd van f59 op f74 millioen. Voor bijdragen in oorlogsschade aan roerende goederen, behoren de tot een bedrijf of dienende tot het uitoefenen van een be roep, zal in 1952 niet meer dan f25 millioen beschikbaar kunnen worden gesteld. Het ligt in het voornemen van de regering aan Nieuw-Guinea ten behoeve van zijn kapitaals uitgaven een lening te verstrek ken van waarschijnlijk 10 mil lioen gulden waarmede in de be grotingsstukken nog geen reke ning kan worden gehouden. Het geraamde tekort van de begroting van Nieuw-Guinea ad 12.500.000.is als bijdrage in de geldmiddelen van dit gebieds deel opgenomen. ZETEL VERPLAATST NAAR GEMEENTE DEN HAAG Het algemeen bestuur der stichting Holland Festival heeft zo deelt het mede met leedwezen kennis genomen van een schrijven van burgemeester en wethouders van Amsterdam, met welk schrijven het Holland Festival ervan in kennis werd gesteld, dat B. en W. van Am sterdam niet ertoe hebben kun nen besluiten, aan de gemeente raad voor te stellen, op de ge meentebegroting voor het jaar 1952 een bedrag uit te trekken voor het Holland Festival. Echter zal in verband met het bovenvermelde door B. en W. van Amsterdam genomen besluit de zetel van het Holland Festi val 1952 naar Den Haag ver plaatst moeten worden. De Gouden Koets op weg naar de Ridderzaal. Een uitvoerige paragraaf van de Milioenennota is gewijd aan de voorziening met betrekking tot de financiën der lagere publiek rechtelijke lichamen. Medegedeeld wordt, dat het aan het gemeente fonds toekomende aandeel in de opbrengst der rijksbelastingen is teruggebracht op 10,3 pet. De terugbrenging van het per centage van 11,7 tot 10,3 houdt in de eerste plaats verband met de omstandigheid, dat het naar het oordeel der regering niet juist zou zijn het gemeentefonds te doen delen in de opbrengst der belastingverhogingen, welke no dig zijn geworden in verband met de militaire inspanning, terwij] voorts is gebleken, dat het aan vankelijk gedachte percentage van 11,7, afgezien nog van be doelde belastingverhogingen bij nader berekening lager kon wor den gesteld. Op grond van over eenkomstige overwegingen is het aandeel van het provinciefonds op 0,62 pet. gesteld in plaats van het tot dusver geldende percen tage van 0,7. Voor wetswijzigin gen, die voor een en ander nodig zijn, worden de nodige voorstel len bij de Staten-Generaal inge diend. Voorts wordt stil gestaan bij de aanzienlijke moeilijkheden, welke momenteel door gemeenten en andere lagere publiekrechtelijke lichamen worden ondervonden bij de financiering van de door hen geëntameerde investeringen, o.a. in de woningbouw. De minister merkt op, dat onder de huidige omstandigheden ook in de sector der lagere publiekrechtelijke lichamen een beperking der in vesteringen de aangewezen weg is. Met voldoening is kennis ge nomen van de lofwaardige in spanning, welke vele gemeenten zich terzake van een financiering hunner kapitaalsuitgaven op lange termijn reeds hebben getroost. Voorzover gemeenten hun pogin gen, zelf in hun kapitaalbehoeften te voorzien, niet met succes be kroond zien, zal de regering ook in de toekomst de hulp vanwege de Bank voor Nederlandsch Ge meenten en op andere wijze niet beëindigd willen zien, alhoewel de hierbedoelde gemeenten zich dienen te realiseren, dat deze hulp noodzakelijkerwijze beperkt zal moeten blijven. H.M. Koningin Juliana heeft gistermiddag voor de vierde maal sinds zij de troon heeft bestegen, de zitting van de Staten- Generaal geopend met het uitspreken der Troonrede. Daartoe begaf Hare Majesteit zich, vergezeld door Z.K.H. de Prins der Nederlanden, te één uur van het paleis aan het Noordeinde langs de gebruikelijke weg; Noordeinde, Heulsiraat, Kneuter dijk, Lange Voorhout, Korte Vijverberg, Binnenhof in de gouden koets naar de RidderzaaL Duizenden hadden zich een staan- of zitplaats veroverd langs da weg om de sprookjesstoet gade te slaan. De kleurige uniformen van de garderegimenten, de veie vlaggen en de gouden koets ga ven aan het geheel het traditio nele feestelijke karakter van deze jaarlijkse terugkeer van het be langrijkste moment uit ons staat kundig leven. Ook buitenlanders sloegen de stoet gade. Ondanks het trieste weer werd 't sprookje van de gouden koets ook ditmaal werkelijkheid. In de Ridderzaal In de zaal was een sobere ver siering met bloemen en planten aangebracht. Reeds vroegtijdig hadden zich hier velen met de leden der Staten-Generaal ver zameld. Men zag er het stem mige zwart der herenkleding naast het goud en zilver van ambtsgewaden, fleurige toiletten der dames en verscheidene uni formen. Onder de aanwezigen waren de leden van het corps diplomati que en de vertegenwoordigers De Koningin bij het verlaten van de Gouden Koets voor de Ridderzaal. Rechts de ere wacht van de Mariniers. Ook in de sector van de water staat is een beperking van de investeringen noodzakelijk. In totaal is voor deze sector in ver gelijking met 1951 f7.5 millioen minder in de begroting opgeno men. De investering ten behoeve van de droogmaking van de Zui derzee zal eveneens lager wor den gesteid. Een bedrag van rond f27 millioen zal voor 1952 beschikbaar zijn. Van dit bedrag zal een deel worden gebruikt voor de votooiïng van de Noord- oostnolder en voor de aanleg van de Oosterpolder. Teneinde met minimale mid delen een maximum resultaat te bereiken, aldus de toelichting op de ontwerp-begroting beraadt de regering zich ernstig over de vraag of het verantwoord is voort te gaan met de uitgifte van kleine bedrijven in de Noord oostpolder. Wellicht zal een wij ziging van het uitgifteplan 1947 noodzakelijk zijn. Bij het opstellen van de ont werp-begroting is de regering er van uit gegaan, dat het aanbeve ling verdient de water- en land wegen in goede staat te houden. Voor de verbetering der water staatkundige toestand van ons land meende zij een belangrijk lager bedrag te moeten uittrek ken dan vorig jaar. De in uit voering ziinde werken zullen worden voltooid, doch met de aanvang van nieuwe werken zal moeten worden gewacht tot de financiëel-economisehe toestand van ons land een herziening der prioriteitslijst mogelijk maakt. Belangrijke bedragen zijn uit getrokken voor de voortzetting van het Amsterdam-Rijnkanaal en de doortrekking van de zijtak van het Twente-kanaal naar Al melo, eveneens voor de tunnel bouw te Velsen. Verder zal de voltooiing van de weg Utrecht- Amsterdam grote bedragen eisen. Bij de schaarste aan middelen om grote werken aan te vatten of voort te zetten is het een lichtpunt, aldus de toelichting op de ontwerp-begroting, dat het wegennet zij het, dat rekening moet worden gehouden met op komende eisen als gevolg van de ontwikkeling van het verkeer en met de offers, die de afbouw vergen als goed bruikbaar kan worden bestempeld ent dat dit ook kan worden gezegd van de waterverbindingen. De voor zieningen getroffen teneinde een halt toe te roepen aan het ver- ziltingsproees zullen zich beper ken tot het afmaken van reeds geëntameerde werken. van de Antillen en Suriname en de gouverneur van Nw. Guinea. Verder woonden de plechtig heid bij vlag- en opperofficieren, leden van de Hoge Raad der Ne derlanden, vertegenwoordigers van andere rechterlijke colleges en van kerkgenootschappen en andere hoge autoriteiten. Tegenover de troon namen la ter hun plaatsen in leden van het kabinet, de staatssecretarissen en de leden van de Raad van State. De ministers Stikker, Lieftinck, Staf, van den Brink en Joekes waren afwezig. Minister Joekes wegens ziekte, de anderen wegens verblijf in het buitenland. De Troonrede De commissie van in- en uit geleide begaf zich naar de ingang van het gebouw om H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins te ontvangen. Zodra de komst van VERHOGING LUCHTVAARTTARIEVEN Mei ingang van 16 October Terwiil on de IATA-conferen- tie in Londen de verlaging der vliegnassages. door middel van het invoeren van verschillende klassen, een belangriik mint van bespreking heeft uitgemaakt, zullen talriike luchtvaarttarieven met ingang van de aanstaande winterdienstreeeline on 16 Octo ber worden verhoogd Hoewel de verhogingen nog niet definitief zijn, blijkt uit de voorlopige nieuwe passagehand boeken van de K.L.M., dat vlieg biljetten op bepaalde routes, zo wel in Europa als op de trans- Atlantische lijnen, van 3 tot 5 procent in prijs zullen stijgen. ENS Maandagavond heeft de 20-jarige P. uit Steenwijker- wold in Ens een moordaanslag gepleegd op zijn ex-verloofde, de 20-jarige mej. S. F. uit Gro ningen. Hij wachtte het meisje op en stak haar met een dolk naar het gezicht. Op haar hulpgeroep kwamen omwonenden toesnel len die het meisje verder in be scherming namen. Zij is met 'n wonde in het gelaat naar het ziekenhuis te Kampen vervoerd. De politie kon P., die door het dolle heen was. verhinderen, de hand aan zichzelf te slaan. Hij is in het politiebureau te Em- meloord ingesloten. Hare Majesteit was aangekondigd rezen allen van hun zetels op. De commissie geleidde de vorste lijke personen naar de troon. Zo dra de Koningin had plaats ge nomen sprak zij de troonrede uit. Na de rede weerklonk een „Leve de Koningin", dat door de aanwezigen werd overgenomen. De commissie deed H.M. en Z.K.H. hierop uitgeleide. Nadat de leden der commissie in de zaal waren teruggekeerd, werd de verenigde vergadering geslo ten. Langs dezelfde weg ging de koninklijke stoet terug naar het paleis, waarna de gebruikelijke rijtoer volgde door de residentie, waarin ook de prinsesjes .Beatrix en Irene meereden. DEVIEZEN POSITIE f 16 MILLIOEN BETER Uit de verokrte balans van de Nederlandse Bank per 17 Sep tember valt te constateren, dat in de deviezensituatie weer enige verbetering is ingetreden, waar door het nadelige verschil tus sen vorderingen en verplichtin gen tot f 156 millioen is gezakt en de netto deviezenpositie iets verder boven de. 1 milliard gul den is gestegen en wel tot f 1038 millioen, (vorige week f 1022 .millioen), waarmede bijna het niveau van de tweede helft van Juni is bereikt. is dc exploitant van de voet balprijsvraag „Eén-nul" voorne mens hoger beroep aan te teke nen tegen het door de kanton rechter in Rotterdam gewezen vonnis; is de bariton Luigi Mazzoleni, die van 1911 af verbonden was aan de Italiaanse Opera in Neder land, op 71-jarige leeftijd over leden; wordt in de Oranje Nassau- kazerne in Amsterdam een kleine tentoonstelling gehouden van het Nederlandse leger, waar gebruiks artikelen worden uitgesteld met de bedoeling het bedrijfsleven er op attent te maken, welke arti kelen nodig zijn; heeft de Officier van Justitie bü de Rechtbank te Rotterdam f 50.boete en een maand voor waardelijk. met een proeftijd van 2 jaar geëist tegen de 29-jarige molenbaas O. te Lekkerkerk, aan wiens onoplettendheid het was te danken, dat een arbeider door een betonmolen werd gedood; bestaat de Nederlandse dele gatie, die zal deelnemen aan de conferentie van de Europese be weging te Hamburg, uit de heren ir. J. C. Kaars Sypesteyn uit Krommenie, A. M'ozer. secretaris van de P.v.d.A., mr. C. van Rii, raadslid in Amsterdam en drs. A. H. M. Wijffels uit Den Haag; is de onlangs benoemde mili taire attaché bii het Hoge Com missariaat in Djakarta, majoor Ch. Diemont, naar zijn nieuwe standplaats vertrokken; heeft de politie van Rotterdam een zevental mannen aangehou den, die zich schuldig hebben gemaakt aan een groot aantal diefstallen van margarine uit een boterfabriek aan de Nassaukade in de Maasstad. Het betrof par tijen van meer dan 1000 kg. De noodzakelijke beperking van de investeringen zal zich ook sterk doen voelen in de sector van de woningbouw. In 1952 zul len slechts 40.000 woningen mo gen worden gebouwd. Een ge deelte van de woningen zal als duplex-woning worden opgetrok ken. Onder het maximale aantal van 40.000 huizen zijn begrepen: 15.000 woningwetwoningen, 15.000 premiebouw-woningen, 4.000 her bouw gevallen en 6.000 woningen in de vrije sector. Op de begroting van 1952 is een bedrag ad f 21,5 millioen meer dan in 1951 voor de volkshuis vesting uitgetrokken. Desondanks zullen er minder woningen dan in het lopende jaar worden ge bouwd. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de verminderde bij- drage-regeling voor woningwet woningen is weggevalen en ver wacht moet worden, dat de wo- ningwetbouw en de vrije bouw in 1952 sterk zullen teruglopen. Daardoor zal" de premiebouw ver houdingsgewijze sterk toenemen. Het bouwplan 1952 zal f 1236 millioen kosten. Hiervan komt rond f360 millioen voor rekening van het rijk en f 275 millioen voor rekening van de lagere pu bliekrechtelijke lichamen. Parti culieren zullen voor f 600 millioen laten bouwen. Het vervult de regering met grote zorg, aldus de toelichting op de begroting, dat in het kader van de investeringsbeperking de woningbouw niet ongemoeid kon worden gelaten. Met grote ernst is naar wegen gezocht om bij de beperkte beschikbare middelen nog een zo groot mogelijke bij drage te kunnen leveren in de leniging van de woningnood. De regering is er op bedacht, aldus de toelichting, dat de voor wo ningbouw uit 's Rijks kas be schikbaar te stellen middelen op zo efficient mogelijke wijze zullen worden gebruikt. Hierbij moet o.m. worden gedacht aan een verdere stimulering van het bou wen met Rijkspremie van het eenvoudige woningtype, dat thans als regel bij woningwetbouw wordt gekozen. Ook het verlenen van rijksbijdragen in de kosten van woningspiitsing, waarmede in 1952 zal worden voortgegaan, ver dient in dit verband vermelding.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3