Eisenhower kan tevreden zijn over verdediging Blauwland VB» dg shag! Nieuwe verrassingen in Korea BANDJIR OVER JAVA Eerste vergaderingen Kamers in nieuwe zittingsjaar Leeuwarder jongeman lichtte automobilisten op DE OEFENING „COUNTERTHRUST Nederlanders gaven Fransen op harde wijze klop Met stormboten over de Wezer RADIO De conferentie van Ottawa Scheepsberichten Samenzwering tegen Perzische vorst Een goede lift de goud-gele VIRGINIA DE BEURS In het kort Buitenlands overzicht door Leo Broeksmit WOENSDAG 19 SEPTEMBER 1951 PAGINA 5 (Van onze verslaggever) Met de komst van generaal Eisenhower komt er weer nieuwe tekening in het strijdtoneel der geallieerde troepen. De gene raal kan tevreden xijn over de verdediging van Blauwland: drie dagen lang is er al om het noordelijke front gevochten, zonder dat de Fransen, zelfs met behulp van de Denen, er in geslaagd zijn door te breken. De Amerikanen zijn zich giste ren reeds op bescheiden wijze in de strijd gaan mengen door een aanval in de flank beneden het front over de rivier de Wezer, welke aanval meer bedoeld was om de Fransen moed te geven en hen eindelijk eens te laten doorbreken. Het is gisteren nog niet gelukt. De jonge Franse re- cruten, speelse en opvallend ten gere figuren, die om vijf uur in de namiddag roepen: „C'est fini. C'est te temps de la soupe!" Het is geëindigd. Het is tijd voor de soep! kunnen niet tegen onze felle infanteristen op. Daar om is er, terwijl wij dit schrij ven, maar ineens ver beneden het front een flinke aanval met Ame rikaanse parachutisten begonnen, waartegen vanmorgen met ver eende kracht, gesteund door pant sers en artillerie door Blauwland wordt opgetrokken. Het hele regiment is in de grootste alarmtoestand gekomen. De kracht moet nu namelijk ver deeld worden over twee fronten en de strijd verplaatst zich ge deeltelijk 80 kilometer naar het Zuiden, waarvoor de Engelse ge neraal Ward, die het opperbevel heeft en de gehele actie van de verdediging leidt, een nieuw plan heeft opgesteld. Het werd tijd dat de Amerika nen ingrepen, want Blauwland moet volgens de plannen worden opgerold. De Fransen raken door aanhoudende tegenaanvallen van onze infanteristen uitgeput en hun moreel wordt bedenkelijk zwak. Een uitstekend voorbeeld van het uitbuiten van deze situa tie hebben vannacht onder andere onze infanteristen van de „red- josso"-compagnie, de jagers van bataljon 311, gegeven. Zij zijn met een aantal stormboten de Wezer opgevaren, om in vijande lijk gebied een inval te doen. De gevechtsgroep bestond uit een veertigtal „ruige peren" onder leiding van de luitenant Friese man, een ouwe jongen uit de In donesische rimboe, die zijn troep door nacht en ontij aanvoert en de Fransen, tot groot vermaak van de Duitsers, die er omheen Advertentie M1JNHARDTJES: sterke gJL bestrijders van pijnen, ga DONDERDAG 20 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 nieuws; 7.15 gram. muz.; 7.50 dagopening; 8.00 nieuws; 8.15 gram. muz.; 9.00 morgenwijding; 9.15 gram. muz.; (9.309.35 wa terstanden); 10.30 de Antwoord man; 10.45 gram. muz.; 10.50 voor de kleuters; 11.00 orgel en bari ton; 11.45 voordracht; 12.00 gram. muz. 12.30 land- en tuinbouwmed. 12.33 „In 't spionnetje"; 12.38 pianospel; 13.00 nieuws; 13.15 me dedelingen of gram. muz.; 13.20 Metropole-orkest; 13.50 u kunt het geloven of niet; 13.55 gram. muz.; 14.00 voor de vrouw; 14.05 gram. muz.; 14.30 pianorecital; 15.00 voor de zieken; ltj.OO „Op zoek naar de horizon", hoorspel; 16.25 gram. muz.; 17.00 voor de jeugd; 17.30 orgelconcert; 17.50 regeringsuitzending: jeugduitzen ding: K. H. Smit: „Wat wil je weten?"; 18.00 nieuws; 18.15 sportproblemen; 18.30 orkestcon cert; 19.00 militaire reportage; 19.10 lichte muziek; 19.45 „De me dische sportkeuring", causerie; 22.00 nieuws; 20.05 actualiteiten; 20.15 Radio Philharmonisch Or kest; 21.20 „De Woeste Hoogte", hoorspel; 22.40 gesproken brief uit Londen; 22.45 zangdeclamatie en gitaar; 23.00 nieuws; 23.15 sportactualiteiten; 23.3024.00 gram. muz. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 14.00— 24.00 NCRV. 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgym nastiek; 7.30 gram. muz.; 7.45 morgengebed en liturgische ka lender; 8.00 nieuws en weerbe richten; 8.15 gr.muz., 9.00 voor de huisvrouw: 9.40 gram. muz.; 10.00 gram. muz.; 10.15 morgen dienst; 10.45 gram. muz.; 11.00 voor de zieken; 11.45 jongenskoor; 12.00 angelus; 12.03 gram. muz.; 12.30 land- en tuinbouwmed.; 12.33 gram. muz.; 12.55 zonnewij zer; 13.00 nieuws en kath. nieuws; 13.20 gram. muz.; 13.35 sopraan en piano: 14.00 fluit, viola da gamba en clavecimbel; 16.00 Bij bellezing; 16.45 vocaal ensemble; 17.00 voor de jeugd; 17.30 „Tussen Dollard en Schelde", causerie; 17.50 gram. muz.; 18.00 verzoek programma; 18.30 „Werkclassifi- catie in de landbouw", causerie; 18.45 gram. muz.; 19.00 nieuws en weerberichten; 19.15 levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 muzikale causerie 19.40 radiokrant; 20.00 nieuws; 20.05 gram. muz.; 20.45 „Wat doen wij met de film in de bioscoop?", causerie; 21.00 Bas en piano; 21.30 Promenade Orkest; 22.15 buiten land overzicht; 22.35 gram. muz.; 22.45 avondoverdenking; 23.00 meuws; 23.1524.00 gram. muz. wonen, aanhoudend voor de broek geven. De infanteristen in de moderne oorlog Wij hebben vannacht een ge deelte van deze aanval medege maakt. Om half zeven kwam de luitenant met zijn mannen weer opdagen uit de duisternis, bela den met een buit aan wapens en materieel, die hij triomfantelijk bij de kapitein van zijn troep overhandigde. Wij hebben uit zijn relaas en uit wat wij gezien hebben een fraai beeld gekregen van het beeld van de infanteristen in een moderne oorlog. De jongens, waaronder toevallig veel Hage naars waren, hadden behalve de gecamoufleerde helm ook hun gezicht met zwarte strepen be werkt en kwamen als volmaakte rimboe-soldaten aan de wal. Zij hadden graag met de Fransen een robbertje uitgeknokt, maar de vijand was zo volkomen verrast, dat de handen direct omhoog gingen, en niemand zich meer verzette. „Zij hadden toch mins tens met hun vuisten er op kun nen slaan", zo meesmuilde de troep, terwijl zij zich in de bos sen terugtrok om het kampvuur. Slechte beurt van de Denen Een minder fraaie indruk heb ben gisteren ook de aanvallende Denen gemaakt, die ondanks zwaar vuren van onze tanks doorreden, alsof losse flodders bij een manoeuvre maar niets te betekenen hebben. De scheidsrechters vonden het zelfs welletjes. Zij gaven de tanks alle vrijheid om in te grij pen, hetgeen als volgt geschiedde: De eerste gevechtswagen reed door, de tweede schoof echter te gen de laatste tank, aan, die dwars op de weg ging staan. De zware wagen kon niet meer vooruit en twee seconden later ook niet meer achteruit, want de tweede tank had zich dwars achter hem over de weg geplaatst. De com mandant werd uit de wagen ge haald en op zijn sloffen terug gestuurd achter het front. Zijn radio werd in beslag genomen én de onttakelde gevechtswagen staat thans als oorlogstrophee in Blauwland ter bezichtiging. Als generaal Eisenhower eens wil la chen, dan kan hij hier vanmid dag terecht. 17 September 1951. De voorzitter, mr. Jonkman, dankte H.M. de Koningin voor zijn benoeming. Mr. Jonkman herinnerde aan de komende grondwetsherziening, waarbij beide Kamers zullen worden ontbonden. De Tweede Kamer heeft giste ren haar eerste openbare verga dering gehouden in het nieuwe zittingsjaar. In deze zitting werd bekend gemaakt, dat de leden Hermans (C.P.N.) en Schermer- horn (P.v.d.A.) ontslag als leden der Kamer hebben genomen. Dr. Drees bood de rijksbegro ting 1952 aan. Vervolgens werd overgegaan tot het opmaken van de nominatie voor het voorzitter schap. Voor de eerste plaats werden uitgebracht 77 stemmen, waar van 73 op de heer Kortenhorst (K.V.P.), 1 op mej. Klompé (K.V.P.) en 3 blanco. Voor de tweede plaats werden uitgebracht 81 stemmen, waarvan 56 op de heer Burger (Arb.), 5 op de heer Terpstra (A.R.), 6 op de heer Schilthuis (Arb.), 1 op de heer Donker (Arb.), 1 op mevr. Fortanier-de Wit, 1 op de heer Hofstra (Arb.) en 11 blanco. Voor de derde plaats werden uitgebracht 80 stemmen, waar van 74 op de heer Terpstra (A.R.) en 6 blanco. De nominatie zal dus luiden: 1. Kortenhorst, 2. Burger en 3, Terpstra. De vergadering is verdaagd tot Donderdagmiddag 1 uur. Eerste Kamer Ook de Eerste Kamer kwam bijeen. NEDERLAND VÓÓR OPNEMING VAN GRIEKENLAND EN TURKIJE Minister Stikker „steunde in een verrassende politieke veran dering het voorstel van de Grote Drie inzake de opneming van Griekenland en Turkije in het Atlantisch Pact", aldus de cor respondent van Reuter uit Otta wa. Minister Stikker heeft later op een persconferentie verklaard, dat zijn regering voor. opneming is. De oppositie tegen het voorstel wordt thans alleen nog maar ge voerd door de Denen. Acheson deed het voorstel. Donderdag komt een definitieve uitspraak. Een werkgroep is thans begon nen met het opstellen van richt lijnen voor de ontwikkeling van de niet-militaire projecten van de Noord-Atlantische gemeen schap. 20 SEPTEMBER: H. Eustachius en gezellen Kort geleden kwam er in de stad, waar ik woon, een wereldkampioen binnen: alles was afgezet en de mensen stonden zo dik in de straten, dat men er niet meer door kon. Op school waren de kin deren die morgen al onrus tig: ik kreeg te horen dat ik achterlijk was, omdat ik niet wist wat deze kampioen ge daan had. Maar weten jul lie wat Eustachius ik noemde maar een heilige uit de rijke cataloog van de Kerk gedaan heeft? vroeg ik op mijn beurt. Men schudde het hoofd en merkte op: „U met uw oude rommel". Dat is niet oud, dat is altijd levend, dat is de Kerk, die naar voren treedt door haar martelaren. Dat zijn mensen die meer gepresteerd hebben dan een dodenrit op een wielerbaan: zij speelden niet met hun le ven omwille van sportpres taties, van een of andere kampioenstitel; zij offerden hun leven voor een hoger doel: voor God en voor de uitbreiding van Zijn Rijk. Daar geef ik meer voor dan voor een fraaie beker met inscriptie. Het kan geen kwaad om in deze dwaze tijd van sportvergoding eens daar op te wijzen. Hij verwees naar de bestrijding in 1946 van een Kamer voor grondwetsherziening. Zulk een derde Kamer, een Kamer ad hoe, zou de grondslagen van ons staatsbestel doorbreken en de positie van de Staten-Generaal, speciaal van de Eerste Kamer, aantasten. Wij zullen moeten af wachten welke voorstellen de regering straks zal doen, aldus mr. Jonkman. Technisch-economische dag brandstoffenhandelaren Dondèrdag 20 September a.s. organiseert de Nederlandse Ka tholieke Bond van Brandstoffen- handelaren „St. Theobald" in het Casino te 's-Hertogenbosch een technisch-economische dag in het kader van de rationalisatie van het bedrijfsleven en de verho ging der arbeidsproductiviteit. O.a. zal een inleiding worden gehouden over de doelmatige in richting van het bedrijf en over de financiering van het bedrijf. DE HERFST IS ER (Van onze weerkundige medewerker) De laatste dagen is het weer nu en dan toch dermate om geslagen, dat we ons nu al echt in de herfst kunnen wanen. Er viel dan ook over al regen en de temperaturen waren van dien aard, dat 'n overjas geen overbodige luxe meer was. Zo bedroeg de temperatuur gisteren te Leeuwarden 14 gr. en te Eelde en Den Hel der 15 gr. De krachtige wind die gisteren vooral in het Noorden van het land voor kwam, hadden we te danken aan de diepe depressie die van IJsland naar Zuid- Noorwegen trok. Al bevindt zich op de Oceaan nog een hoge drukgebied toch zal dit voor ons land van geen in vloed meer zijn. Voor de komende dagen zal Sept. ons dan ook echt herfstweer blijven brengen waarbij de koude lucht die van Spits bergen naar onze omgeving wordt gestuwd er voor zal zorgen dat we met enige weemoed aan de warme da gen van begin September zullen terugdenken. Aagtekerk Japan-R'dam p. 17 Socotra 19 Aden verw., Alcyone sari Tj. Priok-R'dam p. 17 Mini- Fremantle, Albireo B. Aires-R' dam p. 17 Kp. Frio-Las Palmas, Almkerk Kome-R'dam IS Manil- da verw., Blommersdijk New York-R'dam p. 17 Scillys-Antw., Gaasterland B. Aires-A'dam 17 v. Las Palmas, Kertosono Tj. Priok-R'dam 17 v. Naels-Genua, Rijnland B. Aires-A'dam 17 van St. Vincent Kaap Verdi, Singkep Tj. Priok-A'dam p. 17 Malta, To- sari Tj. Priok-R'dam v. 17 Mii- koy, Trompenberg Houston-R' dam p. 17 Flores-Le Havre, Bli- tar Tj. Priok-R'dam 18 v. Port Said, Cheshire 1 v. Tj. Priok te A'dam, Loppersum Casablanca- Vlaaraingen p. 17 Finisterre. Mo- lenkerk 17 v. W.-Afrika te A'dam Volendam 17 v. Montreal-R'dam, Winterswijk 21 v, Huelva te A'dam verw., Zonnewijk 20 v. New Orleans te R'dam verw. TEHERAN, 18 Sept. (Reuter). Van gewoonlijk betrouwbare zijde is Dinsdag te Teheran ver nomen, dat de Perzische autori-, teiten Dinsdag de voormalige premier Ali Motaardi hebben ge arresteerd, zulks in verband met een beweerde samenzwering te gen het Perzische vorstenhuis. Zoals gemeld, heeft dr. Fatemi medegedeeld dat het kabinet heeft besloten enige gewezen collega's van de vermoorde vroe gere premier generaal Razmara te arresteren, zulks onder ver denking van in hetzelfde complot te zijn betrokken; een hunner is reeds gearresteerd. Hoessein Maki van de Perzi sche Nationale Olieraad heeft verklaard, dat het „ultimatum" aan Engeland, dat Harriman heeft geweigerd naar Londen te zen den, voor het einde van deze week, „wat ook gebeuren mag", door de Perzische ambassade te Londen zal worden overhandigd. Vijftien dagen later zouden de Perzen een begin maken met het overnemen van de raffinaderij te Abadan van de nog aanwezige 370 Britten, aldus Maki. Vorige week nam een auto mobilist uit Voorburg op de Rijksweg bij Delft een jongeman in zijn wagen, die, met een arm in verband, stond te liften. De jongeman moest volgens zijn zeggen naar Delfzijl en kon mee rijden tot Zwolle. Onderweg ver telde hij, dat hij zijn geld thuis had laten liggen, doch in Delf zijl vijfhonderd gulden te goed had. De automobilist leende hem een tientje en kreeg de belofte dat het geld per postwissel de volgende dag zou worden gere tourneerd. Het geld kwam echter niet en de Voorburger kwam tot de conclusie, dat hij was beet genomen. Toen hij gisteren tussen Utrecht en Den Haag reed, zag hij de zelfde jongeman staan liften. Weer met de arm in verband, Hij stopte en de jongeman vroeg of hij mee kon rijden naar Rot terdam. Dat ging, maarde automobilist reed naar de politie in Delft. Daar bleek, dat de jongeman de 24-jarige R. uit Leeuwarden was, die er zijn werk van maakte automobilisten op deze wijze geld afhandig te ma ken. Volgens voorzichtige raming maakte hij reeds dertig slacht offers. Het verband om de arm diende om medelijden op te wek ken. De politie wikkelde er wel geteld 38 meter zwachtel af. Tenslotte bleek, dat R. reeds gesignaleerd stond, daar hij uit Avereest was ontvlucht. Katholieke leraren beraden zich over onderwijsnota Zaterdag, 22 September te 3 uur vergadert in Chalèt-Royal te Den Bosch het hoofdbestuur van de Katholieke Lerarenvereni ging St. Bonaventura. De bespre-, kingen zijn zeer belangrijk, aan gezien zij gewijd zullen zijn aan salarisactie en de onderwijs nota. De Katholieke Lerarenver eniging overweegt ook, hoe zij nauwer contact met de Katho lieke Kamerfractie kan bewerk stelligen. AMSTERDAM. 18 Sept. De belangstelling van de beursbe zoekers ging vandaag in de eer ste plaats uit naar de inhoud van de Troonrede, waarvan de zin snede, dat de begroting voor 1952 sluitend is, niet naliet een bevredigende indruk te maken. Op de aandelenmarkt kon echter moeilijk van een duidelijke in vloed van dit belangrijke staats stuk gesproken worden. De han del op de beurs was wederom van niet veel betekenis en aan gezien, in afwachting van de definitieve cijfers der begroting, er weinig ondernemingslust te bespeuren viel, overheerste een aarzelende stemming, die de markt ook in het verdere ver loop niet wist te overwinnen. De iets gunstiger indruk, die het deel van de Troonrede, dat op de begroting sloeg verwekte, scheen mede tengevolge te heb ben, dat de vastere stemming voor de staatsfondsen vandaag in geaccentueerde vorm werd voortgezet. Daarentegen waren de diverse hoeken van de aandelenmarkt betrekkelijk lusteloos. Konink lijke Olie fluctueerde binnen zeer bescheiden grenzen, n.l. van 288 tot 289 en ook de ove rige internationale fondsen kon den zich slechts met moeite handhaven, uitgezonderd A.K.U., die 2 proeent verbeterde. De cer tificaten Hoogovens, die gisteren onder invloed van het gunstige verslag een opmerkelijke koers- avance boekten, waren vandaag enigszins in reactie. Scheepvaart, papieren brokkelden een kleinig heid af. De belangstelling voor cultuurfondsen was maar zeer gering, maar desondanks bleven de koersen goed gehandhaafd. Het agio voor dollarfondsen, dat aanvankelijk genoemd werd op circa 18 procent, werd later vernomen op 17 3/4. De gehele markt van dollarlemingen was minder geanimeerd dan gisteren en ook de belangstelling scheen geringer, althans de 4 procent dollar. Philips bleef beneden het vorige niveau en werd verhan deld van 104 1/2 tot 108 3/8. Eindelijk is de remiseregen in het damduel Rdozenburg-Kel- ler onderbroken. De wereldkam pioen behaalde z'n tweede over winning. De stand is nu 117. Dr. Euwe en Donner be haalden in de tweede ronde van het sehaaktournooi te Paignton elk een overwinning. Euwe klopte de Brit Thomas, Donner zege vierde over Kitto, ook een van Albions zonen. Luc van Dam behaalde ook gisteren, in de strijd tegen de Europese kampioenen, een over winning. In tien ronden versloeg hij de Belgische kampioen André dé Keersgieter op punten. Oost-Duitsland, Japan, Ar gentinië en de Philippijnen zijn toegelaten als lid van de inter nationale volleybalfederatie. Voor West-Duitsland betekent dit niet uitsluiting van het lidmaatschap. Integendeel. (Advertentie) Laat het vuil niet met rust,^-. maar bedenk dat het natuur lijke wolvet aan de wol soe pelheid en veerkracht ver leent. Vit wolvet mag dus niet uit de wol worden weg gewassen. Echfalon doet het precies goed, want Echfalon is speciaal alkalivry voor. wol. Het verrassende bericht, gister avond, te midden van de publi caties aan de lopende band over Troonrede en millioenennota, was de onverwachte mededeling, dat vandaag de besprekingen over 'n wapenstilstand aan het Koreaan se front zouden worden hervat. Wel werd later op de avond in twijfel getrokken of de bespre kingen van heden reeds zouden gaan over de wapenstilstand en werd de mogelijkheid opengela ten, dat de Noordelijken, die zelf het voorstel hadden gedaan om weer bijeen te komen, alleen maar zouden spreken over een nieuwe schending van de neu trale zone door de geallieerden, maar aan het feit, dat de Noor delijken verzocht hadden de ge allieerden delegatie weer naar Kaesong te zenden, werd in de kringen van de verbonden legers toch grote waarde gehecht. Verrassend was deze uitnodi ging dan ook inderdaad. Immers het leek er de laatste weken op en deze opvatting werd ook in geallieerde kringen gehuldigd dat de besprekingen volkomen waren vast gelopen en we met een volledige hervatting van de oorlog weer rekening moesten houden. Intussen waren er toch wel en kele feiten, die sterk de indruk wekten, dat men in communis tische kringen toch voor een her vatting van de oorlog niet zo enthousiast was, of dit nu het ge volg was van een druk uit Mos kou, waar' men, naar algemeen werd aangenomen, reeds lang genoeg heeft van het Koreaanse avontuur, dat het communisme in Azië al wel heel weinig goed gedaan heeft, of dat de Chinezen inzien, dat zij zich hier in een gevaarlijk wespennest hebben ge stoken, waar militaire successen niet meer te halen zijn, weten we niet. Wel viel het op, dat het in de aanvang reeds bleef steken. En dat generaal Ridgway deze week plotseling weer een mede deling deed aan de Noordelijken dat hij nog altijd bereid was de onderhandelingen over een wa penstilstand voort te zetten. Het trok ook de aandacht, dat hierbij ook niet meer gewag gemaakt werd van de eis, dat de onder handelingen niet meer zouden plaats hebben in Kaesong, maar op een voor beide partijen neu traal terrein. Dat er iets bijzon ders gaande was, kon men con cluderen uit het onverwachte be zoek, dat generaal Ridgway Maandag aan het front in Korea bracht, waarbij hij vergezeld werd van de leider van de geallieerde delegatie, admiraal Turner Joy. Bij deze besprekingen is waar schijnlijk de nieuwe boodschap aan de opperbevelhebber van de Noord-Koreaanse troepen gene raal Nam II opgesteld. Dat de deur voor verdere onderhande lingen nog altijd open stond en waarop deze verrassend snel heeft geantwoord met een uitnodiging aan Ridgway om vandaag de de legatie weer naar een gedemili tariseerde zone te sturen in de nabijheid van Kaesong. Zelfs al zou dit nog niet anders beteke nen. dan dat men eens rustig wilde spreken over de beschul digingen van de Noordelijken in zake de neutraliteit.sschending door de geallieerden, dan zou dit toch niet onbelangrijk zijn, omdat daarin de wil tot uiting komt om de zaak op te lossen, terwijl de nota-wisseling van de laatste weken alleen maar kon bijdra gen tot een verdere verwijdering. Intussen is er voor een bijzonder optimisme geen reden, want be paald gunstig voor een vredelie vende oplossing liggen de stuk ken in Korea nog lang niet. Of moeten we misschien zeggen: al lang niet meer. Zelfs niet al zou men er in slagen een basis voor een wapenstilstand te vinden. Zelfs niet, al zou deze gevolgd worden door een vrede. Nog de zer dagen heeft de bekende mi litaire correspondent, in Korea, Robert Guillain, in de Manchester Guardiam in een zeer belangrijke beschouwing, welke overgenomen en gecommentarieerd werd door het Franse blad „Le Monde", het spreekorgaan van de Franse mi nister Schuman, er op gewezen, dat, al zou men er in slagen in Korea de vrede te herstellen, men daar staat voor schier onop losbare problemen. Ik heb zo juist, zegt Guillain, gereisd van Seoel naar Poesan en ben daar door opnieuw overtuigd gewor den, dat, als deze oorlog voorbij is, noch Noord- noch Zuid-Korea meer een onafhankelijk bestaan kunnen leiden. Als de Ameri kaanse troepen hier weer weg zouden trekken, en men neemt aan, dat de Russen alleen vrede willen, om dit doel te bereiken, dan blijven er voor de Koreanen niets dan ruïnes, ellende en ver warring over en dan blijft er maar één oplossing meer, n.l. een fusie van Noord en Zuid, maar dan onder een regiem, dat het Koreaanse volk kan laten leven op de meest sobere en verarmde levensniveau en dat kunnen alleen de Chinezen en de Russen. Niet alleen, zo gaat Guillain voort, haten de Zuid-Koreanen de communisten, maar de Noord- Koreanen doen het evenzeer. Ze zien in, waartoe de communisti sche politiek in hun land gedre ven heeft. Zowel in Noord- als Zuid-Korea begrijpen de mensen ook, dat zij tengevolge van de oorlogsellende gedoemd zijn voor taan onder een communistisch re giem te leven. Amerika heeft wel andere zorgen in de wereld aan zijn hoofd, dan milliarden be schikbaar te stellen om Korea weer op te bouwen en economisch te saneren. Daar kan geen sprake van zijn. Voor Korea na de vrede is géén andere oplossing dan mis schien nog enige tijd te leven onder het corrupte en wrede re giem van een Synman Ree, een regiem, dat nog 'erger corrupt is dan dat van Tsjang Kai Sjek en dat een cynische geringschatting is van het democratische ideaal, waarvoor de soldaten van gene raal Ridgway gevallen zijp. Dit regiem moet echter, net als in China, voor het communisme op den duur bezwijken. Of te leven onder het communisme van Pe king en Moskou, waarvan het de verschrikkelijke excessen aan de lijve heeft ondervonden. Korea is na deze oorlog, zo eindigt de En gelse journalist, welke schitteren de overwinningen de verbonden legers nog zullen behalen, voor de democratie en voor de bescha ving reddeloos verloren. Met zulk een verschrikkelijk perspectief voor ogen zou men geneigd zijn te zeggen, dat het voor de Koreanen en het gaat tenslotte toch om hun lot en hun land vrijwel onversehilllig kan zijn, wat er vandaag in Kae song al of niet gebeurd. FEUILLETON 21) De meping van Dr. Tirnoeran was minder gematigd. „De blanke schoft, die een koelie durft slaan omdat het toch maar een kleur ling is, moesten ze met zijn eigen stok doodranselen en de laffe Javaan, die er voor liegt om vijf en twintig gulden te verdienen, moesten ze de tekening van een jakhals in z'n rug branden-" De natte moesson liep ten einde Oemar had zijn tweede perkara gevoerd en gewonnen. Ditmaal was het een betalende cliënt ge weest.' Weliswaar slechts een desaman, wie hij niet meer dan dertig gulden durfde berekenen, maar toch een betalende cliënt. En hij was naar Oemar gekomen door de aanbeveling van de slimme koelie, voor wie Oemar zo voordelig een perkara had verloren! Op het departement ging het eentonige werk in dezelfde saaie sleur voort. De enige afwisseling bracht de nieuwe administrateur van de marine-basis te Soerabaja die tandpasta onder reeks K (levensmiddelen) rangschikte. Maar verder ging alles gewoon door ook de drie avonden per week, die Oemar bij de familie Verhagen doorbracht. Uiterlijk was er dus niets gewijzigd, maar innerlijk maakte hij een grote verandering door. In het begin verlangde hij vooral naar de de gelijke besprekingen met de postdirecteur, maar langzamer hand waren het steeds meer de vertrouwelijke gesprekken met diens dochter geworden, die hem naar de gastvrije villa lokten. In Leiden hadden ze veel samen ge studeerd in de rustige universi teitsbibliotheek. Ze namen de studie ernstiger op dan de meeste andere studenten en hun gemeen schappelijke ijver bracht hen na der tot elkaar. Ze hadden uren gepraat over Indië, over de adat, over de economische ontwikke ling van het eilandenrijk. Ze hadden zelfs gesproken over Na poleons invloed op het Neder landse wetboek en over de mo gelijkheid, om in het laatste stu diejaar een dissertatie te schrij ven. Ze hadden over alles ge sproken, behalve over zichzelf. Oemar had haar in Leiden zelfs nooit als vrouw beschouwd. Hij had haar alleen als mede-stu dente gezien en bij de studie vertegenwoordigde ze voor hem geen geslacht, maar een begrip een studie-compagnon. Zijn hart was trouwens zo vol van idealen, dat er geen plaats was voor iets anders. Maar hij was nu bijna een jaar in Batavia en in die tijd had hij vele idealen, de een na de ander verloren zien gaan. Er bleven er nog over, ja ze ker. Twijfelend tussen de gema tigde ideeën van Verhagen en het brandende ongeduld van zijn chef hield het probleem van Indië's onafhankelijkheid hem nog steeds bezig. Maar dat ideaal vervulde zijn hart niet volledig meer, zo dat er plaats kwam voor persoon lijke gevoelens, zoals liefde. Oemar kende niet veel meisjes, want op zijn afdeling werkten er geen en hij ging weinig uit. In het hotel zag hij nu en dan een paar inlandse meisjes, die tegen hem lachten. Hij had eens geprobeerd een praatje met hen aan te kno pen, maar dat was een volledige mislukking geworden. Hij had over Holland willen vertellen, maar ze stelden alleen belang in de winterkleding der vrouwen en meisjes. En toen hij een sneeuw bui beschreef, begonnen ze onge lovig te gichelen over plukjes kou de watten, die uit de wolken vie len. Hij was geërgerd doorgelo pen, omdat hij niet gewend was dat men aan zijn woorden twij felde! Maar Hetty was heel an ders. Die had dezelfde idealen als hij en ze konden samen uren praten. Zij had ook dezelfde op leiding als hij en soms verdiepten ze zich zo in staatsrechtelijke problemen, dat de postdirecteur zich al lang uit het gesprek had teruggetrokken en zijn krant las. Hetty werkte zelfs op hetzelfde departement als hij, ofschoon in een ander gebouw. Dat alles ver hoogde het gevoel van saamho righeid. De laatste tijd vooral waren hun gesprekken anders van inhoud geworden. De grote, onpersoonlijke idealen waren er nog wel, maar vormden nu de achtergrond, waartegen hun klei ne persoonlijke plannen zich af tekenden. En uit die persoonlijke gesprekken ging Oemar steeds meer de vrouw ontdekken, waar hij vroeger alleen de studente zag. Het was zo geleidelijk gegaan, dat hij het niet eens had opgemerkt. Onbewust was het meisje steeds meer invloed op zijn leven gaan uitoefenen. Toen de chef hem weer uitno digde voor een vrijheidsvergade ring, had hij geweigerd, zonder te beseffen, dat hij haar woorden herhaalde: „Och, de idee is wel goed, maar het zijn daar vooral P.K.I.-ers en die gaan toch wel wat te ver in hun hart tegen de regering". Een collega, die op het stomme werk schimpte, ant woordde hij vergoelijkend, dat het toch van groot belang was, wanneer de ambtenaren wisten, dat alle uitgaven zorgvuldig werden gecontroleerd. Maar na dat hij dit gezegd had, verwon derde hij er zich over, van wie hij die mening zo plotseling had. Hij was het namelijk niet hele maal met zichzelf eens! En toen de hotelbediende hem een zo goed als nieuwe das terugbracht, die in de prullemand was gevon den, kon hij zich eerst niet her inneren, waarom hij die had af gedankt. Het was immers een mooie das. Maar plotseling ont dekte hij de oplossing: Hetty had de kleur opzichtig gevonden. Zij nam een zo grote plaats in zijn leven in, dat hij het zich niet meer zonder haar kon voorstellen. Een plotselinge schok maakte hem dat duidelijk. Partai Komunis Indonesia. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5