CLEMENT ATTLEE kondigt algemene verkiezingen aan TWEEHONDERD MILLIOEN per jaar aan kinderbijslag Jonge Oldenzaalse arbeiders bouwen in de avonduren hun eigen woning Hervatting van overleg over wapenstilstand Zeven arbeiders sprongen van brandende steiger DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Onze speciale rolmops schrijft Op 25 October wordt over Labour's lot beslist Amerikaanse voorstellen Werkgevers brengen gehele sorr voor 1.662.370 kinderen op door Noordelijken verzocht Eén man verdronk Sergeant stal eigen dump bij elkaar Puntenloze textiel: 1.000 - boete ƒ41, Twee gewonden bij garagebrand Zeventien gewonden uit Korea „Vredescontract" met West-Duitsland Automobilist gedood bij Wildervank Indonesië eist 2,5 milliard pond Half millioen voor onze havens Tien man dakloos door boerderijbrand Echte Engelse shag 1 Nieuw Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET FEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VAN HEDEN Pagina 3 Donderdag 20 September 1951 46e Jaargang No. 12277 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel 4243, Grote Noord 77. tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 458 K 2240 's-GRAVENHAGE. De krijgs raad te velde West veroordeelde gisteren de sergeant K. H. uit Dordrecht tot 4 maanden gevan genisstraf en een geldboete van 67 maal 7 gulden, subsidiair 67 maal 3 dagen gevangenisstraf en verbeurdverklaring van zijn „wa penarsenaal". Sergeant H., die verbonden was aan de Vaar- en Duikschool der Genie te Dordrecht, zou gedu rende zijn diensttijd legergoede- ren hebben verduisterd. Bij een onderzoek in zijn woning kwam een compleet „wapenarsenaal", bestaande uit machinegeweren, handgranaten, geweren en patro nen, voor de dag. UIT DE OUDE DOOS AMSTERDAM. Wegens over treding van de destijds van kracht zijnde Textielbeschikking heeft de procureur-generaal bij het Amsterdams Gerechtshof, mr. Kist, gistermorgen f 41.000 boete geëist tegen een kledingmagazijn te Amsterdam. Aan het kledingmagazijn was ten laste gelegd het in ontvangst nemen van en afleveren aan de confectie-afdeling van stoffen zonder afgifte van textielpunten. Het kwam dus hier op neer, dat de winkel textielgoederen van de fabriek betrok zonder overdracht van punten. Hiervoor eiste de procureur-generaal f 40.000, zo als ook het vonnis van de politie rechter destijds luidde. De reste rende f 1000 werden de firma opgelegd voor het tweede punt van de dagvaarding: afleveren van textiel aan personeel zonder in ontvangstneming van textiel punten. DEN DTJNGEN. Gistermor gen is in de gemeente Den Dun- gen (N.B.) brand uitgebroken in de schuur en garage van de sla ger C. De brand liet zich aan vankelijk ernstig aanzien, want de vlammen laaiden hoog op. Een personenauto vatte vlam. Door krachtdadig optreden, voor al van de vrijwillige brandweer van Den Dungen, kon erger voor komen worden. De brand bleef tot de schuur beperkt. Bij pogin gen om de brandende auto te blussen en uit de garage te duwen liepen slager C. en zijn zoon ernstige brandwonden op. 's-GRAVENHAGE. Op het vliegveld Valkenburg zijn gister middag uit Engeland 17 gewon den van het Nederlandse Deta chement in Korea aangekomen. Zij werden vervoerd naar de militaire hospitalen te Utrecht en 's-Gravenhage. Ter begroeting waren op het vliegveld aanwezig It. kol. L. N. v. d. Minne, namens de inspec teur-generaal van de Kon. Land macht en ritmeester N. J. Broer tjes namens de chef van de gene rale staf. De gewonden zijn o.m.: sold. W. Breider, Emmer-Compascuum; serg. R. F. Hagenaar, Djakarta; sold. Ie kl. F. Hoekstra, Renkum; sold. Ie kl. D. Hofstee, Gronin gen; sold. H. B. Lakerink, Losser. KUNSTRIJDSTER VIEL 's-GRAVENHAGE. De kunst rijdster Fritzy Gillard, die op treedt in Redley's ijsrevue „Round the world on ice" en met Redley de Europese leiding vormt van deze Amerikaanse ijsrevue, is bij het trainen voor de kampioenschappen te Zürich zo ongelukkig komen te vallen, dat haar arm op twee plaatsen gebroken is. Een-en-twintig wagens brachten de ruim vierhonderd vrijwilligers van het Nederlandse Detachement Verenigde Naties in Korea naar Wonju, vanwaar zij per trein verder naar Pusan vertrokken om zich in te schepen naar het vaderland. Foto toont de aankomst van de trucks op het station te Wonju. LONDEN (Reuter). Premier Attlee heeft Woensdagavond via de BBC na het nieuws van negen uur, medegedeeld, dat op 25 October a.s. algemene verkiezingen zullen worden ge houden. Het parlement zal op 4 October bijeengeroepen wor den en op 5 October worden ontbonden. Na de verkiezingen zal het parlement op 31 October weer bijeen komen en op Dinsdag 6 November zal koning George het zittingsjaar plech tig openen. keuze moeten maken om de bij eenkomst zonder de Britse parle mentaire afgevaardigden plaats te doen vinden, of de zitting uit te stellen", aldus Spaak. AAN MOSSADEQ WASHINGTON ((A.P.) De V.S. hebben gisteren een uit drie punten bestaand voorstel gepubli ceerd om de Brits-Perzische olie besprekingen te doen hervatten. Tegelijkertijd liet Harriman de speciale vertegenwoordiger van president Truman, weten, dat hij het Perzische ultimatum niet naar Londen zou doorsturen. De voorstellen bevatten: 1. De leiding van de raffinade rij te Abadan wordt opgedragen aan een bekwame organisatie, welke onder toezicht zal staan van de Iraanse oliemaatschappij. 2. Betaling van een compensa tie aan Groot-Brittannië voor de nationalisatie van de Britse eigendommen is afhankelijk van regelingen voor een efficiënt werken van de olieindustrie om aldus de verzekering te hebben, dat de Perzische olieproducten voor verkoop op de wereldmarkt beschikbaar blijven. 3. Voor het vervoer en de dis tributie van de Perzische oliepro ducten zorgt Groot-Brittannië, dat alleen de daarvoor nodige facili teiten heeft. Attlee heeft het risico van nieuwe verkiezingen genomen op een tijdstip, dat het prestige van zijn partij in het land geacht wordt tot een laagtepunt te zijn gedaald. De socialisten zijn onder elkaar verdeeld over de bewa pening. De linkervleugel van de partij, geleid door oud-minister Aneurin Bevan, vindt dat de levensstandaard te sterk lijdt onder de grote uitgaven voor wapens. De kosten van levensonder houd stijgen van dag tot dag. Voor de komende winter bestaat het gevaar van een tekort aan brandstof en vijf millioen ge- organiseerden hebben loonsver hoging geëist. Voor hij zijn radiorede uitsprak heeft Attlee Churchill en de libe rale leider Davies schriftelijk het vaststellen van een datum voor algemene verkiezingen medege deeld. Onmiddellijk heeft Chur chill zijn z.g. schaduwkabinet bij eengeroepen. De voorzitter van de Raadge vende Vergadering van Europa, Paul Henri Spaak, heeft Woens dagavond te Brussel verklaard, dat de Raad van Europa zich voor een „uiterst moeilijk dilemma" ziet geplaatst door het besluit van de Britse regering om de algemene verkiezingen op 25 Oct. te houden. De Raad van Europa, die op 15 October te Straatsburg bijeen zou komen, „zal de moeilijke (Van onze verslaggever) goed als de anderen hun arbeid In de omgeving van de Huur- nestraat te Oldenzaal wordt reeds enige tijd een merkwaardig ex periment ondernomen, dat te recht de aandacht en de bewon dering van velen trekt. Sinds ne gen weken is daar een aantal jonge arbeiders bezig een zestal woningen te bouwen. Het bijzon dere van dit geval is, dat hier door een aantal jonge mensen, die woningzoekende zijn en voor wie het wel vaststaat, dat zij bij de gewone gang van zaken nog zeer lang zouden moeten wach ten voor dat zij over een huis kunnen beschikken, thans door eigen arbeid, binnen betrekkelijk korte tijd, een eigen home kun nen hebben. Als de andere arbeiders des avonds hun taak volbracht heb ben en na het eten hun ontspan ning zoeken, gaat dit groepje en thousiaste werkers die even voor het dagelijks brood hebben verricht naar het terrein aan de Huurnerstraat, waar zij vanaf zeven uur tot laat in de avond, werken aan de bouw van het zes tal woningen, dat zij eens de hun ne hopen te noemen. De vaste ploeg, dus zij, die vanaf het begin van de bouw steeds aanwezig zijn geweest, bestaat uit zes arbeiders, n.l. twee metselaars, twee tim merlieden, een schilder, en een electriciën. De meesten van hen zullen er een van de huizen, die door hen gebouwd worden, be trekken, maar er is er ook een, die dagelijks medebouwt, hoewel niet hij, maar een familielid van de woning zal profiteren, zodra deze gereed is. Behalve deze zes mensen, zijn er ook anderen, die hun daad werkelijke hulp aan deze bouw verlenen, de een meer, de ander minder. De bouw zelf trekt de aandacht en de sympathie van ve len, ook des avonds, wanneer men onder het helle licht van vele lampen de arbeid voortzet. Pak aan! Er zit iets in wat de mensen boeit: jongelui, die een van de meest brandende problemen van deze tijd aanpakken, en zelf tot oplossing brengen; jongelui, die niet kankeren over de tegenwoor dige maatschappij, maar zelf de handen uit de mouwen steken; jongelui, die begrijpen, dat zij de vrije tijd beter kunnen besteden met of voor zichzelf iets nuttigs te doen, of anderen te helpen. Bij de woningen komt 'n niet te kleine tuin en deze woningen zullen bevatten: 'n kamer (waar van er twee gemaakt kunnen worden), een gang, een keuken, een douchecel, drie slaapkamers en een vliering, die als vierde slaapvertrek dienst kan doen. Naar alle waarschijnlijkheid zal het rijk voor deze woningen subsidie verlenen. ATTLEE verliezer? 's-GRAVENHAGE. De kinderbijslag vormf tegenwoordig een belangrijk onderdeel van het gezinsinkomen. Zo werd over 1949 f 205.728.695.27 aan kinderbijslag uitgekeerd, een be drag, dat geheel door de werkgevers wordt opgebracht. Het aantal kinderen, aan wie deze som ten goede komt, bedroeg 1.662.370 en het aantal kinderbijslagboekjes bedroeg in totaal 706.090. BONN (Reuter-A.P.) De ge allieerden zullen komende week te Bonn onderhandelingen met de Duitsers beginnen over een vre descontract en Westelijke autori teiten verwachten, dat deze ten minste vier maanden zullen du ren. Westelijke autoriteiten zijn van mening, dat de volgende aspecten van de toekomstige betrekkingen tussen de geallieerden en Duits land bij de onderhandelingen moeilijkheden zullen opleveren: 1. De rol, die Duitsland zal spe len in het Europese leger. 2. De speciale bevoegdheden, welke de geallieerden in Duits land zullen behouden. 3. De bekostiging van de Duit se legerafdelingen. 4. De vonnissen tegen oorlogs misdadigers. WILDERVANK Te Bareveld bij Wildervank gebeurde gisteren middag een ernstige autobotsing, tengevolge waarvan de transport- aannemer J. Koning uit Hooge- zand vrijwel op slag werd ge dood. Waarschijnlijk doordat dhr. K. geen voorrang verleende, werd zijn Citroën personenauto in de flank geramd door een uit de richting Wildervank komende personenauto, bestuurd door dhr. J. E. Duintjer uit Veendam. In deze wagen waren tevens de ouders van de heer D. gezeten. De wagen van de heer K. sloeg na de botsing enige keren over de kop. De bestuurder werd door te hulp geschoten toeschouwers uit het wrak van de auto gehaald en overleed enige ogenblikken na het ongeluk. De heer D. werd eveneens uit zijn wagen geslin gerd. Hij zowel als zijn ouders kwamen er echter met enige lich te verwondingen af. TOKIO (Reuter-A.P.). De noordelijken hebben Donderdag verzocht de wapenstilstandsbesprekingen te hervatten. Het verzoek, dat afkomstig was van de Noord-Koreaanse en Chinese bevelhebbers, werd door Radio-Peking uitgezonden. De noor delijke generaals verzochten generaal Ridgway hierin de wapen stilstandsbesprekingen te Kaesong onmiddellijk te hervatten. De uitzending van Radio-Pe king vond plaats vlak voor dat de verbindingsofficieren van beide partijen te Pan Moan Djon een bespreking zouden hebben, waarom de noordelijken om on bekende reden hadden verzocht. Het opperbevel der V.N. heeft meegedeeld, dat vier onbewapen de soldaten van de Zuid-Koreaan- se geneeskundige troepen per vergissing de neutrale zone bij Kaesong ingereden zijn, waar zij door de communisten gevangen genomen werden. Zij zijn giste ren vrijgelaten. In het geallieerde communiqué werd gezegd, dat zij „gewapend waren met niets gevaarlijkers dan DDT". Zij werden „tijdens hun overnachting in Kaesong niet mishandeld en ook werd niets van hun uitrusting geconfisceerd of beschadigd". Het onderzoek naar de commu nistische klacht „vond zonder incident plaats in een atmosfeer, welke vrijwel geheel van span- SYDNEY (A.P.) Dr. Achmed Soebardjo, de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, heeft gezegd, dat Indonesië van plan is voor 2.5 milliard pond aan herstelbetalingen van Japan te eisen. Hij zei, dat de Japanse ge delegeerden het recht van Indo nesië op herstelbetalingen erkend hadden en voegde er aan toe, dat Indonesië nu van plan is handels- en diplomatieke betrekkingen met Japan te openen. ning ontbloot was". De verbindingsofficieren zeiden, dat er bij het rijden door com munistisch gebied een merkbare verandering in de communisti sche houding merkbaar was, aldus het communiqué. Hieraan werd toegevoegd, dat „bijna alle com munistische soldaten langs de weg keurig in de houding ston den, toen de groep van het com mando der V.N. passeerde". Het aantal boekjes, waarop slechts één kind werd aangege ven, bedroeg 258.625. Dat met twee kinderen 204.801, dat met drie 114.785, dat met vier 60.141, dat met vijf 31.920, dat met zes 17.106 en zo verder dalend. Boekjes met veertien kinderen waren er slechts 3 en met vijf tien nog maaréén. Aldus meldt de begroting van Sociale Zaken en Volksgezond heid. In deze begroting wordt voorts medegedeeld, dat het stre ven der regering er op gericht is de consumptiebeperking in de loonséctor niet boven de 5 pet. te doen stijgen. Met de Stichting van de Arbeid en de S.E.R. wordt op dit punt nauw contact ge houden. De regering verwacht, dat wat de werktijden betreft met het overheidsbeleid inzake de productieverhoging rekening zal moeten worden gehouden. De in voering van de Werkloosheidswet heeft de regering zich voorge steld op 1 April 1952. Een ont werp van wet betreffende een algemene ouderdomsverzekering heeft het departement verlaten en wordt thans in de Minister raad besproken. Voor fweede keer aardbeien van koude grond Bij de heer P. S. Gorter te Hoogkarspel werd voor de twee de keer aardbeien geoogst op de koude grond van het soort Dutch Evern. De smaak en kleur was uitstekend. ROTTERDAM. Gistermiddag brak brand uit in de Eerste Petroleumhaven bij de B.P.M. aan de Vondelingenplaat te Rotterdam. Een aantal arbeiders, waarschijnlijk niet tot het B.P.M.-personeel behorend, was bezig met sloopwerkzaam heden aan een houten steiger, die door een betonnen vervangen zal worden. Bij het losbranden van een pijpleiding vielen er vermoede lijk vonken in het water en een licht ontvlambare, op het water drijvende massa geraakte in brand. Ook de houten palen van de steiger vatten toen vlam en de zes a zeven personen, die zich op de steiger bevonden, sprongen te water, behalve één, die veilig de kant wist te bereiken. De in de buurt patrouillerende drij vende brandspuit Havendienst 6 kon op één na alle te water ge sprongen mensen redden. Eén man verdween in de diepte en verdronk. ZUSTERS VAN BETHANIË NAAR CURACAO SCHIPHOL (KNP). Dins dag 18 September is de generaal overste der Dominicanessen van Bethanië, vergezeld van de over ste van het klooster „Bethanië" te Venlo, per K.L.M. van Schip hol naar Curasao vertrokken. Beide religieuzen zullen daar be sprekingen voeren voor de vesti ging van een nieuw klooster. Het ligt in de bedoeling in dit nieuwe klooster zusters onder te bren gen, die belast zullen worden met de zorg voor gevallen meis jes en vrouwen. Ter voortzetting van de ver nieuwing van beschoeiingen in de havens van Terschelling, Urk en Den Helder is op de be groting van Verkeer en Water staat 1952 een bedrag van f 500.000.uitgetrokken. Dit wordt door de minister meegedeeld in de toelichting. Daarin zegt de bewindsman o.a. ook nog, dat men zal doorgaan te trachten in handelsverdragen en deviezen-overeenkomsten be palingen te doen opnemen, die de belangen van de Nederlandse koopvaardij zoveel mogelijk zul len handhaven. Na ongeveer een uur dreggen werd het stoffelijk overschot ge vonden. De naam van het slacht offer is nog onbekend. De gered den konden met lichie brand wonden naar huis gaan. De brand werd door de bedrijfsbrandweer van de B.P.M. en de Havendienst 6 geblust. Het onderzoek door de politie wordt hedenochtend voortgezet. ERP. Door tot nu toe on bekende oorzaak is gisteren brand ontstaan in de boerderij bewoond door het gezin Zomers te Erp. Schuur en boerderij zijn geheel in vlammen opgegaan, hoewel de plaatselijke brandweer en die van de gemeente Veghel het vuur krachtig hebben bestreden. De wind wakkerde het vuur fel aan en van de inboedel en de land- bouwinventaris kon niets gered worden. Het vee wist men te redden; persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan, doch tien personen zijn door de brand dakloos geworden. ROTTERDAM. Een agent in burgerkleding, die in Hoek van Holland surveilleerde, ontmoette een man en een vrouw op de fiets. Bij onderzoek vond hij 100 pakjes shagtabak in de tassen van de vrouw. De tabak werd op zijn eigen fiets geladen en het tweetal werd verzocht mee te gaan. Plotseling kreeg de agent een klap op zijn hoofd en raakte enigszins versuft. Toch greep hij de man en vechtende kwamen ze beiden in een sloot terecht.' De agent moest de man loslaten, die er vandoor ging, maar de vrouw nam hij mee. Hij belde om assis tentie en een onderzoek wees uit, dat de man tot het personeel van de Engelse soldatentrein be hoorde. De man werd in een café aangehouden. STUNTVLIEGTUIG STORT NEER TEMIDDEN VAN TOESCHOUWERS Wrakstukken van het éénmotorige Pimm op leidingstoestel, dat tij dens de jaarlijkse vlieg- demonstraties te Flag ler, Colorado, Verenigde Staten, afgleed en tus sen de toeschouwers te recht kwam, tengevol ge waarvan 23 personen om het leven kwamen en naar schatting 50 zijn gewond. Het toestel stortte neer op een rij wagens, vanwaar het publiek de demonstra ties volgde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1