Nieuuu Amerikaanse MARINIERS dalen temidden van Noord-Koreanen Conservatieve triomf verwacht bij a.s. Britse verkiezingen Spitfire bij Soesterberg in de start neergestort Winkelsluitingswet nog belangrijk gewijzigd? DAGBLAD VOOR ALKMAAR Sï \ES3! Al te vet en veel te zoet 228 man en 8 ton materiaal per reuzenhelicopter In dat geval een regering uit alle partijen? Maandvlieger gedood EN OMGEVING „Orthodox"? Gestolen f 30.000.- verspeeld STUNT IN KOREA Doden en gewonden bij manoeuvres Bakkers wensen lagere melkprijs Nanno Sjoerd komt Zaterdag thuis Tussen stootblok en wagon vermorzeld In Juli kwamen 4807 woninaen klaar Chimpansé Naar een nieuwe, aanvaardbare basis Regering-Pleven leed nederlaag Noord-Atlantische Raad besluit Moeder van vier kinderen overreden Voor alles: 'n bon Abonnementsprijs f 5*30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—-; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Noordhollands Daqhlad HET FEIT VAN HEDEN Pag. 5 Vrijdag 21 September 1951 46e Jaargang No. 12278 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046. (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER. Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 DAT DE SCHIJN van de wer kelijkheid moet worden onder scheiden heelt onze financiële medewerker in zijn artikel van Woensdag ten aanzien van de nieuw-ingediende Rijksbegroting, duidelijk uiteengezet. Hij heelt er ook op gedoeld, dat de minis ter van Financiën andere wegen volgt, dan wü totnogtoe van hem gewend zijn. is de minister terug gekeerd tot de „orthodoxe wagen" in die zin, dat van een beke ring kan worden gesproken? Ook hier zal de schijn van de werkelijkheid moeten worden on derscheiden! Want het ligt wel voor de hand, dat de minister de richting van de „orthodoxe pa den" is ingeslagen, omdat hij dit nodig had om te komen tot een begrotingsbeeld, dat naar buiten aannemelijker zou zijn dan voor heen veelal het geval was. En met „buiten" bedoelen wij dan niet alleen de indruk, buiten de regering, in ons land, maar óók buiten de grenzenMen weet, dat de Millioenennota in dit op zicht eenzelfde klank laat horen als de Troonrede: als het buiten land met name niet alléén Ameri ka, maar ook het Internationale Monetaire Fonds, ons niet helpt, komen wij er niet. En de minister zal wel niet voor niets in het gro te land, in het internationale in vloedrijke financiële gezelschap gebleven zijn.... In elk geval blijkt uit de nieu we begroting, dat de minister, en toch zeker mét hem de gehele regering, is teruggekomen van de voor het heden gemakkelijke weg der schepping van nieuw geld e.d. De toekomst zou de lasten dan wel dragen. Dat is nu in de ze begroting niet meer zo. De minister heeft vele lange en in gewikkelde zinswendingen nodig gehad, om tot dit „roer-om" te komen, aan zijn opvolger overla tend, in hoeverre de nieuwe koers blijvend zal kunnen en moeten zijn. Wij zeggen: aan zijn opvolger, want afgezien van de vraag, hoe het nu precies staat, mag wel als zeker worden aan genomen, dat minister Lieftinck en hij zal de enige wel niet zijn! in een nieuw kabinet na de verkiezingen van 1952 niet te rugkomt. In zoverre behoeven wij ons dus geen bijzondere zorg te maken over de vraag of zijn nieuwe koers, in meer orthodox- financiële richting, een definitie ve bekering betekent Wel zit er in de begroting en haar toelichting de tendenz van wederstrevingen tot de noodzaak- van-thans, om nieuwe paden in te slaan, wederstrevingen, die, la ten wij zeggen, voortkomen uit de natuur van de bewindsman, wel ke zich nog maar slecht kan wen nen aan wat als „nieuwe léér" (eigenlijk de oude, maar aan zijn eigen inzicht vreemd) thans ge boden is. Dit verklaart ook de „tekenen van tegenspraak", wel ke wij in de toelichting op zich zelf weer een knap stuk werk tegenkomen. Het verklaart waar schijnlijk ook de „stok achter de deur", die prof. Lieftinck, ouder gewoonte trouwens, nu weer bij de hand houdt. De vraag blijft natuurlijk, in hoever de schijn tegenover de werkelijkheid zal kunnen stand houden. Er zijn nog vele onze kere factoren en tegen ernstige tegenvallers dat behoeft nog geenszins een nieuwe oorlog te zijn is de opzet van deze be groting bestand. „De Maasbode" wijst in het bij zonder op de grote „kortlopende schuld van de gemeenten, een factor, die minister Lieftinck niet opnoemt bij de vermelding der gevaren, welke buiten de eigen lijke begroting liggen. Het gaat hier om f 900.— millioen, en, „als de geldgevers ertoe overgaan, de ze kortlopende vorderingen op de gemeenten op grote schaal op te eisen, dan gaat het er lelijk uit zien." Nu, zal dat wel met zo direct op zo'n grote schaal gebeu- ren en er is al 'n zekere dekking voor de komende twee jaar, in de driehonderd millioen, welke in stitutionele beleggers ter beschik- king hebben gesteld voor de af lossing van deze vlottende schuld! maar er blijft toch inder daad een factor van ernstige on zekerheid. Valt er te juichen over het overschot van f 900 millioen op de gewone dienst een deel van de gehele Rijksbegroting niet te juichen valt er over de wijze, waarop dit resultaat is bereikt. Het snoeimes is er geducht inge zet en een belangrijk deel van investeringen voor nuttige en ge liefde zaken kan met plaats heb ben. Zo somber als „Trouw, het ziet, behoeft het ook weer niet te zijn. „De begroting voor 1952 geeft de indruk, dat wij bezigzijn onze toekomst af te breken. Zo erg is het nu ook weer niet en het blükt hier weer, hoe moeilijk het is, de oppositie het naar de zin te maken. Men zou menen, dat een blad als „Trouw zich eer zou verblijden, over het feit, dat minister Lieftinck thans in elk geval de steven heeft gewend naar een meer „orthodoxe koers. ROTTERDAM. Voor de Rot terdamse rechtbank werd 1 J aar en drie maanden geëist tegen de 35-jarige vertegenwoordiger H. M. van V. uit Rotterdam. Hem was verduistering van f 30.000 ten laste gelegd. De man was in de periode van 19451951 in dienst van een kledingmagazijn en een groot aantal bedragen, die hij van de klanten had ontvangen f30.000 zou hij voor zich zelf hebben gebruikt. Verdachte bekende en vér- telde, dat hij het geld in verschil lende speelzalen had verspeeld. EISENHOWER BEZOEKT COUNTERTHRUST Generaal Dwight D. Eisenhower, opper be velhebber van de strijdkrachten van het Noord-Atlantisch Pact is per vliegtuig naar Duitsland gekomen om troepen te inspecteren die deelnemen aan de operatie „Counter- thrust", de grootste land-lucht manoeuvres die sedert de oorlog in Duitsland zijn gehou den. Eisenhower inspecteert hier een erewacht van het Schotse Black Watch regiment. LONDEN (Reuter-A.P.). De marktwaarde van de op de Londense Effectenbeurs verhandelde fondsen steeg Donder dag met millioenen ponden sterling op het vooruitzicht van een conservatieve overwinning bij de algemene verkiezingen van 25 October a.s. en de bookmakers boden weddenschappen van 5 tegen 1 aan op een overwinning van Churchill. In politieke kringen wordt de verwachting uitgesproken, dat Churchill, indien de conservatie ven de verkiezingen winnen, waarschijnlijk zal aanbieden een nationale regering van alle par tijen te vormen. Dit was de me ning in zowel conservatieve als socialistische kringen. Churchill zou van oordeel zijn, dat alleen een nationale regering in staat is met succes het herbewape ningsprogram van drie jaar uit te voeren. Het valt echter te betwijfelen, of Labour zulk een aanbod zal aanvaarden, tenzij de situatie zo is, dat een oorlog dreigt. Bevan en zijn aanhangers heb ben vandaag een nieuwe aanval gedaan op de herbewapenings- politiek van de regering-Attlee. De opstandige linkervleugel van de Labourpartij liet er evenwel geen twijfel aan bestaan, dat hij HANNOVER (A.P.). Tijdens de manoeuvres in de Engelse zone zijn bij verkeersongelukken tot nu toe vijf Britse militairen om het leven gekomen. Ten gevolge van met scherp schieten door Belgische troepen werden een officier, tien soldaten en een Duits kind verwond, van wie enige ernstig. Ongeveer 150 soldaten liepen verwondingen op. Een achttal vroegere Duitse officieren heeft gisteren een offi cieel bezoek aan de manoeuvres in de Britse zone gebracht. Onder hen bevond zich de vroegere generaal van de lucht afweer Herbert Giese, die nu het bevel voert over het noordelijke commando van de West-Duitse grenswacht, welke 10.000 man sterk is. ROERMOND (KNP) Het hoofdbestuur van de Katholieke Bakkerspatroonsbond is van me ning dat het een bakkersbelang is om reductie te krijgen op de melkprijs, vooral in de streken, waar veel melkbrood gegeten wordt. Dit werd medegedeeld tij dens de nationale bondsdag, die te Roermond werd gehouden. De openingsrede van de voor zitter, de heer J. Hurkmans, was zeer in minuer. Een zwaar jaar vol moeilijkheden en zorgen heb ben de bakkers achter zich, zo verklaarde hijHij deelde mede, dat de broodprijs-besprekingen volgende week zullen worden hervat. Aan de noodtoestand dient een einde te komen. Ook van hun eigen bond is de financiële basis niet stevig genoeg. Daarom be sloot men de contributie met drie gulden te verhogen. BREMEN (AP) Nanno Mein- ders, de 8-jarige Nederlandse jongen, die van zijn ouders ge scheiden werd toen hij drie maanden oud was, zal Zaterdag naar zijn huis in Assen terug keren. Hij zal vergezeld worden van zijn Duitse pleegmoeder, Frau Gerda Ullner en 'n officiële functionaris van de I. R. O. geenszins van plan was de partij te verlaten, maar daarentegen hoopte het geschil strikt tot een familiekwestie te houden. De drie ministers, die in April j.l. hun portefeuilles beschikbaar stelden Aneurin Bevan, Ha rold Wilson en John Freeman publiceerden een nieuwe bro chure onder de titel „Onze weg". Het hoofdmotief van „Onze weg" is, dat Attlee's bewapenings programma een zo grote druk legt op de Britse economie, dat het land „boter noch kanonnen" krijgt. GOES. Gistermiddag is op de loslijn van de Nederlandse Spoorwegen voor de veiling te Kapelle-Biezelinge de 53-jarige fruitkweker C. Hage, tussen een stootblok en een goederenwagen bekned geraakt en onmiddellijk gedood. Het slachtoffer begaf zich op zeker moment tussen de wa gen en het blok, juist toen een rangeerlocomotief enige andere wagens opduwde. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kind. 's-GRAVENHAGE. Volgens gegevens van 't Centraal Bureau voor de Statistiek werden in Juli 1951 4807 nieuwe woningen vol tooid. In de eerste zeven maan den van 1951 zijn 31.230 woningen gereed gekomen, zodat er reeds 5960 woningen meer zijn opge leverd dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De in Juli gereed gekomen wo ningen zijn als volgt over de provincies en de drie grote steden verdeeld (tussen haakjes de cij fers van Juli 1950): Groningen. 201 (156), Friesland 93 (151). Drente 119 (88) Overnsel 314 (260), Gelderland 638 (308), Utrecht 262 (260), Noord-Holland (excl. Amsterdam) 527 (Jbd), Zuid-Holland (excl Den Haag en Rotterdam) 763 (175), Zeeland 144 (142), Noord-Brabant 535 (487), Limburg 432 (603), N.O Polder 112 (22), Nederland 4807 (3707). I.P.V. UNIESTATUUT 's-GRAVENHAGE. -- Van of ficiële zijde wordt het volgende medegedeeld: „Na de terugkomst van prof. Supomo uit San Francisco zijn de door hem met de Nederlandse re gering gevoerde besprekingen hervat. Daarbij heeft de Neder landse regering aan de Indonesi sche afgevaardigde medegedeeld, dat aan Nederlandse zijde de be reidheid bestaat om, nu Indone sië de wens te kennen heeft ge geven om de vefhouding tussen beide landen op een andere basis te stellen dan op de thans be staande unie, een gezamenlijke bestudering ter hand te nemen van dit vraagstuk. Daarbij zal on derzocht moeten worden, of een nieuwe basis gevonden kan wor den, welke voor beide landen aanvaardbaar is. De vraag of de Nederlandse regering bereid is mede te werken aan de opheffing van de Unie, kan, aldus heeft de Nederlandse regering doen weten, door haar eerst definitief worden beantwoord, indien het resultaat van de ter hand te nemen bestu dering bekend zal zijn. TOKIO (Reuter-A.P.). Volledig bewapende Amerikaanse mariniers zijn met twaalf reuzen-hefschroefvliegtuigen in Noord-Korea geland; dit is de eerste maal dat de verbondenen troepen uit deze vliegtuigen hebben doen landen. De landing werd uitgevoerd op de top van een Noord-Koreaanse heuvel, in het gezicht der in stellingen verschanste communistische infanterie. Terwijl het eerste hefschroef- vliegtuig zich boven de heuvel bevond, daalden de inzittende mariniers langs een touw op de top af; terwijl zij het landings terrein in orde brachten, bleven de andere hefschroefvliegtuigen boven de heuvel rondvliegen. In totaal zijn 228 man troepen en ongeveer acht ton materiaal op de heuveltop geland. In vier uur was de operatie beëindigd. Te voet zou de reis twee dagen gevergd hebben. In de „slag der heuvels" aan het oostelijk centrale front stelde het heldere weer de luchtmacht in staat om de grondtroepen de zo nodige steun te verlenen. De aanvallende geallieerden werden met zeer zwaar artillerie- en mortiervuur ontvangen door de communisten, die zich stevig op de heuvels hebben ingegraven. In een communiqué van het hoofdkwartier van generaal Ridg- way wordt gezegd: „Er is reden om te hopen, dat de jongste com munistische ommekeer in de com munistische politiek en de in stemming om de vredesbespre kingen te hervatten mogelijk tot het een of andere bevel om het vuren te staken zal leiden". MGR. F. JANTZEN UIT CHINA UITGEWEZEN VATICAANSTAD (K.N.P.) Naar uit Tsjoengking wordt ge meld, heeft de regering het bevel tot onmiddellijke uitwijzing uit gevaardigd tegen Mgr. F._ Jant- zen, aartsbisschop van had Tsjoen- tevoren king. De bisschop verklaard: „Uit China zal ik nooit vrijwillig heengaan; ik laat mij alleen door de politie met geweld verwijderen of in de gevangenis zetten". Naar Radio Peking meldt, is de aartsbisschop van Koenming, Mgr. A. Derouineau, gearresteerd tezamen met drie andere missio narissen. Mgr. Derouineau wordt ervan beschuldigd „antirevolu- tionnaire acties op touw te hebben gezet en materiaal voor een ra- diozendapparaat in zijn huis te hebben verborgen". WENEN (Reuter). De Oostenrijkse ontdekkingsrei ziger Zwilling is Woensdag uit Afrika te Wenen terug gekeerd, vergezeld door de chimpansé Ilonzo, die m de dierentuin van Schoenbruhn werd ondergebracht. Donderdag werd een aan tal journalisten en persfoto grafen in de gelegenheid ge steld Honzo in zijn nieuwe omgeving te bewonderen. De deur van de kooi werd. ge opend en Honzo verstoorde het programma door naar buiten te rennen en twee journalisten, een man en een vrouwte bijtenHet gelukte hem met wat melk en een sigaret te kalmerentot een persfotograaf zijn koot be trad om Honzo al drinkend en rokend op de gevoelige plaat vast te leggen. Honzo stond, onmiddellijk op, greep de cameragooide die uit zijn kooi en beet de onfor tuinlijke fotograaf hevig m armen en benen. SOESTERBERG. Gistermiddag omstreeks half vier is een 2-persoons „Spitfire" van de L.S.K. in de start van de vlieg basis Soesterberg af verongelukt. In het verongelukte toestel bevonden zich de reserve eerste luitenant-vlieger A. v. Tien hoven uit Utrecht en de kapitein-vlieger Jhr. B. Sandberg uit Heemstede. De „Spitfire" kwam even bui ten het veld bij de Hertenlaan terecht. De inzittenden werden zwaar gewond aangetroffen en onmiddellijk naar het militaire ziekenhuis „Oog in Al" te Utrecht vervoerd. Tijdens het vervoer is de res. eerste luitenant-vlieger van Tienhoven aan zijn verwon dingen bezweken. Hij was een zgn. maandvlieger en studeerde medicijnen aan de Rijksuniversi teit te Utrecht. Hij was 26 jaar oud en gehuwd. Kapitein vlieger Jhr. Sandberg is 36 jaar en commandant van het „322 Spitfire Squadron". Hij is een bekend jachtvlieger die tij dens de Meidagen van 1940 in een FokkeT G-l het de Duitsers zeer lastig heeft gemaakt. De „Spitfire" is totaal vernield. Een Commissie van Onderzoek is onmiddellijk begonnen te trachten de oorzaak van het ongeluk op te sporen. Zij heeft haar werk bij het invallen van de duisternis moeten onderbreken. PARIJS (Reuter). Ondanks het verzet van premier Pleven heeft de Franse Nationale Verga dering Donderdagavond met 410 tegen 203 stemmen een voorstel van de socialisten om de lonen automatisch aan de kosten voor het levensonderhoud te koppelen aanvaard. Voor stemden de Gaullisten, Communisten, Socialisten (niet in de regering vertegenwoordigd) en de Volksrepublikeinen, die wel deel uitmaken van de regering. OTTAWA (AP). De Noord- Atlantische Raad heeft gisteren met algemene stemmen besloten Griekenland en Turkije zonder enig voorbehoud tot het lidmaat schap van het Atlantische verde digingsbondgenootschap toe te la ten. De Raad heeft een verklaring aangenomen waarin steun ver leend wordt aan de eisen van Italië voor herziening van zijn vredesverdrag. TWAALF DODEN BIJ TREINRAMP RIO DE JANEIRO (AP). De centrale Braziliaanse spoorwegen hebben bekend gemaakt, dat bij een spoorweg-ongeluk gisteren 12 mensen om het leven zijn geko men en 90 anderen zijn gewond. Het ongeluk, dat op 200 km ten zuidwesten van Bello Horizonte plaats vond, gebeurde toen een passagierstrein op het achterstuk van een goederentrein inreed. DOOR BUS TE HATZUM (Van onze correspondent) DRONRIJP. Bij de bushalte van de L. A. B. te Hatzum (Fr.) is gistermorgen om half acht een ongeval geschied, dat aan de 42- jarige echtgenote van de vee houder G. V. te Hatzum het le ven heeft gekost. Mevr. V. had aan haar zoon, die altijd per bus naar Bolsward reist een bood schap overgebracht, toen zij ach ter de stilstaande bus langs, op de fiets zou stappen. Zij had hier bij een uit de richting Bolsward komende bus niet bemerkt en werd door deze bus geraakt en tegen de grond gesmakt. In zorg wekkende toestand werd zij naar café Dijkstra vervoerd, waar zij korte tijd later aan de bekomen verwondingen overleed. ROTTERDAM. Tijdens het congres, dat de Ned. Bond van Hotel-, Restaurant-, Café- en aan verwante bedrijven „Horecaf" van 18 tot 20 September in Rot terdam houdt, is besloten, dat zelfs voor de kleinste consumptie in de aangesloten bedrijven een bon zal worden afgegeven, waar op duidelijk staat wat de consu ment heeft te betalen. (Van onze parlementaire redacteur) Na hetgeen gistermiddag in de Tweede Kamer vooral van KVP- zijde door mr. Bachg werd opgemerkt, laat het zich aanzien, dat er alsnog belangrijke wijzigingen in het wetsontwerp Winkelsluiting zullen worden aangebracht. Wat de halve dag sluiting betreft, bleek de KVP-fractie nu toch weer de voor keur te geven aan een regeling, waarbij de gemeenteraden zelf kunnen beslissen aan welke dag zij de voorkeur willen geven. H.M. Koningin Juliana heeft Donderdagmiddag een aantal padvindsters uit Curagao ontvangen, die een goodwill-reis door Europa maken (onder). Tevens onderhield de Koningin zich met enige honderden invaliden, die een bezoek brachten aan het Paleis Soestdijk. Namens de patiënten bood mej. Jeanne Voigt de Koningin een door de patiënten vervaardigd stukje speelgoed voor Prinses Marijke aan (boven). De Rotter damse invaliden maakten een autotochtje, dat georganiseerd was door het Rotterdams Comité voor Auto- en Boottochten voor lichamelijk gebrekkigen. En hetzelfde gold voor de koop-avond. Ook hier wilde mr. Bachg de gemeenteraden geheel vrij laten in hun keuze met uitzondering van de Zaterdag avond. Mr. Schmal (C.H.) nam met genoegen van de „verrassin gen" van mr. Bachg kennis, maar tekende hierbij aan, dat het de minister zonder porte feuille waarschijnlijk aangena mer zou zijn geweest, wanneer hij hiervan reeds in een eerdei stadium had kunnen kennis nemen. Andere woordvoerders bleken in dezelfde richting te denken Voorts wilde de heer Schilt- huis ook de markthandel bij de koopavond betrekken en vooi de halve dag-sluiting had hij graag een meer dwingende re geling gezien. De heer Wage naar (Comm.) wist zelfs aan dit wetsontwerp een politieke uit leg te geven. Het was zo waai ook een onderdeel van de oor logspolitiek. Eerst moest de werktijd van de zwakste groep verlengd worden en dan zouden de anderen wel volgen. Bij de aanvang van de verga dering werd mededeling gedaan van de vierde herbenoeming van dr. Kortenhorst (KVP) tot voor zitter van de Kamer. NEDERLANDER IN DUITSLAND VERDRONKEN GELSENKIRCHEN. (DPA). - Woensdag is in het Rijn-Herne- kanaal bij Gelsenkirchen de 33- jarige Nederlandse schipper Jan van Staveren van het Rotterdam se schip „Damco 4" verdronken. Bij het bevestigen van een meertouw viel v. S. in het water.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1