Toch staatssubsidie toegekend aan Franse katholieke scholen Minder roken en snoepen: 10.000 woningen méér Onrust onder mijnwerkers op staatsmijn Maurits Gemeentebesturen regelen de halve dag winkelsluiting en z.g. „koopavond' DAGBLAD VOOR ALKMAAR Fel verzet van socialisten en communisten baatte niet In 't harnas Vijf jaar voor Manus Oly Treinramp in Engeland Willekeur van opzichters in geslaagd voordelig in adig, tegen ?p! t 59e TSKELEN 49' EN OMGEVING Voorafgaande boodschap Driehonderd arbeiders werkloos Havenarbeiders in 't geweer Televisiewagen rijdt rond Bijna 150.000 bromfietsen Toestand Koning George zeer ernstig „S.E.R. stelle zelf de wettekst op' Drie millioen voor nieuw vliegtuigtype m m il4mode- 5 cm. 4 ■ote mode terseizoen, n grijs, goo tO cm. breed 590 by sl op reis, in wit, 259 n glansga- gebord. 210 rretels 3to bustehon- vorm, I zeer 790 n leuke versterkt ^75 bb. water- I versterkt O r, in div. wet, ocre 90 °/o ram IU se parfn- kilo J45 195 an prima Ie stukken ir slechts 96 ize sterke voor f* frott il voor 19 lies voor de mak. PRESTO de parterre. izakje, afwasb. vers in Z3 stuks 25e blauw en ielder-wit 1 5 meter 39 randen, 12 stuks 59 100 vel gegomde te samen Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per tditie 16 ct. per nt.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m„ minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smit*. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbenk Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 22 September 1951 46e Jaargang 12279 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DE POLITIEKE GESCHIEDE NIS van ons land kent het ge vaar van een „voorafgaande boodschap". Eerlang is het hon derd jaar geleden, dat de staat kundige wereld op stelten gezet werd door de kwestie over de „voorafgaande mededeling" van de H. Stoel aan onze regering betreffende de plannen tot her stel der Bisschoppelijke Hiërar chie. Was die mededeling gedaan, of niet? Indertijd noemde mgr. Witlox het een tragi-comisch in termezzo in woelige dagen. Wij hebben in onze dagen eveneens te maken met zulk een zaak en nog wel twéé vooraf gaande boodschappen, die ook politiek gevaar in zich houden en hier en daar óók een tragi-comi- sche indruk maken. Er bestaat echter formeel noch werkelijk verschil van mening, over de vraag, of deze boodschappen ge daan zijn; ze zijn openlijk in de pers gepubliceerd- De lezer begrijpt het al: het gaat over het Manifest en over het z.g. nieuwe Urgentieprogram van de Partij van de Arbeid. Deze beide socialistische stukken gingen vooraf aan de Troonrede en de Millioenennota van de afgelopen week. Het mag enigszins onge bruikelijk heten, dat een politieke partij zich vooraf vastlegt over de actuele politieke proble men, voordat zij weet, hoe de re gering er over denkt. Maar dat moet die party tenslotte zelf we ten. Vreemder en ongebruikelij ker wordt het echter, wanneer het hier een politieke partij als de Partij van de Arbeid betreft, die zelf aan deze parlementaire regering deelneemt, met een aan tal van haar prominenten. Zij kon dus wellicht enigermate op de hoogte zijn van wat er in de kringen van de haar zeer-ver- wante regering aan gedachten omtrent de inhoud van beide staatsstukken en het uit te stip pelen toekomstig beleid, leeft, al verwerpen wij de afschuwelijke gedachte van ondergrondse ver bindingen tussen ministers en partij. Maar, de voorafgaande bood schappen zijn er. Met vreemde zaken. Het Manifest „aan de par tijgenoten" doet een beroep op „nationale eendracht, burgerzin en algemene offervaardigheid". Dit zijn belangrijke dingen, welke natuurlijk niet voor „de par tijgenoten" alleen gelden. Zou het evenwel niet van nog meer „burgerzin" en ook van „offer vaardigheid" (in het prijsgeven van eigen mening n.l.), getuigd hebben, indien dit Manifest met ontsierd was door de onjuistheid wij zeggen het maar zacht dat met name ook van katholieke zijde, èn in de KVP wordt „ge werkt door reaetionnaire groepen, die. een regeringsbeleid willen af dwingen, dat het best gekarakte riseerd kan worden door de woorden; Pluk de armen, spaar de rijken". Dit is eenvoudig niet waar. Evenmin is zakelijk houdbaar de bewering, dat bij afwijzing van de voorstellen van minister Lief- tinck inzake de credietcontrole „verder gaande prijsstijgingen voor Nederland dreigen". De Re gering kon met trots constateren, dat het prijsbeleid zich stabili seert, en dit na een periode, waarin maatregelen, zoals Lief- tmek ze rigoreus aandient, er evenmin waren. Overigens is de kwestie van de prijzen te inge wikkeld, om met een paar slag woorden in een politiek Manifest behoorlijk te worden afgedaan. «Vij hebben gelezen, naar wij menen in de „Nwe Rt. Crt.", dat de P.v.d.A. blijkens dit Manifest onder eensgezindheid „haar eigen eenzijdigheid" verstaat en dit is volkomen juist, verwarring stich tend en gevaarlijk. Ook het z.g. Urgentieprogram, waarmee de Partij van de Arbeid het nieuwe parlementaire jaar intrad, gaat aan die eenzijdigheid mank, voor zover het nieuws vertelt. Handhaving van het levenspeil is uitdrukkelijk het doel van de regering, dat de arbeidsproducti viteit omhoog moet weten we sinds lang en minister Albregts heeft daar pas nog een en ander positief over gezegd. Ook de werkgelegenheid moet behouden worden, het is een der voornaam ste doeleinden van de regering, in de tekst van Troonrede en Millioenennota uiteengezet, al vóórdat Nederland kennis kreeg van de socialistische voorafgaan de boodschappen.... De vraag is nu maar, hoe dat alies zal gebeuren. In dit opzicht geeit het Urgentieprogram bijna net zo weinig houvast als de TroonredeiDe Millioenennota was al wat duidelijker, de toelichtin gen op de afzonderlijke begro tingshoofdstukken geven weer meer inzicht. Daaruit blijkt, dat er op onderdelen wel critiek zal zijn, vooral op het belangrijke onderdeel van de woningbouw. Dit belangrijke onderdeel van 't regeringsbeleid critisch te bezien, kan echter allerminst een mono polie van de Partij van de Arbeid zijn, welke hier trouwens tegen over een van haar eigen ministers zou staan. Niet ontkend kan worden, dat de P.v.d.A. de kunst van recla me maken verstaat. Zij komt ech ter achterop bij de feiten, wan neer zij nü als urgent program punt stelt, dat er gestreefd moet worden naar een sluitende beta lingsbalans. Daar wordt al naar gestreefd, door de nieuwe begro ting sterker en concreter dan voorheen. Dat het vraagstuk van «e ouderdomsvoorziening en van de werkloosheidsverzekering moet worden „opgelost", is 't ernstige oordeel van alle par tijen, en ook van dit kabinet, wij kennen zelfs een partij, dicht in de buurt, die van mening is, dat die oplossing spoedig moet komen. Maar hoe? Lezen wij niet m hetzelfde „Vrije Volk", dat de p PARIJS Reuter-A.P.Het Franse parlement heeft gisteren de behandeling voltooid van het wetsontwerp, waarbij voor het eerst na de Duitse bezetting weer staatssubsidie aan katho lieke scholen zal worden verleend. De Nationale Vergadering keurde in tweede lezing een wets ontwerp goed, dat voorziet in een indirecte subsidiëring van parti culiere (katholieke) scholen. Het ontwerp is door Kamerleden in gediend en werd gesteund door katholieken, gaullisten, conser vatieven en sommige radicalen. De stemverhouding was 327 tegen 251. Het ontwerp voorziet in een subsidie voor ieder kind tussen zes en veertien jaar en van 3000 fr. per jaar. De ouders kunnen dan kiezen of de subsidie aan een staatsschool, dan wel aan een particuliere school verstrekt zal worden. Het project zal 15.000.000.000 fr. per jaar kosten. De gelden zullen verkregen wor den uit een verhoging van de productiebelasting. De voorstanders van strenge scheiding tussen kerk en staat, hoofdzakelijk communisten en socialisten, deden vergeefse aan vallen op het ontwerp. ZWOLLE. De naaml. venn. Fibronorm zal per 1 October de gemeente Oldebroek gaan ver laten. Deze fabriek voor bouw platen, gevestigd in het dorp Wezep, wordt thans overgeplaatst naar Bunschoten, waar ze teza men met de Polynorm in één pand ondergebracht zal worden. Door deze verandering zullen ongeveer 250 arbeiders uit de ge meente Oldebroek en 50 uit om liggende plaatsen werkloos wor den. Na de bekendmaking van de datum der Engelse verkiezin gen zijn de partijmachines on middellijk in werking gesteld Winston Churchill heeft de leiding op zich genomen van de verkiezingscampagne voor de Conservatieve Partij. De nieuwste foto van Winston Churchill voor zijn huis in Westerham, Kent. werkloosheidsverzekering hogere prijzen en stijging van de werk loosheid tot gevolg zal hebben, omdat de premie hoger loon doorberekening in de prijzen no dig zal maken. Wij willen maar zeggen, dat zijn geen zaken, om in de poli tieke propaganda mee te leuren. En hoe zal het streven naar de sluitende betalingsbalans te ver enigen zijn met het ontzien van de liberalisatie van de handel en de eenwording van Europa, gelet op de feiten van onze econo mische en monetaire toestand? Hoe zal men de werkgelegenheid practisch behouden, als men een te ambtelijke controle het funda ment van het bedrijfsleven laat bepalen? enz. enz. Nationale eensgezindheid, bur gerzin, offervaardigheid prach" tig. Maar dan niet zo voorbarig aangekleed in „een eenzijdig-so- cialistische plunje. Van zulke „voorafgaande boodschappen" kan men in de politiek maar last hebben, vooral wanneer men natuurlijk met behoud van eigen verantwoordelijkheid gelijk dat voor alle partijen geldt voor zijn eigen portie zijn verantwoor delijkheid voor het regeringsbe leid niet kan ontgaan, een beleid dat nu eenmaal noodwendig op compromissen, op geven en ne men dus, gebaseerd is. Wij hopen intussen gaarne, dat de P.vxLA. niet te veel last zal ondervinden van deze „vooraf gaande mededelingen", wanneer „tüjc v.». vb. zij straks met haar neus op de nieuwe wet op de wachtgeld en feiten gedrukt wordt.... De socialistische afgevaardigde Maurice Deixonne trachtte een amendement aangenomen te krij gen, dat regeringstoezicht op ge subsidieerde kerkelijke scholen zou verzekeren. De minister van onderwijs, André Marie, antwoordde: „Welk nut zou dit amendement hebben, daar ik herhaalde malen heb ver zekerd, dat bij decreet in dit toe zicht zal worden voorzien". Het amendement werd verwor pen met 312 tegen 277 stemmen. ROTTERDAM (KNP). „De Scheepvaartvereniging Zuid te Rotterdam, de organisatie van reders in deze stad, streeft er volgens de katholieke transport arbeiders naar om terug te keren tot de vooroorlogse toestanden. Toen immers werd het arbeids- tempo van de individuele haven arbeider bepaald door het brood- vraagstuk, toen ook moesten prestaties worden geleverd, die nu niet meer door de onderne mers verlangd kunnen worden". Aldus reageert de Katholieke Transportarbeider tegen de uit lating van de Rotterdamse reders, die zich niet hebben kunnen ont trekken aan de indruk, dat in het algemeen de prestaties van de arbeiders de abnormale jaren direct na de oorlog buiten be schouwing gelaten zeer teleur stellend zijn geweest. ONGEWENSTE GASTEN AUGUSTA, Sicilië. (AJ>.). Een twintigtal wilde beren liwam gisteren uit de heuvels naar be neden en rende luid grommend door de straten van de kustplaats Augusta. Het verkeer kwam stil te liggen en de geschrokken in woners van de stad vluchtten hun huizen in. De mensen lieten de honden los om te proberen de dieren te verjagen maar de beren wonnen het. De politie slaagde er tenslotte in de rust verstoorders met pistoolschoten te verdrijven. LUIDT DE EERSTE EIS VAN DE REEKS ZUTPHEN. De Officier van Justitie van de arrondissements rechtbank te Zutphen, heeft gis termorgen tegen de beruchte in en uitbreker Manus Oly voor diens inbraken en diefstallen in Hattem en Heerden, een gevan genisstraf van vijf jaren met aftrek en ter beschikking stelling van de regering geëist. De behandeling van de zaak trok zeer veel belangstelling. De Officier van Justitie noem de de inbraken in Hattem en Heerden, gezien de andere feiten waarvoor Oly nog terecht moet staan, geen belangrijke feiten en eiste daarom een z.i. naar ver houding lichte straf. Toen Oly vorig jaar terecht stond, was er een jaar en 9 maanden geëist. Toen had hij pl.m. 40 strafbare feiten gepleegd. Mr. Schaapman, zijn verdediger, vond daarom de nu geëiste straf te zwaar. ELF DODEN, VIJFTIG GEWONDEN De exprestrein LiverpoolLon den, bestaande uit een locomotief en vijftien wagons, is gisteren nabij Rugby ontspoord. Van de zevenhonderd reizigers zijn er minstens elf om het leven geko men en vijftig gewond. Het reddingwerk werd bemoei lijkt door een wirwar van tele graafdraden op de grond. Hon derden meters rails werden ver wrongen. De ontsporing begon toen de trein met een snelheid van 100 km. een vijfhonderd me ter lange tunnel binnenreed. Toen de trein uit de tunnel kwam kantelden de locomotief en tien wagons van de spoorwegdijk af. Onder de slachtoffers van dit ongeval bevindt zich een Ameri kaanse militair, de anderen wa ren Britten. De Nederlandse Tele visie Stichting zal 2 October a.s. beginnen met de uitzending van geregelde televisie programma's in Ne derland. Hierdoor zal het gebruik van tele visie-apparaten uiter aard geïntensiveerd worden, waardoor eventuele reparaties en storingen meer veelvuldig zullen voorkomen. Ten dien ste van bezitters van Philips televisietoe stellen heeft Philips rijdende wagens, uit gerust met een Mobi lofoon, ingericht, zo dat de technicus ook onderweg bereikbaar is. De wagen is voor zien van meetinstru menten en materiaal om storingen zoveel mogelijk ter plaatse te verhelpen, alsmede van een tëlescopische antenne van 10 meter lang, waarmede de ontvangstcondities op een bepaald punt gecontroleerd kunnen worden. Een van de televisie service-wagens. 's-GRAVENHAGE. De vrees, dat het magere bouwpro gramma voor 1952, dat de bouw van 40.000 woningen in het vooruitzicht stelt, niet verwezenlijkt zal kunnen worden, is ongegrond, aldus heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting tijdens een persconferentie in Den Haag verklaard. De minister van Financiën heeft f 128 miflioen voor de woningwetwoningen in het vooruitzicht gesteld. De minister van Wederopbouw zal niet nalaten om te trachten door maatregelen, die kostenver lagend werken, met de beschik bare middelen zo groot mogelijk aantal woningen te bouwen. Hét grote probleem, waarmede op dit moment moet worden ge worsteld, is het gebrek aan het voor de woningbouw nodige ka pitaal. Wanneer het Nederlandse volk, na van het magere bouw programma voor 1952 kennis te hebben genomen, in beroering komt, aldus de minister, dan dient men te bedenken, dat de huidige moeilijkheden overwonnen zou den kunnen worden indien de spaarzin groter zou zijn. De mi nister belieft niet aan te nemen, dat de consumptie niet meer zou kunnen worden beperkt. Er wor den nog grote sommen uitgege ven aan zaken, die niet noodza kelijk zijn, zoals tabak, alcohol en snoep. De geestelijke instelling van de bevolking dient te worden ver anderd, aldus de minister. Wil men woningen hebben, dan zul len vrijwillige offers moeten worden gebracht. Met f 150 mil- lioen meer zouden er het komen de jaar in plaats van de 40.000 woningen van het bouwprogram ma 50.000 huizen komen. Op deze 150 millioen gulden hokt het. „Daar kan ik niet aankomen", aldus mr. in 't Veld. De minister ziet ook geen uit komst in een huurverhoging. Een grotere huuruitkomst zal het nodige kapitaal niet op tafel brengen, aldus de minister. De minister verwacht dat, nu het aantal in 1952 te bouwen woningen lager zal zijn dan in het lopende jaar, de prijzen van de bouwmaterialen zullen dalen als gevolg van de concurrentie. SNORREN DOOR ONS LAND •s-GRAVENHAGE. Volgens het Centraal Burean voor de Sta tistiek waren op 1 Augustus 1951 in ons land 148.356 rijwielen met hnlpmotor in gebruik. Deze telling berust op de dupli caat-aangifteformulieren voor de motorrijtuigenbelasting. In één jaar is het aantal bromfietsen in ons land met rond 93.000 geste gen. Voor de grootste drie gemeen ten bedroeg het aantal bromfiet sen op 1 Augustus 1951: Amster dam 13.038, Rotterdam (met randgemeenten) 10.218 en 's-Gra- venhage (met randgemeenten) 10.554. ALMELO LEENT f 2.000.000 VOOR WONINGBOUW ALMELO. De gemeente raad van Almelo heeft besloten tot de bouw van 54 etagewpnin- ggn en 128 boven- en beneden woningen, waarvan de kosten worden geraamd op resp 717.510 en 1.127.780 gulden. Ter financiering van deze bouw hebben B. en W. van Al melo van verschillende geld gevers, o.m. de industrie, aan biedingen voor geldleningen ont vangen tot een totaal bedrag van 1.950.000.Voor al deze leningen bedraagt de rente 3 1/4 procent 'sjaars. 35 GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING 's GRAVENHAGE. Blijkens de Staatscourant van gisteren werden in de week van 9 tot en met 15 September in het ge hele land 35 gevallen van kin derverlamming geconstateerd. Hiervan waren 9 gevallen in Den Haag, 3 op Urk (waarvan 2 zonder verlammingen) 2 in Amsterdam) 2 in Rotterdam. 2 in Schiedam. 2 in Zutphen en 2 in Echteld. HEERLEN (K.N.P.) Tengevolge van harde willekeur van op zichters en leiding, die met de rechten der arbeiders omspringen als of er geen verordeningen van de Mijn Industrie Raad beston den, heerst grote onrust onder de mijnwerkers van de Staatsmijn Maurits, aldus deelt Frans Dohmen, voorzitter van de Katholieke Mijnwerkersbond in zijn bondsorgaan mede. Van de zijde van de katholieke mijnbeambten verneemt het KNP dat inderdaad bij geruchte klach ten over enkele misstanden zijn vernomen, doch het was bij de beambten niet bekend, of zij van zulke duurzame aard waren. In een nadere uiteenzetting van aard en omvang van de toe' stand op de Maurits wordt mede' gedeeld, dat de arbeiders na een ziekte rustig aan het kolenfront worden gezet, zonder dat wordt afgevraagd of de mensen daartoe geschikt zijn. Een meer grievende klacht van LONDEN (Reuter). Officieel is in Londen bekend gemaakt, dat koning George een operatie zal moeten ondergaan. In een bulletin wordt gezegd, dat de toestand van zijn long reden geeft tot bezorgdheid. Een Londense longspecialist verklaarde Vrijdagavond, dat het feit, dat de dokters een operatie in de naaste toekomst hebben aanbevolen, er op wijst, dat de toestand zeer ernstig is. De ope ratie zal zeer spoedig uitgevoerd worden. I Delft krijgt nieuw leboratorium Ten behoeve van de Technische Hogeschool zal te Delft een nieuw laboratorium voor grondmecha nica worden gebouwd dat f 850.000 zal gaan kosten. Op de begroting 1952 is daarvan de helft uitgetrokken. (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe Winkelsluitingswet, die gisteren door de Tweede Kamer werd aanvaard, is tijdens de behandeling op verschillende punten belangrijk gewijzigd. Het ontwerp ging er van nit, dat de halve dag sluiting zowel lande lijk en dan voor bepaalde bran ches als door de gemeenteraden kon geregeld worden. Een amen- dement-Bachg (K.V.P.), dat bij zitten en opstaan werd aange nomen, laat deze aangelegenheid nu echter geheel aan de gemeen teraden over. Bij de behandeling van de be groting van Sociale Zaken zal door de K.V.P. aangedrongen worden op een zodanige wijziging van het Werktijdenbesluit voor Winkels, dat de vrije middag voor het personeel evengoed ge waarborgd blijft. Tegen 't amen dement stemden de P.v.d.A„ de V.V.D. en de communisten. Door een ander amendement-Bachg (K.V.P.), dat z.h.s. werd aange nomen, worden de gemeentera den ook geheel vrij in de keuze van een eventuele koopavond met uitzondering van de Zater dag. In het ontwerp was hiervoor de Donderdagavond aangewezen. De derde belangrijke wijziging geldt de avondsluiting. ïn het ontwerp werd bepaald, dat slechts de sigarenwinkels niet om zes, maar om zeven uur zouden mo gen sluiten. Een amendement- Bachg (K.V.P.), aanvaard met 4022 stemmen, maakt het mo gelijk, dat ook voor andere groe pen een dergelijke uitzondering kan worden gemaakt. Tegen dit amendement stemden de P.v.d.A., de communisten, de heren Cor- nelissen en Vonk van de V.V.D. en de heren Dassen en van der Ploeg van de K.V.P. De hele middag bleef de amen- dementenstroom vloeien. Een amendement-Zandt (St. Geref.), dat geen uitzondering wilde toe laten op de Zondagssluiting, bracht grote beroering in het christelijke kamp. De uitzonde ring, die het ontwerp toelaat, geldt vooral de Joodse winke liers, die op deze wijze schade loos kunnen worden gesteld voor het sluiten op Zaterdag. Ds. Zandt (St. Geref.) ging er echter van uit, dat Gods gebod in dit opzicht geen enkele ruimte liet. De heer Sehmal (C.H.) noemde een dergelijk standpunt onverdraagzaam en ds. Fokkema (A.R.) zette de principiële stel ling op, dat men zijn overtuiging niet aan anderen moest opdrin gen. Het werd een heftig theolo gisch debat. Groen van Prinsterer werd er bij gehaald en van Cal- viin werd gezegd, dat ook hij na afloop van de preek in een open baar restaurant at. Ds. Zandt noemde een dergelijk verweer op zijn beurt echter weer zinloos, hij had zelfs willen zeggen, dat hij het „aan zijn laars lapte". De dominee werd echter beslist kwaad toen de heer Sehmal (C.H.) liet doorschemeren, dat ds. Zandt met zijn onverdraag zaamheid in de stijl van vóór de Reformatie zou denken. Dat was teveel. Hij vroeg het woord voor een persoonlijk feit, maar dr. Kortenhorst besliste dat hiervoor geen aanleiding was. Om techni sche redenen bleek het amende ment tenslotte helemaal niet in stemming te kunnen komen, maar ds. Zandt en ir. van Dis mochten toch hun overtuiging uitleven door tegen het desbe treffende artikel te stemmen. de katholieke mijnwerkers is, dat aan de arbeiders het rechtvaardig loon wordt onthouden. Het komt voor, dat de eenmaal gegeven belofte door de opzichters niet wordt nagekomen, waardoor de mijnwerker heeft te missen, wat hem rechtens toekomt. De oorzaak van deze misstan den wordt dan toegeschreven aan de vooropgezette opvoering van de productie. Om deze te berei ken zouden vooral de opzichters niets anders zien dan hun eigen promotiekans en de neiging ver tonen naar „boven te likken en naar beneden te trappen". Het spreekt wel vanzelf, dat de Kath. Mijnwerkersorganisatie bij deze toestanden niet heeft stilgezeten. Doch zij heeft geen resultaten kunnen bereiken, wijl zij vol gens haar eigen mededelingen door de personeelchef de deur uitgezet is. MIDDENSTAND ADVISEERT IN OUDERDOMSVERZEKERING 's-GRAVENHAGE. Het zou wenselijk zijn, de gehele proble matiek van de ouderdomsverze- kering aan de Sociaal-Economi sche Raad in vrije bestudering te geven, zonder deze raad aan advies 'over een bepaald project te binden. Dit is de strekking van een gezamenlijk adres, dat door de middenstandsbonden aan de Raad van Ministers is gezonden. De middenstandsbonden achten het noodzakelijk, dat door de S.E.R. niet alleen een advies wordt uitgebracht, hetwelk slechts de grondslagen voor de toekomstige ouderdomsverzeke- ring zal omvatten, maar dat door deze Raad een volledige wet tekst zal worden geproduceerd. REGERING MOET NOG BESLISSEN Door de regering zal binnen afzienbare tijd een beslissing wor den genomen over de gewenste omvang van de activiteit van het Nationaal Luchtvaartlaboratorium waarbij rekening zal worden ge houden met de vraag of voort zetting van de steun aan het Ne derlands Instituut voor Vliegtuig ontwikkeling gewettigd is. Mocht worden besloten tot de ontwikkeling van een nieuw type vliegtuig, dat uitsluitend bedoeld is voor de burgerlijke luchtvaart, dan waren die werkzaamheden op korte termijn ter hand te ne men, aldus minister Wemmers, die meent dat daarvoor in 1952 eventueel drie millioen extra no dig zal zijn.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1