Pater Frehe veertig jaar Dominicaan Alkmaarse Kajotters openden seizoen Herm derc Zijn B. en W. interpellabel over vorderingsbeleid? FILMS VAN DE WEEK ST. VINCENTIUS RA AD-NAPRAAT Geziene figuur in Alkmaar TAXI? CHR. DE VRIES Seizoen begonnen met 600 leden Or. Wit-Zeevogels: spannende strijd AGENDA NATIONALE LEVENSVERZEKERING BANK N.V. Organisatie verdient steun I Fa. LIKEUREN Th. Kraakman Zoon GVAV- RCH- beteken PAGINA 2 ZATERDAG 22 SEPTEMBER 19b 1 ALKMAAR. Morgen, Zondag 23 September herdenkt de Z.E. pater J. M. Frehe O.P. de dag, waarop hij veertig jaar geleden de H.H. Geloften aflegde in de Orde der Dominicanen, een feit, dat katholiek Alkmaar en zeker de parochie van St. jozef, waaraan de jubilaris sinds 1942 verbonden is, niet zonder meer voorbij zal laten gaan. Temeer niet, daar pater Frehe niet alleen het langst van de nu aanwezige paters aan de St. Jozefkerk verbonden is en daarvoor reeds verscheidene jaren kapelaan was aan de St. Dominicuskerk. Pater Frehe is met het Alkmaarsc leven zeer goed bekend en er zullen aan dc andere kant weinig Alkmaarders zijn, die hem niet kennen. Pater Frehe is iemand met een eigen persoonlijkheid, een pries ter, die op een aparte wijze zijn werk doet en een manier van op treden heeft, die hem niet alleen populair gemaakt heeft, maar bij velen ook bemind. Zijn predica- ties. vaak met geestigheden ge kruid, zijn pakkend en de kunst, om de dingen bij hun naam te noemen, verstaat hij als geen ander. Maar bovenal is hij een priester en zielzorger, die met ijver werkt en het vertrouwen van velen geniet. Ter gelegenheid van dit jubi leum hebben dc parochianen zich opgemaakt hun kapelaan een prettig feest te bereiden. Zij kon den aat niet beter doen dan, volgens de wens van de jubilaris zelf, de pater in staat te stellen het priesterkoor van dc kerk te restaureren, een werk, dat in de afgelopen weken zijn beslag heeft gekregen. Daarnaast kon nog een nieuw koperen hek voor de com muniebank worden aangeschaft. Mede op advies van pastoor Bink horst, die in deze zaken al meer blijk heeft gegeven een zeer goede smaak te bezitten, werd een koperen hek naar ontwerp van de firma Meijer-Ruiters te Nijmegen geplaatst. Het hek is zeer eenvoudig gehouden. In het midden een sierlijk in strakke lijnen gesmeed kruis, waaronder dé Alpha en Omega, het geheel afgewerkt met enkel sierlijke bogen. Als extra-jubileumgeschenk was een der parochianen zo attent een met de hand vervaardigde lantaarn te schenken, welke in middels reeds voor een der in gangen van de kerk is aange- CULDEN VLIES: „NINA" ALKMAAR. De Gulden Vlies Abonn.voorstellingen Serie A sei zoen 1951'52 openen Woensdag avond a.s. met een opvoering van „Nina" een blijspel van André Roussin door „De Nederlandse Comedie", welke geleid wordt door Johan de Meester, Guus Os- ter en Han Bentz van den Berg. Wie is „Nina"?.... Wat is „Nina"? Welnu „Nina" is zo'n amusant stuk, dat het overal waar het opgevoerd wordt volle zalen trekt. Het is verre van zwaar wichtig, maar heeft ondanks het frivole gegeven toch een fijnzin nige ondergrond, biedt een avond van beschaafd, meerdere malen uitbundig amusement en laat ons Ank van der Moer zien in een rol welke haar bij uitstek past. Naast haar dienen Henk Rigters, Guus Oster, Ton Lutz en Bob Goedhart genoemd, die allen op meester lijke wijze er toe bijdragen deze uitvoering tot een groot succes te maken. Advertentie) Telefoon 4237 EERSTE TELEVISIE-ONTVANGST Bij FIRMA YPMA ALKMAAR. Vrijdagmiddag gelukte het de firma Ypma in de Langestraat alhier om een der proef-uitzendingen van de tele visie-zender Lopik op te kunnen vangen. Met een der nieuwste Philips-apparaten werd een vrij duidelijk beeld verkregen, in dit geval van een filmpje van de Rijksluchtvaartschool. Waar het hier een proef-uitzending betrof en officieel de ontvangst slechts binnen een straal van 50 km van de zender door deskundigen voor mogelijk geacht wordt, is deze goede ontvangst zeker een bijzon- derheid voor Alkmaar te noemen. EEUWFEEST VERENIGING ALKMAAR ALKMAAR. De toneelclub van de RKAFC-clubavond zal op Donderdag 27 September a.s. ten bate van het Eeuwfeest St. Vm- centius een heropvoering geven van het blijspel „De Universele Erfgenaam", dat dit voorjaajr met 7,oveel succes reeds werd opge voerd. Deze uitvoering, waarvan de baten ten goede komen aan 't doel van het Comité Eeuwfeest, wordt gegeven in 't wapen van Heemkerk, aanvang precies 8 uur, De avond wordt opgeluisterd door muziek, terwijl er na afloop o.l.v. de heer Arendsen een dansje kan worden gemaakt. Kaarten in vterverkoop verkrijgbaar bij J. Smit, Nieuwesloot. bracht. Een tweede zal binnen kort volgen. In de kerk wordt het jubileum van pater Frehe gevierd met een Solemnele Hoogmis om half tien, waaronder ongetwijfeld zeer ve len ter intentie van de jubilaris ter H. Tafel zullen naderen en een Plechtig Lof om 7 uur des avonds. Er is in de pastorie van 12.30 tot 2 uur gelegenheid pater Frehe geluk te wensen. Op kogels ALKMAAR. Het leven wordt steeds gemakkelijker; er zijn ook reeds horloges, die men niet op behoeft te winden, omdat zij lo pen op kogellagers, die het uur werk ten gevolge van de be wegingen die de pols de gehele maakt constant doen lopen. Een vergroot exemplaar van deze Eternahorloges kan men bewonderen in de etalage van de fa. Ibink aan de Laat. SCHOLA PUBLICA ALKMAAR. Schola Publica begon gisteravond haar vijfde seizoen met een voordracht van dr Marga Klompé over „Rus land en het Westen". De opkomst van de leden en donateurs was op deze eerste avond zeer verheugend, 't Gulden Vlies was uitverkocht. Onder de aanwezigen zagen wij ook de H.E. Deken J. Th. Jacobs en drs. J. L. Klippers, rector van het Lyceum. De laatste weken had den zich nog circa 100 nieuwe leden aangemeld en ook gister avond konden er nog enkele tien tallen worden ingeschreven, zo dat de voorzitter van dc Schola. dr. G. F. Diercks, het 600ste lid, in casu mej. A. Ley en uit Ber gen. kon verwelkomen De in schrijving van het 600ste lid was een gebeurtenis, die in de vijf jarige geschiedenis van de Schola nog niet was voorgekomen, aldus dr. Diercks en daarom wilde hij aan dit heugelijke feit bijzondere aandacht schenken, door dit 600- ste lid bloemen aan te bieden, met de wens, dat hij dit ook nog eens het 700ste lid mocht doen. De stampvolle zaal gaf door ap plaus blijk van instemming met de vreugde over dit voor de Schola historische feit. Mevr. Klompé hield een ma gistrale rede over de strijd van het Westen tegen de bedreiging uit het communistische Oosten. Vóór de pauze gaf zij een over zicht van de gebeurtenissen van wereldformaat, welke zich sedert 1945 hebben afgespeeld, om na de pauze erop te wijzen, dat de defensiekracht van het verenigde Westen niet voldoende is, om die agressie uit het Oosten het hoofd te bieden; het Westen zal ook een sterke geestelijke kracht hebben op te brengen, om uiteindelijk de vrede te kunnen bewaren en de vrijheid te kunnen behouden. HANDBALDISTRICT RENNEMERLAND-ZAANSTREEK le klasse; Het pas gepromoveer de Zeevogels gaat een zware wedstrijd tegemoet tegen Or. Wit in Limmen, het kan een mooie strijd worden waarin beide par tijen elkaar niets zullen toegeven, wij houden het op een kleine overwinning voor Or. Wit. 2e klasse: Hier gaat A.O.G. op bezoek bij P.S.C K. in Zaandam, het is altijd moeilijk winnen bij P.S.C.K., maar de Alkmaarse meisjes zijn voor geen kleintje vervaard, wij verwachten dan ook dat de beide punten in de kaas stad terecht zullen komen. 3e klasse B.: Adelbert ontvangt D.D.O. en kan winnen, maar dan moet er serieus aangepakt wor den. A.O.G. 2 gaat op bezoek in Oudorp om V.B O. te ontmoeten, een gelijk spel ligt in de lijn der verwachting. H.S.V. heeft de moeilijke taak om de reserves der Zeevogels te bekampen, zij zul len alle zeilen moeten bijzetten om de punten in Heiloo te hou den. 4e klasse B.: H.S.V. 2—A.O.G. 3, hier rekenen wij op een over winning van A.O.G. 3 Junioren hoofdklasse; A.D.O.Vitesse Junioren lé klasse; ZeevogelsAdelbert b U.S.V.U.—V.B.O. Adelbert aMeervogels Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Maria L. d. v. C. N. Zut en J. C. M. Bakker; Adrianus C. C„ z. v. A. C. de Boer en A. M. Henselmans; Catharina M„ d. v. H. P. Mulink en C. C. Riesmeijer. Ondertrouwd: Theodorus J. Willers, 27 jaar en Alida M. van Berkum, 25 jaar; Jan Hakhof, 25 jaar en Trijntje van Dijk, 24 jaar; Abraham Koelewijn, 23 jaar en Femmigje Spijkerman, 28 jaar; Arie Nicolai, 32 jaar en Johanna C. Rattink, 27 jaar; Johan van Dijk, 25 jaar en Alida M. Ron deel, 22 jaar; Johannes Serrij, 21 jaar en Johanna A. Vendel. ?2 jaar. EERSTE DANSAVOND van het R.K. Danscomité: Gulden Vlies 8 uur. FILMS: Harmonie: Ver boden huwelijk, 18 jaar; 1 Rex-theater: Vrouwen- kooi, 18 jaar; Victoria- theater: Strijd zonder genade, 18 jaar; Cinema Americain: De muur bloem van het leger, alle leeftijden. Voorstellingen Heden avond 7 en 9 uur. Zondag 2 en 4.30, 7 en 9.30 uur. Nachtvoorstelling Match- Turpin-Robinsori: heden avond 12 uur in de Cine ma Americain. ZONDAGSDIENST DOK TOREN: Bereikbaar de artsen Busquet, Egmon. derstraat 16, telef. 4282 en E. E. M. van Gilse. Ken- hemerpark 8. telef 3136. APOTHEKEN: Voor 'spoed gevallen is geopend vanaf zes uur hedenavond de apotheek Hartong van Ark, Langestraat 1. PAARD VOOR DE TREIN ST. PANCRAS. Vrijdagmor gen was het paard van de heer L. Rood aan de Achterweg te St. Pancras losgebroken en was zo grazend en wel op de spoorlijn terecht gekomen, zonder dat de eigenaar dit bemerkt had. De trein van Alkmaar naar Hoorn, die om 10.47 uur uit Alkmaar was vertrokken kwam juist aangere den. Zodra het paard dit bemerk te nam het de benen en ging in dravend tempo, tussen de rails door in de richting Heerhugo- waard. Hoewel de trein hoe lan ger hoe dichter bij kwam, bleef het evengoed in de baan lopen. Tenslotte bracht de machinist het boemeltje tot stilstand terwijl het spoorwegarbeiders gelukte het paard nabij de brug over de ringvaart tot stilstand te brengen. De trein had 4 minuten vertra ging. Het paard is door de rijks politie opgehaald en naar de eigenaar teruggebracht. Een vrouw alleen aan het roer. U kunt Uw vrouw een" belangrijke steun geven voor het geval, dat zij eens alleen voor de zorg van het gezin komt te staan. Idealiseer Uw bij onze Bank lopende kapitaal verzekering door het bijsluiten van éen jaarlijkse rente. Lage premie Inlichtingen bij de: Schiekade 130, ROTTERDAM, Tel. 82700 en h#*r vertegenwoordiger» WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt geldig vaa Zaterdagavond tot Zondagavond. NOG IETS ZACHTER Meer bewolking maar waar schijnlijk tot aan het einde van de middag, overal droog weer. Matige tot vrij krachtige Zuid oostelijke tot Zuidelijke wind. dag iets hogere temperaturen. Zowel vannacht als morgen over- De verhouding tussen het col lege van Burgemeester en de Ge meenteraad kwam bij de ver schillende agendapunten van de Donderdag gehouden raadsverga dering ter sprake; eerstens bij het punt inzake het benoemingsrecht, voorts bij dat tot verhoging der wethouderssalarissen en tenslotte bij de interpellatie-Berkhouwer over het door het college gevoerde woningbeleid. Bij dit laatste punt kwam de vraag naar voren, in hoeverre de Raad het college ter verantwoor ding kan roepen voor zijn beleid. Het was een kluifje voor juristen, hetgeen betekent, dat de menin gen verdeeld waren. De jurist van de Raad. Mr. Dr. Berkhouwer kruiste de degen met de juristen drie man sterk achter de groe ne tafel. Deze laatsten waren van mening, dat het college in het onderhavige geval het woning beleid niet interpellabel was. En de voorzitter van de Raad, Mr. Dr. Wytema, beriep zich op art. 216 van de Gemeente wet, dat zegt, dat de leden van ALKMAAR. Met veel elan en met frisse moed zijn de Alk maarse Kajotters hun nieuwe verenigingsjaar Donderdagavond, in het „Wagen van Heemskerk" begonnen. Er was voor deze avond waarmede 't winterseizoen werd ingezet, veel belangstelling, niet alleen van de jongeren, ook van de zijde der ouders terwijl de KAB ook enige bestuursleden had afgevaardigd. Meer belangstelling De nieuwe voorzitter, Frits Heijnis, wees er in zijn welkomst woord op dat deze avond w,as ge organiseerd om ouders en be langstellenden vertrouwd te ma ken met het doel en streven van de K.A.J. en om de leden een inzicht te geven in de werkwijze, die dit jaar gevolgd zal worden en tevens om kennis te nemen van het jaarprogramma. Dat laatste is samengesteld op een zodanige wijze, dat de Kajotter op een aantrekkelijke wijze belangstel ling wordt bijgebracht voor de de belangrijke elementen van het leven. De voorzitter deed daarna nog een beroep op de ouders hun zoon naar de K.A.J. te sturen terwijl hij van de genodigden de belangstelling en morele steun voor het zo nuttige verenigings werk van de K.A.J. vroeg Dit laatste leek ons zeker niet overbodig, want het is meer dan eens gebleken, dat het werk van de K.A.J., die toch een van de voornaamste jeugd-organisaties is, niet die belangstelling heeft, die het eigenlijk wel verdient. Goed begin Een goed begin was het op treden van het gemengde K.A.J koor, dat op een correcte wijze, zuiver van toon en met veel be geestering o.l.v. Jaap Ooievaar een tweetal liederen ten gehore bracht, daarmede een prestatie leverend, die voor dit nauwelijks een jaar bestaande koor bemoe digend kan worden genoemd. Kapitein G. D. de Boer uit Am sterdam hield vervolgens een causerie, waarin hij met bezie ling sprak over de toestand van de hedendaagse jeugd en haar toekomst. Spreker wees er op, dat men algemeen aanneemt, dat de we reld van heden een chaos is, maar dat men daarbij te vaak vergeet, dat het bij vele mensen in hun hart ook een chaos is. Door de ontwikkeling van de techniek le ven we nu in een overgangstijd waarin de roep naar vernieuwing allerwege klinkt. Het feit, dat de groep der con sumenten steeds groter wórdt en die der producenten steeds klei ner, stelt de maatschappij voor vele vraagstukken. Daarbij komt de uitbreiding van het onderwijs, kortere werktijd, en de gelijk schakeling van het salarispeil. De Victoria Theater Strijd zonder genade Deze film doet meer verwach ten, dan zij werkelijk inhoudt! Het gegeven zou belangwekkend kunnen zijn. ware het niet dat het wordt behandeld via talrijke psychologisch vrij onsamenhan gende en simplistische gebeurte nissen, die de lijn van het thema onmogelijk consequent kunnen doorzetten en die als geheel niet kunnen overtuigen. Spannende momenten te over, die echter op zichzelf staan, prachtige natuuropnamen, die echter niet in staat zijn te ver goeden. wat de film aan quali- Feiten mist. Voorbehouden voor 18-jarigen, wegens enkele pre caire scènes. HET JOURNAAL Het Nederlands nieuws van Polygoon geeft, zoals verwacht mocht worden een aardige re portage van Prinsjesdag, de feestdag voor Den Haag, als de Koningin met dp gouden koets naar de Ridderzaal rijdt om de Staten Generaal te openen. Wij vervolgen voorts met de kamerleden de tocht langs de Nederlandse industrieën en zier» voorts een plechtigheid in Wa- geningen, waar Z.K.H. Prins Bernhard een monument ont hulde, ter herinnering aan de capitulatie. Van het Buitenlands nieuws een opname van de sensationele gebeurtenis van de uit Ts.jecho- slowakije ontsnapte trein, waar mee 28 Tsjechen hun vrijheid tegemoet reden. De ministerwis seling Marshall-Lovett. de con ferenties te Washington en Ot tawa, een vliegtuigshow in En geland en de autorace om de 'Grote Prijs van Italië werden eveneens voor dit journaal ge filmd. Rex DE VROUWEN KOOI Een uitstekende film draait deze week in het Rex theater. Het was een krantenreportage over de jeugdmisdadigheid in Frankrijk, die Maurice Cloche, de maker van de film „Monsieur Vincent" inspireerde tot deze film, die zich bezig houdt met I een jong meisje, Micheline die door de liefdeloosheid in het ge zin. waarin de vader gestorven is en een liefdeloze pleegvader zijn intree had gedaan, haar troost zoekt op de brede weg van het verderf. Als ze denkt gelukkig te zijn, moet zij erva ren. dat haar geliefde alreeds gehuwd is; zij komt in aanraking met de kinderpolitie, die tracht haar weer in het gezin te doen opnemen, doch de stiefvader, die op ziin manier erg op zijn fat soen gesteld is. weigert haar in zijn huis te ontvangen. Zo ver zeilt zij in een bende van mis dadige jongelieden, met het ge volg. dat zij wegens medeplich tigheid in de gevangenis terecht komt. Wjj maken dan kennis met twee systemen van her-opvoe ding; het verouderde systeem van tucht achter de tralies en het modern systeem van verple ging in de open lucht waar de gedetineerden door sport, spel, ontspanning en werken weer hun evenwicht hervinden. Zo geeft deze film een dub bels les: de verantwoordelijk heid van de ouders voor hun opgroeiende kinderen en ondoel matigheid .van het verouderde verbeteringssysteem, waarbij van mededogen geen sprake is. On danks alles is er aan deze film nog een happy ending. Voor niet al te jeugdigen een uitste kende film. SUCAR TEGEN TURPIN IN CINEMA Hedennacht wordt, in een spe ciale nachtvoorstelling, het dooi de Republic Picture vervaardig de filmverslag van de strijd om het wereldkampioenschap mid dengewicht boksen, vertoond. Deze strijd ging, zoals men weet, tussen Randolph Turpin en Su gar Ray Robinson. Afgezien van het feit. of men al of niet een liefhebber van de bokssport is, wij ziin dat eerlijk gezegd niet, moet erkend dat dit filmverslag een mooie goed verzorgde re portage is geworden die voor de sportliefhebber ongetwijfeld aantrekkelijker zal ziin. dan de wedstrijd zelf. Bovendien krijgt men hier een sportieve strijd te zien die tot in details werd op genomen. Cinema Americain: DE MUURBLOEM VAN HET LEGER Het is niet prettig voor een soldaat, wanneer men eenmaal is afgericht, weer in zijn geboorte stad te worden gestationneerd. Dat ondervond de vrijwilliger van een klein Amerikaans stad je, die op grootse wijze door de inwoners uitgeleide was gedaan. In plaats van aan 't front, kwam hij dus weer in zijn eigen stadje, nog altijd bejubeld door zijn mede-inwoners. Wanneer de vrijwilliger als vastgeroest op het punt van uit gang blijft, dan begint zijn roem te tanen en als hem dan einde lijk een kans wordt geboden, grijpt hij deze met beide handen. Zijn vliegtuig verongelukt en per parachute daalt hij in Frankrijk, gaat met militaire geheimen naar Engeland en ten slotte weer naar Amerika. Na vele moeilijkheden wordt hij voor zijn arestaties beloond en is dan de werkelijke held van zijn geboortestadje. Een aardig gegeven, op vlotte en humoristische wijze opge diend. Eer» goed voorprogramma completeerde het goede geheel. Harmonie: VERBODEN HUWELIJK Deze week een buitengewoon spannende thriller met als the ma een dwaas, die zich veronge lijkt gevoelt en zijn wraak tracht te koelen op een onschul dig meisje. Deze laatste staat op het punt in het huwelijk te tre den doch op het moment van de huwelijks-sluiting wordt de plechtigheid gestoord. Het hu welijk gaat althans voorlopig, niet door. De bruid komt iq moeilijkheden, beschuldigt van moord en wordt in een gesticht opgeborgen. Maar de verloofde laat geen middel onbeproefd óm de onschuld van de jonge vrouw aan het licht te brer»gen, waar in hij dan ook uiteindelijk weet te slagen. Claudette Colbert speelt in déze knap opgezette en goed uitgewerkte film. die van het begin tot het eind boeiend is. de hoofdrol. In het voorprogramma een aardig avontuur waarin een herdershond de hoofdrol sneelt en een tekenfilmpje van Walt Disney- Verder natuurlijk actu eel binnen- en buitenlands verhoudingen zijn anders komen te liggen dan vroeger en de ar beidende bevolking bekleedt een voorname plaats. Er hebben daar door machtsverschuivingen plaats gevonden waardoor een nieuwe ordening noodzakelijk is gewor den. Maar wie zal die beheersen. Wordt het een ordening in mate rialistische zin of in Christelijke geest? Wij mensen kunnen de wereld opbouwen of vernietigen, toch behoeven wij geen angst te heb ben als we leven in het geloof op redding, aldus kapitein de Boer, die er nog eens met nadruk op wees, dat voor de katholieke arbeidersjeugd de K.AJ. de enige vorm van organisatie is, waarin alle idealen kunnen worden verwezenlijkt Kapelaan N. Tromp, de aal moezenier, wees daarna nog op het, voor dit jaar, wel zeer at tractieve jaarprogramma en riep de medewerking van alle aanwe zigen in om door grote opkomst het werk van het béstuur vrucht baar te maken. De avond werd besloten met een één-acter geschreven door Jan Derks, „De dood speelt mee" opgevoerd door de K.A.J. toneel groep onder regie van Toon Buissink. AUTO MET IJZER MAAKTE ONGELUKKEN ALKMAAR. Donderdagmid dag omstreeks 1 uur reed een 15-jarig meisje per rijwiel uit de le Kanaalstraat het Zeglis op Zij verleende geen voorrang aan een van rechts komende vrachtwagen welke geheel met oud ijzer was geladen. De bestuurder' van de vrachtauto kon door remmen een aanrijding voorkomen. Het meis je reed toen naar links het Zeglis op en werd door de wagen weer ingehaald. Zij werd daarbij aan het achterhoofd getroffen door een uitstekend stuk ijzer van de lading. Door de klap viel ze naar rechts op de berm langs de weg. Zij liep een wonde aan het ach terhoofd en een hersenschudding op. De bestuurder van dc vracht wagen had niets bemerkt, doch na 200 m. verder gereden te zijn, moest hij een rechts van de weg geparkeerde bestelauto passeren en ook deze werd door het uit stekende stuk ijzer geraakt en ernstig beschadigd. De bovenzijde van de lading was gaan schuiven. Het meisje werd per ziekenauto naar haar woning vervoerd. Te gen de bestuurder is proces ver baal opgemaakt. K.A.B.-HOEKJE Onderstaande berichten ziin zeer beknopt gehouden, maar toch belangrijk en zeker de moeite van het lezen waard; 1- Met ingang van 1 September valt de verhoging van de kinder bijslag ook als inkomen onder de bepalingen van de loonbelasting. De kinderbijslag zelf was reeds belastbaar, nu ook de gehele ver hoging. 2. Indien men zich laat in-enten tegen nfikkqa zal dat enkele da gen verzuim wegens ziekte kos ten. Voor 1 Juli 1951, werden de wachtda"en welke men bij de ziektewet kent* gewoon doorbe taald. Met ingang van 1 Juli ver viel deze gunstige bepaling zodat over de wacht- of carenzdagen thans niet meer wordt uitge keerd. 3. Het schijnt voor te komen dat werknemers bij kledingmagazij nen, vooruitlopende op de te ont vangen kinderbijslag inkopen doen en dan de bedrijfsvereni gingen een machtiging geven om het kinderbüslaggeld aajj de kle dingmagazijnen uit te betalen. Dit achten wii beslist verkeerd en ontraden zulks. 4. Afzonderlijke vergoedingen van reiskosten, ingeval van wo- ningschaarste aan 5e werknemers verstrekt, omdat zij zo ver van hun werk afwonen, en dus veel reiskosten maken, zijn niet be lastbaar voor de berekening van loonbelasting en vereveningshef fing. De genoemde vergoedingen worden nml. niet als loon be schouwd, voorheen was dat wel 't geval. Hoewel dit geen beslis sing is van recente datum, blijkt telkens weer dat velen niet met deze iiepaling op de hoogte zijn- het college ieder afzonderlijk en tezamen voor het door het college gevoerde bestuur van de huishouding der gemeente, aan de raad verantwoording schuldig zijn en te dien aanzien alle ver langde inlichtingen moeten ge ven. Wat was het geval? Het college had overeenkomstig het met op één na algemene stemmen gege ven advies van de Huisvestings commissie een woning gevorderd- Hierover wilde de heer Berkhou wer interpelleren. Maar dat zat hem niet glad. De voorzitter maakte er qamens het college bezwaar tegen, omdat z.i. en hij beriep zich hierbij op art. 216 der Gemeentewet het college op dit punt niet interpellabel is. Voorts achtte hij het niet oirbaar, dat, zolang de kwestie „sub ju- dice" was zolang nl. Ged. Sta ten op het beroep van de betrok kene geen beslissing hebben ge nomen. er over deze kwestie in het openbaar gediscussieerd werd. De interpellant, Mt. Dr. Berk- houwer hield er een andere me ning op na en citeerde zijn grote juridische broers, Prof. v.d. Berg en Mr. Oud, die van oordeel wa ren, dat het college altijd en over alles interpellabel is. Het gaat er nu maar om, of het vorderingsbeleid ressorteert onder het bestuur van de huis houding der gemeente; hierover kunnen natuurlijk de juristen een geweldig debat ontketenen en nu het verzoek van Mr. Berkhouwer, om deze interpellatie te mogen houden, werd aangehouden en in een volgende vergadering nog maals ter tafel komt, is er volop gelegenheid om het voor en te gen van dit interpellatieTecht te gen elkaar af te wegen. Wii zijn eens bij Mr. Koelma te rade gegaan, die bii dit juri disch steekspel door geen der partijen werd aangehaald. In de desbetreffende passage in zijn boekje over de Gemeen tewet gaat Mr. Koelma nader in op wat hij verstaat onder „bestuur van de huishouding" en hij zegt dan: „de verant woording loopt alleen over het bestuur van de huishouding der gemeente, op alles wat derhal ve valt op het gebied van de autonomie; niet op dat van het zelfbestuur, niet dus op alles, wat behoort tot de aan burge meester en wethouders opge dragen uitvoering van wetten enz. Dit moet zeer streng in het oog gehouden worden aldus voegt Mr. Koelma hieraan toe omdat men zo licht ge neigd is, het college ook daar voor ter verantwoording te roepen, nu de wetten in steeds groter getale allerlei bemoei ingen aan burgemeester en wet houders opdragen, waardoor dit college met soms zeer grote bevoegdheden wordt toege rust." Tot zover Mr. Koelma. Tot die nieuwe wetten, die na de totstandkoming van de Ge meentewet zijn uitgevaardigd, behoort ook de Woonruimtewet en alles wat daaraan vastzit, waarbij het college de bevoegd heid tot het vorderen van woon ruimte werd verstrekt. SUBSIDIËRING VAN HET TONEEL AKLMAAR. Naar aanleiding van de door het raadslid H. Koot gestelde vragen over de subsi- diëring van het toneel, hebben B. en W. geantwoord, dat de over 1950 toegekende subsidie van f 5000 voor de gecoördineerde To neelgezelschappen nog niet is uit gekeerd. B. en W. wilden de conclusie afwachten van de door de Ver. v. Ned. Gemeenten ingestelde ad viescommissie, terwijl zij tevens zekerheid wensten te hebben aangaande de wijze, waarop zou kunnen tegemoet gekomen aan de wens van de Raad, dat de sub sidie mede zou dienen tot het geven van toneelvoorstellingen tegen verlaagde toegangsprijzen. Bedoelde commissie meent, dat ook gemeenten als Alkmaar aan deel nemen in de subsidiëring van toneelgezelschappen. Hoewel het merendeel der gemeenten dit subsidie weigert, zijn B. en W. van mening, dat het billijk is in tekorten van de toneelgezelschap pen bij te dragen. Het Centraal Coördinatiebureau kon echter niet de zekerheid ge ven, dat de plaatselijke onder nemers, die z.g. goedkope toneel voorstellingen hebben georgani seerd, een rechtvaardig aandeel in het beschikbare subsidiebe drag zouden verkrijgen. B. en W. hebben daarom besloten de Raad voor te stellen het subsidiebedrag van f4.800 over 1950 te verdelen over het Centraal Coördinatie bureau, de Commissie voor goede toneelkunst, uitgaande van het Instituut voor Arbeidersontwik keling en de Alkm. Bestuurders- bond, en de heer W. Mooij, welke beide laatsten toneelvoorstellin gen tegen verlaagde toegangs prijzen met verlies hebben doen geven. De ingediende afrekenin gen moeten echter eerst aan een onderzoek worden onderworpen, reden waarom .deze subsiedie- aangelegenheid werd aangehou den. B. en W. zijn voorts in ant woord op 'n andere vraag van mening, dat deze gang van zaken niet in strijd, is met het-^stand punt, dat het college bij de be groting 1950 over deze materie innam; zij stelllen voorts een voorstel in het vooruitzicht, waarbij het subsidiëren van goedkope toneelvoorstellingen wordt geregeld. Men moet natuurlijk een door gewinterde woonruimte-specia list zijn, om te kunnen nagaan of uit dé jurisprudentie over deze materie blijkt, dat de wetgever de mogelijkheid heeft opengela ten, dat het college over zijn ge voerd vorderingsbeleid interpel label gesteld kan worden. Het is de 20 niet-juristen onder de raadsleden niet kwalijk te nemen dat zij in deze jurisprudentie niet zo thuis zijn als in hun eigen huishoudboekje cn dat zij dus niet wisten uit te maken of het college al dan niet interpellabel is, zoals Mr. Berkhouwer, de eni ge jurist in de raad, dat van ziin mederaadsleden verlangde. Doch het juridisch betoog van Mr. Berkhouwer, die zelfs de Kroon aan zijn zijde meende te hebben, maakte niet voldoende indruk op de raad. „Als de juristen het hier over niet eens ziin, aldus de heer De Zeeuw, hoe kunnen w ji het dan eens worden?" En zo besloot de raad ten langeleste de stem ming over het verzoek van Mr. Berkhouwer, om de interpellatie te mogen houden, aan te houden; blijkbaar willen de diverse frac ties nog eens hun licht opsteken bij haar juridische adviseurs. De heer Berkhouwer adviseerde de fractie van de P.v.d.A. haar licht maar eens op te steken bij Prof. v. d. Berg, haar partijgenoot, doch de heer Couwenhoven voeg de hem toe: „laat u dat maar rus tig aan ons over". Wii kunnen hieraan nog toe voegen, dat het college niet afzij dig stond tegen 't geven van na dere inlichtingen; de voorzitter voelde wel iets voor een verder gaande verantwoordingsplicht van B. en W„ waarvoor echter z.i. wijziging van art. 216 nodig is. Overigens vond hij dat de on derhavige vorderingskwestie zich niet leent voor bespreking in het openbaar. Daar kunnen wii vrede mee hebben, doch wii achten het toch een lacune in de wetgeving, als het college nimmer over zijn vor deringsbeleid interpellabel kan worden gesteld. In meerdere ge meenten houdt het college niet zo star vast aan de letterlijke tekst van aTt. 216 en wij hebben het dan ook meermalen meege maakt, dat in een raadsvergade ring het college over zijn woning beleid ter verantwoording werd geroepen. Intussen kunnen wij rustig af wachten, hoe de beslissing in de volgende vergadering zal vallen: de interpellant heeft voorlopig de tijd om nieuwe argumenten uit dé jurisprudentie aan te dragen, ter ondersteuning van zijn ver zoek. Wij vrezen echter, dat hii za blijven stuiten op de hardnek kigheid van het college, dat zich sterk weet met artikel 216. Fr. O. (Advertentie) VELE FIJNE SMAKEN f 6.95 en f 7.55 per fles R Platte Stenenbrug 114, R Verd ron k enoord R Telefoon 2604 Alkmaar R A.F.C.-NIEUWS DTS 1—AFC 1 2 30 uur. AFC 2— BKC 2; 2.3o uur (A). Öudesluis 2 —AFC 3; 2.30 uur. AFC 4—Alkm. Boys 5; 2.30 uur. (B). St. Adel bert 3—AFC 5; 12 u- Jun. GVO a —AFC a; 12 uur. AFC c—Volen- dam b; 12 uur (A). Limmen a AFC a: 1.15 uur- Zeevogels a —AFC b; 1.15 uur. AFC c—Vo- ïendam c; 12 uur (C). Limmen b AFC d; 12 uur. Limmen c AFC f; (Zat.) 4 uur. AFC g— Meervogels b; (Zat.) 4.15 uur. AFC hZeevogels b; (Zat.) 3 u. AFC jAFC i; (Zat.) 3 uur (B) Op de junioren b na komen al le elftallen deze (Zaterdag en) Zondag op het groene veld om weer een sportieve kamp te strij den. Vooral naar de verrichtin gen van ons eerste zijn wij zeer benieuwd, het is weer enigszins veranderd en wij hopen, dat nu de volle winst binnenkomt. DTS de ex-3e klasser is een heel moei lijke klip om te omzeilen, vooral in Oud-Karspel. Spelers van het eerste, laat de aanhang juichen, anders leert ze dit helemaal af en dat moet niet! Supporters, die alsnog meewillen, moeten dit p.o- bij Jb. Smit opgeven. Het tweede moet op de ingeslagen weg door gaan, het derde heeft een zwaar uitje. Het vierde heeft een echte derby, dat zal wat worden in Overdie. De Benjamin, het 5e, gaat naar Egmond! De junioren a hebben wat goed te maken en doen dit in Krommenie! De c's krijgen het 't zwaarst, maar mis schienVervolgens de lijst van adspiranten: jongens hebben jullie al een afspraak gemaakt om deze Zondag z.v.m. met over winningen voor de dag te koxnen. Doen wij dat? Attentie, wii bren gen nog even onder uw aandacht de feestavond van Donderdag a.s. in het Wapen, ten bate v. d. St Vincentius- Het wordt er knal gezellig en ook u wordt er ver wacht. Zorg dus tijdig in 't be zit te komen van kaarten. Het eerste elftal is als volgt samengesteld: Doel. B. Vink; rechtsback, J. Baart; linksback, J. de Jong; rechtshalf, L. Peeraer; spil, N. Tijm; linkshalf, J. van Saasse; rechtsbuiten. P. Tijm: rechtsbin nen, H. Bierman; midvoor, C- Tijm: linksbinnen, J. de Nijs: linksbuiten, N. Heijnis. De P P.C.er Er mogen dan vesles van mag de kruih opgei-rokken, bal-Zondag was er, otimidd zeven bressen Weerd en zijn treffende maat-r is nodig ook, die wapenfeiten met een techr en Enschedese in Rotterdam aanval op PSI het Zuiden: in het vooruitz schrijver er liev< U ook? Het alphabet gebieden ons, te werpen op meteen valt he damse bezoek 't oog. Als U menen we te len. dat dit be zo zwaar zal hebben wat d; zorgen voor veen kan er van door de groenwit schede gespeeld gunstigst een gel voorspelling aan DWS maakt na? zonder meer ko: Velocitas, Heer We te sterk Elinkwijk en Th zelfde slag vo al weinig goeds Go Ahead en 't tot een redelijke ling in staat eveneens. En naars voor deze wedstrijden wilt goed. dan tippen en Frisia. Gedur want er bestaat als klasseverschil Noord en West?? Wagenlnger Over- dat kk sproken, Blauw meepraten! Eén uit drie wedstrijc tegen Noordelijk! we zien het twee er nog niet bitkoi weerstaanbaar z'n aanhangers een prettige Zoi bezorgen en zeg nog vreemd opk Arnhemse zege? nog een tweede derlaag en wel warden mag dan faald hebben, roodwitten sterl VSV nog een w st.e puntje te Maar dan komen en klemmen. Aja niet graag als Sneek willen bra der het tegendeel als de mannen v zich laten impom 71 van vorige grijpt, dat we W doelen ja dan uit, dat de Heem blanco verliesref zien. DOS daart

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2