BW, h Een feestelijk jubileum in de versierde Josepbkerk BERVOETS Voor massale doorlichting werd f 4.000.- geofferd slikte Wankele radicaal ^JlodeJAow Burgerzin in de Beemster JloMefétaatjeA en PAGINA 2 MAANDAG 24 SEPTEMBER 1951 ALKMAAR Het veertigjarig professiefeest van pater J. M. Freho is Zondag op feestelijke en zinvolle wijze door de paro chianen van de St. Joseph-kerk gevierd. Uiteraard lag het zwaar tepunt daarbij, waar het hier eigenlijk een kloosterfeest betrof, op de kerkelijke viering van het Jubileum, 's Morgens om half Ben droeg de jubilaris, met assistentie van de Zeereerw. pastoor G, L. Binkhorst als presbyter-assistens en de paters Trooster en Buis als diaken en sub-diaken, een plechtige H. Mis van dank baarheid op, die door een overvolle kerk werd bijgewoond. Tiet zangkoor o.l.v. Cas Him- De feestdag werd besloten met melreich voerde de voor deze I een plechtig Lof, door de jubila- gelegenheid ingestudeerde drie- ris met assistentie van de pa st mmisp „Missu Secunda Pon tificalis" van Lorenzo Perosi uit met orgelbegeleiding van de or ganist Wim Schreurs. Het heren- en jongenskoor voerde deze, ze ker niet gemakkelijke, doch. in het gehoor liggende muziek, correct uit. Tijdens de H. Mis hadden op het priester koor plaats geno men de Zeereerw. Reetoren J. v. d. Hoek en Dr, F. Holthuizon. Voordat de H. Mis in de. door de Fa. van Kessel zeer smaak vol met gele chrisanten en pal men versierde kerk begon, werd de jubilaris door bruidjes inge haald terwijl het koor het ,,Voni Creator" van Fr. Eppink Onder de H, Mis naderden zeer velen ter H .Tafel. De ochtend-plechtigheid werd besloten met een „Laudate" van Nieland door Cns Himmelreich bewerkt voor jongenskoor. Tijdens de receptie, die van half'een tot ruim twee uur in de middag duurde, was er vrijwel get n parochiaan, die niet van zijn belangstelling voor dit klooster- iubiloum blijk wilde geven. Daarbij werden de jubilerende prii/Mor nog zeer vele eadeaux overhandigd. OPENING DANSSEIZOEN R. 'C. Dsnscomité weer actief ALKMAAR. Zondagavond opende hot R. K. Danscomite we derom de reeks dansavonden voor R. K. jongelui, die in de afgelopen jaren zoveel belangstelling trok ken. Op deze eerste avond was de toeloop van jongelui weer zeer bevredigend. Er heerste een ge zellige stemming die npg ver hoogd werd door de pittige mu ziek, die door do nieuwe band, „The Dolonans", die voor het eerst voor het comité speelde, gebracht werd. De avond stond onder technische leiding van de heer Joh. van Berkum, die op zijn beproefde wijze de avond voor de aanwezigen actief wist te houden. De geestelijk adviseur van het Comité, Rector J. H. van den Hoek, bracht nog even een bezoek aan het Gulden Vlies", waar de danslusttgen zich verza meld hadden en wees in een kort, maar krachtig woord op het be lang van deze avond, die de ko mende maanden herhaald zal worden, de jeugd uitnodigende, geregeld de dansavonden te ko men bezoeken. Het verheugde hem, zoveel nieuwe gezichten te zien en hij beval het werk van het R. K. Danscomité in de aan dacht van de jeugd aan. Promotiewedstrijd D.A.W. ALKMAAR. Hedenavond speelt het eerste zevental van D.A.W. zijn tweede wedstrijd in de promotiecompetitie. In Amers foort moeten de Alkmaarders uit komen tegen D.K.W. uit Barne- veld, dat na een langdurige strijd kampioen van de 3e klasse C werd. D.A.W. won in het Zomerbad de eerste promotiewedstrijd met 9—0 van De Amstel, zodat de Almaarders bij een zege op D.W.K. naar de tweede klasse promoveren. De ploeg ziet er als volgt uit: doel: J. H. v. Straaten; achter: J. H. Ooyevaar, K. v. d. Pol en A. Boxem; voor: H. de Jong, H. v. d. Horst en A. Slikker. Redactie de A.F.C.-er ALKMAAR. In de redactie van het club-orgaan van R.K. A.F.C. is enige wijziging geko men: de redactie wordt thans ge vormd door: de Eerw. Br. Aman- dus, H. H. J. ten Hoope en Fr. A. H. Otten. Copie voor het eerst volgend nummer, dat 5 October a.s. verschijnt, gelieve men te zenden aan: Redactie De A.F.C.- en Huize St. Louis, Nassaulaan 30. De heer ten Hoope heeft zich willen belasten met de admini stratie; correspondentie betreffen de de administratie gelieve men te richten aan zijn adres: Wester- weg 50, Heiloo. De raad bijeen ALKMAAR. Het ligt in de bedoeling van de burgemeester om de eerstvolgende raadsverga dering te beleggen op Donderdag 18 October 1951 a.s. om 14 uur. KORENBEURS TENTOONSTELLING OP DOELEVELD ALKMAAR. De van ouds bekende Korenbeurstentoonstel ling, die elk jaar ter gelegenheid van de Landbouwdag in de Ko renbeurs aan de Zaadmarkt werd gehouden heeft thans zijn tenten opgeslagen op het Doeleveld, waar een grote tent geplaatst is, die niet minder plaatsruimte biedt. Deze tentoonstelling belooft dit jaar in grote mate beziens waardig te worden. Al mankeert wegens de hier-en-daar heersende hoenderpest de afdeling pluim vee, de afdeling konijnen zal goed bezet zijn; Dinsdagmiddag wordt deze inzending reeds ge keurd, zodat men reeds morgen avond deze tentoonstelling wordt dan om 6 uur voor het pu bliek opengesteld de inzending kan bezichtigen. Voorts komt de Alkmaarse "Veiling met een fraaie stand groenten en fruit, terwijl ook andere inzendingen fruit de moeite waard zullen zijn. Ten slotte hebben tal van firma's deze gelegenheid aangegrepen in deze tent een stand te huren, zo dat er ook op dit gebied het een en ander te zien zal zijn. Behalve morgenavond vanaf 6 uur, is deze fraaie tentoonstelling Woensdag gedurende de Landbouwdag de gehele dag geopend. ters Trooster en Buis gecele breerd. Was het in de ochtend de pastoor geweest, die in een korte toespraak de verdiensten van de jubilerende kloosterling onder de aandacht van de paro chianen bracht, hem daarbij dankende voor het initiatief, de restauratie van het priesterkoor der kerk betreffende, in het Lof sprak pater Frehe zelf een dank woord tot allen, die deze feest- vioring mogelijk hadden ge maakt. Tijdens het Lof voerde het zangkoor weer verschillende meerstemmige liederen uit, ter wijl de heer Jan Couvee en de heer Leo van Sambeek, orgel en viool, het Andante uit het eerste concert voor piano en vi ool van J. S. Bach ten gehore bracht, waarmede deze kerkelijke plechtigheid een bijzonder cachet kreeg. DUITSE SHOW-AUTO BEZOCHT ALKMAAR ALKMAAR Als een fraai verlichte express-trein reed Donderdagavond 'n grote show truck met aanhangwagen de stad binnen. Het was de nieuwste demon stratie-auto van de Miele-Werke te Güttersloh in Westfalen, die. voor de eerste maal ons land bezoekend, direct van de Jaar beurs af naar Alkmaar was ge komen. De show-trein heeft Vrijdag de gehele dag in de Markstraat gestaan, waar zeer velen, vooral ook huisvrouwen, een kijkje kwamen nemen in de rijkelijk voorziene wagens, Miele fabriceert stofzuigers, centrifuges en wringers voor de was, verschillende typen van was-machines en ook kookketels voor veevoer. Waar de Fa, De Wild N.V. al deze artikelen sinds jaren importeerde, heeft men gemeend Alkmaar als eer ste stad, na Utrecht te moeten aandoen in de tournee, die veer tien dagen duurt en waarbij dg grotere plaatsen van ons land bezocht worden. MODESHOW FA. BERVOETS ALKMAAR Vrijdag a.s. or ganiseert de fa. v/h Gebr. Ber- voets in 't Gulden Vlies 'n mode show, des middags om 3 uur; des avonds om 8 uur zal de show worden herhaald. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar dé advertentie in dit nummer. DAMCLUB D.D.D. ALKMAAR In zaal Haring werd Vrjjdag een aanvang ge maakt met de onderlinge win tercompetitie. De kampioen van D.D.D., H. de Jong, kreeg wel iswaar tegen N. Oud een schijf voorsprong, maar door een taaie tegenstand bereikte Oud nog remise. P .de Wyn, de 75-jarige slagzetten-speler .verraste Peer- deman. M. J. Langras Jr. won van Booi.i door een mooi offer. Riebeek had het niet gemakke lijk tegen Schuit en moest ge noegen nemen met remise. Smo- lenaars maakte zijn rentree in D.D.D. met een verdiende zege op Bnkkum. Klinkhamer zette Lengers op fraaie wjjzo in een klemstclling en won. Van Zut- phen en Bleker speelden een enerverende partij, die tenslotte remise liep. Stam won van Lan gras Sr. door een vorrasende singzet. Korn profiteerde van een blunder en won van Balder. M. A. Langras speelde een sterke positiepartij tegen N. Visser, die zich in het eindspel gewonnen gaf. De partij MekkenBijwaard werd afgebroken in een voor Mekken iets gunstiger stelling. M. Oud werd tegen Woonijk het slachtoffer van een slagzet en verloor. Na aanvankelijk de winst te hebben verzuimd won Witte van A. Visser, De uitslagen luiden: H. de JongN. Oud 11 P. BooyM. J. Langras jr. 02 N. Riebeek—J. Schuit 1—1 D, PeerdemanP. de Wijn 0- P. SmolcnaarsG. Bakkum 20 M. J. Langras Sr..D. Stam 0—2 G. van Zutphon—J. Bleker 1—1 J. Mekken—C. Bijwaard afgebr. A. Visser—J. Witte 0—2 C, Balder—T, Korn 0—2 M. Oud—G. Woonijk 0—2 N. LengersD. Klinkhamer 02 M. A. Langras—N, Visser 20 Onkamcraadschappclijk ALKMAAR. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een 18-jarige opperman die zich schuldig gemaakt had aan dief stal van geld uit de kleding van zijn medc-arboiders op een bouw werk. NATIONALE RECLASSERINGSDAG ALKMAAR. Men schrijft ns: Evenals ihei vorig jaar heblben de samenwerkende reclasserings- instellingen van alle gezindten, waarvan de grootsten ziin het Nederlands Genootschap tot Re classering, dr R.K. Reclasserings- vereniging, het Leger des Heils en de Protestants-Christelijke Reclasseringsvcremiging, hef voor nemen een Nationale Reelasse- ringsdag te organiseren, waar aan een collecte is verbonden. Deze collecte zal dit jaar ge houden worden op Zaterdag 6 Oetoher a.s. De collecte wordt aanbevolen door het. Nationaal Comité van Aanbeveling, waar in prominente personen uit alle gezindten, o.a. dr. W. Drees, minister-president, de voorzitters van de Eerste- cn Tweede Ka mer der Staten-Generaal. de commissarissen van de Koningin, 'hoogwaardigheidsbekleders van de Kerken, zitting hebben geno men. DE RIJKSPOLITIE OP DE NAT. SCHIETWEDSTRIJDEN ALKMAAR. Aan de Nationale Politieschietwedstrijden, welke onlangs op do schietbanen te Waalsdorp werden gehouden is door het politiepersoneel van het Distriet Alkmaar der Rijkspolitie deelgenomen met twee équipes, ieder bestaande uit 5 man. Het equipe dat uitkwam op de wedstrijden met het geweer wist beslag te leggen op de le prijs met een totaal van 233 punten. Het andere equipe behaalde op de pistoolbaan eveneens de le prijs met 227 punten. Het hoogst aantal te behalen punten op beide banen bedroeg 250. Hierdoor plaatste het zieh in de erekorps afdeling, alwaar op de pistoolbaan een 3e prijs werd behaald met 137 punten (maxi mum te behalen 150 pt. Bij de persoonlijke wedstrijden met gewecrschicten verkreeg de wachtmeester S, Tellcgen de 2e prijs met het maximum aantal te behalen punten 50. i Ad verten t.iel <5en keur van aparle modellen uit onze met zorg samengestelde collectie MANTELS EN JAPONNEN voor het a.s. seizoen tonen wij U in onze op Vrijdag 28 September a.s. in ,,'t Gulden Vlies", Koorstraat 24 Alkmaar des middags van 3-5 uur en des avonds van 8-10 uur. Toegansprljs f. 2.50, inclusief thé-complet. Kaarten, in beperkte mate, verkrijgbaar in onderstaand filiaal. twt FILIAAL ALKMAAR. LAAT 11 8. PERSONEELSDAG VICTRIX PU DDI NGF ABRI EK ALKMAAR. Het uitje, dat het personeel van de' Victrix Puddingfabriek het vorig jaar ter gelegenheid van het jubileum maakte, heeft bepaald zoals de pudding naqr meer smaakt. Immers Donderdag j.l. trok de heer Godiin ton tweede male met zijn personeel er op uit. De reis ging ditmaal naar Den Haag era Rotterdam. Om half acht ver trok het gezelschap van viif en vijftig personen per bus. In de Maasstad werd ge dineerd. waarna een rondgang door de havens cn een rit door de Maastunnel de deelnemers een idee gal van dc grote be drijvigheid van de havenstad Rotterdam, Na de middag stond een be zoek aan Avifauna op het pro gramma, waar een der Victrix- meisjes onder bijval van alle aanwezigen al spoedig, op uit nodiging van Boyd Bachman, cem solo-dansdemonstratic gaf. Zeer voldaan kwam 'het gezel schap weer in de kaasstad terug na een geslaagde dag, die het Vietrix-personeel nog lang zal heugen. NIEUWE REGELING BIJ R.K. ZWEMCLUB ALKMAAR. Het bestuur van de R.K. Zwemclu/b voor Alkmaar en omstreken verzoekt ons opname van het volgende: Er werd een nieuwe regeling ontworpen omdat liet aantal aanmeldingen voor de nieuwe club weliswaar niet onbevredi gend was, maar tooh nog niet voldoende om tweemaal per week het zwembad af te kunnen huren. De mannelijke leden kunnen nu gaan zwemmen op Woensdagavond van zes tot half acht., de vrouwelijke op Maan dag, ook van zes tot half aoht. Bij voldoende belangstelling zal er voor de sen toren-dames nog een apart traininfisuur worden vastgesteld. Deze nieuwe regeling gaat de eerste week van October in. Mnrl/rtHorichten WARMENHUIZEN 24 Sept. 3000 kg asrdappeen; meerlanders 9.10, blauwe eigenheimers 8,50 9.10, 1050 kg slahonen 41.00 55.00. NRD-SCHARWOUDE. 5000 kg aardappelen eigenheimers 9,50, blauwe eigenheimers 8,30, koopmans blauwe 8,90, bevelan ders 8.60, 7000 kg slafoopen 47.00 —55.00. (24146 afwijkend 35.00 38.00, 3000 kg uien i5.00—15.80. grove 14.8015.00, drielingen 16.00 nop 27.00—28.00, 2500 kg peen B 11.40—11.80, C 11.60— 11.70, 4000 kg rode kool 5.30— 13.10, 44000 kg witte kool 4.00. Doorgedraaid 17000 kg witte kool. LANGEDIJK. 4000 kg aard appelen, blanke eigenheimers 8.709.30; blauwe eigenheimers 8,508,90; 1200 kg rode kool a 5.30—6,70; b 5,00—6.40; 2000 kg gele kool 12.20—13.30, b 9,—; 3000 kg groene kool 12,7014,20; 11000 kg witte kool 4,005,90; 4000 kg uien 14,7016,80; grove 15.20—15,50; 600 kg peen b 7.90 —9,90; 500 kg andijvie 6,20; 3500 kg slabonen 47,6055,90; 13000 kg bloemkool bl 25,10—40,20: b2 171,2024,60. Doorgedraaid 40.000 kg witte kool. iin- A.F.C.-NIEUWS ALKMAAR Elf overwinnin gen tegen vijf nederlagen, dat was geen slechte dag, verre van dat, vooral dc senioren en junio ren deden het bijzonder goed. Het eerste verraste vriend en vijand; dat was keurig. Dat wordt Zondag weer volop belangstelling bij AFCBergen, temeer daar er met de veranderde opstelling een zeer goede wedstrijd is gespeeld. Het tweede al evenzo, zo door gaan!!! Het derde liet twee steken vallen. En dan wat, te zeggen van het vierde en vijfde, let vooral op het 4c en nog wel een derby. Brugman c.s. gaat zo door en.... de junioren a netjes en de junio ren c was even knal, Volendam b ging met lege handen terug. Bravo jongens, dat had ik niet verwacht. De adspiranton speel den ook behoorlijk, alleen de b's vielen een weinig tegen, jullie lieten er even tc veel door hoor! Hedenavond clubavond bi.i Bcemster na zo'n Zondag wordt dat 'n echte ouderwetse, volop stemming! Dus allen even naai de clubavond, Tevens ziin dc goede uitslagen een aanleiding om Donderdag a.s. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag avond tot Dinsdagavond. WISSELEND WEER Aanvankelijk toenemende be wolking, gevolgd" door enige regen, later weer nu en dan op klaringen, maar ook kans op verspreide buien. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Zuid-West, Weinig verandering in temperatuur. eens gezellig feest te vieren in het Wapen. Zorgt aanwezig te zijn, het wordt knal mot „de uni versele Erfgenaam". Tot vanavond en Donderdag avond. De PPC'er Gemeenteraad AKERSLOOT. De raad dezer gemeente komt Donderdag a.s. om 9 uur 's morgens in vergade ring bijeen. BEEMSTER. De raadsvergadering werd gepresideerd door wethouder Hogetoorn, daar burgemeester Pcsman met vacantie is. De raadsleden Schagen en Walda waren voorts verhinderd de vergadering bij te wonen. Ingekomen was een schrijven van do minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat dc rijkssubsidie voor de restauratie van de toren te Mid- den-Beemster is verhoogd tot maximaal f 88.250, zijnde de helft van dc nader geraamde kosten, De Raad besloot twee abonnementen te nemen op het tijdschrift ,,De Speelwagen" en dc burgemeester te benoemen tot lid van dc algemene raad van het rechtspersoonlijkheid bezittende lichaam „Gasbedrijf Zaanstreek-Waterland". Medegedeeld werd, dat het vooralsnog niet mogelijk is het aantal bijbrievenbussen uit te breiden, maar zodra de P.T.T. over voldoende materiaal beschikt zal een bus worden geplaatst op de hoek van de Zuiderweg- Neckerweg. Lichting van de brie venbus bij de R.K. Kerk aan de Jispcrweg in de vroege morgen uren zou gepaard gaan met dienst- uitbreiding en extra-kosten, waar toe de P.T.T. niet kan overgaan. Aan de V.V.V. in Noord-Hol land werd een jaarlijkse subsidie van f 25.toegekend, Op hét adres van de Bond van Openbare Leeszalen en Bibliotheken in de provincie Noord-Holland om eon subsidie van f 150.— voor het jaar 1952, werd afwijzend be schikt. De Raad aanvaardde een legaat van f 1000,— van wijlen mevr. de Wed. ,T. Bects-van Twisk, onder verplichting tot onderhoud van twee graven op de algemene begraafplaats te Midden-Beem- ster. Voor de behandeling van uitbreidingsplannen werd eon schadevergocdingverordening vast gesteld. SLORDIGHEDEN De manie, om allerlei woorden af te korten, neemt steeds dreigender vormen aan. Reeds lang is men er aan gewend, aan de eerbied, verschul digd aan werelddocu menten als Pauselijke encyclieken, te kort te doen, door bijv. te spre ken van R.N. als men Rerum Novarum en van Q.A., als men Quadrage- simo Anno bedoelt. Van daag hebben wij het nog wéér erg gezien. Een blad. dat minister van Maarseveen. namens H.M. de Koningin, de gewone zitting van de Staten-Generaal liet sluiten, vertelde, dat die minister de „zitting van de S.G. sloot". Dat gaat me toch te ver. Het is al erg genoeg, dat be langrijke en gezagheb bende colleges als de Gedeputeerde Staten van de provincies, worden aangeduid met G.S Van slordigheid ge sproken, in de millioe- nennota staat, dat er ge hoopt wordt op nieuw bouw van een aantal land- en tuinbouwscho len, maar dat het, ge zien de vele die er al zijn, verantwoord is, voorlopig niet meer tot nieuwbouw over te gaan! Ik kan het niet wisse len. En, toevallig betreft dat ook de belangrijke gebeurtenis van deze week, een radioreporter vertelde, dat de heer Wendelaar, die lid was van de commissie van ontvangst van H.M., voor dat Zij de Troonrede uitsprak, gekleed was in het ambtscostuum van burgemeester, want ,.hij is burgemeester van Alkmaar". De heer Wen delaar is echter helemaal geen burgemeester meer, laat staan van Alkmaar, waar hij al twintig jaar weg is. Of een burge meester in-ruste zijn ambtscostuum nog mag dragen, weet ik niet. Misschien was het wel heel wat anders. De re portage, hier bedoeld, was trouwens deels ta melijk onbenullig. Een van de reporters wist niet anders te vertellen, dan dat de aanwezigen hun hoofden rekten, om een glimp van de Ko ningin „op te vangen", en warempel, toen H.M. vertrok, was er weer datzelfde rekken om die zelfde glimp. En de Ko ningin „knikte tegen de ministers" (vermoedelijk om hen te bedanken, dat Zij die lange rede had mogen voorlezen). En, u gelooft het niet, maar de ministers knikten terug! En toen H.M. langs de rijen schreed, knikten ook de andere aanwezi- gss. liet was een geknik van je welste! Zie je wel, zei Nurks, het ziin daar allemaal ja-knik kers.... zo denkt deze man over het hoofdmo ment uit de ontmoeting tussen de Kroon en het Volk, op de traditionele Derde Dinsdag! Woordspeling Van een ontmoeting gesproken, deze week was er een aardige ont moeting tussen de pas poorten en depap soorten. De paspoorten kunnen worden ver lengd, staat er in de krant, en de papsoorten worden in prijs ver laagd. Wal niet in de Troonrede staat In het compromis, dat tussen verschillende uit eenlopende meningen in de Troonrede tot uiting komt, heelt het gezin de strijd verloren. Ova de Gezinsraad wordt niet gerept. Ook niet over de duizenden ge zinnen van de Ambone zen. Maar ik lees in mijn lijfblad, dat elk Ambo nees gezin aan het Rijk f 7000.kost. Dat loopt in de millioenen. Het was allemaal voor de eer dat we dat deden, wordt beweerd. En dankbaar dat die lui zijn.... Geen geld Er is voor een heleboel dingen geen geld. Dat wisten we zonder mil- lioenennota ook al. Boze tongen beweren, dat er wel geld is, ook op de kapitaalmarkt, maar dat de heren, die het daal- voor het zeggen hebben, de centen vasthouden, tot de rente hoger wordt. Zou het waar zijn? Dat er in elk geval nog wel geld is, blijkt uit een bericht over de stichting van een syndicaat van Nederlandse banken en maatschappijen, welke Nederlandse exploraties in Afrika zullen verrich ten. Ik vind het maar prachtig, dat wij de naam van Nederland in den vreemde hooghou den, maar zou het niet nog mooier zijn, als wij vooreerst onze naam in ons eigen land hooghiel den? De emigratie van mensen is soms al erg genoeg, als we nu ook ons kapitaal nog emigre ren rest ons hier eerlang de.... woestijn. Waardepapier Voor de Kerkenbouw in het Bisdom Haarlem DE KOMKOMMERZIEKE BEURS de uitdrukking is van Vondel heeft zich verheugd getoond over de mededeling in de Troonrede, dat de staatsbegroting sluitend is. Hoe zal de beurs reageren, als ze uit de millioenennota verneemt, dat er op de gehele Rijksbegroting een tekort is van „slechts" 267 millioen gulden? En vanwaar dit verschil? Hoe kan de Troonrede tegenover de Millioenennota de waarheid verbloe men? Zoiets vraag ik altijd aan mijn staatsrechtelijke vriend, en die heeft het opgelost: de gewone begroting heeft een overschot van maar eventjes 900 millioen gulden. Er is echter nog een buitengewone begroting I, die tekort heeft, een z.g. landbouwegalisatiefonds, dat tekort heeft en een Buitenge wone Begroting II, dc kapitaaldienst, die tekort heeft. Nou, dat was één tegen drie, en toen moest de gewone dienst het vanzelf afleggen tegen al die buitengewone dingen, en van daar, dat er nu dat tekort is op de gehele dienst. Waarom er dan toch in de Troonrede staat, dat de begroting sluit, zal wel tot de geheimen van de politiek behoren. heeft Mgr. Huibers f 25.000.— gekregen van de Halop-actie, dat is de actie om oud papier op te halen voor het ker- kenbouwplan. Dat noem ik nog eens waardevol papier. Op zulk papier uit de schatkist van lief dadigheid en geloofs moed zou minister Lief- tinck. die met zoveel schatkistpapier in ziin maag zit, wel jaloers zijn. Maar zulk een be richtje over zulk een waardevol resultaat mag geschikt genoemd wor den, om de Haarlemse diocesanen wakker te houden voor deze oud papier-actie! Duivels Vroeger sprak men nog wel eens over oor logsrechten en humani sering van de oorlogs voering. Dat schiint over te zijn, ondanks alle „conventies" en verkla ringen over de rechten van de mens. Boven een bericht over nieuwe Amerikaanse wapens lees ik, dat na 2000 jaar christendom „de duivel vrij spel heeft in de la boratoria!" Ik lees van praeparaten met dode lijke microben en ver gif, en methoden tot uit breiding van epidemieën, o.a. door het uitwerpen van besmette vleermui zen, ratten en insecten, uit vliegtuigen! De aan wending van bacteriolo gische wapens zou moe ten samengaan met het gebruik van de atoom- Dom. Het bericht komt van een Frans persbu reau uit Washington. Het klinkt ongelofelijk, te meer, als men er op let. dat het Westen zich, naar men zegt, opmaakt, om de beschaving te verdedigen! Al dit nieuws over dit wapen tuig is een beschaming voor de mensheid. „Wonder" Een „wonder", en nog wel een historisch won der, noemt een bericht gever, wat in Amerika staat te gebeuren. Daar zou Ike Eisenhower, candidaat worden voor 't presidentschap, waar voor in Januari '52 weer verkiezingen moeten worden gehouden. Dat is een wonder in zoverre, dat het nog nooit ge beurd is. dat democraten en republikeinen en on- afhankelijken het over een en dezelfde man eens zijn. De vraag is nu maar, in welke func-. tie Eis meer voor de vrede kan doen, als sol daat of als president?!?! Mag dat wel? Natuurlijk heeft u ook gelezen, dat het, Ned. Olympisch Comité een hele partij groenten en fruit cadeau gedaan heeft aan Finland, voor de a.s. in 1952 tc houden Olympische Spelen in Helsinki. Karei Lotsy heeft, deze gave onlangs symbolisch aangeboden en niemand heeft er iets anders van gezegd dan: hulde! Maar de K.N.V.B., waarvan deze meneer Lotsy voorzitter is, verbiedt elk spoortje van cadeau of geschenk aan leden van voetbalver enigingen, vanwege het amateurisme, ziet u. Is dat nóu niet een beetje een meten met twee ma ten??? Operatie biefstuk! Als er tegenwoordig iets bijzonders aan dc hand is, noemt men dat een „operatic", niet ont leend aan de medische wereld, maar aan de strategie (of heeft deze het van de dokters afge keken?) In Frankrijk is er nu een „operatie-bief stuk" aan de gang. Dat is niet een beweging, om veel biefstuk te eten, maar een officiële actie, om de vleesprijzen te verlagen. Er zijn uit voerverboden en maxi mumprijzen, en dat soort van die dingen, welke geëigend zijn, om de sla gers en de veehandela ren in het harnas te jagen. Wij doen dat heel wat nuchterder. Hebt u ooit gehoord van een „operatie-zout" toen de zoutpriis bij ons verlaagd werd? Dat ging maar zo geruisloos. En ook van een operatie-zeep of een operatie-gortcpap heb ben wij niets gehoord en toch ziin dc prijzen van al dat nuttigs in ons land verlaagd. Zonder operaties. Die komen er alleen aan te pas, als de prijzen verhoogd wor den. „Pluk dc armen, spaar de rijken" Die leuze is nou nog ereis echte demagogie van de ouderwetse mar xistische stempel. Op 'n onbewaakt ogenblik, dachten we, was dat woord ontsnapt aan de mond van mr. Burger, in de hitte van een Ka merdebat. Maar 't blijkt nu menens te zijn bij de Partij van de Arbeid als geheel. De leuze is in alle ernst overgenomen in een manifest voor de urgente zaken in de politiek van de P.v.d.A. voor de komende maan den. Moet u horen, zou I.ou Bandy zeggen (en Kees Manders aapte dat na, maar dat mislukte), moet u dus horen. Ik lees daar in de krant, dat er in 1949 tweehonderd millioen is uitgekeerd aan kinderbijslag, en dat is allemaal door dc werkgevers betaald! Pluk de armen, spaar de rijken! En in de cijfers van de jongstq staats stukken kan ook de P.v.d.A. lezen, dat de vermogensaanwasbelas- ting voor 1952 een op brengst aangeeft van f 35.000.000.de ver mogensheffing van f 15.000.000.—. Dat is bij mekaar f 50.000.000. Moeten ze nog eens zeg gen: Pluk de armen, spaar de rijken! En dit zijn nog maar een paar cijfers. Er zijn er nog veel meer. Maar dat is mijn afdeling hier niet. Rookverbod Honderden kilo's ta bak, Egyptische, Bul gaarse, Turkse, kleurige, zoetige Bcsoeki vooroogst en ontelbare andere soorten zjin uitgestald in de keurkamer der we reldtabak, waarin de lichthal van het Kon. Instituut voor de Tropen te Amsterdam thans ter gelegenheid van het we reldcongres voor tabak is veranderd. Veertig landen hebben gehoor gegeven aan de oproep van de Nederlandse re gering om hun tabak soorten in te sturen. Maar ondanks al die verleidelijke geuren, zul len de ruim 600 deelne mers uit 47 landen geen pijp, geen sigaar en nog geen sigaret aan kunnen steken, want „verboden te roken" is een van de eerste huisregels in het instituut. Later is het verbod toch, voor be paalde ogenblikken, op geheven. Tegen de over macht van de „toeback" kon het reglement niet op! Correspondentie J. K. te G. Ik ben bet met u eens. De mil lioenennota is net als de Bijbel: op sommige plaatsen zeer duister en kan daarom gemakkelijk verkeerd begrepen wor den. H. S. te B. Van slor digheden gesproken, het is inderdaad niet juist van M r. Kortenhorst te spreken; de juiste beti teling is D r. Korten horst, al is hij óók mr. in de rechten. Maar hit is ook Dr. en dat gaat vóór. Het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een geldlening tot ten hoogste f 11,000 voor aan koop van grond en uitvoering van werken voor het doortrekken van het Zuiderpad, werd aange nomen. De onbewoonde percelen Noord- dijk 6, Jisperweg 24/25, 80 en 81, respectievelijk eigendom van L. Bleeker, G. Schilder en C. C. Bleekcr werden door de Raad onbewoonbaar verklaard. De voorzitter zei dal de gemeente de woningen kan laten slopen. Tot leden van de commissie Woonruimtewet 1947 werden op nieuw benoemd in de eerste ka mer, welke haar werkzaamheden uitstrekt over hot gebied Zuid- Beemstor, de heren H. J. Brand, J. C. van Baarson, S. Schagen, C. Bakker Jr. en P. C. v. Meurs on in de tweede kamer, welke haar werkzaamheden uitstrekt over het overige deel der ge meente, de heren D. Muntjewerff, J. P. Poel, P. Koeman, C. J. van Baar on M. Walda. In principe word besloten tot uitbreiding van de O.L. School te Midden-Beemster en de O.L. School te Z.O. Beemster. Voor alsnog zal van de bouw van een gymnastieklokaal moeten worden afgezien, daar de. kansen op het verkrijgen van de nodige goed keuring hiervoor op het ogenblik uitgesloten moeten worden ge acht. Het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van een regeling van de normen naar welke zal worden beoordeeld bij het beslis sen op een verzoek om tegemoet koming in de vervoerkosten, ver bonden aan het bezoek van oen lagere school, ontmoette enige bezwaren. De heer Muntjewerff vond de voorgestelde normen te ingrijpend. Volgens hot voorstel van B. en W. zou men bij een inkomen van f 2000.of minder aanspraak kunnen maken op een vergoeding van 100 pet. en dit percentage daalde met 10 pet. naar gelang het inkomen met f 200.steeg, zodat men bij een inkomen van f 3801.en hoger geen vergoeding meer zou krij gen. De heer Muntjewerff wilde beginnen met een 100 pet. ver goeding bij een inkomen van f 3000.Dit voorstel werd even wel met 7 tegen 2 stemmen (de heren Muntjewerff en van de Pavert) verworpen. De heer Koe man wilde beginnen met f 2500 en dat ppklimmen met f 150. welk voorstel met algemene stemmen werd aangenomen. In de begroting 1951 werd een wijziging aangebracht voor het verbeteren van de verlichting van de Purmerenderbrug en de naar die brug leidende opritten. Er worden vier lantaarnpalen geplaatst met een lichtpunthoogte van 9 m„ voorzien van natrium- verlichting. Bij de rondvraag wees de heer Muntjewerff op de zeer onhygië nische toestand op „het eiland". Er moeten 22 mensen gebruik maken van één W.C. De voorzitter zeide dat het de wens van B. en W. is, dat het hele geval zo snel mogelijk ver dwijnt, maar hij zegde toe de toestand nog eens te zullen be kijken. De beer Muntjewerff vroeg of B. en W. nog werkobjecten voor handen hebben voor het geval er de komende winter werkloosheid in de gemeente komt. De voor zitter zei, dat er altijd nog wel werkobjecten voorhanden zijn, doch dc heer Poel was van me ning dat er geen grote werkloos heid komt. De heer van de Pavert vroeg of de kinderen van de Kleuter school niet worden doorgelicht, waarop de heer Poel antwoordde, dat volgens de doktoren het door lichten van kinderen beneden de 5 .iaar niet nodig is. De voorzitter zei tenslotte, dat de propaganda voor het door lichten uitstekend was geslaagd. Hij bracht hulde aan allen, die hieraan hadden meegewerkt. Hij bracht een compliment aan de inwoners voor de burgerzin, want tot dusver was een bedrag van f 4127.voor "het doorlich ten geofferd, dat is ruim 2/3 van het benodigde bedrag. VEEMARKT ALKMAAR Aangevoerd: 19 paarden 600- 1000; 150 vette koeien 550—1070: 16 graskalveren 125200: 27 nuchtere kalveren 1090; 10 vet te schapen 110J35: 225 varkens 2.06—2,22 per k*. Zo ooit een troon wa Enschedese Boys 30 cijfers werd bracht, dat er nog lonken. Enschedese bt nog meer dingen optrekken. Daarbij van RCH, want dit nit. Deze Oostelijke vonden we de 21 wel in het nieuwe willen we ook niet de nederlaag van dan Heerenveen wel heel vreemd toe Het feit van de da natuurlijk de 30 van GVAV op Ensc DWS, dat Velocit klopte, had natuurli kei bezwaar tegen evenmin als Haarler zijn de Haarlemmer onverwachte tegensl Van Eist opende de score en deze 1 bleef tot rust gehan zen maakte na direct gelijk, mi minuten nam Tb 31 voorsprong. Grooth liepen de heel in. In de mocht Groeneveld schon nemen, maar AGOVV heeft zie lev. ijekers een sch staande overwinnin glippen. Midvoor K de de Apeldoorners helft een 10 voo na de rust was AG< kelijk beter en toen na vijf minuten stand de voorsprong vergroot, leek de z Een onbeduidende aanval leverde het punt op. De Volev toen nog een slotoi vijf min. voor het De Ruijter gelijk Dat Velocitas DWS verloor verw mand, maar dat eigen veld de eer moest laten, kan satie worden genoi Ook Frisia verloi in de Friese hoofds Wareninren m Wageningen is geslagen, maar het dat deze stevige 0< ook niet over geluk gen. De Racing to rende de gehele ker. Wageningen i door Bleijenberg de rust vergrootte deze voorsprong, naai Biesbroek sec vijf mm, vóór het dan verdiend tegei Blauw-Wit sen voetbalmoe te zijn moeite bleef Vitcs met 30 baas ov< dammers. De rust 20 door doelpunte sen en Weijand. zorgde voor een Leeuwarden ble< ning door in Vel van VSV te wini Ook Be Quick voor. Zwolse Boys ningen geen schijr Veel minder se tweede Groninger parkers in deze af schede werd met Achilles en Sn ook al geen prettij senaren konden d gen Ajax niet her men er in Utree niet aan te pas leed een forse tegen Ajax. BW Wel, BW en van een koude kei men. BW thuis 12, maar dan I Verslagen ligt de Nijmegenar één juichende de o i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2