De gemeenten en de Rijksfinanciën Pater Meijer vierde zijn zilveren professiefeest Geen rooskleurig uitzicht in Australische economie Nieuwe mogelijkheden voor West-Europa? Problemen aan alle kanten - Gebrek aan perspectief in de woningbouw Program en verantwoording Naar wij vernemen Woningbouwlening ver overtekend Communisten verschenen niet 22 mijnwerkers gedood in Oostzone? Bestuursvorm en indeling N.O.P. Meisje gedood bij auto-ongeluk Konrad Adenauer: Grotere gezinnen Buitenlands overzicht Scheepsberichten i MAANDAG 24 SEPTEMBER 1951 PAGINA 7 TiT. TOESTAND van de gcmeente- frnanriën, trekt mede in verband met de financiële verhouding tus sen het Kijk en de gemeenten, deze week sterk de aandacht. Temeer, nu de regering pas heeft te kennen gegeven, dat de ge meenten niet behoeven te reke nen op de overschotten uit het Gemeentefonds over 1348, 1949 en 1950, waarop zij wel gerekend hadden! Een punt waarover ongetwij feld in de Staten-Generaal een hartig woordje zal worden ge sproken is de voorgestelde ver mindering van de gemeenten in de opbrengst der Rijksbelastin gen van 11.7 tot 10.3 Het „Algemeen Handelsblad" vindt dit in zekere zin logisch; de ge meenten hebben geep bijzondere defensielasten te dragen en zij zo redeneert de minister behoeven dus geen extra-tje, uit de nieuwe belastingen ter dek king der defensie-uitgaven. On getwijfeld zal dit echter voor vele gemeenten oen teleurstelling zijn, maar aan de andere kant hebben' vele gemeenten de laatste jaren sterk geprofiteerd van het ruim vloeien der Rijksmiddelen en is bezuiniging thans eerder gewenst dan een verdere opvoering der uitgaven. Dit zou misschien voor de gemeenten acceptabel zijn, wanneer zij niet geheel ten onrechte dit alles voelen als een financiële bevoogding, waar door de gemeentelijke autonomie, illusoir wordt. Ernstig probleem De gemeenten bieden overi gens ook in ander opzicht nog een ernstig probleem voor de minister van Financiën, zegt het „Alg. Hbld". Haar vlottende schulden belopen op het ogenblik in totaal ca. f 900 millioen. Naar bekend verkeren zij thans vrij algemeen in liquiditeitsmoeilijk heden. De minister wil het veld ruimen voor de gemeenten voor wat er nog op de kapitaalmarkt beschikbaar is, hoewel zijn rente gamma voor consolidatie van ge meenteschuld een ernstig beletsel is en geweest is voor vele ge meenten die reeds wildon consoli deren. Het laat zich aanzien, dat ook door de politiek van cre- dietrestrictie de moeilijkheden voor vele gemeenten in de naas te toekomst nog zullen toenemen. Wat dan? De gemecntefinanciën vormen een ernstig obstakel voor het door minister Lieftinck thans zo ernstig nagestreefde monetaire evenwicht. Het zal veel financie ringskunst eisen om brokken te voorkomen, besluit het „Han delsblad". De woningbouw „Een angstprobleem", noemde de „Opmars" het vraagstuk van de woningnood. Inplaats van 50.000, wil de Regering nu voor '52 maar 40.000 nieuwe woningen laten bouwen. Blijkens de eerste reacties :s de teleurstelling over de hap van 10.000 woningen uit het bouwpro- gram vrijwel algemeen. Geen wonder, waar het hier een zo ernstige zaak betreft, dat er geen partijprogram is of het heeft een oplossing van de woningnood zeer dicht aan de top van zijn wensen staan. Teleurstelling ligt verder voor de hand, waar de minister als enig beter perspectief kan stellen dat de mogelijkheid wordt opengehouden van meer wonin gen als in de loop van het jaar de monetaire toestand zich gun stiger mocht gaan aftekenen dan hij thans is. Dit gebrek, aan perspectief is een ernstige zaak, schrijft het „Binnenhof". Het vernietigt ons inziens nog meer gelijk en brengt groter misère met zich mede dan welke prijsverhoging en verzwa ring der belastingdruk de laatste jaren ook teweeg hebben ge bracht. We kunnen instemmen met de gedachtengang van de minister die hoge waarde hecht aan industriële bouw daar deze onontbeerlijk is voor de mate riële welvaart van heel ons volk. Daarnaast blijft echter, dat het gebrek aan woonruimte een met langer te verantwoorden risico inhoudt voor 't gezinsgeluk van honderdduizenden. Op dit ogenblik het beleid van de minister voor de Wederop bouw verwerpen, komt ons on juist en ongemotiveerd voor. Wel menen we echter, dat deze be windsman reeds nu met alle kracht moet gaan werken aan plannen om, zelfs als de mone taire profeten somber blijven, redding in de nood te brengen, aldus dit leidende Haagse katho lieke blad. Program. Aan het politiek program waar mee de Katholieke Volks Partij de komende verkiezingen tegemoet 25 SEPTEMBER: Gedachtenis van de Zondag De gelijkenis van het brui loftsmaal is vooral voor onze tijd trieste werkelijkheid: God nodigt de zijnen maar ze komen niet: ze hebben geen tijd! Hoe duidelijk doorleefde ik dat, toen ik kort geleden het veertigurengebed in mijn parochie vierde. Er was aan bidding voor jongens uitge schreven: er kwamen er maar zes; de rest moest naar het voetbal, naar het zwembad, naar het bos, maar voor God had men geen tijd! Hoe goed voelde ik deze gelijkenis aan, toen een kapelaan mij ver- telde over de opkomst op zijn cursus achttienjarigen: er kwamen er een paar met moeite, de rest kon niet; er was een Chopinavond; er draaide een komische film; er was een verjaardag. In derdaad men heeft overal tijd voor, behalve voor God. O dwaze mensheid, weet ge dan niet dat op U ook de vervloeking neerkomt, die op het einde van deze gelijkenis staat? Lees die maar eens en overweegt dat alles. IN DESERTO. zal treden wordt binnenskamers gearbeid. En men mag aannemen, dat de partijleiding Nederland niet langer dan noodzakelijk op dit program zal laten wachten. Want het is niet onwaarschijnlijk, dat er ditmaal op meer dan nor male wijze met spanning naar wordt uitgezien, meent het „Utr. Kath. Dagblad". De discussies rond de actie-Duynstec hebben een «te grote en te algemene be langstelling gehad, om dit niet te mogen veronderstellen. En de bezinning in het vertrouwvol be raad, (naar aanleiding van deze actie en haar nasleep door de partijleiding in het leven geroe pen, zal ontwijfelbaar op do ac centen in dit program van Invloed zijn. Het te formuleren vorkie- zingsprogram zal onder de hui dige omstandigheden van grote betekenis zijn. Het zal realiteits zin aan een grote werfkracht dienen te paren. Want, aldus het blad, eh dit woord geldt vóór de K.V.P. evenzeer als voor de P.v.d.A. het gaat om de rich ting, waarin onze maatschappij zich verder zal ontwikkelen. De geest waarin wij deze ontwikke ling wensen zich te zien voltrek ken is die van het evangelie en van de encyclieken, Dat is nog steeds een andere geest dan de socialistische. Van de geest, wel ke de onze is, zal het nieuwe program een nadrukkelijke, en be zielende uiting dienen te zijn. en verantwoording „Wij twijfelen er niet in het minst aan, dat alle KVP-leden der Staten-Generaal op voorbeeld van hun prominente leider naar eigen eer en geweten hebben medegewerkt aan wat door de na-oorlogse Nederlandse regerin gen, steunend op de dominerende coalitie van PvdA en KVP, tot stand is gebracht", aldus de „Nieuwe Dag" naar aanleiding van een artikel van prof. Romme over het nieuwe parlementaire jaar „het jaar der verantwoor ding". Dat de individuele eer en het persoonlijke geweten bij alle KVP-leden niet overal en altijd precies hetzelfde hebben voorge schreven, is duidelijk gebleken bij de verschillende gelegenheden, waarbij de KVP-fractie geen een stemmigheid vertoonde, meent het blad. Niet alleen zullen echter de Katholieke Kamerleden indivi dueel rekening en verantwoording hebben af te leggen van het hun door de kiezers verleende rent meesterschap, maar ook zal daar bij het - KVP-beleid in zijn ge heel ter sprake komen. Het feit, dat de KVP en haar vertegen woordigers in parlement en rege ring mede verantwoordelijk wil len en moeten gesteld worden voor de na-oorlogse politieke, so- HEIN TEN HOF WON EUROPEES ZWAARGEWICHT- TITEL De Dutse bokser Hein ten Hoff is er te Berlijn in geslaagd een puntenoverwinnng te behalen in het gevecht om de Europese zwaargewichttitel tegen de titel houder de Engelsman Jack Gard- her. werd Zaterdag tegen de voor malige V-man voor de Duitse Abwchr van Charantc 15 jaar geëist. In eerste termijn was liij tot levenslang veroordeeld verwierp de Bijz. Raad van Cas satie het beroep van de oud-SS-er Radcmaker uit Zclhcm, die zich voorjaar 1951 vrijwillig aanmeld de en anderhalf jaar gevangenis straf kreeg. heeft de te Amsterdam gehouden collecte voor de gedupeerden van de enorme regenval op 9 Augus tus j.l. f24.000 opgebracht. De schade bedroeg f50.000.... raakte Zaterdag een dragline te Capelle (Z.) een hoogspannings draad, Schouwen-Duiveland en Tholen zaten een uur zonder stroom eiale en economische gang van zaken in ons land en in ons tot één-aehtste gereduceerde Konink rijk, zal het propaganda-apparaat van de KVP dit jaar de handen vol geven om de daarover ont stane ontstemming bij vele katho lieke kiezers nog vóór de beslis sende dag der verkiezingen in enthousiaste bijval te doen ver keren, schrijft de „Nieuwe Dag" tot slot. Indonesische reactie De reacties in de Indonesische pers op de uitspraak in de Troon rede met betrekking tot de R.T.C. zijn over het algemeen gunstig. De binden Pedoman, Merdeka en Indonesia Raya prijzen de Neder landse regering, die thans begrip toonde voor de Indonesische wensen. Pedoman en Merdeka zwijgen geheel over Irian, doch de Indonesia Raya stelt vast, dat hot standpunt inzake Nieuw-Gui- nea ongewijzigd is. Het bind hoopt, slechts, dat dit geen aan leiding zal geven tot nieuwe sen- timents-explosies en constateert, dat de Indonesiërs reeds de han den vol hebben aan het bestuur over het tegenwoordige, grondge bied, hetwelk reeds de uiterste inspanning van krachten vergt. De Indonesia Raya stelt verder vast, dat de samenwerking op een nieuwe basis wellicht de gelegen heid zal openen meer Neder landse deskundigen aan te trek ken. Dit laatste onderwerp staat thans weer in het middelpunt van de belangstelling, mqde door de onverpoosde actie, welke vice- president Hatta thans voert tot ■beter begrip van de functie van buitenlands kapitaal en buiten landse deskundigen. De uitspra ken van Hatta vinden algemeen steun in de pers. Nieuwe slachtoffers De propaganda van de commu nisten steekt zich in steeds nieu we camouflagepakken. En zulk een pak, hoe doorzichtig de ver momming ook is, blijkt nog altijd in staat te zijn onvoorzichtige lie den te misleiden, constateert het „Vrije Volk". Er is een oproep tot actie in de Vereniging van Nederlandse Letterkundigen, die de Vereniging een zogenaamde „vredes"-motie wil opdringen, weer een aantal namen van men sen, die zich stellig in hun arge loosheid voor de communistische propagandawagen hebben laten spannen. Van hetzelfde laken een pak is de actie voor een interna tionale economische conferentie in Moscou. Het programma is nogal neutraal naturlijk. Het ini tiatief is ontsproten aan de Sow- jet-Russische delegatie op de zogenaamde Wercldvredesraad te Berlijn. In Nederland hebben de heren prof. mr. C. W. de Vries en C. H. Cohen Stuart zich als lokeenden met de propaganda voor dit congres belast, aldus „H.V.V.". Men zij op zijn hoede. LET OP HOLTEN HOLTEN. De gemeente Hol ten is een van de weinige ge meenten, die pr tot nu toe in geslaagd is kapitaal bijeen te brengen voor de bouw van wo ningen. De oproep van de burge meester, mr. W. H. Enklaar, in de plaatselijke pers heeft bij do burgerij een warme weerklank gevonden. Binnen een week, na dat deze oproep was verschenen, werd reeds het gevraagde bedrag ad f 75.000 voor do bouw van acht woningen, met rond f 10.000 over tekend. DF ZII.VFRFN VAAS NAAR NEDERLAND VARESE Het Jewa-team met Drikus Veer, Cecs van Rijssel en Philip Haaker heeft op de Mon- zabaan de zilveren vaas gewon nen voor het Engelse a-team. Aangezien onze landgenoten 'n hoger winstpercentage in snel heid bereikten dan de Engelsen, werden de Nederlanders winnaar voor de eerste maal na de we reldoorlog. Tien gouden medail les namen dc Nederlanders bo vendien mee naar huis- Woens dagmiddag wordt de Ncd. ploeg aan de grens bij Eindhoven te rugverwacht, waar een voorlopi ge huldiging zal plaats hebben. Het parochieel zangkoor zong onder leiding van zijn directeur de heer Th. Lambooy de Missa Gratia Plena voor driestemmig gemengd koor van Refice. Na het Tantum Ergo en de zegen met 't Allerheiligste werd gezongen het Laudate Deo. Ter receptie in de pastorie kwamen tal van parochianen en vrienden van pater Meijer hem met deze mijlpaal in z'n priester lijk leven complimenteren. LJSIÏUWARDEN Pater Ge rard Hieronymus Meijer OP. vierde gisteren in de St. Domini- cuskcrk te Leeuwarden zijn zil veren professiefeest niet liet op dragen aan God van een plech tige gezongen Hoogmis waarbij de jubilaris geassisteerd werd door zijn broer Hyacinth Meijer O.P., rector te Reuver en pater J. G. Pfeil O.P. MINIMUMPRIJZEN JENEVER EN BIER 's-GRAVENHAGE. Voor de verkoop van jenever per glas voor gebruik ter plaatse gelden sedert het begin van het vorige jaar minimumprijzen. De vakorganisatie gedistilleer de dranken heeft thans door ver hoging van de minimumprijzen, bij welke verhoging tevens reke ning werd gehouden met de on langs verhoogde accijns op gedis tilleerd, het voor prijsverhoging van het bier verstoorde prijzen- overwicht hersteld. Een glas ge- woné jenever en een glas licht bier zuilen nu in een bedrijf van de prijsklasse 3 minimaal 30 cent kosten; een glas oude jenever en een gias zwaar bier tenminste 35 cent. BERLIJN (A.P.) De Oos.t- Berlijnse communisten hebben de uitdaging, om de oprechtheid van hun propaganda voor de hereni ging van Duitsland te bewijzen, afgeslagen door een formele uit nodiging lot bezetting van hun zetels in de Berlijnse gemeente raad bits af te wijzen. Vrijdag heeft de West-Berlijnse gemeenteraad de tien Oost-Ber- lijnse communisten, voor wie steeds zetels in de gemeenteraad gereserveerd zijn, uitgenodigd een buitengewone zitting bij te wo nen tijdens welke over do een heid gesproken zou worden. Maar de communisten bleven weg zoals zij steeds gedaan heb ben sinds 1948 toen zij de ge meenteraad verlieten en een af zonderlijk bewind voor de Russi sche sector in het leven riepen. FRANKFORT (Reuter). Een Oost-Duitse scheikundige heeft in een Zaterdag te Frankfort ont vangen brief medegedeeld dat bij een ontploffing in de grootste potasmijn in Oost-Duitsland, die zich nabij Wernigcrode, in de Harz bevindt, minstens 22 mijn werkers om het leven zijn ge komen. Het ongeluk zou aan na latigheid van de inwendige lei ding der mijn zijn te wijten, die geen voorzorgsmaatregelen nam toen een mijnwerker meldde dat zijn lamp verscheidene malen uitging, hetgeen op de aanwezig heid van mijngas duidt. Na de ontploffing verklaarde de mijn- directie dat het ongeluk was ver oorzaakt door een mijnwerker, die een lucifer zou hebben aan gestoken. Bij de voorbereidingen van de wettelijke voorzieningen, welke moeten worden getroffen nu het besluit tot instelling van 't open baar lichaam de N.O.P. ingevol ge de wet bezettingsmaatregelen IV op 15 Februari 1953 zijn gel digheid zal verliezen, is de rege ring voornemens, bijzondere aan dacht te schenken aan de vraag, of het mogelijk is thans te ko men tot normale bestuursrechte lijke verhoudingen in de Noord oostelijke polder. Het spreekt vanzelf, dat daarbii niet alleen dc gemeentelijke bestuursvorm van dit gebied zal moeten wor den bezien, doch tevens zal zijn te overwegen, welke maatrege len op het stuk van de provin ciale indeling van deze polder zullen moeten worden getroffen. MELBOURNE. Hoewel ziin natuurliike hulpbronnen voldoen de ziin om 30 millioen mensen te voeden, zou Australië mis schien door hongersnood worden bedreigd. als het 10 millioen in woners zou hebben, aldus schriift Reuters correspondent Graeme Brooks. Op het ogenblik telt Australië 8.5 millioen inwoners: een aantal, dat jaarlijks met ongeveer 250.000 toeneemt. Dit is de reden, waarom de Australische minister van Immi gratie, Holt, heeft verklaard, dat in de toekomst een groter aantal emigranten van het Europese vasteland zal komen, omdat deze emigranten meestal ongetrouwd zijn. de woningnood niet vergro. ten en in verhouding meer bij dragen aan de ontwikkeling van Australië dan dc Britten, van wie zeventig procent in familiever band emigreert. Jarenlang hebben de stijgende prijzen het feit, dat het totaal van de Australische uitvoer dalende is, verdoezeld. Op een bevol kingsbasis berekend ligt de uit voer nu 20 procent beneden het vooroorlogse peil, hoewel in het afgelopen financiële jaar de waarde van de uitvoer ong. vijf maal zo groot was als vóór de oorlog. PILOOTLOZE BOMMENWERPER De pilootlose bom menwerper Martin B- 61 „Matador" van de Amerikaanse lucht strijdkrachten gereed voor een vlucht over de Atlantische Oceaan. Door middel van fa- dar controleert men de gedragingen van het projectiel tijdens de tocht. In het Cen trum voor Onderzoek van Projectielen te Cocoa Florida) is men voortdurend bezig met de perfectionnering van de bommenwerper welke een „Fantas tisch Wapen" wordt genoemd. De factoren, die hebben bijge dragen tot de huidige moeilijk heden van Australia ziin on vruchtbaarheid van het bouw land, ongunstige handelsovereen komsten met het Britse ministerie van Voedselvoorziening, toene mende bevolking, inflatie en erosie. Op het ogenblik heeft Australië meer machines, meer huizen, meer arbeidskrachten, meer staal, kortom van alles meer nodig om de elementaire productie te ver hogen. Maar.... Australië moet eerst de productie verhogen om geld te krijgen, teneinde machines te kunnen kopen om dc productie te verhogen en zo draait men rond in een vicieuze cirkel. Hr. Ms. „PIET HEIN" NAAR KOREAANSE WATEREN 's-GRAVÉNHAGE. Het ligt in het voornemen, dat Hr. Ms. torpedoboot jager „Piet Hein" in het begin van het komende jaar naar de Koreaanse wateren ver trekt ter aflossing van Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen". DELFT. Bij Delft is Zater dagavond een ernstig ongeluk ge beurd. Een personenauto uit Rot terdam raakte na het inhalen en passeren van een andere auto dwars over de weg, schoof door dc heg, die de twee rijbanen scheidde en kwam in aanrijding met een „stationcar" van het Rode Kruis. In de personenauto zat een gezin uit Rotterdam, be staande uit vader, moeder en dochtertje. Zij werden alle drie zeer ernstig gewond naar het gasthuis te Delft overgebracht, waar het dochtertje is overleden. De toestand van de vader is zeer ernstig. De Vismarkt aan de Ruyterkade te Amsterdam viert 25 Sept. haar 50-jarig bestaan. De Vis, die door gemeentelijke afsla gers wordt geveild, wordt voornamelijk aangevoerd door Urker vissers, die op dc Noordzee hun netten uitwerpen. Na de oorlog wordt jaarlijks 5 millioen kg vis verhandeld. Een overzicht van de Vismarkt tijdens de afslag. BONN (Reuter). Kanselier Adenauer, de 75-jarige katholieke leider der West-Duitse christen democraten, heeft de Duitsers opgeroepen grotere families te vormen „teneinde de toekomst van ons volk te verzekeren tegen 't opdringen van Oosterse bolsje wistische primitieven". Adenaiier zelf heeft zeven kinderen, zo tekent Reuter hierbij aan. Eén-gezinshuizen óf grote flats waren essentieel Voor het fami lieleven. De kleine woningen, die thans in de door bommen ver woeste gebieden werden gebouwd vormden een automatische be lemmering voor gezinsuitbreiding. De woningbouw vormde dan ook een deel van de „defensiepolitiek tegen het Oosten De afgelopen week is op het gebied van do buitenlandse poli tiek sensationeel te noemen. Hot voorstel van de communis tische Oost-Duitse regering, in zake het houden van vrije alge mene democratische verkiezingen voor geheel Duitsland, heeft in Duitsland nog al enige deining gewekt, omdat dit voorstel appel leert aan de gevoelens, welke bij hel gehele Duitse voik van dc Rijn tot de Weichsel sterk leven, nl. dat hot gespleten vaderland weer zal herrijzen tot een krach tige eenheid. Maar het ongelukkige bij der gelijke suggesties van communis tische zijde is, dat er tussen hen en de Westerse democratie een Babylonische spraakverwarring heerst over begrippen als geheim, vrijheid, democratie en volks invloed. In Moskou verstaat men onder deze aanduidingen iets wat lijn recht staat tegenover hetgeen het Westen met deze wóórden be doelt. De jongste verkiezingen in Oost-Duitsland waren volgens Grotewohl vrijer, geheimer en democratischer dan ooit bij ver kiezingen in het Westen het ge val was. Toch mochten bij deze verkie zingen alleen de communisten propaganda maken, mochten zij alleen een officiële candidatenlijst indienen en was de regeling in de stembureaux zo, dat iedereen kon constateren, wanneer afwij kend van deze officiële lijst werd gestemd. Daarnaast welen de Oost-Duitse communisten, dat wanneer er ook in Oost-Duitsland werkelijk democratisch werd gestemd, hun partij mot een overweldigende meerderheid van hot politieke toneel zou verdwijnen. Verbijsterend is ook nu Grote wohl te horen beweren, dat het afwijzend antwoord van Adenau er hem niet verbaasde, want deze kanselier noemde hij de volks verrader van Bonn, wiens poli tiek uitsluitend afgestemd is op de belangen van Amerika. De werkelijkheid is echter, dat Grotewohl zelf niet anders is, dan de collaborateur van de Rus sische bezettingsmacht en blin delings de instructies uitvoert van Moskou. Eén wenk van Stain, en Gro tewohl bestaat politiek niet meer. Wanneer hij het waagde een tien de van de critiek uit te oefenen op Moskou, van hetgeen Adenau er durft te zeggen tegen Washing ton, dan zat hij onmiddellijk in een concentratiekamp. Toch blijkt opnieuw, dat een groot deel van het Duitse volk, dat overigens van het communis me niets moet hebben, bereid is op het zoet gefluit van de com munistische vogelaar in te gaan, onder het motief, dat men nooit kan weten, of hij toch niet streeft naar een groot-Duitsland. Dat zulks in dit geval alleen een communistisch Duitsland zal zijn, dringt bij velen nog niet door. De tweede sensatie vorige week was de verrassende mededeling Woensdagavond van de Engelse Minister-president, dat in Enge land op 25 October nieuwe en algemene verkiezingen worden gehouden. Ook deze mededeling heeft heel wat deining in de Europese poli tiek veroorzaakt. Belangrijk was echter vorige week, door de verstrekkende be slissingen, welke in de conferen tiezaal van Ottawa zijn gevallen t.a.v. de Noord-Atlantische orga nisatie, hoewel het begrip „Noord- Atlantic" aanmerkelijk is uitge breid. nu ook besloten is, dat Turkije' en Griekenland in deze organisatie worden opgenomen. Hoe belangrijk deze uitbreiding ook is, uit een militair oogpunt, want daardoor wordt nu ook dc zo kwetsbare en strategisch Z.O. flank van Europa gedekt, toch zijn o.i. nog veel belangrijker de beslissingen, welke daar deze week zijn genomen t.a.v. de fi nanciële en economische sanerin gen in Europa en de erkenning, dat alleen op deze gezonde basis een krachtig militair defensie apparaat is op te bouwen. Dit is vooral voor West-Europa van enorme betekenis. De beslissingen, hier genomen zijn nog niet gepubliceerd, maar dat hier belangrijke dingen ach ter de schermen zijn afgedaan, is uit verschillende, redevoeringen wel duidelijk geworden. Zo sprak minister Acheson daarover vorige week voor de radio, zijn Engelse collega Morri son hield 'n rede voor de Engcls- Canadese club in Ottawa, minis ter Stikker hield daarover een belangrijke persconferentie cn minister Lieftinck deed hier ver heugende "mededelingen, toen hij dezer dagen op Schiphol uit het vliegtuig stapte, dat hem van Ottawa naar ons land terug bracht. Al deze vier staatslieden deel den mede, dat zij tot de overtui ging waren gekomen, dat het Atlantic Pact niet. heporkt moet blijven tot de militaire- organisa tie, hoewel deze met spoed moet worden aangepakt, maar dat ook een sterk economisch en sociaal afweerfront moet gevormd wor den tegen de communistische bedreiging. De Amerikaanse minister zoide dit heel duidelijk, toen hij ver klaarde, dat de Atlantische orga nisatie zich aan een gevaarlijk verzuim zou schuldig maken,' als zij zich alleen tevreden stelde met een zo hoog mogelijke opvoe ring van do militaire verdediging want deze zou nooit voldoende kunnen zijn, om de geweldige be dreiging, welke ons allen boven het hoofd hangt, afdoende het hoofd te bieden. Dat op dit ook voor ons allen belangrijke terrein,.vorige weekin Ottawa gunstige beslissingen zijn genomen, bleek ook wel uit de ten dele optimistische verklarin gen van minister Lieftinck Vrij dagmorgen j.l., toen h;j zcide, in Ottawa veel begrip te hebben gevonden, voor de speciale finan ciële en economische moeilijkhe den waarin ons land verkeert. Het is begrijpelijk, dat men over deze maatregelen, om de bewapening van West-Europa, ook in deze landen financieel-en economisch mogelijk te maken, niet te veel in het openbaar spreekt, want hier ligt een ter rein vol voetangels en klemmen. Maar het is van grote beteke nis, dat men in Amerika blijk baar overtuigd is geworden, dat men de zuigkracht van het com munisme op zwakke en arme lan den niet mag onderschatten, wijl deze even sterk is ais op. zwakke en arme individuen. Van belang is ook, dat blijk baar in Ottawa ernstig gesproken is over de noodzaak, dat er bij de vrije democratische volken wat meer eenheid komt. Engeland, dat op dit gebied tot nu loe weinig toeschietelijk was en vóór alles vasthield aan de Engelse souvereinitcit, schijnt in Ottawa enigszins bekeerd te zijn. In zijn rede in Ottawa gewaag de Morrison althans van een At lantische gemeenschap met een gemeenschappelijk burgerschap, zonder belemmering'van handels- on reizigersverkeer. En de Franse minister Schu- man heeft dezer dagen zelfs een plan onthuld voor de vorming van een Atlantisch departement voor de buitenlandse politiek, waarin deze politiek van alle aangesloten landen gecoördineerd zal worden. Dit alles klinkt nog als toe komstmuziek, maar het kan niet weersproken worden, dat wij op dit gebied het laatste jaar vorde ringen hebben gemaakt en dat deze eenheid dringend nodig wordt. Het valt niet te ontkennen, dat het communisme uiterlijk zich voordoet als een eenheid, welke weet wat zij wil en dat de demo cratische wereld daartegenover vaak een chaotisch, verdeelde en besluiteloze indruk maakt. Dat dreigt velen, die overigens niets van het cómmumsme willen wéten, dikwijls met moedeloos heid. Daarom is het van zo grote betekenis, dat blijkbaar in Otta wa voor de verdediging van West-Europa tegen de communis tische bedreiging, ook over an dere belangrijke mogelijkheden is gesproken, dan die op zuiver mili tair terrein liggen. Alnati 30 te Buenos Aires verw. Bonaire 29 Paramaribo verw.; Cottica 29 te Amsterdam verw. v. Georgetown; Groote Beer 23 Sydney verw.; Indrapoere 5 Oct. Tj.Pri'ok verw,; Nieuw Amster dam 22 te New Yotk verw.; Noor- dam vertr. 22 v. New York', Oranje 22 v. Singapore-Belautan; Oranjestad 30 te Christobal verw. Rijndam 24 te New York vérw.; Vèendam 25 te R'dam verw. Vo- lendam 28 te R'dam verw.; Wil lemstad 28 te A'dam verw.; Zui derkruis 27 Wellington verw.; Altair 22 v. Rio de Janeiro-Vito- ria; Averdijk 20 v. R'dam te New YorkIlédsilia 22 v. Petto te Callao verw. Hydra p. 21 Dover- Antwerpen; Loosdrecht 22 van Aden: Mariekerk 21 te Genua; Overijssel 20 te Melbourne; Poly- dorus 19 v. Penang-Ptswetten- ham; Prins Alexander 18 v. Mon- trcal-R'dam: Prins Frederick Hen drik 18 v. Chicago-R'damKeto- sono 21 n.m. v. Marseille; Meer kerk 21 v. Zanzibar-Ptamelia; Laertes 22 Portswettenham verw. Rondo 22 Genua verw. TOGO KLOPTE HHYC IN FINALE HOCKEYDAC In de finale van de hockeydag heren heeft Togo in het Wagener stadion te Amstelveen H.H.Y.C. met 43 geslagen. In 't B-tour- nooi won Hurley de finale van Doetinchem met 30.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 7