Defensiebeleid is gericht op de inschakeling van eiqen industrie Voor dienstplichtige komt de beroepsmilitair Toestand Koning George momenteel bevredigend DAGBLAD VOOR Vermageren tot de dood Vorstelijk initiatief Geallieerden achten Kaesong ongeschikt voor besprekingen Ontploffing Indonesië over de Troonrede EN OMGEVING Britten in Perzië worden uitgewezen Drie zwaargewonden bij auto-onqeluk Zoon doodde beschonken vader 'Roden willen deze plaats handhaven Minder schoolgeld voor het grote gezin Weer een Poolse zeeman mishandeld Been afgerukt in dorsmachine in oartiiaefoouw Stemming van intense bezorgdheid Spaans klooster door brand verwoest Nog eens: de fooien In een zeilboot naar Curasao Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.——; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EE/T Buiten God is 't nergens veilig. (V ondel) VAN HEDEN Pagina 1 Dinsdag 25 September 1951 46e Jaargang No. 12281 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59. lel, 4243. Grote Noord 77, tel 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 WAARLIJK EEN vorstelijk ini tiatief mag genoemd worden, het denkbeeld, dat onze Koningin in een brief aan president Truman van de Verenigde Staten van Noord-Amerika heeft ontvouwd, om een grootscheepse actie op touw te zetten ten behoeve van de vluchtelingen en van huis en haard verdrevenen. Het is niet de eerste maal, dat de Koningin van het Lage Land aan de zee een indrukwekkend initiatief neemt. Wij denken aan de geste van H.M. Koningin Wil- helmina, ten opzichte van presi dent Kruger, aan het aanbod van „goede diensten", in 1939 te zamen met de Koning van België gedaan, toen het nog tijd was, om het uit breken van de nieuwe wereld oorlog te voorkomen, e.d. Met het opperen van dit denk beeld bleef Koningin Juliana dus in de lijn van het Huis van Oranje en van de grote traditie der Nederlandse gastvrijheid en hulpvaardigheid. In de historie van de mensheid spraken en spre ken dergelijke boodschappen de taal van het hart en dat alleen al is in een tijd vol materialisme en economisch-politieke overspan ning een heerlijk teken. Allerlei overwegingen van bij komstige aard en de kans, dat een deel van de mensheid ook hier weer zijn zin voor naastenliefde en barmhartigheid zou laten ver duisteren, door gevoelens van ver bittering en haat, om wat voor heen is gebeurd, schakelt de Ko ninklijke brief aanstonds uit, door voorop te stellen, dat de oorzaken van deze onrustbarende situatie buiten beschouwing moe ten worden gelaten. Er moet geholpen worden. Wel iswaar, omdat de huidige toestand van millioenen vluchtelingen en ontheemden inderdaad vele poli tieke gevaren in zich bergt, maar meer nog, omdat dit dringende en nijpende probleem van de sociale kant moet worden bekeken. En dan, zoals de Koningin duidelijk benadrukt „in een christelijke geest van onderlinge verantwoor delijkheid en liefde". Deze mensen moeten worden verlost van him gevoel van on vrede en mislukking, zij moeten hun onafhankelijkheid en zelf respect herkrijgen, zij moeten in Ier ,„.a verantwoordelijkheid te dragen *ljg het economisch leven worden o] genomen, om in staat te zij n op- n, de voor degenen, die van hen afhan kelijk zijn. Zij worden, in algemene zin, thans beschermd door de maatre gelen. welke de V.N. hebben ge nomen, thans onder leiding van een Hoge Commissaris voor het Vluchtelingenvraagstuk, de Ne derlander dr. van Heuven Goed hart Dit is een organisatie voor een vraagstuk, maar het accent moet meer gelegd wor den op de mensen. Dat is de zin van de boodschap van onze Koningin aan president Truman. Er is nu geen waarborg, dat de vluchtelingen uitgezonderd op dit moment die van Arabië en Korea en dan nog maar gedeelte lijk en te ambtelijk in de juiste zin en op de juiste wijze ook de stoffelijke steun krijgen, welke zij hard nodig hebben. En er be staat „geen zekerheid, dat de noodzakelijke maatregelen worden genomen, om het mogelijk te ma ken, dat die vluchtelingen, die men niet in andere landen kan herplaatsen, in het land waar zij thans verblijven, geassimileerd worden", m.a.w. zij moeten in de samenleving worden opgeno men. Inderdaad kunnen, zoals de Ko ningin schrijft, „politieke kwes- tie's op de gevaarlijkste wijze worden toegespitst door de on tevredenheid en de onrust van millioenen, die talrijk genoeg zijn, om een groot land te bevolken". Het gaat hier om „een zieke plek in het lichaam der mensheid", die moet worden uitgesneden. Zeer terecht wijst Koningin Juliana in haar beroep op de pre sident, om hier een initiatief te nemen voor een nieuwe aanpak, op de practische toepassing, welke wordt gevraagd, van de funda mentele rechten van de mens, af gekondigd door de Ver. Naties, en die tot een levende werkelijkheid" moeten worden. Duidelijk kiest H.M. stelling tegen de opvatting, welke deze aangelegenheid van een te mate rialistische kant beschouwt: de in nood verkerenden moeten bezien worden met de ogen van de maatschappelijke werker en niet vooreerst om hun waarde als ar beidsfactor. Het is waarlijk niet voor de eerste maal, dat de aan dacht gevraagd wordt, voor het meedogenloze en harde standpunt, dat zij, die niet kunnen werken, als een last worden beschouwd! Het Koninklijk woord wijst die hardheid onverbiddelijk af, als het zegt: „Wij mogen niet over het hoofd zien, dat er ouden van dagen zijn en zieken, gebrekkigen on kinderen". Het voortbestaan van die toestand en het voortdu ren van het gevaar, dat gezinnen zijn en worden uiteengerukt, doen de betrokkenen de wereld aanzien als aan hun vijandig en „allen leerden wij de les, hoe zeer ver bitterde mensen geneigd zijn, to talitaire levensbeschouwingen aan te hangen". Het gaat hier niet alleen om een Politiek belang. De eerste reactie uit Amerika, van het gezagheb bende dagblad „New York Times" wijst er terecht op, dat het gaat om „een sociale aanpak, en daar toe pogingen te doen, zijn wij al dus het blad, „verschuldigd aan cms zelf en ons erfdeel". Wat er moet gebeuren, zo meent de „N.Y.T.", vindt men aangewezen in de woorden van een „fijngevoelige Koningin". Van een christelijke Vorstin, voe gen wij daaraan toe. Moge haar koninklijk, Nederlands gebaar de gevolgen hebben, diehet ver dient. Op Nederland kan gerekend worden! Aan de Memorie van Toelichting op de begroting van Oorlog valt te ontlenen dat in de oorspronkelijke opzet van de defensie-opboi. geen wijziging is gebracht. Duidelijk blijkt er uit dat het 't streven van de regering zal zijn, de Neder landse industrie op de allereerste plaats bij haar defensiebeleid in te schakelen ais de hoofdbron waaruit voor de drie onder delen van de strijdkrachter het materieel dient te vloeien. Pas op de tweede plaats komen de buitenlandse en de Amerikaanse industrie. Het defensieplan behelst de op bouw van zee-, land- en lucht macht gedurende de jaren 1951 tot en met '54. De uitgaven zullen zoveel mogelijk over deze jaren worden gespreid. Voor wat betreft de besteding der eigen begrotingsfondsen heeft ons land zich verplicht tot aan schaffing van alle militaire ver- bruiksgoederen, een deel van de voertuigen, een deel van de ver bindingsmiddelen, alle medische goederen, alle intendancegoederen w.o. kleding, schoeisel en voe dingsmiddelen, een deel van de vliegtuigen, de in het vlootplan geprojecteerde oorlogsschepen, alle bouwwerken, als kazematten, magazijnen en strategische voor zieningen van bouwkundige aard alsmede de vliegvelden met op stallen. De in deze laatste opsom ming vermelde goederen vormen een zeer belangrijk deel van de binnen het 6 milliard-plafond val lende defensie-uitgaven. Hiernaast staan bepaalde pro jecten, die onder de naam van „infrastructuur" door de gezamen lijke N.A.T.O.-partners worden TENZIJ ZE TEKENEN TEHERAN, 24 Sept. (A.P.). Een Perzische regeringspersoon lijkheid heeft meegedeeld, dat de minstens 30 Britse technici bin nen een week of tien dagen uit Abadan zullen worden gezet ten zij zij met de nationale Perzische Petroleummaatschapij individuele arbeidscontracten sluiten. GRATIE VERLEEND 's-GRAVENHAGE. Bij K.B. is gratie verleend aan J. Alssema tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van de Groningse Ka mer van het Bijzondere Gerechts hof te Leeuwarden. De doodstraf is veranderd in levenslange ge vangenisstraf. Alssema was ter dood veroor deeld omdat hij in bezettingstijd in de provincie Groningen als handlanger van de S.D. was op getreden en deel had genomen aan talrijke arrestaties en huis zoekingen. IJDELHEID LEIDDE TOT DE DOOD DETROIT, (A.P.). Een van de rijkste vrouwen van Amerika, mevr. Marian Peck Miles, is op 44-jarige leef tijd overleden. De oorzaak van haar dood is volgens haar doktoren een te streng dieet. Ondanks de waarschuwin gen van haar dokters pro beerde zij door een streng diëet steeds meer af te val len, waardoor zij aan ern stige bloedarmoede ging lij den. Soms leefde zij uitslui tend op koffie. Nadat men haar 58 dagen zuurstof had toegediend, is zij tenslotte in haar huis met 31 kamers in een voorstad van Detroit gestorven. ten uitvoer gelegd, als vliegvelden voor gemeenschappelijk gebruik, verbindingen, hoofdkwartieren enz. De minister wil tentoonstellin gen organiseren van die produc ten, waaraan het militaire appa raat behoefte heeft. Slechts bij dringende noodzaak zal worden afgeweken van het beginsel van openbare of onder handse aanbesteding bij de wijze van onderbrenging van opdrach ten aan industrie en bouwnijver heid. In de drie onderdelen van de strijdkrachten zal worden ge streefd naar gelijkheid van rechtspositie van hen die al of NEDERLANDER GEDOOD TE BALIK PAPAN Twee anderen gewond 's-GRAVENHAGE. Bij een geval van amok te Balik Papan werd Zaterdag de Nederlandse employé van de B.P.M., A. M. G. Staf, gedood, terwijl de Neder landers L. van Wagtendonk en W. de Weyer gewond werden. De toestand van de heer van Wag tendonk is ernstig. niet vrijwillig daarvan deel uit maken, zonder dat dit nochtans tot gelijkschakeling zal leiden. Bij de personele opbouw van de strijdkrachten wordt het zwaartepunt verschoven van dienstplichtige- naar beroepsmili tair. Het vrouwelijk hulpkorps zal belangrij'k worden uitgebreid. De militaire uitgaven ten be hoeve van Nieuw Guinea konden nog niet in hun totaliteit zuiyer worden geraamd. 's-HERTOGENBOSCH. Op de rijksweg ZaltbommelHedel zijn gisternacht door tot nu toe onverklaarbare oorzaak twee kleine personenauto's met elkaar in botsing gekomen. Beide wa gens werden totaal ingedrukt. Drie der inzittenden werden zwaar gewond, met name mevr. Balser uit Roermond en haar 14-jarig dochtertje alsmede de heer Oosthoek uit Rotterdam. De andere inzittenden, de heer Balser en mej. v. Maurik uit Den Haag, werden licht gewond. 's-HERTOGENBOSCH. Toen in het dorpje Middelrode onder de gemeente Berlicum gisternacht zekere A. van D., vader van vijf kinderen, in beschonken toestand thuis kwam, ontstond, zoals reeds meermalen was voorgevallen, een ernstige twist. De oudste zoon van 17 jaar pakte plotseling een broodmes en stiet zijn vader daarmee in de rug. Déze is vrijwel onmiddellijk aan de bekomen verwondingen bezweken. De rijkspolitie heeft de dader naar den Bosch over gebracht. TOKIO (A.P.). Geallieerde verbindingsofficieren zijn gisteren naar Kaesong gegaan en hebben de communisten medegedeeld, dat de stad niet geschikt is om er de wapenstilstandsonderhan delingen te heropenen, omdat de neutrale zone van Kaesong slechts enkele minuten verwijderd is van de belangrijkste militr' 3 bevoorradingslinie in de Rode achterzone, omdat er partisanen opereren en omdat in de omgeving geregeld oefe ning plaats hebben Er is niets bekend over de reactie van de communisten. De verbindingsofficieren zullen vandaag te tien uur plaatselijke tijd (2 uur Ned. tijd) opnieuw bijeenkomen. Tijdens de bijeenkomst over handigde de Uno-delegatie de communisten een memorandum, waarin de redenen worden ge noemd, waarom Kaesong onge schikt zou zijn als plaats van onderhandeling. Zes uur na de bijeenkomst heb ben de communisten hunnerzijds een memorandum aan de geal lieerden gezonden, waarvan de inhoud nog niet is bekend ge maakt. Generaal James van Fleet, de commandant van de geallieerde troepen in Korea, heeft meege deeld, dat het achtste leger sinds 18 Augustus in Korea 58.000 com munistische soldaten heeft gedood of gewond. De generaal deelde verder mee, dat er in dezelfde periode 2800 communisten waren gevangen ge nomen. De communisten leden de mees te verliezen, nadat zij op 23 Aug. een eind aan de wapenstilstands onderhandelingen hadden ge maakt. De geallieerde verliezen in de betrokken periode waren betrek kelijk gering. Reuter. Hedenmorgen is de inhoud van het Rode memoran dum bekend geworden. De Noordelijken zeggen in hun boodschap, dat zij op de afge sproken bijeenkomst, welke he den plaats vindt, zullen spreken over het tijdstip „en slechts hier over voor het hervatten van de wapenstilstandsbesprekingen te Kaesong". Verder wordt gezegd, dat het vraagstuk betreffende het hand haven van de neutraliteit van het gebied van Kaesong moet worden behandeld dgor de instantie, die op de eerste bijeenkomst na het hervatten van de wapenstilstands besprekingen moet worden opge richt. Over can koord van 1,5 cm dik stak de veertigjarige Fransman Charles Elleano, de Theems over, met alleen de hulp van een lange staaf om zijn evenwicht te bewaren. Elleano op de kabel boven de Theems. Op de achtergrond de Big Ben en de parlementsgebouwen. DRONKEN MAN SLAAGS MET POLITIE ROTTERDAM. Een dronken man, de 28-jarige H. B., die na dat hij door twee agenten uit een café was gehaald, met hen op straat de strijd aanbond, bemach tigde de gummistok van een der agenten en sloeg daarmee de andere. Toen B. met vechten niet ophield, schoot een der agenten hem in het linkerbovenbeen. B. moest in het Zuiderziekenhuis worden opgenomen. De agent heeft door de slagen met de gum mistok vermoedelijk een hersen schudding opgelopen. Hij moest in het ziekenhuis worden behan deld. BEN IK 'N LEVEND LIJK? Gertrude Feller, een 22- jarig Zwitsers meisje, viel flauw, toen zij, bijkomende van een auto-ongeval te Li- vorno, ontdekte, dat zij zich in een lijkwagen bevond. De lijkwagen, die van een be grafenis terugkeerde, was toevallig het eerste voertuig, dat langs de plaats van het ongeval kwam, en werd ge bruikt voor het vervoer naar het ziekenhuis. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zegt in zijn Memorie van Toelichting op de begroting van zijn departe ment, dat hij de indiening zal be vorderen van een wetsvoorstel dat voor de grote gezinnen ver lichting zal brengen inzake het schoolgeld voor het lager onder wijs. Bovendien hoopt de minister in het komende jaar enige steun te kunnen geven aan het werk van de vormingsinstituten voor het arbeidende meisje. DOOR COMMUNISTISCHE COLLEGA'S STOCKHOLM (A.P). Een kok van het Poolse schip „Wie- lum" is door de communistische bemanning hevig afgeranseld we gens „ongehoorzaamheid" Hij had het schip tijdelijk verlaten om zijn zieke vrouw te bezoeken. Zweedse douaneambtenaren von den hem opgesloten in een hut. Zij achtten medische behandeling aan land noodzakelijk. Voor het schip vertrok sprong ook nog een 18-jarige scheepsjongen aan land. Beiden hebben politiek asyl ge vraagd. SLACHTOFFER OVERLEDEN 's-HERTOGENBOSCH. Te Tuijl bij Zaltbommel is de 16- jarige J. van Riemsdijk bij het dorsen tussen de draaiende delen van een dorsmachine terecht ge komen. Hem werd een der benen afgerukt. Het slachtoffer is aan de gevolgen overleden. 5 DODEN, 38 GEWONDEN ROME. Bij een ontploffing in het gebouw van de plaatselijke communistische partij te Fermig- nano zijn vijf personen om het leven gekomen en 38 gewond, van wie tien ernstig. In het kader van de campagne voor de „Unita" werd een feest avond gegeven. Ongeveer hon derd personen dansten op het dak van het gebouw. Ooggetui gen verklaarden, dat de ontplof fing zich voordeed, toen de feest vreugde haar hoogtepunt be reikte. Het dak stortte in, waar door de meeste aanwezigen onder het puin begraven werden. LONDEN (Ass. Press). In een bulletin, dat gisteravond bij het Buckingham Palace opgehangen is, wordt gezegd, dat de krachten van koning George. VI in de loop van de dag zijn toegenomen. De geneesheren houden echter onafgebroken de wacht aan het bid va de koning. Volgens berichten uit hofkringen zijn zij op het ogenblik tevreden, maar er heerst een stemming van intense bezorgdheid. De koningin-moeder, koningin Mary, heeft in de namiddag in het paleis een kort bezoek ge bracht. 's Avonds kwamen prin ses Elizabeth en haar echtgenoot, de hertog van Edinburgh, per auto van Clarence House. De hertog van Windsor heeft zich gisteren van Parijs naar Londen gehaast in verband met de operatie van zijn broeder. Churchill, Attlee en de liberale partijleider Clement Davies heb ben de volgende gemeenschappe lijke boodschap aan koningin Elizabeth gezonden: Mevrouw, in deze ogenblikken van bezorgdheid willen wij nede- SCHIETENDE TANKS Aan het einde van een grote tankslag welke drie dagen duurde, hebben tankcolonnes van de Verenigde strijd krachten belang rijke heuvelposities ten Zuid-Oosten van Koemsong aan het centrale front van Korea bezet. Twee Amerikaanse tanks bestoken de Noordelijke strijd krachten die hevige tegenstand boden. DJAKARTA. In een radio- commentaar van het Indonesische ministerie van Voorlichting over de Troonrede, wordt het verheu gend genoemd, dat daaruit blijkt, dat Nederland principieel de uit nodiging om de overeenkomsten van de R.T.C. te herzien, kan aanvaarden. De commentator vervolgde, dat helaas echter de conclusie moet worden getrokken, dat aan Ne derlandse zijde geen reële wil be staat om het Unieverband zo spoedig mogelijk te annuleren. Sprekende over de paragraaf betreffende Irian in de Troonrede zei de commentator o.a., dat de Nederlandse regering er rekening mee dient te houden, dat „haar hardnekkige standpunt ten aan zien van Irian, de Nederlands- Indonesische betrekkingen in minder goede zin kan beïnvloe den". VERBETERING VAN HET FRUITSORTIMENT 's-GRAVENHAGE. De zorg voor de kwaliteit van onze fruit producten is noodzakelijk voor de verbetering van de economische positie van de Nederlandse fruit teelt. In verband hiermee, zal de heer ir. B. K. Bartelds, rijkstuin- bouwconsulent te Utrecht, in een radiolezing op 1 October des avond van 19.4520.00 uur over Hilversum I, de aandacht vestigen op de verbetering van het fruit- assortiment. Bootje vermist DEN HAAG. Radio-Boulogne heeft de schepen in het Kanaal verzocht uit te zien naar een open bootje, dat Zaterdag met een jonge man aan boord uit Bou logne naar Folkestone is vertrok ken en waarover sindsdien niets meer is vernomen. MADRID. Het 16e eeuwse (Benedictijnerklooster 4e Sarria in de Spaanse provincie Lugo, dat bekend is om zijn likeuren, is door brand verwoest. De uiterst waardevolle bibliotheek ging ver loren en een monnik is in de vlammen omgekomen en twee Êersonen zijn ernstig gewond, ie 18e eeuwse kerk bleef in tact. rig Uwe Majesteit verzekeren, dat onze gedachten met U en de Prin sessen zijn. Wij bidden ernstig, dat Zijne Majesteit de Koning weer spoedig geheel hersteld zal zijn". De koningin heeft hiervoor haar dank betuigd. AUTOBESTUURDER GEZOCHT Die motorrijder aanreed UTRECHT. Op de nieuwe rijksweg te Driebergen is een mo torrijder aangereden door een auto komende uit de richting Maarn. De motorrijder werd zwaar gewond. De autobestuurder reed door. De auto moet aan de voorzijde beschadigd zijn. De Rijkspolitie te Driebergen ver zoekt te worden bekend gemaakt met de identiteit van de bestuur der van de bedoelde auto. Tele foon K 3438—8628. Tijdens haar jongste hoofdbe stuursvergadering heeft de Ka tholieke bond van Horecaf-geëm- ployeerden „St. Antonius'de maatregel om voor het gehele bedrijf het bedieningsgeld vast te stellen toegejuicht,, maar tegelijk de klacht van het publiek onder schreven, dat niet meer weet of de fooi al dan niet is inbegrepen. Men meende dat de fout schuilt in de vrijheid die de werkgever is gelaten om het bedieningsgeld al dan niet inbegrepen te verkla ren. Voorts waren er klachten omtrent het heffen van omzet belasting van de bedieningsgelden Zeer binnenkort wordt nu een uitspraak in een proefproces ver wacht. Onmiddellijk daarna zul len de bepalingen betreffende de omzetbelasting uit de regeling moeten verdwijnen. ONWELKOME PASSAGIER VOOR BOESMAN FRANKFORT. Het echtpaar Boesman is met de ballon „Henri Dunant" opgestegen van een klein vlot in een vijver in de die rentuin in Frankfort a. d. Main. Een radioreporter en een jonge dame gingen als passagiers mee. Een bewoner van de dierentuin, een chimpansee, wilde ook mee en klom in het net, maar omdat de ballon daardoor wel wat al te zwaar belast zou worden, werd hij voor de start verwijderd. Tot de avondschemering hield de bal lon een race met een tweehon derdtal auto's op de grond. Toen maakten de Boesmans een lan ding in de boomtoppen van een bos bij Wetzlar. De heer E. W. Lamberti uit Valkenburg is op 7 Augustus j.l. met drie tochtgenoten met de kruiser „Anna Elisabeth" voor een zeiltocht naar Curacao uit IJmuiden vertrokken. Het gezel schap is Zondag, zonder tussen havens te hebben aangedaan, na een tocht van 47 dagen in Wil lemstad aangekomen. De kruiser is 11,40 meter lang, 3,20 meter breed, heeft een diep gang van 1,65 meter en een wa terverplaatsing van 10 ton. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1