Nieuw Vandaag valt beslissing: oorlog of capitulatie in Perzië Westelijke Grote Drie willen Italiaans vredesverdrag herzien Beroep Attlee op Truman, conferentie met Churchill „Enige bezorgdheid" over toestand koning George Vroom" echtpaar lichtte drie jaar lang offerblokken DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Weer dreigt ramp rond Perzië1 s olie Winkel sluiting Opheffing van beperkingen en tenachterstellingen stadseditie NHD] Mossadeq dreigt installaties op te blazen Vlootmanoeuvres in de Perzische Golf Machinist werd door kraan vermorzeld Telegram van Z. H. de Paus Rusland is er tegen Penibele vragen van Vorrink Drie millioen wordt eindltotaal „Haakln" Poging tot moord in Arnhem Inkomen van 70.000 francs per week Abonnementsprijs i 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-taricl per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EFIT Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 27 September 1951 46e Jaargang No. 12283 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 HET IDEAAL van een winkel is niet, om gesloten te zijn zo ongeveer luidde eens het histo risch geworden woord van het socialistische Tweede Kamerlid Schaper. Maar sociale omstan digheden, ook van andere groe pen dan de handeldrijvende mid denstand zelf, hebben het al eerder wenselijk gemaakt, ten aanzien van de uren van open stelling en sluiting van winkels e.d. van overheidswege regelend op te treden. Toen de eerste algemene Win kelsluitingswet eindelijk tot stand kwam, was het, op de dag af vijfentwintig jaar geleden, dat „de eerste steen" voor deze wet gelegd werd. Het ging en gaat bij ons nu eenmaal zeer gelei delijk, degelijk en zo perfect mo gelijk.... Wéér zijn thans twin tig jaar voorbij, en na een lang durige voorbereiding is een nieuwe wet van „de parlemen taire pers" gekomen, waarin ge registreerd is datgene, wat in de loop der jaren in het maatschap pelijk leven en aan „jurispreden- ties" op dit terrein is gegroeid. En daarbij ging het ook nu om het afwegen van verschillen de soms tegenstrijdige belangen, waarvan het ideaal toch eigen lijk is, dat het bedrijfsleven op de duur zelf de regelen en be palingen ervan zal kunnen ma ken in de sfeer van een gezond- gegroeide publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. In een korte samenvatting komt de inhoud van de nieuwe wet er op neer, dat er als begin sel een algemene sluiting op Zondag bestaat, met de van vroe ger bekende uitzonderingen. Een winkel is dicht vóór vijf uur des morgens, en na zes uur des avonds. Overigens zijn er natuur lijk de bekende uitzonderingen voor bijzondere dagen, als Sint Nicolaas e.d. Verder is er de kwestie van de sigaar en het. gebakken visje! D.w.z. de Kamer ging niet accoord met de voor gestelde regeling, dat met name de sigarenwinkels algemeen in aanmerking zouden komen voor openstelling tot 7 uur. Dit .voor recht kan nu, te bepalen bij Al gemene Maatregel van Bestuur, ook te beurt vallen aan andere winkels, waarbij de viswinkels met name werden genoemd. Er waren voorts twee bijzon dere zaken, nl. de koopavond en de halve-dag-sluiting. Die koop avond, tot tien uur, wilde de minister, prof. dr. Albregts, dwingend stellen op Donderdag. Daar waren veel bezwaren te gen. Er komt nu een koopavond, in elk geval maar op welke dat dat zal zijn, moet de gemeente raad bepalen, mits het maar niet op Zaterdag is, want dat mag niet. De gemeenteraad krijgt nog meer te bepalen. De Tweede Ka mer „schreeuwde" a.h.w. haar enthousiasme voor de „gemeen telijke autonomie" uit. hetgeen, naar wij vurig hopen, ook bu andere, eerlang te behandelen wetsontwerpen, het geval zal zijn!En, de belangrijke taak welke hier aan de gemeen teraden wordt opgelegd, moge in het bijzonder ook voor de handeldrijvende middenstand een spoorslag zijn, om zijn apa thie tegenover de politiek in het algemeen, en tegen gemeen tepolitiek in het bijzonder, af te leggen! Het blijkt nu immers, dat deze edelachtbare colleges de bevoegdheid krijgen, om te beslissen over enige directe be langen van de middenstand, al zijn hier zeker niet enkel speci fieke middenstandsbelangen in het geding en al moeten ook an dere overwegingen de politieke belangstelling, van alle groepen en standen, in de goede richting stuwen. De bedoelde belangrijke be voegdheid van de gemeenteraad betreft de vrije halve dag. Daar is heel wat over te doen geweest. Het is nu zo geworden, dat de gemeenteraad die halve-dagslui- ting, d.i. de vrije halve dag voor het personeel, kan vaststellen op Maandag morgen, of op Maan dag-, Dinsdag- of Woensdag middag. Vanzelfsprekend zal met de vaststelling van deze dag verband houden de keuze van de z.g. koopavond. Dan is er nog de mogelijkheid, om de Zaterdagmid dag aan te wijzen als vrije halve dag! De lezer, die hier terecht grote ogen zal opzetten, kunnen wij al dadelijk gerust stellen. Het gaat hier maar om een zeer be perkte mogelijkheid; de Zaterdag mag n.l. alleen in aanmerking komen voor winkels, die „uitslui tend of in hoofdzaak" waren ver kopen, bestemd voor gebruik of verbruik in een beroep of bedrijf. Men heeft in dit verband behang selpapier o.a. genoemd! Weer ontmoeten wij in de wet de bevoegdheid van de gemeen teraad in de roerende zorg van de overheid voor de vacantie van de winkelier! Dat hoort niet in deze wet thuis, zei mr. Bachg van de K.V.P., maar dat moet gere geld worden in het Werktijden besluit. Maar dat geldt dan toch maar alleen voor het personeel en daar is dus al voor gezorgd. Blijkbaar de ervaring heeft het geleerd! moet ook de winke lier-zelf beschermd worden, o.a. tegen een gebrek aan saamhorig heidsgevoel onder de collega's en dus kan de gemeenteraad bepa len, dat groepen winkels gedu rende twaalf dagen of gedurende tweemaal zes dagen, gesloten moeten zijn, maar dat mag dan niet gelden voor alle winkels van eenzelfde soort tegelijk. Nog is er de markt- en straat handel. Hij mag verkopen tot ze ven uur. Des Zondags mag deze LONDEN. Opnieuw heeft de Perzische oliekwestie een ernstige wending genomen, en ditmaal schijnt de situatie hachelijker dan ooit. De Britse ambassadeur in Teheran, Sir Francis Shepherd, diende gistermorgen een in krachtige bewoor dingen gesteld protest in tegen het Perzische bevel tot uitwij zing het laatste Britse oliepersoneel uit Abadan. Gister middag werd bekend, dat premier Attlee in een persoonlijke boodschap aan president Truman diens steun in het geschil had verzocht en zeer duidelijk te kennen had gegeven, dat Engeland vastbesloten is, in Abadan te blijven. van het garnizoen en de posten aan de grens met Irak. Te Washington heeft Acheson gisteren de toestand kritiek ge noemd op een persconferentie, die hij hield tijdens een onderbre king in besprekingen met de Brit se ambassadeur Sir Oliver Franks. De Britse ambassaderaad Geor ge Middleton is uit Teheran naar Londen teruggeroepen voor nader overleg. Vandaag, Donderdag, zal het Britse kabinet, naar verwacht wordt, een definitieve keuze doen tussen het volledig verlies van zijn Perzische olie-industrie of het gebruik van troepen tot het behoud ervan. De leider van de oppositie, Win ston Churchill, heeft in allerijl schikkingen getroffen voor een bespreking die hij vandaag na de kabinetszitting met Attlee zal hebben. Hij is sterk gekant tegen een Britse terugtocht uit Perzië en heeft verzocht het parlement bijeen te roepen om daarover te debatteren. Inmiddels meldt A.P. uit Bas rah, dat volgens zeer betrouwbare zegslieden Britse vlooteenheden, bestaande uit 15 torpedobootja- gers, kruisers en hulpschepen vol gende week manoeuvres zullen beginnen in de Perzische Golf. Er is ook een driedaagse Britse luchtoefening aangekondigd in de streek tussen Basrah en de woestijn. De Perzische Veiligheidsraad is Woensdagavond onder voorzitter schap van premier Mossadeq drie uur bijeen geweest om de maat regelen te overwegen die geno men moeten worden indien Britse troepen in Perzië landen. Gene raal Arfa is naar Abadan gezon den met bevelen ter versterking FAMILIEZAAKJE De Haagse politie heeft 'n 19- jarige etaleur gearresteerd, die bij een groothandel in opdracht van zijn vader, regelmatig arm bandjes, broches en kettinkjes stal, die vader doorverkocht aan zijn broer. Deze leverde ze op zijn beurt aan zijn zwager, een 56-jarige bloemenkoopman. Deze transactie kostte de groothandel vijf tot zeshonderd gulden. Poters naar W.-Duitsland De invoercommissie van de West-Duitse regering heeft toe stemming gegeven voor de in voer van pootaardappelen uit Nederland tot een bedrag van 650.000 dollar. handel alleen na 5 uur geringe eetwaren verkopen. Is met deze bepaling de z.g. Zaterdagavond- markt van de baan? Natuurlijk niet. Alweer de gemeenteraad, kan bepalen, dat op één werkdag de markt- en straathandel mag verkopen tot tien uur des avonds. Er zijn nog enige bijzondere en algemene uitzonderingen, op het voetspoor van de tot nu toe gel dende bepalingen. Het voornaam ste hebben wij hiermede gehad. Maar een paar algemene opmer kingen houden wij toch nog in petto. De Ver. Staten zouden blij ven trachten behulpzaam te zijn, aldus Acheson, die verklaarde persoonlijk niets te weten van een telegram van de nieuwe Ameri kaanse ambassadeur in Teheran, Henderson, als zou ook Mossadeq Gisteren werd op de scheeps- bouwwerf „De Merwede" te Har- dinxveld de 48-jarige ongehuwde kraanmachinist J. Schippers op slag gedood toen een rijdende kraan, die een gewicht van drie ton kan torsen, en die in gebruik was voor het vervoer van mate riaal naar de in aanbouw zijnde „Tamar" door tot nu toe onbe kende oorzaak vooroverstortte. De machinist is blijkbaar uit zijn cabine gesprongen, want hjj werd onder het 18 ton zware gevaarte aangetroffen. Wonder boven won der werden geen andere arbeiders getroffen. om Amerika's goede diensten heb ben verzocht. Henderson bezocht Dinsdag avond, nog eer de Sjah zijn ge loofsbrieven te hebben aangebo den, premier Mossadeq. Het is zeer ongebruikelijk zulks te doen. Mossadeq zal waarschijnlijk van daag de Majlis een vertrouwens votum vragen. Uit welingelichte bron wordt A.F.P. gemeld, dat Mossadeq aan soldaten en politie heeft ver klaard, dat in geval van een lan ding van vreemde troepen alle olie-installaties in Zuid-Perzië op geblazen zullen worden. MAN DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD De 64-jarige los-arbeider T. W. uit Woerden is gistermorgen om streeks kwart over elf onder de gemeente Moordrecht door een uit Gouda komende electrische trein gegrepen en gedood. Het slachtoffer was in dienst bij een Woerdense aannemer, die werk zaamheden voor de spoorwegen uitvoert. Hij stak vlak voor een hem van achteren naderende trein de lijn over. Z. H. DE PAUS ZONDAG DRIEMAAL VOOR DE RADIO Niet minder dan drie bood schappen zal de H. Vader op Zon dag 30 September via de radio uitspreken. De deelnemers aan de Nationale Eucharistische Congres sen, welke gehouden worden voor Frankrijk te Nimes, voor Zwitser land te Einsiedeln en voor Mada gascar te Tananavira, zullen de stem van de H. Vader kunnen beluisteren. (K.N.P.). '1 wee kampioenen op de tentoonstelling van het Nederlandse Schapen- en Varkensstamboek te Alkmaar. Het is ze ook wel aan te zien! De beer is eigendom van de heer C. Borst te Heer Hugowaard, de ram van de heer Pijper te Twisk. De Drie gratiën De heer Erie' Johnson te Miami (Florida) zat op een bank op een bus te wachten. Toen kwamen er drie dames op hem af. Ze sleurden hem van de bank, smeten hem op de grond, trokken hem een van zijn schoenen uit en timmerden hem daarmee op zijn hoofd. Daarna namen ze drie dollars uit zijn zak voor elke nimf een en gingen haars weegs. (A.P.). LONDEN. „Hoewel het lang zame herstel van de koning wel iswaar ononderbroken voortduurt en er zich tot dusver nog geen complicaties hebben voorgedaan, zal er gedurende een week of tien dagen onvermijdelijk nog enige bezorgdheid blijven be staan". Aldus luidt het bul letin dat Woensdagavond door Buckingham Palace werd uitge- te WASHINGTON. In een verklaring die Woensdag Washington, Londen en Parijs is uitgegeven hebben de Weste lijke geallieerden zich bereid verklaard, een verzoek van de Italiaanse regering tot opheffing van bepaalde beperkingen en tenachterstellingen die, ofwel in de huidige omstandigheden niet langer gerechtvaardigd zijn, ofwel betrekking hebben op Italië's vermogen tot zelfverdediging, in welwillende over weging te nemen. Italië nog steeds uit de V. N. houdt. Truman zei gisteren, dat, indien de Sovjet-Unie in haar veto vol hardt, „andere wegen moeten worden gevonden om Italië in staat te stellen, een volledige en gelijkwaardige rol te spelen in het hooghouden van de beginse len der V.N." Truman en de Italiaanse pre mier de Gasperi spraken in de openlucht bij de onthulling van een viertal met zuiver goud ver gulde ruiterstandbeelden die een geschenk van het Italiaanse volk Zij bevestigden bovendien haar voornemen, alle pogingen in het werk te zullen stellen om Italië lid van de Verenigde Naties te doen worden. Zij vertrouwen dat alle ondertekenaars van het vre desverdrag bereid zullen zijn het zelfde te doen. De verklaring spreekt van een „niet te rechtvaardigen veto" dat De tweemotorige heli copter van het Bristol type 173, het eerste Engelse toestel dat met twee hefschroe- ven is uitgerust, tij dens het proefdraaien. Het toestel is voorzien van twee Alvis Leoni- des motoren van 550 pk en bestemd voor gemiddelde en korte- afstandsvluchten. Het kan 10 a 13 passagiers of ruim 1100 kg vrachtgoed vervoeren. De maximum-snelheid wordt op 225 km per uur geschat. zijn aan dat der V.S. De beelden zijn geplaatst tegenover het ge denkteken van Lincoln in Wa shington. Zonder twijfel zal Rusland zich krachtig tegen de voorgenomen herziening van het vredesverdrag verzetten. Er werd voorts een verklaring uitgegeven over besprekingen tus sen Acheson en de Gasperi waar bij de V.S. o.a. voorrang beloof den voor de uitrusting die Italië nodig heeft voor het verhogen van de productie van electriciteit en staal, terwijl een oplossing van de kwestie Triest rekening moest houden met „de wettige verlan gens van het Italiaanse volk". Italië zal volledig de plannen steunen om West-Duitsland te doen deelnemen aan de Noord- Atlantische verdediging. GEMEENTEN LENEN VOOR WONINGBOUW De gemeente Delft heeft voor de bouw van een groot aantal woningen twee millioen geleend van 'n aantal Delftse industrieën. Venray poogt een obligatie-le ning van f 200.000 bij de burge rij te plaatsen. Voor de bouw van een ambachtsschool plaatste deze gemeente elders een vaste 4 pet-lening van f 470.000. VLIEGEN WORDT DUURDER Op sommige Europese trajecten zullen met ingang van 16 October de luchtvaart-tarieven met 3 tot 5 pet. worden verhoogd i.v.m. de voortdurende stijging der kosten. Naar Frankrijk, Zwitserland en Oostenrijk blijven speciale tarie ven met beperkte duur, 30 pet. goedkoper dan de normale, van kracht. KINDJE VALT IN POT KOKENDE SOEP (Van onze correspondent) MUNNEKEMOER Een 3- jarig kindje van de fam. Schrik, die op een stoel met verende zit ting was geklommen, verloor het evenwicht en viel met ziin hoofdje in een pot kokende soep. De kleine beliep zulke ernstige brandwonden, dat hulp van Dr. Dost moest worden in geroepen. geven en dat, in tegenstelling tot de tot nu toe uitgegeven zeven medische bulletins door geen der dokters was ondertekend. Des morgens was een bulletin gepubliceerd, waaruit bleek, dat de koning een minder rustige nacht had gehad, waaraan echter werd toegevoegd dat zijn alge mene toestand goed is en vooruit bleef gaan. Vier doktoren die dag en nacht in het paleis waren, zijn sedert gisteren in staat „te komen en te gaan". Twee artsen blijven voort durend aanwezig, evenals acht verpleegsters. Veertien minuten nadat eerst genoemd bulletin was gepubli ceerd, werd door Clarence House, de woning van prinses Elisabeth, bekendgemaakt, dat de prinses en de hertog van Edinburgh met grote dankbaarheid het voorstel van de premier van Canada heb ben aanvaard om het begin van hun reis naar Canada een of twee weken uit te stellen. Zij hopen desondanks in staat te zijn ook tot het voorgenomen bezoek aan Truman te Washington. Het is nog niet bekend of het prinselijk paar per schip of per vliegtuig zal gaan. Oorspronkelijk zou het op 2 Oct. te Ottawa aan komen. Gistermorgen zond Z. H. de Paus uit Castel Gandolfo een tele gram aan koningin Elisabeth waarin Hij Zijn medeleven met de ziekte van de Engelse koning hetuigde en Hare Majesteit ver zekerde van Zijn vurige bede voor de genezing van de koning. Het Tweede Kamerlid Vorrink (P.v.d.A.) heeft aan de minister van Oorlog schriftelijk gevraagd of deze kennis heeft genomen van het verslag in „de Volks krant" volgens hetwelk generaal Hasselman bij zijn bezoek aan Nederlandse commandoposten tij dens de oefening „Counterthrust" volstaan heeft „met aan dodelijk vermoeide officieren links en rechts snauwen uit te delen" In dien het verslag bij gebleken on derzoek onjuist mocht blijken: welke maatregelen denkt de mi nister dan te nemen tegen het geven van een voorstelling van zaken in de pers die geëigend is om op onjuiste motieven het pres tige van de Chef van de Generale Staf ernstig in gevaar te brengen? Indien echter de juistheid mocht blijken: wat denkt de minister dan te doen om een dergelijk op treden van het hoogste militaire gezag in het leger in de toekomst te verhinderen? NIET LANGER NIEUWS OM ZEVEN UUR De voorzitter van de N.C.R.V. mr. Roosjen heeft op een perscon ferentie over het komende seizoen medegedeeld, dat de totaal-op brengst van de „Haak In" actie ongeveer 3 millioen zal bedragen. Zij zal rond 1 November offi cieel worden beëindigd en er zal een accountantsrapport verschij nen, zodat het Nederlandse volk kan weten wat er met de giften is gebeurd. De N.C.R.V. verwacht haar 250.000ste lid. Dat krijgt, teken des ti.jds, een televisietoe stel cadeau. Hij zei voorts dat per 1 October de nieuwsberichten van zeven uur uit het avondprogram ma zullen vervallen. Het nieuws zal voortaan om zes en om acht uur over beide zenders worden uitgesproken. De 36-jarige W. heeft gister morgen voor zijn woning in de Wielakkerstraat in Arnhem zijn vrouw 7 steken toegebracht met een mes, waarvan vier in de rug en drie in de borst. Onmiddellijk daarna ging hij naar het politie bureau om zich zelf aan te geven. De vrouw werd naar het ge meenteziekenhuis overgebracht. Haar toestand is niet levensge vaarlijk. Er was de laatste tijd al herhaaldelijk ruzie tussen man en vrouw, zodat de laatste haar intrek elders nam. Gisteren had W. de bedoeling om de verhou ding weer in orde te brengen, maar na een woordenwisseling trok hij zijn mes en stak zijn vrouw. W.-DUITSLAND BEREID TOT SCHADELOOSSTELLING AAN DE JODEN BONN. Een woordvoerder der West-Duitse regering heeft medegedeeld dat het kabinet Dinsdagavond zijn goedkeuring heeft gehecht aan een verklaring welke Donderdag door Bondskan selier dr. Adenauer in de Bonds dag zal worden voorgelezen en waarin West-Duitsland zich be reid verklaart de Joden schadeloos te stellen voor de misdaden der Nazi's jegens hen. PARIJS (K.N.P.). Yvan Fou- lebeuf-Lafosse, 45 jaar, en zijn vrouw Marie, 42 jaar, werden Maandag in het voorportaal van de Kerk van Saint Augustin te Parijs gearresteerd. Op dit echt paar rust de verdenking, dat zij er een beroep van hebben ge maakt om bij uitstek op Maan dagmorgen de offerblokken van drukbezochte kerken te lichten en zo drie jaar lang wekelijks een bedrag van 70.000 francs op „stichtelijke" wijze te hebben verdiend. Zij hadden in 1948 hun café te Auteuil verkocht; uit de op brengst daarvan betaalden zjj hun reizen naar beroemde bedevaart plaatsen als Lourdes, Lisieux en Mont-Saint-Michel, welke zij veel vuldig gingen bezoeken. Maar, zoals Thomas a Kempis zegt: „Wie veel ter beêvaart gaat, wordt zel den heilig". Al spoedig nadat zij aan hun devote „aspiraties" gevolg had den gegeven, ontdekten zij tot hun grote verrassing, dat de offer blokken op Maandagmorgen meestal zeer goed gevuld zijn. Hun eerste Maandagse bezoek brachten zij aan de basiliek van Anguolème. De vrouw knielde in „vrome" aandacht neer om te bidden, doch hield één oog ge richt op de deur, voor het geval er onverwachte bezoekers moch ten komen. Yvon begon aan het meer zakelijke deel van het de vote ambacht en viste met in lijm gedoopte haak en breinaald bankbiljetjes uit de offerblokken. Om de andere week toog het echtpaar ter bedevaart en sloeg zijn slag. De week dat zij in Pa rijs vertoefden, lieten zij echter op hun manier niet nutteloos voorbijgaan. Want dan brachten zij de Maandagmorgen door met het „visiteren" van de Parijse kerken. Drie jaar lang zijn zij erin ge slaagd dit drukke „kerkbedrijf" te beoefenen. In het voorportaal van Saint Augustin maakte de politie een einde aan dit verach telijk gedoe. Mevrouw Foulebeuf trachtte per taxi te ontsnappen, doch de politie was haar te vlug af. Foulebeuf zelf, die bij zijn arrestatie breinaalden, haken en lijmpot nog in zijn zak had, heeft geen pogingen aangewend om ook maar iets van zijn schandelijke oplichterspractijken te ontkennen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1