Nieuw Opstand tegen president Peron in Argentinië snel onderdrukt De invloed van de TELEVISIE op het leven van de Amerikaan 49" TEXAS Klein deel strijdkrachten kwam in verzet Talrijke brandweerlieden vochten uren in een verstikkende rook Moderne Hugo de Groot Engeland legt oliekwestie aan Veiligheidsraad voor 5975 DAGBLAD VOOR ALKMAAR Gezins- maand A la horza" riepen arbeiders Enorme brand in Rotterdam Schouwburgen en bioscopen kregen zware klappen EN OMGEVING Was de opstand wel helemaal echt? Overste Christan in Korea gewond Voor millioenen schade aanpericht Verkiezingsmanifest van Churchill Halve ton buit op belastingkantoor >am assé CocktaïM apon tiique kleuren-combi- oaties. Maten 38-46 face fzuhrer wol) nesmantel, geheel ge- luweel garnering, «laten 32-36 idaldiedee". Juist iercheurs in burger p, want in de dienst staat tenminste ner- ;r in de dienst wel nanden trekken van gens schijnt voor te e begonnen zij beide beurs bevrijdde hem assen een politieblad ig: „Ken jij die?" y. „Dat is de aan- snrrrk...., pff, e bende veedieven", rechercheur. „Dienst laar gevangen hebt? is Texas-Daaf noemt, tijden. Wij zoeken al moeten wij hier nu zend dollar beloning beloning is namelijk Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. C red ie tb ank Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 29 September 1951 46e Jaargang No. 12285 Kantoren: HOORN, Draaislngel 59, leL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DE GEWOONTE getrouw wij geloven, een goede gewoonte willen wij ook vandaag weer, op de drempel van de Octobermaand, de plaats van het hoofdartikel afstaan voor een zeer godvruchtig onderwerp, van streng-godsdien- stige aard, maar daarom niet minder van wijd en breed en diep belang voor de gezondheid van de samenleving. De Octobermaand is de Rozen- kransmaand en daarom de Ge- zinsmaand, niet met schette rende fanfares, daverende rede voeringen en uiterlijke acties! In Zijn nieuwste encycliek „Ingruen- tium malorum", waarin Paus Pius XII, in verband met de October maand de wens te kennen geeft, dat de Rozenkrans „als redmiddel uit de wereldnood" in elk g e - z i n gebeden zal worden, geeft de Paus te kennen, dat vooral de gewoonte van de Rozenkrans te bidden, in de boezem van het gezin, moet worden verspreid, zorgvuldig bewaard en steeds meer ontwikkeld. „Men zoekt inderdaad" aldus deze nieuwe encycliek „tever geefs naar een middel tot verbe tering voor de wankele omstan digheden van het maatschappe lijke, burgerlijke leven, zolang de huiselijke gemeenschap, (welke beginsel en fundament van de menselijke samenleving is), niet zal zijn teruggebracht tot de nor men van het Evangelie". En het bidden van de Rozenkrans noemt de Paus daartoe „een der meest doeltreffende middelen". Hij spreekt daarover zeer breedvoerig en overtuigend, op een sterk-ontroerende wijze, zo als deze Paus van de kinderen op een andere plaats in deze om zendbrief o.m. wijst op de nood zaak van dit gebed voor de vele kwalen en rampen van deze tijd, waaronder Hij vooral noemt „de misdadige campagne, die de god- delozen overal aan het voeren zijn ten nadele van de onbedor ven zielen der kleine kinderen" Het Rozenkransgebed is het ge zinsgebed bij uitstek, maar er be hoeft geen tegenspraak gezocht te worden met een ander woord van de H. Vader, als Hij grote verwachtingen uitspreekt van de vurige wijze, waarop de katho lieken over de gehele wereld „in de Qciobetmaand vcelvuldiger ter kerke plegen te gaan om hun ge beden te richten tot Maria door middel van de H. Rozenkrans". Het gezin is de bron van de samenleving en het biddende ge zin is „een zeer vruchtbare school van christelijk leven". Door het christelijke gezin moet de wereld vernieuwd worden en daardoor zal de grote nood der wereld wor den overwonnen. Die grote nood wordt door de Pauselijke encycliek onverbloemd nog weer eens onder woorden ge bracht. De eenheid onder de mensen is verscheurd, haat brengt de gemoederen in beroering, be dreigingen van nieuwe bloedige conflicten hangen boven de vol keren, een afschuwelijke storm van vervolgingen woedt tegen de Kerk,- zelfs de leeftijd der on schuld wordt niet ontzien, een „nieuwe misdaad, waarover Wij niet kunnen zwijgen", aldus de Paus. De toestand is geladen met ge varen, maar dit mag ons niet ontmoedigen. En dan laat de H. Vader zijn dringende stem van aansporing en aanmoediging ho ren, om algemeen in deze komen de maand de H. Rozenkrans, ge meenschappelijk in de kerk en in het huisgezin, te bidden, tot Haar, bij wie het christelijk volk altijd zijn toevlucht heeft gezocht in het uur van het gevaar, tot Haar, Die „gesteld is als een oor zaak van redding voor het gehele menselijke geslacht'. Laten wij ons, op het dringend vermaan er voor de vervulling van de vaderlijke oproep van de Paus van Rome, „algemeen in spannen, om van onze beminne lijke Moeder, vooral door het bidden van de Rozenkrans, te verkrijgen, dat er zo spoedig mo gelijk betere tijden voor de Kerk en voor de maatschappij zullen terugkeren". BUENOS AIRES (A.P.-Reufer-A.F.P.Onder leiding van de gewezen generaals Benjamin Menendez en Arturo Rawson heeft Vrijdag in Argentinië een opstand tegen president |uan Peron gewoed die snel werd onderdrukt. Enkele uren nadat per radio de staat van beleg was afgekondigd en alle leden van de gewapende macht, die tegen de regering zouden opstaan, met de dood waren bedreigd, verspreidde de staatsradio het bericht van de mislukking. Om half vier plaatselijke tijd verscheen Peron op het balcon van het Casa Rosada, luide toegejuicht door de leden van het Algemeen Vakverbond dat een algemene staking had geproclameerd en al zijn leden naar het regerings paleis had gedirigeerd. Peron zeide o.m. dat er een aanslag op hem was gepleegd. strijdkrachten en kondigde tegen de opstandelingen die zich „als lafaards" hadden gedragen onver biddelijke straffen aan. Het eerste nieuws over de op stand kwam van A.P. dat meldde hoe gistermorgen boven Buenos Aires revolutionnaire pamfletten die de handtekening van Menen dez droegen werden rondge strooid uit laagvliegende toestel len, die waren opgestegen nadat op militair bevel het burgerlucht- vaartverkeer was stopgezet. Enkele minuten nadat vervol gens de radio over staat van beleg en staking had bericht, begonnen regeringsgetrouwe arbeiders reeds het plein voor het Casa Rosada te bezetten onder de kreet „La vida por Peron": „Ons leven voor Peron". Het bleef verder rustig in de stad en slechts hier en daar raakten enkele heethoofden hand gemeen. Radiostations, kranten- bureaux en banken werden zwaar door politie bewaakt en het tele- graafverkeer met het buitenland stopgezet. Later werd bekend dat Menen dez leger, vloot en luchtmacht bij proclamatie „uit naam van het land' 'had aangespoord, „de nor male toestand te herstellen". De opstand viel samen met een plechtigheid waarbij Peron het stadsgarnizoen op het Campo del Mayo een nieuwe vlag zou heb ben aangeboden. Bij de ingang van het Campo zou een aanslag op hem gepleegd zijn. Aan de opstand werd o.a. deel genomen door enkele eenheden cavalerie in het Campo. Op de vlootbasis Punta del Indio maak ten opstandelingen zich van zes vliegtuigen meester, waarvan er vier naar Urugay ontsnapten. Loyale troepen bestookten het vliegveld El Palomar bij Buenos Aires met artillerie om opstan delingen te dwingen, zich over te geven. De voornaamste samen zweerders wisten hier in gepant serde voertuigen te ontkomen. Des middags vloog een aantal straaljagers over de stad als de monstratie van trouw aan Peron. De president zelf zond de samen gestroomde menigte naar huis met het advies j,vrouw en kinderen een kus te geven, de kus van de bevrijde republiek'. In zijn rede die wanneer hij het over de verraderlijke elemen ten had herhaaldelijk werd onderbroken door de kreet „A la horzo' hang hen op dankte Peron voor de trouw van de Naar verluidt is o.a. de 77- jarige prof. Alfredo Palacois, „de vader van het Argentijnse socia lisme" gearresteerd, evenals Me nendez. De opstand zou zijn uitgebroken als protest van het leger tegen het (inmiddels ingetrokken) plan om Evita Peron candidaat te stel len voor het vice-presidentschap bij de op 11 Nov. te houden ver kiezingen. De echtgenote van de president is al enige tijd ziek. In Washington houdt men ech ter ook rekening met de moge lijkheid, dat de gehele affaire door de regering zelf werd opge zet teneinde de arbeiders steviger aan Peron te binden en de heer sende ontevredenheid over de in flatie en het tekort aan levens middelen de kop in te drukken. IKE ZAG „JUPITER" NEUSTADT (A.P.) Generaal Dwight D. Eisenhower is er Vrij dag getuige van geweest hoe Franse parachutisten uit Ameri kaanse vliegtuigen sprongen, ter wijl meer dan 100.000 geallieerde soldaten langs de Rijn manoeu vres hielden. Eisenhower had. zijn hoofd kwartier te Parijs verlaten om de onder Franse leiding staande oefening „Jupiter'* gade te slaan, waaraan behalve Nederlandse en Belgische ook Franse en Ameri kaanse troepen dèelnemen. Een van de hoogtepunten van de oefening is een aanval, waar bij de Rijn wordt overgetrokken. OVERWEGWACHTER VERGAT BOMEN NEER TE LATEN Gisteravond reed de stoomtrein die om 17.00 uur het station Leeu warden verlaat, bij Jellum-Boxum door de bewaakte overweg. Door een verzuim waren de bomen echter niet neergelaten. De dienst doende conducteur constateerde dat de rechter afsluitboom in da lende beweging was toen de trein passeerde. De linkerboom stond nog omhoog. Er was gelukkig geen verkeer. De betrokken over wegwachter is direct geschorst. Vrijdagmorgen hebben minister Wemmers en de Deense minister van Publieke Werken, Victor harsen, de nieuwe „coaxiale" dubbele telefoonkabelverbinding Nederland Denemarken officieel in gebruik gesteld. Deze kabel is uit gerust met vier onderzeese versterkerstations. Minister Wem mers telefoneerde met zijn Deense collega; rechts de directeur generaal van PTT de heer L. Neher. BIJ AUTOBOTSING Toen het Nederlandse detache ment Verenigde Naties in Noor delijke richting werd verplaatst om deel te nemen aan militaire oefeningen werd de jeep, waarin zich de luitenantkolonels Christan en Eekhout bevonden, aangere den door een Koreaanse vracht auto. Luitenant-kolonel G. H. Christan liep een arm- en been breuk op en zal ongeveer zes weken in een militair hospitaal moeten verblijven alvorens het commando over het detachement op zich te kunnen nemen. Luitenant-kolonel W. D. H. Eekhout kreeg slechts lichte ver wondingen. Hij zal tijdelijk het commando overnemen. Wereldtentoonstelling in Brussel? BRUSSEL. Naar verluidt be staan plannen om in 1956 in Brus sel een wereldtentoonstelling te houden. Een desbetreffend besluit zou spoedig genomen worden. De regering zou een dergelijk plan welwillend beoordelen. ZAANDAM. De Zaandam- se politie heeft drie personen gearresteerd, die er van ver dacht worden in de goederen loods van de Nederlandse Spoorwegen te Zaandam te hebben ingebroken. Drie keer zouden zij hun slag hebben geslagen. De waarde van de gestolen goederen was onge veer 2500 gld. De wijze waarop de dieven te werk zijn gegaandoet denken aan de ontsnapping van Hugo de Groot. Enige perso nen leverden tegen half zes een kist in, die verzonden moest worden naar Halfweg. Dat was 's avonds niet meer mogelijk zodat de kist de nacht in de loods moest blij- als 't personeel van de Spoor wegen naar huis was gegaan. Hij vulde de kist met artikelen die van zijn gading waren, en zodra hij genoeg had, ver dween hij uit de loods. J.l. Woensdag werd de kist weer bezorgd, maar een chauffeur van de A.T.O. moest naar Haarlem en nam de kist nog even mee naar Halfweg. Onderweg kreeg de man in de kist het benauwd. Hij kroop uit de kist en sneed het zeil doek van de auto weg. Toen de chauffeur in Haarlem de open kist ontdekte met het gescheurde zeil kreeg hij arg waan. Een bezoek aan het op gegeven adres in Halfweg leidde tot de arrestatie van de ven staan, hetgeen ook de op- mannen. Bij deze affaire wa- zet was. Want in de kist zat ren twee medeplichtigen be- een man die er eerst uitkwam trokken. ROTTERDAM. Gistermorgen tegen twaalf uur is brand uitgebroken in het z.g. Keilepad van Thomsen's havenbedrijf in Rotterdam. Twaalf uur later woedde de brand nog in alle hevigheid en meer dan honderd brandweerlieden zwoegden in de strijd tegen het vuur, die werd gestreden met veertig stralen van vijf motorspuiten, drie drijvende spuiten en negen eenheden van de vrijwillige brandweer. Het pand meet vijftig bij hon derd meter en is door brandmu ren in vier gedeelten verdeeld. Er zou echter een branddeur open hebben gestaan zodat het vuur, dat eerst in afdeling 8 woedde, later naar 7 kon overslaan. De in het gehele pand aanwezige goederen worden op een waarde van tien millioen gulden geschat. Gisteravond laat schatte men, dat reeds voor anderhalf millioen was verbrand. Het pand bevatte vooral sal peterzuur en paraffine, die, vloei baar geworden, over de betonnen vloeren naar buiten dreef. De brand ging met enorme rookontr wikkeling gepaard en in de voor avond waren reeds zeven brand weerlieden ondanks het gebruik van zuurstofmaskers in bedwelm de toestand naar ziekenhuizen vervoerd. Hoewel de toegangswegen naar de plaats des onheils waren afge- Naar schatting heeft de televisie een verandering teweeg ge bracht in het leven van 56 van de Amerikanen. Beweerd wordt dat geen uitvinding;) uitgezonderd misschien de auto, zoveel invloed heeft gehad op de gewoonten, het gedachtenleven en de ontspanning van een groot deel van 't Amerikaanse volk. Hier volgt in het kort wat de Times geconstateerd heeft bij het onderzoek naar de invloed van de televisie op enige belangrijke onderdelen van het Amerikaanse leven. Zoaïs met grote letters op het gebouwencomplex van de Japanse haven Sasebo te lezen is, passeren hier de beste vechters van de wereld. Strijdkrachten van de Verenigde Naties in Korea, die naar hun respectieve vaderlanden terug keren, schepen zich in de haven van Sasebo in. Op onze foto de jongens van het Nederlandse Detachement, die Maandag in ons land terugkeren. Het bioscoopbezoek is met 20 tot 40 procent verminderd, naar de medewerkers van de Times hebben geconstateerd. Veel bios coopdirecteuren zijn van mening i dat gemiddeld het bezoek in het gehele land met ongeveer 35 procent is verminderd. Tal van schouwburgen en bios- I copen zijn gesloten: in het Oos ten van de staat Pennsylvania 70, in het Zuiden van Califor- nië 134, in Massachusetts 61, in Chicago en omgeving 64 en in New-York minstens 35. De bioscoopdirecteuren wijzen erop dat goede fikns echter nog steeds veel bezoekers trekken en dat het aan de armzalige kwaliteit van de producten uit Hollywood geweten moet wor den, dat de mensen er de voor keur aan geven thuis op hun gemak bii de televisie te zitten inplaats van naar de bioscoop te gaan. Men is het er niet over eens of de Amerikanen tegenwoordig door de televisie minder lezen. Over het algemeen gesproken schijnt dit niet het geval te zijn, want wel worden er minder boe ken gekocht, doch er worden meer boeken van uitleenbiblio theken geleend. Aanvankelijk vreesde men dat door de tele visie de kinderen minder zou den gaan lezen, doch het tegen deel blijkt het geval daar de televisie voor de jeugd, nieuwe gebieden ontsluit waarover de jongelui dan meer te weten wil len komen. Over het algemeen gesproken heeft de televisie geen invloed uitgeoefend op de oplagen van de dagbladen. Het is opmerke lijk dat de grote uitgeversmaat schappijen de vermindering van de verkoop van boeken niet aan de televisie toeschrijven, doch veeleer aan het feit dat de kos ten van levensonderhoud geste gen zijn en dat zij moeten con curreren met goedkope, inge naaide, z.g pocketbooks. Radio Door de televisie luisteren veel minder mensen naar de radio programma's waaraan bekende radio-artisten medewerken. De meeste radio-artisten hebben zich dan ook bij een salarisverlaging moeten neerleggen. In de meeste gezinnen die over een televisie ontvanger beschikken, is de radio duidelijk op het tweede plan ge komen en in tal van gezinnen zet men de radio zelfs bijna nooit meer aan. De Amerikaanse radiostations worden niet door de regering ge subsidieerd. Het zijn particuliere ondernemingen, die evenals de kranten afhankelijk zijn van de inkomsten uit reclame. De publiciteitswaarde van de radio vermindert natuurlijk naar mate meer mensen een televisie ontvanger kopen. Daarom beste den de grote adverteerders een gedeelte van het geld dat zij voor radioreclame gereserveerd had den, nu aan televisiereclame. Opvoeding en onderwijs Hoewel men het tegendeel ver wacht zou hebben is men in Amerikaanse onderwijskringen algemeen van oordeel, dat de te levisie een goede invloed op de jeugd heeft en dat men bijna geen nadelige gevolgen voor de jeugd kan constateren. Men wijst erop, dat de kinde ren, dank zij de televisie, hun ge zichtskring letterlijk en figuurlijk verruimen en in onderwijskrin gen is men hier en daar zelfs van mening, dat de kinderen te genwoordig meer moeilijke woor den kennen dat vroeger. De psychologen zijn het over de televisie niet eens, sommigen zien er geen enkel gevaar in, mits de ouders er behoorlijk op letten naar wat voor uitzendin gen de kinderen kijken, doch an deren beschouwen de televisie daarentegen als een zeer groot gevaar. Sociologen en paedagogen zijn het er over het algemeen over eens, dat in de televisie on beperkte mogelijkheden schuilen voor onderwijs en volksontwikke ling, dat de televisie er toe kan bijdragen dat de grote massa meer kennis verzamelt en dat zij bovendien belangstelling kan wekken voor binnenlandse en in ternationale problemen. Naar schatting zijn er momen teel in de V.S. 13.900.000 televi sie-ontvangers in gebruik, d.w.z. een op elke twee woningen. zet dromden duizenden samen om een glimp van het sinistere schouwspel op te vangen. Bij het rossig schijnsel van uitslaande vlammen tekenden zich tegen een achtergrond van zware stinkende walm de uitgeputte brandweer lieden af, die temidden van het gedreun der motorpompen onaf gebroken enorme watermassa's deden dalen in de brandende loods, waarbuiten de uitgeschepte blikjes levensmiddelen zich opsta pelden in de in een paraffine- rivier veranderde straat. Een nabij gelegen olie-opslag- plaats werd ontruimd. Behalve de zeven naar zieken huizen vervoerde brandweerlie den werden er nog vele anderen LONDEN (A.P.). Winston Churchill heeft in een manifest van de conservatieve partij een beroep op het Britse volk gedaan zich te bevrijden van het socia lisme teneinde zijn eigen leven weer op te bouwen en zijn pres tige in het buitenland te her stellen. Het manifest telt 2500 woorden en ontvouwt een uit 13 punten bestaand verkiezingsprogramma. Churchill verklaarde dat de ver kiezingen van 25 October wel eens het keerpunt zouden kunnen zijn voor het lot en zelfs het leven van Groot-Brittannië, maar „er moest geen illusie bestaan over onze moeilijkheden en ge varen". Churchill riep de Britten op een eind te maken aan de klassen strijd en de nationale eenheid te verstevigen. De conservatieven willen o.a. de genationaliseerde ijzer- en staalindustrie aan de vroegere eigenaren teruggeven. ter plaatse behandeld bij een ge reedstaande ziekenauto. Vannacht om half drie was men het vuur nog steeds niet meester. Integendeel: brandweerdeskundi gen verwachten dat spoedig de vlammen door het dax zouden slaan. De zolder van het pand ligt vol lompen en olienootjes. Ziekenauto's bleven af en aan rijden. Het aantal door de rook bedwelmde spuitgasten was van nacht tot 22 gestegen. Churchill en Eden bezochten Attlee op Downingstreet 10. LEIDEN. Donderdagnacht is ingebroken in het kantoor van de directe belastingen te Leiden. De inbrekers, van wie ieder spoor ontbreekt, sneden een brandkast open en maakten zich meester van de inhoud, bestaande uit f 50.000. LONDEN. De Britse regering heeft Vrijdagavond medegedeeld, dat zij besloten heeft het Perzi sche oliegeschil voor de Veilig heidsraad der V.N. te brengen. Engeland zou tezelfdertijd „alle uitvoerbare stappen nemen" om Perzië te verhinderen olie van de Zuidelijke olievelden aan der den te leveren, daar het de olie als eigendom van de „Anglo- Iranian" blijft beschouwen. Engeland heeft alles gedaan or de uitspraak van het Internatio om tspraak van het Internatio nale Gerechtshof na te komen, aldus deze verklaring. De maat schappij heeft zoveel personeel in Perzië gehandhaafd als nodig was om het werk te verrichten, voor zover dit niet door de Per zische autoriteiten werd verhin derd. De Perzische regering daar entegen heeft door inbeslagne ming van de eigendommen der maatschappij, door inmenging in alle takken der industrie en door toenemende provocatie van het personeel de maatschappij ge noodzaakt haar activiteit zozeer te beperken, dat zij nagenoeg niets meer kon doen dan haar installaties in stand houden. De Engelse regering zal de Veiligheidsraad verzoeken, een beroep te doen op Perzië, zich in alle opzichten naar de uitspraak van het Internationale Gerechts hof te richten en in het bijzonder toe te staan, dat het personeel, dat onder het laatste uitwijzings- bevel valt, te Abadan blijft. A.P. tekent hierbij aan, dat het Engelse besluit waarschijnlijk werd genomen onder invloed van het feit dat enerzijds de Ver. Sta ten niet bereid zouden zijn het gebruik van Britse troepen te steunen terwijl het anderzijds hoogst onwaarschijnlijk moet wor den geacht dat Mossadeq het be vel tot uitwijzing zou intrekken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1