PERSONENTREIN ontspoord even buiten Amsterdam Russen brachten atoombommen tot ontploffing in Siberië Laatste 300 Britten verlieten de Abadan-raffinaderij DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Het Kies reglement Ondanks topsnelheid slechts één licht gewonde HET WITTE HUIS MELDT: Sovjets zouden 30de V.S. 1500 bommen bezitten Morrison tot Churchill Labour wil geen oorlog MODDER NHD Passagier voorkwam groter treinramp Nog groter ramp voorkomen Offensief der V. N. op Korea Voorstel van Ridaway verworpen „Beperk vrijwillig stroomverbruik" Overweegt rood- CHina een invasie? GESCHENK uit de gevangenis Nieuw Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per *ditie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 et., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. - Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET PEtT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VANHEDEN Pagina 1 Donderdag 4 October 1951 46e Jaargang No. 12289 Kantoren: HOORN. Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77. teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52. teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52. teL 459 K 2240 IN DE GESCHIEDENIS van de Katholieke Politieke Partij is er al heel wat te doen geweest over het z.g. Kiesreglement „voor de aanwijzing van candidaten voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal". Wij hebben er hier, in het oudere en in het prille verleden, veel over gesproken. Want het is voor een ieder, die voor het wel en wee van de Katholieke Volkspartij belang stelling heeft, een aangelegen heid van betekenis. Men zou dat op het eerste ge zicht misschien niet zo zeggen, omdat velen zich wellicht herin neren, dat er over dit Kiesregle ment, en vooral over zijn toe passing en uitvoering, nogal eens wat onverkwikkelijks te doen ge weest is. Men denke aan het krakeel vóór en na groslijststem mingen e.d.l Het is desondanks toch een zaak van groot gewicht, waar het hier over gaat. Vooral nu de voorgestelde wijzigingen van dit reglement er op gericht zijn, de moeilijkheden van het verleden zoveel mogelijk te voor komen! Dat zal geen gemakkelijke zaak zijn, maar het moet niettemin gebeuren en er moet ernstig ge tracht worden tot de beste oplos sing te komen. Het zal nog steeds gaan om het juiste evenwicht tussen gezag (van de Partij leiding) en de vrijheid (van de leden-kiezers). Er zullen ver schillende belangwekkende vra gen beantwoord moeten worden, onk die opgeworpen zijn op de Kaderdagen van de Partij van Juli 1950 te Weert. Er is de laatste tijden nogal wat stof opgeworpen over de g«na van zaken in en om de K.V.P. Er zijn verkeerde voor stellen gedaan, er zijn ook denkbeelden aan de hand gedaan, welke stellig overweging verdie nen. Daarbij moeten verschillen de inzichten, opvattingen en be langen tegen elkaar worden af gewogen. En het moet mogelijk zijn, een resultaat te bereiken, dat algemeen voldoende be vrediging wekt, in de verschil lende groepen en denkrichtingen. Maar er moet ook voor gewaakt worden, dat niet, onder de indruk van bepaalde verlangens, laten we zeggen: ter rechter- of ter linkerzijde, de schaal bij dat af wegen te veel doorslaat naar de ene of de andere kant! Het is daarom, dat wij door het' stellen van -een. paar vragen bredere belangstelling willen wekken voor de behandeling van dit reglement. In de komende weken komt dit in de Partij afdelingen en daarna in de Krin gen, aan de orde, waarna het Partijbestuur de meningen en inzichten zal toetsen, opdat de Partijraad half December tot een goede beslissing kan komen. De Partij houdt zich nu dus bezig met deze vragen: Zijn er in het reglement, zoals het er nu ligt, voldoende waarborgen, dat er straks in de Tweede Kamer weer een fractie zal verschijnen die voldoende deskundig is inge richt? Wij zetten er nog een vraagteken, zolang het voorge stelde reglement de oude bepa ling handhaaft, dat het aantal z.g. deskundigen, door de Verkiezings- raad definitief aan te wijzen voor een verkiesbare plaats op de lijst, hoogstens een derde van het aantal zetels mag bedragen. Dat komt in de practijk neer op ten hoogste tien of elf. Maar.er zijn natuurlijk nog mogelijkheden: ten eerste is het vrij zeker, dat de Kamer met 50 zetels wordt uitgebreid en dan zal het aantal vast aan te wijzen deskundigen kunnen stijgen tot 15 of 16. Ook bestaat natuurlijk de mogelijkheid, dat door de can- didaatstelling van de leden-kie zers nog enige deskundigen naar voren komen, maar hier zit een groot stuk kansberekening in. Een belangrijke vraag is ook, of de Kringen, die nu het laatste woord krijgen te spreken over het Politiek Advies op de basis van een voorlopig advies van de Verkiezingsraad al overal in staat zijn, de verantwoordelijk heid voor dat Advies te dragen. De verandering, welke op dit punt, vergeleken bij vroeger, wordt voorgesteld, heeft een groot voordeel: er is méér kans, dat het Politiek Advies in de Kringen „in goede aarde" zal vallen. Maar het nadeel is, dat de nadruk meer zal vallen op gewestelijke belan gen en vooroordeel van standen. Het nieuwe artikel, dat „het hart van de kwestie de tech niek der groslijststemming regelt, is, uit de aard der zaak, nogal AMSTERDAM. Gistermiddag om even over vijven is de stroomlijn-electrische trein Amsterdam-Den Haag even voorbij Sloterdijk buiten Amsterdam ontspoord. Hoewel de trein over vol was en letterlijk alle 32 assen van de rails zijn gelopen, was er slechts één lichtgewonde een prachtig compliment voor de hechtheid van het moderne materiaal der N.S. De electrische trein, die te 16.54 uit Amsterdam naar Dordrecht vertrok, is even voorbij Sloterdijk met een vaart van ongeveer 100 kilometer per uur uit de rails geschoten en ontspoordVrijwel de gehele trein raakte uit de rails, waardoor het spoorwegverkeer tus sen de hoofdstad en Haarlem volkomen versperd werd. Met een snelheid van 100 km. per uur liep de trein uit de rails. De baan is volkomen verwoest. Overal vindt men splinters van de dwarsliggers, afgesneden repen rail en verwrongen bouten. De oorzaak van de ontsporing moet gezocht worden in het aflopen van een wielband van een der wagons. De wagon wrong zich uit de rails en trok de andere wa gons mee. De wagenvoerder had de te genwoordigheid van geest on middellijk de electrische beugels te laten zakken. Er ontstond geen paniek. Wel klommen de ver schrikte reizigers overhaast uit de trein. Op dat moment naderde van de andere zijde een trein op volle snelheid. WASHINGTON (Reufer-A.P.)Hef Witte Huis heeft giste ren bekend gemaakt, dat Rusland „weer een atoombom tot ontploffing heeft gebracht". Slechts enkele minuten voor de bekendmaking van het Witte Huis had Associated Press inlich tingen ontvangen dat de Amerikaanse regering bezig was gege vens te analyseren die er op duidden dat Rusland opnieuw twee atoomontploffingen had doen plaats vinden, waarvan een met succes. De andere was een mislukking. het in Midden- of Noordoostelijk Siberië ligt. Volgens atoomgeleerden, aldus A.F.P., was de Sovjet-Unie tussen 1949 en 1950 in staat tien atoom bommen te maken. Indien de vooruitgang dezelfde snelheid zou hebben als die in de Verenigde Staten, zou de Sovjet-Unie in 1951 twintig bommen vervaardigd kunnen hebben en tevens de grondslag hebben gelegd voor een serieproductie. De Sovjet-Unie, zo menen deze geleerden, zou thans dus over dertig bommen beschikken en in de komende twaalf maanden tot een produc- tiepeil van 100 per jaar kunnen komen. Amerika zou thans in het bezit zijn van 1500 bommen en een productietempo hebben van onge veer één bom in de twee dagen. Voor de officiële verklaring hadden verslaggevers uit niet- officiële bronnen vernomen, dat uit gegevens, die op het ogenblik door hoge defensie-functionarissen worden bestudeerd, blijkt, dat bij de proeven normale kernsplit sing was betrokken en geen wa terstofbom. Waarschijnlijk waren de proe ven in het laatste van Juli of in Augustus in Siberië genomen. Men gelooft, dat een bom tot ontploffing is gebracht bij een laboratorium voor atomische wa penen, waarvan men weet dat ingewikkeld om hier ter plaatse te behandelen. De Partij moge er naar streven, dit veel omstre den punt stevig te regelen, anders zou „het einde van het spel" min der pleizierig kunnen zijn Dan is er de zaak van de voor keurstemmen. In het ontworpen voorstel laat het Partijbestuur het beginsel los, dat het verboden is, zich bij voorkeurstemmen te la ten kiezen. Het opent de moge lijkheid, dit dit wel gebeurt. Dat is een tegemoetkoming aan het volhardend streven van bepaalde Partijleden, die het oude verbod onjuist vonden. Wij hebben ons vroeger oordeel, dat dit verbod op zijn plaats is, nog niet her zien. Het zal een zwaar punt in de gedachtenwisseling worden. Temeer, daar al gebleken- is, dat de tegenstanders van het verbod met de gedane tegemoetkoming niet voldaan zijn. Het blijft trou wens zeer de vraag, of de voor gestelde oplossing, welke de be slissing legt in handen van het Partijbestuur, dit bestuur niet met een te grote verantwoordelijkheid belast. WOLPRIJS STIJGT LONDEN (Reuter) Op de wolveilingen in Australië en Zd.- Afrika stegen de prijzen gisteren met 25 tot 40 pet. in vergelijking met een week geleden. Het prijs niveau lag echter nog steeds 15 pet. beneden dat van Juli j.l., de laatste maand van 't vorige sei zoen. STAKING LONDONDERRY (Nrd.-Ierland) (AP). In de pyjamafabriek „Claudy" in Londonderry zijn 200 katholieke meisjes 24 uur gaan staken omdat hun cheffin het ka tholieke geloof opgaf en met een protestant in het huwelijk trad. De directeur van de fabriek wei gerde in te gaan op het verzoek van de meisjes om de cheffin, de 24-jarige Cecillia Reilly, te ontslaan. TWEEDE KAMER GEBOUW GERESTAUREERD Tijdens de rondgang door het gerestaureer de gebouw bij het ver maarde schilderij van het kabinet Cort van der Linden. Z.Exc. minister Jonk man, voorzitter van de Eerste Kamer en mr. W. Rip, lid van de Eerste Kamer, bewon deren het prachtige schilderij. NEDERLANDSE FIRMA IN U.S.A. VERBODEN WASHINGTON (AP). Een vooraanstaande Nederlandse Mij. en een Zwitserse Handelsonder neming zijn in de Ver. Staten of ficieel verboden, omdat zij in Amerika gemaakte en voor de oorlogvoering belangrijke machi nerieën moedwillig en met suc ces aan het communistische Hon garije hebbben doorgeleverd. Het verbod, dat bekend gemaakt is door het Bureau voor de In ternationale Handel van het de partement van handel, is in de eerste plaats gericht tegen het Rotterdamse Vervoersbedrijf N.V. Van Uden's Transport Bureau. OOK Zl| KASSEL (A.P.). De vrou welijke hulptroepen van de voor malige Duitse „Wehrmacht" heb ben in Kassei een vereniging van oudstrijdsters opgericht. GEWELDIG ARTILLERIE BOMBARDEMENT De. artillerie van de leeers der V.N. op Korea ziin overec- eaan tot een eeweldie eranaten- bombardenent. het erootste tot no.v toe in de striid on Korea. A.P. meldde sisteravond, dat naar de onvattinsen van de mi litaire deskunisen dit het besrin is van een trroot offensief der V.N. Tegelijkertijd heeft generaal Ridgway opnieuw de perscensuur afgekondigd. Uit schaarse be richten die van het front af komstig zijn, blijkt echter dat de vijand op hardnekkige wijze tegenstand biedt. In tal van sec toren zijn op grote schaal ge vechten gaande van man tegen man, als een gevolg van het „stormrijp" maken van de vijan delijke stellingen door de artil lerie. Geallieerde vliegers hebben meer dan 5000 voertuigen waar genomen van de Chinezen, die op weg zijn naar het front. De grootste hoeveelheid sedert het Mei-offensief van de commu nisten. Een afgrijselijke ramp zou ge schied zijn, wanneer dit stel op de vluchtende passagiers en de ontspoorde wagons zou zijn inge reden. Gelukkig was een oogge tuige zo doortastend geweest de spoorbaan in de richting Haarlem op te rennen: hij kon door arm zwaaien de bestuurder tot stoppen bewegen. Alle sporen in beide richtingen werden volkomen versperd. Mas ten van de electrische bovenlei ding werden omgeknakt. De spoordijk werd over grote leng te opengereten. Bij het invallen van de duisternis werd een aan vang gemaakt met het opruimen van de ravage. Autobussen namen het vervoer over. Extra-treinen werden ingelegd via Utrecht. Stagnatie tot hedenavond. Het treinverkeer Amsterdam Haarlem zal waarschijnlijk niet voor hedenavond hervat kunnen worden. Reizigers uit Amsterdam voor Leiden, Den Haag, Delft, Schie dam en Rotterdam en omgekeerd moeten dus tot nader order ge bruik blijven maken van de extra treinen AmsterdamRot terdam via Breukelen-Harmelen. Tussen Amsterdam en Haarlem blijft de gisteren ingelegde bus dienst rijden. TOKIO. 4 Oct. (Reuter) De Noordelijken hebben het voor stel van Generaal Ridgway, om de plaats waar de besprekingen over een wapenstilstand werden' gevoerd te wijzigen, van de hand gewezen. Zij stelden voor de besprekin gen ff Kaesone te hervatten. Het voorstel van Ridgway mist alle redelijkheid aldus het antwoord. DUITSLAND ANNULEERT GRAANTRANSACTIE BONN (DAP). Een Neder lands-Duitse transitotransactie, betrekking hebbende op een hoe veelheid tarwe ter waarde van rond 5 millioen dollar, is van Duitse zijde geannuleerd. Volgens welingelichte bron wordt als re den hiervoor opgegeven, dat de voorwaarden die van Nederlandse zjjde gesteld zijn, te ongunstig voor de Bondsrepubliek gebleken zijn. Binnenkort zullen nieuwe besprekingen over deze transactie begonnen wprden. MIDDENSTANDSBONDEN: 's GRAVENHAGE. De Commis sie van Overleg van de Midden- stands-vakcentralen, waarin sa menwerken de Christelijke Mid denstandsbond, de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond en de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, heeft een be roep gedaan op het midden standsbedrijfsleven in de provin cies Noord en Zuid Holland in de critieke uren zoveel mogelijk het stroomgebruik in winkel en étalage vrijwillig te beperken. IN INDO-CHINA TAIPEH (Reuter A.P.). - De Chinese Nationalistische regering heeft meegedeeld, dat de Chinese communisten gereed zijn met de plannen om zich dit najaar te mengen in de burgeroorlog in Indo-China. Via haar nieuws dienst, Central News Agency, liet de Nationalistische regering we ten, dat de Chinese communisten 80.000, frontlijntroepen zouden sturen om de Vietminh strijd krachten te helpen in htm strijd tegen de Fransen. Het hoofdkwartier van het Franse leger deelde Woensdag avond mee, dat de zojuist on dernomen opmars van de Viet minh door troepen van de Fran se Unie tot staan is gebracht. 200 kilometer ten noordwesten van Hanoi. ABADAN (A.P.). De Engelsen zijn gisleren uil Abadan vertrokken, waardoor Perzië in het volle bezit van de grootste petroleumraffinaderij ter wereld is gekomen. Met de laatste vlucht van de B.O.A.C. van Abadan werden gisteren 40 Britten van de grootste raffinaderij ter wereld naar huis gebracht. Meer dan 280 Britse olietechnici gingen naar Basra met de kruiser „Mauritius". Aan boord van het vliegtuig In antwoord op de beschuldi- waren 16 verpleegsters van de ging van de leider der conserva- A.I.O.C. Zij hadden ingeblikte levensmiddelen en grote hammen bij zich met het oog op de voed selschaarste in Engeland. Er zijn nu nog slechts 10 man van de A.I.O.C. in Abadan. Zij zullen vandaag per auto naar Basra vertrekken. Vandaar zullen zij naar huis vliegen. Van Britse zijde werd gisteren meegedeeld, dat twee torpedo jagers in de Irakse wateren voor Abadan zullen blijven. Er werd echter niet bij vermeld waarom en voor hoelang. De Engelse minister van bui tenlandse zaken, Herbert Morri son, heeft verklaard, dat Enge land de raffinaderij te Abadan moest opgeven wilde het niet in een oorlog met Perzië worden gewikkeld. BURGEMEESTER VAN DALFSEN BENOEMD 's-GRAVENHAGE. Bij K. B. is met ingang van 16 October be noemd tot burgemeester van Dalf- sen de heer Van Bruggen, thans secretaris der gemeente Emmen. Hij is niet aangesloten bij een politieke partij, maar is georiën teerd op de C. H. U. De heer Van Bruggen is 54 jaar. tieven, Winston Churchill, dat de Labourregering haar belofte, dat zij de grote raffinaderij zou hou den, heeft gebroken, zeide Morri son tot de jaarlijkse conferentie van de Labourpartij„Het is ge makkelijk in oorlog te geraken, als men dat wil, maar niet altijd gemakkelijk er weer uit te komen en men kan niet altijd vooruitzien waartoe een oorlog leiden zal". SLAITHWADE (Enge land) Men is begonnen in de gewoonlijk stijf jesnette verkiezingscampagne in En geland behoedzaam een beet je met modder te gooien. Premier Attlee heeft de aanval geopend door lady Violet bonham Carter een dooie vlieg" te noemen, Attlee was geprikkeld door een overeenkomst, waarbij aan lady Violet, een candi date van de Liberalen, de steun van de conservatieven in haar district is verzekerd. Lady Violet heeft gister avond, van repliek gediend, door de premier een „poli tieke ijskast" te noemen. TERECHTSTELLINGEN IN CHINA HONGKONG (Reuter). Vol gens een officiële Chinese bekend making zijn op 28 September te Sjanghai 141 personen wegens contra-revolutionnaire activiteit terecht gesteld. Zij werden- onmiddellijk nadat de doodvonnissen door de mili taire controlecommissie en het volksgerechtshof van Sjanghai waren uitgesproken, doodgescho ten. 37 personen werden op dezelfde beschuldiging ter dood veroor deeld, maar de vonnissen werden twee jaar opgeschort om hun een kans te geven „zich te hervormen door dwangarbeid". ROND HET CONFLICT AAN DE „MAURITS" HEERLEN. Het dagelijks bestuur en het hoofdbestuur van de Katholieke Vereniging van Mijnbeambten hebben inzake de motie van de Mijn Industrie Raad tegen de Mijnwerkersbond een verklaring uitgegeven. De katholieke mijnbeambten ziin van oordeel, dat het hoofd bestuur van de Mijnwerkersbond met de publicatie in „De Mijn werker" heeft getracht een op lossing te vinden voor de ge rezen moeilijkheden. Zii ziin niettemin van oordeel, dat vorm en inhoud van het gewraakte artikel aanleiding kunnen geven tot ernstige misverstanden er» dat als gevolg hiervan het be- ambtencorps van de Staatsmijn Maurits reden heeft zich ernstig gegriefd te voelen. Samenwerking tussen de Katho lieke Vereniging van Mijnbeamb ten en de Katholieke Mijnwer kersbond achten de mijnbeamb ten echter van zo groot belang, dat verbreking der samenwerking zelfs niet in bet geding gebracht kan worden, zo zeggen zij. Paus Pius XII heeft Zijn zomerverblijf buiten het Vati- caan onderbroken om de leden van de Italiaanse Katholieke Vrouwen Actie, die haar 30- jarig bestaan vierde, in een massa-audiëntie te ontvangen. De Paus maakt een praatje met een klein meisje. VATICAANSTAD. (KNP). In het Octobernummer van het maandschrift „Ecclesia", uitgave van Vaticaanstad .vindt men de foto van een rozenkrans, uit brooddeeg vervaardigd, van een gewoon glazen drinkglas en een conservenbusje. Een Katholieke priester in een gevangenis in Rusland is erin geslaagd deze drie voorwerpen aan de Paus te zenden. Het glas en het busje heeft hij respectievelijk als kelk en pateen bij het opdragen van de H. Mis gebruikt. Deze be langwekkende voorwerpen waren vergezeld van een betuiging van trouw en aanhankelijkheid aan het Opperhoofd van de Kerk, ge schreven op een gedeelte van een hemd. NIEUWE BRITSE VLIEGTUIGMOTOREN LONDEN (Reuter). Volgens bevoegde kringen bebben Britse ontwerpers twee nieuwe, geheime typen vliegtuigmotoren gebouwd, die „beginnen waar de straalmo toren ophouden". Reeds zouden vliegtuigen, met de nieuwe moto ren uitgerust, met goed gevolg hebben gevlogen. Al gauw nadat was gebleken, dat straaljagers met een stijgver- mogen van 4000 meter per min. de uiterste grens door gebrek aan zuurstof in de hoge luchtlagen hadden bereikt, is men begonnen met het zoeken naar nieuwe mo tortypen, aldus deze kringen. De nieuwe motoren gebruiken een brandstof, waardoor ze on afhankelijk van de zuurstof in de atmosfeer kunnen werken. Een van de nieuwe typen wordt aan gedreven door waterstofperoxide, waarop hetzij calcium perman- ga'naat, hetzij sodium inwerkt; het andere type gebruikt vloei bare zuurstof en kerosine.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1