Reclame machtige factor in internationaliseringsproces is dc shag! WRIJFWAS „GUM" g Nederland wordt gevaarlijk overbevolkt gebied geacht BANDJIR OVER JAVA KLEIN VENSTER OP DE WERELD 74e Congres Genootschap voor reclame Geen Nederlandse zender voor louter reclame-doeleinden RADIO Zal het Rijk geldleningen voor woningbouw garanderen? October - Eerste Zaterdag Voorlichting voor de huisvrouw Viering eeuwfeest herstel Hiërarchie Kaarfjescontrole vergemakkelijkt Scheepsberichten MIGRATIE-CONFERENTIE NAPELS Wetsontwerp ingediend Naar wij vernemen BEURSOVERZICHT door Leo Broeksmit 1 Advertentie) op te knappen! (VERWACHTING d door het K.N.M.I. geldig van Vrijdag- Saterdagavond: hst ht en ochtend op vele nevel of mist Morgen Iroog en over het al- vnj zonnig. Meest vind. Weinig verande- emperatuur. idvertentie) nerkwaardig sstament e merkwaardig testa- p 19 October a.s. wor- rid. Het is van Marie 3 hondèrd jaar geleden iment zal tevens vele thullen waarover men in het duister tast. echter zeker weet, is fectiezaak Engeln, Pay- 18, hoek Breedstraat, de voordeligste is. n heren Egypt, linnen egenjassen 42.50, 47.50, 0. Jongens en heren 29.50. 34.95. Heren 1 49.50, 59.50 69.50, Heren winterjassen 89.50, 99.50. Kamgaren ïums 69.50, 79.50, 89.50, ens plusfour costuums 1, 39.50, 44.50. Jongens sn 27.50, 34.50, 39.50, testament betreft, daar wel van horen. liten in Bergen etraitehuis „St. Petrus te Bergen wordt van )ber een retraite ge- or gehuwde dames. -16 October worden de de Middenstand voor le retraite verwacht retraite van 1720 Oc- serveerd is voor de van het R. K. Lyceum ir. Inlichtingen voor verstrekt de directie etraitehuis. IDO-VOGELPEST OORD-HOLLAND n besmettingsbron afkomstig IDAM Wederom pseudo-vogelnest in md talriike slacht- iaakt onder de pluim- In de loop van Don- rerden gevallen van b gemeld in Enk'hui- enmeer Wormer, Vel- verwijk. In deze laatste esten kippen van niet n zes bedrijven wor- ;tigd. ii van bevoegde zpde zijn al deze gevallen aan onvoorzichtigheid, pen van kippen. Ge- namelijk, dat al deze pseudo-vogelpest aan- sren op de markt wa- ht van één niet-bona- ielaar. Wanneer men onvoorzichtigheid bij i blijft doorgaan, is de Z van deze gevreesde de laatste tijd in toe- mate weer de kop op- ït te voorkomen. Men ■schuwd. ICE VAN BETALING ig surseance van beta lend, aan de Vennoot- ier firma Wed. M. de 5oon, aanemersbedrijf te Ier; Beherend vennoot ries Jnz., aannemer te er: eveneens beherend M. Dekker, aanneem- Helder. Bewindvoerder C. A. Buers, te Schagen. OBER DRAVERIIEN i.AR. Na een rust an 6 weken zullen a.s. 3 het Sportpark weder- rijen worden gehouden. "paarden staan inge- die felle strijd zullen m tot de prijswinnaars n. Der traditie getrouw, deze draverijen weer :en van 8 October, door den van courses met de n de bekende Alkmaar- de tijd van Alkmaars >gramma vermeldt zeer ;e en attractieve num- ls een draverij in series finale (28 paarden in- n) en een course over :r met 17 paarden. de geldprijs ontvangt van elk winnend paard nering aan de 8 October Geslaagd LOOT Gisteren >nze plaatsgenoot M. G. 7 oor het Arts-examen Gemeentelijke Universi- .msterdam. (Advertentie) 1EUMATIEK EMAND WERKEN or Uw gezin of voor Uw toe- eisen de Inzet van al Uw nergie. Alleen soepele spieren gewrichten zijn geschikt voor melijke prestaties, eg, Uw rheumatick, Uw spit, inpijn; wrijf ze weg met >osterbalsem,dle door de huid tn de daaronder liggende jordringt en door de warmt*, r opwekt, Uw pijn verdrijft een ander mens maakt. In tuit ook gij zeggen: .Akker"* Isem, geen goud zo goed" VRIJDAG 5 CX_ i udcp 1i HAOIIM/o .3 Het 14de congres van het Genootschap voor Reclame, dat dezer dagen in Utrecht wordt gehouden, mag zich over een grote belangstelling verheugen. Tot nog toe zijn er inleidingen gehou den over de reclame en de export, de reclame als machtige factor in het maatschappelijk leven en over publiciteit in de aether. Prof. G. Brouwers, secretaris generaal van Economische Zaken, behandelde het eerste onderwerp. Hij wees op de belangrijkheid van reclame, in samenhang met het voor ons land alles beheer sende vraagstuk van het tekort op de betalingsbalans. Het gun stig effect van de regeringsmaat regelen tot vermindering van consumptie en investeringen is op de ontwikkeling van de beta lingsbalans onmiskenbaar aan te Wijzen. Het zijn slechts tijdelijke maatregelen, omdat versobering bezwaarlijk uiteindelijk doel der economische politiek kan zijn. Het reclamebedrijf kan daartoe in verschillende opzichten de bij dragen leveren, als stimulans voor een efficiënte productie en distributie. Maatschappelijke zijde Dr. Idenburg belichtte de maat schappelijke betekenis van de reclame, die hij een machtige factor noemde in het toenemend proces van internationalisering. In de advertentiekolommen der dagbladen spreekt het ene land het andere toe, zij is tot op ze kere hoogte de stem der bescha ving. Spr. l^rde speciaal de klem toon op de taak van de huis vrouw, die moet worden opge voed tot een geestelijke zelfstan digheid. De Nederlandse Huis- houdraad en het Werkcomité voor Doelmatige Inkomstenbesteding achtte hij belangrijke instituten. Reclame in de aether De heer Neher merkte in het begin van zijn betoog over de publiciteit in de aether op, dat er vele voor- en tegenstanders zijn. Spr. ontnam de illusie, dat in Nederland een speciale zender ZEEPOST DEN HAAG Met de volgen de schepen kan zeepost worden verzonden de data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld: Indonesië ms „Sibajak" (11 Oct.): Nieuw Guinea ms „Blitai-" (16 Oct.); Antillen ms. „Sarpedon" (15 Oct.); Suriname ms. „Aga memnon" (23 Oct.); Australië via Engeland (6 Oct.); Canada ss. „Rijndam" (10 Oct.). PROGRAMMA ZATERDAG 6 1. october 402 m. 7.00— HILVERSUM 24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde mu ziek; 7-45 Morgengebed en litur gische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gramofoon- muziek. 9.00 Voor de huisvrouw. 9-30 Waterstanden; 9.35 Kamer muziek: 10-00 Voor de kleuters. 10.15 Gramofoonmuz.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gramofoonmuz.; 11.50 „Als de ziele luistert", cau serie. 12.00 Angelus. 12-03 Gra- mofoonm.; (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 u. Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en ka tholiek nieuws; 13.20 u. Amuse mentsorkest. 14.00 „Theo Casion, in misdaad en antiek", hoorspel voor de jeugd. 14.20 Engelse les; 14.40 Amateuruitzending. 15-15 u. Kroniek van letteren en kunsten; 16.00 Piano en orgel; 16.20 Gra mofoonmuz. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18 00 Nieuws; 18-15 u. Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Pianospel; 18.40 Regeringsuit zending.: Zoeklicht op de Wester se defensie. 19.00 Filmmuziek. 19.20 Parlementsoverzioht; 19 30 Gramofoonm.; 19.52 Actualitei ten; 20.00 Nieuws; 20.08 De ge wone man zégt er het zijne van; 20.15 „Lichtbaken", causerie; 20.40 „Steek eens op, heren"; 2100 u- Gevarieerd programma; 21.53 Amusementsmuziek. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 u. Nieuws; 23-15 Nieuws in Espe ranto- 23.2224.00 Gramofoonm. HILVERSUM 2. 298 m. 7.00 u- VARA, 10.00 VPRO, 10.20 uur VARA, 19.30 VPRO. 20-00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgym. 7.30 Gramofoonm.; 8-00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Orgelspel; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 u. Gramofoonm.; 1000 u- „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie; 10.05 u. Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continuebedrij- ven; 11.30 Piano a quatre mains; 1200 Gramofoonmuziek; 12-30 u. Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Accordeonorkest; 13.00 uur Nieuws: 13.15 „Kleine zonden", hoorspel; 13.30 Metropole Orkest; 14.J0 Voor de jeugd; 14.30 „Het Nederlandse lied"; 14-50 Boekbe spreking; 15.05 Lichte muziek; 15.30 „Van de wieg tot het graf', causerie; 15.45 Dansm.; 16.15 uur Sportpraatje; 16.30 Kamerorkest en solist; 17.15 Jodelzang; 17.30 Gramofoonm-; 18.00 Nlieuws; 18.15 VARA-varia; 18.20 u. Orgelspel; 18.35 Volksdansen; 1900 Artis tieke staalkaart; 19.30 „Passepar tout", causerie; 19.40 „Het oude testament in deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; 20 uur Nieuws; 2005 Actualiteiten; 20.15 Tiroler muziek; 20.45 „De Tiran", muzikale comedie; 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Instrumentaal sextet; 22.30 „On der de pannen", hoorspel; 22.50 Gramofoonm.; 2300 uur Nieuws; 23.1524.00 'Gramofoonmuziek. AMSTERDAM (K.N.P.) Te Utrecht is de oprichting verleden van de stichting „Tentoonstelling 1853/1953", die zich ten doel stelt een onderzoek in te stellen naar de financiële vooruitzichten van een of enkele tentoonstellingen in verband met de viering van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie, waarvan het eeuwfeest in 1953 zal plaats hebben, de plannen voor de opzet van de tentoonstellingen te ontwerpen en alle voorberei dende werkzaamheden op dit ge bied te verrichten. In geval het bestuur van de stichting „Tentoonstelling 1853/ 1953" een van de uitgewerkte pro jecten, welke door deze stichting zijn ontworpen, uitvoerbaar acht, zal dit plan in overleg met de eigenlijke stichting worden ver wezenlijkt. Als stichters zijn op getreden de heren H. A. ter Bos, Joh. F. Kraft, w. J. B. Schweit zer, Mr w. H. Vroom, Mr. J. Derks, w. A. Grollenberg, J. N. Lücker, M. w. Chr. Nieuwenhuis, M. N. Jansen Frz drs, M. J. Door- ne en J. P. van Vonderen. BIJ BELGISCHE SPOORWEGEN BRUSSEL. Bii wijze van proef neming is in het reizigersverkeer on de snoorliin BrusselNamen sedert 1 October de controle on de treinkaartjes bii de uitgang der stations afgeschaft. Deze treinkaartjes worden thans door de controleur in de trein zelf in ontvangst genomen. Indien dit om de een of an dere reden niet gebeurt, kunnen de reizigers hun kaartje in een daartoe bestemde bus deponeren, die zich bij de stationsuitgang bevindt. Met ingang van 1 No vember zal op dezelfde lijn ook de controle bij de toegang tot de treinen worden afgeschaft. In dien de resultaten van deze proefneming bevredigend zijn, zouden de Belgische Spoorwegen definitief tot het afschaffen der controle van de treinkaartjes aan in- en uitgang der stations willen overgaan. Het personeel dat hierdoor vrijkomt, zou in an dere diensten te werk worden gesteld. Aagtekerk 4 te DadizCelebes 5 TjPriok veria.; Dalerdijk p. 4 Horta; Groote Beer 4 100 m w Nia Cape (Australië); Java vertr. 4 v. Surabaja/Makassar; Laertes 3 te TjPriok; Mataram 5 Colombo verw.; Oranje 4 v. PtSaid/South- amptonPoelau Laut 4 v. PtSaid; Prins Alexander 4 v. Bremen/ Antwerpen; Rijndam 6 4 u vm Southampton verw.; Loosrgcht 4 Genua verw.; Prins Frederik Hen drik 3 v PtAljred/Hamburg; Prins Maurits 30 v Montreal; Prins Willem 3 30 v Chicago/R'dam; Zuiderkruis 3 540 m zo Brisbane; Mariekerk p. 3 Guardafui/Fre- mantle; Meerkerk 4 v. Beira te Lore ncomargues verw.; Modjo- kerto 4 Suez verw.; Oranje 3 v. Suez/PtSaid; Volendam p. 3 Wight; Willem Barendsz p. 3 Azoren/Curacao; Wlilem Ruys 3 v. Aden/Colombo. 6 OCTOBER: H. Bruno Vol eerbied spreken de historieschrijvers over het werk van de Karthuizers in Nederland: deze uiterst strenge kluizenaarsorde van St. Bruno, waar de monniken in afzonderlijke cellen leef den en alleen op Zon- en feestdagen met elkander de H. Geheimen vierden, heeft op de innerlijke devotie van ons volk een zeer bijzonder karakter gedrukt. De stille ingekeerdheid, zo geheel eigen aan onze volksvroom heid, leerden zij van de gees telijke schrijvers Gerrit van Schiedam en Albert Kievit uit het klooster Haven der Zaligheid buiten de poort van Amsterdam; met de beroem de Dionysius van Ryckel uit Roermond, van wiens werk zaamheid men verstomd staat leerden zij geheel opgaan in God. Wat jammer, dat van deze orde, die voor de Her vorming een 14-tal stichtin gen in Nederland had, nu niets is overgebleven! En dat terwijl deze orde in zijn vroomheid zo goed aanpast bij het Nederlandse volk! Daarom 'moet, vooral op de feestdag van de stichter, het werk van de Karthuizercom- missie, die deze monniken weer terug wil halen naar ons vaderland, ons niet on verschillig laten. Steun hen door uw gebed, maar zo mo gelijk vooral door uw finan ciële offer. IN DESERTO voor reclame zou worden toege staan. Ons land heeft nu eenmaal al meer golflengten dan waarop het recht kan doen gelden. Televisie-reclame achtte spr. nog duurder dan radio-reclame. Uit cultureel oogpunt moet men er voorzichtig mee zijn, omdat deze reclame zeer indringend is. De tendens om ook hier reclame toe te laten is beslist afwerend. Tijdens het congres werd mede gedeeld, dat een onderzoek naar de publieke opinie t.a.v. reclame in de aether tot resultaat heeft gehad dat 54 pet. der ondervraag den er voorstanders van bleken; er waren 23 pet. tegenstanders, terwijl ook 23 pet. geen oordeel hadden. OPSPORING VERZOCHT UTRECHT. Namens de va der verzoekt de hoofdinspecteur van politie, chef bureau afd. vii. bureau Marnixstraat te Amster dam. opsporing en bekendmaking van de verblijfplaats van Jan Jurriaan Galembeek, geboren te Amsterdam op 6 November 1927, zonder beroep, wanende Marnix straat 247-11 te Amsterdam. Signalement: lang ongeveer 1.72 meter, donker Jblond haar, blootshoofds, bruin visgraat jas je, blauwe kamgaren pantalon, grijze sokken, lage bruine schoe nen, enigszins achterlijk. Heeft op 21 Juli 1951 de wo ning verlaten en is sindsdien daarin niet teruggekeerd. Een ongeluk wordt gevreesd. Inderdaad, de kenner is vol be wondering voor de buitengewone zachte, volle en rijpe geur van Douwe Egberts Zilver-Shag! NAPELS. De conferenHe te Napels over emigratie uit Europa heeft Donderdag een project voor het afvoeren van 5 millioen personen uit Europa in de komende vijf jaar ter zijde gelegd. Met het project zou een bedrag gemoeid zijn geweest van 100 millioen dollar. In plaats daarvan besloten de afgevaardigden een beperkt schema met korte looptijd op te stellen ter stimu lering van de emigratie. Na verklaringen van de Ame rikaanse gedelegeerden kwam men tot de conclusie, dat dit plan het maximum zou zijn waarop men zou kunnen hopen de steun van het Amerikaanse Congres te krijgen. Verder werd besloten een beginselverklaring op te stel len voor een internationaal or gaan voor de emigratie, die be waard zal moeten blijven tot het ogenblik, waarop het Congres bereid is maatregelen voor lan gere termijn uit te werken. De conferentie wordt bijge woond door vertegenwoordigers uit alle Marshall-landen en door de voornaamste landen, die Euro pese immigranten opnemen. De doodsklok over het oor spronkelijke plan, opgesteld door het Internationale Arbeidsbureau, werd geluid door Robert West, adviseur van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Acheson, voor de immigratie. Hij deelde mede, dat de V.S. niet bereid waren zich te binden aan een voorstel voor een lange pe riode. Hij voegde er evenwel aan toe, dat zijn land wel gaarne internationale actie zou zien, die „de stuwkracht achter de emi gratie, opgewekt door de Inter nationale Vluchtelingenorganisa tie", zou bestendigen. West drong er op aan, dat de landen, die hoofdzakelijk belang hebben bij de migratie, zich zouden vereni gen om de yloot van elf schepen van de Vluchtelingenorganisatie, die speciaal zijn uitgerust voor de emigratie, in stand te houden. Naar men meent te weten, over wegen de V.S. in November een nieuwe conferentie te beleggen teneinde een nieuw internationaal orgaan te scheppen, dat deze schepen zal overnemen. In het licht van de verklaring van West, zal de conferentie de komende tien dagen een nauw keurige definitie trachten op te stellen van de wijze waarop on middellijke internationale actie op korte termijn zal bijdragen tot de migratie uit gevaarlijk overbevolkte Europese gebieden met name Italië, West-Duits- land, Oostenrijk, Griekenland, Nederland, Malta en Triëst. Naar verluidt beogen de V.S. de oprichting van een interna tionaal orgaan op de conferentie in November, dat rechtstreeks de emigratie zou bevorderen van 100.000 personen en niet langer dan een jaar zoü behoeven te functionneren. ONEERLIJKE HUISHOUDSTER BUSSUM. De huishoudster van de familie K. te Bussum heeft tegenover de politie bekend, dat zij cheques, die haar patroon gaf ter betaling van de leveran ciers, ten eigen bate heeft aan gewend. De huishoudster, de 31- jarige mej. T„ zette op de che ques, die de huisknecht voor haar inde bij een Bankinstelling „uit te betalen aan mej. T.". Een der leveranciers sprak de huis knecht aan en informeerde naar de financiële positie van zijn patroon. Hierdoor kwam de ver duistering aan het licht. In drie maanden tijd heeft mej. T. op deze wijze haar patroon voor 1700 gulden waarvan niets meer over is benadeeld. JAPANSE HOCKEYPLOEG GAAT NAAR INDIA Japan zal tegen India een aantal hocheywedstrijden spe len, welke op 10 November een aanvang zullen nemen, zo werd vandaag medegedeeld. India dat ongeveer een kwart eeuw het wereldkampioenschap hockey in zijn bezit heeft, krijgt volgens sportkringen in India, door het uitkomen van. Japan op de Olympische Spelen te Hel sinki een groot concurrent voor 't wereldkampioenschap hockey. 's-GRAVENHAGE. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp houdende machtiging tot het van rijkswege garanderen van geldleningen aan de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten te 's-Gravenhage. In de memorie van toelichting wordt het volgende gezegd: Met het oog op de moeilijke omstandigheden der gemeenten, o.a. verband houdende met de woningbouw en het aanbod van voor de financiering hiervan be nodigd kapitaal, heeft de minis ter van financiën zich in Juni van dit jaar verstaan met de grote institutionele beleggers. Deze ble ken bereid ten behoeve van de woningbouw een bedrag van ca., 350 millioen te lenen aan de ^J.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten. De storting van deze gelden zal over een periode van twee jaren worden verdeeld. De institutionele beleggers ver langden ter verkrijging van alge hele zekerheid de garantie van het rijk voor deze leningen. Het is met het oog hierop, dat de minister het op prijs stelt voor deze garantieverlening een mach tiging door de wetgever te vra gen, opdat hij de zekerheid ver krijgt, dat zijn beleid in dezen in overeenstemming is met het gevoelen van de Staten-Generaal. Het gevraagde bedrag dezer machtiging (nl. 400 millioen gul den) laat boven het genoemde bedrag ad 350 millioen enige ruimte. ryviet1- EEN HEFSCHROEF- vliegtuig vloog in Zd. Frankrijk voor recla me boven een voet balveld. Bij het over vliegen werd de hef- schroef door de bal getroffen, waardoor 't vliegtug een nood landing moest maken. DE DEENSE arbeider Arne Nielsen, 25 jaar, spreekt vloeiend tien talen. Hij beweert elke taal in een paar dagen te kunnen le ren door met zeelui of toeristen te praten. Engels spreekt dit ta lenwonder nog niet, maar zo zei hij: gis teravond ben ik er mee begonnen en morgen zal ik het vloeiend spreken. EEN COMMUNIST in India, die zichzelf tot „God" had geinstal- eerd, zit nu achter de tralies. Hij had on geveer 50 discipelen en ze hielden zich on ledig met brandstich ting en geweldple ging. 4 GEORGE NANCE, 'n stuwadoor in Califor- nië, die 90 kilo weegt en spieren als kabel touwen heeft, won onlangs twee prijzen voor t borduren van kraagjes, mouwopsla gen en kussenslopen. NOORWEGEN krijgt een sportpredikant, zodat er nauwer con tact komt tussen kerk en sport, zo kondigt een hervormd pers bureau aan. Men heeft reeds een man op het oog, waarvan men meent voor z'n taak berekend te zijn. EEN JONGEN van 7 jaar, de Italiaan 3-uido Guidi is ver pletterd door een zwaar marmeren wij- watersvat. Het kind kon net bij het water komen en hees zich aan de rand omhoog. Het zware vat viel van z'n voetstuk en Guido was op slag dood. •T* RADIO PEKING heeft de geallieerden er van beschuldigd kin deren als spionnen in dienst te hebben. In de uitzending van Radio Peking werd gezegd, dat in Seoel de kinderen worden opgepakt, een korte cursus in het spion- nagewerk gegeven wordt, om daarna met „het geweer in de rug over de grens gedre ven te worden". COLIN RICHARDS, een schoenenverkoper in Londen, is op het snuggere idee geko men, dat je de mees te schoenen kwijt kunt waar de mensen op blote voeten lo pen. Daarom gaat hij nu met een verplaats bare schoenwinkel naar Afrika in de hoop de zwartjes er van te kunnen over tuigen, dat het toch veel prettiger is op schoenen door distels en doornen te lopen dan op blote voeten. Als reclameplaat neemt hij een teke ning mee, waarop staat, dat je gemak kelijker een schop in de grond kunt steken met schoenen aan. En mochten er dan ook nog liefhebbers zijn voor een paar sokken, wel Richards kan ze leveren. Of hij ook in nylon han delt weten we niet. VROUWELIJKE NAZI-BEUL VEROORDEELD HAMBURG (A.P.). De 28- jarige Duitse Lotte Meyer is tot drie en een half jaar gevange nisstraf veroordeeld wegens het martelen van Nederlandse en Poolse vrouwen in een nazi concentratiekamp. Zij ontkende schuldig te zijn en beweerde dat zij door de nazi's op 17-jarige leeftijd gedwongen was bewaakster in het concen tratiekamp te worden. Een Duitse rechtbank verklaar de haar schuldig aan poging tot moord op een gevangene en mis handeling van andere. Een aan klacht wegens moord mèt voor bedachten rade werd afgewezen. is de voorzitter van de lande lijke Middenstandsbond, de heer J. A. Koops uit Vcnlo. tot voor zitter benoemd van de Europese Katholieke Middenstandsbond; heeft de bloembollenexport uit de oogst 1951 thans reeds de 100 millioen gulden overschreden; overleed gisteren de tweede en handelssecretaris aan de Britse ambassade te Den Haag. de heer C. E. Emerson; hebben niet minder dan 107.680 personen een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Bourgondische Pracht"; doet de Bedrijfshoreca moeite om, bii eventuele beperking van het stroomeebruik in de a.s. win ter. de lichtjes van de horeca bedrijven tenminste brandend te houden; maken de IJmuidense trawlers tegenwoordig recordreizen. omdat zij buitengewoon grote hoeveel heden haring vissen; eist het personeel van twee Amsterdamse behangselfabrieken uitkering van de 2 procent grati ficatie en wordt het daarbij ge steund door de vakbonden: zijn de administratieve beslom meringen K.L.M.-gezagvocrdcr Viruly zozeer te gortig geworden, dat hij weer een half jaar het luchtruim kiest, evenals trouwens gezagvoerder Peetoom: onthulde de Belgische oud- minister Julius Hoste in de Haagse Dierentuin een vlag voor de Benelux. STAATSFONDSEN EN CULTURES VAST De lichte verbetering, die op de Staatsfondsenmarkt viel te be speuren, werd gister in versterk te mate voortgezet. Gedeelteiijk achtte men dit nog een uitvloei sel van onze verbeterde positie in de E-B.U., doch welke factoren hierbij overigens in het spel zijn valt nog steeds moeilijk te be vroeden. Feit is, dat van bepaalde zijde de conversielening 1947 nog voortdurend wordt weggekocht, waardoor deze ruim een punt noteerde tot 86 7/8. De overige guldensleningen waren in sym pathie hiermede eveneens hoger. De Dollar obligaties waren voor het merendeel onveranderd, doch de 4 pet. Fhiiipslening gold 107 1/4 (108). Het agio voor Ameri kaanse waarden werd aanvanke lijk lager getaxeerd, doch bleef tenslotte op 12% pet. onveran derd. De aandelenomzet is ook giste ren zeer behoorlijk geweest, n.l. circa f 2 000.000, waarvan niet minder dan f 214.000 in van den Bergh en Jurgens en f 305 000 in Kon. Olie. In overeenstemming met Parijs openden Olies iets beter, doch tegen slot kwam men weer op het niveau van gisteren terug, n.l. 301. Aandelen Philips noteerden circa 2 punten, doch Unilevers, die de laatste dagen vrij zwak liggen, liepen opnieuw wegens buitenlands aanbod twee punten achteruit. De „Herkapitalisatiefondsen" waarvoor de laatste dagen een willige stemming is geconstateerd met winsten, variërende van 9 tot 30 punten, waren aanmerkelijk kalmer. Wel werden nog kleine winsten geboekt, doch deze ble ven aanzienlijk achter bii die der vorige dagen. Van Vlissingen ka toen, die gisteren aanvankelijk werd opgegeven voor 380, doch op 360 verhandeld werd, was nu vandaag vijf punten laggr. De cultuurmarkt opende nau welijks prijshoudend, doch tegen midden beurstijd kwamen er van publieke zijde behoorlijke orders los, waardoor winsten van 1 tot 3 punten ontstonden. De eerste door de Bandar Mij. gepubliceer de productiecijfers over Septem ber zijn niet ongustig, zodat ook van de andeTe maatschappijen behoorlijke cijfers worden ver wacht, waardoor het vertrouwen in cultures weer is toegenomen. WEL HEEL BIJZONDER is er aanleiding, het hidden van de Rozenkrans, in de kerk en in het gezin, aan te moedigen aan de vooravond van de Eerste Zaterdag in deze Octobermaand. Die eerste Zaterdag is in het hijzonder toegewijd aan de verering van het Onbevlekt Hart van Maria, die in Fatima Haar beroemde boodschap gaf: bidt de Rozenkrans, voor de bekering van Rusland, dan zal er vrede zijn. Hier is een terrein, waar ieder onzer aan ware vredes-actie iets kan doen. Daar zijn nog allen geroepen, niet in de vergaderingen der volkeren en in de conferenties van de machtigen der wereld. Daar hebben wij géén stem, hier well Om onze stem te verenigen met de millioenen der aarde, die vertrouwen op Haar, van wie de Paus zegt, dat Zij gesteld is als een oorzaak van redding voor het gehele menselijke geslacht. FEUILLETON 35. Natuurlijk kon dat niet, want hij had elke week aan de zaakwaarnemer z'n dertig centen betaald. Toch King hij dadelijk naar Husein Sasmidjo toe om uitleg te vragen en toen ontdekte Ali, dat hii niet de emige was, die be zoek had ontvangen van de be lastingambtenaar. Boven nog vier deuren was dezelfde brief aangeplakt en de verontruste desalieden waren eveneens naar- de belastingadviseur getogen. Deze draaide op z'n gemak een strootje. Inderdaad, morgen zou er een deurwaarder komen om hun bezittingen te verkopen. Dat wisten ze immers al, want dat stond reeds in het dwangbevel, dat vier weken geleden was ge komen. Eigenlijk had Husein verwacht.' dat alle desabewoners, die geen belasting hadden be taald. tegelijk een cxecutiebevel zouden krijgen. Nu had toean inspektoer alleen de vijf mensen uitgezocht, die de meeste belas ting schuldig waren. Dat hadden zij natuurlijk nog niet gemerkt, maar Husein kende alle aansla gen. Koesono moest acht en twintig roepiah betalen. Marsidi tien ringgit. Moa twintig roepiah en vier ketip, Dariman en Boegil elk achttien roepiah en zes ketip. De padja'h toean beser had zeker ook de brief van Merdeka gele zen en wilde daarom niet alle verkopen tegelijk houden Maar als morgen niemand ook maar een ketip zou bieden voor de sapi's de geiten en do kippen, die de deurwaarder wilde ver kopen. dan kon er verder niets gebeuren. Allen konden dus rus tig naar de sawahs gaan. Hoe leger de desa was. hoe beter. De volgende morgen speelden alleen enkele bruine kleuters langs de stoffige weg tussen de bamboehuisjes, toen een on gewone processie de deur nader de. Zes militairen met geschou derde karabijnen omringden een deurwaarder met twee klerken, die indrukwekkende actentasser» droegen. Hoewel het nog geen tien uur was brandden de zonne stralen onbarmhartig op de scha duwloze weg en de deurwaarder zweette in de ongemakkelijke toetoepjas. Bovendien was hij onrustig en geërgerd. Hij hield niet van zulke executies. Hij was voorstander van een per soonlijk gesprek met de mensen; desnoods een gesprek waarbij hii met hel en duivel dreigde en de omstanders, in eerbiedige be wondering luisterden naar de bloemrijke beeldspraak, waar mede hij de onwilligen en hun families tot in het vierde ge slacht verwenste! Zo'n krachtda dig onderhoud had steeds tot ge volg. dat de achterstallige belas ting werd betaald, gewoonlijk in termijnen, maar altijd zonder executie. Want ondanks zijn on heilspellend uiterlijk en zijn bul derstem was deurwaarder Rie- dijk een gemoedelijk man, die er niets voor voelde om de scha mele bezittingen van een inlan der te verkopen, ook al was die kerel dan belastingontduiker. Maar nu had hij opdracht om de wet toe te passen. Wanneer de opstandige nationalisten openlijk tot rebellie tegen het Nederlands gezag aanspoorden, dan moest men .een voorbeeld stellen. De deurwaarder wilde dan ook wel aannemen, dat deze vijf execu ties noodzakelijk waren en dat ze wellicht een veel groter aan tal zouden voorkomen, maar hij vond het toch een korvee. Bo vendien was er dit militair ge leide. dat maakte dat hij zich een soort scherprechter voelde. Men had het, hem opgedrongen om dat aan deze zaak een politiek tintje zat. Misschien zouden de belastingstakers tegenstand bie den. Riediik zag echter wel, dat zijn escorte rustig thuis had kunnen blijven, want deze desa was vrijwel uitgestorven. Ziin verkoping scheen de mensen weinig te interesseren. Hij keek op het lijstje en zocht de woning van Koesono: twee karbouwen, drie geiten, twaalf kippen en eer» haan, een trekwagen en een sa- wah, kadastraal bekend onder nummer A 64m. Behalve een kastje behoefde hij van het huis raad niets te nemen, De wet stond toe om voor elk der huis genoten een baleh-baleh, een zit- mat of een krukje, een kopje en een etenspan vrii te stellen. Naar het keukengerei zou hij maar niet kijken. Er waren in het kastje twee gouden hoofd doekspelden en een hanger, die op de lijst stonden. Aan de baad jes en sarongs hoopte bii niet toe te komen. Zo hoog was de belastingschuld niet. De oude vrouw, die suffend op haar matje zat, keek niet-begrii- pend toe. toen de klerken het kastje naar buiten droegen. Rie- dijk wendde de blik af. Hii had het gevoel alspf hii onrecht pleegde. Brommend drong hji op spoed aan. Voor het huisje ston den alleen de militairen met de klerken en een Europees ge klede inlander, die belangstel lend toekeek. Toen de deurwaar der zijn veilingcondities voorlas, kwam Husein Sasmidjo de zaak waarnemer, zich bij het groepje voeger». Riedijk bestudeerde ziin papieren en besloot één der kar bouwen te verkopen. De inlan der kon die het gemakkelijkst missen, want hij hield er nog één over. De lijst vermeldde als ge schatte waarde zestig gulden. De belasting bedroeg met de kosten mee twee en veertig gulden zes tig. Met een goed bod zou de verkoop met dit ene rund eindi gen. Hii zette in op vijftig gul den. „Eer» driejarige sapi voor twintig ringgit". Niemand bood. Er waren ook geen kopers. Er was niemand be halve die inlander in dat shan- tung-costuum en de zaakwaar nemer, die zic!h wat achtpraf hield. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3