Nieuut 8 October VAN ALKMAAR BEGON DE VICTORIE... Stralende herfstzon overgiet een feestelijke stad MET 3000 DANSENDE LICHTJES vertolkte jeugd Alkmaars vreugde ENDEVRIJHEID DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Wie heeft van Alkmaar niet gehoord Honderden kinderen vieren vreugdevolle dag HERDENKINGSREDE i Aubade voor burgemeester Alkmaar, lichtstad van het Noorden Feestagenda voor vandaag Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.77 por mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2,50; In alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. f. M. Stumpef. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EE IT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE VA/V HEDEN Maandag 8 October 1951 46e Jaargang No. 12292 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Rifsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ALKMAAR VIERT 8 OCTOBER Van onze verslaggevers) Vroeg, maar schuchter begon het feest. De koude herfstzon beloofde een stralende dag en zette de kleuren van vlaggen en feestviering in een blije gloed. Roerloos hingen de vlaggen in de windstille morgen, toen de eerstelingen van het feest zich naar de historische plaats de Stenenbrug begaven, om getuige te zijn van de prille reveille van de Alkmaarse ieugd. Althans een deel van deze jeugd, want het zijn alleen de leerlingen van de hoogste klas der lagere scholen, die op deze wijze hun medewerking aan dit Alkmaarse feest verlenen; een onderscheiding, die tevens voor hen een herinnering aan hun schooljaren inhoudt en die hen later altijd met blijdschap zal doen terugdenken aan de historische dag, die zij begonnen met het aloude Victorielied. Het muziekcorps „Soli Deo Gloria" gaf reeds vóór achten een vrolijk nummertje weg en de hon derden jongens en meisjes gaven aan hun enthousiasme uiting door de vlaggetjes, waarmee zij waren uitgerust, vrolijk te doen wapperen boven hun hoofd. De heren van het bestuur der 8 October-vereniging en de Re- veille-commissie gaven deftig in het zwart en met hoge hoed en de rood-witte kleuren op de rever ook al acte de presence. De hoge hoeden gingen af, toen de eerste woorden van het Vic torielied uit de kindermonden opstegen. „Wie heeft van Alkmaar niet gehoordzongen de kinderen en nog vele malen zou deze dag deze vraag ringend worden ge steld. „Soli Deo Gloria" begeleidde de zang, die onder leiding van de heer Nico Akkerman ten gehore werd gebracht. Op het stadslied volgde de nationale hymne, het Wilhelmus, waarna de kinderen met de mu ziek voorop en verder voorafge gaan door het bestuur van de 8 Octobervereniging en het vaan del van de Ontzetvereniging via Langestraat en Ritsevoort naar de Kennemerstraatweg trokken, om Alkmaars burgemeester te zijnen huize de gebruikelijke aubade te brengen. De stoet trok in de alreeds levendiger wordende stad veel belangstelling. Toen de ongeveer 700 kinderen bij de woning van de burgemees ter aankwamen, stond dr. Wyte- ma met zijn echtgenote en enige van zijn kinderen al glimlachend de vrolijke stoet af te wachten. Aubade Om de opstelling te vergemak kelijken, had men ster-gewijze witte kalkstrepen op trottoir en rijweg aangebracht, zodat de kin deren het gehele cirkelsegment rond de hoek Kennemerstraatweg- Emmastraat in keurige opstelling konden bezetten. Een legertje van persmensen en fotografen zwerm den om hen heen. Ook de heer Vlaanderen was er met zijn film camera; hij maakt in opdracht van het bestuur der 8 October vereniging een film van het hele feest. Deze aubade vormde wel een zeer dankbaar gedeelte van deze hoogtijdag, om voor het nageslacht op het celluloid vast te leggen. Onder de strakke directie van de heer Nico Akkerman en piano begeleiding van mevr. Kleijmeer- van Munster zongen de kinderen opgetogen en met heldere stem metjes de nationale en stadslie- deren, die blijkbaar terdege wa ren ingestudeerd. Het nationale volkslied „Wij willen Holland houen" van Hamers, „Het Vlagge- lied", waarbij telkens de Alk maarse en Nederlandse en Oranjevlaggen fier de lucht in werden gestoken, een aardig oud Nederlands volksliedje „Mole naartjes wind is Zuidenwind", voorts .Wie heeft van Alk maar niet gehoord" en ten slotte het „Wilhelmus", dat door allen er was ook daar alweer een grote belangstelling plech tig werd aanhoord en meegezon gen. Na de zang trad de burge meester naar voren en zei letter lijk tot de kinderen: „Ik wil jullie graag even bedanken voor jullie mooie gezang. Ik weet, dat Verscheideneen van jullie het wel geen pretje vinden, om zo vroeg al te moéten zingen, maar hier door kriig je de gelegenheid onze eigen Alkmaarse liederen uit het hoofd te leren. Jullie houden er een mooie traditie mee in ere. Ik ben jullie heel dankbaar, jul lie hebt prachtig gezongen en het is ieder jaar weer een feest, dit gezangen te mogen aanhoren Terwijl het bestuur van de 8 Octobervereniging en de commis sieleden door de burgemeester en (Sens echtgenote binnenshuis ook weer der traditie getrouw werden ontvangen, ontvingen de kinderen elk een reep chocolade, waarna hun taak in het pro gramma ten einde was. Voor het politiebureau stonden omstreeks half negen tientallen verkopers van feestartikelen, fruit en vlaggetjes, verscheidene muzi kanten ook, om een dagvergun ning te komen halen. Er was zelfs een ponney met aapje bij, een vrolijk beeld, dat we in jaren niet in de stad hebben gezien. Koraal Intussen trokKen tal van oude ren met hun kinderen, de meisjes met rood-witte strikken in het haar en de jongens met sjerpen in de stadskleuren, naar de Lan gestraat, waar „Soli Deo Gloria" om precies negen uur de koraal- muziek vanaf het bordes van het met vele vlaggen versierde stad huis opende met het Wilhelmus. Allengs trokken zich hier meer mensen samen en om kwart over negen arriveerde daar ook de burgemeester met echtgenote en het bestuur van de 8 Octoberver eniging. De muziek klonk helder en feestelijk door de straat, die voor het stadhuis door de politie was afgezet. Na afloop van de koraalmuziek werden de bestuurs- en commis sieleden van de 8 Octobervereni ging en de muzikanten in de polderkamer van het stadhuis onthaald op een kop warme kof fie, die de mannen zich goed lieten smaken. Turndemonstratie Het Hofplein, heerlijk beschut gelegen in de stralende morgen zon, bleek, althans voor de hon derden belangstellenden, die naar de turndemonstratie kwamen kij ken, eigenlijk nog te klein te zijn. Hier kwamen de leden van Turn- lust, Jong Holland en De Halter even na tienen achter de Post- harmonie 't plein opgemarcheerd, waar een houten vlonder was ge legd en tal van werktuigen als bruggen en ringen stonden opge steld. De demonstraties begonnen met vrije oefeningen, uitgevoerd door de dames en meisjes in haar fleurige witte costuums, die bij menig nummer een hartelijk ap plaus van het steeds talrijker wordende publiek in ontvangst mochten nemen. Aan de bruggen en de ringen werden tal van goede, individuele prestaties ge leverd. De turnverenigingen had den dan ook hun beste beentje voorgezet. De Postharmonie vro lijkte het sportieve festijn met pittige marsen op en de stem ming zowel onder het publiek als onder de uitvoerenden was uit stekend. Toen enige bestuursle den van de 8 Octobervereniging van hun belangstelling voor dit, zeker uitstekend geslaagde onder deel van het feestprogramma blijk kwamen geven, hadden zij de grootste moeite zich een weg te banen door de dikke haag van toeschouwers, die van deze de monstraties getuige wilden zijn. Allegorische kinderontocht Steeds op een ander punt in de stad laaide tijdens de ochtend uren de feestvreugde weer op in telkens wisselende vormen en steeds gepaard gaande met een overweldigende drukte. Een ont zaglijke mensenmenigte golfde van de ene straat naar de andere. Vooral tijdens de gecostumeerde optocht van de schoolkinderen, die in een lange rij omstreeks 10 uur van de Breedstraat ver trok en overal langs de route: Vlaanderhof, Laat, Ridderstraat, Oudegracht, Koorstraat, Langei straat, Huijgbrouwerstraat, via Laat en Vlaanderhof weer naai de Breedstraat, een geamuseerde tlimlach op de gezichten van de ijkers toverden. Het enthousiasme van de kin deren, die de deelname ook aan deze optocht veel groter dan die van andere jaren deed zijn en hun rijke fantasie want het grootste gedeelte van hun versie ringen en costuums hadden ze zelf met gevoel voor originaliteit en humor gemaakt dreigen de grote optocht, die zo juist is af gelopen, grote concurrentie aan te doen. De muziekcorpsen Excelsior en St. Caecilia gaven ook hier weer acte de presence en bliezen er lustig op los. Het blijkt dat de mannen van de muziekverenigin gen over sterke longen beschik ken, ze hebben om zo te zeggen bijna meer geblazen dan adem gehaald. Kleurrijk was de kinderoptocht. De kinderen hadden alles op alles gezet om zo uitstekend mogelijk voor de dag te komen, want ze hadden natuurlijk al lang de 80 prijzen (kinderspeelgoed) op de tafel voor het Wapen van Heems kerk zien liggen. De kinderen hadden bijna alle kindersprook jes, die zij kenden, in deze op tocht tot werkelijkheid gebracht. Sneeuwwitje troonde tussen de zeven dwergen op een- grote wa gen. Ook Turnlust was met een wagen uitgetrokken. Er waren versierde fietsen, autopeds en wagentjes zonder tal. Men zag de kinderen uitgedost in de meest vreemdsoortige livreien en kle- dijen als kwamen ze uit alle lan den van de wereld. Negers en Indianen, Alibaba en de 40 ro vers, kabouters en elfjes, Tielse Flipje en een echt Hollandse ha- ringboer, te veel om op te noe men. De Gelaarsde Kat en de Rattenvanger van Hameien en 'n meisje dat gestoken was in een kleedje van louter krantenpapier. (Vervolg op pag. 2) De oude Friese poort van 1573. ALKMAAR. Het is een verheugend teken, dat de deelname aan het Alkmaarse stadsfeest bij uitstek de viering van het Ontzet van 1.573 steeds algemener wordt. Het wordt elk jaar meer een feest van en voor de gehele burgerij, hetgeen ongetwijfeld te danken is aan de stimulerende activiteit van het bestuur der 8 Octobervereniging, dat zich gesteund weet door tal van commissies, die elk een onderdeel van het stadsfeest verzot gen en voorts honderden individuele medewerkers, gerecru- teerd, uit alle groepen van de stedelijke gemeenschap. De versiering en verlichting van de binnenstad was een der factoren, die medewerkten, om het feest te doen slagen. Dat bleek op de vooravond van het feest Zaterdagavond toen een vro lijke lichtstoet, langer dan vorige jaren door de steeds groeiende deelname van de Alkmaarse jeugd, langs straten en grachten trok. Bijna 3000 Alkmaarse kin deren droegen hun lichtje door het avondduister en vier muziek corpsen, aangevuld door twee padvinders-drum-bands verhoog den hierbij met hun feestelijke klanken de vrolijke stemming in de stad. Van Zaterdagavond af kan men Alkmaar de „Ville Lumière" van Noordholland noemèn. De Lange straat heeft, dit jaar voor het eerst, de grote achten van de his torische datum, in een krans van licht gevangen. Het drukste ge deelte van het stadscentrum, de Langestraat, de Houttil, de Mag dalen 'instraat, de Steenenbrug en vooraan het Verdronken Oord, baadt in een zee van licht. De scherpe, witte lichtbundels van de étalages vermengen zich met de duizendvoudig gekleurde lichtjes van de versiering; het zal de echte Alkmaarder, die trots is op zijn stad, deugd doen, op IN rijn rede bij de plechtige herdenking in het Victoriepark, legde de voorzitter van de 8 Octo- ber-Vereniging, mr. G. A. de Lange, vooral de na druk op de ongelijke strijd, die de burgerij van Alkmaar te voeren had tegen de troepen van Alva en hij wees erop, hoe het de vrijheidszin van de Alkmaarders was, die de overwinning deed behalen. In woorden, die niet konden worden misverstaan, had de Hertog van Alva rich na dé val van Haar lem, op 26 Juli 1573 namens Koning Philips II tot de opstandige steden gericht. Zeven maanden had het beleg voor Haarlem geduurd en na de over gave was de dappere bezetting vrijwel volledig omgebracht De stad werd aan moord en plunde ring overgegeven. In alle Nederlandse steden werd daarna eén oorkonde afgekondigd, waarin Alva namens Philips de opstandige steden vermaande zich te onderwer pen, welke aansporing vergezeld ging van de waarschuwing „dat, indien er geen gevolg aan werd gegeven, er gene gestrengheid noch wreedheid is, hoe groot ook, die U niet te wachten staat, met ver woesting, hongersnood en het zwaard, in dier voege, dat nergens enig overblijfsel meer te vin den zal zijn van hetgeen thans bestaat; maar Zijne Majesteit wil het land naakt uitkleden en geheel en al ontvolken en het wederom door vreemdelingen laten bewonen, daar Zijne Ma jesteit anders niet zo/le kunnen geloven, dat de Wil van God van Zijne Majesteit ten uitvoer was gelegd". In een brief aan Koning Philips schreef Alva nog: „Zo ik Alkmaar bemachtig, heb ik besloten, geen enkel schepsel in het leven te laten; voor elke keel zal het mes getrokken zijn. Daar het voorbeeld van Haarlem gebleken is, niets gebaat te hebben, zal misschien een voorbeeld van wreedheid de andere steden wijs maken". Met deze woorden voor ogen stond Alkmaar, burgers, in staat om de wapenen Me dragen, terwijl de krijgsmacht van de vijand 16.000 ervaren solda ten uitmaakte voor de keuze: het hoofd te buigen in bange onderwerping aan de wettige Koning of te vechten voor zijn vrijheid. Op het stadhuis viel, na een nacht van schier eindeloos beraad de beslissing toen burgemeester Jonkheer Floris van Teylingen fier verklaarde: „IK WIL BIJ DE PRINS EN DE BURGERIJ LEVEN EN STERVEN". Zo koos Alkmaar de weg naar de vrijheid en de burgerij kwam in het geweer om de stad te verster ken. dat een bezetting had van 800 soldaten en 1300 Aan de zijde van Oudorp lag het zwakste punt. De kansen stonden ongelijk en naar elke mense lijke berekening kon de uitslag niet ten gunste van Alkmaar uitvallen. 18 September was de bangste dag van het beleg. Van drie kanten viel de vijand aan, maar tot drie maal toe werd de aanval afgeslagen. Heel de bur gerij vocht met het garnizoen op leven en dood voor het behoud van haar stad, ter verdediging van alles wat haar dierbaar was. Alkmaar gaf bij deze strijd het aangrijpend voor beeld, van wat een bedreigde gemeenschap, die voor haar leven vecht, aan kracht, moed en uit houdingsvermogen weet op te brengen. Het hevig verzet had het élan van de Spaanse troepen gebro ken en verdere aanvallen bleven eveneens zonder succes. De vrijheid De stad, door Alva aangewezen om als voor beeld te worden gesteld aan andere opstandige steden, werd de stad vanwaar de vrijheid haar opmars begon. Op die vrijheid wilde spr. zich thans bezinnen. Het is goed, ons te realiseren, dat de eenmaal ver kregen vrijheid geen onvervreemdbaar bezit is. Wij moeten ons voor ogen houden, dat de vrijheid steeds moet worden verdedigd. De vrijheid kan slechts leven, wanneer zij gedra gen wordt door de overtuiging van het volk, dat zij de enige waarde is, waarop de menselijke samenleving behoort te worden opgebouwd. Vrij heid is onbestaanbaar zonder eerbied voor de evenmens en voor de menselijke persoonlijkheid. Overal, waar de mens niet meer gerespecteerd wordt als goddelijk schepsel, als drager van de menselijke geest, sterft de vrijheid. Zo gezien moet de strijd om het recht van de mens, om de vrijheid, voortdurend, ook in vredes tijd, gestreden worden. Juist daarom voelen wij ons zo aangetrokken tot de herdenking van deze achtste October, omdat diep in ons hart leeft het besef, hoe kostbaar onze vrijheid is. Na allen, die in onze geschiedenis het hoogste goed gaven bij de verdediging van de vrijheid te hebben herdacht, besloot spr. met de wens, dat de Alkmaarders dit kostelijk pand der vrijheid, in het vertrouwen op de Allerhoogste, ook eendrach tig zullen bewaren. de specifiek oude stadsgedeelten, die nog de sfeer ademen van de jaren van weleer, te genieten van de feeëriek versierde en ver lichte doorkijkjes, op oude ge veltjes, op het water van de stadsgrachten, dat, zachtjes gol vend, het licht weerkaatst en nieuwe bronnen van licht vormt. Om half acht zou de lampion en fakkeloptocht beginnen. Het was-echter nauwelijks half zeven of grote groepen kinderen bega ven zich al in de richting van het Waagplein. Terwijl de vier muziekcorpsen: Excelsior, Soli Deo Gloria, St. Caecilia en Post harmonie, nu en dan afgewisseld door de drumbands van de Ver kenners en Padvinders, als een teken van ongeduld op de trom mels roffelden, waren de orga nisatoren van de optocht druk in de weer om de kinderen in strak gelid te zetten. (Dit laatste vorm de een grote verbetering ten op zichte van de gang van zaken in.vorige jaren). De route van de tocht: Fnidsen, Hekelstraat, Verdronken Oord, Kraanbuurt, Langestraat, Koor straat, Oudegracht, Hofstraat, Laat, Boterstraat, Houttil, met eindpunt wederom het Waag plein, was kort genoeg om te voor komen, dat de kinderen moe zou den worden. Het corps van de Alkmaarse Gemeentepolitie had de handen vol aan het regelen van het ver keer, want overal langs de route stonden belangstellenden rijen dik.Vorig jaar liepen vele va ders en moeders in de optocht mee, hetgeen uit organisatorisch oogpunt volstrekt niet valt toe te juichen; nu waren het alleen de onderwijzers en onderwijzeressen, die naar de aanwijzingen van de organisatoren, de kinderen bege leidden en de lange rij ordelijk en gesloten hielden. Toch waren er kinderen, die te moe ofwel te on geduldig waren, de tocht tot het einde toe uit te lopen; zij verlie ten de rij en verspreidden zich onder de menigte, verscholen in hun jasjes, met het pinkelende lichtje van hun lampion zwaai end boven hun hoofd; zoals ge zegd, was de deelname veel gro ter dan andere jaren en alles liep van den beginne af aan perfect ordelijk en „volgens de plannen". Des middags om 12 uur was op Canadaplein en Paardenmarkt de kermis begonnen. Er werd zo'n druk gebruik van de verschillende inrichtingen gemaakt, alsof Alk maar al sinds jaren geen kermis meer gekend heeft. Zo is het feest van de histori sche stad Alkmaar, dat op het verschijningsuur van dit nummer, zijn hoogtepunt is genaderd, op schitterende wijze ingezet. Zater dagavond viel de nacht met Oos terse mildheid over de stad, en vanmorgen rees de zon met wel haast tropische uitbundigheid naar het zenith, terwijl golven muziek langs de gevels van de huizen stroomden en een blije, feestelijke sfeer daar naar binnen brachten. Vanzelfsprekend, dat er van wer ken niet zo heel veel terecht is gekomen, in plaats waarvan de inwoners zich nu, al feestend, op het bezit van de Vrijheid bezin nen 17.00—17.30 u. CARILLON BESPELING 19.30—21.00 uur CONCERT GROTE KERK 21.30—22.00 uur GROOT VUURWERK Kanaalkade Tot 2 u. KERMIS op Canada plein en PAARDENMARKT SLUITINGSUUR 2 uur

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1