L.T.B. onderzoeksmogelijkheden tot reorganisatie hoofdbestuur BERV0ETS HET KERKCONCERT Amerikanen leggen beslag op aandelenbezit VAN DE HANDBALVELDEN Streven naar nauwer contact met alle kringen Bezwaren zijn vele; beslissing moeilijk T IS EEN KOUD KUNSTJE Door de Nazi's uit Nederland geroofd Explosie en brand in Zaanse fabriek Redley's I IJ S R E V U E I Reisbureau jj De Magneet j Reisbureau De Komeet 1 H.M. de Koningin reikt nieuwe vaandels uit DINSDAG 9 OCTOBER 1951 PAGINA 3 In afdelingen en kringen, zo goed als in het hoofdbestuur van de L.T.B., speelt op het ogenblik een plan om tot reorganisatie van de samenstelling van het hoofdbestuur te komen. Bij dit bestuur zelf leeft de wens naar groter contact met de kringen en via deze met de afdelingen. Aanleiding daartoe is mede het feit geweest, dat een zo belangrijke kring als b.v. het Westland niet in het hoofdbestuur vertegenwoordigd was. Met het oog op enkele belangrijke vraagstukken, die juist in het Westland aan de orde waren, vond men een noodoplossing door een advise rend lid uit deze kring op te nemen, maar zoiets kan op den duur natuurlijk nauwelijks worden genoemd. En bovendien zijn ook andere kringen niet vertegenwoordigd: Alkmaar niet, Ken- nemerland evenmin, noch b.v. de kringen Amsterdam-Haarlem, Bollenstreek, Delft en Gouda. Er is nu een nlan aan de orde om het hoofdbestuur voortaan samen te stellen uit de voorzit ters van alle wii menen twin- tïsr krineen die de L.T.B. telt, waardoor het. samen met de an dere functionarissen die er ook thans zittinsr in hebben zou uit- diien tot een colleae van 28 man. Dat zou acht man meer zijn dan het huidige bestuur telt waarin, zoals men weet, drie ver tegenwoordigers zitting hebben van elk der vier vakgroepen: de voorzitters daarvan en twee le den, zodanig dat de verschillende regionale belangen zo goed moge lijk tot hun recht komen. Zo zijn b.v. de veehouders vertegenwoor digd door een lid van Texel, een lid uit het consumptiemelk- en een uit het industrie-melkgebied. Zou de nieuwe samenstelling worden aanvaard, dan zouden o.a. overal nieuwe kringbesturen worden gekozen, waardoor de afdelingen volledige vrijheid zou worden geboden met betrek king tot de personen waaruit het nieuwe hoofdbestuur zou komen te bestaan. De voordelen van eer. derge lijke nieuwe organisatie zijn vele. Ér wordt, een nieuwe mogelijk heid geschapen voor een active ring van het bondswerlc in alle kringen en afdelingen, die veel directer zouden worden betrok ken vooral bij die algemene agra rische problemen die de grenzen van de gespecialiseerde „vak belangen overschrijden. We den ken b.v. aan landbouwonderwijs, onteigeningsproblemen, pacht- vraagstukken etc. Er zijn echter ook vele bezwa ren, in feite zóveel, dat men in een onlangs gehouden gecombi neerde vergadering van 't hoofd bestuur en de kringvoorzitters- en secretarissen niet tot een be sluit is kunnen komen over de wenselijkheid van een er, ander, zodat men besloot de zaak eerst eens aan de klingen voor te leg- gen. Vrijdag vergaderden o.a. Lan- gendijk en de Noord; Zaterdag werd het probleem op wel vijf plaatsen in het bisdom bespro ken o.a. in Alkmaar en in de Hoornse kringen veehouders en tuinders. Ooi* in deze twee laatst genoemden is men niet tot een besluit gekoméh, maar de bezwa ren wogen er naar onze indruk zwaar. Het grootste is. dat het hoofd bestuur een log (en duur) li chaam zou worden. Een ander, dat uit het huidige bestuur, over welks werkzaamheid men best tevreden is. wellicht verschillen de goede krachten zouden ver dwijnen. Nu zou men. om de omvang van het bestuur enigszins te beperken, kringen kunnen, gaan samenvoegen, maar het is ook weer niet goed voor het vereni gingswerk, indien de kringen te rgoot worden. Men zou ook kunnen bepalen zoals in de Noord werd voorgesteld dat de kringen uit wier midden de in het hoofdbestuur zitting heb bende vakgroep-voorzitters voort komen, niet ook nog eens door hun kringvoorzitter zouden wor den vertegenwoordigd. Hoofdbestuurslid Jan van Kam pen uit Spierdijk kwam met een ander voorstel: voortaan de vak groepbesturen te laten bestaan uit de kringvoorzitters. Daardoor zou er in de getallen niet zoveel veranderen, terwijl dan toch ook via de vakgroepen het gewens te nauwer contact zou kunnen worden bereikt. Hiertegen rijst echter weer een ander bezwaar: weliswaar zijn in Hoorn en b.v. ook in Zuid-Holland de kringen vak-organisatorisch opgebouwd, maar elders in Noordholland is die opbouw stands-organisato risch en hoe zou dan b.v. de voorzitter-tuinder de vakbe langen van zijn kring b.v. in de vakgroep veehouders kannen be handelen? Terwijl U r s e m in de te Hoorn gehouden vergaderingen pleitte voor de nieuw-voorgestel- de samenstelling, die een verster- Wie herkent in deze zigeunerparen, die rechtstreeks uit de Hongaarse poeszta gekomen schijnen teneinde „Mignon" te verheelden, leerlingen van de Alkmaarse Rijkskweekschool? En toch: zij zijn het. (Eigen foto) king van de organisatieband be tekent, waren andere afdelingen zoals Wognum en de Weere toch wel geneigd de oplossing bij te vallen die Z w a a g voor stelde, laat het hoofdbestuur blij ven zoals het is, doch laat mén het contact met de kringen ver stevigen door geregeld met de kringvoorzitters en event, se cretarissen te vergaderen, zoals nu ook over dit reorganisatie voorstel is geschied. Een derge lijke oplossing vond Zaterdag ook in Alkmaar de-meeste bijval. Het is natuurlijk een mogelijk heid, maar het feit blijft bestaan, dat die kringvoorzitters dan geen mede-verantwoordelijkheid dra gen en toch eigenlijk niet deel nemen aan het beleid. Moet er dan b.v. als bij de K.A.B. boven een kleiner hoofdbestuur een drie- of viermaal per jaar vergaderende Bondsraad komen, waarin dan alle kringvoorzitters zijn opgenomen? Hoe dan ook: gestemd werd er niet. Het hoofdbestuur zal in kennis worden gesteld van de verschillende meningen. Het zal er misschien niet zo erg veel mee vooruitkomen. Men mag verwachten dat op de komende algemene en vakgroep-vergade ringen nog menig woord over re organisatie zal moeten worden gesproken. OOST-NEDERLANDSE VEE STAPEL ERNSTIG BEDREIGD Mond- en klauwzeer uit Duitsland Heel de zomer heeft West- Duitslanid ernstig te kampen ge had met de steeds'verder om zich heem grijpende besmettelijke vee ziekte mond- en klauwzeer. Duitsland is „vol" verklaarde ons een deskundige; de uitbreiding aldaar is nog steeds niet tot staan gebracht. Sedert vorige week is het mond- en klauwzeer tot in Nederland doorgedrongen van de Dollard tot het Zuidpunt van Limburg. Het explosieve karakter van de uitbreiding in ons land heeft de volle aandacht van de inspecties van de Veeartsenijkundige dien sten in die Oostelijke provincies. In de week van 24-29 September kwam in Overijsel één nieuw ge val voor. Maair die vorige week telde Overijsel 25 nieuw-e geval len, Gelderland zelfs meer dan 50 en ook in de inspecties Gronin gen-Drente en Limburg werd van tientallen nieuwe gevallen aan gifte gedaan. De inspectie heeft de veehou ders dringend aangeraden ten spoedigste over te gaan tot het laten inenten van hun veestapels. Een georganiseerde enting, onder leiding van de zuivelfabrieken, onmiddellijk nadat dp dieren op stal zijn gezet, wordt onder de gegeven omstandigheden de beste methode geacht om verdere uit breiding tegen te gaan. Techn. Hogeschool DELFT Propaed. examen civiel-ingenieur G. Swier, Enk huizen: id. werktuigkundig ingeni eur J. A. Haasbroek en R. J. Swa- nenburg de Veye, Alkmaar. om veel aan Uw naai machine te laten be derven. Daarom doet U verstandig deze te laten repareren bij Hildering. DAAR is U zeker van Uw zaak Een stoet van 26 groepen en 600 deelnemers trok gister middag door de straten van Alkmaar hij gelegenheid van de traditionele 8 October her denking. Een Tempel der Muzen opende het festijn, waarmee het R.K. Lyceum alle eer inlegde. (Eigen foto) WASHINGTON (A.P.). Het Amerikaanse departement van justitie heeft tijdelijk beslag gelegd op Amerikaanse aandelen en obligaties ter waarde van 3 millioen dollar, welke de nazi's tijdens de tweede wereldoorlog uit Nederland gestolen hebben. Waar de documenten _zich be-zal stellen, waar de certificaten vinden is niet bekend. De Ame rikaanse regering heeft evenwel een lijst van de serienummers en in de op Vrijdag genomen maat regel werd gezegd, dat deze stuk ken althans voorlopig het eigen dom der V.S. zijn. Het departe ment heeft laten weten, dat door de maatregel de rechten van de huidige houders ongedaan zijn gemaakt. Indien de stukken achterhaald zouden worden, zal geprobeerd worden deze terug te geven aan de Nederlanders, van wie ze wer den gestolen. Ondertussen mogen de stukken op geen enkele beurs verhandeld wnrden. Indien aan een makelaar de verkoop van de stukken in han den wordt gegeven, wordt van hem aangenomen, dat hij het de partement van Justitie in kennis zich bevinden. In Januari hebben de ministe ries van Buitenlandse Zaken en van Justitie de serienummer^ van de gestolen effecten bekend ge maakt en verzocht deze stukken te deponeren bij de New York Federal Reserve Bank. Op dit ver zoek is echter weinig gereageerd. Overdracht commando 2e C.O.A.K. KAMPEN. Op de historische binnenplaats van de Koornmarkt- kazerne geschiedde wederom een belangrijke gebeurtenis voor 2 C.O.A.K. Kapitein G. van der Slikke, die bijna anderhalf jaar commandant van de school is geweest, nam afscheid wegens overplaatsing naar Middelburg en droeg het commando over aan de eerste luitenant J. A. M. Mut- saerts. ALKMAAR. Ook nu weer waren er honderden naar de Grote Kerk gekomen om het traditionele kerkconcert te gaan beluisteren. De Nederlandse Hervormde Oratorium Vereniging met mede werking van Schoorls Gemengd Koor kwamen onder leiding van de dirigent Corn. Jonker een vocaal programma voorzin gen, dat deze keer zeer boeiend was. Er was een keuze gedaan, grotendeels uit werken van Ne derlandse meesters, vanaf Swee- linck tot koormuziek van deze tijd. Een schitterende program ma-samenstelling, zoals Wp maar zelden aantroffen. Na een uitstekend gespeeld Praeludium en fuga in C van Bach, door de organist? Marian Doorn, zong Schoorls Gemengd Koor twee werkjes van Clemens non Papa, en Sicut Servus van Palestrina. Beschaafde koor klank en stijlvolle voordracht vielen hier op te merken. De Nederlandse Hervormde Orato rium Vereniging vervolgde met werken van oude meesters, zo als Palestrina, Lotti, Sweelinck e.d. De koorprestaties in deze werken stonden op een hoog niveau. De koorklank had een nobele reserve, zoals bij deze werken past en dirigent Jonker zorgde voor een prachtig slui tend ensemble. Ook de nuan cering was perfect, verzorgd, o.a. in Adoramus van Palestrina en Ave Verum van Orlando di Las so. Schoorls Gemengd Koor gaf nog een zeer lofwaardige uit voering van „Christus is opge- standen" van Alpëons Diepen- brock. Voor veel luisteraars zullen verscheidene van de ge zongen koren een ware schoon heidsopenbaring zijn geweest. Het was een zeer voornaam con cert. artistiek volkomen verant woord, zonder ook maar een enkele concessie aan een wat goedkopere smaak. Een belang rijke schakel in de totale feest viering. Als instrumentale solis ten verleenden op dit concert medewerking mevr. En'klaar viool 1 en Marian Doorn (orgel). De violiste speelde o.a. de sonate in E gr. t. van G. F. Han del. Zéér muzikaal, vooral in de zangrijke gedeelten, was haar toongevine sowis zéér fraai te noemen. De organiste liet ons ook een modern geluid horen in de door haar met muzikale smaak gespeelde Sonate da Ohiësa, van Hendrik Andriessen. In haar begeleidingen van de Alkmaarse Exportveüing 8 October Slabonen 5060 snijbonen stam 2035; pronk 12 ■37; komkommers 833 p, st.; tomaten A 2847; bonken 1924 witlof 1837: bloemkool I 2234; II 1220; III 812 p- st.; rode kool 3—11.50; groene kool 6.50 11.50: spruitkool 2034; spinazie 4047; sla 210.50: postelein 22 34; andijvie 511.50; kassnijbo- nen 8086: bieten 510 waspeen 2234 p. bos of kg; uien 1223; prei 1317: soepgroenten 4-50 6-50 p- bos; peterselie 2.50—5: meloen 2257 p. st.; Alicante 80 95; Frankenthaler 82100. violiste merkten we o.a. een zeer goede manier van registreren. Een verrassend besluit vorm de wel Psalm 150. van de Neder landse componist B. v. d. Sigten- horst Meijer, waarvan we hier wel de eerste uitvoering in onze stad hoorden. De Psalm werd gezamenlijk gezongen door de Orat. Vereniging en Schoorls Gemengd Koor. Ook dit boeien de werk genoot een voortreffe lijke uitvoering. De zeer vele toehoorders zul len zeker dirigent Jonker en de beide koren, welke deze avon den optraden, zeer erkentelijk zijn voor zo'n prachtig 8 Octo ber-concert Ten slotte werd door allen staande het WlilKelmus gezon gen. W. SCHREURS In een fabriek van gummibal len („Simson") gevestigd aan de Gedempte Gracht te Zaandam is gistermiddag een explosisie geweest, die gevolgd werd door brand. Arbeiders waren bezig op de tweede verdieping de vloer te reinigen met ..Tinner", dezelfde stof, die destijds de brand bij de verffabriek P. Schoen ver oorzaakte. Door onbekende oorzaak ont stond de explosie. Het personeel, dat op de benedenverdieping werkzam was snelde onmiddel lijk met brandlblusapparaten naar boven en bestreed het vuur. De vrijwillige brandweer uit Zaan dam moest er aan te pas komen om het vuur geheel te doven. Eén arbeider liep lichte verwon dingen aan het hoofd op. I ALKMAAR: Luttik Oudorp 80 Tel. 2975 DEN HELDER: Koningstraat 51 Tel. 2719 a.s. ZATERDAG 13 October de premiere van grootste in theater Carré Bespreek tijdig Uw 5 S plaatsen, met inbegr. reisk. vanaf f 3.75, (Den Helder f 4.75) - h 5 Hoorn, KI. Noord 73 S Alkmaar, Voordam 6 en bij - a 5 Den Helder, Koning- straat 76 Schagen, Noord, Fa. jj jj Zegers en Co. en bij S jj C. Slijkerman te S Oude Niedorp Zuiver wollen deux-pièces in marine. Overkraag en zakgarnering van taft fantasie. Gelijkwaardige kwaliteiten, pasvorm en afwerking koopt U nergens goedkoper VO&t AMERSFOORT. Gisteren middag reikte H.M. de Koningin in het bijzijn van Z.K.H. Prins Bernhard, aan drie nieuwe re gimenten, die op 1 Juli 1951 waren opgericht, vaandels uit. Het waren de régimenten Joh. Willem Friso, Limburgse Jagers en Oranje-Gelderland, die ieder met een bataljon de reis uit hun garnizoenen Assen, Roermond en Deventer naar Amersfoort had den. gemaakt. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op de buitenlandse mili taire attacbé's van België, Ame rika, Engeland, Indonesië, de minister van Oorlog, ir. Staf en de chef van de Generale Staf, l'.-gen. Hasselman. Een défilé onder commando van luit.-gen. Opsomer besloot de plechtigheid. D.W.O. KRIJGT CLUBBLAD Vergadering Contacfraad WIERINGERMEER. De contact raad van DWO, de overkoepe ling van alle Kath. amusements verenigingen, vergaderde met de voorzitters der onderafdelingen. Hoofdschotel vormde het voor stel van de afdeling voetbal om over te .gaan tot stichting van een clubblad met rubrieken voor alle onder-afdelingen t.w. dans club, gymnastiekver., handbal, toneel en voetbal. Het voorstel vond algemene instemming, zo dat onmiddellijk werd overgegaan tot uitwerking van de détails. In de redactieraad werden be noemd de voorzitters der afdelin gen, terwijl voorlopig het redac tiewerk zal worden verricht door de heer Wegdam, aan wie bin nenkort een tweede redactielid zal worden toegevoegd. Ook werd een verlotingscom missie benoemd, die zal zorg dragen, dat een verloting kan worden gehouden. Dit jaar zal ook in het teken le kl. In een gelijk opgaande strijd hebben Leonidas en Or. Wit de punten gedeeld, wat voor Or. Wit een prestatie is te noemen. Zeevogels had met G.V.O. weinig moeite en won gedecideerd met 91. 2e kl. D.I.O. gaat op de goede weg voort en versloeg nu PSCK met grote cijfers nl. 92. A.Ó.G. verstevigde haar posi tie aan de kop, nu was het Leo- nidas—dat de kracht der Alk maarse meisjes moest voelen. 8—-1. 3e kl. B. Ondanks de vele in valsters heeft A.O.G. 2 het tegen Or. Wit niet gek gedaan, de uitslag was hier 21 voor Or. Wit 2. Y.B.O. gaat door met overwinningen en stuurde Zee vogels 2 met een 31 nederlaag naar de badplaats terug. Jun. hoofdklasse: A.O.G. stel- Zo zwierf gistermiddag de Zwaan uit Wagner's Lohengrin een wagen van R.A.S.A. door feestvierend Alkmaar. (Eigen foto) de teleur door met 30 van Or. Wit te verliezen. In de le kl. jun. behaalde Adelbert a weer een overwinning, nu was het USVU dat met een 70 neder laag huiswaarts ging. Meervo- gels behaalde het, eerste puntje tegen Adelbert b. Zeevogels had de grootste moeite met V.B.O. maar won tenslotte met 21. De adspiranten van Adelbert en A.O.G. speelden hun eerste camp. wedstrijd. De gastvrouwe behaalde een 10 overwinning. Uitslagen: Dioc. klaissiei: VitesseDSO 2—1; TYBBDCG 3—2; VIDO —ADO 4—4. le klasse: LeonidasOranje Wit, 44; GVOZeevogels 19. 2e klasse; DIO—PSCK 9—2; Leonidas 2—AOG 1—8: USVU— TYBB 4—4. 3e klasse A: Vitesse 2TYBB 3 2—6; ADO 2—Geel Wit 2—2; OGVelsen 3—0. 3e klasse B: Oranie Wit 2 AOG 2 2—1; VBO—Zeevogels 2 3—1. 4e klasse A: Geel Wit 2—SHS 2 14: Blauw Zwart 2DSO 2 0—1. Junioren hoofdklasse; OG ADO 46; Oranie, WitAOG 3—0: Vitesse—TYBB a 5—3. Jun afd. 1: ZeevovelsVBO 2—1: Adelbert a—USVU 7—0; Adelbert bMeervoeeis 11. •Tun. afd. 2: TYBB b—Geel Wit 1—5. Adspiranten: AdelbertAOG 1—0. ZEEVOGELS WAS TE STERK VOOR BEZOEKEND DREO Het was een vrij eenzijdige wedstrijd. Voor de rust speelde Zeevogels met de wind in de rug en was daardoor steeds in de meerderheid doch liep herhaal delijk in de buitenspelval. Na een half uur spelen wist Zeevogels uit een voorzet van rechts de leiding te nemen. Na de rust werd de stand binnen 10 min. tot 30 opgevoerd. Zeevogels speel de goed samen en bleef in de meerderheid. Daardoor wist de midvoor nog tweemaal het net van de tegenstander te vinden. De Zeevogelsachterhoede waarin spil Huiberts in topvorm was stelde de soms aardig opgezette DREO aanvallen voor een onmo gelijke taak. staan van het eerste lustrum van DWO. Gestreefd zal worden naar een serieuze avond en een avond met een vrolijk karakter. Ook is weer een verzoek gericht aan de KRO om het Ockest zon der Naam in Middenmeer te laten komen. Zodra de plannen defini tief zijn, zal dit bekend worden gemaakt. TOON HERMANS IN NIEUW PROGRAMMA Zaterdagavond a.s. geeft Thea ter Plezier van Floris Meslier slechts één enkele voorstelling in Alkmaar. Men kan Toon Her mans bewonderen in een geheel nieuw programma dat hij „Har tendwaas" genoemd heeft. Het behoeft geen betoog dat voor dit evenement een overweldigende belangstelling zal bestaan uit Alkmaar en omstreken. Deze op voering is de première voor Ne derland. L.S.V.V. BOEKTE ZEGE OP OOSTEREND Met een behoorlijk aantal sup porters trok LSVV voor de twee de maal in dit seizoen over de haringvijver tussen Nieuwediep en Texel en nu om Oosterend, dat in de competitie niet hoog geno teerd staat partij te geven. Of schoon de Langedijkers geduren de de gehele wedstrijd sterk in de meerderheid waren, werd toch geen grote overwinning behaald al werd het wel een gemakke lijke zege en dat is te wijten aan het feit dat men 't na de 30 voorsprong wel geloofde. Met wind mee trok LSVV voor de rust direct op het Oosterend doel af, waar men slechts met heel veel moeite en geluk wist stand te houden. Er hing ieder ogenblik een doelpunt in de lucht en er kwam er ook een, toen Mettes mooi doorgaf aan J. Duives die met een kogel de Oosterenddoel- man het nakijken gaf. Nog voor de rust wist W. Bekker de grote L. meerderheid in een tweede doelpunt uit te drukken. Door het windvoordeel kwam de thuisclub in de tweede helft wat meer aan bod, maar toch be hield LSVV nog een meerderheid. Door gebrek aan schutters kwa men de eilandbewoners niet aan doelpunten toe, maar de Lange dijkers smaakten het genoegen na 20 minuten door C. J. Bekker een 3voorstand te boeken. Hierna zakte het spelpeil bedenkelijk en ging de wedstrijd als de bekende nachtkaars uit. DUINRANDERS DOOR HOLLANDIA T VERPLETTEREND GESLAGEN ALKMAAR Door vertrek en ziekte van een aantal van de beste spelers kan Duinranders zijn goe de vorm nog niet vinden en is daardoor een klasse te hoog in gedeeld. Er is echter kans dat het peil nog deze competitie zal ver beteren. Voor de rust was Duinranders wel telkens in de aanval, doch kon de goede verdediging van Hollandia maar zelden doorbre ken. Het spel van Hollandia was technisch iets beter, maar de voorhoede verprutste soms kan sen op twee meter voor open doel. Toch wist Hollandia de D- verdediging reeds vier maal vóór rust te passeren. De Duinranders gingen na de thee weer gestadig ten aanval en waren af en toe zelfs in de meer derheid. Tot het laatst toe, het moet tot hun eer worden gezegd, hebben zij gezwoegd terwijl hun keeper acht maal was gepasseerd. Op het eind zou bijna de eer nog zijn gered. Een keihard schot ket ste terug van de bovenlat van het H.-doel. Een 08 overwin ning voor Hollandia, misschien iets geflatteerd, maar in ieder ge val verdiend.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3