Grotewohl antwoordt Adenauer Afbreken onderhandeling met geallieerden geëist Deel Marshall-hulp wordt voor defensie gebruikt Anti-Britse demonstraties in de straten van Cairo Grove Engelse blunder in de oliekwestie? Belangrijk studiecentrum voor Nederlandse defensie DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Grotewohl stopt de vredespijp Invoer voor 97 pet. door uitvoer gedekt Nader overleg over toezicht op de verkiezingen Order van 175 millioen voor D.A.F. Waarom nu ook niet voor woningbouw? EGYPTE ZET DOOR „Ja", zegt de Manchester Guardian Amsterdam leent tien millioen Palingen zwommen karen" uit Besprekingèn te Panmoendjom Stakingen dreigen in België Begint 5 Nov. met twintig topfiguren Korea-vrijwilligers vertrokken Koffie od 508 en 516 Fraude in Umuiden: f15.000 verdwenen Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. C red kt bank HET F-EIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) VAN HEDEN Pagina 1 Donderdag 11 October 1951 46e Jaargang No. 12295 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, tel. 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Riteeyoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN. Molenstraat 52, teL 459 K 2240 IN SEPTEMBER Volgens de voorlopige gegevens van het C.B.S. bedroeg de waarde van de invoer in September 1951 f715 millioen (Aug. 793 millioen) terwijl voor een waarde van f 693 millioen (Aug. 587 millioen) werd uitgevoerd. In September was de invoer lager en de uitvoer hoger dan in welke maand in 1951 ook. Het dèkkingspercentage bereikte zo doende een hoogte van 97 pet. Het deficit dat in September met slechts f 22.5 millioen toenarm bedroeg sinds het begin van het jaar f 2.272 millioen (Jan.Sept. 1950 f 1.984 millioen). INSLUIPER OP HETERDAAD BETRAPT Een man, die Woensdaj een opslagruimte van pyama's en overhemden aan dé Nieuwe Keizersgracht te Amster dam binnendrong en zich met een pak pyama's uit de voeten wilde maken, kon door de eige naar van het bedrijf worden ge grepen en aan de politie overge leverd. Hij was reeds eerder met politie en justitie in aanraking geweest. Bij zijn aankomst op vliegveld Orly werd generaal Omar Bradley, die te Parijs besprekingen zal voeren met autoriteiten van de „Shape", verwelkomd door generaal Alphonse Pierre Juin, bevel hebber van de landstrijdkrach ten in de centrale sector. Ge neraal Juin salueert links. Zijn rechterarm kan hij door een schotwond niet gebruiken. BERLIJN (Reuter) De Oostduitse Eerste Minister Otto Grote wohl heeft Woensdag in een speciale vergadering van het Oost duitse parlement verklaard, dat het merendeel van de 14 punten van het Westduïtse parlement voor verkiezingen in geheel Duits land aanvaardbaar was. Enkele punten dienden echter nader besproken te worden, met name het internationaal toezicht op de verkiezingen. Tot elke prijs moest worden verhinderd, dat de regering van Adenauer haar besprekingen met de Westelijke geallieerden over de herbewapening van West-Duitsland zou voortzetten. Grotewohl zeide verder, dat het Oost-Duitse aan het West-Duitse parlement zou moeten verzoeken, Adenauer te gelasten, onmiddel lijk de huidige onderhandelingen met de geallieerde Hoge Commis sarissen, die ten doel hadden West-Duitsland in de Atlantische organisatie op te nemen en tot een Europees leger te laten toe treden, af te breken. Grotewohl stelde de Volks kamer voor, de West-Duitse Bondsdag opnieuw uit te nodigen voor besprekingen over twee kwesties: 1. Vrije en geheime ver kiezingen om te komen tot de vorming van een verenigd, demo cratisch en vredelievend Duits land; 2. de spoedige sluiting van een vredesverdrag met Duitsland en de terugtrekking van alle be zettingstroepen. Grotewohl verklaard: „Wij wachten op een snel, duidelijk en volledig antwoord van Bonn". Hij zeide dat het een grote ver gissing was, te menen, dat de buitenlandse mogendheden de eenheid van Duitsland zouden kunnen herstellen zonder dat de Duitsers hierin een aandeel had den". Adenauer heeft de tekst van de rede van Grotewohl met zich mee genomen om die gedurende de rit naar het Slot Roettgen, de verblijfplaats van de Britse Hoge Commissaris, waar hij besprekin gen zal voeren over de toekomst van West-Duitsland, te bestude ren. Adenauer's Christen-Democra tische partij verklaarde, dat de Oost-Duitse voorstellen niet meer dan leeg gepraat zouden zijn, zo lang „Oost-Duitse gerechtshoven schaamteloze en onrechtvaardige vonnissen velden". Uit andere reacties te Bonn blijkt, dat de West-Duitse politici hun houding van sterke achter docht en scepticisme handhaven. Volgens de West-Duitse minis ter voor aangelegenheden betref fende geheel Duitsland, Jacob Kaiser, „is Grotewohls enige hoop (Van onze parlementaire redacteur) Binnenkort zal bij de Tweede Kamer een wetsontwerp worden ingediend, waarbij goedkeuring wordt gevraagd om f 175 millioen nit de tegenwaarde van de Marshall-hulp voor militaire aan kopen te mogen besteden. Het gaat hier om een kapitale order aan D.A.F. in Eindhoven voor de levering van duizenden voertui gen van een geheel nieuw mo del. De uitvoering van deze op dracht zal ettelijke jaren in be slag nemen. Het personeel van de firma van Doorne moet ver dubbeld worden en ook zal het fabriekscomplex een aanmerke lijke uitbreiding ondergaan. Zoals bekend is de laatste tijd van Amerikaanse zijde druk op de Nederlandse regering uitgeoefend om haar uitgaven ten behoeve van de defensie alsnog te verhogen. Aan Nederlandse kant stelde men zich echter op het standpunt, dat voor ons land de grens van het mogelijke was bereikt. Bovenge noemd wetsontwerp moet nu waarschijnlijk als een compromis beschouwd worden. Enerzijds wordt met de los van de defensie-begroting aan te vragen f 175 millioen de grens van wat oorspronkelijk als uiter ste krachtsinspanning mogelijk werd geacht, zeer beduidend over schreden, anderzijds zal voor deze nieuwe uitgave echter niet naar nieuwe middelen behoeven te worden gezocht. De Amerikaanse regering heeft er in bewilligd, dat deze gelden geput worden uit de millioenen, die de tegenwaarde vormen van de Marshall-hulp voorzover deze in de afgelopen jaren gratis door Nederland werd ontvangen. Desondanks kan toch ook een dergelijke financiering nog be denkingen ontmoeten. De Neder landse regering gebruikte deze gelden n.l. slechts zeer ten dele teneinde zo het gevaar van in flatie te kunnen verminderen. In deze gedachtengang zou dus nu gesproken moeten worden van een inflatoire financiering, maar uit de toelichting van het desbe treffende wetsontwerp zal kun nen blijken, dat de regering mo gelijkheden ziet om het gevaar, dat onder de huidige omstandig heden aan uitzetting van de geldcirculatie verbonden is, in te perken. Defensie voorrang? Bij de behandeling van het wetsontwerp zou tevens nog een ander punt ter sprake kunnen komen. In het urgentieprogram van de P.v.d.A. wordt ten aan zien van de financiering van de woningbouw gezegd, dat ook voor dit doel uit de tegenwaarde van de Marshall-hulp zou kunnen worden geput. Nu de regering het voornemen koestert om deze te genwaarde wèl te benutten voor een nieuwe uitbreiding van onze militaire inspanningen, verliest 't argument dat zulks het spook van de inflatie zou oproepen, veel van zijn kracht. Veeleer gaat het om de vraag of de defensie voorrang moet hebben op de woningbouw en de industrialisatie, een vraag die de laatste tijd buiten de Ka mer reeds veelvuldig aan de orde is gesteld. de Duitse bevolking door zijn aan bod tot het voeren van besprekin gen te verwarren. Hij wil tijd winnen om de basis te leggen voor de instelling van een com munistisch herenigd Duitsland". De nadrukkelijkste verwerping kwam van de West-Duitse indus trie. Het antwoord aan Grotewohl moet een duidelijk „neen" zijn, aldus de voorzitter van de West- Duitse Industriebond, Berg. De industrie zou niet accoord gaan met een afbreken van de bespre kingen met de geallieerden. Bonn heft invoerrechten op varkens op BONN (Reuter). De West- Duitse regering heeft besloten alle invoerrechten op varkens en var kensvlees voorlopig op te heffen. Winston Churchill zet met gebalde vuisten zijn argumenten kracht bij. De leider van de Conservatieve Partij spreekt hier op één van de véle vergaderingen die deel uitmaken van de verkiezingscampagne. Hij is conservatief candidaat in het W oodforddistri ct. CAIRO. Duizenden betogers hebben Woensdag in Cairo en ook in Alexandrië gedemonstreerd tegen de buitenlanders in het algemeen en de Britten in het bijzonder. Zij poogden de Britse ambassade te bestormen, doch werden door de politie met knup pels uiteengedreven. Er werd met stenen gegooid, winkelruiten werden ingeslagen en een groot Frans magazijn ge plunderd. Auto's van buitenlan ders moesten het eveneens ont gelden en soms werden de inzit- Terwijl de 72-jarige premier Mossadeq, geïnstalleerd in een aantal kamers op de 16de verdie ping van het New Yorks zieken huis tussen een serie conferenties door een aantal „voorlopige on derzoeken" heeft ondergaan en volgens dr. Claude Forkner aan krachten wint, wordt koortsachtig naar een oplossing gezocht. Maan dag zal hij een rede van 40 blad zijden in de Veiligheidsraad doen voorlezen in het Frans, maar de discussies in Londen worden vooral beheerst door een serie onthullingen van de doorgaans zeer betrouwbare liberale „Man chester Guardian". Het blad schreef n.l. dat de op 20 September door Perzië gedane informele voorstellen waren ver worpen tegen het advies van de Amerikanen in en ondanks de bereidwilligheid van de Perzen een „buitenlands technicus" tot directeur te benoemen hetgeen een Engelsman kon zijn en het voorstel, dat Engeland de helft van de opbrengst van de gehele petroleumverkoop zou kunnen behouden in afwachting van een definitieve compensatie regeling. Op beide punten waren PREMIELENING BOUW 1000 WONINGEN De Amsterdamse gemeenteraad heeft gistermiddag met 33 tegen 3 stemmen een voorstel van B. en W... aanvaard tot het aangaan van een geldlening van tien mil lioen ten laste van de gemeente. De lening zou in verschillende series worden uitgeloot met een aantal premie's van f 100.000. f50.000.—, f25.000.—, f 10.000.— en f 5.000.De looptijd zal 50 jaar zijn en de rente 2,5 pet. Elke genummerde serie bevat tien obligaties van nominaal f 100. De lening is bestemd voor de bouw van 1000 woningen in de Slotermeer. B. en W. hadden er zich reeds van verzekerd dat de lening door een bankconsortium zal worden overgenomen. KURT SCHUMACHER MOET GETUIGEN BONN. De voorzitter van de West-Duitse socialistische partij, Kurt Schumacher, en zijn echtge note hebben van de rechter een uitnodiging ontvangen om als ge tuigen op te treden in de docu- mentenaffaire. Schumacher zal wel verschijnen doch beroept zich op „zijn parlementaire recht" om getuigenis te weigeren. dit Perzische concessies. Maar Morrison bevond zich toen mid den op de Atlantische Oceaan en Attlee in een auto op weg naar Schotland. Het blad betwijfelde of hij, zo hij in feite al de tekst van de Perzische brief heeft ge zien, tijd gehad heeft om deze te bestuderen. Mogelijk was hij zelfs slechts telefonisch geraad pleegd. Terwijl men gelooft, dat Brit ten en Perzen binnen enkele da gen opnieuw contact zullen opne men, is nu de moeilijkheid, dat de Britten dit moeilijk kunnen doen op basis van de laatste Per zische voorstellen. Want dit zou kunnen worden opgevat als een erkenning, dat Londen een grove misrekening heeft gemaakt door ze te verwerpen, hetgeen tot de uittocht uit Abadan leidde. rr SCHADE f 1400.- IN MAKKUM Te Makkum zijn dezer dagen 's nachts z.g. „aalkaren" die zich bevonden op schuiten die juist achter de sluis waren gemeerd, opengezet. Hierdoor konden de opgeslagen palingen voor een groot deel ontsnappen. De schade wordt geschat op ongeveer f 1400. Daar de palingen zich vermoede lijk nog in de nabijheid van de schuiten bevinden zijn tal van fuiken uitgezet om de dieren op nieuw te vangen. De politie tracht op haar beurt uit te vissen wie deze streek heeft uitgehaald. Ze meent de dader(s) reeds op het spoor te zijn. TOKIO Gedurende bijna twee-en-een-half uur hebben Woensdagmorgen in een sfeer die door verslaggevers als „har telijk" werd beschreven, gealli eerde en communistische ver bindingsofficieren gepoogd een compromis te bereiken over de plaats waar de wapenstilstands besprekingen zullen worden hervat. Vanmorgen werd dit overleg voortgezet. Gezamenlijk werd een bezoek gebracht aan een brug over de Satsjon, halver wege Panmoendjon waar de ro den en Songihjon waar Ridgway zou willen vergaderen. Vice-ad- miraal Turner Joy. de leider van de geallieerde wapenstil standsdelegatie keerde Woens dag uit Tokio na wekenlange afwezigheid in Moensan terug. Intussen gaan de bloedige ge vechten om de „Heartbreak- ridge" aan het Oostelijke cen trale front voort. bespuwd en uitgejouwd. Franse en Amerikaanse doorlopend tend en De Britse, consulaten worden streng bewaakt. In een speciale, uit alle partijen gevormde commissie van de Egyptische Tweede Kamer zijn de nieuwe wetsontwerpen „in be ginsel" goedgekeurd. Maandag vergaderen de beide Kamers in gemeenschappelijke zitting. De Egyptische ambassadeur in de V.S. verklaarde Woensdag dat de inwilliging van Egypte's na tionale aspiraties ten opzichte van de Soedan en het Suezkanaal „een essentiële voorwaarde" vormt voor Egypte's deelnemen aan een militaire alliantie in het Midden-Oosten. Op zün wekelijkse persconfe rentie heeft Acheson Egypte's voorgenomen opzegging van de Brits-Egyptische verdragen afge keurd, te meer nu nieuwe voor stellen al op weg waren om de onderhavige verhoudingen bevre digend te regelen. Intussen wor den deze voorstellen, die Woens dag aan Egypte zouden zijn over handigd, thans voorlopig' vastge houden. BRUSSEL. Op een bijeen komst van het Nationale Comité van het Algemeen Belgisch Vak verbond is verklaard, dat het bu reau van het AJB.V.V. wegens de afwijzende houding die de rege ring inneemt tegenover de door de socialistische vakbond gestelde eisen, besloten heeft in bepaalde industrieën een staking af te kon digen. Het A.B.V.V. eiste enkele we ken geleden o.a. de toekenning van een bedrag van fr 2 milliard zgn. duurtepremies aan de arbei ders welk bedrag geput zou moe ten worden uit de buitengewone winsten. Bovendien werd een verhoging der ouderdomspensioe nen geëist van fr 22.000 tot fr. 26.000 per jaar. Het Nationale Comité zal vandaag een defini tieve beslissing nemen. (Van een onzer redacteuren) Aan een twintigtal vooraan staande figuren uit militaire, bur gerlijke en industriële kringen zal met ingang van 5 November in een tijdvak van 4 maanden een inzicht worden gegeven in de defensieproblemen in de ruim ste zin genomen Onder auspi ciën van het Defensiestudiecen trum dat op 1 September op pa pier werd opgericht, zullen deze twintig met zorg geselecteerde persoonlijkheden worden voorge licht over de tegenstellingen, in het huidige wereldbeeld, de mo derne oorlog, de verdediging van het Westen, de organisatie van de Nederlandse defensie, de burger lijke verdediging, de voorlichting, de economische voorbereidingen en oorlogseconomie. In dit programma weerspiegelt zich ten volle het streven van ROTTERDAM Met de „Ge neral W. C. Langfitt" is Woens dagmorgen een detachement van 66 Nederlandse Korea-vriiwilli- gers onder commando van eerste luitenant F. Erik de Niis naar het Verre Oosten scheep gegaan. Namens de minister van Oorlog sprak de chef van diens kabi net generaal-majoor mr. W. J. van Dijk de mannen toe Mèt hen ging. tuiltje bloemen in de hand. ook zuster Koopmans uit Alkmaar aan boord, voor de tweede keer op weg naar het Koreaanse oorlogstoneel. Bon 508 Algemeen (A- en bon 516 kaarten) en Hon 516 Algemeen (D-kaart) zijn aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bonnen kunnen met ingang van Vrijdag, 12 October 1951 worden gebruikt en blijven gel dig tot en met 27 October 1951. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bon wordt op 2 November 1951 aan gewezen. NEDERLANDSE HARING NAAR POLEN In Warschau en den Haag zijn Woensdagmorgen de contracten getekend, die voorzien in de leve ring van 35.000 vaten gezouten Nederlandse haring aan Polen. Nederland ontvangt kali in ruil. De levering moet vóór half No vember geschieden. BRADLEY TEGEN GEBRUIK ATOOMBOM IN KOREA? NEW YORK. Volgens pers berichten in New York heeft de voorzitter van de Amerikaanse Commissie van Stafchefs geadvi seerd tegen het gebruik van de atoombom in Korea, omdat vol gens hem op het ogenblik de vooruitzichten voor een overeen komst in Korea beter zijn. In berichten uit Washington wordt gezegd, dat ernstig het ge bruik van atoomwapens m Korea in overweging was geweest, en dat dit een van de redenen was van Bradley's bezoek aan Tokio. het studiecentrum dat onder lei ding staat van luit- gen. M. R. H. Calmeyer en waarin verder zit ting hebben vice-admiraal Kist als marine-deskundige, generaal Giebel als luchtmachtexpert, ir. Stuit van Buitenlandse Zaken en de heer van Nimwegen Sehone- gevel van Economische Zaken. Om het gevaar van een abstract-- denkende ontwikkeling te voor komen zal een curatorium ontre den waarvan prins Bernhard het voorzitterschap zal waarnemen. Admiraal van Holthe zal, even als de secretarissen-generaal van verschillende bij de defensie be trokken ministeries, jhr. Tjarda van Starkenborg, de voorzitter en vice-voorzitter van de Adviesraad voor Militaire productie en prof. Sizoo, voorzitter van de Rijksver dedigingsorganisatie T.N.O. deel uitmaken van het curatorium, dat het program kan beïnvloeden en de urgentie van de onderwerpen kan bepalen. Onder de twintig deelnemers bevinden zich acht militairen van land-, lucht- en zeemacht, waar onder twee Belgen. De Belgen kennen een dergelijk instituut als het Defensiecentrum niet en mo gelijk zal het nog eens komen tot een Nederlands-Belgisch centrum in Benelux verband. Verder be vinden zich onder het twintigtal: hoge functionarissen van de de partementen van Buitenlandse Zaken en Binnenlandse Zaken en voorts vier topfiguren uit de in dustrie, resp. voor de sectoren metaal, vervoer, radio en voedsel. Deze twintig zullen vier maanden lang vijf werkdagen per week 'worden ingewijd in het rijk- genuanceerde defensie probleem. Een verschil met de Angel- Saksische landen is, dat in het Nederlandse defensiecentrum, een copie van het Franse, niet alleen militairen en ambtenaren een plaats hebben gevonden, maar even goed particuliere deskundi gen. De eerste cursus begint klein, van alle zijden gesteund. De moei lijkheid is echter de juiste perso nen gedurende vier maanden vrij te kunnen houden. BOEKHOUDER IN ARREST IJMUIDEN. De politie in Velsen is overgegaan tot de arres tatie van de 31-jarige boekhouder P. W. A. de G. uit Amsterdam, die sinds vier jaar een vertrou wensfunctie bekleedde bij een lJmuidense vishandel en rokerij. Voor zover thans bekend zou de G. gedurende deze jaren f15.000 ten nadele van zijn werkgever hebben verduisterd met behulp van blanco formulieren, onderte kend door de directeur. Op deze papieren kreeg hij o.m. geld los voor de aankoop van een nieuwe auto, nadat hij tevoren reeds een tweedehands wagen had gekocht. Een bedrag van f 900.— wegens schade, die na een aanrij ding met deze nieuwe auto ont stond, zou door de onderneming zijn betaald. De tijd, dat de wa gen in reparatie was, huurde hij weer op kosten van de directie een auto. Tenslotte lekte het geval uit. De G. probeerde aldus de politie ontdekking te voorkomen door een voor hem belastend kasboek te verbranden. Na een ruzie werd hij ontslagen en op aangifte van de directie fearresteerd. De G. gaf toe rond 15.000 te hebben verduisterd. Een accountantsonderzoek is gaande. Onder enorme belangstelling heeft Woensdag te Eindhoven op de Algemene Begraafplaats de teraardebestelling plaats gevonden van het stoffelijk overschot van dr. A. F. Philips. Een overzicht van de lijkstoet bij het passeren van het Phïlipsmonument (op de voorgrond). «i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1