Nieuuu 1 Ook gij, Irak? Vertegenwoordigers van 785 gemeenten spraken hun bezorgdheid uit Ook Irak wil herziening van verdrag met Engeland Soedan verzet zich tegen Egyptische plannen Nul op request voor örotewohl Amerika ver op Russen voor DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING De sociale ontwikkeling Over gemeentelijke financiën en de woningbouw Helpt U zelf", zegt de minister Westduits protest tegen afluisteren telefoongesprekken NB Wol voor Europa wordt goedkoper Overeenstemming te Panmoenjon? Jongetje gedood onder bouwplaten Baardapen maken de Vel uwse bossen onveilig En Engeland steunt dit verzet Engelse resolutie in de Veiligheidsraad I Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal» f 1.77 por mnd.» inclusief incasso. Advertentie-tarief por editie 16 ct. per m.m.» minimum f 2,50*, tn alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Noderl. Crodietbank Buiten God. is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE HET FEIT VAN HEDEN 1 Pagina 1 Vrijdag 12 October 1951 46e Jaargang No. 12296 Kantoren: HOORN, Draaislngel 59, tel 4243, Grote Noord 77. tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Riisevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 „ONZE EMANCIPATIE VOL TOOID" en „De Sociale Ontwik keling na de Bevrijding", zijn de twee, deels samenvallende onder werpen, welke op het aanstaande Partijcongres van de K.V.P., in twee der Zaterdagse sectieverga deringen worden behandeld. De sprekers van de vier sectieverga deringen hebben vooraf een korte samenvatting gegeven van de in leidingen, welke zij zullen houden en het ligt dus voor de hand, dat ook ten aanzien van deze twee onderwerpen, in gemiddeld twaalf bladzijden, niet van een uitputten de behandeling sprake kan zijn. Intussen hebben de schrijvers van deze „inleidingen op de in leidingen" toch verschillende uit latingen in hun pas verschenen geschriften gedaan, welke er op wijzen, dat de tongen ook hier wel los zullen komen over bepaal de actuele stellingen en denkbeel den, zoals deze voorkwamen in bekende perspolemieken van de laatste maanden. Wij mochten al een keer eerder op deze plaats ook ten aanzien hiervan de verwachting uitspre ken, dat de gelegenheid van dit K.V.P.-congres niet onbenut zou worden gelaten, om sommige din gen uit de doeken te doen. Het standpunt van de inleiders geeft er aanleiding toe! Voor moeilijk heden behoeft niet te worden ge vreesd, want over het algemeen genomen nemen deze inleiders geen eenzijdig standpunt in en hun gedachten getuigen van vol doende werkelijkheidszin, om een overeenstemming mogelijk te ma ken. Al is natuurlijk op dit Con gres over de verschillende kwes ties het laatste woord niet ge zegd. Enige andere interessante pun ten, inzonderheid uit het korte „prae-advies" van aalmoezenier Roncken, voor heden daargelaten wij komen er op terug wij zen wij er bijv. op dat deze inlei der spreekt van de onrust in de sociale sector, de critiek op K. V. P. en K. A. B. en de scherpe re actie daarop, wat alles bijeen dreigt te leiden, zo niet tot een scheiding dan toch tot een verwij dering, die in. verschillend op zicht ernstige gevolgen zou kun nen hebben. Niet alleen in het sociale leven, maar ook voor de bijdrage, welke wij, katholieken, op dit terrein hebben te leveren, dus ook voor de Nederlandse volksgemeenschap. Inderdaad ligt hier, zoals aal moezenier Roncken zegt, „een zeer verantwoordelijke taak voor de katholieke standsorganisaties, die zullen moeten begrijpen, dat niet iedere standsorganisatie een gesloten geheel op zich vormt, maar slechts een deel, een lid, van het „geheel" van ons katho lieke volksdeel. „Toch zullen we tot dat geheel moeten geraken." Wij staan nu voor de „concre te" uitwerking; doorvoering en gevolgen van onze christelijke be ginselen op sociaal-economisch terrein, wij zijn met z'n allen overtuigd van de juistheid van vele goede beginselen en denk beelden, maar wat betekent dat alles, concreet, wat zal dit alles practisch opleveren? Daar gaat het om en het is zon der twijfel van brandende actuali teit dat wij het hier over eens worden, willen wij niet, dat wij ons in vaagheid blijven verliezen en anderen zich van deze dingen van onze denkbeelden! meester maken en deze dan uitvoeren in hun geest! Wat hebben wij dus nodig? Aalmoezenier Roncken geeft het antwoord: „Gezamenlijke bestu dering, uitwerking, en overleg." Juist nu zal blijken wat onze emancipatie waard is, hoever wij rijp zijn om een nieuwe gemeen schap op te bouwen, te dragen en te beleven" Kenschetsend is ook wat Ronc ken zegt van de oorzaak der on rust en moeilijkheden in de hui dige ontwikkeling: is dit alles „niet juist een bewijs en een noodzakelijk gevolg van een te kort aan zedelijk besef, aan be leving en toepassing van zedelijke normen in het economisch le ven?" Het hier verlangde overleg, de gevraagde werkelijke samenwer- UTRECHT, Rond 1600 vertegenwoordigers van 785 gemeen ten hebben gisteren in Utrecht tijdens een buitengewoon congres van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten onder voorzitterschap van mr. P. Oud uitdrukking gegeven aan hun ernstige bezorgdheid over de financiële verhouding tussen het Rijk en de gemeenten en over de woningbouw. In een tweetal resoluties legden zij hun bezwaren neer tegen het wetsontwerp dat betreffende het eerste punt aanhangig is, en drongen zij krachtig aan op hervatting van de voorschot-verlening door het Rijk krachtens de Woningwet en het treffen van alle maat regelen om in 1952 50.000 woningen in uitvoering te kunnen nemen. v in 1950 was dit tot 8 pet. gedaald. Het is voor de gemeenten prin cipieel onaanvaardbaar dat het Rijk practisch volledig de be schikking over de nationale be lastingcapaciteit opeist. Minister van Maarseveen die het congres bijwoonde, vroeg zich af of het niet tot een georgani seerd overleg tussen Rijk en ge meenten via de Vereniging en op het hoogste niveau zal moeten komen, zodat de gemeenten niet langer het gevoel hebben door een voogd als minderjarigen be handeld te worden. Hij bracht hulde aan de gemeentebesturen die voor de woningbouw toch nog steeds weer geld hebben weten te vinden, waardoor hun aanzien zowel bij gemeentenaren als re gering stijgt. „Helpt uzelf", zei de bewindsman „en de regering zal doen wat zij kan om U bij te staan". Op het congres werd allereerst het woord gevoerd door drs. L. J. G. de Mast, gemeentesecretaris van Tilburg, die verklaarde, dat de gemeenten zich door de voor gestelde verlenging van de Nood- voorziening-gemeentefinanciën te kort gedaan voelen in hun geld en in hun rechten. De gemeenten zijn toch al aanzienlijk achteruit gegaan. Bedroeg in 1939 het totaal van de gemeentelijke budgetten 15 pet. van het nationale inkomen: king, waarop wij in de afgelopen maanden zo vaak hebben aange drongen, is stellig aanwezig. Het blijkt duidelijk ook uit de be schouwingen van de heer Mid delhuis, algemeen secretaris van de K. A. B. over de sociale ont wikkeling na de bevrijding. Ook hij wil, dat de verschillende standsgroeperingen zich in goede harmonie met en naast elkaar als volwaardige en gelijkberechtigde volksdelen kunnen ontplooien en de Overheid moet z.i. daarbij „voor een geschikt sociaal kli maat zorg dragen". In verband met het gevaar van zich toe spitsende tegenstellingen, moet de geest van samenwerking uit de voorbije jaren „met alle geëigen de middelen worden versterkt" zegt Middelhuis en „meer nog dan tot dusver moet ons volk worden doordrongen van de noodzaak tot samenwerking en van sociale verantwoordelijkheid van allen voor allen." Naast het reeds besproken kor te prae-advies van prof. Groene- veld over de financiële en econo mische politiek, belooft de nadere uitwerking van de korte samen vattingen van de heren Roncken en Middelhuis een actuele bijdra ge te zullen leveren tot de groei van beter begrip over zo vele en zo velerlei kwesties, die de laatste maanden de katholie ke gemeenschap hebben beroerd. En op deze wijze toont de K. V. P. opnieuw, dat zij is de volks partij bij uitstek, niet een par tij van een bepaalde stand of groep, maar voor alle groepen en standen, die elkaar nodig heb ben. Want, de sociale ontwikke ling na de bevrijding heeft veel goeds te zien gegeven, maar. onze katholieke emancipate is nog niet voltooid! Vooral voelen zij het als een onrechtvaardigheid dat de rege ring de belastingoverschotten over 1948, 1949 en 1950 die volgens de bestaande regeling via het Ge meentefonds aan de individuele gemeenten moeten worden uitge keerd, wil inhouden en collectief reserveren. (Vervolg pag. 3). BONN (Reuter). De commis sie voor zaken betreffende geheel Duitsland van het West-Duitse parlement heeft Donderdag de Oost-Duitse oproep om de bespre kingen met de Westelijke mo gendheden over nietigverklaring van het bezettingsstatuut te be ëindigen, van de hand gewezen. Men meent, dat deze afwijzing door de commissie de gevoelens van alle grote partijen weer spiegelt. Het parlement zelf zal het uit eindelijke besluit nemen aangaan de het openen van besprekingen met Oost-Duitsland. BONN. Het West-Duitse par lement heeft met algemene stem men bondskanselier Adenauer als minister van Buitenlandse Zaken opdracht gegeveta bij de Hoge Commissie te protesteren tegen „het afluisteren van telefoonge sprekken en het openen van brie' ven in West-Duitsland door En gelse en Franse autoriteiten" en onmiddellijke stopzetting van deze handelswijze te eisen. Er zijn gevallen gemeld van het doorgeven van afschriften van vakbondsbrieven aan de Franse inlichtingendienst in Duitsland. Volgens een Engelse woordvoer der geschiedt controle van de Duitse telefoon of post uitsluitend in het belang van de veiligheid der Britse strijdkrachten in Duits land. GOUD INBESLACGENOMEN OP DE„VAN HEUTZ" HONGKONG (Reuter). Be lastingambtenaren hebben Don derdag te Hongkong beslag gelegd op goudstaven en Amerikaanse gouden munten ter waarde van ongeveer 170.000 gulden aan boord van het Nederlandse mo torschip „Van Heutz" van de Koninklijke Java-China Paket- vaart Lijnen N.V. te Amsterdam. PROEFRAKET VERDWAALDE LASCRUCES (Nieuw Mexico) Een proefraket die Woensdag per vergissing op de proefterreinen van „White Sands" was afgescho ten, is niet ver van Las Cruces neergekomen. De oorverdovende knal waaTmee de ontploffing ge paard ging, heeft in het plaatsje een paniek veroorzaakt. De ver antwoordelijke militaire autori teiten hebben verklaard, dat zij nog juist hebben weten te voor komen, dat de raket op de stad neerkwam, dank zij geheime con trole-maatregelen, die het moge lijk maakten de richting van het projectiel te veranderen. Ruim 100.000 bloemkolen worden dagelijks op de groentenveïling te Grootebroek-Boven- karspel geveild. Kopers uit binnen- en buiten land doen hier hun aankopen. Zo kocht Woensdag het Amerikaanse Bezettingsleger in Duitsland een aanzienlijke partij. De herfst- bloemkoolcampagne brengt enorme hoeveelhe den bloemkool aan op de los- en laadplaats. BAGDAD (Reuter). Irak heeft zich tot de Britse regering gewend, teneinde een herziening van de betrekkingen tussen bei de landen, welke in het verdrag van 1930 zijn neergelegd, te ver krijgen, aldus is Donderdagavond te Bagdad medegedeeld. In een communiqué werd ge zegd, dat premier Noeri es Eaid van de gelegenheid van zijn jong ste aanwezigheid in Londen gebruik had gemaakt om met de Britse regering te spreken over de noodzakelijkheid van een wij ziging in de Brits-Iraakse betrek kingen, op de grondslag, die o.a. is uiteengezet in de Iraakse troon rede. Met het oog op het belang en de critieke aard van deze betrek kingen zal de premier zich in ver binding stellen met ervaren staatslieden en leiders van poli tieke partijen, om hun de kwes tie uiteen te zetten, zijn bespre kingen toe te lichten en hun ad vies te horen alvorens stappen in dit verband te nemen en de I» Gisteren is in Obdam de nieuwe R.K. Lagere Tuinbouwschool feestelijk geopend. Op de foto vooraan in het midden Rector Jac. v. d. Hoogte, voorzitter van het schoolbestuur, die de inzegening verrichtte en de school voor de L.T.B. overnam; rechts van hem Pastoor Wanna van Obdam, de heer de Wijs, ir. Honig, inspecteur van het Tuinbouwonderwijs en C. A. J. v. Baar, secretaris-penningmeester van de L.T.B. Links van Rector v. d. Hoogte burgemeester de Boer van Obdam. Achter burgemeester de Boer dr. Rietsema, Rijks- tuinbouwconsulent. Links van dr. Rietsema het hoofd der school G. Laan. Verder onder scheidt men o.a. burgemeester Breebaart van Hoogwoud. Op de achtergrond het nieuwe schoolgebouw. kwestie in de aanstaande zitting van het parlement te berde te brengen. De Iraakse premier voerde de vorige maand in Londen bespre kingen op het ministerie van Bui tenlandse Zaken, met de „Iraakse Petroleum Maatschappij" en met een Britse firma over de bouw van een nieuwe olieraffinaderij, ter waarde van 65 millioen gul den. Het Brits-Iraakse verdrag heeft een looptijd van 25 jaar. Het ver leende Engeland terrein voor twee luchtmachtbases en het recht om in haar nabijheid troe pen te legeren. Irak verplichtte zich zijn defensiemaatregelen te nemen in overleg met Engeland. SCHIPPERSVROUW Bl| AANVARING VERDRONKEN Op de Waal voor Tiel is Don derdagmorgen het afvarende sleepschip „Archimedes" in aan varing gekomen met het opva rende sleepschip „Deo Gloria". Ten gevolge van deze aanvaring, sloeg de 36-jarige schippersvrouw F. Krans van de „Archimedis" over boord. Een der opvarenden die dit ongeluk zag gebeuren, sprong over boord, doch kon de vrouw niet meer redden. Enige tijd later is het stoffelijk over schot in het net van een schokker aangetroffen. MET ATOOMWAPENS William Laurence van de „New York Times", die beschouwd wordt als de meest vooraanstaan de schrijver op atoomgebied, heeft voorspeld, dat de V. S. bin nen twee jaar zullen kunnen be schikken over- een waterstofbom, die 1000 maal krachtiger zal Zijn dan de atoombommen, die op Hirosjima en Nagasaki werden geworpen. Naar zijn mening zou oorlog spoedig tot de onmogelijkheden behoren tengevolge van de ver nietigende kracht van kern energie. De voorsprong van de V. N. op het gebied van atoomwapens was ten opzichte van Rusland zo groot, dat de Sowjet-Unie nooit haar achterstand zou kunnen in halen. Het vergelijken van Rus sische atoomwapens met die van Amerika was het naast elkaar stellen van een „kapotte fiets en een luxe auto van 1951", aldus Laurence. SYDNEY (Reuter) Bij ope ning gistermorgen van de wol- veilingen alhier daalden de prijzen verder. Er werd slechts schaars geboden en de markt was soms lusteloos, hetgeen een grote tegen stelling vormde tot het levendige bieden van Maandag en Dinsdag jl. Het grootste deel van de van daag verkochte wol was bestemd voor het continent van Europa. De grootste dalingen boekten de betere soorten wol van middel matige tot goede kwaliteit. Korte vlieswol was 5 a 10 pet lager in prijs dan gisteren en alle andere soorten vlieswol waren 15 a 20 procent lager. AMERIKA LICHT ATOOMSLUIER OP WASHINGTON. De Ameri kaanse senaat heeft Donderdag eenstemmig een wetsontwerp aangenomen, waarin wordt toege staan, dat de V.S. gegevens be treffende atoomenergie, die niet op wapens betrekking hebben, aan bevriende naties meedelen, onder zorgvuldig omschreven voorwaarden. PAN MOEN DJOM 12 October Reuter Hoewel van officiële zijde geen verklaring is uitgege ven na de samenkomst op Vrij dag van de verbindingsofficieren der geallieerden en Noordelijken, gelooft men, dat er overeenstem ming is bereikt over regelingen voor 'n hervatting van de onder handelingen over een staken van het vuren. Onder een ingestorte stapel stenen bouwplaten hebben arbei ders Donderdagmorgen bij nieuw bouw in de omgeving van de Vreeswijkstraat in den Haag het stoffelijk overschot gevonden van de vierjarige Ronald V. uit deze straat, die reeds vanaf Woensdag morgen werd vermist en naar wie tien agenten met vijf politie honden de gehele nacht hadden gezocht. EDE Een inwoner van Hoenderlo, die Dinsdagmor gen appels wilde plukken, kreeg, toen hij op het punt stond, de ladder te bestijgen tot zijn niet geringe ver wondering egn appel naar het hoofd geworpen. Hij dacht eerst, dat kwajongens hem dit leverden, maar toen vlak. daarna een tweede appel feilloos zijn hoofd trof,' begreep de man, dat het ge vaar van boven kwam. Wie schetst de verbazing van de Hoenderlo'er toen hij tussen de takken boven zijn hoofd een grote, zwarte aap, voorzien van 'n zware ring baard, ontdekte, die van de schrik van de mens gebruik maakte een goed heenko men te zoeken. Ook in de Krim, de bos rijke streek tussen Hoenderlo en Ughelen, werden op ver schillende plaatsen apen ge signaleerd: een bakker zag er een voor zijn bestelauto dwars de weg oversteken en Woensdagmorgen werd een aap waargenomen bij het padvinderstróbphuis te Hoen derlo (omgeving Nat. Park de Hoge Veluwe). Het betreft hier waar schijnlijk een viertal baard apen, eigendom van een ho telhouder in de omgeving van Apeldoorn, die er dezer dagen in geslaagd zijn te ontvluchten en de wijk te nemen naar de bossen. Naar wij vernemen, hebben de pogingen, die zijn aangewend om de dieren op te vangen, gedeeltelijk succes gehad, 'maar minstens één exem plaar heeft tot nu toe de dans weten te ontspringen en zwerft klaarblijkelijk nu in de omgeving van Hoen derlo rond. Uiteraard is de vreemde verschijning in het stille Ve- luwedorp het onderwerp van de dag, vrouwen houden voorzichtigheidshalve de deuren dicht. Alleen bewe ren spotgeesten dat de kap per van Hoenderlo een extra stel scharen gereed heeft liggen om de baardaap te soigneren voor het geval deze soms zijn salon met een bezoek zou willen vereren POST VOOR KOREA 's GRAVENHAGE Post voor de militairen van het aanvullings detachement N.D.V.N. op weg naar Korea, welke bestemd is voor uitreiking in de tussenha vens moet uiterlijk op 12 Octo ber in Nederland ter post worden bezorgd. Het adres moet de vol gende aanduidingen bevatten: rang, naam en legernummer, aanvullingsdetachement NDVN, op weg naar Korea, Amsterdam- Schiphol-militair. De namen van de vermoedelijke tussenhavens en van het schip mogen dus niet worden vermeld. KHARTOEM. De Oemma (On afhankelijkheidspartij), de groot ste partij van de Soedan, anti- Egyptisch en pro-Brits, heeft het Egyptische plan om Soedan onder de kroon van Faroek te brengen „de grootste hoon" genoemd, die Egypte de Soedanezen ooit heeft toegevoegd. De partij besloot Soe dan tot onafhankelijke souvereine staat te verklaren zodra het Egyp tisch parlement het wetsvoorstel tot opzegging van het Brits-Egyp tische verdrag van 1936 zou heb ben aangenomen. Op haar beurt heeft de En gelse regering voor de tweede maal in twee dagen met nadruk verklaard dat Engeland niet zal toestemmen in een verandering van de status van de Soedan zon der eerst de Soedanezen geraad pleegd te hebben, die het recht moeten behouden daarover vrije lijk te beslissen. Engeland zal gouverneur-generaal Sir Robert Howe de meest volledige steun geven bij zijn doelstelling, de Soedanezen zo snel mogelijk voor zelfbestuur rijp te maken. In haar verklaring zeide de Oemma nog, dat zij het verdrag tussen Enge land en Egypte nimmer heeft erkend. In Egypte zelf zijn van van daag af alle demonstraties ver boden. De strijdkreet der studen ten bij betogingen Donderdag was volgens A.P. „Een koning, een kroon, een Nijl 'Engeland heeft Egypte verant woordelijk gesteld voor alle scha de aan Britse eigendommen en voorts verzekerd dat het alle no dige maatregelen zal treffen om zijn garnizoen in de zone van het Suez-kanaal te handhaven, des noods met behulp van een lucht brug. Men verwacht dat de rond 60.000 personen tellende groep Egyptische arbeiders en hun ge zinnen in de kanaalzone weldra voor de keus gesteld zullen wor den, hun arbeid in de Britse ka zernes neer te leggen of als ver raders beschouwd en aan strenge straffen blootgesteld te worden. NEW YORK. Engeland zal bij de Veiligheidsraad een resolu tie indienen, waarin wordt voor gesteld, dat de Raad om hervat ting van de besprekingen betref fende het Engels-Perzische olie geschil zal verzoeken en Perzië zal berispen, dat het land geen gehoor heeft gegeven aan de uit spraak van het Internationaal Ge rechtshof. Volgens betrouwbare kringen werken ambtenaren van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken aan een plan, dat als basis zou kunnen dienen voor een regeling van het olie geschil. Het voorlopige ontwerp zou Dinsdag met Mossadeq be sproken zijn. In Perzische kringen verbergt men niet, dat men concrete plan nen van de zijde van Amerika zou toejuichen. EXECUTORIALE VERKOOP TE EEN Gistermiddag is in Een de huis houdelijke boedel van „de kapper van Een" executoriaal bij opbod verkocht teneinde te traenten zijn schuldeisers nog enige tege moetkoming te verstrekken. Er was vrij veel belangstelling. De schilderijen, over welker „kost baarheid" m Een nogal wat te doen is geweest, gingen voor 60 gulden in andere handen over. Ook de plaids die de kapper in zijn vijf auto's gebruikte kwamen onder de hamer, evenals een stuk van de bumper van een der auto's dat, samen met een petroleumstel een nieuwe eigenaar kreeg. De opbrengst van de verkoop is waarschijnlijk zeer gering.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1