Het portret van H.M. de Koningin voor de Alkmaarse raadszaal Grootse Mariahulde Deze week in de bioscoop Zeevogels-Leonidas: wedstrijd van de dag Onl is Zal Raad het accepteren? van Kath. Vrouwenbeweging De rf/iop- C ycU, top! Seizoen geopend In Rozenkransmaand ANGELO TAXI? CHR. DE VRIES Van de handbalvelden Prima televisieontvangst Lunchroom Modern Geen entrée-kosten Ziek advi Zondac PAGINA 2 ZATERDAG 13 CCTODER 1951 ALKMAAR Het was in de raadsvergadering van 19 April, dat de gemeenteraad besloot aan de kunstschilders Jan van Herwijnen en Dirk Vis te Bergen opdracht te geven 'n portret te schilderen van H.K.H. Prinses Wilhelmïna en H.M. Koningin Juliana; zulks met de bedoeling deze schilderijen te doen aan brengen in de raadzaal en wel op de penanten ter weerszijden van de schouw. De raad voteerde hiervoor f 3000.en besloot tot de opdracht onder voorwaarde, dat de schilders het portret terug zullen nemen, indien de gemeenteraad het niet accepteert oi het portret de schilders zelf niet aanstaat. In beide gevallen is de gemeente van hvtar opdracht ontslagen, maar betaalt zij aan de schilders als schadeloosstelling voor gebruikte materia len e.d. f 500.waarvoor de gemeente echter een oi meer werken uit de verzameling van de schilders mag uitzoeken. Inmiddels heeft Dirk Vis het door hem van H.M. de Koningin geschilderde portret afgeleverd, waaruit mag worden geconclu deerd, dat het hemzelf aanstaat. De vraag is nu of het ook de raad aanstaat. Deze werd on langs in de gelegenheid gesteld het schilderil te zien, daartoe aan het slot van de raadsver gadering uitgenodigd door de burgemeester. Daar deze in zi.in uitnodiging niet de raadsverslag- gevers betrok, als zulks de bedoeling was geweest, had hij dit wel gedaan hebben wii ons bij die gelegenheid beschei den teruggetrokken. Toen ons echter ter ore kwam, dat een of meer collega's wel in de gelegenheid waren het schil derij te zien, hebben wii ons dezer dagen tot dP gemeente secretaris gewend met hel ver zoek het schilderij ook in ogen schouw te mogen nemen, welk verzoek terstond werd ingewil ligd. W;j waren hiertoe mede ge stimuleerd door de aan B. en W. door het raadslid dr. C. Berk houwer schriftelijk gestelde vraag of het college bereid is het schilderij alvorens de raad over de aanvaarding van dit portret zal beslissen op een algemeen toegankelijke plaats ter bezichtiging te stellen voor belangstellenden. Meningen verdeeld? Deze vraag wijst er al direct op, dat de meningen over de vraag, of het schilderij accep tabel is, verdeeld zijn. Op het moment dat wij dit schrijven, is ons nog niet be kend of B. en W. bereid zijn het schilderij aan de publieke belangstelling prijs te geven, zoals ar. Berknouwer vroeg, doch het komt ons voor, dat B. en W.. nu, behalve de raad, ook de pers en. naar wii vernamen, ook de op het stadhuis werken de ambtenaren het schilderij hebben kunnen bezichtigen, niet anders kunnen doen dan aan de suggestie van dr. Berkhouwer gevolg te geven. Wij zouden ook niet weten welke bezwaren hiertegen kunnen worden aan gevoerd. Het zal dr. Berkhouwer niet zozeer te doen zjjn om de publieke opinie, waardoor ook de raad zich niet zal laten lei den, dan wel om het oordeel van andere deskundigen dan die, welke B. en W. in dit geval hebben voorgelicht. Niettemin staat de raad voor een niet-alledaagse en niet- gemakkelijke beslissing. Men kan van een raadslid niet eisen, dat hij (of zij) naast de vele andere kwaliteiten en capaciteiten, die van hem (of haar) geëist mogen worden, óók nog de capaciteiten van een kunstcriticus bezit; heeft hii die wèl, dan is dat meegenomen. Naar ons ter ore kwam. heeft de commissie van advies inzake Kunsttentoonstellingen (waarin voor het merendeel Bergenaren zitting hebben), welke commis sie B. en W. ook van voorlich- tig diende bij de keuze van de schilders, geadviseerd het schil derij van Dirk Vis te accepteren. Belangrijke beslissing Wat zal de raad nu doen? Zal hii zonder meer dit advies op- RODE KRUIS COLLECTE IN DE BIOSCOPEN ALKMAAR. In de filmpro gramma's van deze week wordt een filmpje over het werk Van het Rode Kruis vertoond. Het geeft in kort bestek de bioscoop bezoeker een overzicht van de verschillende terreinen, waarop de diensten van het Rode Kruis werkzaam zijn, de zorg voor ge wonden, voor hulpbehoevenden bij rampen, voor ouden van da gen, geeft een beeld van de bloedtransfusie-dienst en van het nieuwste terrein van actie, de hoornvlies-transplantatie. Met klem wordt in dit korte, maar overzichtelijke filmpje een be roep gedaan op de burgerzin van iedere Nederlander, om dit werk naar vermogen te steunen, een beroep, waarbij wij ons gaarne aan willen sluiten. Dirigent- Excelsior ALKMAAR. De heer W. Roussel heeft ontslag genomen als dirigent der Muz.ver. Excel sior. De bekende Zaanse dirigent Alb. Meins heeft de benoeming als dirigent aangenomen. PROPAGANDA-FEESTAVOND VAN DE IN VALIDEN BOND ALKMAAR. Op Dinsdag 16 October organiseert de afdeling Alkmaar van de Nederlandse In- validenbond haar jaarlijkse feest avond in het Gulden Vlies. Op het programma staat een bonte avond met gevarieerde nummers, verzorgd door het gezelschap POVAIJ, dat belangeloos zijn me dewerking verleent. Deze propaganda-avonden vor men de voornaamste bron van in komsten voor het bestuur van de afdelingen van de Bond, die zich ten doel heeft gesteld problemen op cultureel en sociaal gebied voor haar leden op te lossen. Zo worden er b.v. de laatste tijd cur sussen heilgymnastiek gegeven en stelt men de leden in de gelegen heid de zwemsport te beoefenen. Een aanbeveling, om dit werk naar vermogen te steunen, het geen gemakkelijk kan geschieden door ae propaganda-avohden te bezoeken, willen wij derhalve gaarne neerschrijven. volgen? Wij verwachten van niet. Het komt ons voor, dat de raad vanwege „het grote belang van de zaak zich ook nog door andere, volstrekt onafhankelijke en onpartijdige deskundigen (zal) laten voorlichten". Wij hebben deze woorden tus sen haakjes geplaatst, omdat het dezelfde woorden zjjn, door de voorzitter van de raad gespro ken, toen hii de door het college van B. en W. gedane keuze der schilders tegenover de raad verdedigde. Daar de beslissing, waar de raad thans voor staat, veel belangrijker is het gaat om de aanvaarding van een portret van H.M. de Koningin voor „een bii uit stek representatief vertrek" als de raadzaal lijkt o«b dit extra deskundig advies niet alleen gewenst, doch zelfs geboden. Wij willen geen twijfel uitspreken omtrent het ar tistiek inzicht van de com missie voor Kunsttentoon stellingen, doch zijn zo vrij te, veronderstellen, dat. zij. bif het geven van haar ad vies te weinig rekening ge houden heeft met de be stemming van dit schilderij. Hetgeen nog niet wil zeg gen. dat wij het oordeel van bedoelde commissie dat het sohilderii uit artistiek oog punt acceptabel is, kunnen onderschrijven- Een simpel damesportret Wij zijn daarmee gekomen tot onze beoordeling van het schil derij dat wii slechts even zagen waarbij wij zowel zijn artistieke waarde als zijn be stemming in aanmerking nemen. Laten wij voorop stellen, dat Dirk Vis, van wie wij 'n aantal uitstekende portretten kennen. bij deze opdracht voor een moei lijke taak stond; vooral omdat de uit te beelden persoon niet voor hem heeft geposeerd. De schilder had slechts de gelegen heid H.M. bii een bepaalde ge beurtenis te observeren. Hij heeft op dit schilderij een z.g. kniestuk de figuur van H.M. de Koningin uitge beeld in zittende houding ge kleed in mantel, op het hoofd een hoed met veren. De achtergrond, evenals 'het gehele doek het gelaat van H.M. uitgezonderd uit ge pointilleerde in goudachtige toon gehouden toetsen opgebouwd (typerend voor de stijl van Dirk Vis), is vrijwel ondefinieerbaar. Compositorisch kan het doek niet geslaagd genoemd worden. Het gezicht is niet van treffende ge lijkenis en zeker niet overtui gend van karakteruitbeelding. De vormgeving van de handen blijkt voor de schilder ook moeilijkheden te hebben opge leverd. De plaatsing van het koninklijk wapen midden op de achtergrond is bepaald storend; wij vernamen echter, dat het de bedoeling is, dat dit in de rechterbovenhoek zal ko men. Van het geheel straalt niet af de majesteitelijke waardigheid, zoals men dat van een portret van de Koningin mag verwach ter». Het is een simpel dames portret geworden, doch geen portret van H.M. de Koningin, bestemd voor een zo bii uitstek representatief vertrek als de raadzaal met de sfeer waarvan dit schilderij overigens ook niet zal harmoniëren. Voor zover wij het. konden nagaan, was het schilderij niet gesigneerd; wèl ontdekten wij het jaartal 1951. Wij kunnen ons indenken, dat de raadsleden, die het schilderij zagen, er wat onwennig tegen over stonden: temeer daar het niet in de gangbare stijl is ge schilderd, die men van een der gelijk portret verwacht. Nogmaals, waar het schilderij bestemd is voor een openbare ruimte als de raadzaal, lijkt ons het verzoek, het openbaar ter bezichtiging te stellen., voor inwilliging vatbaar. En het liikt ons evenmin overbodig, dat de raad, alvorens er (naar wii hoorden in comité) over te be slissen, het oordeel inwint van andere deskundigen; men zou hiermee kunnen wachten tot ook Jan van Herwijnen, die on geveer in dezelfde trant schil dert, het portret van H.K.H. Prinses Wilhelmina waar wii overigens hogere verwachtingen van koesteren zal hebben af geleverd. FR. O. Agenda Films; Harmonie: Angelo, 18 jaar Victoria-Theater; Hotel Berlin, volw.; Rex-Theater: De weg der Hoop, 14 jaar; Voorstellingen: 7 en 9.30, Zondag bovendien nog om 2 -en 4.30. REVUE: Zaterdagavond 8 u. Gulden Vlies. Toon Her mans. R.K. DANSCOMITé: Zon dagavond 8 uur in het Gulden Vlies de tweede dansavond. 't WAPEN VAN HEEMS KERK: Zatrdag 13 Octo ber dansen tegen verlaag de entrée. DOKTER op Zondag: Te be reiken ziln dp artsen E. E. M. van Gilse, Kennemer- park 8, telef. 3136 en J. Lourens. Oudegracht 295, telef. 2892. APOTHEEK Voor spoedgevallen is van af zes uur hedenavond ge opend Bootheek Kruisinga, Koorstraat 59. (Advertentie) R.K. HANDBALCLUB A.O.C. ALKMAAR. Het le en 3e elf tal zijn morgen vrij. Het 2e gaat een zware wedstrijd tegemoet. Het speelt morgen tegen Adel- bert in Egmond Binnen om 12 uur. Vertrektijd uiterlijk kwart voor elf vanaf de Heilooërbrug. En de junioren gaan naar Wijk aan Zee met de bus van vijf minuten over twaalf uit Alkmaar. Deze wedstrijd begint kwart voor twee. Speelsters, beide wedstrijden zijn niet te onder schatten vooral het 2e elftal zal alle krachten moeten inzetten. Veel succes. De opstellingen en indien de wedstrijden niet door gaan worden bekend gemaakt bij de heer J. Smit, Nieuwesloot. Victoria Theater Hotel Berlin ALKMAAR. Bepaald opwek kend is deze film niet; hij ver plaatst ons naar een hotel in Ber lijn in de dagen, waarin het derde Rijk zijn ondergang tegemoet ging. Het is een krankzinnige samenleving in dat hotel, waar hoge officieren, Gestapo-spionnen, S.S.-ers en vrouwen onder één dak verblijven, tegen elkander intrigerend en allen bezeten door de angst van de naderende ineen, storting. Een vooraanstaand ille gaal werker raakt in dit hotel verzeild en nog wel in de kamer van een rasechte nazi-dame, die zich tenslotte van hem bedient, om zich veilig te stellen, hetgeen haar niet verhindert de man te verraden. Er zijn echter nog an dere werkers in de ondergrondse, waar de gezochte tenslotte veilig terecht komt. Met de vlucht van een tweetal, dat een geheimzin nige rol speelde, komt het abrupte einde van deze film, waarin we o.a. Peter Lorre zien. Rex Theater De weg der hoop ALKMAAR. De weg der hoop is lang, en vaak geplaveid met bitterheid en ellende, zo staat er over de film „De weg der hoop" geschreven, die op het filmfestival te Cannes in 1951 tot een der beste werd gerekend. En inderdaad geeft deze Italiaanse film, gespeend van alle romantiek en sentimentaliteit, een beeld van de ontzaglijke ellende, waarin zo velen in Italië werden gedom peld door de grote economische spanningen die het land beheer sen. Deze keer zijn het mijnwer kers en hun gezinnen die tot ob ject van deze film zijn gekozen, mensen die door de nood gedwon gen, alles wat zij hebben moeten verkopen om te trachten in een ander land een nieuwe toekomst op te bouwen. Zij worden daarbij nog geëxploiteerd door een gewe tenloze mensensmokkelaar doch slagen er toch in, hun doel, zij het na zware offers, te bereiken. Het trekken van deze mensen door het zonnige Italië en de be sneeuwde Alpen is meesterlijk verfilmd, zoals we dat van de Italianen gewend zijn. Het ver haal is boeiend en de personen zijn met liefde getekend. Een in teressante film. Vooraf een korte tekenfilm van Walt Disney. DE WEEK IN BEELD ALKMAAR. Het journaal geeft een beeld van de uitbun dige en praalvolle ontvangst van Quirino, de president der Phi- lipijnen, in Spanje, de verkie zingen in India met Pandit Neh- roe in een jeep, een snelwandel mars ParijsStraatsburg en de komst van een nieuwe resident in Frans Marokko. We zien de laatste Britten uit Abadan ver trekken, de zieke man uit Per- zië, Mossadeq, in New York en het Engelse 'kroonprinselijk paar in Canada. Het Nederlands Nieuws is, na de uitreiking van vaandels aan drie regimenten door H. M. de Koningin te Amersfoort, geheel aan de Alkmaarse 8-Oct.-viering gewijd. Begonnen wordt met een opname van de versieringen waarna de jeugd-optocht uitvoe rig werd verfilmd. Ook legde de camera de behendigheidswedstrij den op de Laat vast om verder verschillende fragmenten van de optocht op te nemen. Zo ziet men de Muzen, de Walsdroom, Kloris en Roosje op de bruiloft. Carmen, Lohengrin en de Klokken van Corneville op het witte doek nog eens voorbijtrekken. Harmonie (Advertentie) Telefoon 4237 ALKMAAR De Italiaanse film „Angelo" welke deze week in Harmonie Theater wordt vertoond behandelt het probleem van de toekomst van de kleine Mulat, 't kind van een blonde Italiaanse vrouw en een negersoldaat. Rondom 't kleine figuurtje van Angelo speelt zich een tragedie af van de echtgenoot, die zich vol gens de wet niet van het vader schap van de kleine neger kan ontdoen en het angstwekkende probTeem wat voor dit kind in de toekomst zal zijn weggelegd. Regisseur Dp Robertis heeft dit probleem op onbevangen wijze behandeld, met een gezonde kijk op de zaken en met een gulle humor. Wanneer de vader de kleine Angelo uit het Weeshuis waar de kleine tijdelijk is onder gebracht, komt halen, schrikt hij als hij ziet dat deze kleine een neger is. De pogingen van de wettelijke vader om zich van de kléine te ontdoen, mislukken en dan voltrekt zich langzaam het feit, dat de kleine Angelo 'n gro te plaats gaat innemen in het hart van de vader en diens vriend de schilder en muzikant, die een belangrijke rol in deze geschiede nis so eelt. Dit komt vooral tot uitdrukking wanneer de kleine Angelo ziek wordt. Dan komen in herinnering de woorden van de zuster van het weeshuis, dat het kind heeft leren bidden en ge looft in de goedheid van de men sen. Het kind herstelt en zijn ver jaardag wordt een groot feest, waarbij onverwacht ook zijn oom een negerbokser tegenwoordig is. Het slot moge dan niet een ge heel bevredigende oplossing zijn, maar het betekent in ieder ge val een voorlopige als de kleine Angelo met zjjn oom vertrekt. Angelo is een .uitstekende film met diep menselijke gevoelens, een film, welke niet zal nalaten ipdruk te maken op de bezoeker. Het beeld van de kleine Angelo ht negerjongetje zal men niet licht vergeten. Voor 18-jarigen. „DE TEGENSTELLINGEN IN DE K.V.P. ALKMAAR. Op de Dinsdag a.s. in restaurant Koekenbier te houden ledenvergadering van de afd. Alkmaar van de Dioc. R.K. Middenstandsbond zal Mr. J. Derks komen spreken over „de tegenstellingen in de KVP". Er is gelegenheid tot het stellen van vragen, terwijl introductie toegestaan. ALKMAAR Het is 'n goede gedachte geweest van 't bestuur van de Kath. Vrouwenbeweging te Alkmaar om juist in de Octo- bermaand, de Mariamaand van ouds, een grootse Mariahulde te organiseren, Daarmede werd wel op een heel sympathieke wijze de actie der geestelijkheid, de Oc- toberinaand onder de aandacht van de gezinnen te brengen, on derstreept. Nadat de avond tevoren in de kapel van huize „St. Augustinus" een Maria-lof was gecelebreerd door de geestelijk adviseur, Rec tor Dr. F. Holthuizen, een plech tigheid, die door zeer vele leden bijgewoond werd, volgde in hotel Victory de eigenlijke Maria-avond Daaraan werkten mede een meis jeskoor o.l.v. de Zusters van O. L. Vrouw, enkele meisjes die Mar ia-gedichten voordroegen en pastoor Drost uit Schoorl, die boeiende, en speciaal tot de dames sprekende causerie hield over „Maria, Koningin van de Rozen krans." De opkomst der leden was, zo als de voorzitster Mevr. Paleanri- van Nieuwkuyk in haar openings woord opmerkte, overweldigend. Misschien dat juist die jonge, frisse ongekunstelde zang van het kinderkoor, geschaard rond -een Manabeeld op het podium van de grote zaal, zo tot de verbeelding van de dames, de moeders veelal van onze gezinnen sprak. Het was in ieder geval eën fleurig gezicht al die bruidjes ih'huri witte jurk jes met blauwe "sj'erpen en dito strikken in het haar rond de beel tenis van de H. Maagd, die op gesteld was temidden van vele bloemen. De voorzitster wees er in haar. openingswoord op, dat zich weer vele nieuwe leden hadden opge geven en dat het aantal nu de 500 ruim had overschreden. Spreken de over de verschillende acties van het nieuwe seizoen, dat op deze avond werd geopend, deelde NAAR EGYPTE EN ETHIOPIË Met Schola Public^, ALKMAAR. Die verre reizen doet, kan veel verhalen. Zo iemand is -Jhr. Dr. J. C. Mol- lerus uit Haarlem, die in 1951 een reis door Egypte, de Soedan en Ethiopië maakte. Vool" de Schola Publica zal Jhr. Mollerus Vrijdag a.s. in 't Gulden Vlies (8 uur precies) aan de hand van lichtbeelden van door hemzelf genomen foto's ons ongetwijfeld veel interessants vertellen van deze landen uit het zwarte we relddeel. Hij is een uitstekend causeur en vooral omdat de Soe- dan-twistappel tussen Engeland en Egypte thans in het middel punt der belangstelling staat, is zijn causerie actueel; ook het land van Haile Selassie, Abes- sinië staat thans in de algemene belangstelling. Voor niet-leden, voorzover plaatsruimte, kaarten verkrijgbaar. zij mee dat er ook een nieuwe ledenwerf-actie is begonnen. Ieder, die een nieuw lid aan brengt, loot mede in de grote Kerstloterij. Verder werd 't nieu we insigne van de Internationale Kath. Vrouwenbeweging door de voorzitster bij de vergadering ge ïntroduceerd. Maria, Koningin van de Rozenkrans. Een dankbaar onderwerp vond pastoor Drost in de H. Maagd als Koningin van de Rozenkrans en hii wees er op de eerste plaals op, dat Maria ve^l vermag bij God. Daarom schetste de spreker de H. Maagd als een bijzondere figuur in de schepping. Vanzelf kwam pastoor Drost er toe, Gods bedoe ling met de schepping te bespre ken en te wijzen op de plaats die de mens daarbij moet innemen. Maria, de Moeder van de Kerk en van alle mensen, heeft de ver lossing mogelijk gemaakt en vol tooid. Met deze gedachte voor ogen moeten de mensen in hun nood weer tot Maria om uitkomst. Aan het slot van zijn begees terde rede wees pastoor Drost nog ,eens met nadruk op de waarde van het rozenkransgebed. Advertentie SCHOLA PUBLICA Mnn Jhr. Dr. j. C. MOLLERUS OP REIS DOOR EGYPTE EN ETHIOPIË Vrijdag 19 October in 't Gulden Vlies 8 uur precies 5j Donateurs en abonné's op de bekende voorwaarden, Niet-leden f 1. Scholieren f 0.50 INTERPAROCHIEEL CENTRUM ALKMAAR. Het Interparochi eel Centrum (IPC), waarin alle katholieke charitatieve en so ciale organisaties vertegenwoor digd zijn, houdt Woensdag 24 October a.s. een bijeenkomst in Victory ('s avonds 8 uur) waar de voorzitter, de heer M. Spruyt, de sociaal werkster, mej. R. Koe- leman en de bisschoppelijk commissaris, dr. F. Holthuizen het een en ander over het werk van het IPC zullen vertellen. Be langstellenden gelieven die avond hiervoor vrij te houden. le klasse. Zeevogels krijgt be zoek van het sterke Leonidas en zal alle zeilen bii moeten zetten om staande te blijven. Als er direct flink wordt aangepakt, is een verrassing niet uitgesloten, want j.l. Zondag lieten de Haar lemsen zich aoor Oranje Wit ook een punt ontnemen. Meer- vogels ontvangt G.V.O. en kan winnen. Toch moet het de zaken niet te licht opnemen, want G.V.O. speelt zeer wisselvallig. *2e klasse; D.I.O.—U.S.V.U. kan een spannende strijd worden, de meisjes uit Uitgeest komen er steeds beter in en dat zal ÖJ.Ó. de handen vol geven. 3e klasse B: D.D.O. neemt het op tegen Oranje Wit 2 en zal de grootste moeite hebb.en om ook maar één puntje in de wacht te slepen. H.S.V. moet in staat zijn om van de reserves der Zee vogels te winnen. Adelbert ont moet. A.O.G. 2 en kan weer twee punten in de wacht slepen. Jun. hoofdklasse: De A.O.G.- junioren kunnen tegen Wijk aan Zee de beide punten veroveren, maar cadeau zullen zij Z£ niet krijgen. Jun. afdeling I: Meervogels heeft tegen Ade.lbert A niet veel kans. V.B.O., dat tegen Adelbert is B uitkomt, geven wij de meeste kans op de puntêri terwijl Zee vogels, dat bij U.S.V.U. op be zoek gaat, een zware dobber zal hebben. Programma Diocesane klasse: A.D.O.D.S.O. T.Y.B.B.—Vitesse le klasse: Wijk aan ZeeBlauw Zwart ZeevogelsLeonidas MeervogelsG.V.O. 2e klasse: P.S.C.K.T.Y.B.B 2 D.I.O.—U.S.V.U. Leonidas 2S.H.S. 3e klasse A: Geel Wit—H.B.C. T.Y.B.B. 3—A.D.O, 2 Vitesse 2O.G. 3e klasse B: D.D.O.Oranje Wit 2 Zeevogels 2H.S.V. AdelbertA.O.G. 2 4e klasse A: O.G. 2—S.H.S. 2 H.B.C. 2—Geel Wit 2 D.S.O. 2Wijk aan Zee 2 Junioren hoofdklasse: Wiik aan ZeeA.O.G. O.G.—T.Y.B.B. a A.D.O.Oranje Wit Junioren afdeling I: MeervogelsAdelbert a V.B.O.—Adelbert b U.S.V.U.—Zeevogels Junioren afdeling n: Leonidas-—S.H.S. T.Y.B.B. b—T.Y.B.B. c VelsenGeel Wit b 50 JAAR IN DE STERREN ALKMAAR De eerste sei zoensavond van de Alkmaarse al'delin? van de Ned. Verenieine voor Weer- en Sterrenkunde, welke Zaterdagavond in Valk. lunchroom werd gehouden. stond in het teken van het viiftir-iarie bestaan van de Vereniging. Het zaaltje was, wat men noemt ei-vol; ongeveer honderd bezoekers, belangstellenden cn leden, hadden zich een plaatsje weten te veroveren. In 'n korte inleiding heette de voorzitter van de Alkmaarse afdeling, de hger J. C. Keyman, allen van harte welkom en noodde dr. J. J Raimond Jr. uit, met zijn spreekavond van wal te steken. Gedurende de nu volgende drie kwartier wist deze spreker de aanwezigen te boeien met een interessante uiteenzetting aan de hand van lichtbeelden, over de bouw van 's werelds grootste spiegeltelescoop. Deze telescoop die is opgesteld op de Palomar- mountain in Californië, is een wonder van techniek. Dat deze kijker de Amerikaanse technici heel wat moeilijkheden bezorgd heeft, daarvan kreeg men een goede indruk in de film, die na de lichtbeelden volgde en die door de spreker werd toegelicht De grootste moeilijkheid leverde wel de spiegel, die een middel lijn van 5 meter heeft en 20 ton weegt. Dat het transport van deze spiegel niet gemakkelijk was, behoeft geen verwondering te wekken. Deze telescoop heeft de Amerikanen meerdan zes millicen dollar gekost, maar zij hebben het over gehad voor de wetenschap. Dank zij de medewerknig van Dr. J. J. Ramond is het een ge slaagde avond geworden. Mogen er zo meerdere volgen. BERDOS-NIEUWS Berdos 1Hugo Boys 1 2.30 uur; St. Adelbert 3Berdos 3, 2.00 uur; BerdosSt. Adelbert 4 12.00 uur B terrein; Jun. Vios A —Berdos Jun. A 12.00 uur; Adsp. Kolp. Boys ABerdos adsp. A 1.15 uur. Berdos 2Alcm. 5 12 uur; RK AFC 5Berdos 4 2.30 uur, Overdie. Het eerste krijgt de koploper Hugo Boys op bezoek wat een spannende strijd betekent aan de Nesdijk, vooral omdat de Boys een veertje lieten tegen Vios. Wil het eerste gaan meetellen in de afdeling, zal deze wed strijd zeker gewonnen moeten worden. Het zal zwaar zijn. maar het kan. Het 2e ontvangt Alcm. V. 5 en dit moet het sein zijn om de punten binnen te halen. Geef het eerste een goed voorbeeld, Het 3e gaat te gast bij St. Adelbert. Denkt er om, zij zul len zich zeker niet zonder meer overgeven, al zijn jullie de kop lopers. Past op je tellen. Het 4e gaat naar RK AFC 5. Minstens gelijk spel wordt van jullie verwacht dat met de tan den op elkaar zeker kan. Het 5e blijft thuis en bereidt St. Adelbert een warme ont vangst. De Jun. A gaan naar Warmenhuizen en hoewel Vios superieur is van de afdeling ver wachten we door jullie enthou siasme een kleine overwinning. Adsp. A gaan naar Oudorp om Kolp. Boys te bestrijden, een club die niet mis is. Maar met een goede wil is veel tè berei ken. Een belangrijk programma, die gespeeld in een sjportieve sfeer, een succes kan worden. Veel genoegen en actie. LEZING MET LICHTBEELDEN OVER SPANJE SCHOORL. Dinsdag 16 October zal de heer J. Dominicus uit Alkmaar voor de J.G. en NKJB een lezing met lichtbeelden hou den over Spanje. De heer Dominicus heeft Spanje zelf bezocht en kan dus uit eigen ondervinding vertellen. Wij zijn ervan overtuigd, dat niemand van de jongeren spijt zal hebben, wanneer hij of zij deze avond heeft bezocht en wij vertrouwen er op dat de zaal van het verenigingsgebouw goed ge vuld zal zijn. Daags daarna, op Woensdag 17 October zal voor de leden van de NKJB de eerste ontspannings avond worden gehouden, wat iets nieuws gaat worden voor deze afdeling. De ene week zal het voortaan meer een studie- en vormingsavond zijn, telkens na de congregatie en de andere week een ontspanningsavond. Aller opkomst is natuurlijk, mede met het oog op te organiseren wed strijden, ten zeerste gewenst. R.K. VROUWENBOND SCHOORL. Donderdagavond a.s. zal de eerste ledenvergade ring van de pasopgerichte R.K. Vrouwenbond plaats hebben. Deze avond zal meer het karak ter hebben van een kennisma king en er zullen daarom geen bijzondere onderwerpen worden behandeld. Het bestuur hoopt daarbij te vens die vrouwen en oudere jongedames te mogen begroeten, die zich nog niet als lid hebben opgegeven. Het is wel mooi, dat reeds een zestigtal dames als lid toetrad, maar het aantal leden kan stijgen tot minstens tweehon derd. Waarom zou een belangrijk gedeelte van de huismoeders af zijdig blijven? Wanneer allen, die daarvoor in aanmerking ko men, lid worden, kan er van een vrouwenbond zegenrijk werk uit gaan voor de gehele parochie. Reclasseringscollecte SCHOORL. De collecte ten bate van de reclasseringsinstel- lingen voor alle gezindten, heeft in Schoorl f 93,18 opgebracht. EEN TYPISCH JUBILEUM BERGEN Een voor deze da gen steeds minder voorkomend jubileum viert Mej. Wed. Castri- cum—Nanne van de Heerenweg 93, die a.s. Maandag 50 jaar lang haar huisje bewoond. Bovendien is aardig te vermelden dat deze krasse 81-jarige, al die jaren lezer van diet N.Hollands dagblad is. Moge zij nog lang in haar huisje genieten. KATH. VOLKSPARTIJ AKERSLOOT Op Donderdag 25 October a.s. zal er 's avonds om 7.45 uur in café Verduin een grote propaganda - vergadering worden belegd door de Katholie ke Volkspartij. Als spreker zal deze avond optreden Mr. J. Derks die zal spreken over „Tegenstel lingen in de K.Tf.P," WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Zaterdag avond tot Zondagavond. Plaatselijk wolkenvelden. Zwakke tot matige Zuid-Ooste lijke wind en weinig verande ring in temperatuur. Voor de zuid-westelijke neut van het land overwegend droog weer en overdrijvende wolkenvelden voor namelijk in de hogere niveau's. Elders droog weer met weinig bewolking. Uitslag Kinderprijsvraag De uitslag van de luciferswed strijd in onze kinderrubriek „de wekelijkse beurt" van veertien dagen geleden, luidt: 1. Koos Koenis E 73 Spanbroek, 2. P. Laan Slootgaard C 96 Harenkarspel; 3. Jozef van Roe de, M. H. Trompstraat 30, Den Helder. (Advertentie) A.s. DINSDAGAVOND te beginnen in Fa. K. PIET, Langestraat 96 t.o. Stadhuis, Alkmaar -r L.T.B.-VERGADERING AKERSLOOT De LTB afd. Akersloot opende dezer dagen 't seizoen met een goed bezette le denvergadering. De voorzitter de heer W- Swart Rzn. wierp in zijn openingswoord een terugblik op de welgeslaagde excursie en de ruitersportdag van deze zomer en vroeg aller medewerking voor 't komende winterhalfjaar. Bij de bespreking van de voor stellen voor kring- en vakgroep vergaderingen, zette de voorzitter de pogingen uiteen om in de tuin bouw (waaronder vooral de Sier teelt) de verstarring, welke daar momenteel heerst door de vele maatregelen en verordeningen, enigszins te breken door ruimere toepassing van het teelt-areaal. Tevens werd besloten om in contact te treden met een vak man, opdat deze de fruitbomen vakkundig zal snoeien, aangezien is gebleken, dat er veel teleur stellingen schijnen te zijn we gens onvakkundige behandeling. Ook de afgevaardigden voor de Kring- en vakgroepvergaderingen werden benoemd en er werd be sloten om zonodig voordat deze vergaderingen plaats vinden we derom bijeen te komen. De rondvraag, welke huishou delijke onderwerpen bracht, volg de tot slot. Burgerlijke Stand AKERSLOOT Geboren: Wil helmus P- zv N. Kaandorp en M- M. Kerssens; Maria A. dv N. Th. Pekel en M. C. Metselaar: Johan nes M. zv J. Oud en M- J. Krom. Ondertrouwd: C. Houtehbos 25 j. en C. Mienis, 21 j.; Th. H. A. Pekel 28 j. en A. van Baar, 21 j. Gehuwd: L. van Til 31 j, en A. C- Schoon, 28 jaar. COÖP. BOERENLEENBANK AKERSLOOT De Coöp. Boe renleenbank alhier heeft thans 'n telefonische aansluiting gekregen en is bereikbaar onder no. 450, (K. 2513). De kasuren van de Boerenleenbank zijn thans als volgt gewijzigd Maandag geopend van 35 en van 79 uur. Woens dag van 3—5 en van 79 uur. Vrijdag van 79 uur en Zaterdag van 35 uur. Zie verder ook de advertentie in dit blad. S.V.W.-NIEUWS HEERHUGOWAARD. Zondag a.s. speelt SVW 1 thuis tegen Wiron 1. Deze club uit Wieringen is geen onbekende van de SVW- ers en staat bekend als een forse ploeg. Al staat deze ploeg bijna onderaan op de ranglijst en dient zeer wel rekening te worden ge houden dat het geen gemakke lijk slachtoffer zal worden. Jammer is het dat de links back van SVW, niet meer van de partij zal zijn, wat echter niet weg neemt dat zij a.s. Zon dag een behoorlijk partijtje voet bal zullen geven. Er zal waar schijnlijk veel publiek komen, omdat de overige eerste elftallen in Heerhugowaard allen uitspe len. Misschien willen diegenen die van plan zijn om langs een andere weg dan de ingang het terrein te betreden bedenken dat de entree, die de vereniging heft zeer erg nodig is om de kosten die altijd zeer hoog zijn te kun nen betalen. Sobriëtas-avond ten bate van St. Bavo en D.W.S.V. URSEM. Op Dinsdag 16 Octo ber wordt er in zaal Mulder een propaganda-avond gegeven van Sobriètas. Op deze avond treedt op het beroemde KRO gezelschap cabaret Ko van Dijk e.a. Sobriëtas staat de baten van deze avond geheel vrijwillig af aan de beide sportverenigingen RKVV St. Bavo en RK Gymnas tiekvereniging DWSV. Deze avond is alleen toegan kelijk voor R.K. die tenminste de 14 jarige leeftijd hebben be reikt. BAVO-NIEUWS URSEM. Afgelopen Zondag heeft St. Bavo bewezen niet met zich te laten sollen. Immers in West-Zaan de club van die naam met 63 verslaan geeft te den ken. Zondag a.s. komt Berkhout op bezoek. Dit is geen katje om zon der handschoenen aan te pakken, maar als er zo gespeeld wordt als afgelopen Zondag is de kans van Berkhout op winst nog lang .niet zeker. Het tweede gaat naar George 3 om de bovenste plaats die het momenteel bezet te ver dedigen. Ook hier zal de strijd zwaar worden. 't Zou een welkome verrassing zijn op het 20 jarig bestaan als de 2 elftallen die spelen met 4 punten uit de bus kwamen. Als sluitstuk van de jubileumviering wordt Zondagavond een groot Bavo-bal georganiseerd in zaal Oudejans met het voor Ursem en omstreken nieuwe dans en show orkest „de Moodmakers". 's-GRAV nister val Volksgezon het ontwe publiceren, bezettingsr het ziekenl wettelijke Het geldem lei onvolki dien zon hl M Al verscl de pharizee in zijn eige Ze hebben hebben aa op het ond< bath; ze hel door de dui ze hebben Telkens he« recht gewez Nu sturer naar Hem 1 moeilijk pr< moestén ze „Meester, i recht bent, waarheid ie naar de oge aanziens dei komen ze ir dunkt U? keizer scha niet?" 'n Boos op Hij laat hen dag halen, beeltenis?" „Geef dan van de keize van God is" De verho wordt hier a lijk probleei staan van h de mensen De Middelec onze tijd k< geeft hier h De katholi gemeenschap schap op zij: lijk: De Kerl telijk welzijr tijdelijk. Dc niet met we zich niet me de Sacramer ciep is eenvi een aantal g, ken. Nemen is een Sacra samenleven i heiligd word' voortplanting geslacht, mas van het m; Christus. Zc Staat zijn dus interesseerd. zelf niet aan. ling van Chri Kerk zegt: h< bindbaar, t< haar wetgevi scheiden, ei ander trouwe Omdat de Ke en belangrijk het voor ons zelfsprekend richt naar de haar ingaat. De abisolu Kerk en Staa gelijk ideaal katholieke be zijn en wa verdeeld z; daardoor laat welzijn in de streven. Zij wat van God Feestdagen in Woensdag retha Maria i Donderdag list Lucas. Zondag 21 P. DE ROZ leven, br in de stat het aanst zag het z wordt, zc persoonlij leven zie droomde onze tege de Rozen den, het aangedaa r ?gP .v" 'JVSi-: J Een grote zaï eerste vaartui het noodzake scheidde, tijd< thans zover g kleine havent

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2