De Nederlanders te Rome Nederlandse industrie krijgt grote militaire orders Jehova's getuige verscheen niet voor militaire keuring BANDJIR OVER JAVA enkort proces an Hamid II Bernhard naar vertrokken >E VAN T GELD Congres voor Lekenapostolaat Verschil tussen Noord en Zuid Opmerkelijke rede van Serrarens Aangrijpende kruisweg in het Colosseum RADIO Naar wij vernemen: Merfris u\n mond en geniet van de gezonde, verkokende \fipj0i Vrouw op 60 jaar met pensioen DE BEURS Aanmeldingsplicht verwacht buitenlandse opdrachten 230 millioen uit tegenwaarde Als goede kinderen" RHËÏMÏM cfoor Leo Broeksmit DINSDAG 16 OCTOBER 1961 PAGINA 3 (Advertentie) door'n regelmatig naat is voorwaarde blijvende gezondheid, ■egelmatig wassen een aarde voor de lange duur van wol. Maar oed wassen, n.l. met lon.Echfalon doet het s goed, want Echfalon ciaal alkalivrij voor ISVERW ACHTING eld door het KNMI te ;eldig van Dinsdagavond sdagavond: VERANDERING nanacht en ochtend op enkele plaatsen mist. ns vrijwel onbewolkt ig met weinig wind. Qk zware nachtvorst overdag ongeveer de- emperatuur als vandaag. RTA (Aneta). De rder van 't hoofdparket, Abdul Mutalib Moro, n Aneta mede, dat het eet met de voorbereidin- het proces tegen Sultan gereed is. vraag of de sultan door lire hooggerechtshof be- worden, antwoordde hij nd. Hij zei dat het ge- oggerechtshof de zaak an Hamid zal behande- vacht kan worden, dat s binnenkort zal worden Prins Bernhard is van fveld Soesterberg naar igde Staten vertrokken, eeft in het bijzonder ten bezoek te brengen aan il Amerikaanse marine- en, waar een aantal Ne- marine-officieren en ieren thans cursussen aarbij speciale nadruk anti-onderzeebootmaat- en vliegdiensttraining. onderwerpen zal ook bijzondere aandacht be- ogramma omvat bezoe- ruim tien marine-instel- angezien deze ver uiteen het ondanks het feit, tijdsbesparing groten vliegtuig wordt gereisd ïogeUik zijn alle instel- aar Nederlanders in op- jn, te bezoeken, ernhard wordt omstreeks van deze maand terug- Advertentie) U bij anderen uitgeeft. bij Hilckmann. Ten houdt U geld over; ten krijgt U alleerr daar elijk waar voor Uw geld N WONDER, dat ons afscheid - prijzenfeest tormachtige bijval geniet ian", Langestr. 23, Alkm. Japonnen, Manufacturen MAN STIJGT OP lagmiddag zal de bal- :r Boesman in Zuid- tijgen met het „vlagge- de Haagse ballonclub, Dunant". De vaart ien meegemaakt door BoesmanVisscher als en de heer C. de Vos alis tweede bestuur- f 1.000.000 EUW KAPITAAL ilMPLEXFABRIEKEN Simplex Machine- en fabriek te Amsterdam r tot de uitgifte van pitaal. Op Dinsdag 23 een inschrijving open- nominaal f 1.000.000 aan een 125 pet. ten volle de winst over 1951-'52 de boekjaren. Het maat- kapitaal zal dan ver tot f5.000.000. De fa- zich bezig houden met ctie van een complete DRACHTEN VOOR T-KATHOLIEKEN Zonnehuis aan de Swee- te Bilthoven zullen iten en dagen van verdieping voor niet en worden gegeven. October houdt dr. H. S.J., professor aan de te Rome, twee voor over het Heilig Mis- December tot 2 Maart Fr. Thijssen uit Utrecht lezingen over de grote van het chistendom. jaar van 14 April tot Dom Th. Strotman België de mysteriën van de Byzantijnse uit; op 24 December er S. Kreiikamp O.P. ^lbertinum te Nijmegen is tp half acht een uit- l van de plechtigheden Nachtmis. Daarop volgt cember de Kerstviering onnehuis. Direct na het beginnen dagen van verdieping voor niet- dames welke geleid oor pater dr. J. van el S.J. uit Nijmegen. stadium van een kapitalistisch tijdperk. Het communisme is een poli tiek kapitalisme, berekend op uit buiting en onderdrukking van 't proletariaat. De wetenschappe lijke ontwikkeling van de arbeid, zo ging de heer Serrarens ver der, stelt ons voor problemen, die menselijk moeten woden ver klaard en opgelost. Men kan deze taak niet overlaten aan bureau cratische internationale lichamen als b-v. de Verenigde Naties. De bureaucratische verstarring zal dan alle vitaliteit afremmen, ter wijl de problemen voortwoeke ren. Charles Flory sloot nauw aan bij 't felle betoog van Serrarens en legde er de nadruk op, dat de Christelijke sociale orde geen ge- kristaliseerd systeem is, doch een dynamisch evenwicht, dat zich aanpast aan de steeds nieuwe problemen van iedere tijd. Kruisweg der martelaren Een van de meest aangrijpen de hoogtepunten van het congres was zeker de Kruiswegoefening, die in het Colosseum door alle congressisten en duizenden gelo vigen uit Rome en omgeving werd meegebeden. In deze arena, waar duizenden gelovigen in de eerste Christentijden onder Nero en Diocletianus en anderen een ROME, (K.N.P.) Het congres voor het Lekenapostolaat is in derdaad een bijeenkomst van uit zonderlijke betekenis geworden. En. de Nederlanders hebben op dit congres niet stil gezeten. Naar aanleiding van de rede van Kardinaal Caggiano, heeft de heer Te liegen vrijmoedig kunnen wijzen op éen verschil in accent, dat er moet liggen in de opvat ting van het begrip „Katholieke Actie", zoals dat in het Zuiden heerst en tussen de opvatting in het Noorden. Immers, zo betoog de hij, de activiteit van de Ka tholieken in Nederland heeft wel bewezen tot welk een zelfstan digheid de leken kunnen gera ken en welke madhtige vormen apostolaat kan aannemen. Het is duidelijk, dat de opmer kingen van de Ned. afgevaardig de, die werd gesteund door Mgr. Diepenbrock, de Kardinaal enigs zins verrasten, zodat hij 'n nade re schriftelijke toelichting van de vragenstellers verzocht. Overi gens is het ook wel opmerkelijk, dat de Ned. delegatie slechts uit zeven geestelijken en het drie voudig aantal leken bestaat. Daartegenover bestaan delega ties van andere landen soms bij na geheel uit geestelijken. Ook in de „carrefours", (de vertrouwelijke, maar zeer be langrijke gedadhtenwisselingen, die in de middagen worden ge houden) hebben de Neder landers van zich doen spreken De Nederlandse delegatie was veelzijdig samengesteld. Afrekening met commu nisme en kapitalisme De secretaris van het Interna tionaal Christelijk Vakverbond, de heer P.J. Serrarens hield een opmerkelijke beschouwing over de sociale orde. 7n een scherp en weloverwogen betoog rekende Serrarens af zo wel met het kapitalisme als met het communisme. Het kapitalisme is een econo misch systeem wars van sociale belangen, omdat het met niets anders rekening houdt dan met zichzelf en met het verwerven van de hoogst mogelijke over daad voor iedere individu op zichzelf met uitsluiting van iede re aandacht voor de ellende van anderen. Ook al dient het com munisme zich aan als bestrijder van het kapitalisme, in wezen is deze machtsovername door het proletariaat niets anders dan een voortzetting, of beter nog 't eind- PROGRAMMA WOENSDAG 17 OCTOBER HILVERSUM I (402 M.): 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws; 7.18 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.; 10.15 Idem; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Gram.; 11.10 „Later- veer wil het rechte weten", hoor spel; 12.00 Tenor en piano; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen 12.33 Harpmuziek; 12.59 Klok gelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Pro testants Interkerkelijk Thuis front; 13.20 Lichte muziek; 13.50 Gram.; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Vocale ensembles. Bach- ensemble en solisten; 15.45 Gram. 16.00 Voor de jeugd; 17.00 Jeugd koren; 17.20 Orgelconcert; 17.45 Regeringsuitzending: Drs. L. Coo- mans de Ruiter: „Trekvogels in Indonesië"; 18.00 Nieuws; 18.15 Blokfluit ensemble; 18.30 RVU: Prof. dr. H. D. de Vries Rei- lingh: „Hedendaagse migratie verschijnselen: Emigratie"; 19.00 „Spectrum van het christelijk organisatie- en verenigingsleven" 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Commentaar Familiecompetitie; 20.20 Concertgebouw-orkest en solist; 21.00 Orgelconcert; 21.30 ,.Op weg naar de Ver. Staten van Europa", causerie; 21.50 Gram.; 22.00 Vocaal ensemble, bariton en orgel; 22.30 Intern. Evangelisch commentaar; 22.40 Gram.;_ 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 Gram.; 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie; 23.3524.00 Gram.muz. HILVERSUM II 1298 M.): 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.33 Gram.; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 „Tussen twee plaatjes gezegd"; 8.50 Voor de huisvrouw; 9 00 Gram.; VPRO: 10.00 Schoolradio; VARA: 10.20 Voor de vrouw; 10.30 Gram.; 10.45 Voor de vrouw 11.00 Gram.; 12.00 Voor de kin deren; 12.15 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmededelingen; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Instru mentaal kwartet; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Omroeporkest 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugdeoncert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Vierhandig pianospel; 15.30 Voor de zieken; 16.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 18.00 Nieuws: 18.15 VARA-varia; 18.20 Sport; 18.35 Amusementsmuziek; 19.00 „Voor de jeugd van Israël", klank beeld; 19.20 Gram.: VPRO: 19.30 Voor de jeugd: VARA: 20.00 Nieuws: 20.05 Pplitiek commen taar; 20.15 Dansmuziek; 20.50 Aetherforum; 21.30 Promenade orkest, klein koor en solisten; 22.15 „Sporen-elementen", cau serie: 22.30 Joods programma; 23.00 Nieuws: 23.15 Gram.muziek; 23.4024.00 Orgelspel. INDONESIË STELT GELDEN BESCHIKBAAR voor herbouw kerken DJAKARTA. „Het ministe rie van Godsdienstzaken van In donesië heeft 500.000 roepiah be schikbaar gesteld voor de her bouw van kerken op de Zuid- Molukken," verklaarde de secre taris-generaal van he* departe ment, Kafrawi. In diezelfde verklaring werd ontkend, dat de Indonesische negering fondsen beschikbaar heeft gesteld voor de bouw van nieuwe missiegits (Mohamme daanse bedehuizen). Wel heeft het ministerie steun verleend voor de herbouw van verwoeste missiegits en bid'huizen in het algemeen. Voor herbouw van Chinese klentengs kunnen de betrokkenen zich wenden tot het ministerie voor Godsdienstzaken. Huwelijkswet in voorbereiding Secretaris-generaal Moh. Kaf rawi vervolgde zijn verklaring met te zeggen, dat thans op het ministerie een huwelijkswet in voorbereiding is. Met betrekking tot de in voorbereiding ziinde huwelijkswet, verklaarde Moh. Kafrawi. dat deze wet pen moe- derwet zal vormen op grond waarvan organieke wetten zul len worden ingesteld voor de diverse godsdienstgroeperingen. „De huwelijkswet van Indo nesië zal geen oplegging zijn. doch zal worden vastgesteld op grond van de souvereine wil van het volk volgens de beleden godsdiensten. In het kader van de voorbereiding van de huwe lijkswet zal het ministerie bin nenkort tot registratie ^van man nen. die meer dan één vrouw hebben, overgaan. In Indonesië is wel het buitenechtelijk ver keer „schrikwekkend". aldus secret.-generaal Kafrawi. „doch het aantal polyganisten is niet groot." Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 15 October. Klei: 35 mm opwaarts: Eigen heimers 9.5010.50, Bintjes 8.50, Koopmans Blauwen 9.5010.00, IJselster 8.50. Zand: 35 mm opwaarts: Nieuw- landse aardappelen 8.509.50, Voran 7.25. Voer-aardappelen: zieke aard appelen 4.304.50. gezond voer 5.00—5.35. Alles per 100 kg De priizen zijn berekend op de handels- voorwaarden, vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. 17 OCTOBER: H. Margaretha Maria Alacoque De H. Margaretha werd boven alle andere bevoor rechte zielen uitverkoren om aan de ganse wereld de schatten van liefde van het Goddelijk Hart te openbaren. Geen heilige Paus of bisschop kwam daar aan te pas, God gebruikte deze kloosterzuster, die door niets opviel in het convent, voor dit werk. Het komt er niet op aan, wat men is: als God roept, kijkt Hij niet naar bepaalde kwa liteiten; de mens zelf, die Hem wil dienen, is Hem ge noeg. Dit vergeten wij zo gemakkelijk: wanneer een priester u namens God voor iets vraagt, dan komt ge met uw bezwaren naar voren: „Maar dat kan ik niet, eer waarde. Ik ben maar een doodgewone vrouw". Maar kan ook God niet door u net zoveel goeds doen dan door iemand, die bestudeerd is? Zijn genade houdt daar toch geen rekening mee. En daar om is het niet juist u in valse bescheidenheid overal terug te trekken; ge ver speelt een kans die de genade u geeft. IN DESERTO gewelddadige marteldood stier ven, werd nu bij iedere statie ge beden en gezongen door verte genwoordigers van die landen achter het IJzeren Gordijn, waar nu in onze twintigste eeuw de kerkvervolging woedt. Om beur ten stonden daar de Albanezen, Bulgaren en Tsjechen, de Slove- nen, Oekraïners, Lithauers en Hongaren, Kroaten, Bstlanders, Chinezen, de Polen, Roemenen, Russen en ook de Oost-Duitsers voor de staties en zongen met rauwe stemmen hun nationale kruisliederen. In hun eigen taal smeekten zij om beurten Gods barmhartigheid af over hun zwaar beproefde landgenoten. Na iedere statie bad de pries ter de Latijnse gebeden en de congressisten baden die mee- Op' ontroerende wijze vertolkten zij het medeleven van geheel de Christenwereld met het smarte lijk lijden, dat de martelaren van heden te verduren hebben. Daar beleden allen het Geloof, dat de martelaren kracht geeft, en daar verklaarden allen zich bereid zo nodig dezelfde strijd te aanvaar den, die toen en nu geleden is en wordt. heeft de raad van Arnhem een voorstel aangenomen tot de bouw van 370 woningen voor een be drag van f 3.496.554; is te Enschede op 60-jarige leef tijd de heer G. Voogd, secretaris van de Centrale Vereniging voor Markt-, Straat- en Rivierhandel, overleden; eiste de officier van justitie te Haarlem tegen de circusdirecteur J. M. een boete van f 150, omdat verdachte zich beledigend had uitgelaten over de schrijver van circusboeken H. L.; heeft de K.L.M.-constellation „Gouda" meer dan 10.000 vlieg uren gemaakt en is daarmede 100 maal om de wereld gevlogen; zijn vijf Franse letterkundigen in ons land aangekomen, die een bezoek van enkele dagen bren gen aan Den Haag en Amster dam; is een Amsterdamse caféhou der veroordeeld tot f 60.boete, omdat de man gelegenheid had gegeven dat zijn klanten kaart ten en later winst en verlies met elkaar afrekenden. PLOTSELINGE BEKERINGEN OP FORMOSA KAOHSIUNG. Formosa (K. N.P.). Na drie eeuwen van zware missioneringsarbeid met geringe resultaten, nemen de be keringen onder de inwoners van het eiland Formosa de laatste tijd zeer sterk toe. Vooral onder de oorspronkelijke bewoners van het eiland is een zeer sterke be weging tot het katholicisme waar te nemen. Maar ook onder de Chinezen groeit het verlan gen in de Moederkerk te wor den opgenomen. De ouders hech ten vooral veel waarde aan de opneming van hun kinderen in de missiescholen. Helaas ver keert het middelbaar onderwijs op Formosa nog in een zeer gebrekkig stadium. Toen dan ook enige tijd geleden de mis sionarissen van het Goddelijk Woord hun voornemen tot het openen van een college voor jongens-studenten bekend maak ten, stroomden de aanmeldingen binnen: in enkele dagen tiids ontvingen de paters 3000 aan vragen- Helaas kon het plan, ondanks de regeringssubsidie, tengevolge van de gebeurtenissen -l»oo nsherirhten Arundo 14 v. Montreal/Neder land; Friesland ssm 13 v. R'dam te Gdyia; Hydra 15 te Antwerpen v. Bremen; Katwijk Dordrecht/ Setubal p. 15 Finisterre; Lekker- kerk R'dam/Calcutta 14 v. Co lombo; Leuvekerk Calcutta/R'dam p. 15 Gibraltar/A'dam; hindekerk R'dam/Perz. Golf 15 te Basrah; Loosdrecht Calcutta/R'dam 13 te Boulogne; Meliskerk A'dam/O. Afrika 13 v. Teneriffe/Kaapstad; Ootmarsum R'dam/Ólfhavens 14 te Galveston; Rossum A'dam/Se- tubal p. 14 Ouessant; Pms Willem 2 15 te New Orleans v. R'dam; Zeeland ssm 14 v. Boucau/R'dam Vlaardingen. (Advertentie) „uiig0"* STAATSCOMMISSIE MEENT: De staatscommissie voor de pensioenwetgeving is tot de con clusie gekomen, dat er geen aan leiding bestaat in de pensioen gerechtigde leeftijd voor de man nen verandering te brengen, maar dat de pensioengerechtigde leeftijd voor de vrouwen tot zes tig jaar behoort te worden ver laagd. Tenslotte spreekt zij als haar gevoelen uit. dat het instituut van de zogenaamde slijtende be trekking behoort te worden afge schaft en dat vervroegde pension- nering slechts dient te geschie den na medische afkeuring. Klemperer breekt dijbeen MONTREAL 15 October (A.P.) De internationaal vermaarde concert-dirigent, dr. Otto Klem perer. heeft zijn dijbeen gebro ken bij het verlaten van het vliegtuig, waamee hij uit Cara cas (Venezuela) arriveerde. Volgens de doktoren zal de 66- jarige dirigent genoodzaakt zijn de tournee af te zeggen, die hij deze winter door Europa zou maken. Zijn algemene toestand is goed. AMSTERDAM, 15 Oct. „De ondertoon is niet onvriendelijk, maar de affaire heeft, vooral aan gezien het Maandag is, maar wei nig te betekenen", zo luidde van daag het commentaar in vrijwel alle hoeken op de Amsterdamse Effectenbeurs. Stimulansen voor de markt zijn er dit weekend niet geweest en ook de maatschappij- berichten bleven zonder veel resultaat. Af en toe vormde zich een vrij grote hoek in aandelen Philips, die zowel voor de oude als voor de nieuwe circa twee punten avanceerden. Men dacht hierbij aan vraag voor Franse rekening, mede in verband met de aan houdende devaluatiebcrichten van de Franse franc. Aandelen Kon. Olie kwamen op 288'/:, dus een kleinigheid boven het niveau van Vrijdag (287). Unilever bleef per saldo onveranderd. Ook de cultuurmarkt was ver waarloosd, maar kon zich niette min gemakkelijk handhaven op de noteringen van Vrijdag j.l. Hetzelfde geldt voor de scheep vaartafdeling. De staatsfondsenmarkt was uit gesproken vast en sloot op vrij wel het hoogste punt van de dag, waarbij de conversielening bijna driekwart punt steeg tot 85 13/16 en investeringscertificaten een half punt monteerden. Het agio voor Amerikaantj es" trok aan tot 12Vs pet. en ook de dollar obligaties waren gunstig gedispo neerd, hetgeen indirect eveneens in verband werd gebracht met de devaluatiegeruchten over de Fran se franc. (Van onze redacteur) DEN HAAG. De productie van militaire goederen in Neder land komt op gang, zij het nog in een langzaam tempo. In de komende twee jaar zal van het bedrag, dat voor defensie-doel einden op de begrotingen zal voorkomen, tweeduizend millioen worden gebruikt voor de aankoop van uitrusting, verbindings middelen, vervoersmiddelen, levensmiddelen enz. Van dit bedrag zal vijfhonderd millioen in het buitenland worden besteed en de rest, vijftienhonderd millioen, in Nederland. Marshallhulp. Tot Juli 1953 zal een bedrag van f 230 millioen mo gen worden gebruikt, welk bedrag zal worden besteed aan de pro ductie van voertuigen, munitie en verbindingsmiddelen. Behalve deze begrotingsbedra gen voor defensiedoeleinden, wel ke de maximum bijdrage van Ne derland vormen, zullen er ook gelden beschikbaar komen uit de tegenwaarderekening van de 5 a 6 pet. van productie voor militaire doeleinden. De verwachting leeft, dat, in dien de militaire productie in Ne- (ADVERTENTIE) derland op gang is gekomen, er ook van buitenlandse zijde be langstelling zal komen voor de Nederlandse militaire producten. Reeds thans hebben de Neder landse industrieën exportorders te verwerken tot een bedrag van vele millioenen. De omvang van deze orders is echter voor uitbrei ding vatbaar. Export van militai re goederen zal zeer welkom zijn in verband met het tekort op de betalingsbalans. Van de totale Nederlandse productie-capaciteit is momenteel 5 a 6 procent voor de militaire productie ingeschakeld. Nederlandse orders zullen voor rang blijven krijgen. Binnenkort kan worden verwacht, dat er aan de Nederlandse industrie een aanmeldingsplicht van buiten landse militaire orders zal wor den opgelegd. Graanbeurs Rotterdam ROTTERDAM. 15 October. Binnenlandse granen, officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam: tarwe op vochtcon- ditie 23.5024.50: prima kwali teit zonder vochtcopditie. met weinig kooplust, 24.0024.90; zomergerst, bij weinig aanbod. 34.0035.00; haver, flauw, 27.00 30.00, extra blanke zware daarboven: rogge, prijshoudend. 29.50—32.00. Peulvruchten: groene erwten, onveranderd. 39.0050.00; schok kers. hoger 45.0062.00; bruine bonen 45.0050.00. extra mooie daarboven. ALS GOEDE KINDEREN van de Moeder-Kerk willen we zeker luisteren naar de Vader van de gehele Chris tenheid, als hij ons in deze tijd van grote geestelijke nood wijst op het geestelijke redmiddel van het Rozen kransgebed. Duidelijk geeft hij eerst aan de voortreffe lijkheid van dit gebed (ook zijn grote voorganger Pius XI schreef er in 1937 een encycliek over) en de grote kracht dadigheid, die het bezit om de machtige voorspraak van de H. Maagd, die we zo graag noemen „de Hulp der Christenheid", te verkrijgen. Administrateur in Indonesië vermoord DJAKARTA. 15 Oct. (Aneta). Zaterdagmorgen is de 53- jarige F. W. Graaf van Limburg Stirum, een van de administra teurs van de onderneming Suka- mandj, in het gebied van Subang (West-Javal door drie lieden vermoord en van 3000.be roofd. De daders zouden reeds gearresteerd zijn. aldus de Java- bode. De begrafenis is Zaterdagmid dag, in aanwezigheid van de Nederlandse commissaris in Ban dung mr. G. I. A. Veling, op de eigen begraafplaats van de P. en T.-landen geschied. (Advertentie) op te knappen) De evangelist D. J. S. uit Am sterdam, voorheen te Heemstede, heeft niet voldaan aan zijn ver plichting, om op 9 Maart j.l. op te komen te Heiloo, om gekeurd te worden voor de militaire dienstplicht- De verdachte voelde zich een bedienaar van de godsdienst en achtte zich op die gronden vrijge steld van de keuring. De politierechter vroeg zich af, wat men toch eigenlijk tegen die keuring heeft. De kejiring zelve verplicht toch nog niet tot een bepaalde dienst. Alleen na keu ring en het inwinnen van gege vens wordt pas uitgemaakt, waarbij men wordt ingedeeld. Daarbij is het heus wel eens goed gekeurd te worden meende de politierechter, men kan er iets vinden en daardoor geholpen worden, iets, waarvoor men later wel dankbaar kan zijn. Na een heleboel vijven en zessen kwam verdachte met het feit op de proppen, dat hij een getuige van Jehova was. Maar deze getuigen zijn voor de Nederlandse wet geen officieel erkende „bediena- NATIONALISATIE JAVASCHE BANK DJAKARTA (P.I. Aneta). De minister van Financiën, mr. Jusuf Wibisono. verklaarde aan P.I. Aneta, in antwoord op een vraag, dat de kwestie van de nationalisatie van de Javasche Bank binnen afzienbare tijd weer aan de orde zal komen. De minister heeft het wetsontwerp daarover teruggenomen .ep zal nog voor het eind van dit jaar een nieuw ontwerp aan het par lement voorleggen Dit ontwerp zal dan worden gevolgd door een wetsvoorstel waarin de nieu we status van de Javasche Bank zal worden bepaald ren van de godsdienst", die een vrijstelling plegen te krijgen. De zaak schijnt in behandeling te zijn bij hogere instanties, die ech ter nog geen bepaald standpunt in deze kwestie schijhen te heb ben ingenomen. De advocaat van verdachte wees er op dat zijn cliënt geen gewoon getuige van Jehova was, maar iemand, die de hele dag evangeli seert en dus een bedienaar van Gods woord genoemd kan wor den. De zaak werd door de politie rechter verwezen naar de Meer voudige Kamer. Chefs der slaven uit Oosten teruggekeerd PARIJS, 16 October (A.F.P.). De voorzitters van de com missie van staf-chefs van Ame rika, Engeland en Frankrijk (Bradley, Slim eni Lecheres) zijn per viegtuig uit Ankara te Parijs teruggekeerd. Bradley vertrekt vandaag naar de Verenigde Staten. GEZONDHEIDSTOESTAND VAN EVA PERON BUENOS AIRES. 15 October (A.F.P.). De toestand van Eva Peron blijft vooruit gaan. De be handelende artsen houden er echter rekening mede. dat in de loop van de volgend.e„jveek een operatie nodig zal blijken. Mijngasontploffing MORGANTOWN (Wbst-Virgi- nia) 15 October (A.P.). In een kolenmijn te Morgantown heeft zich vandaag een mijngas ontploffing voorgedaan. Negen mijnwerkers van de nachtploeg, die enkele minuten te laat naar boven gingen, kwamen om het leven. Het stoffelijk overschot van de nemen mannen is gebor gen. (Advertentie) Rheumin is meer dan een gewone pijnstiller, want de bijzondere samenstelling garandeert niet alleen een zeer grote pijnstillende werking, doch tevens een uitne mende verdraagbaarheid, ook voor gevoelige magen. Bij alle pjjnen dus steeds Rheumin, de volstrekt betrouwbare en zo populair geprijsde pijnstiller. 20 tabletten 45 cent. N.V. Kon. Fharmaceutische fabrieken v/h Brocades - Stheeman Pharmacia. FEUILLETON 44. Een ellendig gevoel van machteloosheid overviel Ver hagen. „Ik begrijp het niet. maar ik zal een koffertje laten klaar maken. Ik mag waarschijnlijk wel afscheid nemen van mijn vrouw en mijn dochter?" De commissaris knikte en volgde de overrompelde man naar de achtergalerij. Daar had mevouw Verhagen de theeboe] laten opruimen. „Ik verwachtte dat de heren na de zakelijke besprekingen wel een splitje zouden willen drinken." Ze ontstelde, toen ze de dodelijke bleekheid van haar man opmerkte. ..Maar Oscar, wat is er? Ben je niet goed?" Verhagen poogde vergeefs een bemoedigende glimlach op zijn gezicht, te brengen „Er is een onaangenaam misverstand. Het zal wel gauw worden opge lost. Ik moet met de commissa- ris mge. Er is kans, dat het een paar dagen duurt, vóór ik mijn onschuld kan bewijzen". Zijn vrouw staarde hem met wijd opengesperde ogen aan. Alle kleur was plotseling uit baar gezicht geweken. Toen drong de volle betekenis van zijn woor den tot haar door. Een treij van afschuw trok over haar gelaat. Ze snelde op haar man toe en sloeg haar armen om hem heen, als om hem tegen een vijand te beschermen. „Oscar! Dat kan niet! Dat mag niet!" Verhagen streed tegen zijn ontroering. Een waas van tra nen trok voor zijn ogen. Met een teder gebaar streek hii zijn vrouw door de haren. „Niet huilen, lieve. Je moet nu sterk zijn. Ik ben gauw weer terug". Hii slikte even on wendde zich daarna tot zijn dochter. Hetty, lieveling, wil jij Mardjo opdragen om een koffortia klaar te maken met de dingen die ik nodig zal hebben?" Hii had het op rustige toon gezegd, maar toen hii de verschrikte ogen van de beide vrouwen zag brak er een snik los in zijn keel. ..Het is een vergissing, vrouwtje. Het is maar voor enkele dagen. Je be hoeft heus niet bang te ziin". Zijn vrouw greep z'n uitge strekte handen „Ik ben niet bang, maar ik vind het zo vre selijk voor jou. dat je zo'n ver nedering moet doormaken. Jij. wiens leven aan iedereen ten- voorbeeld kan worden gesteld. Maar kan je die man niet dade lijk bewijzen hoe dwaas zijn verdenking is? Waarvan be schuldigt men je?" Zijn verrassing was zo groot geweest, dat Verhagen er niet eens aan had gedacht om dat te vragen. ..Ik weet bet niet. Het zal iets met miin werk te maken heb ben. denk ik", antwoordde hii verward. De commissaris voelde zich onprettig onder de vragende blikken. ..Miin positie hier is heel onaangenaam, mevrouw", zei hij ..Ik moet ook miin plicht doen. Maar het sast hier niet om het postbedrijf Men ver denkt miinheer Verbagen er van, dat hij de inlandse natio nalisten steunt in hun acties. die tegen onze regering zijn ge richt". „Maar dat is immers dwaas heid!" kreet de postdirecteur in steeds stijgende wanhoop. „Hoe komt men aan die leugens?" Met vlammende ogen wendde mevrouw Verhagen, zich tot de politieman. „Iedereen weet dat mijn man altijd trouw is ge weest. aan onze regering Als alle landgenoten zo verknocht waren aan het vaderland als hii, zou het er hier zowel als in Nederland beter uitzien". Dp kleurende commissaris haalde met een ongelukkig ge baar de schouders op. „Als miinheer onschuldig is. dan zal dat immers spoedig blijken, me vrouw. Mii zal niets liever ziin. dan mijnheer met excuses weer vrij te laten. Ik zal het onder zoek zo snel mogelijk uitvoe ren". Intussen was Hetty in de kamer terug gekomen, gevolgd door Mardjo. die het koffertje droeg. „Dan moeten we nu maar gaan" zei Verhagen resoluut, terwiil hij ziin vrouw omhelsde. „Moed houden, lieve, binnen twee of drie dagen ben ik weer terur". Hii kuste ziin dochter, die hem zwiigerid de hand druk te. Toen wendde hii zich met eer» ruk om en vciede de com missaris naar buiten. De djon- gos zette stil 't koffertje in de wachtende auto. Toen zijn toean instapte, greep hii hem schuch ter bij de mouw en drukte hem een doorboord zilveren muntje in de hand. „Dit is de djimat van Kokki, toean. Ik heb hem voor u ge vraagd. Hii is heilig en be schermt tegen alle gevaren". Toen snelde hij haastig naar de villa terug, verlegen over z'n vrijpostigheid". Tijdens de rit naar het hoofd bureau werd geen woord ge sproken. De commissaris was in een slecht humeur geraakt en Verhagen was te vol van bittere gedachten. Hii hield het muntie nog in dp hand er» toen hii zich dit bewust werd, borg hii het zorgvuldig in ziin zak. Er ging troost uit van het onooglijke stukje metaal. Het was als de laatste handdruk van een huis genoot. Hii wist hoeveel waarde Kokki aan. haar heilige muntie hechtte. Ze droeg het aan een koordjp om haar hals en de 'amulet verliet haar nooit. Mar djo. met de gevoelige intuïtie van de Javaan, had bii het, voor voelen van kommervolle ge beurtenissen voor ziin toean aan de diimat gedacht en Kokki had er terstond afstand van gedaan. fWordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3