Namaak-oorlog in de kuststreek van Medemblik tot Wervershoof Grootse manifestatie van de Nationale Reserve ftlLCKMANN Alkmaar in hevige strijd met Westfriese groepen Victorie aan beide zijden Egmond-Zottegem en weer terug Van alles wat uit Zottegem MODERATO COMBINATIE KANTOOR BEDIENDE (vr.) flinke bakkers- bediende huishoudhulpen De wereld rond op de schaats Marktberichten I DINSDAG 16 OCTOBER 1951 PAGINA 5 Dezer dagen is een aanial mannen van de Nationale Reserve te Alkmaar slaags geraakt met dito mannen uit Wervershoof en Andijk. Op de weg naar Medemblik, nabii het stoomgemaal de Vier Noorder Koggen en een eind daarachter, kwam het tot een treffen. De geweersalvo's en donderslagen waren niet van de lucht. Het was een strijd, die zo op het eerste gezicht de werkelijke oorlog nabijkwam. Heftig werd aan beide zijden gestreden om de overwinning en om de eer van de klassen. Het is jammer voor de Wervershovers en Andijkers, maar van Alkmaar kwam de victorie. duizelingwekkende rit, zonder dat zij iets van de situatie afwisten, „gedropt" op de maanbeschenen autobaan aan de Zuiderzee. Maar scherpzinnig als zij zijn, hadden ze aan enkele aanwijzigingen al genoeg, en voorts ging het door de snerpende wind naar de stel lingen, bij de bruggen; bij het stoomgemaal. Oorlog" Dan ging er een rode lichtkogel de lucht in; de „oorlog" was be gonnen. Niet dat de mortieren on middellijk aan het blaffen sloe gen en de lucht bezwangerd werd met kruitdamp. Niet dat de front lijn in een lijn van vuur herscha pen werd en de mannen elkaar te lijf gingen in een gevecht op leven en dood. Eerst is het ter rein-verkennen. Spieden de plan nen van de vijand te weten ko men; uit nauwelijks merkbare aanwijzigingen zien wat de vijand in het schild voert en welke methode hij gebruikt om je ver- radelijk om te brengen. De solda ten slopen door 't natte gras, be zeerden hun handen aan de brandnetels, en vochten tegen de zenuwen, („de senuwe voortspruitend uit de sensatievol le wetenschap, beslopen te wor den door sluipmoordenaars van professie, zonder te weten, waar Het was, zoals U wel begrijpt, weer één van de vele oefeningen, van de Nationale Reserve. Men moet zich de situatie van die avond aldus voorstellen: Alkmaar was de vijand, oprukkend ergens vanuit het Oosten. Zij had het ge luk aan haar kant, want ze was erin geslaagd, heel Friesland te veroveren. Ze beheersten de Waddenzee en had de binnen kusten van Noord-Holland onder controle. Met een overvloed aan mensen en materiaal was zij bij Medemblik aan land gegaan, had een sterk bruggenhoofd gevormd en het was toen zaak, dat brug genhoofd uit te breiden en een rechtstreekse aanval te doen op de beide eerste steden van de Kop Noord-Holland ....Alkmaar en Hoorn. Op leven en dood Maar de invallers zpuden op heftige tegenstand stuiten. De vijandelijke troepenmacht had mededeling gekregen, dat de weg van Medemblik uit naar het Westen was afgesloten. Daaren boven was het hun niet gelukt, naar Wervershoof door te drin gen, want bij Onderdijk waren ze op zulk zwaar artillerievuur van de verdedigers gestoten, dat zij het niet raadzaam vonden er nóg meer mensen en materiaal aan te verspillen; zij liepen dus als ha zen, om niet als ratten in de Val te lopen. Bovendien wisten zij van hun spionnen, dat de weg tussen Wervershoof en het stoom gemaal gemineerd was. Dies had den zij zich een sterke positie verschaft aan het stoomgemaal en wachten rustig de kansen af, die hun zouden worden geboden. Van het offensief waren zij in het de fensief teruggevallen. Dat is te zeggen: de verdediging van twee bruggen op de Braakweg, die hun toegang moesten verschaffen tot de binnenlanden en consolidatie van hun positie aan het stoomge maal, en zagen met ijzige gelaten heid de komst der Wervershovers en Andijkers tegemoet Veronderstelt U nu eens de op drachten van de tegenpartij. An dijk en Wervershoof dus. Zij had den alvast één voordeel, de jon gens uit de polder, en dat was hun bekendheid met de binnen- wutertjes en slootjes, langs welke je de vijand ongezien kunt nade ren. Het gebied rondom Grote en Kleine Vliet hadden ze, om zo te zeggen in hun broekzakZij kregen de opdracht de twee brug gen op de Braakweg voor de vij and onbruikbaar te maken. Op blazen dus. Op de tweede plaats moesten zij een doorbraak forceren bij het stoomgemaal, waar de vijand op hen zat te loeren, klaar om hen bij de eerste nadering neer te knallen, en tenslotte moesten vier verkenners een kijkje nemen in de haven van Medemblik, om te zien met hoeveel materiaal de vijand in het haventje van Me demblik was komen aanzetten. Naar de „lijn' Om even in de realiteit terug te keren, de Alkmaarders, de vijand uit het Oosten dus, waren des avonds in alle donkerte in een drietonner „geladen" en na een BELEMMERING SCHEEPVAART FRIESE BRUG De doorvaart bij de in aan bouw zijnde Friese Brug over 't Noordhollands kanaal Dij Alk maar zal, in de periode van 1 tot 17 October of zoveel langer als nodig zal blijken, gestremd zijn op alle werkdagen van 79, 10 12, 1315 en 1618 uur. De door- vaartbreedte blijft gedurende die tijd tot 12 m. beperkt. Van 1728 October, gedurende welke periode gebaggerd wordt, is enig oponthoud te verwachten. Van 1 November tot 20 November zal de doorvaart beperkt worden tot een breedte van 8.80 m. Op 1 November zal de scheepvaart tij delijk voor alle schepen gestremd zijn. DUINRANDERS DOOR |.V.C. EERVOL GESLAGEN Hoewel Duinranders in JVC haar meerdere moest erkennen, was het spelpeil stukken beter dan de voorgaande wedstrijden. Wanneer dit zo door gaat, zal het gevaar voor de onderste plaats spoedig geweken zijn. Direct na de aftrap neemt D. het heft in handen en meteen moet de J-keeper handelend op treden tegen een voorzet van Berkhout, ten koste van een cor ner. Even later maakt de rechts back van D. hands, even buiten het strafschopgebied, maar de vrije trap gaat hoog over de lat. De laatste 10 min. voor rust is het alles Duinranders wat de klok slaat, doch twee min. voor het fluitsignaal weet linksbinnen Hoogschagen gebruik te maken van een misverstand in de D. achterhoede 10. Niet ontmoe digd gaat D. weer ten aanval, doch kan de doelmond maar niet vin den. Na de rust geeft J. de toon aan en na een kwartier moet kee per Bakker voor de tweede maal vissen. Een kwartier voor het einde komt D. weer enthousiast opzetten, maar het mag niet ba ten. Vijf minuten voor de laatste fluit weet de JVC midvoor nog tweemaal te scoren, waardoor Duinranders met een 40 neder laag, doch niet ontevreden, naar huis kon gaan. je die kerels verwachten kunt: voor je gezicht opdoemend door de spookachtige schaduwen van maanbeschenen struiken en bos schages, in de flank, dan wel in de rug. Maar de vijand uit Friesland kloeg niet. Er was er niet één, die tegen den ander zei van: „Ik wilde maar bij moeder thuis zijn, achter de kachel met een pijp en pantoffels aan", (ja, ja). Maar dan plotseling wordt een van hen neergeschoten, doorzeefd met ke gels uit talrijke vijandelijke lo pen. Wat hebben de Andijkers gedaan? Met groentenbootjes hebben zij een omsingelende be weging gemaakt, en zodoende konden zij de bezetting van het stoomgemaal in de rug aanvallen. Je kon als het ware de „tronies" door de struiken zien gluren, dreigend met het glimmende, koude staal van een geweerloop, waaruit straks onbarmhartig en zonder pardon de kogels de ene na de andere zullen vliegen, om gehéél de bezetting uit te moor den. Maarin een fractie van een seconde hadden de collega's van de neergeschoten kameraad, die met de aanvallers stond uit te maken, of hij levend dan wel dood moest wezen, zich terugge trokken in een schaduwrijk plek je van een lage muur. Plotseling schoot er een vuurstraal door de lucht, een hevige donderslag weerklonk en de aanvallers, die nog een krampachtige poging de den, al schietend weg te vluchten, waren spoorloos verdwenen. Zo moet het ook. Oorlog is nu een maal oorlog. Een donderslag was voldoende de aanval af te slaan. Met vèmieuwde waakzaamheid gingen de vijanden uit Friesland op zoek naar nog méér aanvallers. Daar, achter de struiken langs de slootkant. Vuurrrr.Nieuwe aanvallers onschadelijk gemaakt. Toen was de oorlog daar al thans" afgelopen en het invasie- leger had zijn stelling aan de Vier Noorder Koggen kunnen be houden. Maar hoe ging het intus sen bij de twee bruggen? Ook daar werd verwoede strijd gele verd. Onophoudelijk werd ge schoten. De lucht stonk er naar de zwavel. Het invasieleger kon de ene brug bij het kleine Vliet met behouden, die door de W. en A. werd opgeblazen, dank zij een zelfde krijgslist van met bootjes het gevechtsterrein te naderen, ongezien en ongehoord. Met moed verdedigde de vijand uit Fries land de andere brug, waar de aanvallers werden afgeslagen, Was de ene brug, die de laatste toegansweg naar het binnenland veilig stelde, aan weerskanten aangevallen en de lucht in gebla zen, bij de andere wist de vijand onversaagd stand te houden. De aanvallers, die de schaduwzijde van de maan gekozen hadden (zéér juist gezien!) en ongemerkt tenaderd waren, werden terugge- rongen en moesten talrijke „do den" op het slagveld achter laten. Tenslotte werden twee van de vier verkenners door de kanton- nementswacht te Medemblik ge- interneerd; de andere twee waren spoorloos. Zo hadden de mannen van het invasieleger twee van de drie punten kunnen behouden, terwijl de overwinning van A. en W. een Pyrrhusoverwinning ge leek, aan de enen kant, omdat de eerste brug, die geëxplodeerd kon worden, de voornaamste was, tweedens omdat het gepaard ge gaan was, met grote verliezen aan „mensenlevens". Een sein- pistool maakte een einde aan de vijandelijkheden. De stilte viel eensklaps over de verlaten vel den en de vrede werd „getekend" bij een partijtje biljart in een café. Aanrijding zonder nadelige gevolgen ST. PANCRAS Zondagmid dag kwam de heer J. B. van uit de richting Koedijk-Zuideinde St. Pancras ingereden. Gaande naar zijn woning geraakte hij bij Bak ker Verkuil de macht over zijn stuur kwijt en reed tegen een hek. waarna hij kwam te vallen. Zelf bekwam hij geen letsel, ter wijl het rijwiel met hulpmotor licht beschadigd werd. De reis was op zich al een feest voor de Egmondenaren. Zaterdag om half acht vertrok ken twee bussen van de Fa. J. H. Kareis in de koude morgen, langs de schone Hollandse dre ven zuidwaarts, via Haarlem, 's Gravenhage, Rotterdam, de Moerdijk, Breda naar Zundert. Daar pas werd voor het eerst gepauzeerd in Café-Restaurant „De Krabbebossen". De beide grensposten te Wuest Wezel wer den zonder moeilijkheden en zonder al te veel oponthoud ge passeerd. België is een schoon land. Ge kijkt er tegen het land op, in plaats van in Nederland over het land heen. Het is een en ai heu vels en dalen. Tegen de lichte hellingen liggen vruchtbare ak kers, getooid met de blonde tarwe of het groen van alleihande tuin bouwproducten. De wegen zijn er met zo bes'-' als in 'ollar.d (zoals de Vlammgen zeggen) geplaveid als ze meestal nog zijn met de voor ons land reeds ouderwetse „kinderhoofdjes". In haastige vaart we: oen de steder. Antwer pen en Brussel „genomen", onder Aalst kregen wij een gids (wat wel nodig was), die ons veilig en wel in het gastvrije plaatsje Zottegem bracht. Het was toen kwart voor vier in de middag. De terugreis was imponeren- der. Het was pikdonker toen wij in Brussel aankwamen, waar een ontzettende drukte heerste in verband met de consecratie van de Basiliquë Nationale du Sacre Coeur op de Koekelberg. Duizen den auto's reden elkander in de volle straten en pleinen in de weg; er heerste een schier on ontwarbare verkeers-chaos, waar door de wegen bijna ontoeganke lijk waren. Bovendien was er juist de wedstrijd BelgiëOos tenrijk afgelopen, dat de maat natuurlijk deed overlopen. In Antwerpen vingen we nog even een glimp op van het nacht leven op de Keizerlei, even wer den wederom de benen gestrekt in Zundert, waarna het in snel- reinvaart op het kille Noorder. afging. Kille Noorden, ja, na die uren van zonnige blijheid in het hart van het gastvrije Vlaande ren En dat om kwart voor twee, in het holst van de nacht... ;[r De inwoners van Egmond hebben het ervaren hoe eenieder U in het stadje Zottegem terwille is. Iedereen, die op een of andere manier met IJ in contact komt, dient zich meteen, zonder enige opdringerigheid, aan als gids; hij helpt U waar hij kan en hij is een steun voor U. In dit opzicht heeft ons blad veel te danken aan de organisatoren van het feest, vooral echter aan de heer Dr. A. Schautteet, voorzitter van de Zot- tegemse Culturele Kring, aan de heer J. Watté De Koker, Re dacteur van De Gazet van Ant werpen en aan de heer De Moor, Michel, die tevens onze gastheer was. sis' Heeft de heer A. H. v. d. Berg in een toespraak dank gebracht aan de Belgische organisatoren van het feest te Zottegem, aan de heren W. Wester, dirigent van Lamoraal van Egmond en de heer Jac. Belleman, ae voorzitter past eveneens een woord van hulde voor het vele werk, dat zij heb ben verricht in verband met het bezoek van de Egmonders van Zottegem. Hs' Het bestuur, van Lamoraal van Egmond heeft op het stadhuis te Zottegem de burgemeester en de heer Leon de Vos, voorzitter van de V.V.V. „De Zwalmboor- den" een kaasje aangeboden, te vens had men voor de burgemees ter een schoon boekwerk, getiteld „Egmonds heden en verleden" door Dom. A. Beekman, O.S.B. sH' Aan de overzijde van de spoorlijn, waaraan de gemeente Zottegem ligt, is men bezig een groot urbarusatieplan, omvatten de 400 woonhuizen ten uitvoer te leggen. Momenteel zijn reeds 100 woningen gereed. sfs' Behalve de twee bronzen sarcophages van de graaf van Egmond en zijn Gemalin, die ont worpen en vervaardigd zijn door de Société des Bronzes te Brussel, heeft men ook een kist, bevatten de de harten van de Graaf en die van Philips, Graef van Eg mond en van Karei, Graaf van Egmond, in de vernieuwde crypte, bijgezet. fa Toen de heer Wester Zater- agavond zijn concert op het Marktplein van Zottegem beëin digde kreeg hij van de burge meester bloemen aangeboden; ook van een der vrouwelijke leden van de toneelafdeling van „De Vrije Kunstkring", die hem bo vendien, naar zuidelijke trant, tot driemaal toe, kuste. ïj;1 De heer P. C. M. Simons, ere lid en beschermheer van de fan fare Lamoraal van Egmond ver tegenwoordigde de raadsleden van de gemeente Egmond en hij was het, die steeds bij het optre den van het muziekcorps de ge- meentevlag van de Egmonclen meevoerde. ;jc Toen de leden van de' fanfare reeds lang vertrokken waren, hebben de burgemeester van Zottegem, Leon de Vos en ande ren, des nachts een vergadering belegd met de heren Dinkelberg en van den Berg, resp. directeur van de Fed. der V.V.V.'s Kop Noord-Holland en voorzitter V.V.V. Egmond, ten einde plan nen te bespreken, welke zullen leiden tot een tegenbezoek van Zottegem aan Egmond en jaar lijkse vacantiereizen, voor de Ne derlanders naar België, voor de Belgen naar Nederland, speciaal van en naar de streken en gebie den rond beide gemeenten. sk' De man, die des Zondags in de kerk van Zottegem de „Eer bied in Gods Huis dient te be vorderen, is naar onze begrippen vervaarlijk gekleed. Hij wordt in Zottegem „De Suisse" genoemd, is gekleed in een zwart uniform met zilveren banden afgezet en hij draagt een steek op zijn hoofd en in zijn handen een hellebaard of pijke, zoals de Belgen zeggen. :k Tijdens de Academische zit ting van gemeente Zottegem op Zondagmiddag werd in een ander Familieberichten Inplaats van kaarten Met grote vreugde en dankbaarheid aan God geven wij kennis van de geboorte van onze doch ter IDA ELIZABETH M. KOLKMAN E. KOLKMAN- SWART Zijdewind 193, 14 October 1951 moderne kleine Heden overleed na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden in de ouderdom van 84 jaar, onze geliefde vader en grootvader, de heer THOMAS BROERS Weduwnaar van Petronella Ignatia Maria Doeswijk Uit aller naam: M. Bommer Egmond a. d. Hoef, 15 October 1951 Hoeverweg 358 c De plechtige Uitvaart dienst wordt gehou den op Donderdag 18 Oct. in de Parochie kerk van de H. Marg. Maria Alacoque om half 10, waarna be grafenis in het fami liegraf op het R.K. Kerkhof te Rinnegom Voor de duizenden die met een kleine ruimte genoegen moeten nemen is onze nieuwe gemaakt. Verbazend hoe twee kleine kamers tot een keurig gemeubileerde woning kunnen worden omgetoverd. Ook voor het jonge gezin, dat nog tevreden moet zijn met een part van een woning, zal de MODERATO-COMBINATIE een goede oplossing bieden. Advertentiën Gevraagd: Goed kunn. typen en met enige kantoor-ervaring. Br. met opg. van leeftijd waar gewerkt en verl. salaris. P.O.A. N.V, Pay- glop. gedeelte van de stad, n.l. in Strij plechtig nieuwe pastoor de Z. E. Heer Van pen met weidse plechtigheid de Achter in zijn nieuwe parochie binnengehaald. Men organiseerde o.a. een optocht, die de verschil lende ambachten allegorisch weergaf. In de kerk van Zottegem be waart men een miraculeus Lieve Vrouwenbeeldje, vervaardigd uit een stuk van een groot miraculeus Mariabeeld uit de abdij van Af- flighem. Er worden aan het beeldje talrijke genezingen en gebedsverhoringen toegeschreven. in samenwerking met de ge westelijke secretarissen van het Comité Steunt Wettig Gezag en in overleg met de Districtscom mandanten Noord-Holland Noord en Noord-Holland Zuid heeft de Majoor Aalmoezenier van de N.R. LJ.M. Burgmann te Den Haag 'n rondschrijven gericht aan de R.K. jongemannen, die thans in de districten Amsterdam en Alk maar bij de N.R. zijn ingedeeld, hetwelk ook bedoeld is voor de Reserve Grensbewaking en Res. Rijks- en Gemeentepolitie. Het betreft de bedevaart, wel ke Zondag 21 October a.s. zal ge houden worden naar het Genade oord van O.L. Vrouw ter Nood te Heiloo- De Kolonel Hoofdle geraalmoezenier Mgr. H.JVJ.M. van Straelen zal op die dag de Solemnele Hoogmis celebreren, met assistentie van de aalmoeze niers Bürgmann en Laurens wel ke laatste de praedicatie zal hou den. De vrijwilligers van de N.R. die hiervan door hun klasse-in structeurs nog niet verwittigd zijn, alsook alle R.K. vrijwilligers van de Res. Grensbewaking en Res. Rijks- en Gemeentepolitie mogen deze publicatie beschou wen sis een officiële uitnodiging aan henzelf gericht. De Aalmoezenier zegt om. in zijn rondschrijven, dat hij ver wacht, dat alle Katholieke Vrij willigers, die met veel enthou siasme zelf het initiatief tot deze bedevaart hebben genomen, in de beide districten aan zijn dringen de oproep gehoor zullen geven- In het vervolg van zijn rond- menten op, die de Vrijwilligers doen inzien, dat zij aan deze op roep gehoor moeten geven, zo zij tenminste iets begrijpen van de geestelijke waarden, welke van een- bedevaart naar het ge nadeoord van O.L. Vroüw ter Nood kunnen uitgaan. Men weet nu langzamerhand wel, waar het om gaat. Deze be devaart staat in het teken van de geestelijke en lichamelijke weer- toaarheidsgedachte, die in deze kolommen al vaak besproken zijn, zodat het eigenlijk niet no- di.7 moet zijn er nog eens uitvoe rig op terug te komen. Wat wil peggen: geestelijke en lichamelijke weerbaarheid? Dat wil zeggen, dat wij geestelijk, doordat wij een volkomen gods dienstig leven leiden, als kernge zonde leden van het Corpus Christi Mystieum, in staat zijn, de kwade invloed.en min of meer gemakkelijk te wéren. Die kwade invloeden, die afkomstig zijn van de duivel rechtstreeks, van het eigen ik, de geneigdheid tot het kwade dus, en de wereld, van on ze medemensen, die handelen on der duivelse invloeden in staat van goddeloosheid, zijn tweeërlei: naar de geest en naar het li chaam. Og^e geestelijke weer baarheid moet ons in staat stel len, ook naar stoffelijke midde len te grijpen, waar het erom gaat. de kwade invloeden die de geest en lichaam (wat alles om vat wat wij, buiten onze zielen en eeuwigheidswaarden, aan wer kelijke waarden bezitten) bedrei gen, te elimineren. Om 't ons gemakkelijk te ma- schrijven somt hij allerlei argu- ken, kunnen wij ons ertoe bewe- Voor direct gevraagd: 'n of halfwas. BAKKERIJ RUITER, Dijkgraafstr. 29, Alkmaar. Gevraagd in Koloniehuis „Zwartendijk", Egmond aan Zee, twee nette Aanmelden bij de Direc- trice. Gevr. per 1 Nov. R.K. DAGMEISJE, lft. 18—20 jr. in gezin met kinde ren. Br. o. no. 13235, bur. van dit blad. WONINGRUIL Aangeb. woning in Alkmaar, ka mer en suite, 3 slaapk. en gr. vliering, huur f 7.50, Gevr. kleinere woning, buitenkant stad, liefst vrijst. Brieven bur. v. d. blad no. 13237. Te huur 2 ONGEM. SLP.- KAMERS. Luttik-Oudorp 1, Alkmaar. H. v. WILLIGEN BILDERD1JKSTRAAT 73-87 - AMSTERDAM-W. DAMKAMPIOENSCHAP VAN NOORD-HOLLAND De op 10 October te Schagen gespeelde partij F. SlotH. Veen- stra eindigde in een overwinning van Slot. De overige uitslagen van het op 13 October te Amster dam voortgezette tournooi luiden: Hoofdklasse: J. BeekeJ. Koppie lisP. Bei 0—2 1—1 2—0 2—0 J. SteenhuisP. Beers IJ. de JongJ. Oud H. WillemseJ. Stroo H. Veenstra H. v. Ravensteyn 20 Eerste klasse: J. v. Oussoren M. J. Langras Jr. 2—0 De standen luiden thans: Hoofdklase: P. Beers J. Koppies F. Slot J. Steenhuis H. Veenstra IJ. de Jong J. Beeke H. Willemse v. Ravensteyn D. Veen J. Oud J. Stroo gen, vooral te letten op deze drie: plicht, deugd en vaderlandsliefde, die tezamen alles omvatten, wat wij in ons christelijk leven te doen hebben; en die in ons leven de allereerste plaats moeten in nemen. Dit is waarachtig niet kinderachtig. Dit is geen over dreven godsdienstigheid, geen on vruchtbaar gefilosofeer.... Jonge mannen van de Nationale Reser ve en Reserve Grensbewaking, denkt er nog eens over na. Wij komen hier nog enkele malen op terug, voor de dag van Zondag is aangebroken. EEN NIEUWE IJSREVUE IN AMSTERDAM De heer Will Redlev. organi sator van de nieuwe IJsrevue „Round the world on ice" mag dan van huis-uit gewoon Willem Goossens heten en 'n doodnuch- tere Hollander zijn. van show weet hii méér af dan viiftig door knede theaterdirecteuren bii el kaar. En daarom is hii niet voor niets de man. die met ziin eezel- schan oo de schaats de halve wereld rond-trekt. Redley's IJsrevue is Zaterdag avond in Carre te Amsterdam gaan draaien Met Amerikaanse vaart tovert hij in amper o'rie uur 'n dikke dertig taferelen op 't toneel. Met humor, romantiek, wat je maar wilt, maar vooral: met 'n har-nor» e 'n costumering en 'n beliehtingseffect dat de toeschouwer tot menig spontaan en bewonderend applaus b<_ -egt De reclame voor deze fantas tische show duet wat b'-nhastisch aan. Maar wat door inderdrad uitstekende kunstrijders en -rijd sters wordt gedemonstreerd, mag er zijn. Dat zal ieder, die er bij is geweest, nartgrondig beamen. Eerste Klasse: H. v. d. Sluis 1 J. v. Oussoren 2 P. de Groot 1 M. Langras Jr. 2 1 1 0 0 I Advertentie) CORRECTIE Amerik. gestreepte KINDERTRUIEN Kleinste maat geannonceerd voor 57 ct. moet zijn 2.57 Langestraat 23 Alkmaar I HOLLANDIA T OPPERMACHTIG MAAR KWAM TOT SLECHTS 2—0 Het verloop van deze wedstrijd is in weinige woorden verteld. Anderhalf uur lag een aanvallend Hollandia tegen een sterk verde digend Oosterend. Talloos waren de scrimages voor het Oosterend- .doel, schoten vlogen naast en over, de keeper deed buitenge woon goed werk al had hii ver schillende malen paal en lat als trouwe bondgenoten. Het was dan ook al ver in de eerste helft eer de linksbuiten eindelijk met een straf schot van dichtbij kon sco ren, 10. Met deze stand ging ook de rust in. Na de hervatting weer eenzelf de spelbeeld, een hard werkend Oosterend tegen een onophoude lijk aanvallend Hollandia T. Na twintig minuten werd eindelijk de stand op 20 gebracht. Uit een vrije trap, die heel tactisch geno men werd, werd de Oosterend- veste genomen. Het bleef een boeiend duel, waarin het aan spannende momenten niet ont brak. OPENING WINTERPROGRAM K.A.B. LANGEDIJK. De K.A.B. afd. Langedijk opende haar winter- program met een uitvoering in de zaal van de heer Rijper. De Zeereerw. Heer Pastoor Clay, de beide kapelaans en pater Veegen, directeur van het retraitehuis te Bergen waren aanwezig. De voorzitter zette het winter- program uiteen. De beide leden die dit jaar uit de afdeling naar Rome zijn geweest, zullen in de loop van de winter verslag uit brengen van hun reis. Pater Veegen, directeur van 't retraitehuis te Bergen, sprak over het deelnemen aan een retraite. In JanuariFebruari worden er weer K.A.B. retraites gehouden te Bergen. Spr. wekte de aanwe zigen op om gezamenlijk te gaan sparen. De K.A.B. toneelgroep bracht hierna het stuk „Als de kinderen maar eens groot zijn". In dit stuk wordt uitgebeeld de sociale voor uitgang van de arbeiders sinds 1891 toen Paus Leo XIII zijn en cycliek Rerum Novarum de we reld instuurde. Er werd goed gespeeld. De sterkste speelster was o.i. mej. Nelly Mul, die de dochter voor stelde. De heer H. Witte in de rol van vader was als steeds heel goed en mej. Lies Hand, de oud ste dochter in het arbeidsgezin, gaf een goede vertolking van de rol als moeders hulp en oppas van de kleintjes. Vlot speelde de jongste deelnemer, de jongeheer P. Hink, die de rol van 14-jarige zoon vervulde. N.-SCHARWOUDE 3600 kg aardappelen, eigh. 10,20; bl. eigh. 8,50: hevelanders 8,70: Koopmans blauwe 9-10; IJselster 8,70; 4200 kg slabonen 4653; 2 3845; af wijkend 27—34; 19-000 kg uien 26.70—27,90; groot 23,10—23,60; driel. 27—30; riep 26—28; 2300 kg andijvie 5; 4600 kg peen B 13,70- 14,60; C 12—12,10; 4600 kg kroten A 8,50—9,30; B 6,30; 24 000 kg rd. kool 611,50; 4000 kg groene kl 8,20—9,60; 96.000 kg witte kool 4—4,30; doorgedr. 13.000 kg witte kool. ALKMAAR. 7 paarden per stuk 700900; 193 koeien per stuk 500—950; le kwal. per kg. 2.45— 2.60; overige soorten per kg. 2.20 2.45; 11 graskalveren per stuk 130190; 20 nucht. kalveren per stuk 4090; 16 vette schapen 120 140; 237 varkens, spekvarkens per Kg. 2.202.32; vleesvarkens 2.142.26; lichte varkens 22.06; zeugen 2—2.08. Veel animo en een willige han del in het ruime aanbod koeien Men kon duidelijk waarnemen dat de belangstelling even meer uitging naar de beste van de 2e soort, met als gevolg, dat de prij zen voor die dieren ongewijzigd bijven en de noteringen van de lste kwaliteit even daalden. In de kalveren was de handel trekkend. De aanvoer is te gering en de prijzen zijn te hoog. Het is voor de slagers vandaag weer eens mogelijk geweest op de varkensmarkt keus te maken, want het aanbod bestond over wegend uit prima slachtdieren. De markt kenmerkte zich door 2 perioden van handel. Direct bij de aanvang was de handel n.l. vrij vlug en noteerden de spek varkens van 2.282.32, de vlees varkens van 2.242.26 per kg. Toen de aanvoer bleef aanhouden en het peil van voldoende bereikt was, ging de verkoop trekkend met snel aflopende prijzen. In die periode deden de spekvarkens 2.162.20 en de vleesvarkens 2.142.16 per kg. Lichte dieren brachten gemiddeld 2.06 per kg. op en voor de zeugen moest men van 2—2.08 per kg. betalen. Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR, 15 Oct. Aard appelen 10; knolsoep 719; sla- bonen 3768; kassnijbonen 77-84 pronksnijbonen 3043; komkom mers 826; tomaten A 40—57; idem bonken 1926; witlof 41; bloemkool I 28—41, II 16—22, III 815; rode kool 3.5012.50: Sa- voyekool 9.30: groene kjol 6 50— 11; spruitko^, 3257: boerenkool 611; spinazie 1949; sla 23.50 postelein 1833; andijvie 5--! '.50 bieten 610; winterpeen 13 50 20; waspeen 824; uien 726. prei 10-16, soepgroenten 26 50 peterselie 2appels. Bramlev Seedling 1727; Cox Oranje 39—57; Jonathan 43—47; stoof peren 2230 druiven- Alicante 7396; Frankenth 74.1.02 WARMENHUIZEN, 16 Oct. 8300 kg uien 24..5026.10; grove 22.50—22.90; driel. 24.60—25; stek 7.20; afw. uien 18—20.20: 4000 kg bieten A 7.108, B 45; Modjo 4.30; 1550 kg slabonen 3240; afw. 2032; 1900 kg andijvie doorgedr.; 300 kg groene 8.20; 2000 kg gele kool 5 60—7.80; 9500 kg rode kool 6.90—10.60; 72.000 kg witte kool 44 20. BEEMSTER. PURMEREND E.O. 15 Oct. Bevelanders 10.70 11.60; KToopm. blauw? 11.80; sla bonen z.dr. 22—62* stoksni.i bonen 4074; proa'cbor.on 3652. kom kommers 1921 witlof 50; bloemkool 3—34; rode kool 515 Savoye kooi 10; groene kool 616; spruitkool 3056: spinazie 1346; pos'elein 24; sla 29; andijvie 58.50; rode bieten 6-9; gare bieten 1719; bospeen 14- 25; winterpeen 814; waspeen 13; uien 1827; uien driel. 25.50 uien nep 25; perziken 2119; druiven: Frankenth. 6798; Ali- cant 7498; suikermeloen 426; Appels: Bramley Seedling 720; Codlin Cesw. 615; Cox Or. 14 44; Glorie van Holland 1036; Graham Jubilé 828; Gron. Kr. 625; Jacques Lebel C17; Lax- ton Superbe 836; Transp. de Cronsels 1344; Zoete Wmterkr. 1643; peren: Beurré ,A1. Lucas 1639; Beurré Clairgeau 1648; Beurré Superfin 824: Bonne L. 2457; Conférence- 2854; Doy- enné du Cornice 60-102; Dr. Jul. Guyot 1334; Ernie d'Hcyst 1638; Gieser Wildeman 2442; Legipont i652; Maagdepeer 1938; Nouv. Poiteau 1033; Soldaat Laboureur 1334; Zw. Wijnpeer 1242. ÓBDAM. 15 October 3000 kg slabonen 4147, afw. 2335, 6500 drielingen 26.8027.80, nep 25-90 kg uien 25.7027.60, grove 23.50 —27.30; 28000 kg peen B 14.20— 16.60, C 13—13.60: 14000 kg bie ten A 8.50—9-60, B 7.30—8.10: 2200 kg savoye kool B 5.70, 5500 kg rodie kool A 8.6010.10; B 6.50—6.80.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 5