Het Brits-Egyptisch geschil niet voor de Veiligheidsraad Veiligheidsraad verdaagt debat over de Perzische oliekwestie I ES I Engelse troepen grendelen de kanaalzone stevig af Maatregel ter voorkoming van de „slagersoorlogen Schumacher eist opzegging van 't verdrag van Potsdam J IZE en or stuk DAGBLAD VGOR ALKMAAR m Europese taak Tot uhspraak van het internationaal gerechtshof Vorderingen op Korea Herenigd Duitsland Mgr. de Smedt ontvoerd vwvvwww 1» I" 1 en - 225 175 250 235 298 93cl- 150 75cl- 39cl- 115 EN OMGEVING Russische nota aan Frankrijk Nederlanders strijden dapper Concurrentie-element blijft Mgr. Beran elders gevangen gezet Tweejarig meisje in Delft verdronken Grote boerderij door brand verwoest JONGEN WERD „OPGEHANGEN" TERLOCK I SOLES 1«5 HTHEMDEN 125 »A raor- y50 \MES >RTEN TASIE EN •ten- ■IORTEN ach- J75 DESSINS, 15 cm. EVEN ISEN T >L van het ;ur- lerk EN •ekt >r. 5TLOOD in 4T ing, net ER uw LPAKKET iiia. lloc ïje, od, en-, sch Nieuw Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.77 per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per aditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4.-—; familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f, M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank Buiten God is't nergens veilig. (Vondel) Zaterdag 20 October 1951 46e Jaargang No. 12303 Kantoren: HOORN, Draaisingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; ALKMAAR, Ritsevoort 52, tel. 2046, (2 liinen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 DE EENWORDING van Euro,* is niet alleen uit een levensbe lang noodzakelijk, maar ook uiterst dringend enbijzonder moeilijk. Wanneer deze, door ons samengevatte stelling wordt op gezet door een hoogleraar van de Katholieke Universiteit, met we reldervaring, dan mag dit nie mand onverschillig zijn. Wanneer het bovendien wordt gezegd in een „prae-advies" voor het vandaag begonnen Congres van de Katholieke Volkspartij als een onderdeel van beschouwingen over sociale en financiële aange legenheden, bezien in staatkundig verband, dan mag verondersteld worden, dat het géén katholiek van enigerlei invloed, gezag en op bredere belangstelling bedacht, onberoerd zal laten. Wij hebben bereids een en ander in het midden gebracht over de drie andere inleidingen voor de secties, de goede wijn hebben wij voor het laatst be waard (waarmee intussen aller minst gezegd wil zijn, dat de andere slechts „verschaalde dranken zouden voorzetten Het is trouwens veeleer zo, dat men, lettend op de titels en de inhoud van de andere voordrach ten, kan aannemen, dat de voort zetting van de „sociale ontwikke ling na de bevrijding" en de verdere „voltooiing van de eman cipatie", evenals een even recht vaardig als doeltreffend „finan- cieel-economisch beleid" bezwaar lijk bereikbaar zijn, wanneer „onze taak in Europa" niet met succes wordt bekroond. Kort en krachtig geeft prof. Schlichting in een glashelder be toog, dat een voortreffelijke in druk maakt, aan, hoe de zaken op het terrein van de Europese „integratie" er nu eigenlijk wel voor staan. Een moeilijk woord, die „integratie". Maar de hoog leraar vertaalt het vlot en duide lijk. Hij ziet het als „de aaneen- en ineenvoeging van de Europese landen tot een werkeenheid, met een minimum aan inwendige schotten en een maximum aan vrije omgang van goederen, mensen en gedachten Op verschillende gronden ziet hij die Europese eenwording, zo als gezegd, als vitaal-noodzake- lijk en uiterst-dringend. Maar ook, bijzonder m o li ij k, omdat de meeste West-Europese volken leven aan dé rand van wat voor hen als een sociaal-economisch bestaansminimum moet gelden. Zij hebben dus „weinig of geen speelruimte, om de vereiste onder linge aanpassingen door te voe ren". Een ander hoofdpunt uit het betoog van prof. Schlichting is, zijn stelling, dat de verlangde Europese eenwording weliswaar naast politieke, ook militaire, eco nomische en culturele kanten heeft, maar dat in wijdere zin ook de militaire en economische veel meer dan de culturele! eenwording, een politieke taak is. Dat alles komt nl. tot stand „alleen uit kracht van poli tieke besluiten, d.w.z. vrije wils besluiten van de staatkundige ge meenschappen, die de naties 'Hier wordt het belang en de diepgaande betekenis van politiek werk en de noodzaak van brede belangstelling daarvoor, wel dui delijk in het licht gesteld. Als Schlichting vaststelt, dat de ver wezenlijking van het Europese ideaal „een grote politieke con ceptie" vraagt, wordt het ook voelbaar, dat hier een reden te meer gelegen is voor meer ont wikkelden en academisch ge- vormden, om tegenover de poli tiek, in dit geval tegenover het werk van de K.V.P„ niet onver schillig te staan! Als derde hoofdpunt noemen wij, hoe de inleider aantoont, dat „beginselen en vermogens" onze taak bepalen. De verschillende kanten van het streven naar een Verenigd Europa beschouwend, wijst hij een uitsluitende voor keur voor een bepaalde levens beschouwing in zoverre af, dat hij het opneemt voor de grond gedachten van de christelijke maatschappijleer, „die als enige wezenlijke eenheid van mensen en volken de mensheid kent. Het christelijk karakter, zo zegt de inleider, dat het Neder landse volk nog eigen en bewust is, heeft voor zijn Europese taak bijzondere betekenis. Wij kunnen het christendom niet met Europa vereenzelvigen en de politiek kan het aanschijn der aarde niet ver nieuwen, maar „de christelijke geest kan en moet de staats lieden ook op het terrein der Europese politiek inspireren en leiden". Tot heel veel! De inleider noemt het volgende grootscheepse, maar dringende program: het gaat om inspiratie en leiding „in het overwinnen van de haat die de wereld verscheurt, en van de nationale enghartigheid, die haar verlamt, in het zoeken van ge rechtigheid en het beoefenen van naastenliefde, in het bewaren en hooghouden van het christelijk erfgoed en de christelijke sym bolen, en niet het minst in het opbrengen, vanuit het christelijke mensheidsideaal, van de moed die nodig is, om uit de ineen storting van oude stelsels en be- frippen een nieuw en vreedzaam estel niet alleen te beden- Twee leden van de bemanning van een Joegoslavisch lijnvliegtuig, dat op weg was naar Belgrado, hebben zich van het vliegtuig meester gemaakt en zijn naar Zwitserland gevlogen. De beide bemanningsleden hadden hun vrouwen en kinderen bij zich aan boord. De overige passagiers wilden weer naar Joego-Slavïè terugkeren. Een speciaal vliegtuig is overgekomen om deze weer op te halen. Linker foto: het door de politie bewaaktevliegtuig, DC 3 YU-ABF. Daarachter het later uit Belgrado gekomen toestel dat de 18 passagiers en de drie bemanningsleden weer zal terugbrengen. Rechter foto: de Joego-Slavische vice-consul (geheel linksin gesprek met de passagiers in Hotel Bramen nabij Zuerich. FLUSHING MEADOWS. De Veiligheidsraad heeft gisteren besloten de bespreking van het Brits-Perzische xtliegeschil te verdagen, totdat het Internationaal Gerechtshof te Den Haag een uitspraak heeft gedaan over zijn bevoegdheid in de zaak. Het Internationale Gerechtshof zal moeten vaststellen of het een binnenlandse dan wel een inter nationale aangelegenheid is. Het Hof heeft in Juli bij voor lopige uitspraak Perzië verzocht de Brits-Iraanse Oliemaatschappij voort te laten werken hangende een beslissing inzake de bevoegd heid van het Hof om de zaak te behandelen. Tijdens de debatten in de Vei ligheidsraad werd uiteengezet, dat de beslissing van het Internatio nale Hof alleen de jurisdictie van het Hof zou betreffen en niet noodzakelijk de competentie van de Veiligheidsraad. Van Perzië wordt nu verwacht dat het zich voor het Internationale Hof ver dedigt. Tot 3 December heeft dat land de tijd haar zaak bij het Hof in te dienen. In diplomatieke kringen te CAIRO, 19 Oct. (A.P.). Britse troepen hebben gisteren de Kanaalzone „afgegrendeld" en de toegang tot elke haven in het gebied onder zware bewaking gesteld. Het Egyptische civiele verkeer vindt doorgang, maar wordt streng gecontro leerd. ken, maar ook op t e n te rich- Ën tot slot geeft prof. Schlich ting aan, dat hier een bijzondere taak ligt voor de K.V.P., die, langs de moeizame weg van het bestaande democratisch-parlemen- taire stelsel, de inspiratie en het karakter moet kunnen opbren gen, om in deze gewichtige zaak „anderen voor te gaan". Het ge zaghebbende woord van professor Schlichting moge daarbij de zo nodige stuwing geven, in de breedte, maar vooral in de diepte! Volgens een Egyptisch persbe richt hebben Britse troepen gister morgen vroeg een brug bezet in Nefisha, dicht bij Ismailia. Er zijn gisteren geen schiet partijen in de zone geweest. In Ismailia mogen de Britse militairen slechts gewapend op straat komen. Het Egyptische besluit, geen medewerking meer aan de Engel sen te geven, indien de Britse troepen niet teruggetrokken wor den, liet zich vandaag ernstig in Suez, Port Said en Abadyia ge voelen. De Egyptische minister van buitenlandse zaken heeft een al gemene protestnota gestuurd aan de Britse ambassade in Cairo. In de nota zou staan, dat de aanwezigheid van Britse troepen na de opzegging van het Brits- Egyptische verdrag „een bezet ting betekent. Londen zou ver der in de nota gevraagd worden maatregelen te nemen om de andere Britse troepen uit de Kanaalzone terug te trekken. Engeland heeft Egypte meege- deeld, dat het de Egyptische rege ring verantwoordelijk stelt voor de schade die aan Britse eigen dommen in de zone van het Suez- kanaal en elders in Egypte werd toegebracht. Het eist schadever goeding. Gistermorgen vroeg werden de lijken gevonden van twee met kogels doorzeefde Egyptische sol daten op de grote weg van Ismai lia naar Suez. De Britse torpedobootjagers „Chequers" en „Chevron" zijn gisteren volgens persberichten uit Malta naar Egypte vertrokken. De hoofdmacht van het Egyp tische leger ongeveer een divisie v bevindt zich in de woestijn van Sinai ten Oosten van het Kanaal. Egypte is niet voornemens het Brits-Egyptische geschil voor de Veiligheidsraad te brengen. DE ONTVOERING IN MOSKOU LONDEN (AP) Het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdagavond zijn ver klaring over de ontvoering in Moskou van de Russische vrouw van een Engelsman radicaal ge wijzigd. Het ministerie verklaar de, dat de vrouw in kwestie door ambtenaren van de Britse ambas sade gezien was na haar ver dwijning. AMERIKA EN DE STAAT VAN OORLOC MET DUITSLAND WASHINGTON De Ameri kaanse senaat, die Donderdag 'n resolutie heeft goedgekeurd waar bij de staat van oorlog met Duits land wordt beëindigd, heeft Vrij dag president xruman verzocht, de resolutie niet te tekenen maar haar terug te sturen voor 'n wij ziging van de formulering. De huidige formulering zou na melijk vatbaar zijn voor de inter pretatie, dat verder beslag op Duitse eigendommen in de V.S. is toegestaan. De resolutie zal door een en ander waarschijnlijk opgehouden worden tot volgend jaar. daar het congres misschien Zaterdag op reces gaat. Reuter meldt nader, dat presi dent Truman de resolutie heeft getekend. MOSKOU 19 Oct. (AP) De Sowjet-regering heeft gisteren in een drie bladzijden tellende nota de Franse regering opnieuw be schuldigd van schending van het FransRussische verdrag. In de nota wordt het vroegere Russische betoog, dat de Fransen zich door mede te werken aan de herbewapening van Duitsland, schuldig gemaakt hebben aan schending van hun verdrag met Rusland herhaald en beklem toond. Flushing Meadow is men alge meen van oordeel, dat de gehele procedure thans ten einde is. Dit zou zowel voor Engeland als voor Perzië onbevredigend zijn. Enge land had gehoopt, dat de raad Perzië en Engeland zou verzoe ken de onderhandelingen te her vatten. Doordat de raad geen be sluit heeft genomen zal de kwes tie nog gedurende twee of drie maanden op de agenda blijven. Perzië had gaarne gezien, dat de raad zich onbevoegd zou verkla ren. BESPREKINGEN SPOEDIG HERVAT? MOENSAN (A.P.). De com munisten hebben gisteren het ge allieerd compromis-voorstel aan vaard om rond Moensan en Kae- song veiligheidszones te vestigen met een straal vah 5 km. In het vooruitgeschoven hoofd kwartier van de Ver. Naties was men van mening, dat de bespre kingen mogelijk binnen enkele dagen hervat zullen worden. Infanterie van de Uno is heden aan het centrale frond, gesteund door het vuur van de zware ka nonnen en door tanks, op onge veer 3 km afstand van Koemsong gekomen. GESNEUVELD IN KOREA De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tij dens gevechten in Korea zijn gesneuveld: a. op 10 October j.L de korporaal D. de Blaey, afkomstig uit Wolphaartsdijk. b. In de pe riode van 915 October de soldaat G. Nagel, afkomstig uit 's Gravenhage. IN WESTERS DEFENSIEBLOK KARLSRUHE. (AP) Kanse lier Konrad Adenauer heeft gis teren verklaard, dat de Westerse geallieerden aangeboden hebben geheel Duitsland in te schakelen in het Westerse defensiestelsel, indien Oost- en Westduitsland tot een vrije natie herenigd zouden kunnen worden. Het nieuws over de geallieerde bereidheid om ook het door de Russen bezette oostelijke gedeel te van Duitsland tot het westerse defensieblok toe te laten, werd door Adenauer wereldkundig ge maakt in een rede, uitgesproken voor het jaarlijkse congres van zijn christen-democratische partij. IN KOREA 's GRAVENHAGE Het Ne derlandse detachement Verenigde Naties, dat thans op Korea in de voorste lijn vertoeft, is dezer da gen in de strijd geworpen tegen een zwaar tegenstand biedende vijand. Van Amerikaanse zijde werd waardering geuit over het hoge moreel van ons detachement. He laas sneuvelden bij deze actie vijf Nederlandse vrijwilligers, wier namen reeds werden vermeld, 'n 's-GRAVENHAGE. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft zijn goedkeuring gehecht aan de verordening Prijsvorming Slagersbedrijven 1951 van het Be drijfschap voor Vee en Vlees. Deze verordening beoogt unfaire prijsconcurrentie in de slagersbranche, zoals die zich blijkens de bekende „slagersoorlogen" heeft voorgedaan, tegen te gaan. Zij verplicht nl. iedere slager het voor verkoop bestemde vlees en al dan niet in eigen bedrijf bereide vleeswaren te koop aan te bieden en te verkopen tegen zodanige prijzen dat gedurende een tijdvak van tenminste 6 maanden de totale bruto- opbrengst van het bedrijf ten minste gelijk is aan de totale inkoopwaarde der verkochte wa ren vermeerderd met het totaal der in dit tijdvak ten laste van zijn bedrijf komende kosten. Het concurrentie-element in het sla- gersbedrijf wordt door deze ver ordening derhalve niet uitgescha keld. Door de termijn van 6 maanden zijn zelfs tijdelijk goed kopere aanbiedingen mogelijk, aldus het Ministerie van Land bouw, Visserij en Voedselvoor ziening. Een commissie uit het bedrijfs leven zal de naleving van de be palingen van de verordening con troleren ingeval van klachten over unfaire prijsconcurrentie. De verordening treedt in werking op 21 October 1951. DOODSTRAF VOOR OPROERIGEN bij proces Bertha Hertogh SINGAPORE (AP) Zes Ma- leiers zijn gisteren ter dood ver oordeeld omdat zij tijdens de rel letjes die plaats vonden geduren de het proces Bertha Hertogh op 11 December een Engelse Offi cier, na hem uit een bus gesleurd Aantal vrijwilligers werd gewond. I te hebben, hadden doodgeslagen. Generaal Sir Brian Robertson, de opperbevelhebber der Brit se strijdkrachten in het Mid den-Oosten, brengt het saluut voor hij in het vliegtuig naar Egypte stapt. Generaal Ro bertson zal het bevel voeren over de Britse troepen, die naar Egypte zijn gekomen ter handhaving van de orde. BONN (A.P.). De leider van de West-Duitse socialistische partij, Kurt Schumacher, heeft gisteren geëist, dat de Weste lijke geallieerden formeel het in 1945 gesloten verdrag van Potsdam en alle viermogendhedenovereenkomsten met de Russen, die Duitsland betreffen, zullen opzeggen. ïy ide Hij eiste dit om de twee vol gende redenen: omdat het voorgenomen vredes- contract van de grote drie met West-Duitsland, dat er op gericht is dit land in te schakelen in het westelijke verdedigingssysteem, „niet doeltreffend" zou zijn zo lang die oude pacten bestaan en omdat de mogelijkheid bestaat, dat de geallieerden en de Russen de een of andere dag tot elkaar komen en besluiten het lang ver waarloosde verdrag van Potsdam te doen herleven en de voorwaar den daarvan opnieuw aan Duits land op te leggen. Schumacher verklaarde, dat de Duitsers daar nooit voor te vin den zullen zijn. ROME (AP) Mgr. Josef Be ran, de aartsbisschop van Praag is geïnterneerd in een commu nistisch concentratiekamp in Telce, in Moravië. Volgens Veritas, een blad met nieuws uit Tsjechoslowakije, was mgr. Beran naar dit concentra tiekamp overgebracht uit een klooster te Nova Risa, dat als con centratiekamp voor geestelijken gebruikt werd. De nieuwe maat regel werd, volgens Veritas, ge nomen, omdat katholieke Tsjechen bedevaarten naar het klooster maakten. DELFT 19 Oct. Gistermiddag Waren in het Zuidplantsoen te Delft twee kinderen van de fa milie de Graaf, bij 'de Wetering aan het spelen- De 3%-jarige Martinus en zijn zusje Cornelia, die bijna 2 jaar was, raakten daar bij te water. Hef jongetje zag kans op de kant te kruipen en liep naar huis. Hij wist echter niet te vertellen, waar het zusje was. De ouders begaven zioh daarop naar 't plant soen waar de vader zich te water begaf en het meisje vond. De gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst paste nog geruime tijd kunstmatige adem haling toe, doch dit mocht niet meer baten. De socialistische leider betoog de, dat de door Washington en Moskou bekend gemaakte gedach- tenwisseling tussen Kirk en Wis- jinsky bewijst, hoe West en Oost elkaar zouden kunnen vinden „om over de hoofden van de Duitsers heen tot een schikking te komen". TWEE TON SCHADE VAASSEN Gisterochtend is de grootste boerderij van Vaassen bewoond door het gezin Buiten huis, door brand volkomen ver woest. De rietdekkers en schilders waren aan het dak bezig en het vermoeden ligt voor de hand, dat het onvoorzichtig gebruik van 'n benzinebrander de brand heeft veroorzaakt. Slechts een klein deel van het meubilair kon nog tijdig in veilig heid worden gebj^acht, evenals de landbouwwerktuigen. Ook de var kens konden uit de stal worden gered. Het overige vee was nog in de weide. Wel ging een grote partij ongedorst graan verloren- Dq schade, welke op bijna twee ton wordt geraamd, wordt gro tendeels door verzekering gedekt. VOORUITZICHTEN MINDER GUNSTIG (Van onze weerkundige medewerker) Nadat we in de meeste streken van ons land 18 da gen zonnig herfstweer heb ben gehad, zal er nu toch verandering in het weer type komen, in de vorm van meer bewolking. Wel vielen er Woensdag enkele regen druppels veroorzaakt door een zwak front dat over ons land trok maar dit was van geen betekenis. Donderdag was het weer mooi. Toch zijn de oceaan- depressie's nu flink in de aanval. Een depressie ten Oosten van IJsland zet koers naar het Oosten. De Bilt verwacht het front van deze storing vanavond of morgen over cms land. Ten zij het front juist vannacht overkomt mogen we dus verwachten dat we dit week-end meer wind zullen krijgen terwijl er tevens enige regen kan vallen. DOOR COMMUNISTEN BRUSSEL (KNP) Men ver neemt in het Missiehuis te Scheut dat Mgr. Leon De Smedt, bis schop van Siwantze, 14 dagen ge leden door de communisten is weggehaald. Sindsdien werd niets meer over hem vernomen. Men is algemeen van oordeel, dat Mgr. De Smedt werd gevangen geno men. Mgr. Leon de Smedt werd op 3 December 1881 te St. Niklaas- Waas op de grens van Zeeuws- Vlaanderen in België geboren. In 1905 werd hij in het Missiehuis te Scheut tot priester gewijd en ver trok nog in hetzelfde jaar naar China. Op 14 December 1931 werd hij benoemd tot titulair bisschop van Adrana en Vicaris van Si wantze. Op 11 April 1946 werd het Apostolisch Vicariaat van Si wantze tot bisdom verheven. WEST-DUITSLAND EN HET PLAN-SCHUMAN Geen beperking staal- en kolenproductie PARIJS. Tiet Franse ministe rie van buitenlandse zaken heeft heden medegedeeld, dat de ge allieerde beperkingen op de Westduitse staal- en kolenproduc tie zullen vervallen, wanneer het plan-Schuman in werking zal treden. Het gebrandschilderde raam, dat door patiënten en oud patiënten van Oranje Nassau's Oord te Renkum ter gelegen heid van het gouden jubileum van dit t.b.c.-sanatorium wordt aangeboden. Als hoofdmotief is in de voet van het raam het wapen van Koningin Em ma gecomponeerd, symbool van de stichteres van Oranje Nassau's Oord en de schenk ster van het gebouw. Het ge denkraam is geschilderd en ontworpen door de glazenier Wim Mulder uit Otterloo. Een Utrechtse aannemer deed bij de politie aangifte van hel zonderlinge feit, dat drie of vier personen een jongeman, de 15- jarigc sjouwer J. S. een touw om het middel hadden gebonden en hem vervolgens bij een woning- in-aanbouw aan een der balken hadden opgehangen. De jongeman werd later in be wusteloze toestand door de aan nemer aangetroffen en bevrijd. Overbrenging naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis, afd. Neu rologie, bleek noodzakelijk. De recherche stelt een onderzoek in.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1