De Katholieke Volkspartij staat voor een zwaar en gewichtig jaar Emigratie-overeenkomst met Brazilië teleurstellend Ongeregeldheden in Indonesië door buitenland gestimuleerd Ambtenaar verdwenen 1 tv uAO Bezinning op grote problemen en nieuwe taken Christelijk fundament voor het nieuwe Europa Eigen koersgeen socialistische politiek Rechtvaardige verdeling van lasten in zorgelijke tijden K.V.Pen actie-Duynstee Regeringsuiting over arrestaties De zaak-Naundorff stagneert Tóch goedgekeurd Scheepsberichten Naar wij vernemen Rozenkrans-intenties (III) Zondagsevangelie Z D f% A fl ZATERDAG 20 OCTOBER 1951 PAGINA 3 VOOR UITERMATE BELANGRIJKE VRAAG STUKKEN staat de Katholieke Volkspartij in de komende tijd, in verband met de aanstaande verkiezingen voor de Tweede Kamer. Dit laat de heer Andriessen sterk uitkomen in de rede, waar mede hij heden het vierde Partijcongres van de K.V.P. te Utrecht opent. Hij stelt daarin de ernst van de tijd voor ogen, aan ieder, die dit horen wil, en spreekt over de taak en de roeping, welke de katholieken zich in deze tijd op staatkundig gebied bewust moeten zijn. Hij waarschuwt tegen pessimisme. „Ons volk is nog vitaal genoeg, bezit nog voldoende levenskracht en levensmoed om zich een nieuwe toekomst te bouwen. Nodig is daartoe zin voor de werkelijkheid, en aanvaarding Veertienhonderd mannen en vrouwen uit alle afdelingen en gele dingen van de K.V.P. zijn naar Utrecht getogen voor de bijwoning van het tweedaagse Partijcongres, dat hedenmorgen begon. De grote zaal van Tivoli wordt beheerst door een kapitale toorts tegen de achtergrond van ons werelddeel; dit symbool duidt een van de belangrijkste onderwerpen van dit Congres aan: „Onze Europese taak". Ook de vlaggen van de vrije volkeren op het met groen en bloemen versierde podium wijzen erop dat het Congres de grote problemen in brede samenhang zal willen bezien. De openingsrede die de partijvoorzitter Andriessen uitsprak, trok de aandacht van de congressisten al direct naar dit plan op. positieve taak te vervullen. Europa heeft aan het katholi cisme ontzaglijk veel te danken en op ons katholieken van de 20ste eeuw rust een ereplicht om deze erfenis zoveel mogelijk te verdedigen en ook, juist nu het om een nieuwbouw gaat, om de fundamenten daarvan op dè be- finselen van het christendom te oen steunen. en erkenning van de In zo menig opzicht sterk gewijzigde, niet zelden fundamenteel gewijzigde, omstandigheden. Wanneer ons volk zich in deze nieuwe omstandigheden geheel geeft, wanneer ons katholieke volksdeel, onverbrekelijk deel van dat volk, zijn morele en lichamelijke kracht voor het welzijn van het vaderland volledig beschikbaar stelt en doelbewust en weloverwogen zich daarbij ook blijft stellen op de onvergankelijke basis van een levenwekkend christendom, dan mogen wij vertrouwen, dat God zijn beschermende hand over ons land en ons volk zal blijven uitstrekken". Aldus voorzitter Andriessen aan het slot van zijn Congresrede. „Iedereen die zich in deze woe lige tijd rekenschap geeft van de realiteit', aldus de partijvoorzitter, „zal beamen, dat de wereld zich bevindt temidden van problemen, spanningen, zorgen en ongewis heden. Van allen die leiding heb ben te geven wordt het uiterste gevraagd, maar ook drukt er een grote mate van verantwoordelijk heid op ieder van ons. Onbegrij pelijk is het daar om ook nu nog dikwijls te moeten vaststellen, dat de hoge ernst van deze tijd blijkbaar aan velen voorbijgaat, dat zij althans weigeren de con sequenties daarvan te aanvaar den. Consequenties die zich zou den moeten uiten in een sober der genots- en ontspanningsleven en in het actief deelnemen aan wat het huidige leven van een zich zijn verantwoordelijkheid be wust zijnde staatsburger vraagt"; doch daarnaast meende de partij voorzitter te kunnen constateren dat er gelukkig ook veel besef is voor de moeilijkheden en drei gingen en een daarmee gepaard gaande bezinning en activiteit. De vraag beantwoordend welke nieuwe taken ons volk wachten, achtte de partijvoorzitter op de eerste plaats nodig een zich „men taal" instellen op de totaal gewij zigde verhoudingen en omstan digheden. De idee te moeten slagen is de onmisbare voorwaar de om het mettertijd te k u n n e n. Op economisch gebied zullen wij onze spieren moeten spannen, want de eis van opvoering van de productie blijft klinken ten einde onze financiële en econo mische positie te versterken en ons welvaartsniveau te handha ven. Voorts moeten wij ons in spannen op het terrein van de samenwerking teneinde de gees- teliik gelijkgerichte wil van ons volk te bevorderen en deze dienstbaar te maken aan onze hoogste volksbelangen. Ook de onderlinge hulpvaardig heid verdient in deze tijd onze bijzondere aandacht. Spaarzin bevorderen. Maatregelen zullen worden ge troffen om het sparen aan te moe digen, een taak waaraan onze knapste koppen htm aandacht mogen besteden. Onze jonge man nen en vrouwen moeten beden ken, dat mede uit hun spaargel den de kapitalen zullen worden gefourneerd om ons economisch potientieel op te voeren. Over de bouw van het nieuwe Europa zei de partijvoorzitter, dat het een federale opbouw zal moe ten zijn. Europa zal ziin belangen zodanig moeten coördineren, dat daardoor de veiligheid en de wel vaart van zijn volkeren verzekerd wordt. Ook de partij heeft hier een zwaar en gewichtig. De blik op '52 richtend, kwam de partijvoorzitter tot de conclu sie dat de partij een zwaar en gewichtig werkjaar wacht: de verkiezingen komen in het zicht en de hierbij te kiezen nieuwe Tweede Kamer zal over belang rijke vraagstukken hebben te be slissen. Zonder een verkiezings program te willen ontwikkelen deed de heer Andriessen toch reeds een greep in de problemen: het sluitend maken van onze be talingsbalans; het voeren van een juiste economische politiek waar in de maatschappelijke activiteit binnen het kader van het alge meen welzijn, de eerste plaats wordt toegekend; de werkgele genheid; de industrialisatie; de emigratie; de opvoering van de productiviteit; het voorzien in onze volkshuisvesting; het organi seren van onze defensie; de hand having van het monetaire even wicht; kapitaalvorming en een daartoe geëigende fiscale wetge ving; het sterk aanwakkeren van het sparen; steun aan jonge men sen om een gezin te kunnen stichten mede door fiscale maat regelen; bevordering van onder wijs en cultuur; eerbied voor de arbeidsprestaties, mede door het stuiten van het nivelleringsproces; bestrijding van het perfectionis me; het terugdringen van de overheidsinvloed daar waar deze kan worden ontbeerd; het toeken nen van de daarvoor in aanmer king komende bevoegdheden aan de lagere organen; een op de no den van de tijd afgestemde mid- denstandspolitiek; een sociale politiek passend in het kader van deze tijd; en vooral ook een juiste gezinspolitiek. Geen politiek in socialis tische geest. Reeds nu, aldus de partijvoor zitter, heeft de P.v.d.A. een vier jarenplan aangekondigd voor een practisch uitvoerbare politiek in socialistische geest. Men zal aan die zijde echter beseffen'dat de K.V.P.'op basis van haar beginselen en haar staatkundige program die koers niet kan steunen. Zij blijft een IN ANTWOORD op de veelgestelde vraag, hoe het nu staat met de „kwestie-Duynstee" in de K.V.P., heeft de Partijvoorzitter de heer Andriessen, hedenmorgen in zijn Congresrede het vol gende medegedeeld: „Zoals U zich herinneren zult, heb ik enige maanden geleden een polemiek gevoerd met Prof. Mr. F. J. F. M. Duynstee. Naar aanleiding van de daarin opgeworpen quaesties heeft zich een groep van personen gevormd, waarmee op initiatief van het Partijbestuur besprekingen zijn geopend. Deze besprekingen worden onder mijn voorzitterschap gevoerd door het Dagelijks Bestuur der partij en voorzitter en onder-voorzitters van onze Tweede Kamer-fractie en een afgevaardigde der Groep, welke staat onder leiding van Mr. M. P. L. Steenberghe, voorts gevormd wordt door de heren Prof. Mr. F. J. F. M. Duynstee, Mr. E. M. J. A. Sassen, Mr. B. J. M. v. Spaendonck en Prof. Dr. F. v. d. Ven. Deze besprekingen zijn nog niet tot afsluiting gekomen, zodat het juist lijkt daarover nu niet in details te treden. Wel kan reeds thans daarover worden gezegd, dat dit beraad plaats heeft in een sfeer van wederzijds vertrouwen, begrip en waardering. GEBLEKEN IS IMMERS, DAT OOK VAN HAAR KANT DE GROEP-STEENBERGHE ER NAAR STREEFT DE EENHEID DER PARTIJ TE VERSTERKEN EN HAAR WERF-KRACHT BIJ DE KOMENDE VERKIEZINGEN TE VERGROTEN. Suggesties nopens beleid en program, welke naar mijn mening als waardevol moeten worden aangemerkt, zijn van weerszijden naar voren gebracht. Zij worden thans in de betrokken partij instanties onderzocht en besproken. De suggesties betrekking hebbende op het verkiezings-program zijn ter nadere behandeling gezonden naar de Verkiezings-program-commissie, waar ook de voorstellen van de advies-commissies der partij worden be studeerd. Een meer in bijzonderheden gaande verklaring over de resul taten van het beraad is na beëindiging der procedure te ver wachten". christelijke staatkunde begeren waarin het algemeen welzijn, de menselijke persoon, en zijn on vervreemdbare rechten naar christelijke opvattingen veilig zijn. De rechtvaardige verdeling van lasten besprekend, wijdde de partijvoorzitter uitvoerig aan dacht aan de gezinspolitiek. Enerzijds wilde de heer An driessen zich verheugen over de milde geluiden die ten aanzien van de door de K.V.P.-fractie be pleite gezinsraad, in de Tweede Kamer zijn vernomen, anderzijds stoot ons katholieke volksdeel zich echter aan opmerkingen in de pers, dat progressieve kinder bijslag waanzin zou zijn. Wat de K.V.P. zal blijven eisen is een reëel welvaartsniveau voor het natuurlijk gevormde dus met na me grote gezin. Een niveau dat niet gelijk behoeft te zijn aan dat van gezinnen met geen of weinig kinderen, maar dat ook geen schrille verschillen te zien moet geven. De ouders van de grote gezinnen hebben het recht te eisen dat hun gezinnen niet de leveranciers worden van een on evenredig groot deel van de on geschoolde arbeidskrachten. De propaganda. Partijaangelegenheden bespre kende, kondigde de partijvoorzit ter reeds nu een campagne aan voor een verkiezingsfonds. Het partijbestuur is voornemens een zodanige campagne te voeren dat het straatbeeld veroverd wordt. Voorts zal een propaganda wor den gevoerd die is afgestemd op de verschillende groeperingen in ons katholieke volksdeel. Ver- schilende vaste commissies wer den binnen de partij opgericht, andere voor sociale en agrarische problemen, alsmede een voor het vraagstuk van de jeugdpolitiek, worden nog voorbereid. Tussen deze commissies zal een onderling contact worden tot stand gebracht teneinde het gevaar van groeps egoïsme te vermijden. Ook wordt naar de mogelijkheid gezocht om de werkgroepen een gereglemen teerde plaats in het partijverband te geven. Het contact met de christelijke partijen buiten onze landsgrenzen zal worden verste vigd en de jongerengeneratie zal op de steun van het partijbestuur kunnen blijven rekenen. DJAKARTA. Dezer dagen heeft premier Sukiman, op een plenaire vergadering van het parlement, antwoord gegeven op de interpellatie van mr. Tan Po Goan c.s. inzake de arrestaties. Hij zette uiteen, dat de nationale opbouw niet kan worden verwezenlijkt, indien destructieve elementen deze opbouw belemmeren. Bij het nemen van preventieve maatregelen is het voor de rege- ring niet voldoende om deze maatregelen te baseren op for meel-juridische factoren. In bij zondere gevallen, zoals die zich de laatste tijd voordeden, dient de regering rekening te houden met handelingen, die de rechts zekerheid van de maatschappij bedreigen. De regering is van oordeel, dat rampok, ontvoeringen, stakingen en andere ordeverstoringen wor den gepleegd met een bepaald doel, waarvan de leiding berust bij een macht, afkomstig uit het buitenland. Daarom moeten wij paraat zijn voor infiltraties van de vijfde colonne in partijen en organisa- Toneelstukken van mevr. Verkade en Hans Nesna aanvaard 's-GRAVENHAGE. Mevr. dr. E. F. Verkade-Cartier van Dissel en de heer Hans Nesna hebben de hun verleende opdracht tot het voltooien van hun reeds gedeel telijk gereedgekomen toneelstuk: „Annalize" resp. „Het circus van de goede God" thans voltooid. De staatssecretaris yan onderwijs, kunsten en wetensclmppen heeft besloten deze te aanvaarden en het hiervoor in uitzicht gestelde honoriaum te doen uitbetalen. Over de opvoering van de to neelstukken door een der beroeps toneelgezelschappen wordt nog onderhandeld. PARIJS (AFP) Het schijnt, dat m ehhet testament van de Hertogin d'Angouleme. waaruit zou moeten blijken dat Naundorff de zoon is van Lodewijk de zes tiende en Marie-Antoinette, in de Parijse archieven heeft kunnen ontdekken, zo meldt AFP uit Pa rijs. Mgr. Angelo Mercati, bestuur der van het geheim archief van het Vaticaan, heeft verklaard dat •het testament van de Hertoging van 'dAngouleme zich evenmin in het archief van het Vaticaan be vindt en dat het er nooit is ge weest ECHTGENOTE GEARRESTEERD ANTWERPEN (AP) Dc Bel gische echtgenote van een op ge heimzinnige wijze verdwenen ambtenaar van het Deense consu laat in Antwerpen is door de plaatselijke politie gearresteerd. Zij wordt er van beschuldigd, de politie onjuiste inlichtingen te hebben verstrekt. De ambtenaar, wiens naam op gegeven wordt als Moller, ver dween na een geheimzinnige in braak' in het consulaat. Volgens de politie is hij in de nacht van 17 October verdwenen. Men meent dat hij vrijwillig is verdwenen wegens financiële moeilijkheden, maar dit is door 't onderzoek van de politie nog niet komen vast te staan. De politie heeft op de deuren van zijn bu reau en op de trap bloedsferen gevonden. De grootste glanscylinder ter wereld is Donderdag uit Duits land per Rijnaak in de Amsterdamse haven afgeleverd, be stemd voor de Papierfabrieken Van Gelder Zonen N.V. te Wormer. Het gewicht is 78.100 ton bruto. De reuze-cylinder wordt door de drijvende bok Gruttouit de aak getild en op de wal neergezet. 's-GRAVENHACE. Zeer vele leden, zo wordt gezegd in het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goed keuring van de op 15 December 1950 te Rio de Janeiro tussen het Koninkrijk der Nederlanden en de Verenigde Staten van Brazilië gesloten overeenkomst betreffende emigratie en kolo nisatie, gaven te kennen, dat zij voor deze overeenkomst weinig bewondering konden gevoelen. ties. Dr. Sukiman verklaarde voorts, dat de preventieve maat regelen van de regering door het volk met instemming zijn ont vangen. Tenslotte zei de premier, dat de huidige internationale si tuatie de regering niet toestaat om een zwakke houding aan te nemen ten aanzien van binnen landse aangelegenheden. Indien nodig, zal deze krachtige houding worden voortgezet. Alchiba p. 19 nm Guardafui; Groote Beer p. 19 Guardafui; Kieldrecht 19 Genua verw.; Siba- jak p. 19 kp Bon; Hoogkerk 18 te Singapore; Prins Frederik Hen drik 19 te Antwerpen; Aalsdijk R'dam/New Orleans 17 te Hoston; Merwede vertr. 20 v. Hamburg/ R'dam; Nieuw Amsterdam 24 vm v. New York te R'dam verw.; El- mina 19 Uluanda verw.; Groote Beer 18 500 m OZO Guardafui; Kedoe p. 18 Point de Galle/Pt Sudan; Mataram 19 Semarang verw.; Polyphemus p. 18 Point de Galle/Penang; Volendam 18 660 m WNW cp Clear; Zuiderkruis 18 160 m NW Engano eil.; Aldabi p. 18 nm Fernando Noronha/ Rio de Janeiro; Alderamin 20 v. R'dam te Philadelphia verw.; Boschfontein 19 te Pt Said; Breda 18 v. R'dam/Hamburg; Java 17 te Surabaja; Kota Inten 19 v. R'dam te Philadelphia verw.; Sibajak p. 18 Algiers. brak door het omvallen van een petroleumkachel brand uit in een perceel aan de Vaillantlaan te Den Haag. Twee kamers brand den geheel uit, terwijl de schade 3000 a 4000 gulden bedroeg; werden tot nu toe voor het studiejaar 1951-1952 aan de Tech nische Hogeschool te Delft 4668 studenten ingeschreven, tegen 5056 in het vorige jaar. Het aan tal nieuwingeschrevenen bedraagt thans 559 tegen 758 vorig jaar; heeft zich bij een der volwas sen bewoners van een der twee Keiezenkampen te West-Kapelle een geval van waterpokken voor gedaan. Het kamp is geisoleerd; protesteerde de vertegenwoor diging van de republiek Zuid- Molukken tegen misbruik van Rode Kruis-merktekens in Sep tember door het schip de „Lae- jun", dat op de Zuidkust van Ceram ankerde en dat slechts diende om T.N.I.-troepen te ver voeren; gaat de secretaris van de Ned. Televisiestichting, de heer J. W. Rengelink, de televisie in de V.S. bestuderen; is in Amsterdam, in navolging van Londen, de zilverprijs ver hoogd; de goudprijzen zijn onver anderd gebleven; zal Zondagavond te Rotterdam per schip een edel raspaard arri veren, dat bestemd is voor Prins Bernhard; houden de overlevenden van het concentratiekamp Natzweiler op Zaterdag 27 October een reü nie in Den Haag; ontdekte men in een oud kerkje te Heelsum, bij restauratiewerk zaamheden, oude muurschilderin gen, waarschijnlijk voorstellende een dodendans; liep gisteren een Zweeds schip bij Terncuzcn aan de grond, dat in de loop van dc dag zonder assistentie weer vlot gekomen is. Zij is weinig overzichtelijk en niet concreet van inhoud. De overeenkomst laat zoveel over aan afzonderlijke notawisseling, dat zij nauwelijks de mogelijkheid schept voor een emigratie van enige omvang. De leden hadden verwacht, dat de overeenkomst een bepaling zou bevatten, volgens welke de emigranten van het ogenblik hun ner aankomst in Brazilië af, op sociaal en economisch gebied de zelfde rechten hebben als de in woners van Brazilië. Een derge lijke bepaling mag in een emi gratieverdrag, dat aan redelijke eisen voldoet, niet ontbreken. Zij zouden op deze gronden de overeenkomst niet willen zien als een goed voorbeeld voor ver dere emigratie-overeenkomsten of -verdragen. Zij zagen daarin echter geen reden om deze overeenkomst niet goed te keuren. EMIGRATIE-CENTRALE VOOR GEREPATRIEERDEN 's-GRAVENHAGE. 19 Oct. Naar ons wordt medegedeeld, is op 18 October een nieuwe emi gratie-centrale opgericht, die zich uitsluitend zal bezig houden met de voorbereiding, de voorlichting en eventuele bemiddeling voor gerepatrieerden uit Indonasië, die wensen te emigreren. „DAT ALLEN, die de weg van waarheid en gerechtig heid zijn kwijt geraakt, deze op Maria's voorspraak kun- nne terugvinden in geestelijke vernieuwing. Dat zij, die jammerlijk verkommeren in gevangenissen en concentra tiekampen, bisschoppen, priesters en talloze gelovigen, kracht en sterkte mogen ontvangen." Als alle katholie ken in een hemelbestormend gebed voor deze intenties zich tot God richten in het Rozenkransgebed, dan kan het niet anders of Maria, de Smekende Almacht, zal al onze noden dragen tot voor de troon van God, Die alleen ons uit onze noden en angsten verlossen kan. De vrouw uit het evangelie van vandaag leed aan bloed vloeiing. een kwaadaardige ziek te. zeker in haar geval. Of het nu aan haar constitutie lag. of aan de onbekwaamheid van de geneesheren, maar sinds zij die ziekte onder haar leden had en dat was al 12 jaar lang was zij niets vooruitgegaan. In tegendeel. heel haar kapitaaltje had ze uitgegeven aan dokters- visites en kuren en pillen en drankjes, en 't enig resultaat was dat haar ziekte erger was dan in het begin en dat ze ampd genoeg over had om in 't leven te blijver» (zie Marcus 5). Zij hoorde van de Meester. Hij zou wonderen doen: doden ten leven wekken, lammen gezonde ledematen geven, blinden doen zien. doofstommen de spraak en het gehoor terug geven. Zou Hij missohier» iets in haar geval ver mogen? Ze gaat naar Hem toe. Van enige afstand ziet ze Ziin ge stalte, ziet ze Ziin gezicht. Zijn ogen. Ze hoort Ziin stem en wat Hii zegt. Ze ziet Hem troosten en meeleven. En een zekerheid hecht zich in haar vast: Hij kan wat alle geneesheren ter wereld niet kunnen. Maar zij heeft scherper toegekeken dan veel anderen. Zij ziet de Meester veel grootser dan de leerlingen in de storm, die Jezus wakker maakten om Hem de storm te doen bedaren. „Als ik slechts Zijn kleed aanraak, zal ik gene zen zijn! Voor haar is Jezus: macht, genade, heiligheid. Voor haar is heel die Persoon bo venaards en straalt Ziin macht uit over alles wat Hij aanraakt en wat Hem beroert. Dat vaste geloof maakt haar stoutmoedig. Bij Hem hoeft ze geen verkla ring af te leggen, hoeft zij niet haar vernederende ziekte te openbaren. Zij schuift in de mensenmenigte rond Jezus. Ze dringt naar voren, ongemerkt en onweerstaanbaar, tot vlak bii Hem. En terwijl de Meester praat, ziet zii kans met de hand even Zijn kleed S. Lucas zegt: de kwast van Ziin kleed aan te raken. En dan schokt de ge nezing door haar lichaam. Zii voelt de ziekte verdwijnen. Be ter! Na twaalf jaar! S. Marcus vertelt nog dat Jezus zich omdraaide en rond keek: „Wie heeft Mij aange raakt?" Maar Heer. dat kunt U niet menten. zei een apostel, iedereen dringt om U heen en U vraagt wie of U aanraakte!" „Wie heeft Me aangeraakt?" drong Jezus aan. „Ik voelde een kracht van Mn uitgaan". Toen viel de vrouw voor Hem op de knieën en bekende wat zij ge dacht en gedaan had. Ieder weldenkend mens moet toegeven dat die vrouw gelijk had. Christus is God de Zoon die mens werd. Heel Ziin mensheid. Zijn ziel maar ook Ziin lichaam werd goddelijk door de godde lijke Persoon die het beleefde. Het dode lichaam aan het kruis op de eerste Goede Vrijdag was aanbiddenswaardig, omdat de Godheid ermee verbonden bleef. De kracht die van dit goddelijk lichaam uitging, deelde zich natuurlijk volgens Gods wil mede aan alles waarmee het in aanraking kwam. De vrouw deed er haar voor deel mee. Zii moet ook ons in spireren. Is het eigenlijk niet vreemd dat wij alle mogelijke grote en kleine heiligen om hulp of genezing vragen en niet eens denken aan de Heer die in de H. Communie zo vaak bii ons is. Wij raken niet Ziin kleed aan, wij eten Hem. Hij wordt één met ons. Gaat er van Hem geen kracht meer uit? Of brengen wij het geloof in Zijn kracht niet meer op? P. C. de Haas O.F.M. Er heerst toenemende spanning en onrust dat een meer-geregelde emigratie internationaal onder de jeugd. De ernst van de tijd wordt wilde vaststellen, is mislukt, de afgevaardigden niet voldoende gevoeld. Het is, noodzakelijk, zijn onverrichterzake naar huis gegaan. Zij „hebben dat wij in de eerste plaats op moreel gebied onze Napels gezien" en hun emigratie-idealen zijn „gestorven" Toch zullen wij niet bij de pakken mogen blijven neerzitten. Meer werkgelegenheid en meer woongelegenheid! moet er komen. krachten inspannen. De onderlinge hulpvaardigheid moet veel meer toenemen. Er moet veel meer soberheid komen en meer zin voor sparen. In dit opzicht valt er nog veel te doen op het terrein van het ontspannings- en genotsleven, vooral door da jongeren. Voor hen is er nog veel te doen, ook Hier staat de toekomst van ons volk op het spel! in het kader van de opbouw van het nieuwe Hier gaat het om de mogelijkheden voor de jeugd! Europa. Ook op economisch en sociaal, op politiek Spanning en onrust, zoals Andriessen het op het en cultureel terrein moet er voor de jongeren een Congres vandaag noemt, zijn er onder het jeugdige toekomst worden geopendZiedaar een paar deel van ons volk onmiskenbaar. Men behoeft het volzinnen uit de rede, waarmee de heer W. J. oor maar te luisteren te leggen onder de jeugdige Andriessen vandaag het vierde Partijcongres van mensen. Men hoort daar, zoals de Partijvoorzitter de Katholieke Volkspartij geopend heeft. Hier het uitdrukt, als sluitstuk van allerlei redeneringen, worden in een notedop tal van boeiende en actuele heel vaak het woord „emigratie". Voor overschat- vraagstukken aangeroerd, die niet te lang meer ting van deze oplossing moet dus worden gewaakt, op een oplossing mogen wachten. Men krijgt wel En dan zal zeker positief en daadwerkelijk en snel eens de indruk, alsof de tegenwoordige politiek, naar andere en betere oplossingen gezocht moeten zowel die van de regering als van de politieke worden. Want inderdaad „ontstaan anders toestan- partijen, alleen draait om stoffelijke zaken, om het den en gevolgen, welke om méér dan één reden probleem van de liquide middelen, om het vraag- aangemerkt moeten worden als minder wenselijk", stuk van belasting meer of minder enz. Maar dat En dat is dan nog zacht gezegd. Hier stapelt zich, is niet zo. Natuurlijk, het vraagstuk van de geld- temidden van verbittering en uitzichtloosheid, ge- voorziening is zowel voor de staatshuishouding als vaarlijke springstof op en dus moeten wij het voor de volkshuishouding, anders gezegd, voor de sociaal en politiek gezien „als onze eerste en staat en voor het particuliere zaken- en bedrijfs- ereplicht beschouwen, er naar vermogen toe bij leven van grote betekenis. „Geef mij goede finan ciën, en ik zal u goede politiek geven", is een bekende spreuk, die niet alleen voor de staatkunde, te dragen, dat de onrust en de spanningen worden weggenomen. En in dit verband sprak Andriessen een woord, dat als een slagwoord in de komende maar ook voor de bedrijfspolitiek geldt. Maar er tijden moet worden rondgedragen: Aan hen, die zijn nog een heleboel andere zaken, die soms méér, zich ambtshalve en op andere wijze met de bouw soms net zo belangrijk zijn. En die komen door van het nieuwe Europa bezighouden, draag ik aller- de overdreven zorg voor materiële zaken en dat is precies de omschrijving van het begrip „materia lisme" tegenwoordig lelijk in de verdrukking. eerst de noden van de jeugd op.... Het is echter met de bouw van het nieuwe Europa nog niet zover, dat hier al vast omlijnde, directe resultaten zijn aan te Daarom vinden wij het gelukkig, dat de wijzen, waarop gebouwd kan worden. Dus doen voorzitter van het K.V.P.-congres in brede wij goed, met in ons eigen land, naar een eigen zin en uitvoerig de aandacht voor vele andere koers, binnen de grenzen van de eigen mogelijk- problemen van „culturele aard" gevraagd heeft, heden, op eigen verantwoordelijkheid, een en ander De toestand van ons land, en van de gehele wereld ter hand te nemen. Dat is dan allereerst, om is zorgelijk. De lucht zit vol nieuwe dreigingen, morele en om materiële redenen, het bevorderen Wij hebben een peperdure erfenis van stoffelijke van de spaarzin. Bij heel veel jongeren is hier nog en geestelijke oorlogsschade. Een onafwendbare een groot arbeidsveld. En: de plicht tot soberheid, last van militaire inspanningen drukt loodzwaar Aan nooddruft en werkelijke bestaansvoorwaarden op dit geslacht. Alleen bidden en werken moet natuurlijk niet worden getornd. Maar de kan de wereld voor een nieuwe catastrophe behoe- mogelijkheid tot versobering is zeer wel en zelfs den. En toch moet, o.a. in ons land, in de behoefte in vele gevallen zeer breed, aanwezig ten aanzien van een groeiend volk worden voorzien! van het ontspannings- en genotsleven. Dat geldt Het doet ons deugd, dat de Partijvoorzitter het allereerst de jongeren, maar die zeker niet alleen, scheppen van nieuwe werkgelegenheid in ons land Ook onder ouderen wordt, met zekere luchthartig- op de vóórgrond heeft gesteld en dat hij daar- heid veel gezondigd op dit punt, hoezeer men ook naast pas de emigratie noemt, die hij omschrijft klaagt over de vele „offers", welke gebracht moeten als de zorg voor de voorwaarden om elders in staat worden, hetgeen echter meestal helemaal geen gesteld te worden, arbeid te kunnen verrichten, offers zijn in de eigenlijke zin van het woord, Inderdaad, emigratie zal niet te vermijden zijn, maar alleen critiek op hoge belastingen inhoudt! maar werk in eigen land verdient verre de voor- Er moeten voor de jongeren van nu meer toekomst- keur. Men moet dus, bij het bepalen en beoordelen mogelijkheden worden geopend, maar de jongeren van de mogelijkheden voor uitbreiding van de kunnen zelf ook nog wel iets doen, anders dan werkgelegenheid in eigen land, niet te snel en te veel de mogelijkheden van de emigratie verwerken! Die mogelijkheden zijn trouwens al niet zo groot meer, als in het eerste enthousiasme van twee kankeren. De spaarzin kan en moet groter zijn, met de wetenschap, dat uit de spaargelden „mede de kapitalen moeten kunnen komen, nodig om onze economische kracht op te voeren en in andere drin- jaar terug werd gedacht. En het congres in Napels, gende behoeften te voorzien".

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3