Hoos Mimosa Erebegraafplaats Bloemendaal is bi j nes voltooid De gemeenteraad van Bergen hield zich bezig met huisvestingsproblemen PULS' Dag der Geen noosê Geldlening voor woningbouw Ondersc Ook Belg protestee Genootschap Nederland-Engeland PERFECT GOEDKOOP en SNEL (desnoods in 1 dag) GEREPAREERD WORDEN. VROOM a PELS' Portwijnen Wijnhandel II O R G E N Vrijdag 26 October VROOM DREESMAJVN PAGINA 2 DONDERDAG 25 OCTOBER 1951 ALKMAAR Het Genootschap Nederland-Engeland opende het winterseizoen met het optreden van Miss Constance Carrodus in de kleine zaal van de Harmonie. Deze voordrachtskunstenares gaf geen lezing in de gewone zin van het woord, maar liet haar reper toire horen van Britse, Engelse en Anglo-Aimerikaanse volkslie deren, waaraan zij telkens een korte verklaring deed voorafgaan. Miss Carrodus z.\l voor het aan wezige auditorium zeker 'n grote verrassing zijn geweest. Het is een yoordrachtskunstena- res van groot formaat. In de volksliederen komt tot uitdruk king het wel en wee, en alle mo gelijke belevenissen en emotie's van het dagelijkse leven. En al deze zaken weet Miss Constance Carrodus in de meest verfijnde schakeringen tot een levend ge beuren te maken, door haar mees terlijke voordrachtskunst, welke ook in gebaar en mimiek tot uit drukking komen. Het simpelste volkslied krijgt 'bij haar een ka rakteristieke vertolking, welke men er misschien oppervlakkig niet zó diep in zou zoeken. Ook als zangeres heeft Miss Carrodus in het bezit van een prima mezzo-sopraan-stem de zangtechniek goed onder de knie Maar zij zingt niet eerstens om haar stemkwaliteiten te demon streren, maar stelt de stem op het tweede plan, geheel in dienst van de voordracht- „BLANKE MISDAAD" ALKMAAR. Voor een nagenoeg volle zaal werd gisteravond de Spaanse Missiefilm ..Blanke Mis daad" vertoond. Deze film wordt hier in Nederland gedraaid door de Paters Dominicanen die de opbrengst er van gebruiken voor hun missies in de West en Zuid- Afrika. Deze film is geen missiefilm in de gewone zin van het woord. Aan een missiefilm kan men niet dezelfde eisen stellen als aan die welke vervaardigd worden door beroepsartisten in de grote mo dern uitgeruste studio's. „Blan ke Misdaad" bezit echter bijzon der goede kwaliteiten. De in houd op zich is niet alleen zeer boeiend maar tegelijkertijd zeer aannemelijk. Deze inhoud is bo vendien met een goede opname techniek in beeld gebracht. In deze film is nergens een spoor van sentimentaliteit of naieviteit die men doorgaans nog al eens in missiefilms aantreft. Wat men er wel in vindt, dat is een sterk dramatisch gebeuren dat de toeschouwer onweerstaan baar meesleept naar de ontkno ping. In de grootse maar ge vaarvolle tropische wildernis van Afrika speelt zich daar een harde strijd af tussen goed en kwaad, welke ten slotte ten gunste van het goede wordt beslist. Kort en goed is het een film die de moeite waard is om ge zien te worden, vooral voor zo'n goed doel. We kunnen met voldoening con stateren, dat deze eerste avond van het Genootschap Nederland- Engeland een zeer artistieke was, welke men niet licht zal vergeten. De pianiste .mevr. Presser, speel de de eenvoudige begeleidingen, zé.ér muzikaal en volgzaam. De aanwezigen waren over het gebodene zeer enthousiast en lie ten dat ook duidelijk blijken door staande, een ovationeel applaus te brengen. KINDERFILMVOORSTELLING IN HET „GULDEN VLIES" ALKMAAR. Gistermiddag was het een drukte van belang in de grote zaal van het „Gulden Vlies". Ruim 500 schooljongens vulden de ruimte tot het laatste plaatsje om te genieten van het filmprogramma dat de Paters Do minicanen voor hen bereid had den. Om het geweldige lawaai tot bedaren te brengen werd de jon gens na een kort woord van de Pater, maar meteen een teken filmpje voorgezet. Hierna ver toonde men de Franse film „Ro zenregen", welke handelt over het leven van de H. Theresia van Lisieux. Gedurende ongeveer l'/s uur hebben de jongens deze film met belangstelling gevolg. Concert H.O.V. ALKMAAR. Het concert van de H.O.V. hedenavond in het Gul den Vlies, begint om 8 uur pre cies. Zij die te laat zijn, moeten wachten tot het eerste deel van het concert afgelopen is. KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ ALKMAAR We willen nog even de leden van de K.V.P. herinneren aan de algemene ledenvergadering die heden wordt gehouden te acht uur in 't gebouw Oudegracht 142. Naast de gebruikelijke punten komen op de agenda zeer belang rijke onderwerpen aan de orde zoals het nieuwe Kiesreglement voor leden van de Staten-Gene- raal en het nieuw ontwerp Staat kundig program. Vervolgens zal de heer M. P. Janssen, chef-redacteur van onze hoofdredactie, spreken over het onderwerp „Congresindrukken". Geslaagd ALKMAAR Op het te Amster dam gehouden examen voor apo theker-assistente is geslaagd onze stadgenote Mej. Th. A. W. Ver kade. „Odéon" ALKMAAR Op a.s. Vrijdag avond om half 8 precies Gene rale repetitie in de zaal van het Gulden Vlies. Aller opkomst is natuurlijk dringen gewenst. ZINGEN IS VREUGDE Zangclub K.A.B. ALKMAAR. Het moet moge lijk zijn voor een zo grote ver eniging als de K.A.B. is, een zang club uit de leden te formeren. Vrijdagavond om half negen zal in het Jeugdhuis aan de Nieuw- straat wederom een bijeenkomst worden belegd. Er wordt op de medewerking van de leden (even tueel met dames) gerekend. Wij staan U ten dienste met een zeer modern geoutilleerd reparatie-atelier, waar Uw kousen Onze reparatie is af! DREËNMAVV ALK M A AR HOORN is Het kenmerk van onze koeden. Alleen zeer goede fabrikaten, bij POLITIERECHTER ALKMAAR BERGEN Gistermiddag dien de wederom voor de Politierech ter, Mr. J. Markus, de zaak te gen. de Bergense handelaar in kunstnijverheidsartikelen, waar van wij na eerste rechtzitting uitvoerig schreven. Nader onder zoek had echter niet tot gevolg, dat de Officier van Justitie zijn eis van f75.- subs. 25 dagen wij zigde. De Politierechter Mr. J. Markus zal over acht dagen schriftelijk vonnis wijzen. Vervolgens werd de Amster dammer J. S. veroordeeld tot een boete van f30.- subs 15 dagen, omdat hij zijn werkverband met de Zuivelfabriek „De Tijd" te Beemster, zonder inachtneming van de opzeggingstermijn van vier weken had verbroken. Hij was met enkele zaken ontevreden en nam toen plotseling de benen, zonder de Arbeidsbeurs daarvan te verwittigen. Een boete van f 10 subs. 5 da gen werd voor eenzelfde feit op gelegd aan C. J. V. te Deventer, die echter niet zo streng gestraft behoefde te worden, omdat hij weer naar dezelfde baas was te ruggegaan. Na het Nationale Monument voor de gevallenen op de Dam het hart van 's lands bedrijvige hoofdstad, is de Erebegraaf plaats te Bloemendaal, waar 360 gevallenen van het binnen lands verzet hun laatste rustplaats vondvn, het voornaamste monument van die aard. Op 27 November 1945 werd deze be graafplaats, die in tegenstelling met het monument op de Dam te Amsterdam, in de serene rust van de Kennemer duinen ligt, in tegenwoordigheid van de Koninklijke Familie voor het pu bliek opengesteld. Wormerveer 2D.D.D. 1 9-11 ALKMAAR. De door de clubcompetitie eerste klas ge speelde wedstrijd tussen het tweede tiental van Wormerveer en het eerste van damclub D.D.D. (Alkmaar) eindigde na een spannend verloop in een 11—9 overwinning voor de Alk- mdcirdsrSt De gedetailleerde uitslagen luiden: Wormerveer 2D.D.D. 1 1. R. Duinmelier— H, de Jong 2—0 2. J. van Sambeek M. Hemels 0—2 3. J. BakkerN. Oud 11 4. C. de Leeuw— D. Peerdeman l1 5. H. C. BusohL. Verver 2—0 6. J. van 't Ent G. Wooniik 02 7. A. Duif—N. Riebeek 1—1 8. N. Kop—J. Schuit 1—1 9. D. v. d. BoschP. Booii 02 10. T. Jongert M. J. Langras jr. 1—1 De stand is thans: D.D.D. 1 Zaandam 2 D.K.Z. 1 Heiloo 1 Edam 1 D.D.D. 2 Wormerv. 2 0 0 0 0 0 0 0 43-17 41-19 22-18 21-19 26-34 5-3B 22-38 Burgerlijke Stand ALKMAAR. Geboren: Wilhel- mina M. d. van H. Kleve en W. C. Witten Berns; Alida M. dv C. van den Berg en A. Kuis; Meino M. dv G. C. Baken en C. A. Jansen van Jorksveld. Mar jolein dv A. van Houten en G. D. Portegijs. Gehuwd: Hendrikus C. van Dierendonck en Gerhardina M. F. Lantman, Cornelis F. Romijn en Jetske Hakze. Overleden: Willem M. van Ros- sum du Chattel 54 jr. ge>h. met J. G. de Graaff, Johannes H. van den Berg 76 jr. geh. met G. H. Zindler. Met grote piëteit zijn hier de stoffeiijKe resten van de vele slachtoffers van de Duitse terreur bijgezet, nadat deze elders in de duinen, waar zij, ongekist m kal len weggestopt waren, waren op- SeDedVStichting „Erebegraafplaats Bloemendaal", gevormd door per sonen, die zich destijds met dit werk van lichamelijke barmhar tigheid hadden bezig gehouden, stelde zich ten doel üeze begraaf plaats, die zes jaar geleden nau- weliiks op deze naam aanspraak mocht maken, te herscheppen in een werkelijk Nationaal Monu- mUit' alle provincies van het land zijn de helden afkomstig, die hier zijn begraven; zij behoorden tot verschillende godsdienstige en politieke richtingen, dóch zij wa ren één in hun principieel verzet en in het offeren van hun kost baarste bezit, het leven. Een oproep tot de Nederlandse bevolking, om ter hunner nage dachtenis, hier in Kennemer- lands blonde duinen, waar velen hunner de dood vonden, een blij- vend monument te stichten, zou zeker weerklank gevonden heb ben. Het Stichtingsbestuur moest zich echter destijds neerleggen bij de wens van de Regering, cue aan eén Nationale Monumenten Com missie de taak opdroeg gelden in te zamelen voor alle monumen- ten van nationale betekenis; het was daardoor ook aangewezen op de plannen van deze Nationale Commissie. Tenslotteis de op brengst van deze nationale inza meling tegengevallen en uit het aandeel dat de Stichting Ere begraafplaats Bloemendaal uit de opbrengst kreeg, konden de plan nen, die de Stichting ten aanzien van dit Erekerkhof koesterde, niet gefinancierd worden. Het oorspronkelijk plan van de architecten, Prof. G. Holt en A. Komter werd door laatstgenoem de versoberd en is thans tot uit voering gekomen. Het nadert zijn voltooiing en de vertegenwoordi gers van de Nederlandse Pers waren gisteren in de gelegenheid dit monument het tweede in de rangorde der Nationale Monu menten in ogenschouw te ne men. Rond de eigenlijke begraaf plaats, die een ommuring heeft gekregen van Maulbrunner zand steen, afkomstig van het nimmer voltooide plan voor een rijks museum op de Hoge Veluwe, zijn plateaux aangelegd van de genu anceerde Limburgse carboon- zandsteen; de zerken en graf- omrandingen zijn uitgevoerd m Oberkirchner steen; in 'n klokke- stoel aan het eind van de begraaf plaats is een luidklok uit het jaar 1647 opgehangen, afkomstig uit het voormalige Raadhuis van Bloemendaal. Een bronzen urn naar het ontwerp van Prof. L. O, Wenckebach, op het voorplein geplaatst op een hardstenen sokkel, bevat de as van de gefu- silleerden, die door de bezetters in Velzen en Vught gecremeerd zijn. De graven zien er zorgzaam on derhouden uit en het bouwwerk is van zo solide constructie, dat het de tand des tijds kan door staan en weinig onderhoud vergt. Het uit ongelijke brokken na tuursteen opgebouwde monument harmonieert wonderwel met het ongerepte duingebied er omheen, waarvan de Erven van der Vliet gratis zes hectaren voor dit Natio nale Monument afstonden. Voor de voltooiing van het mo nument speciaal wat de entou rage betreft ontbreken nog de gelden. Er zijn nog plannen voor een sober gedenkteken op de be graafplaats, ter ere van alle ge vallenen, óók de onbekende, wier stoffelijke resten hier rusten voorts is men bezig met de aan leg van een rustruimte, een open lucht-aula, waar herdenkingen kunnen plaats vinden. Ook een toegangsweg moet nog worden aangelegd. Met een en ander is een bedrag van 30.000 gemoeid en het is namens de Stichting Erebegraafplaats Bloemendaal, dat Wij een beroep doen op onze lezers, om het Stichtingsbestuur te helpen dit Nationale monument ter herinnering aan de verzets- slachtoffers, die hier rusten, te voltooien. Men kan daartoe zijn bijdrage storten op postrekening 900 van de Amsterdamse Bank, bijkantoor Beethovenstraat 3 Amsterdam. geven ook 's avonds sfeer eil cachet. Per fles v.a. f 4.60 ALKMAAR - Tel. 2585 Politievoetbal ALKMAAR R.P.—VELSEN 4-1 ALKMAAR D e verwachtin gen van het Alkmaarse Rijks- politie-elftal, dat de vorige week met een gewijzigde opstelling met 84 van Den Helder won, zijn deze week bewaarheid ge worden. De candidaat voor het Politie-landskampioenschap van het afgelopen seizoen, Velsen, werd te Heiloo door de Rijks politiemannen met 41 versla gen. Het enige tegenpunt kwam uit een toegekende penalty, om dat de back Groenertberg Vel- sen's midvoor v. Onsleen afhield. Voorts werden er nog twee door de Alkmaarders gemaakte doel punten afgekeurd. Het Rijkspolitie-elftal maakte een goede indruk, ofschoon de linker-vleugel wel wat te weinig in het spel werd betrokken. Het elftal van Velsen dat uit goede spelers bestaat kon geen vat op het spel der Alkmaarders krij gen; die Waren vlug en be weeg- ijk en zaten goed op de bal. Vooral voor de rust was het een mooie wedstrijd. Binnen een kwartier stond Alkmaar reeds met 20 voor door een kopbal van Termaat uit een zeer scherp genomen corner v. Schoonbeek en goed doorlopeh van midvoor Jager, Het derde doelpunt was eveneens van Jager. Na rust kwam Velsen geducht opzetten, doch de Alkmaarse verdediging gaf geen krimp vooral ook om dat snll Vonk het middenveld be heerste. Ofschoon Velsen na de door Ninaber ingeschoten penalty het offensief in handen nam, kwam aan de andere zijde het 4e doelpunt. Rechtsbuiten Telle- gen gaf da bal goed af aan links binnen v. Luit, die zich vrijspeel de en met een hard diagonaal schot de Velsen-keeper het na kijken gaf. 4—1. Burgerlijke Stand HEILOO Geboren: Alida C- dv P. A. Groot en A. M. Jannes; Cornells B. M. zv B. van der Maat en M. Nieuweboer; Johan J. zv. C- J. Vaahl en J. M. Verhoeven. wordt, genezen. Kapelaan Suren over zijn Franse parochie BERGEN Kapelaan Suren, dip in een Frans plaastje ziin moeilijke parochianen wat meer geloofsleven tracht in te blazen, gaf in het gebouw St. Jan, een uiteenzetting over zijn werkwijze Met behulp van lichtbeelden, waarvan hij 40 series bezit, geeft hij de kinderen op interessante wijze godsdienstonderricht. De lichtbeelden doen zeer sterk den ken aan beeldromans, door de hy per moderne en voor de kinderen zeer begrijpelijke tekeningen en teksten. Zo wordt de bruiloft.van Canaan met een orkest uitge beeld; de ontruiming van de tem pel echt met de „Franse slag" het geen op de kinderen grote uitwer king heeft. De belangstelling is dan ook zeer groot van de zijde van de kinderen bii wie de toe komst voor de kerk beter moet zijn. Bovendien heeft kapelaan Suren diverse foto's onder meer van een priesterwijding in onze parochie, waarbij de kérk gehe.el gevuld is, op de filmband over gebracht Od dezelfde wijze de foto's die hij heeft gemaakt van ziin Franse scholieren met hun pleegouders, tiidems him bezoek aan Holland. Kapelaan Suren hoopte door het gebed van de Bergenaren nog veel te mogen bereiken. TARIEVEN ZIEKENHUIZEN IN NOORD-HOLLAND VERHHOGD Uit de begrotingen voor 1952 van de provinciale ziekenhuizen van Noord-Holland blijkt dat de verpleeggelden opnieuw moeten worden verhoogd. De kostende prijs voor verpleging te Santpoort voor de derde klas wordt bere kend op f 5-04 per dag per patiënt of f 1839 per jaar. Voor 1950 was dit f 1733 79. Voor de eerste en de tweede klasse zijn de kosten geraamd op f 5.87 per dag. Het totale aantal patiënten wordt voor 1952 gerekend op 1500 Voor het ziekenhuis te Bakkum wordt het aantal patiënten gere kend op 960, de verpleegprijs voor de derde klasse op f 1809 p. jaar. Medemblik raamt 363 patiënten, de kostende prijs per patiënt per jaar f 1876- VERGADERING VAN HET WITTE KRUIS ,ST. PANCRAS. Dezer dagen hield de plaatselijke afdeling van de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" een door 11 leden bezochte vergadering onder voorzitterschap van de heer A. Schuur. O.a. werd de beschrij vingsbrief voor de a.s. vergade ring in Amsterdam behandeld. Voor de verkiezing van bestuurs leden wordt aan de afgevaardig den vrij mandaat gegeven. De event, opheffing van de ontsmet- tingsinrichting te Alkmaar zal worden tegengegaan. Tot afge vaardigden werden benoemd zr. J. M. C. van Noppen en de heer D. Bruin en tot leden van het plaatselijk bestuur herbenoemd de heren Jac. de Vries en R. Hui- bers. Daarna besprak het bestuur in comité-vergadering het a.s. gouden jubileum. 'T WAS KINDERSPEL ST. PANCRAS. Het ongeval, waarbij twee kleine jongetjes be trokken waren, waarvan de een de bijl hanteerde en de ander het slachtoffer werd, heeft zich iets anders voorgedaan, dan onze cor respondent ons berichtte. Het ene jongetje had een takje in zijn handen, waar de ander een stukje wilde afhakken. Een hakblok kwam er niet bij te pas, maar toch raakte de bijl de vingertop pen van het jongetje,, dat het takje in zijn hand had. Van een der vingers zal het ventje het topje moeten missen: de andere vingers zullen, naar verwacht niet Drie en een half uur had de gemeenteraad van Bergen gister avond nodig voor de behandeling van de agenda en wat er nog bij kwam. N. a. v. de mededeling van de V. V. V., dat het garantiefonds voor het bloemencorso niet be hoefde te worden aangesproken, vroeg de heer Ellis (KVP), wat er met het overschot gebeurt. Draagt de gemeente alleen bij in het tekort of deelt zij ook nog in de winst; in ieder geval zag spr. het overschot gaarne gereserveerd voor het corso-1952. De heer Driessen achtte dit uitgesloten, omdat het corso een onderdeel vormt van het geheel der activiteiten van de VVV. De voorzitter had van het bestuur van VVV vernomen, dat de ver enigingen volgend jaar een gro tere tegemoetkoming zullen ont vangen in de kosten van, het nummer, waar zij dan mee uit komen. Gunstig werd beschikt op een verzoek van de Ned. Herv. Gem. om vergoeding van rente over de laatste termijn vóór de over dracht van perceel Hoflaan 1; de voorzitter onderschreef het woord van openlijke dank aan het N.H. kerkbestuur, geuit door Mr. Sluis voor de medewerking inzake de geldlening aan de gemeente ver- Huisvestingscommissie Door de Alg. Ned. Bouwvakar beidersbond en de P. v. d. A., afd. Bergen was een verzoek ingeko men, om de heer P. Scheltus candidaat te stellen voor het lid maatschap van de Commissie Huisvesting, waarvan de leden opnieuw aangewezen moesten worden. De heer Broersma (CPN) be treurde het, dat de heer Schmidt zich weer beschikbaar had ge steld: hij zag zich daardoor ge noodzaakt op deze kwestie terug te komen, hetgeen hij liever niet gedaan had. Hij vroeg zich af, of de Huisvestingscommissie zich van de heersende woningnood be wust is en herinnerde aan twee gevallen van woningtoewijzing zonder woningruil, waaraan voor de gemeente de consequentie zat gelden beschikbaar te stellen voor nieuwe woningen. In verband met hetgeen gepasseerd is, lijkt het spr. onjuist iemand weer te be noemen, die niet in staat is een objectief standpunt in te nemen en niet helemaal onpartijdig in verband met zijn beroep kan han delen. Spr. hoopt dat de Raad zich het gebeurde indachtig zal zijn en voortaan makelaars buiten de commissie houdt; hij noemde het een blunder van, de eerste orde een makelaar in de commissie te benoemen. De heer Brak (arb.) bepleit de candidatuur van de heer Schel tus. omdat de groep, die zijn fractie vertegenwoordigt, zich ten achter gesteld voelt; dit kon Mr. Sluis niet begrijpen, omdat de PvdA met de hurgemeester en de wethouder, alsook met de secre taris-ambtenaar ruim vertegen woordigd is. De vakbonden zijn met de heren Wittebrood en Al- gra reeds vertegenwoordigd. De voorzitter merkte op, dat hij en de wethouder geen lid van de commissie zijn; waarin ove rigens de moderne vakbeweging noch de PvdA vertegenwoordigd zijiK tenzij door de heer Prins, de secretaris. Spr. heeft geen behoef te bepaalde candidaten te bespre ken en zegt, dat het college steeds met bijzonder veel genoegen met de commisie heeft samengewerkt. De heer Hemelrijk (arb.) deelt mee, dat de heer Prins, secretaris der commissie, geen lid meer van de PvdA is, waarop de heer Swaag vraagt, of hij soms geroyeerd is. Bij stemming bleek de heer Zei ler met algemene stemmen te zijn herkozen; de heren Algra, Witte brood en Swaag met 12 en de heer Schmidt met 8 stemmen; de heer Scheltus kreeg 5 st.; de heren Maasen en Taets van Amerongen 1 stem, terwijl 1 stem blanco was uitgebracht. Werkvoorziening Weth. Den Das bepleitte het voorstel tot uitvoering van een tweetal werkvoorzieningsobjec ten, welke ten doel hebben be paalde arbeiders uit de steun te houden; het betrof het egaliseren van de speeltuin en het sport terrein in Tuindorp-Oostdorp, waaraan 9 man 13 weken en de beplanting langs het Berdos- terrein, waaraan 4 man 3 weken werk zullen hebben. De post arbeidsloon is reeds in de be groting geraamd, terwijl de bij komende kosten aan materiaal enz. resp. f 450,en f 250. bedragen; het voorstel werd na enige discussie aangenomen en de bedragen werden gevoteerd. Met de heren Driessen en Sluis tegen werd besloten tot wij ziging der legesverordening waar bij bepaald werd, dat Voor het dienen van voorlichting en het in orde brengen van formulieren ter verkrijging van nieuwe en het verlengen van oude rij bewijzen, resp. 10 en 15 ct. ver schuldigd is. De heer Broersma maakte be zwaar tegen de verhoging van het tarief voor z.g.. waakhonden van f 3.op f 8.en stelde voor f 5,te heffen; het voor stel van B. en W. werd met 7—-5 st. aangenomen; tegen de heren Ranzijn, Wittebrood, Ellis, Swaag en Broersma, terwijl de heer Taets blanco stemde. Na aanvulling Van de politie verordening met bepalingen, die het maken van hinderlijk geluid met versterkers of geluidswagens verbieden, was aan de orde een voorstel om de bijdrage van aangeslotenen op Het electriei- teitsnet te bepalen op f 60 van de totale kosten van aansluiting. Weth. Oldenburg liohtte het voorstel toe en deelde mede, dat de aangeslotenen voor dit be drag de moffel en het meterbord met hulpstuk geleverd krijgen en zo mogelijk een deel van de kabel, vroeger betaalde men één cent huur per meter kabel, doch dat komt nu te ver vallen. De heer Ellis vond het voor stel onvolledig en wilde het aan houden tot de algemene herzie ning der aansluitingsvoorwaar- den aan de orde komt. De voor zitter betoogde, dat dit voorstel in deze voorwaarden in- algemene stemmen werd aange nomen. Goedgekeurd werd een geld lening van f 271.411,bij de Bank voor Ned. Gemeenten, lo pende over 50 jaar, tegen 4 pet. ter financiering van de bouw van 22 woningen en 8 duplexwonin- gen. De Raad verleende voorts medewerking voor de aanschaf fing van een nieuwe kachel voor de centrale verwarming van de St. Adelbertusschool, daar de oude kachel bezweken was; de kosten zullen voor de gemeen te ca. f 1100 bedragen. Rondvraag N.a.v. een vraag van de heer Ellis, of de uitbetaling van de subsidie aan de jeugdbeweging spoedig tegemoet kon worden gezien, deelde de voorzitter mede. dat dit inderdaad het geval is. Het antwoord van de minister inzake de bouw van de villa van 1300 m3 aan de Eeuwige Laan dit in antwoord op een an dere vraag van de heer Ellis was niet bevredigend, aldus de voorzitter; daarom hebben B. en W. zich nogmaals met een uit- vorige brief tot de minister ge wend, waarover spr. Vrijdag in Den Haag een bespreking hoopt te hebben. De heer Broersma herinnerde aan de toezegging, door de voor zitter in de vergadering van 4 Dec. '50 gedaan, dat het college geen medewerking zouden ver- Tenen aan de heer Van Exter bij diens pogingen de heer Philippo uit zijn woning te krijgen. Aan de hand van een in een door Van Exter aan de heer Philippo uitgebracht exploit geciteerd ge deelte uit een brief van B. en W. betoogde spr., dat het college deze toezegging niet was nage komen. Immers, zij hadden in bedoelde brief te kennen gege ven, dat zij geen bezwaar hadden, dat de heer Philippo de keus had tussen twee woningen van de heer Van Exter (Noordlaan 44 in aanbouw) en Zuidlaan 39. Spr. kan deze medewerking van het college vooral waar het de wethouders betreft niet goedkeuren en vraagt zulks alsnog ongedaan te maken, door een nieuw schrijven aan Van Exter. Naar zijn mening is door deze brief van B. en W. de procedure voor de rechter beïn vloed ten gunste van Van Exter en ten nadele van Philippo. De voorzitter ontkent, dat het college gehandeld heeft in strijd met de belofte van 4 Dec. '50. Hangende de procedure, wilden B. en W. niet ingrijpen en zij bleven dan ook volkomen pas sief. Aan Van Exter werd geen enkele medewerking verleend. Mr. Sluis geeft ook als zijn mening te kennen, dat de brief van B. en W. aan Van Exter de procedure ten gunste van hem kan beïnvloeden; hij geeft het college ook in overweging een brief te schrijven, dat bü ont ruiming van de woning door Philippo, de gemeente niet ge houden is een andere aan te wijzen. De voorzitter: als de rechter ontruiming gelast, draagt hij te vens het gemeentebestuur op 'n passende woning aan Philippo aan te bieden. Ook de heer Hemelrijk be toogt, dat het college de heer Van Exter deze steun niet had mogen geven, gezien hun toe zegging aan de Raad. De voorzitter merkt nog op, dat volgens Mr. Zeiler de proce dure door de brief van B. en W. niet is beïnvloed. De heer Broersma beschuldigt B. en W. ervan de heer Van Exter bewust te hebben willen helpen, waartegen de voorzitter met klem opkomt. Als dan de heer Broersma hierop nader wil ingaan, vallen vier raadsleden hem van verschillende kanten in de rede, zodat hij van het woord afziet, zij het onder protest tegen de leiding. Hierna ging de Raad in comité. WEERSVERWACHTING Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. WOLKENVELDEN Vannacht plaatselijk lichte nachtvorst en hier en daar och tendmist. Overigens droog weer met nu en dan overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot ma tige oostelijke tot zuid-oostelijke wind. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen. zullen weer een viertal mannequins van 2-3 en van 3.30-4.30 uur op onze le etage en ook in onze gezellige Lunchroom U enkele flitsen tonen van de nieuwe najaarsmode. Deze flitsen vormen slechts een kleine greep uit onze uitgebreide collectie mantels, japonnen en bijpassende acces soires als hoedjes, shawls etc. Let U bij Uw bezoek vooral op onze aantrekkelijke prijzen. ALKMAAR HET ROMANTISCHE SPANJE ZUID SCHERMER Dezer dagen werd de eerste parochie avond van het seizoen gehouden. De organisatie was in handen van het Overkoepelingscomité, waar van de voorzitter, de heer P. Pronk, zyn maiden-speech hield, waarin hii de doelstelling van het comité uiteenzette en de spreker van deze avond inleidde. De heer J. Dominicus bracht ons naar Spanje, het land met zijn oude en veelsoortige cultuur uitingen en zijn typische bevol king. In hoge mgte interessant is de geschiedenis van het volk, dat in de laatste tientallen jaren zoveel te lijden heeft gehad, voor al door de tragische burgeroorlog, welke twee millioen burgers het leven kostte. Op boeiende wijze vertelde de heer Dominicus ogs van de deug den en gebreken van de Span jaarden, van hun arbeid en ver maak, over hun katholiciteit en karakter. Met het vertonen van een fraaie collectie lichtbeelden om. fraaie opnamen van een stierengevecht een „elegant abattoir" werd de avond op geslaagde wijze te- sloten. grijpt, waarna het voorstel met Familieberichten Hiermede vervullen wjj de plicht U ken nis te geven, dat na voorzien te zijn van de H.H. Sacr. der Stervenden in Huize „Maria Boodschap" te Schagen, is overleden onze lieve tante, mej. ANNA STROOPER, in de ouderdom van ruim 85 jaar. Uit aller naam, J. Strooper Jzn. 't Zand, 24 Oct. 1951 De gezongen Requiem mis zal Zaterdag te half 10 in de par.- kerk van O. L. Vr. Visitatie te 't Zand, worden opgedragen, waarna begrafenis op het R.K. kerkhof al daar. Heden overleed, na een langdurig en ge duldig gedragen lij den, voorzien van de H.H. Sacr. der Ster venden, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder AAGJE DEKKER weduwe van Ant, Heddes in de ouderdom van 87 jaar en 9 maanden Namens de kinde ren en kleinkinde ren, Jb. Heddes. 't Zand, 25 Oct. 1951 De plechtige gezon. gen Uitvaartdienst vindt plaats op 29 October 's morgens te 9.30 uur in de par.- kerk van O. L. Vr. Visitatie te 't Zand, waarna bijzetting in het familiegraf op het R.K. kerkhof. Niet alleen politici enigde Naties: ook gewoel van de Firs aan de 5.400 ramei het U.N.O. secretar werkers Over de gehele were gevierd ter herdenki Charter dezer werelc zaal in den Haag waar o.a. een boodsc der V.N,. werd voorg detachement Ver. Na aan welker vertegeni Medal werd uitgerei In de boodschap he „Uw detachement en c lijke Nederlandse Mari in Korea op waarlij 1 wijze gestreden en doi steeds ter verdediging ginselen van het Har V.N. Overste den Oude de dapperste en mee schrokken officieren ir derneming en de and van detachement en n hun leven hebben ge het weerstaan van de zullen bjj de Ver. Nati innering blijven voort: Trygve Lie eindigde beste persoonlijke wens rechte dank voor allei dienst. Op de bijeenkomst het woord gevoerd doo EMIGRATIE DRENTI NAAR BRAZII NOG ONZEKI De emigratie van ruim tenaren uit de veengebi Brazilië, is nog onzek houdt verband met de v politieke oïnstandighede zilië, waardoor er waa wijzigingen in de emij nen zullén komen. TEGEN UITING V GENERAAL OLMS BRUSSEL. Ook de regering is ontstemd ovi woordingen, waarin Olmsted gewaagd heeft Belgische militaire insp De Belgische ambassa Washington heeft op las minister van Buitenland: bij het Amerikaanse r van Buitenlandse Zakei testeerd tegen de „opvall juistheden vervat in d( ring van generaal Olmsti NOG CEEN ONTSLA< GEHUWDE AMBTENA De ministerraad heeft het ontslag van de gehuvi tenaressen tot nader ord schorten daar de commiss: deze aangelegenheid oni haar verslag nog niet h gebracht. 26 october: H. Evaristus, Paus en Martelaar Evaristus leert om mooi het is om een door het leven te ga: viel door niets op, zeli toen hij als opvolger onstuimige Clemens, d gezag duidelijk had gelden, tot Paus g was.. Hij bleef ook i kerkelijk leven op de e grond en zocht zich niet. „Als Christus ma predikt wordt", zo w: stelregel en het kwE niet op aan door wie c beurde. Wat een belai les voor ons. We graag wat doen voor d breiding van Gods rijk dan moet dat openlijk den vermeld. Wij wille meedoen aan een of e actie als we maar voo of secretaris zijn. En schudden we wel mee het hoofd en zeggen: C ik wilde eigenlijk niet ze drongen er zo op aai wat is toch iedere men: der lijk ..ij del. Wat een schil bij die simpele P; in des:

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2