Huren uiteindelijk tot 225 pet. van prijzen 1940 omhoog? Neem de proef VBis shag! J-oóie fótaatjes en jlo^ie/Slaadjei ield zich s .n a i\ x Dag der Verenigde Naties Premielening woningbouw is in voorbereiding op de... shag/ Ook België protesteert IG E N Onderscheidingen uitgereikt Demonstratief congres Nationale Woningraad Huidige huurprijs-verschillen zijn onaanvaardbaar 1550 emigranten naar Canada Naar wij vernemen: Vergelijk kleur smaak en geur en Uw conclusie is: Ook normale 4 pet. lening Herverdeling en bezitspreiding Volgt Brüning Adenauer op? schrijven aan Van r zijn mening is door van B. en W. „de i/oor de rechter bein- junste van Van Exter ele van Philippo. itter ontkent, dat het andeld heeft in strijd lofte van 4 Dec. '50. de procedure, wilden niet ingrijpen en zij ook volkomen pas- Tan Exter werd geen ewerking verleend, s geeft ook als zijn kennen, dat de brief W. aan Van Exter de ten gunste van hem loeden; hij geeft het c in overweging een ;hrijven, dat bij ont- 'an de woning door le gemeente niet ge- een andere aan te zitter: als de rechter gelast, draagt hij te- [emeentebestuur op 'n woning aan Philippo ïen. heer Hemelrijk be- het college de heer deze steun niet had zen, gezien hun toe- n de Raad. zitter merkt nog op, s Mr. Zeiler de procé dé brief van B. en W. nvloed. Broersma beschuldigt ervan de heer Van ust te hebben willen aartegen de voorzitter opkomt. Als dan de sma hierop nader wil Jen vier raadsleden erschillende kanten in dat hij van het woora et onder protest tegen Hierna ging de Raad iVERW ACHTING jeld door het K.N.M.I. geldig van Donder- tot Vrijdagavond. LKENVELDEN plaatselijk lichte en hier en daar och- Dverigens droog weer l dan overdrijvende en. Zwakke tot ma- jke tot zuid-oostelijke iveer dezelfde middag- leden overleed, na en langdurig en ge- luldig gedragen lij- en, voorzien van de LH. Sacr. der Ster enden, onze lieve loeder, behuwd-, root- en overgroot- loeder AAGJE DEKKER weduwe van Ant, Ileddes de ouderdom van 7 jaar en 9 maanden Namens de kinde ren en kleinkinde ren, Jb. Heddes. Zand, 25 Oct. 1951 ie plechtige gezon- en Uitvaartdienst indt plaats op 29 ictober 's morgens te 30 uur in de par.- erk van O. L. Vr. 'isitatle te 't Zand, zaarna bijzetting in et familiegraf op het ,.K. kerkhof. DONDERDAG 25 OCTOBER 1951 PAGiNA 3 6 October een viertal s van 5.30-4.30 uur je en ook in onze •oom U enkele van de nieuwe ze flitsen vormen ie greep uit onze llectie mantels, jpassende acces- s, shawls etc. bezoek vooral ntrekkelijke ven. ienis van het volk, aatste tientallen jaren den heeft gehad, voor- tragische burgeroorlog, millioen burgers het e. ide wijze vertelde de licus ons van de deug- jreken van de Span- n hun arbeid en ver hun katholiciteit en ■ertonen van een fraaie ihtbeelden om. fraaie an een stierengevecht ?ant abattoir" werd p geslaagde wijze be- Niet alleen politici werken mee aan de Organisatie der Ver enigde Naties: ook deze glazenwasser, die hoog boven het gewoel van de First Avenue, zijn dagelijkse arbeid verricht aan de 5.400 ramen van de enorme wolkenkrabber, waarin het U.N.O. secretariaat zetelt, doet het zijne voor de mede werkers der V.N. de blik te verruimen. Over de gehele wereld is gisteren de Dag der Verenigde Naties gevierd ter herdenking van het feit, dat zes jaar geleden het Charter dezer wereldorganisatie in werking trad. In de Ridder zaal in den Haag werd een officiële bijeenkomst gehouden waar o.a. een boodschap van Trygve Lie, de secretaris-generaal der V.N.. werd voorgelezen aan de leden van het Nederlandse detachement Ver. Naties en de bemanning van Hr. Ms. Evertsen aan welker vertegenwoordigers de baton van de U. N. Service Medal werd uitgereikt. DE NATIONALE WONINGRAAD heeft Woensdag in Utrecht een demonstratief congres gehouden over de vooruitzichten voor de woningbouw, waar allereerst dr. ir. F. Bakker Schut sprak over de verdeling van het bouwvolume. Deze mag niet worden be heerst door de toevallige financiële mogelijkheden der gemeen ten, aldus spr., doch dient te geschieden op grond van de sociaal-economische behoefte. Gewaakt moet worden tegen een te eenzijdig acht geven op de eisen der industrialisatie met voorbijgaan van het plaatselijk woningtekort. In de boodschap heet het o.a. ,,Uw detachement en de Konink lijke Nederlandse Marine hebben ih Korea op waarlijk dappere wijze gestreden en doen dit nog steeds ter verdediging van de be ginselen van het Handvest der V.N. Overste den Ouden, een van de dapperste en meest onver schrokken officieren in deze on derneming en de andere leden van detachement en marine die hun leven hebben gegeven bij het weerstaan van ae agressie, zullen bij de Ver. Naties in her innering blijven voortleven". Trygve Lie eindigde met zijn beste persoonlijke wensen en op rechte dank voor aller moedige dienst. Op de bijeenkomst werd ook het woord gevoerd door de heer EMIGRATIE DRENTENAREN NAAR BRAZILIË NOG ONZEKER De emigratie van ruim 200 Dren tenaren uit de veengebieden naar Brazilië, is nog onzeker. Dit nu houdt verband met de veranderde politieke omstandigheden in Bra zilië, waardoor er waarschijnlijk wijzigingen in de emigratieplan nen zulten komen. TEGEN UITING VAN GENERAAL OLMSTED BRUSSEL. Ook de Belgische regering is ontstemd over de be woordingen, waarin generaal Olmsted gewaagd heeft van de Belgische militaire inspanning. De Belgische ambassadeur te Washington heeft op last van de minister van Buitenlandse Zaken bij het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gepro testeerd tegen de „opvallende on juistheden vervat in de verkla ring van generaal Olmsted. NOC GEEN ONTSLAG AAN GEHUWDE AMBTENARESSEN De ministerraad heeft besloten het ontslag van de gehuwde amb tenaressen tot nader order op te schorten daar de commissie, welke deze aangelegenheid onderzoekt, haar verslag nog niet heeft uit gebracht. D. J. von Balluseck, permanent vertegenwoordiger van Neder land bij de V.N. en door de radio commentator Bernard Person. De heer von Balluseck wees er op, hoe zes jaar na de tekening van het Handvest de splijtzwam men aan het werk zijn en het schone bouwsel der V.N. in zijn fundamenten wordt aangevreten. Maar de V.N. bestaan. En zij werken. Met vallen en opstaan weliswaar, maar toch voortdu rend. Zonder de V.N. zou de chaos veel groter zijn. Person wees er o.a. op, dat veel van de resultaten die door de V.N. ondanks onmetelijke moeilijkheden zijn behaald, niet tot gemeengoed van de publieke opinie werden, omdat in vele lan den de dagbladen door papier- nood en stijgende papierprijzen tot 8 of 10 pagina's beperkt moe ten blfjven, terwijl zij in Amerika tienmaal groter zijn. De onderscheidingen werden uitgereikt door vice-admiraal A. de Booy en generaal-majoor Sjoerdsma. ,Ik heb in Korea veel schoons gezien: een zich bewust inzetten voor de gemeenschap en een kameraadschap^ zo eerlijk en groot, dat het ontroerend was", aldus majoor-aalmoezenier L. v. d. Vrande, die hartelijke woorden ter herdenking sprak van overste den Ouden en veldprediker ds. Tiemens: „mijn beste vriend". Bestendiging van de verhouding tussen de in afgelopen jaren in de onderscheidene categorieën gebouwde woningen (ongeveer 2/3 deel Woningwet- en ongeveer 1/3 particuliere bouw) achtte hij noodzakelijk. Ook bepleitte spr. verhoging van het programma 1952 tot 50.000 woningen en een grotere continuïteit bij de van overheids wege te nemen maatregelen- Zeven plagen. Over de woninghuur sprak ir. H. B. J. 7/itte, burgemeester van Bergen op Zoom, die zeven kwa lijke gevolgen noemde van het kunstmatig laag houden van de huren: onderwaardering van het woongenot, blijvende overheids bemoeiing, blijvende en steeds stijgende subsidiëring van de bouw, de verschillen tussen de huren voor nieuwe en oude wo ningen, het remmen van de parti culiere woningbouw, verwaarlo zing van onderhoud en belemme ring van de spaarzin. Deze gevolgen zijn duidelijk te zien: o.a. zijn de bijdragen en pre mies zodanig verminderd, dat enerzjjds slechts liet meest uitge mergelde woniggtype kan wor den gebouwd en anderzijds on aanvaardbare huurverschillen op treden. Indien men de huren van 1940 on 100 stelt, irtaan de oude wo ningen thans officieel op 115, de woningen die in de eerste jaren na de oorlog gebouwd werden op 13-0 en de laatstgebouwde wonin gen op 145. In werkelijkheid lig gen de huren voVr vergelijkbare objecten nog verder uit elkaar, terwijl voor de huurders 't ver schil m huurprijs soms ïuo pet. bedraagt. Terwijl deze huurverschillen 'n doelmatige verdeling van de woonruimte belemmeren, bestaan er ook onredelijke verschillen tussen de verkoopprijzen van verhuurde en niet-verhuurde wo ningen. Burgemeester Witte con stateerde dat bij het streven naar evenwicht tussen lonen en prij zen de huren, en daarmee de volkshuisvesting, steeds het kind van de rekening is geweest. Het is moeilijk uit deze impasse te komen. Verhoging noodzakelijk. Verlangd mag worden dat bij 'n eventuele eerstvolgende loonronde of bij daling van de kosten van levensonderhoud de huren wor den opgetrokken waarbij uitein delijk gegeven het huidige bouwkostehneil een huurprijs- verhoging lot rond 225 procent noodzakelijk zal zijn. Dit ware in etappen te bereiken met 'n eerste verhoging tot 145 pet. Het is daarbij een probleem van tweede rang, of de huurver hoging geheel aan de huiseigena ren ten. goede zou moeten ko men. Een deel van de hogere huuropbrengst zou tijdelijk kun nen woTden .wegbelast, waardoor tevens een financiële basis voor de subsidiëring van nieuwbouw wordt geschapen. Financiering. Tenslotte behandelde prof- dr. F. de Roos, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, de financiering van de woningbouw. Volgens hem diende de Nederlandse bevol king haar vrijwillige besparin gen in beperkte mate te verho gen, teneinde het oorspronkelijke bouwprogramma voortgang te kunnen doen vinden. Ook hij bepleitte hervatting van de Rijks financiering van woningbouw overeenkomstig de Woningwet. Is de overheid daartoe niet be reid of in staat, dan mocht zij aan de andere kant deze woningbouw ook niet onmogelijk maken door het voorschrijven van zodanige rente-maxima, dat de benodigde kapitalen niet kunnen worden verkregen. Bij een rente van meer dan 4 pet. diende het meerdere volgens spr. te worden opgevangen door 'n geleidelijke huurprijsverhoging met 'n eventuele Rijks-overbrug gingstoeslag op de jaarlijkse ex ploitatiebijdragen- De ochtendvergadering van het congres dat mede door het Insti- Advertentie) ROOK-KATER U kunt zoveel BOSSOU roken als U wilt.Als talloze anderen zult ijf U ondervinden: Met Boston blijf ik altijd Fit/ tuut voor Volkshuisvesting en Stedebouw was georganiseerd, stond onder presidium van mr. H. W. Bloemers, burgemeester van Deventer en werd o.a. bijgewoond door de directeur-generaal van de Volkshuisvesting, dr. ir. Z. IJ. van der Meer. Mr. Bloemers be toogde dat er niet alleen aanlei ding is tot critiek op de centrale overheid maar evenzeer op de gemeenten „wegens de foutieve en immorele methoden die wor den aangewend om aan geld te komen". Dit verworpen norm besef leidt tot een afglijden op het hellend vlak dat door de cen trale overheid is opgezet, aldus mr. Bloemers. 530 NEDERLANDERS OP DE „VOLENDAM" Woensdag vertrok uit Rotter dam de „Volendam" van de Hol- land-Amerika-Lijn, die 1550 emi granten naar Canada zal brengen en op 2 November in Halifax wordt verwacht. Onder de opva renden bevinden zich 530 Neder- laders, 400 personen uit België w.o. Russen en Polen die gisteren met autobussen uit de Borinage werden aangevoerd en 120 Scan- dinaviërs, Estlanders en Letten. Er komen ook 100 Engelsen aan boord en in Le Havre 20 Fransen en ontheemden. Voorts varen 160 Duitsers, een Mexicaan, een Ame rikaan, een Turk en een paar Joegoslaven en Roemenen met de „Volendam" een nieuwe toekomst tegemoet. Er is ook een Fins echt paar aan boord, dat meende dat Rotterdam in Engeland lag en via Hoek van Holland eerst ver geefs naar Harwich reisde Mgr. Hanssen in Djakarta Op doorreis naar Australië heeft Mgr. J. M. J. A. Hanssen, coad jutor van Roermond, drie dagen in Djakarta vertoefd. Hij was daar de gast van de Apostolisch Vicaris van Djakarta, Mgr. P. Willekens. Van deze gelegenheid maakte Mgr. Hanssen gebruik om verscheidene missieposten in de omgeving van Djakarta te be zichtigen om zo persoonlijk met het missiewerk kennis te maken. heeft Frans Vroons die thans in New York een aantal operarollen zingt, ook in San Francisco groot succes geoogst in „Manon". Hij zal eveneens in Los Angeles zin gen dirigeert Dolf van der Linden op 13 Nov. een E.C.A. radio-uitzen ding in Parijs zijn er bijna 200 inzendingen bin nengekomen voor de Jacob Maris- prijzen 1951 voor schilderkunst en beeldhouwkunst der gemeente 's-Gravenhage. spreekt morgenavond Staatssecre taris mr. van Rhijn voor Hilver sum I om 19.15 uur over de werk loosheidswet. zullen vijf locomotieven met ten ders voor Indonesië in de komen de dagen met twee Lloyd-schepen uit Rotterdam vertrekken. Het vrachtje weegt 450.000 kg. zullen Zaterdag in Tilburg aan 200 oud-strijders van de Prinses Irene-brigade, zowel mariniers als leden der landmacht, onderschei dingen worden uitgereikt.... (Advertentie) 0» 's-GRAVENHAGE. De mi nisterraad heeft zich in principe verenigd met de uitgifte van een premielening voor de woning bouw. Voorlopig zal een eerste tranche van vijfentwintig mil lioen gulden worden uitgegeven. Van het succes daarvan zal het afhangen of tot de uitgifte van een tweede en van volgende tranches zal worden overgegaan. Teneinde tegemoet te komen aan de principiële bezwaren, die bij een deel van het Nederlandse volk tegen dergelijke premie leningen bestaan, is besloten om ook gelegenheid te geven tot in schrijving op een normale 4 pet. woningbouwlening. De voorwaarden, waarop de uitgifte zal geschieden, worden thans nader uitgewerkt. Reeds kan worden medegedeeld, dat de uit te geven obligaties een rente zullen dragen van 2'/s pet. De lening berust op een 50-jarige an- nuïteitsbasis, met dien verstande, dat volledige aflossing na 25 jaar zal hebben plaatsgehad. Getracht zal worden vooral gelden aan te COMMISSIE HERZIENING R.T.C. GEÏNSTALLEERD 's-GRAVENHAGE. Premier Sukiman heeft Dinsdagmorgen de commissie geïnstalleerd, die is belast met het ontwerpen van verdragen ter vervanging van de met Nederland gesloten R.T.C.- overeenkomst. Zoals bekend is het de bedoe ling van Indonesië om normale internationale verdragen met Ne derland te sluiten. Na de plech tigheid hield de commissie onder voorzitterschap van prof. Supomo haar eerste werkvergadering, trekken uit de consumptieve sfeer 26 OCTOBER: H. Evaristus, Paus en Martelaar Evaristus leert ons hoe mooi het is om eenvoudig door het leven te gaan. Hij viel door niets op, zelfs niet, toen hij als opvolger van de onstuimige Clemens, die zijn gezag duidelijk had laten gelden, tot Paus gekozen was.. Hij bleef ook in het kerkelijk leven op de achter grond en zocht zichzelven niet. „Als Christus maar ge predikt wordt", zo was zijn stelregel en het kwam er niet op aan door wie dat ge beurde. Wat een belangrijke les voor ons. We willen graag wat doen voor de uit breiding van Gods rijk maar dan moet dat openlijk wor den vermeld. Wij willen wel meedoen aan een of andere actie als we maar voorzitter of secretaris zijn. En dan schudden we wel meewarig het hoofd en zeggen: Och ja, ik wilde eigenlijk niet maar ze drongen er zo op aan. Och wat is toch iedere mens kin derlijk ijdel. Wat een ver schil bij die simpele Paus. IN DESERTO DE WAARHEID! Wij hebben met belang stelling een verslag van het K.V.P.-congres in de „Waarheid" gelezen. Daar stonden, behalve vermakelijke opmerkin gen, platte leugens in. Zo heet het, dat dege nen, die aan de discus sies zouden deelnemen, tevoren door de Partij leiding zorgvuldig wa ren voorbereid en be werkt! En vlak daarop staat, dat op het Con gres zelf geen discussies mógelijk waren! O ja, toch, staat er dan weer: slechts op de sectiever gaderingen kon men over „onderdelen" van het beleid opmerkingen maken. Nou, dat gebeur de dan ook in v i e r afzonderlijke vergade ringen, die alle bijna 4 uur, soms meer, duur den. Dat is dus ongeveer 16 uur! En er waren ge middeld 12 sprekers op elke sectie, dat is 48. En die waren allemaal, hoe wel ze uit alle delen van het land kwamen, „door de leiding bewerkt" Wat een onzin. Het ging hier, begrijpt u, „om een zorgvuldig, met kunst en vliegwerk in elkaar gezette demonstratie van eenheid", meent het C. P. N.-blad, dat blijkbaar alle andere partijen be oordeeld naar de metho des in het communisti sche kamp.... Moet u weten, dat in de meeste sectevergaderingen kras se dingen zijn gezegd, dat het natuurlijk over onderdelen ging, (daar voor zijn het sectie-ver gaderingen), maar dat die onderdelen raderen in het grote werk zijn, onverbrekelijk aan el kander vastzitten en dat in alle secties vér-gaande en diepgaande verande ringen zijn aangebracht in de resoluties, zoals die aanvankelijk waren ont worpen! Vanwege de „bewerking" natuurlijk! Gaat het op C.P.N-conr gressen ook zo, of wordt daar de kost niet hele maal voorgekauwd, naar recept van het Krem lin? Het Partijbestuur „heeft voorts aan de vooravond van het Congres afde lingsvergaderingen laten honden, voor de laatste instructies." Dat is een leugen te meer. Inder daad heeft de Utrechtse afdeling een bijeenkomst georganiseerd, maar dat had niets met instructies te maken en de tien of twir.tig leden uit de stad Utrecht hadden met hun „instructies" weinig kun nen uitrichten in sectie vergaderingen welke van 300 tot 700 bezoekers hadden! De „Waarheid" blijkt van het Congres en zijn organisatorische opzet en reglementaire bevoegdheid niets te begrijpen, als het zegt, dat de mededeling van voorzitter Andriessen in zake het nog niet afge sloten overleg met de groep-Duynstee, de be doeling had, debat over dit punt te vermijden. Dat is ook een leugen. Het Congres heeft slechts een adviserende en. zo gezegd, demonstrerende taak, heel anders dan de Partijraad, die het lei dinggevend lichaam in de Partij is en zich. daar kan de „Waarheid" van overtuigd zijn, straks in December, deksels graag met deze en alle daarmee verband houdende kwes ties bemoeien zal! Daar ook volkomen bevoegd toe is! De leden van de K. V. P. en hun afge vaardigden hebben in on ze Partjj beel wat meer in de melk te brokkelen dan de C. P. N.-ers, laat de „Waarheid" zich dat voor gezegd houden! DE RUSSEN hebben weer eens een nieuw punt voor ruzie maken uitgezocht. Het is niet zo heel belangrijk om de knikkers, maar wel om het spel. Het gaat om het plaatsje Steinstücken, dat ze, om een plagerijtje temeer uit te halen tussen West- en Oost-Duitsland, zo maar in bezit namen. Wat die Russen met die steenstukken willen? Ik herinner me, dat een andere dictatorwijlen Mussolini, toen hem in 1935, om zijn „koloniale verlangens" te bevredigen, bepaalde gedeelten van Afrika werden aangeboden (die nu niet be paald al overbeschaafd waren) verklaarde: Ze denken zeker, dat ik woestijnverzamelaar benStalin schijnt meer te voelen voor het verzamelen van stukken steen. Wat doet hij anders met Steinstücken? Alleen maar om te plagen??? Ook over andere uitla tingen van de rede van Andriessen geeft deze rode krant een vals beeld De conclusies van de Moscovietise redactie zijn er totaal en totaal naast. Helaas is onze plaatsruimte te kostbaar om dat allemaal recht te zetten Een kind van een Duinstee! Het Kamerlid Scheps, en niet het Kamerlid De Kadt, zoals een verslag gever in ons lijfblad per abuis schreef in zijn Congresflitsen, heeft prof. Romme dus verge leken met de kat van Kinderdijk Maar Romme wees dat af. Hij is ook geen kind van Katten- dflke! Maar, schrik niet, hij is een kind van een DuinsteeWant hij woont in Overveen! Na tuurlijk is hij daarom nog geen kind van een Duynstee. Dat zou in de gegeven omstandigheden te gek zijn. Afgaan Volgens de kranten is de moord op de premier van Pakistan gepleegd door een Afghaan, zijnde dit een inwoner van Afgha nistan. Dat heb je ar van, als revolvers a f- g a a n De zuinigerds Er stond een man voor het gerecht, die een Rijksbureau voor f 135 duizend heeft opgelicht. Aanvankelijk liep het bedrag over twee ton. Een deel ervan schijnt nog terecht gekomen te zijn. Een vroegere amb tenaar van dat bureau verontschuldigde zich (toen bleek dat de' con trole en de samenwer king tussen verschillen de afdelingen alles te wensen had overgelaten) met de mededeling, dat er zoveel millioenen op zijn bureau werden om gezet, dat een bedrag van twee ton niet opviel! Dat is tpch wel een houding, waarvan men alleen maar kan zeggen, dat ze bij de beesten af is.... De filosofische tolbaas De veel-gewraakte tol van Sint Maartensdijk, plaag voor alle automo bilisten, heeft, wat men er ook van zeggen mag, een wijsgerige tolbaas. Wij kwamen er langs en betaalden, twee keer, want er is een ingaande en een uitgaande tol, twintig cents „alles in begrepen' werd er ge zegd. Koffie was er ech ter niet bijWat is dat toch voor een voor wereldlijke instelling, vroegen wij. Moet u niet zeggen, meneer, zei de tolbaas. Nou zien we de mensen tenminste nog 'es, anders vliegt ieder een ons zo maar voorbij. Balansen Onze oren tuiten van dag tot dag over de be talingsbalans, u weet wel, dat ding. waarop wij onze buitenlandse betalingen moeten rege len, en dat verband houdt met onze in- en uitvoer en zo. Iedereen is daar vol van en men vertelt ons te-uit-en-te- na, dat wij er alles voor over moeten hebben, om die balans in evenwicht te brengen en te houden. Maar wie breekt zich het hoofd over de beta lingsbalans van de huis vrouw? Nationale gebeurtenis! In het „Kort bestek" maakt de „Leeuwarder Crt." melding van de opening van de medische faculteit der R.K. Uni versiteit te Nijmegen. Uitgerekend mét vier regels. Zo worden soms katholieke gebeurtenis sen van de eerste rang, die vrijwel iedereen als een nationaal feit aan merkt, in de neutrale pers „afgedaan"On ze emancipatie is rog niet voltooid, zou pater Roncken op het K.V.P.- congres in Utrecht zeg gen. Ambtenarij Er was een proef-alarm voor brand in het kost bare Kröller-Möller-mu- seum op de Hoge Velu- we. Natuurlijk, menen wij, was men niet van tevoren gewaarschuwd, anders Ihaalt zulk ïeen „proef" niets uit. Laten nou al die echte en ver meende autoriteiten en autoriteitjes die feitelijk voor niets kwamen, boos zijn tot-en-met. Zij von den zich 'bij de neus ge nomen en „autoriteiten" neemt men niet bij de neus, heette het.Ge lukkig was een van de hoofdlieden niet boos. De inspecteur van de brand weer voor de provincie Gelderland. Deze man begreep zijn taak. En hij was een wijs autori teit, mèt karakter! om aldus te bereiken, dat er meer kapitaal voor belegging beschik baar komt. Het ligt in de bedoeling te ko men tot de vorming van een co mité op zo breed mogelijke grond slag, dat de verdere uitwerking der plannen ter hand zal nemen. (Vervolg van pag. 1) die in onze kring toch ook wel eerder in discu^je is gebracht. Wil men de arbeiders deel la ten hebben in de winst, dan zal zulks moeilijk voor ieder bedrijf apart te regelen vallen- Het ene bedrijf heeft beter geboerd dan het andere en nu laat het zich verstaan, dat wanneer zulks ook in zeer van elkaar verschillende uitkeringen tot uitdrukking zou komen, het arbeidsaanbod zich zou toespitsen op de bedrijven met de hoogste wintsuitkeringen. Beter ware het daarom, dat de bedrijven van een bepaalde be drijfstak een deel van hun winst in eén pot doen, waaruit dan een gelijk deel voor alle arbeiders in die bedrijfstak kan worden ge houden. Daarnaast dient rekening te worden gehouden met magere ja ren. Put men deze gezamelljke pot niet elk jaar geheel uit, dan blijft het mogelijk om zelfs ook in die jaren npg een uitkering te doen. Zoals b.v. reeds bij de Storkfabrieken in Hengelo' ge bruikelijk is. In dit licht bezien kunnen de bedrijfschappen dus wei dege lijk bii de verwezenlijking van de bezitspreiding een taak ver vullen. Al deze kanttekeningen in onze conclusie verwerkend, kunnen .wii ons tenslotte zeer wel verenigen met de eind redactie van de resolutie. Hierin wordt wat dit punt be treft, niet meer gesproken van het voor misvatting vatbare be grip „herverdeling" waarbij zoals uit het bovenstaande kan blijken - hoogstens grenzen zou den kunnen worden getrokken voor de taak van de overheid, van een „economisch juiste en rechtvaardige verdeling van het nationale inkomen, waarbij voor een ieder de mogelijkheid dient geschapen te worden zich een eigen bezit te verwerven" Doel van 'deze verdeling is dus de verwezenlijking van de bezit spreiding. Zo bezien achten wii het juist, ook de eindredactie van de dat resolutie is blijven spreken van een taak voor de bedrijfsorgani satie. al vragen wii ons wel af of dit vraagstuk kan blijven rus ten tot alle bedrijfsschappen klaar zun Bekend is dat de Kath. Arbeidersbeweging zich op het standpunt stelt dat de arbeiders zouden moeten delen in de investeringen, die mede dank zii hun extra inspanning worden verkregen". Zo werd in een rapport van de K.A.B. het vraagstuk van de bezitspreiding m actuele vorm aan de orde ge steld en ook de opvoering van de productiviteit, waaraan het zo gekoppeld werd, is een actu eel probleerp! BONN, (KNP) De mogelijk heid is lang niet uitgesloten, dat Heinnch Brüning, eens kanselier van de vroegere Duitse Centrum Partij en thans hoogleraar aan tie Amerikaanse Havard-univer siteit, Konrad Adenauer zal op volgen als hoofd van de West- Duitse federale republiek. Vooraanstaande figuren van de West-Duitse CDU hebben meege deeld dat Prof. Brüning zich heeft bereidverklaard wederom een be langrijke rol te speten in de Duit se politiek en eventueel Konrad Adenauer als West-Duitse kanse lier op te volgen, wanneer de last voor de ouder wordende Ade nauer te zwaar zou worden. De CDU-man Karl Schroeter heeft verklaard, dat Brüning bereid is wederom als lid tot de CDU toe te treden. Hij voerde er aan toe, dat de CDU zelf geen figuren bezit, die Adenauer eventueel wel kunnen. Ook voor het Protestant se deel der Duitse bevolking acht men Brüning zeer aanvaardbaar; boveiVSien is hij nog betrekkelijk jong, nl. 65 jaar, tegen Adenauer 75 jaar.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3