Nieuw Millioenen volgden de spannende nek-aon-nek race der uitslagen Koninklijke Academie bestaat honderd jaar Om de vrije vaart door het Kanaal van Suez Schuman komt met voorstel voor Europese federatie ATTLEE MOET WIJKEN DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Churchill zeker van overwinning Vele Egyptenaren evacueren of leggen het werk neer Attlee, Morrison en Bevan herkozen Meteor ontplofte in de lucht CHURCHILL DIENT AANKLACHT IN Vee-export staat tijdelijk stop Amerikaanse film over de Koningin Matroos verdronken van Karei Doorman Nederland heeft practische bezwaren Wordf Eisenhower candidaat? Abonnementsprijs f 5,30 per kwartaal, f 1.7"/ por mnd., inclusief incasso. Advertentie-tarief per iditie 16 ct. per m.m., minimum f 2,50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank HET EEIT Buiten God is 't nergens veilig. (Vondel) STADSEDITIE V V.'*- VAN HEDEN Pagina 1 Vrijdag 26 October 1951 46e Jaargang No. 12308 Santoren: HOORN, Draafslngel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290: ALSMAAR, Ritsevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), S 2200: DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 CONSERVATIEVE ZEGEPRAAL IN ENGELAND ZEKER Hoewel bij het afsluiten van ons blad de stand van de Engelse ver kiezingen nog nauwelijks voor de helft bekend was in 300 van de 625 districten, hoofdzakelijk ten plattelande, begon de telling eerst hedenmorgen 8 uur kon op grond van de hedennacht gepu bliceerde uitslagen reeds met gro te waarschijnlijkheid worden vastgesteld, dat Attlee na een be wind van 6 jaren, zijn plaats aan de Conservatieve leider Churchill zal moéten afstaan. Eigenlijk stond dit vannacht om 2 uur reeds vast, toen Labour de kleine meerderheid van 6 zetels, welke zij in het Lagerhuis bezat, kwijt was. Want de partij had op dat moment, toen er 164 zetels bekend waren, reeds 8 zetels ver loren en geen enkele gewonnen. Vooral dit laatste, dat de socia listen er zo goed als niet in ge slaagd zijn, ergens ook maar een zetel te winnen, was voor hen een zwaar moreel verlies. Hoezeer de positie van de so cialisten verzwakt was, bleek ook reeds, toen de eerste 75 distric ten, voornamelijk in de industrie centra, bekend waren en socia listen en conservatieven een nek- aan-nek race liepen,. Labour had toen 1.687.000, conservatieven hadden 1.617.000 stemmen. Hieruit bleek, dat zelfs in de industrie-centra de socialisten weinig sterker waren dan de con servatieven en hun meerderheid van elf zetels op dat moment had den zij dan, ook meer te danken aan het voor hen gunstige kies stelsel dan aan hun grotere aan hang. Het bleek ook al vrij spoedig, dat de liberalen, daar waar zij niet over een eigen candidaat beschik ten, in grote meerderheid naar de conservatieven waren overgelo pen. Toch zag het er vannacht niet naar uit, dat de meerderheid van de Conservatieven zeer groot zou worden. Bij de verkiezingen ih Februari 1950. toen ook des nachts ruim 300 districten bekend wa ren, hadden de socialisten een meerderheid van 63 zetels, welke de volgende dag, toen de platte landsdistricten binnenkwamen, slonk tot een meerderheid van 9. Vanmorgen had Labour deze meerderheid van 63 lang niet en het laat zich aanzien, mede op grond van de resultaten van he dennacht, dat de verliezen van Labour vandaag op het platteland nog wel groter zullen bliiken dan vorig jaar. Aan een juiste schat ting van de meerderheid van de Conservatieven zullen we ons nog niet wagen, maar dat Churchill er voldoende aan zal hebben om een regeerkrachtig kabinet te kunnen vormen, staat wel vast. Dit is in elk geval een zeer gelukkig resultaat van deze ver kiezingen, dat zij de mogelijkheid zullen scheppen Engeland weer een sterke en stabiele regering te geven, waaraan West-Europa dringend behoefte heeft. Welke de gevolgen zullen en kunnen zijn voor de internationale poli tiek, nu Churchill weer aan het bewind komt, is op dit moment natuurlijk nog moeilijk te zeggen, maar wel kunnen we er verze kerd van zijn, dat een krachtiger optreden tegen Rusland zeker te verwachten is, al zal Churchill, zoals hij reeds aankondigde, eerst een nieuwe krachtige poging on dernemen, om Stalin tot een vriendschappelijker samenwer king met het Westen te brengen. In elk geval zal de terugkeer van Churchill een belangrijke wijziging brengen in de Engelse politiek. Moge de vredelievende wereld over enkele jaren Chur chill evenveel verplicht zijn voor zijn gelukkige en succesvolle vredespolitiek, als zij dit was aan zijn krachtig beleid in de voor Engeland en de wereld zo moei lijke oorlogsjaren. OM VIJF UUR VANMORGEN vertelde de B.B.C.-omroeper met een stem waarin nauwelijks iets van bewogenheid klonk, het nieuws dat voor de Labour-regering van Attlee het einde betekent van zes jaar bewind- De einduitslag van de telling in 325 stedelijke en industriële districten waar Labour de meeste kansen op succes heeft, bracht hen 178 zetels, de Conser vatieven 145 en de Liberalen 2. Een meerderheid van 49 min stens zou Attlee nodig hebben gehad om zich te kunnen handhaven. Maar ofschoon de Ierse Labourpartij laat in de nacht nog een overwinning bleek te hebben geboekt in Belfast waar de Conservatieven juist 25 stemmen te kort kwamen, zoals eerst na 3 hertellingen bleek, is er geen twijfel meer aan Churchill's overwinning, die eerst hedenmiddag volledig zal blijken, wanneer ook de plattelandsdistricten zijn geteld, waaruit de Conservatieven de meeste zetels krijgen. woordvoerder ontkende dat der gelijke pamfletten waren ver spreid. Zowel Labour als de mannen van Churchill zorgden voor het vervoer van hun kiezers, maar er werd weinig gebruik gemaakt van motor-tractie, omdat de onkosten hiervan worden bijgeschreven op de bescheiden nota die iedere can didaat mag indienen. Naarmate de uren verstreken steeg de spanning, en toen om 9 uur de bureaux sloten zetten mil lioenen Britten &ich aan hun radio- en televisietoestellen en stemden af op de B.B.C.-reporta- ges die tot vier uur vannacht voortduurden. Het was mistig en koud in En geland toen gistermorgen om ze ven uur de stembureaux geopend werden voor de dichte rijen men sen die toen reeds stonden te wachten, vooral veel arbeiders die van hun nachtdienst kwamen of naar hun fabrieken op weg wa ren. Later op de dag brak overal de zon door en een onbewolkte hemel koepelde boven de meer dan 30 miwioen Britten die aan de verkiezingen hebben deelge nomen. Gedurende de eerste zes uren was de opkomst zo groot als men nog niet heeft gekend en laat in de middag scheen het zeker dat een record aantal mensen had gestemd. Die grote opkomst bracht optimisme in het Labour-hoofd- kwartier en bezorgdheid bij de Conservatieven, in welker kamp de schatting van de te verwach ten meerderheid daalde naarmate nit het gehele land de rapporten binnenliepen. De rustige verkiezingscampagne had in de laatste uren een toon van bitterheid gekregen. De Con servatieven beschuldigden de so cialisten ervan dat zij pamfletten hadden rondgedeeld met slagzin nen als deze „Een kruis voor de Tories betekent een kruis op het kerkhof. Wil uw jongen in Perzië sneuvelen?", maar een Labour- De eerste officiële uitslag kwam uit het district Watford aan de rand van 'Londen, waar de oud minister John Freeman (Labour) die indertijd uit sympathie met Aneurin Bevan aftrad, met een meerderheid van 508 stemmen werd herkozen. In Febr. 1950 had Labour hier een meerderheid van 1457 stemmen. Om kwart voor twaalf was de stand voor 8 van de 625 zetels bekend: Labour 2, Conservatieven 6. Een half uur later was de ver houding 8 om 9 en om één uur had Labour 33 en Churchill 31 zetels. Op dat ogenblik hadden de Conservatieven ook hun eerste zetel reeds gewonnen: die van Manchester-Blackley waar zij Zaterdag a.s. bestaat de Kon Nederlandse Academie van We tenschappen, gevestigd in het Trippenhuis aan de Kloveniers burgwal te Amsterdam, honderd jaar. Na de scheiding tussen Neder land en België nam de Neder landse sectie van de in 1816 door Koning Willem I (her)opgerichte Académie des Sciences et des Belles-lettres de Bruxelles de naam aan van Koninklijk Neder lands Instituut van Wetenschap- Den Letterkunde en Schone Kunsten, gelijknamig aan dat. Meer dan 70 personen kwamen om het leven en over de honderdduizend werden dakloos tengevolge van de hevige onweersstormen en regens, welke Zuid-Italië, Sicilië en Sardinië teisterden. Brandweerlieden in een plaatsje op Sicilië brengen enige kinderen in veiligheid. hetwelk in 1808 door Lodewiik Napoleon was ongericht en in 1811 door Napoleon nader gere geld. Dit instituut werd in 1851 ver vangen door de Kon. Nederlandse Academie van Wetenschappen. De academie is een raadgevend lichaam voor de regering op het gebied van wetenschap, een middelpunt van samenwerking voor de beoefenaars der weten schap in Nederland en Overzeese rijksdelen, een band van vereni ging tussen de geleerden in Ne derland en die van andere lan den en eindelijk een inrichting ter bevordering van zodanige wetenschappeliikp onderzoekin gen en ondernemingen als sléchts door samenwerking van de beoefenaars der wetenschap en door ondersteuning van de regering kunnen worden tot stand gebracht. De Academie bestaat uit twee afdelingen en wel één voor wis- en natuurkunde (afdeling na tuurkunde) en een van geschied en letterkundige wetenschappen (afdeling letterkunde). De herdenking van het hon derdjarig bestaan der Academie geschiedt Zaterdag a.s. op zeer sobere wiize in een bijeenkomst der Academie in het Trippen huis. in welke de algemeen voorzitter Prof. dr. A. J. Kluy- ver een herdenkingsrede zal uit spreken. BORNE. Gistermorgen tegen tien uur is bij een oefenvlucht van twee Gloster Meteors van de vliegbasis Leeuwarden op 10 kilo meter boven Hengelo het toestel van de luitenant-vlieger P. Hart- sema uit Groningen in een duik vlucht gemaakt, geëxplodeerd en in Borne neergestort. De piloot werd op slag gedood. Per kameel naar de stembus Sommige Conservatieven in Dudley (Worcestershire) werden gisteren op een ka meel naar de stembus ge bracht. De kameel is ge leend van de plaatselijke dierentuin. De Conservatieve verkie zingspropagandist Howard zei: „als de Socialisten hier van niet een bult krijgen weet ik het niet meer". hoewel ook de liberalen een can didaat hadden gesteld een meerderheid van 2272 boekten tegen Labour in 1950 maar 42. Die winst scheen de ouverture tot een reeks voor Labour onple zierige berichten. Zij verloren Bolton-West aan de liberalen, die hier door de Conservatieven wer den gesteund, en een half uur later wisten zij nóg drie zetels te hebben verloren, ditmaal aan de Conservatieven: Noord-Reading ten Westen van Londen, Middles- brough-West en het Londense Battersea-Zuid. Om kwart voor twee was de utislag van 126 districten bekend: 71 zetels voor Labour, 54 voor de Conservatieven. 1 voor de Libe ralen. Om twee uur had Labour 50.41 pet., de Conservatieven 48.26 en de liberalen 1,33 t. van de toen getelde stemmen, en volgens Reu ter was het toen reeds vrijwel zeker dat Labour de nederlaag zou lijden. In de volgende kwartieren viel het ene district na het andere de Conservatieven als een rijpe appel in de schoot. Zij wonnen Oost- Bolton, Oost-Oldham, Darlington, Camberwell, Rochdale en Ply mouth en toen om kwart voor drie de stand werd opgemaakt stonden de Conservatieven met een winst van 10 op 111 zetels, Labour op 137 en de liberalen op 2. Overigens moest Randolph Churchill het in Plymouth-De- vonport voor de tweede maal af leggen tegen Michael Foot die 2390 stemmen méér kreeg, terwijl Attlee zelf met ruime meerder heid (23021 tegen 11447) in zijn district werd herkozen. Ook an dere bekende ministers als Chu- ter Ede, Noel Baker, Sir Hartley Shawcross en Richard Stokes wer den herkozen. Bevan kreeg evenals in 1950 21.500 stemmen meer dan zijn Conservatieve tegenstander, ter wijl Herbert Morrison met 7000 stemmen verschil zegevierde. Maar het werd in het daarop volgende uur duidelijk dat de zege niet meer aan de Conserva tieven kon ontgaan. Terwijl La bour niet cén zetel won, ging nog wel een twaalfde district, Don- caster, „om" en de voorsprong die voor Labour tenminste 49 had moeten bedragen, om van de eindoverwinning iets te durven hopen, bleef om de twintig schommelen. Om kwart voor vier waren 307 uitslagen bekend. Voor Labour waren toen 164, voor de Conser vatieven 141 en voor de liberalen 2 zetels. LONDEN. (A.P.). Het hoofdkwartier van de Con servatieve party heeft na mens Winston Churchill te gen de Londense „Daily Mirror" een pro-socialistisch blad, een aanklacht inge diend wegens smaadschrift, bedreven op de eerste pa gina van het nummer van Donderdag. In alle edities van het blad stond onder het op schrift: „Wiens vinger? een tekening van een pistool en daaronder: „Vandaag is Uw vinger aan de trekker. Ziet toe dat gij de vrede verdedigt. Stemt voor de partij, die gij werkelijk kunt vertrouwen. De „Daily Mir ror" is van oordeel, dat dit de Labour-partij is". Verder stond op de blad zijde niets dan een portret van Attlee in de linker be nedenhoek en een portret van Churchill in de rechter benedenhoek. Minister-president Clement Attlee, zijn vrouw, zijn zoon Mar tin en beide dochters Felicity en Alison brachten reeds gister morgen vroeg hun stem uit, getooid met grote geel-rode La- bour-rozetten. Daarna maakte Attlee een tocht door zijn district West Walthamstow en praatte met zijn kie zers. Zijn vrouw bleef rustig in de wagen en breide 'n paar sokken. Churchill stemde gis termiddag om drie uur. Hij werd luide toegejuicht en duizen den mensen riepen „Good Old Winnie". WEGENS MOND- EN KLAUWZEER Mede gelet op het feit, dat Zwitserland en Italië de doorvoer, resp. invoer van herkauwende dieren en varkens uit Nederland hebben verboden en dat in Frank rijk het voornemen bestaat hier toe eveneens over te gaan, heeft de Veeartsenijkundige Dienst we gens het optreden van mond- en klauwzeer in ons land besloten na Vrijdag 26 October de keuring van vee voor de export naar alle landen stop te zetten. Opheffing van deze maatregel kan worden tegemoet gezien zo dra men er in is geslaagd een vaccin te bereiden, waarmede het thans optredende mond- en klauwzeertype doeltreffend kan worden bestreden. De versprei ding van de ziekte wordt momen teel zoveel mogelijk tegengegaan met behulp van het bestaande vaccin in versterkte dosering, doch deze bestrijding is niet af doende. NEW-YORK, (A.P.). Vijf tien Amerikaanse televisiestati ons hebben in de afgelopen da gen een film vertoond, waarin Koningin Juliana der Nederlan den op de Verenigde Staten een beroep doet. het vraagstuk van de Europese vluchtelingen te regelen, heeft „Telenews Pro ductions" verklaard, die de film een week geleden in Nederland opnam. Volgens een functionaris van ..Telenews" heeft de Columbia Broadcasting System de film Woensdag vertoond in een uit zending voor het gehele land. Stations in Washington. Phila delphia en andere grote steden gaven de film dit weekend. De film werd opgenomen, na dat de Koningin drie weken ge leden aan president Truman eeni brief schreef, waarin zij een pleidooi voor de zaak der vluch telingen hield CAIRO De toestand in de Sucz-kanaal-zone is ernstig en blijft verslechteren. Steeds meer Egyptische arbeiders evacueren met hun gezinnen uit de zone en men gelooft, dat de Engelsen plannen overwegen om hen door Britse arbeiders te vervangen. Alle Egyptische regeringsscholen in de kanaalzone worden vandaag ge sloten. In Port Said weigeren de arbeiders schepen, welke dan ook, te meren; in Suez geldt de weigering alleen de schepen ondei Britse vlag. Tc Tel el Kebir, waar het grootste Britse bevoorradings. depót is gevestigd, liet 60 pet. der arbeiders verstek gaan en in de haven van Adabijah doen Britse soldaten thans het werk. Terwiil de douane in Port Said nog steeds weigert schenen voor de Britten te behandelen, drei gen ook schenen van andere na tionaliteiten het slachtoffer van de maatregelen te worden. Bü de Rotterdamse Lloyd wordt het risico van het varen door het kanaal, zonder gebruik van lood sen te maken, niet gering ge acht. Vooral de brug tussen het Faroekkanaal en Ismaila is een teer punt zoals destijds de >,Vo- lendam" ervoer, die ermee in botsing kwam. Voor «ote sche pen als de „Willem ïtuys" zou het varen zonder loods een ha chelijke onderneming zijn. Er zijn momenteel 180 loodsen, waaronder enkele Nederlanders en slechts 10 tot 18 Egyptenaren. Deze zouden thans bezig zijn een spoedcursus te organiseren, om het gehele bedrijf te kunnen overnemen. Volgens „Al Ahram" zou het Egyptische ministerie van Bui tenlandse Zaken overwegen, alle buitenlandse diplomaten nieuwe geloofsbrieven te vragen. Donderdag werd enig oDzicn gehaard door een later tegenge- snroken bericht, dat de Amen- PARIJS. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft Donderdag op een diner, dat hem door de buiten landse pers werd aangeboden, medegedeeld, dat Frankrijk op de zitting van de Raad van Europa, die vandaag begint, een plan voor een Europese federatie zal in dienen. Soortgelijke initiatieven zullen van België en Italië uit gaan. Schuman deelde voorts mee, dat, indien er tegen Italië's toelating tot de V.N. een veto zou worden uitgebracht, de drie Westelijke grote mogendheden het daarbij niet zouden laten en de kwestie aan de Algemene Vergadering der V.N. zouden voorleggen. Hij zeide verder, dat het tot and komen van een Europese Statenbond van wezenlijk belang is voor een bevredigende werking van een Europees leger. „Wij kunnen moeilijk zonder een boven-nationaal gezag, indien wij verzekerd willen zijn van de doel matige werking van een dergelijk leger zeide hij. Acheson en Morrison hadden hem te Ottawa verzocht voor de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa een pleidooi te houden voor het instellen van een dergelijk boven-nationaal gezag. Donderdagavond omstreeks ze ven uur is de matroos W. B. Soer- land uit Rotterdam van de „Karei Doorman", in de haven van Rot terdam uit een motorboot van het vliegdekschip gevallen. Men neemt aan dat hij is verdronken. De matroos stond achter in de boot en hanteerde de bootshaak. Door een plotselinge beweging, die het bootje maakte, verloor hij het evenwicht en verdween in het water. De andere matrozen, die de motorboot bemanden, wierpen de drenkeling nog een boei na, maar deze reddingspoging mocht niet baten. kaanse ambassadeur Jefferson Cafferv. die Woensdag een be zoek aan Koning Faroek bracht, de bemiddeling van de V.S. in het geschil tussen EgvDte en Engeland zou hebben aangeboden. Woensdagavond zou een En gelse patrouille een Egyptisch vrachtauto-chauffeur tussen Port Said en Ismaila hebben doodge schoten. TEGEN PLANNEN VOOR EUROPEES LEGER BRUSSEL. Vele vooral Nederlandse practische bezwa ren tegen de plannen tot vorming van een Europees leger werden gisteren besproken op een Bene- lux-minister-conferentie waaraan van Nederlandse zijde de minis ters Drees, Stikker, Lieftinck en Staf deelnamen. De bezwaren be treffen zowel het opgeven van een deel der souvereiniteit als het feit dat het stelsel der benoemin gen, soldij en zelfs begrotingen van de deelnemende landen een algemene lijn zouden moeten gaan vertonen. Ook over de ver deling der lasten werd gesproken. Tot overeenstemming zou men nog niet gekomen zijn. NEW YORK (A.P.). De „New York Herald Tribune" heeft Donderdag in artikelen in haar New Yorksc en Parijse edi ties bekend gemaakt, dat zij haar steun zal geven aan een candida- tnnr van generaal Eisenhower voor het ambt van president V.S. Het blad, dat zichzelf „onafhan kelijk republikeins" noemt, be toogt dat de tijd is gekomen, waarop de republikeinen zich moeten verenigen „achter de man, die zowel in de binnenlandse als in de buitenlandse politiek voor stander is van de fundamentele overtuigingen van de grote meer derheid der burgers". ADENAUER KRIJGT LIJFWACHT BONN (A.P.). Kanselier Adenauer zal een lijfwacht krij gen aangezien hij dreigbrieven heeft ontvangen. Dit werd Don derdag op een persconferentie medegedeeld door de minister van Binnenlandse Zaken, Robert Lehr. Ook de lijfwacht voor de kan selarij zal worden versterkt. De minister gaf geen bijzonder heden over de inhoud van de dreigbrieven. Hij zeide slechts in het algemeen dat deze geen twij fel laten bestaan aan het lot, dat men de kanselier heeft toege dacht.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1