De Katholieke Charitas wordt samengebundeld Jubileum-kegelconcours van W.I.K. K.V.P.-Jongeren van Alkmaar, Heiloo en Bergen naar Duitsland Eerste H.O.V.-concert Jaarprogram Vrouwenbeweging Makelaars en tussenpersonen in het bloembollenbedrijf ALKMAAR EN OMSTREKEN Coördinatie nodig AGENDA A. Nieuwland en Zoon, Schoorldam VERGADERING K.V.P. j Verzekert NOBELT... I Robson Lödy Dames Pyama's GERARD Solidariteit, eendracht en Christelijke liefde in elk milieu Ledenwerfactie ingezet Weer tal van activiteiten LODEN KINDERMANTELS 32.75 M. Meyer en Zoon Laatste nieuws Willen zich, georganiseerd, onmisbaar maken PAGINA 2 VRIJDAG 26 OCTOBER 1951 ALKMAAR. On verzoek van het Hoogeerwaard ie EniseoDaat. dat een samenbundeling van alle organisaties werkzaam op sociaal- charitatief terrein noodzakeliik heeft geacht, ziin er in verschil lende Dlaatsen van ons land biieenkonistcn gehouden waarin besloten werd de bestaande orga nisaties. die on sociaal-charita tief terrein werkzaam ziin. in een overkocDelend lichaam on der te brengen. In 18 nlaatsen in ons land is dat reeds geschied, waarvan er zes liggen in het bisdom Haarlem en. naar ons on een biieenkomst van bestu ren van dereeliike organisaties en verenigingen, die Woensdag avond te Alkmaar werd gehou den. bleek, heeft men dit idee ook in Alkmaar, dat tal van instel lingen kent, kunnen verwezen lijken. Het I.P.C. Het Interparochieel Socaal Charitatief Centrum Alkmaar, kortweg I.P.C. genaamd, organi seerde een appèl in het „Wapen van Heemskerk", waarbij de heer M. F. Spruyt, de voorzitter, een beeld gaf van het ontstaan van dit nieuwe lichaam, dat tot nog toe nog niet in de openbaar heid was getreden. De heer Spruyt wees er daarbij op, dat de sociale zorg de laatste 25 jaar meer en meer 'n overheids-aan- gelegenheid is geworden, doch de ontwikkeling van de vele ver enigingen in Alkmaar heeft toch wel doen zien, dat tal van ver enigingen goed werk hebben kunnen verrichten. Samenwer king is echter meer en meer ge boden, want juist nu zullen alle zeilen moeten worden bijgezet om zo efficiënt mogelijk te kun nen werken, opdat niet de gehele zorg voor de naaste, die in moei lijke omstandigheden verkeert, aan de overheid wordt getrok ken. De practische beoefening van de naastenliefde eist echter deskundigheid, vooral in deze tijd van wetten en voorschriften, die alleen door geschoolde krach ten kan worden opgebracht. Er bestaat voral behoefte aan sa menbundeling van alle krachten om daardoor te komen t,ot een coördinatie, een intensivering van het werk en instruering van hen die in de organen zitting hebben. Het I.P.C. wil daarbij een sti mulans zijn. Het werk moet vooral in parochiale sfeer ver richt worden; daarom zullen mettertijd parochiële afdelingen worden opgericht. De sociale werkster, die reeds voor de Stichting Sociale Zorg werkzaam is, zal haar werk zien uitgebreid en het ligt in de bedoeling, haar zo nodig assistenten te geven. Het I.P.C. wil vooral ook een in formatie-centrum worden, waar voor goede documentatie vereist is. Het wil nieuwe activiteiten helpen ontplooien en alle belan gen van de aan haar toever trouwde mensen bij de overheid behartigen. Mens en overheid. Mej. M. J. C. Koeleman, de sociale werkster, gaf een uiteen zetting over de werkwijze van de verschillende sociaal-charita tieve organisaties, die in de stad werkaam zijn en wees er op, dat reeds in de twintiger jaren bij velen het verlangen leefde, om tot een eenheid te kunnen komen. Hoewel veel door deze instel lingen kan worden gedaan, meen de mej. Koeleman dat het toch de plicht van een ieder was om zich, zo mogelijk, tegen de risico's van ziekte e.a. te dekken door lid te worden van het Wit-Gele Kruis en van de Gezinszorg. Zij besprak op een verhelderende wijze het karakter van de ver schillende verenigingen en vroeg zich af, of men al die verschil lende verenigingen wel goed kende. Op de tweede plaats vroeg zij, of men wel weg wist met al die overheids-instanies en of die instanties ook onze organi saties wel genoeg kenden. En uiteindelijk, weten de behoefti- gen en degenen, die hulp nodig hebben, wel goed waar zij zijn moeten. Zij achtte het wenselijk, dat een dienst als die van Maat schappelijk Hulpbetoon, die de zorg voor de armen grotendeels heeft overgenomen, in eigen han den zou worden gelegd van de katholieke sociaal-charitatieve in stellingen. Aan de andere kant dient de overheid ook begrip te hebben voor de beperkte mid delen der particuliere instanties. Gevoel voor medemens Dr. F. Holthuizen, de bisschop pelijk commissaris van het I.P.C. zag de hulp aan anderen ver leend niet alleen als een mate riële steun, doch ook als een geestelijke. Vaak wordt niet al leen op de materiële hulp een beroep gedaan, maar moeten we ook een open oog hebben voor de geestelijke noden, van hen, die onze hulp inroepen. De geeste lijke nood is vaak groter dan de materiële en daarom zal een goed woord, een goede raad en veel begrip voor hen die om steun komen, hun uitwerking, niet mis sen. Met de oprichting van het I.P.C. zal aan de zelfstandige werking der bestaande organi saties niet worden getornd- Dat bleek uit de besprekingen, die door vele geestelijken uit Alk maar, alsmede door de Hoogeer waarde Deken, die later op de avond van zijn belangstelling blijk gaf, werden bijgewoond, wel degelijk. BIOSCOPEN: Rex: Louise- Lotte, 14 jaar; Harmonie: Politie-dossier 301, 18 j.; Cinema Americain: Ik zoek vergelding, 18 j.; Victoria: Goud transport, 14 jaar. VOORSTELLINGEN: Heden avond 8 uur. Rex-theater ook matinee om 2.30 uur. APOTHEEK: Voor spoedge vallen is vanaf hedenavond zes uur geopend apotheek „De Bever", Emmastr. 36. STEDELIJK MUSEUM TIJDELIJK GESLOTEN ALKMAAR. In verband met werkzaamheden in het Ste delijk Museum aan de Breed- straat herstel van de vloer van de grote zaal en wijziging en verbetering van het verwar mingssysteem zal het van heden af tot 1 December a.s. voor het publiek gesloten zijn. Op 1 December zal de opening plaats vinden met een belang rijke tentoonstelling, n.l. van schilderijen van Vincent van Gogh welke tot er» met 26 De cember zal duren en een evene ment voor Alkmaar beloofd te worden. Hierover zullen nog nadere mededelingen volgen. Dierenbescherming ALKMAAR. Op de Kenne- merstraatweg is aan komen lopen een hondje. Op de Kennemer- straatweg zwervend aangetroffen een zwart poesje (witte poten en borst). Aan komen lopen in de Blekerslaan een donker cypers poesje, pl.m. half jaar, witte voe ten en borst. Op de Schermerweg zwervend aangetroffen een zwart poesje met wit. Adres mevr. Mo lenaar, Omval, Alkmaar. Adres Inspecteur: C. Verwer, Baanstraat, Alkmaar. ALKMAAR. Het onderling concours van de A.K.B., georga niseerd ter gelegenheid van het vijf en twintig-jarig bestaan van de dameskegelclub W.I.K. begint zo langzamerhand enige tekening te verkrijgen. In de korpswedstrijden ziin reeds goe de resultaten bereikt. In afdeling A opende Z.E.E.Z.? de rij met 640 hout. Het is een respectabel aantal, of het echter voldoende zal zijn betwijfelen wii. In afdeling B staat de Socië teit bovenaan met 642: 2. Cuibo 635: 3. Schagen 634: 4. Op de lat II (Purmerend) 620: 5. Hout- halers 616; 6. O.K.A. II 585. Afdeling C: Met z'n Tienen 647: 2. Scherpschutters 642: 3. De Unie 640: 4. Onder Ons 632: 5. Op en Om 632; Z.E.E.Z.? 627. Drietallen heren: 1. Cu'bo 341; 2. Op de lat (Purmerend) 341. Korps dames: A: W.I.K. 614. Klasse B: 1. Rollend Raadsel 568: 2. Zet 'm op 540; 3. Onder Ons 522. Drietallen dames: Zet 'm op 317. Jubileum herer» A: J. de Jong 122; afdeling B: A. Konoe 108; afdeling C: J. C. Olee 111: afde ling D: J. Stavenuiter 116. Jubileum dames A: mevrouw Bosch 83: afdeling B: mevrouw Prins 102. (Advertentie) P.K. vakkleding is de beste vak kleding die in Nederland wordt Gemaakt. Daarom hebben wij de alleen- verkoop op ons genomen. Uw goede nachtrust in PYAMA'S die beter passen (dus gemakkelijker zitten) Een mooie collectie vindt U bij: Hoek Houttil - Alkmaar KOUSEN - LINGERIES ALKMAAR Op de niet druk bezochte vergadering van de afdeling Alkmaar van de K.V.P., welke gisterenavond in café Haring werd gehouden, heeft de chef-redacteur van de Noorder pers, de heer M. P. Janssen, een inleiding gehouden over het afgelopen vierde congres van de K.V.P. te Utrecht. Hij gaf daar bij een overzicht op de inleidingen tijdens de sectievergaderin gen en de slotrede van prof. Romme, afgewisseld met enkele interessante mededelingen over aardige details van het congres. De vergadering gunde zich sleohts een pauze van vijf minu ten waarin door het bestuur „als premie voor de weinigen, die de vergadering bezochten" 'n con sumptie werd gepresenteerd, om dan, van ny af onder praesidium van de heer de Zeeuw, die nog even mededeelde, dat de heer Jungerhans in het Kringbestuur is vervangen door de heer Mr. v. Dijk, het algemeen staatkundig program en het gewijzigde kies reglement te behandelen. Enige uitleg door de voorzitter was ech ter voldoende om geheel de ver gadering met beide stukken ac- coord te doen gaan, die dus zon der amendementen naar 't Kring- bestuur zullen gaan. KLAVERJASTOURNOOI „IN 'T KLEIN" ALKMAAR De Alkmaarse Klaverjasclub J.K. „In t' Klem organiseert, evenals vorige jaren, een klaverjastournooi in ,,'t Wa pen van Heemskerk" Breedstraat. De zaal wordt gratis beschikbaar gesteld. Het batig saldo is weder om bestemd voor alle patiënten van de Lighallen en de Zweedse Paviljoens. De wedstrijd wordt gehouden 22 Nov. en het bestuur hoopt, evenals vorige jaren, op de welwillende medewerking van de Middenstanders te mogen reke nen. Klaverjassers houdt voor dit goede doel de avond van 22 Nov. vrij! Bij onderstaande adressen kunt U zich opgeven: J. Busch Kanaaldijk 38; H. v.d. Sluis Hoeverkade 6; N. Pater, café Bierkade 6. Inschrijving sluit 20 Nov. Vooraf had Mr. A. V. M, Leesberg de aanwezigen welkom geheten (de voorzitter, de heer G. H. A. de Zeeuw kwam iets la ter) en mededelingen gedaan om trent de ledenwerfactie, welke na de vergadering practisch is be gonnen. Alle Katholieken van Alkmaar, die nog geen lid van de afdeling zijn, zullen een circulai re op hun tafel vinden en zij zul len binnenkort worden bezocht. Als gevolg van het streven om te komen tot uitwisseling van ge dachten tussen corresponderende partijen in andere Europese Sta ten zullen eind November een 20- tai leden van de afdelingen Alk maar. Bergen en Heiloo in de ge legenheid gesteld worden een be zoek te brengen aan Duitsland, om contact op te nemen met de Jongeren van de Duitse Christen Democratische Unie. Het Duitse Ministerie zal in de kosten 't leeuwenaandeel nemen. Omgekeerd zullen Duitse Jonge ren naar deze contreien komen en ondergebracht wonden in Alk maar, Bergen en Heiloo. Voorts moeten de leden weten, dat men sinds kort gestart is met wat men de „werkgroep" noemt, welke be staat uit actieve leden, die ge regeld biieenkomsten houden, om over algemene punten van ge dachte te wisselen, ter vorming, voorlichting en, zo nodig, opbou wende critiek. Deze werkgroep zal op 30 October wedërom bij eenkomen, mede ter bespreking van de uitwisseling met Duits land, waarvan het nog niet ge heel definitief vaststaat, of deze doorgang zal vinden. Inmiddels is contact opgenomen met de bestu ren van d^. K.A.J, en K-J.M.V. in de drie genoemde nlaatsen om al- lerwege belangstelling op te wek ken, voor de problemen die aan de orde zijn. congres 'n noogtepunt Zoals de dag van vandaag aldus de heer Janssen in zijn rede 'n hoogtepunt is voor de Engelse Parlementaire Democratie, zo was 't vierde Partijcongres der K.V.P. een hoogtepunt voor onze eigen Katholieke partij. Als voornaam ste betekenis, welke een dergelijk congres bezit naar-buiten-uit, stipte hii aan, het feit, dat de Ka tholieken getoond hebben dat zij niet politiek dood ziin, maar een taak vervullen in het belang van gehéél het Nederlandse Volk. In het kort gaf hii weer, welke pro blemen en onderwerpen er door de heren Middelhuis. Roncke. (Hoofdaalmoezenier), Groeneveld en Schliehting ter sectievergade ringen zijn aangesneden na in het kort gememoreerd te hebben, wat Andriessen en Romme in hun openings- en slotreden hebben gezegd, waarbij hii ook de kwestie Duynstee aanhaalde en verduidelijkte. Hii besloot zijn re de met te zeggen, dat de geest, die de Katholieken onderling be zielt, er een moet zijn van soli dariteit, eendracht, en christelijke liefde, zonder welke wij onmoge- liik de macht kunnen opbrengen, die noodzakeliik is, om onze be ginselen en idealen te verdedigen en te beschermen. Rondvraag De rondvraag tenslotte had een zeer levendig karakter, door de vragen, die de heer Dijkstra stel de over de benoeming tot hogere functies bij de gemeentepolitie en op de afdeling Onderwijs ter Ge meentesecretarie, waarbij hij de kansen van de Katholieken in het geding bracht. Het blijkt, dat er op dit punt in Alkmaar nog wel iets te verbeteren valt. De heer de Zeeuw beloofde dit in de frac tie ter sprake te zullen brengen, overigens, zo voegde hij er aan toe, staan de Katholieke Wethou ders, zowel als de gehele Katho lieke Raadsfractie wel eens voor dingen, waaraan moei lijk iets te veranderen zal zijn, vooral wat benoemingen aangaat, die buiten de Raad omgaan. De propagandaleider, de heer v. d. Ende, vestigde nog even de aan dacht op het weekend van 79 November a.s. op het vormings instituut te Baarn, waarop de ge zinspolitiek en de sociale politiek ter sprake zullen worden ge bracht, alsmede een beschouwing gegeven zal worden omtrent de rechten en plichten van de par tijleden. Hier spreekt het werk verzuim een woordje mee, maar het bestuur zal er alles aan doen, om Alkmaarders daarheen te zen den. ALKMAAR Het bestuur van de afdeling Alkmaar van de R.K Vrouwenbeweging heeft voor dit seizoen weer een bijzonder attrac tief programma in elkaar gezet. Daarbij valt op, dat men in de werkzaamheid van de hele ver eniging alle groeperingen zoveel mogelijk betrekt en dat tevens de Christelijke Charitas, een bij uit stek mooi werkterrein van de Katholieke Vrouw, goed tot haar recht kan komen. Zo is er b-v. op Zondag 28 October a.s. een speld jesdag ten bate van de brei-actie waarmede in de winter zo vaak vaak minder bedeelden geholpen kunnen worden. Ook de practische zijde van 't werk wordt niet vergeten en zo wordt er dan op 30 October een cursus in koken en bakken, en al wat des huisvrouws is, begonnen. Vooral voor de jonge vrouwen, die vóór hun huweli.iJj weinig in de gelegenheid waren deze in 't gezin onontbeerlijke kunst te le ren, is dit 'n uitstekende gelegen heid om in de keuken „bidwijs" te worden. Anderen kunnen er ongetwijfeld nog wel iets leren. Op 15 November komt 4,e heer Jongenelen uit Utrecht iets ver tellen over Kunst en Schoonheid uit de Middeleeuwen op welke avond mej. Kamphuys de bete kenis van de Vrouwenbeweging nader zal belichten. In December wordt weer 'n traditionele Kerst avond gegeven en in Januari komt Mevrouw Boudens-van Heel GESCHENKENHUIS VERRUIMD ALKMAAR Het geschenken huis „Rivoli" in het Payglop is Donderdag heropend met een frotere winkelruimte. De archi- ect Zegers heeft er namelijk, uit een achter de winkel liggende ka mer, een ruimere verkoopruimte weten te scheppen die in vorm en sfeer goed aansluit bij de reeds bestaande zaak. Hier zijn, naast de vele byouterieën en huis houdelijke artikelen, enkele nieu we snufjes geëtaleerd, o.a. een Deense opvouwbare papieren lamp en een practische hand schoenenklem. Ook artikelen voor de kinderkamer treft men er in ruime mate aan. weer spreken. Op de feestavond in Februari wordt een goede film vertoond, terwijl op de Jaarver gadering in Maart de Nieuwe Ca techismus aan de orde komt. Mei en Juni brengen dan de Beevaart naar Heiloo en 't jaarlijkse reisje. Bij gezins-uitbreiding is het ge bruikelijk dat zij, die daartoe de wens te kennen geven, uit het magazijn van de vereniging het nodige linnengoed in bruikleen kunnen krijgen. In deze tijden van duurte zal dat ongetwijfeld voor velen een uitkomst beteke nen. De dames, die denken uit het magazijn iets nodig te hebben kunnen zich daartoe met de voor zitster, mevr. Paleari-van Nieuw- kuyk, verstaan- Hierin brengen wij een BIJZONDERE AANBIEDING in een pracht kwaliteit in de maten 60100 lengte 60 Met kleine stijging per maat „Odéon" ALKMAAR. Hedenavond begint de generale repetitie in het Gulden Vlies niet zoals gis teren werd medegedeeld om half acht. maar om half zeven. R.K. HOCKEYCLUB „DE TERRIERS" ALKMAAR De competitie is nu reeds enige weken aan de gang, en we kunnen over het succes, dat tot nog toe geboekt is, meer dan tevreden zijn. Van de drie wedstrijden der heren is er één gelijk gespeeld en de andere twee zijn gewonnen. De dames hebben één daverende overwin ning behaald van 70. Met zulk een gunstige uitslag gaan we Zon dag weer vol enthousiasme ver der. De dames spelen thuis tegen Amsterdam V en de heren in Haarlem tegen Alliance III. Terriers laat jullie spel gedra gen worden door enthousiasme en sportiviteit. Vriie baan: Heren A: W. v. d. Bosëh: afdeling B: A. J, W. de Boer: afdeling mr. Schuur man. Vriie baan: Dames A: Mevrouw Bosch: afdeling B: mevrouw Kokkes: afdeling C: mejuffrouw A. Husken. Intussen maakte de heer H. v. d. Oever Donderdagavond nog 2 x 45. Hoogste korpsgooier A 149; B 159: C 150. Uitslagen Rebus-wedstrijd Winkelweek 1951 ALKMAAR De Contact- Commissie - voor de Middenstand heeft de prijzen toegekend voor de aan de Winkelweek 1951 verbonden rebus-wedstrijd. De'prijswinnares van de hoofd prijs van f 250.(25 waarde bonnen a f 10.was Mej. D. Groot Boterstraat 16 te Alkmaar, terwijl de tweede prijs groot f 100.(10' waardebonnen 5 f 10.ten deel viel aan de heer W. Disseldorp. Westerweg 286 te Alkmaar. Verder viel een stroom van waardevolle ge- bruiks- en luxe- artikelen aan nog 143 gelukkigen ten deel, die persoonlijk bericht hebben ontvangen. De volledige prijs lijsten liggen bij de deelnemers aan de Winkelweek 1951 ter in zage. Was het aantal deelnemende winkels dit jaar minder dan bij voorgaande winkelweken (circa 20%), de totale bonnenomzet bedroeg ditmaal 420.000 stuks, dit is 20% meer dan de vorige winkelweek. Er waren ca. 18 a 19.000 op lossingen ingezonden, waaronder zeer vele uit de buitengemeenten waaruit blijkt dat de Winkelweek met haar attracties voor de Alk maarse winkelstand betekenis heeft. De Contact-Commissie voor de Middenstand dankt allen, die aan het welslagen van de Win kelweek 1951 hebben meege werkt en de inzenders van de rebus-wedstrijd voor de moeite die zij zich getroost hebben. DE FRANSE TAAL UITING VAN BESCHAVING ALKMAAR Bij de Univer sitaire Pers te Leiden verscheen dezer dagen in druk de inaugurale rede, die onze oud-stadgenoot, Dr. L. Kukenheim, nu professor te Leiden, heeft gehouden bij zijn ambtsaanvaarding, waardoor de beide leerstoelen iq de Franse taal- en letterkunde, voordien be zet door Prof. Dr. C. de Boer, voor deze Universiteit behouden bleven. In deze rede heeft Prof. Kuken heim zich ten doel gesteld een be schouwing te geven over de in vloeden, aan welke de Franse taal onderhevig is geweest. Hij wyade daarbij niet uit over de invloeden die het Frans heeft ondergaan van groepen personen, die een oorspronkelijk verschillende taal of een dialect hebben gesproken, deze invloeden hebben zich im mers onbewust doen gelden. De invloeden, die txv. grammatici, op het Frans hebben dóen gelden, zijn bewust geweest. De wellui dendheid van' het Frans spruit voort uit het streven naar „le juste milieu" het vermijdt daarbij te grote contrasten tussen de op elkaar volgende medeklinkers en te grote monotonie van klinkers. De logica doet aan de melodie en het rhythme van de zin geen afbreuk doch weet deze op een bescheiden manier te schragen. En de duidelijkheid van het Frans is sinds het gezegde van Rivarol „Cequi n'est pas clair, n'est pas francais" spreekwoordelijk ge worden. Door deze duidelijkheid heeft het Frans een bevoorrechte positie te midden der andere ta len kunnen innemen. Het zijn deze drie begrippen, aldus komt Prof. Kukenheim tot zijn conclusie, die de geleerden het Frans hebben opgelegd. Het Franse volk heeft dat steeds goed begrepen en er aan voldaan. Deze nauwe en blijvende samenwer king tussen het volk en haar in tellectuele elite heeft het Frans gemaakt tot een klassieke taal, een taal van beschaving. R.K. Vrouwenbeweging ALKMAAR Het bestuur van de R.K. Vrouwenbeweging spoort zijn leden dringend aan, deel te nemen aan de Christus Koning-hulde op Zondag 28 Oc tober a.s. Om half 3 gelieve U gezamen lijk op het Canadaplein aanwezig te zijn. Na de opstelling trekken we dan in één grootse optocht met vlag en vaandel naar het beeld vbor de St. Jozefkerk. VERKEERSONGEVALLEN ALKMAAR. Gisterenavond omstreeks zeven uur is een 14- iarig meisje op de Oudegracht, dat daar fietste, in het water gevallen, Zii heeft waarschijn lijk haar evenwicht verloren toen zii over een steen reed De fiets bleef nog op de wal han gen, het meisje zelf geraakte te water. Voorbijgangers h \bben haar op het droge gebracht, waarna zii door omwonenden van droge kleren werd voor zien. Een 7-jarig meisje is 's mor gens bij het oversteken van de KennemerstraatwegKennemer- singel door een automobilist aan gereden doordat zii plotseling de weg overstak. De automobilist trachtte nog door remmen een aanrijding te voorkomen het geen niet gelukte. Het meisje kwam te vallen en werd ge wond aan het gelaat en de knie- en. Door haar huisarts is zii per auto naar huis gebracht. Gisteravond omstreeks zes uur is op de Friesebrug een dame, de 51-iarige mevr. M,. die niet goed op het verkeer lette, tegen een paard en wagen te recht gekomen. Zij kwam te vallen en bekwam een bloed uitstorting in het achterhoofd, terwijl ook enige ribben ge kneusd werden. Zii is naar het ziekenhuis ter behandeling over gebracht. Benoemd ST. PANCRAS Ter vervan ging van de vertrekkende 2de ambtenaar ter gemeente-secreta rie is per 1 Dec. a.s. benoemd de heer W. van Loenen, wonende te Beverwijk, momenteel werkzaam op de gemeente-seretarie te Cas- tricum. JACHTONGELUK SCHOORL Een drietal oude jagers uit Aagtdorp, wilde on danks vergevorderde leeftijd, z'n geluk nog eens beproeven op de jacht, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat een van hen nooit meer in staat zal zijn te jagen, terwijl de anderen de lust daar toe voorlopig wel zal zijn ver gaan. Bij het nemen van een hin dernis, wat voor mensen tussen de 70 en 80 jaar nog wel eens wat voeten in de aarde heeft, ging plotseling het geweer van de jager K. af, waardoor van zeer nabije afstand de gepensionneerde rijks veldwachter Str. in de bovenarm werd getroffen. Naar wij verne men, moet de gehele arm worden geamputeerd. WEERSVERWACHTING medegedeeld door het KNMI te de Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. AANHOUDEND DROOG In de nacht en ochtend plaat selijke mist Overigens droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Zwakke tot matige Oostelijke wind. ongeveer dezellde tempe raturen. (Advertentie) VOCHT EN TOCHT SPANNEN SAMEN om U liet leven ondragelijk te maken. Maar als U Akker's Kloosterbalsem in huis hcbi behoeft U geen vocht ot tocht te vrezen. Wrijf bij hel eerste optreden van spierpijn, stramheid of rheumatiek Uw spieren mei de heerlijk verwarmende en diep doordringende Akker's Kloos terbalsem, het ideale middel waarvan al drie geslachten zeggen: .Geen goud zo goed Ook als wondbalsem bij snij- en brandwonden: zuiverend, ont smettend en genezend. Geen audiëntie Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 30 October geen audiëntie verlenen. DE BRITSE VERKIEZINGEN (Reuter). De stemverhou ding na de telling van de eerste dag is als volgt: Labour 7.557.252 st. 50,11 Conserv. 7.204.485 st. 47,77 Liberalen en anderen 310.003 stemmen. Communisten 9.427 st. Ongeveer 82 pet. der stemge rechtigden is opgekomen. (Verle den jaar 84 pet.) De stemming op 't hoofdkwar tier van Labour was hedenmor gen gedrukt. RETRAITEN IN NOVEMBER In het Retraitehuis „St. Petrus Canisius" te Bergen wordt van 31 October tot 3 November een retraite gehouden voor meisjes. Van 36 November worden de heren-kerkzangers in het Retrai tehuis verwacht en van 69 No vember wordt er een retraite ge geven voor dames uit de midden stand. K.F.C.-KEURINGEN ALKMAAR: Rex: Louise Lotte (14 j.); Cinema Americain: Ik zoek vergelding (18 j.); Harmo nie: Politiedossier 301 (18 j.); Victoria: Goudtransport (14 j.) In de algemene ledenvereade- kelingsmiddagen worden georga niseerd, waarop leden van de vereniging inleidingen zullen houden over wetenswaardighe den, die voor alle beroepsgeno ten van belang zijn. Door zorg vuldige verantwoorde opbouw van de organisatie hoopt men te bereiken, dat de leden van de vereniging worden tot een onmis bare en graag gezochte schakel tussen kweker en exporteur. Met een oprecht pleidooi voor samenwerking en eerlijk zaken doen werd deze vergadering dan ook besloten. ring van de Vereniging van Ma kelaars en Zelfstandige Tussen personen in het Bloembollenbe- driif, die gisteren te Haarlem is gehouden, kon worden medege deeld. dat deze vereniging thans de Koninkliike goedkeuring heeft verkregen. Men is niet overgegaan tot het stichten van een vakgroep, om dat eerlang ook in deze tak van bedrijf" de P.B.O. haar intrede zal doen. De heren C. Braun, Paul H. J. van Waveren en P. A. Masehini Jr. werden als bestuursleden her kozen. Het kasboek toonde een batig saldo van f 339,50 aan. Een bestuursvoorstel om de contributie vast te stellen op f 30 werd aangenomen. De vereniging, jong en vol goede moed, bleek van plan te zijn met élan te gaan werken aan haar uitbouw. In de maanden December, Ja nuari en Februari zullen ontwik- ONDER WAGEN GERAAKT SCHOORL Bij het tot staan trachten te brengen van een op hol geslagen paard, had de heer K. Pr. het ongeluk de aangespan nen wagen over zich heen te krijgen. Hoewel het ongeluk zich in het begin niet zo ernstig liet aanzien, kreeg het slachtoffer later zulke hevige inwendige pij nen, dat overbrenging naar het St. Elisabeth-ziekenhuis te Alkmaar noodzakelijk werd geacht. ALKMAAR. Voor het eer ste concert in het winterseizoen had de dirigent, de heer Verheii. een zeer aantrekkelijk program ma samengesteld, bestaande uit bekende werken van grote meesters. Zo werd begonnen met een der Arlé Sienne suites van Bizet. Deze muziek, ge schreven voor een toneelwerk van Alphonse Dandet, kan ook ten volle worden genoter» zon der dat men kennis heeft van de handeling aan dat stuk Het is bijzonder fijnzinnige stem mingsmuziek, welke wel heel kleurriik is ge-instrumenteerd. Een zeer boeiende interpretatie werd ons hiervan door de diri gent gegeven. Een extra compli ment voor de blazers-groep lii'kt ons alleszins verdiend. Na dit charmante werk. kwam ons de Franse pianiste Henriëtte Faure ons het viifde piano-con cert van Saint-Saëns voorspelen. Deze compositie is voor de luis teraars een feest van romantiek en virtuositeit. Deze muziek is wel niet zo diepgaand wat de spirituele achtergrond betreft, maar melodieus ten zeerste aan trekkelijk. Henriette Faure is een pianiste, die de beschikking heeft over een formidabele techniek en ook muzikaal inter preteert. Aan haar was dan ook een brillante vertolking- van dit piano-concert wel toevertrouwd. Haar succes was uitbundig. De soliste werd verscheidene malen teruggeroepen en kon geen af scheid nemen alvorens een ge deelte van een Beethoven-sonate te hebben gespeeld. De orkestbegeleiding was uit nemend verzorgd en sloot keu rig aan bii het spel van de soliste. Na al deze Franse romantiek kregen we na de pauze de twee de symphonie van Ludwig van Beethoven. Dit werk van de meester behoort wel tot een van zijn meest opgewekte compo sities: hier nog niet de ernstige philosoferende Beéthoven. maar de geniale muzikant, de melodie vinder bii de gratie Gods. Voor al in deze symphonie is het Lar- getto een bijzonder poëtisch stuk. Dirigent Verhey liet dit werk weer. zoals we dat van hem gewend fiin. zeer doorzich tig en met innerlijke bewogen heid uitvoeren. Het publiek toonde zich bui tengewoon enthousiast en liet het aan verdiende hulde niet ontbreken. Het was voor óns al len dan ook weer een zeer mooie concert-avond. Voor het boeiend samengestelde programma en dit is ook een kunst op zich kunnen we dirigent Verheii ten zeerste erkentelijk ziin. Moge de zeer goede belangstelling voor deze concerten steeds toenemen, want de H.O.V. is nu eenmaal een onmisbare schakel en sie raad geworden voor ons stede lijk muziekleven. Laat men dat weten te waarderen. W. SCHREURS MARKTBERICHT NRD.-SCHARWOUDE, 26 Oct. 600 kg blauwe eigenh. 9.509.80, 11000 kg uien 24.6025.00; grote 23.7024.drielingen 27-—28; nep 25—26; 4800 kg Peen B 10.90 11.80; C 11.4011.80; 3200 kg Andijvie 57.10; 1800 kg Bieten A 8.90—10; B 7.20; 17000 kg rode kool f 7.80—11.70; 7000 kg groe ne kool 8.5011; 26000 kg witte kool 44.80. AVENHORN, 25 Oct. Witte kool 44.80, 13000 kg; 40000 kg rode kool 7.30—12,90; 2500 kg Gele kool 6,6011.00; 4600 kg Chinese kool 2,904,50; 22.500 kg Grove uien 2224; gewone 2326; driel.. uien 2427.60; nep 2628; 34000 kg bieten I 9,20—10,40; II 7,90—9.20. Peen II 12,20—13,00; III 13,50—14.000 4000 kg. KAASMARKT ALKMAAR, 26 Oct. Aanvoer 14.000 kg; 4 sta pels fabriekskaas 2,15 p- kg; 6 sta pels boerenkaas 2,19 p. kg. Handel vlug. GROOTEBROEK, 25 Oct. Bintje 9,209,60 2000 kg; Uien grof 24,70—25,40; middel 26.40— 27,10; driel. 25,5026,50, nep 25,70—26,30, 8000 kg; 3000 kg Bieten A 9,80—10.00; B 7,70; 3000 kg Slabonen afw. 65.00104.00; 6000 kg Rode kool 7.50—13.70; 12000 kg Gele kool 11.30; 3000 kg witte kool 5.305.50; 120.000 st. Bloemkool zelfd B 46.2056.60; BII 28,10—33.60; C 37.80—51.70; CII 15.10—29,40; tussens. B 47.80 —63.80; BII 39,90—52,40; stek 18,20—28.80. ARTSEN DIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Bii geen gehoor bii den eigen arts ziin vanaf Zaterdag 27 Oc tober te acht uur tot Maandag 29 October te 8 uur alleen voor spoedgevallen bereikbaar de artsen: De Boer, Nw. Niedorp K 2261-233. Dr. P. Groenhardt. Dirkshorn K 2245-232. R de Groot, Hippolytushoef, tel. 31. L. C. Olree, Anna Paulowna K 2233-233. R. Posthuma. Bar- singerhorn K 2243-312. W. v. Slooten. St. Maartensbrug K 2246-230. A. L. v. d. Sluis. Scha- ger» tel. K 2240-400, J. Swaters, Julianadoro K 2240-221 en A. J. Tamsma Wleringerwërf tel. 7. DIERENARTSENDIENST HOLL. NOORDERKWARTIER Zondag 28 October wordt de dierenartsendienst waargenomen door N. J. Bouwman te Sloot- dorp, tel. 9 en E. P. Hakke- steeght. Schagen K 2240-437. DOKTERSDIENSTEN ZONDAG 28 OCTOBER Rayon West-Friesland (West): Dokter Wajon te Spanbroek, tel. K 2263 215; Dokter De Vries te Benningbroek, tel. K 2299 251; Dokter Boeckhorst te Wognum, tel. K 2297 215. Avenhorn Berkhout: Dokter Reedijk te Avenhorn, tel. K 2294 225.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 2