Werden de 2 Joden vermoord? Ex-koningin van Portugal gisteren overleden Huidige landbouwpolitiek op korte termijn: onjuist Overleg over wetsontwerp beperking credietwezen BANDJIR OVER JAVA AANBIEDING Fantastisch B.D.D. De lugubere vondst te Laren Recherche speurt drama uit bezettingstijd na Studentenparlement- aan het werk Militaire orders uit het buitenland Veelbewogen leven RADIO Subsidies voor de kankerbestrijding Naar wij vernemen 99.- 59.75 Herensportjekkers PEEK CLOPPENBURG X Nog zes dagen! i door Leo Broeksmit AMSTERDAM. Naar aanleiding van de vondst van de stoffe lijke resten van twee joodse fabrikanten uit Keulen in de tuin van een huis te Laren heeft een verslaggever van het A.N.P. een gesprek gehad met de Officier van Justitie te Amsterdam, mr. H. A. Wassenbergh, in wiens rayon deze lugubere vondst is gedaan en dre de leiding van dit onderzoek op zich heeft genomen. De mededelingen van de heer Wassen bergh luiden, dat voor hem nog niet zonder meer vaststaat, dat hier van een roofmoord kan worden gesproken. De beide mannen zijn in 1942 overleden en eerst enkele dagen geleden gevonden, zodat hun stoffelijke resten negen jaar on der de aarde zijn geweest en wel op een diepte van drie meter. Het gevolg is, dat de lijken vrij wel geheel vergaan zijn, zodat nauwelijks meer dan de geraam ten zjjn teruggevonden. Het feit, dat beide mannen in eenzelfde kuil zijn begraven, en waarschijn lijk op hetzelfde ogenblik de dood hebben gevonden, is uiteraard een sterke aanwijzing in de richting van misdrijf. In de bezettingstijd kwam het voor, dat ondergedoken Joden geen officiële begrafenis kregen, aangezien daardoor de autoriteiten zouden kunnen wor den gewaarschuwd en de S.D. degenen, die de onderduikers onderdak hadden verleend, zou den kunnen arresteren. Dat deze beide onderduikers echter op de zelfde dag een normale dood zouden zijn gestorven, is onwaar schijnlijk, tenzij er een ongeluk zou zijn gebeurd. Ik ben echter geneigd, zo vervolgde de Officier van Justitie, te veronderstellen dat hier wel van misdrijf sprake is. De tijden in 1942 waren echter zo verward, en de toenmalige be- Tot militair attaché te Brussel is officieel benoemd de kolo nel der cavalerie B. A. de Veer voormalig garnizoenscomman dant van Amsterdam. Kolonel de Veer zal tevens als lucht machtattaché optreden. woonster van het huis had zoveel connecties, ook met Duitsers zij was van origine Duitse dat evenmin uitgesloten is, dat Duitse bezoekers zich geërgerd hebben over het feit, dat in het huis, waar zij een feestje vierden, Joden ondergedoken waren en dat zij in een opwelling van woede de beide oude mannen om het leven hebben gebracht. Ook het feit, dat de beide Joodse heren hun bezittingen door middel van een schenkings- acte aan haar zouden hebben na gelaten, is gezien de omstandig heden van 1942, geen directe reden om te mogen veronderstel len, dat hier een „roofmoord" zou zijn gepleegd. Vele Joden immers, die zich in die tijd ern stig bedreigd voelden, hebben ten ALLES „NET ECHT" On 15 December zal o.a. oo initiatief van dr. Kortenhorst, voorzitter van tic Tweede Kamer, in de vergaderzaal dier Kamer aan het Binnenhof een Leids stu- dentennarlement biieenkomen. dat een wetsontweru in zake de candidaatstelline in de afdelin gen zal „onderzoeken". Als „verantwoordelijke" mi nisters treden de heren Fraser, Jonkman Jr. en Roelvink op. Een vrouwelijk lid zal een interpel latie houden over de positie van de gehuwde ambtenares. Parle mentaire pers en technische en administratieve outillage van de Kamer zullen worden ingescha keld en de heer Kortenhorst zal de vergaderingen zelf leiden. Als 'het experiment slaagt zal het worden herhaald en uitge breid met inschakeling van an dere universiteiten met b.v. een Nijmeegse KVP-fractie en een A.R. fractie van de Vrije Univer siteit. name van degenen, die hen ver borgen, dergelijke acten gemaakt, soms zelfs tegen de wil van hun gastheren. De Officier van Justitie achtte het niet uitgesloten, dat het nog geruime tijd zal duren alvorens het onderzoek zoveel feiten naar voren heeft gebracht, dat men werkelijk tot de reconstructie van de tragische gebeutenissen in 1942 zal kunnen overgaan. Oudste inwoonsters van Urk overleden URK. De oudste twee in woonsters van Urk zijn overleden, de wed. M. de Boer op 97-jarige en de wed. G. Hoefnagel op 94- jarige leeftijd. Het aantal Urkers boven de 90 jaar is hiermede geslonken tot 3. De heer F. Post is 96, de heer R. de Vries bijna 96 en de «heer L. Korf 91 jaar. MOETEN AANGEMELD WORDEN De minister van Economische Zaken heeft een beschikking uit gevaardigd, krachtens welke alle lopende en toekomstige buiten landse militaire orders moeten worden aangemeld bij de Com missaris voor de Militaire produc tie bij zijn ministerie. Dit voorschrift is uitgevaardigd daar het voor de Nederlandse defensie-inspanning, mede gezien in internationaal verband, van belang is, dat de overheid een volledig inzicht heeft in de mate waarin door het buitenland, bij het plaatsen van militaire orders hier te lande beslag wordt ge legd op de beschikbare productie capaciteit en schaarse grondstof fen. De verstrekte gegevens wor den als geheim beschouwd. (Advertentie) VERSAILLES. Ex-koningin Amelia van Portugal is Donder dag in Versailles op 87-jarige leeftijd overleden. Zij was reeds een maand ernstig ziek. Maria Amelia, dochter van Phi lip, Hertog van Orleans en Graaf van Parijs, huwde in 1886 met prins Carlos, die in 1889 koning van Portugal werd. In 1907 bewerkstelligde de toenmalige Portugese minister- resident, Jaoa Franco, dat de ortes (parlement) ontbonden werd en nam hij op dictatoriale wijze het bestuur in handen. In Februari 1908 werden bij een rijtoer door Lissabon koning Car los en de kroonprins vermoord. In het rijtuig zaten ook koningin Amelia en haar jongere zoon, prins Manoël. Na de koning en de kroonprins te hebben doodge schoten richtte de moordenaar zijn revolver op de prins. Om haar zoon te redden sloeg Amelia wanhopig met een boeket bloe men naar de moordenaar, waar door deze zijn revolver niet goed kon richten. De prins werd slechts licht aan de pols gewond en als Koning Manoël de Tweede volgde hij zijn vader op. Doch twee jaar later v PROGRAMMA ZATERDAG 27 OCTOBER 1951 HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 kro. Kro: 7.00 Nieuws; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed en Mis siegedachten; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gramofoon- muziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gramo- foonmuziek; 10.00 Voor de kleu ters; 10.15 Gram.muziek; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.mu ziek; 11.50 Als de ziele luistert; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.muziek; 12.3012.33 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en katholiek nieuws 13.20 Amusementsmuziek; 14.00 Theo Casion in misdaad en an tiek, hoorspel; 14.20 Engelse les; 14.40 Gemengd koor; 15.05 Kro niek van letteren en kunsten; 15.50 Mandoline-orkest; 16.05 Gra- mofoonmuz.; 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Bui tenlands weekoverzicht; 18.25 Or gel en zang; 18.45 Buitenlandse correspondenties; 19.00 Filmpro gramma; 19.20 Parlementsover- zicht; 19.30 Gram.muz.; 19.52 Ac tualiteiten; 20.00 Nieuws; 20.08 De gewone man; 20.15 Lichtba ken: 20.40 Steek eens op, heren! 21.00 Gev. programma; 21.53 Amusementsmuziek; 22.30 Wii luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.25— 24.00 Maastrichts Stedelijk Orkest HILVERSUM II, 298 m. 7.00 Vara. 10.00 Vpro, 10.20 Va- ra. 19.30 Vpro, 20.00—24.00 Vara. Vara: 7.00 Nieuws; 7.15 Och tendgymnastiek; 7.30 Gram.mu ziek; '8.00 Nieuws en weerberich ten; 8.18 Orgelspel; 8.45 Voor de huisvrouw; 8.55 Gram.muziek; Vpro: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld causerie; 10.05 Morgenwijding; Vara: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.35 Bariton en piano; 12.00 Gramofoonmuz.; 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen; 12.33 Metropole orkest; 13.00 Nieuws; 1315 Kleine zonden, hoorspel; 13.30 Dansmuziek; 14.10 Filmprogramma; 14.30 Gronings programma; 14.55 Arbeidersmuz.- vereniging; 15.20 Reportage voet balwedstrijd Nederland-Finland; 17.20 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws 18.15 Vara-Varia; 18.20 Lichte muziek: 18.40 Regeringsuitzending Zoeklicht op de Westerse defen sie; 19.00 Artistieke staalkaart; Vpro; 19.30 Passepartout, causerie 19.40 Het oude testament in deze tijd, causerie; 19.55 Deze week, causerie; Vara: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gev. progr.; 21.15 Weense muziek; 21.45 Soc. commentaar: 22.00 Fanfare-or kesten; 22.30 Onder de pannen, hoorspel; 22.50 Gram.muziek; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. muziek. Tijdens de jaarvergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouwcomité, die in Den Haag is gehouden, heelt de voor zitter van het comité, ir. C. S. Knottnerus, ernstige bezwaren geopperd tegen het huidige landbouwbeleid. Hij protesteerde tegen de landbouwpolitiek op korte termijn, omdat de landbouw z.i. behoefte heeft aan een beleid, dat voor een reeks van jaren is uitgestippeld. Hij tekende protest aan tegen het feit dat minister Mansholt niet met de georganiseerde land bouw over de nieuwe begroting noch over de methode van prijs garantie voor de melk heeft ge sproken. Spreker kon instemmen met de verdeling van landbouwproduc ten in drie categorieën, mits in de categorie van vastgestelde prij zen de basisproducten van in Nederland gangbare bedrjjfstypen vallen, nl. melk, vlees, eieren, tarwe, suikerbieten, aardappelen en enige basisproducten voor de tuinbouw. In de tweede categorie zouden dan tijdelijk die producten uit genoemde groep kunnen worden opgenomen, waarvan de regering meent dat zij te grote prijs- schommelingen niet kan aan vaarden. Alle andere producten zouden dan in de derde categorie worden ondergebracht. De thans voorgestane regeling, om voor producten, waarvoor de 'regering in het belang van de consumptie geen maatregelen nodig acht, slechts de productie prijs („kale kostprijs") te garan deren, achtte ir. Knottnerus on aanvaardbaar. Spreker ontwikkelde bezwaren tegen de oudedagsvoorziening 27 OCTOBER; Vigiliedag van Simon en judas Ofschoon de luister van het Christus Koningfeest de gedachtenis van de apostelen Simon en Judas naar Maan dag heeft verplaatst, is de vigiliedag, die al van ouds voor iedere aposteldag staat, op de eigenlijke datum ge bleven. En zo wordt vandaag in het misformulier een schijnwerper gezet op deze twee apostelen, die vol ijver streden tegen de dwaling. En niet als zachte heelmees ters maar als strenge rech ters, die niet schroomden om te zeggen waar het op stond. Weet hoe Judas de dwaal leraars noemde? „Schand vlekken op uw liefdemalen; wolken zonder water voort gestuwd door de wind, woeste golven der zee die hun eigen schande opspat ten". Dat was taal die de goeden waardeerden! Waar om zijn wij dan dikwijls ge- ergerd als een of andere predikant wat te straf de slechte toestanden schildert of wat te fel tegenstanders te lijf gaat? Leert het gedrag van Simon en Judas niet dat dit nodig is? IN DESERTO door fondsvorming. Sociale voor zieningen kunnen volgens spreker slechts effectvol zijn, als de pro ductie even groot blijft, hetgeen betekent dat de productie moet worden opgevoerd. Een tweede weg is gezamenlijke consumptie beperking. Hoewel hij uitkering van wacht geld en werkloosheidssteun on ontbeerlijk achtte, noemde spre ker het onjuist om seizoenbedrij- ven in dit opzicht met premies zwaarder te belasten. Het wets ontwerp voor wachtgeld- en werkloosheidsregeling voldoet dan ook naar sprekers mening niet aan de eisen. Spreker vroeg ten aanzien van productie en afzet een goed ge coördineerd beleid, waarbij de invloed van het landbouwbedrijfs- leven op de handelspolitiek ver groot zou moeten worden. Na ir. Knottnerus sprak ir. J. S. Keyser, directeur van de Coöp. Centrale Raiffeissenbank te Utrecht, over investering en financiering. Hii legde er de nadruk op, dat de standsorganisaties van boeren en tuinders hun invloed zullen moeten laten gelden, opdat het monetaire en fiscale beleid van de overheid in harmonie blijft met een landbouwpolitiek, die oo gezonde uitbreiding en intensi vering van de productie en even eens op rationele verwerking en afzet van de voortbrengselen is gericht. werd de republiek uitgeroepen en vluchtten de koning en zijn moe der naar Engeland, waar Manoël in 1932 overleed. Na zijn dood vestigde ex-konin- gin Amelia zich in Versailles. Haar stoffelijk overschot zal naar Portugal worden overge bracht, waar het zal rusten in de Koninklijke graftombe, naast dat van haar echtgenoot. Het Koningin Wilhelminafonds heeft op advies van de Centrale Commissie voor de Kankerbestrij ding, de volgende bedragen be schikbaar gesteld: Aan het Rotterdams Radio-the rapeutisch Instituut f 40.000. voor de aankoop van radium en radioactief kobalt; Aan het Nederlands Kankerin stituut te Amsterdam f 16.400. voor de eerste inrichting van een Centraal Kankerregister, waarin geleidelijk aan alle gegevens be treffende de behandeling van kankerpatiënten in Nederland zullen worden verwerkt. Over de inrichting van centra voor de kankerbestrijding aan de Universiteitsklinieken zullen bin nenkort mededelingen worden gedaan. heeft gisteren een kleine brand gewoed in een kelder van het Binnengasthuis in A'dam. Het vuur werd snel bedwongen. heeft eveneens brand gewoed in een lading kapok aan boord van het s.s. „Ampenan" van de Kon. Rott. Lloyd op weg van Soera- baja naar New York. Het vuur werd geblust maar een onderlig gende lading copra begon te broeien en werd gedeeltelijk in Tandjong Priok gelost is gisteren de 20-jarige mej. Else Boonstra in Rotterdam onder een aanhangwagen gekomen en op slag gedood is in Zuid-Afrika overleden prof. dr. J. C. v. d. Horst, hoofd van de Zoölogie aan de Universiteit van de Witwatersrand. is de garnizoenscommandant van Amsterdam, kolonel B. A. de Veer benoemd tot militair atta che te Brussel houdt de A'damse politic een razzia op fietsen die worden neer gezet op plaatsen waar dat ver boden is, o.a. tegen brugleuningen en op de Grimburgwal, waar zij de passage van G.G.D. auto's voortdurend belemmerden Alaska-ulsters Royale reisulsters van zuiver wollen Engelse flausch in moderne kleu ren en dessins. Een top prestatie van goed vak manschap. 99.75 Colbert Costuums van zuiver wollen kam- garen, 2-rij model Demi-saisons in originele Schotse Harris-lweed 99— Herensportjekkers met alpaca kraag en teddy voering, Il-rij model met lederen knopen met prachtige bontkraag en echte bontvoering, II-rij model met lederen knopen, in luxe uitvoe ring 99— Tinneroy Sportpantalons met elastieken band en extra hor- logezakje 9. 5 Sportcombinatie. Ook dit Najaar brengen wij een rijke collectie Sportcolberts en Sportpantalons. Beter.... en stukken goedkoper! AMSTERDAM DEN HAAG - ROTTERDAM GRONINGEN - LEEUWARDEN - UTRECHT - LEIDEN HAARLEM - ARNHEM NIJMEGEN - EINDHOVEN X- LET OP ONZE (/ofye*tde. AANBIEDING I 's-GRAVENHAGE De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer heeft na het uitkomen van de Memorie van Antwoord over het Wetsontwerp Toezicht Credietwezen nog mondeling over- leg gepleegd met de Minister van Financiën. Het verslag van dit overleg is thans gepubliceerd. Advertentie Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. I "Doet de jeuk bedaren en I doodt de ziektekiemen, zodat de huid zich kan herstellen. Zoals bekend was er tussen de regering en de Ned. Vereniging van Bankiers verschil van me ning gerezen óver de vraag welk deel van de regeling tijdelijk en welk deel blijvend zou zijn. De regering wilde in de blijvende regeling ook een stuk sociaal- economisch toezicht zien opgeno men, terwfjl de bankiers zich op het standpunt stelden, dat het gehele sociaal-economisch toe zicht slechts voor abnormale om standigheden aanvaardbaar is. Wat dit laatste betreft, wenst de Minister beslist niet aan de verlangens van de bankiers tege moet te komen. De bankiers lie ten hun standpunt niet los en derhalve heeft de Minister bij nota van wijzigingen voorgesteld de quantitati'eve controle blij vend en de qualitatieve controle tijde lijk te maken. Het fundamentele verschil tussen het bedrijfsleven en de regering ligt hierin, dat de bankiers slechts een blijvend so ciaal-economisch toezicht wensen door middel van disconto en open-marktpolitiek, bevoegdhe den, die reeds zijn opgenomen in de Bankwet 1948, terwijl de regering als blijvend instrument daarenboven nog de mogelijkheid van credietrestrictie wenst te kunnen hanteren. Op vragen van enige leden der commissie betreffende de urgentie van het ontwerp deelde de minister mede, dat de urgentie in hoofdzaak geldt voor de be voegdheden. betrekking hebbend op het bedrijfs-economisch toe zicht. Wat de termijn betreft, gedu rende welke de wet zal werken, werd door enige leden het tijd stip van 1 Januari 1955 genoemd, dat thans reeds in het gewijzigde ontwerp is aangehouden voor de quantitatieve controle. De minister besloot met er op te wijzen, dat periodieke revisie van de krachtens artikel 10 ge geven voorschriften gewenst zal zijn. In lid 1 is reeds de bepaling opgenomen, dat zij nimmer lan ger zullen kunnen gelden dan 'n jaar. Desgewenst zal men t.z.t. ook het blanco karakter van de volmacht tot wijziging dezer voorschriften opnieuw kunnen bezien. De minister achtte het niet on mogelijk, dat de Nederlandse Spaarbankbond, de Vereniging voor de Effectenhandel en enkele andere organisaties zich zo zul len ontwikkelen, dat het bedrijfs economisch toezicht daaraan ge heel kan worden overgelaten. De Bankwet 1948 draagt het bedrijfs economisch toezicht evenwel op aan de Nederlandse Bank, welke dit weliswaar weer kan delege ren, doch op deze wijze komt een andere constructie tot stand dan od grond van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie. Wil men deze laatste tot stand brengen dan zal men de Bankwet moeten wijzigen. Volgens de minister kan tegen de procedure een gehele reeks van bezwaren worden aange voerd. De minister verklaarde zich echter uiteraard bereid de van de zijde der commissie ge maakte opmerkingen te overwe gen. Enige leden bleven er op aan: dringen de Raad van State bii de beroepsprocedurein te scha kelen. Daar bleek, dat de meerder heid der commissie hieraan de voorkeur geeft, verklaarde de minister zich gaarne bereid dit punt in nadere overweging te nemen. CANADA NIET NAAR STRAATSBURG „tijd- en energieverspilling" OTTAWA (KNP) Het Cana dese parlement zal waarschijnlijk geen waarnemers zenden naar de vergadering van de Raad van Europa, welke op 15 October te Straatsburg is begonnen. Het heeft daartoe wel een uitnodiging ontvangen. Het bulletin van het Canadese Ministerie van Buiten landse Zaken „External Affairs" verklaart bovendien, dat Canada naar alle waarschijnlijkheid niet zal overwegen om lid te worden van de Raad van Europa, tenzij de procedure wordt gewijzigd. Het bulletin wijst er op, dat veel tijd en energie van de Assemblee wordt verspild door de grote massa's papier, die de leden steeds weer produceren. NOVELLE BEKROOND VOOR BOEKENWEEK 1952 'AMSTERDAM. Aan de jaar lijkse novelle-prijsvraag van de Commissie voor de Propaganda van het Nederlandse Boek hebben ditmaal 34 schrijvers deelgeno men. De bekroonde novelle, die gedurende de Boekenweek 1952 van 23 Febr. tot 5 Maart als geschenk zal worden uitge reikt, is getiteld „Insecten in plastic" en werd ingezonden on der motto „De zachte onordelijk heid". De jury bestond uit Hella S. Haasse, Antoon 'Coolen, Ben Stroman, Dr. Garmt Stuiveling en drie leden van de Commissie voor de Propaganda; de heren Chr. Leeflang, F. J. Dupont en P. J. Venemans. Advertentie op t« knappen I ONGELDIGE POSTZEGELS KUNNEN WORDEN INGERUILD Bij het publiek nog voorhanden gave en ongeschonden postzegels met de beeltenis van H. M. de Koningin Wilhelmina van het type Hartz (uitgifte 1947) als mede briefkaarten en andere postwaarden voorzien van een daarmede overeenkomende zegel- afdruk, die sinds 1 October voor de frankering waardeloos zijn, kunnen tot en met 31 Januari 1952 op de postinrichtingen wor den omgeruild tegen zegels enz. van de gangbare soort. NOG ZES DAGEN duurt de October(Rozenkrans)maand. Nog zes dagen het bidden van de Rozenkrans, in het gezin of in de kerk, volhouden! En dat vooral om de intenties, welke Z.H. de Paus heeft aangegeven. Voor de vrede in de wereld, om „de dreiging van nieuwe bloedige conflic ten af te wenden en de vloed van vervolgingen te tempe ren, om de zielen van de kinderen te ontrukken aan de schandelijke campagne der godlozen". Het gebed, vooral van het bidden van de Rozenkrans, kan hier uitkomst brengen. FEUILLETON 53. U kunt dadelijk met uw werk beginnen." Oemar keek de man. die zich zo onverwachts als ziin chef had opgeworpen, aan. De kleine Jap had het gewone ondoorgrondeliik-glimlachende gezicht van zijn ras. dat de indi viduen niet onderscheidt, maar ze als massa-oplaag afstempelt. Toch had hii twee oersoonliike kenmerken. die Oemar hii nauwkeuriger beschouwing op vielen; ziin mooi-verzorgdp han den en de bruine ogen achter de schuine oogspleten. De han den waren klein en slank, met lange, gevoelige vingers als de handen van een vrouw. Ziin ogen waren amandelvormig en hadden een wonderlijk kinder lijke uitdrukking. Terwiil Oemar hem van ter zijde opnam, had de majoor ge beld Een soldaat opende de deur en sprong in de houding. Het was alsof hii door een veer in beweging werd gebracht. De majoor beet hem een bevel toe. Met een komieke trippelende draai maakte de soldaat rechts omkeert en verdween. „Verhoor van een Hollander." vertrouwde de kleine Japanner Oemar toe. „Hii beweert niet te weten, waar het sportvliegtuig van ziin werkgever is gebleven. Ik denk dat het toestel verstopt is. maar misschien spreekt hii de waarheid. Ik hoop, dat u het aan hem kunt zien." Toen hii weer belde, brachten twee soldaten een jongen bin nen. wiens armen op ziin rug waren gebonden. Het was een knaap van een jaar of zeventien, die waarschijnlijk monteur ol mecaniciën was, want hij droeg een blauwe werkbroek met een dot poetskatoen in één der zak ken. Hii klemde de lippen op een maar in ziin ogen blonk de' angst. De twep soldaten ble ven naast hem staan. Majoor Pamoi begon met 'het verhoor. „Zeg hem, dat ik weet. dat het vliegtuig ergens is verbor gen en dat ik hem opdraag mii te zeggen, waar het is," Oemar vertaalde het en de jongen kreeg een kleur „Het vliegtuig is door de Nederlandse militairen gevor derd en die zijn er mee wegge vlogen." antwoordde hii. ..Dat heeft hii bii ziin aanhou ding ook gezegd, maar ik geloof het niet." zei de majoor, toen Oemar het antwoord had over gebracht. .Zeg hem dat 'hii één minuut kriigt om mij de waar heid te zeggen en dat ik hem anders zal dwingen." De jongen slikte zenuwachtig, maar bleef bii ziin antwoord. De Japanner stond langzaam uit ziin stoel op en kwam naar hem toe. Hij nam van één der soldaten diens baionet uit de gordel er» gaf de knaap plotse ling twee harde slagen met de platte kant van het wapen. Een luide gil weerklonk en op elke wang tekende zich een brede blauw-rode striem af. De kleine officier keek onbe wogen toe. hoe de iongen vóór hem streed tegen ziin tranen er» ziin angst. Toen wendde hii zich rustig tot de tolk: „Zeg F*m dat het werkelijk véél verstandiger is, als hii mii nu de waarheid zegt." Oemar was niet voorbereid geweest op deze brute opening van een verhoor. Hij had be- dretSineen verwacht en gebul der, pogingen de blanke knaap te intimideren. Toen de venij nige slagen vielen, was hii net zo geschrokken als de jongen zelf. Een ogenblik welde in hem de gedachte op. dat dit gemeen was en dat hii hiertegen moest protesteren Het. was laf om een geboeide gevangene te slaan. Bovendien was deze iongen geen misdadiger. Hii was nog een kind. een angstige knaap, die ziin patroon niet wilde verraden. Maar toen dacht hii aan de minachting, die de blanken zo vaak voor ziin volk hadden. Diep in ziin ziel bloedde nog de wond, die een blanke vrouw hem had toegebracht omdat ze niet, met eer» kleurling kon trouwen; een wond die bleef smarten, omdat in de striid tus sen liefde en haat het helend weefsel van de tiid telkens weer werd opengescheurd. In zijn oren klonk nóg Van der Graaffs smalende belediging: ..Jullie god Allah er» ziin negerhemel!" Oemar keek naar de iongen. die met angstige ogen van de Japanner naar hem zag. Een blanke, smekend tussen aeel en bruin! Altiid waren de blanken hooghartig geweest. Ze konden bruut ziin of vriendelijk, maar ze voelden zich vanzelfsprekend de meerderen van de kleurlin gen. Niet hun karakter of ken nis. maar hun huidkleur teken de hen als een hogere klasse Zo was het altijd geweest. Mis schien werd het nu y anders. Misschien zouden de gesmade kleurlingen nu het recht nemen om in hun eigen huidkleur de kleur der meerderen te zien en zouden de blanken de minderen worden. Hii keek naar de ge vangene, die machteloos en ver nederd tussen de soldaten stond. Het vertrokken gelaat van de .iongen had nog de vage rondin gen der jeugd. Oemar trachtte zich voor te stellen, hop hii er later als man. zou uitzien. In zijn herinnering gloeide een rood. vijandig gezicht. Hii keëk scherp naar het knapengezicht. Die onbestemde trekken kon den uitgroeien tot dat gehate beeld. De stem van majoor Pamoi drong tot Oemar door en hii snauwde de knaap de vertaalde bedreiging toe Het zaad. dat door toean Van der Graaf was uitgestrooid, droeg vruchten. De Japanner wachtte rustig op antwoord. Toen de jongen bleef zwijgen, gaf hii de sol daten een wenk. Zonder woede, maar met beroepmatige ruwheid grepen ze de knaap beet en sleurden hem naar een tafel. Ze moesten dat werk gewend ziin, want ieder kende ziin eigen aandeel er in. (Wordt vervolgd

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3