Nieuw Churchill heeft opdracht voor nieuwe regering Na zes jaren terug naarDowninqstreetlO Vier mijnenvegers varen thuis Wilde achtervolging door de straten van Amsterdam DAGBLAD VOOR ALKMAAR s r>eilig. (Vondel) Christus Koning Stuk voor stuk avontuurlijke staat van dienst EN OMGEVING 48,23 pet. stemden voor Conservatieven Kort verkiezings commentaar KAPPER VAN EEN TE ANTWERPEN TRUMAN EN TITO SLUITEN VERDRAG Frans schip op mijn bij Terschelling Op twee wielen door de bocht V Abonnementsprijs t 5,30 per kwartaal, f 1.7? per mnd., inclusief incasso. Advertentie-tariat per sditie 16 et. per nt.m., minimum f 2,50; ia alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. f. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelaties: Noorderbank, Nederl. Credietbank No o r dh ollands Daqblad (Vondel) Zaterdag 27 October 1951 46e Jaargang No. 12309 Kantoren: HOORN, Draafsingel 59, teL 4243, Grote Noord 77, teL 4362 K 2290; ALKMAAR, Riteevoort 52, teL 2046, (2 lijnen), K 2200; DEN HELDER, Keizerstraat 89, teL 2800 K 2230; SCHAGEN, Molenstraat 52, teL 459 K 2240 ZEER ZEKER past vandaag, ook hier op deze plaats, een kort woord over het grote feest, dat de Kerk morgen viert, om ons allen te doordringen van de be tekenis van het Koningschap van Christus. De viering van dit feest, mèt de toewijding van het mens dom aan het Allerheiligst Hart van Jezus, beschouwde Paus Pius XII in zijn eerste encycliek (die vlak voor het Christus-Koning- feest van 1939 verscheen) als van steeds groter en hoger waarde, „in haar gewijde betekenis, haar symbolische bemoediging, haar zuiverende en opheffende bedoe ling, haar zielesterkende kracht en weerbaarheid, en tegelijkertijd haar vooruitziende wijsheid, om heel de menselijke ge meenschap te genezen en te verheffen en haar te helpen in de bevordering van haar waar achtig geluk". De Goddelijke boodschap van vermaning en genade openbaart zich altijd duidelijker, nu nog, aan de Kerk en de wereld. Die wereld is „vastgeraakt in de ver goding van het stoffelijke, dwaal de steeds verder af en bezweek in het wille najagen van aardse idealen". De toewijding aan en de herhaalde heen wijzing naar Christus-Koning is door de Paus ook genoemd „een boodschap aan een mensheid, die in steeds tal rijker groepen zich losmaakte van hét geloof in Christus en meer nog van de erkenning v an Z ij n geboden. Het is een boodschap tegen een wereldbeschouwing, voor welke de leer der liefde en der zelfver loochening, in de Bergrede ver kondigd, en van de Goddelijke barmhartigheid, aan het Kruis betoond, „een ergernis was en een dwaasheid". De Hoofdaalmoezenier Roncken heeft ook het pasgehouden poli tieke Congres van de Katholieke Partij in zijn prae-advies voor dit feit gesteld, aat onze belang rijkste taak, waar we ons op de eerste plaats allen bezorgd om zouden moeten maken, is: „het behoud, het herstel en de verdieping van het godsdienstig leven, van de christelijke gods dienst en_ christelijke zeden. Dit gezegd voor een zo sterk- maatschappelijk ingestelde bijeen komst betekent, dat terecht, nog weer eens de aandacht gevraagd is voor de, door dr. Poels al der tig jaren geleden gemaakte pro bleemstelling van het bloeiend godsdienstig-kerkelijk leven en daarnaast een steeds toenemende ontkerstening op „wereldlijk" terrein. Dit raakte de „noodlot tige splitsing tussen godsdienst en leven, die een ramp moest bete kenen voor het maatschappelijk leven, maar ook voor de Kerk, voor het kerkelijk-godsdienstig leven zelf". Het feit van Christus' Koning schap, in alle geledingen van het persoonlijke en openbare leven, stelt ons ook voor dit probleem, herstel van het natuurlijke ver band tussen godsdienst én leven. Op sociaal, op economisch, op staatkundig, op cultureel terrein. Het fèèst van Christus Koning is dus, naast een dag van gees telijke vreugde en rijkdom, naast een dag van eerherstel en dank bare aanbidding, een dag van bezinning op de ernst van de waarheid, dat aan de erkenning van dit Koningschap nog veel ontbreekt, hetwelk moet worden aangevuld en hersteld en uitge breid! „Ziedaar uw Koning", is de zin van de boodschap, die de opeenvolgende Pausen aan de Kerk en de wereld voorhouden. Tot heel de wereld van twijfe laars en loochenaars, tot de be sluiteloze en aarzelende menigte, die de Verheerlijkte Verlosser, levend en wakend in Zijn Kerk, weigerden te volgen of volgden met lauwheid en traagheid. Het feest van Christus' Koning schap, met zijn talloze weldaden, aan het gelovige volk toegevloeid ..als een krachtige stroom, die de Stad Gods met blijdschap ver vult", opent een bron van genade en geestelijke kracht, waaraan, zo zegt Paus Pius XII, „onze tijd meer dan welke andere ook, grote behoefte heeft". Welk tijd vak is zo gekweld door „geeste lijke leegte en diepte, innerlijke armoe, ondanks alle technische en louter stoffelijke vooruit gang?" Er kan dus, zo spreekt de Paus, geen grootser en dringender plicht zijn, dan de ondoorgronde lijke rijkdommen van Christus te verkondigen aan de mensen van onze tijd. En kan er, vraagt de H. Vader, in zijn dringende en overtuigende taal, „iets edelers zijn, dan de standaard des Ko- nings te ontvouwen voor hen, die zijn meegelopen en nog meelopen achter bedriegelijke vlaggen en hen terug te voeren naar het Zegevierend Kruis? Wiens hart zou niet branden om hulp te brengen aan zovelen, die door valse leerstellingen mis leid, zich hebben vervreemd van het ware geloof? Wie de rijen van Christus' vijanden aldoor schrik wekkender ziet aangroeien, moet zich zien aangespoord tot groter waakzaamheid en vastberadener werkzaamheid. De dag van morgen vinde ons bereid, de standaard van Christus Koning vóóruit te dragen, voor de eer van Gods geboden, voor de erkenning van de zedelijke beginselen der wetgeving van de SSnai, voor de geest van de Berg rede en van het Kruis! De dag van morgen zij „een dag van genade, van innerlijke vernieu wing en herleving, naar de geest van Christus' Rijk!" LONDEN. Zes jaar en twee maanden nadat het Engelse volk zijn oorlogsleider naar huis had gezonden, riep het hem opnieuw tot regeren. Honderden mensen stonden stil voor Downingstreet nr. 10 te kijken toen gisteravond Attlee naar Buckingham Palace vertrok om er de Koning het ontslag van zijn kabinet te gaan aanbieden. Even later werd de 76-jarige Winston Churchill bij de vorst toegelaten, de oudste man die Engels minister-president werd sedert William Gladstone deze functie in 1892 op 83-jarige leeftijd aanvaardde. Churchill en de Koning spraken 50 minuten over de vorming van de nieuwe regering. Anderhalf uur later werd aan de geaccrediteerde hofcorrespondent medegedeeld, dat Churchill de benoeming onmiddellijk had aanvaard. Dat was bijkans het laatste nieuws van een bewogen dag. Het duurde tot kwart voor twaalf gistermiddag eer de eerste uitsla gen bekend werden van het twee de deel van de 624 zetels waarom Donderdag was gestemd. 624, want in eén district is door het overlijden van een der candidaten de stemming tot later uitgesteld. Van drie zetels in Schotland zal bovendien de uitslag niet voor Zaterdag bekend zijn, en van een vierde zelfs niet voor Maandag, omdat de stembussen uit ver uit een gelegen plaatsen moeten wor- PROF. ROMME: Niet zo'n vro lijke uitslag. Tekenend zijn de sterke gematigdheid van de Con servatieve overwinning en dat na twee ronden van Labour en de grote meerderheid waar mede Bevan en de zijnen werden herkozen. De kiezers hebben wéér geen grondslag gelegd voor een regeerkrachtig bewind, maar wel voor verdere versterking van Labour's Bevan-vleugel. Winst is het aantreden van Churchill in de buitenlandse po litiek, sinds de goede tijd van Bevin voorbij is. KOOS VÖRRINK: De uitslag maakt een einde aan een uiter mate zegenrijk Labour-bewind. Vooral de middengroepen heb ben de ontwikkeling in de rich ting van groter sociale rechtvaar digheid en welbewuster organisa tie van de productieve krachten niet gewild. Labour zal een harde strijd moeten voeren voor de be scherming van het nog altijd so bere levenspeil van de brede masas der arbeidende klasse. H. W. TIL ANUS: Ik verwacht geen grote veranderingen, maar wel een iets krachtiger Engelse medewerking aan de Europese militaire en economische samen werking. GERBEN WAGENAAR: Chur chill kreeg meer stemmen omdat hij speculeerde op het diene vre- désverlangen van het Engelse volk. den verzameld. De overwinning van de Conservatieven begon zien snel af te tekenen. Om kwart voor een was de achterstand nog maar 25, om half twee nog maar 8. Om twee uur was de gezamen lijke oppositie Labour langszij ge komen: 203 om 203 zetels. En toen 414 uitslagen bekend waren stonden Labour en Conservatieven gelijk: ieder 205 zetels, vier voor de liberalen en anderen. Steeds verder liepen de Conser vatieven daarna uit en er was zelfs een ogenblik waarop hun voorsprong tot een-en-ve'ertig ze tels was gestegen. Het bleef niet zoveel, maar de achterstand was voor Labour niet meer in te halen. Om acht minuten voor half vijf Londense tijd kondigden de Con servatieven hun overwinning aan. Zij hadden toen met 313 zetels de absolute meerderheid behaald. Acht minuten later gaf de alge meen secretaris van de Labour- partij, Morgan Philips de neder laag toe. Duizenden wild-enthousiaste Conservatieven brachten Chur chill voor het hoofdkwartier van z:.' partij een ovatie. Vermoeid, bleek en met tranen in zijn ogen zeide de staatsman, die 30 No vember 77 jaar wordt: „Wij zul len ons uiterste best doen om van dienst te zijn. Voor ons ligt een moeilijke, een harde tijd. Maar ik aarzel niet, te zeggen, dat ik een slechter tijd zag en voor erger dingen stond". „Ik twijfel er niet aan, dat wij deze tijd te boven zullen komen, omdat wij niet slechts van de krachten in de partij gebruik zul len maken, maar ons ook zullen bedienen van het groeiende ge voel, dat het noodzakelijk is Groot-Brittannië zijn plaats terug te geven, een noodzaak, die zelfs leeft in de harten van mensen, die ver van onze kusten wonen". Bij Labour heerste diepe ver slagenheid, maar Morgan Philips putte troost uit het feit dat Attlee's aanhangers meer stem men uitgebracht hadden dan die van Churchill. In „Transport House" zei Attlee zelf: „Zonder twijfel is ons zetelverlies te wij- EINDUITSLAC DER BRITSE VERKIEZINGEN LONDEN (Reuter). De laatste stand van de Britse verkiezingen, met nog vijf van de 625 zetels onbekend, waarvan de telling eerst later zal geschieden, was vannacht als volgt: Conservatieven 319 zetels (winst 23) 293 zetels (verlies 20) 5 zetels (verlies 3) 3 zetels Labour Liberalen anderen ten aan het feit, dat, toen het er op aan kwam, meer liberalen con servatief dan Labour-gezind wa ren". Tienduizenden Labour-stemmen werden verspild aan de enorme overschotten in de grote steden, tekent A.P. aan. Doch hoe klein tenslotte het verschil nog maar was bleek uit het overzicht dat Reuter gaf toen de resultaten van 616 districten bekend waren (tus sen haakjes de overeenkomstige cijfers van 1950: Labour 13.898.516 (13.248.570) Conserv. 13.702.226 (12.348.935) Liberalen e.a. 785.216 2.766.817) Communisten 21.630 91.815) De percentages waren: Labour 48,94 (46,56) Conservatieven 48,23 (43,40) Liberalen ea. 2,75 9,72) Communisten 0,08 (0,32) Churchill zal dit weekend zijn kabinet samenstellen, waarvan men verwacht dat het Maandag zijn taak zal aanvangen. Het me rendeel van de leden van het „schaduw-kabinet" dat bestaan heeft sedert de conservatieve ne derlaag in 1945, zal waarschijn lijk in de nieuwe regering wor den opgenomen. Onder hen zijn de voormalige minister Eden, But ler, Lyttelton, MacMillian, Elliot en Churchill's schoonzoon Duncan Sandys. Churchill behaalde in zijn dis trict Woodford een meerderheid van 18.579 stemmen, 80 meer dan in 1950. Men vraagt zich af of hij een coalitie met de liberalen zal aan gaan. In zijn verkiezingsredevoe ringen is op een „brede basis" gezinspeeld. Waarschijnlijk zal hij pogen de twaalf universiteitsze tels te herstellen die indertijd door Labour bij de wet zijn afge schaft. Als dit lukt zal de conser vatieve meerderheid waarschijn lijk nog stijgen. Aneurin Bevan en zijn acht aanhangers van Labour's linker vleugel hebben allen hun zetel behouden, onder wie Bevan's vrouw, Jennie Lee. Een van de grootste verrassingen van gisteren was de nederlaag van Lady Me gan Lloyd George, plaatsvervan gend leidster van de Liberale par tij die reeds sedert 22 jaar in het Huis zitting had. Haar zetel ging naar Labour, maar misschien keert zij op een Universiteitszetel terug. Het Britse publiek dat Donderdagnacht met grote spanning de uitslagen van de verkiezingen afwachtte, heeft op het televisiescherm de uitslagen van de verkiezingen kunnen volgen en zag de tellers bezig te Londen. (Van onze correspondent) De Drentse kapper v. R., die bekend stond als de „Kapper van Een" en zich een faam verwierf door het toepassen van een methode welke aan kaalhoofdi- gen nieuwe haargroei schonk, heeft zich met een assistente te Antwerpen gevestigd. Zoals bekend werd hij in ons land failliet verklaard en werd in verband hiermee twee weken geleden zijn complete inboedel te Een verkocht. Van R. was sinds enige tijd spoorloos ver dwenen. DERTIG GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING In de week van 14 t.m. 20 Oct. zijn in ons land 30 gevallen van kinderverlamming aangegeven waarvan 5 in Friesland: Leeuwar den 3, Opsterland 1, Weststelling werf 1 en 11 in Gelderland: 2 in Arnhem, Huissen en Voorst en 1 in Apeldoorn, Druten, Heteren, Millingen en Winterswijk. Voorts in Amsterdam 4, in den Haag en Rotterdam elk 2 en telkens 1 in Montfoort, Monster, Ridderkerk, St. Philipsland, Diessen en Kerk- rade. DEN HELDER Met de aankomst van de eerste divisie mijnen vegers in de haven van Nieuwediep, zijn practisch alle Neder landse oorlogsbodems uit Indonesië thuisgevaren. De divisie bestaat uit Hr. Ms. „Jan van Gelder" onder commando van I .1 H. van de Weijer, tevens divisiecommandant, „Abraham Crijnssen" onder bevel van lt.z.I A. W. Huidekoper, „Abraham van der Hulst" onder commando van lLz.1 W. Langeraar en „Pieter Florisz" onder commando van lt.z.1 J H. C. Vermeer. De mijnenvegers hebben een lange reis achter zich liggen, want 15 Augustus werd vanuit Soera- ba ja zee gekozen, waarna de thuisvaart langs de intussen wel bekende moderne Indië-route naar Nieuwediep liep. Vanwege de mist is de eenheid Donderdagavond Vlissingen bin nengelopen, in afwijking van het oorspronkelijk plan om recht streeks naar Nieuwediep te varen. De Commandant Zeemacht Neder land, schout bij nacht C. W. Slot, arriveerde daar in de nanacht met H.M. radar-instructieschip „Soem- ba" dat enkele dagen in Vlis singen zou blijven en begaf zich terstond aan boord van een der mijnenvegers, die daarop Vrijdag naar Nieuwediep voeren. Behalve Hr. Ms. „Abraham Crijnssen", waren de thans thuis gevaren mijnenvegers voor de oorlog reeds in Nederland gesta- tionneerd. Hieruit blijkt, dat zij enkele van de weinige oorlogs bodems zijn van Nederlandse oor- ig. Mi dege herinneren, dat de meeste sprong ten zal zich immers ter oorlogsschepen gedurende de oor log verloren zijn gegaan en dat de Koninklijke Marine tijdens en na de oorlog een aantal oorlogs bodems heeft overgenomen van Amerika, Engeland en Australië. Hr. Ms. „Abraham Crijnssen" was reeds in 1937 naar Indonesië vertrokken. Het schip slaagde er in 1942 in de blokkade te door breken en naar Australië uit te wijken, deed aldaar escortedien sten en was ook opleidingsschip voor de onderzeebootbestrijding. De oorlogsbodem keerde in 1945 weer terug naar Indonesië en komt thans na een afwezigheid van 14 jaren in het vaderland weerom. Hr. Ms. „Pieter Florisz" en „Abraham van der Hulst" hebben een nog avontuurlijker tijd achter de rug. Na de normale diensten vóór 1940 in het vaderland wer- DONDERDAGNACHT was Trafalgar Square in Londen één zee van mensen. Duizenden hebben hun nachtrust opgeofferd om de beslis sing van het Britse volk dat in de loop van Donderdag zijn stem heeft uitgebracht, te volgen op een enorm scherm, dat aan een der gebouwen aan het plein was aangebracht. Het geheel tvas verlicht door schijnwerpers van filmjournaal en televisie. WIJZIGING GRONDWET 's-GRAVENHAGE. Naar het A.N.P. verneemt is dezer dagen de indiening bij de Tweede Ka mer te verwachten van een aan tal wetsontwerpen betreffende de aanstaande herziening van de grondwet. WASHINGTON. Naar te Wa shington verluidt zijn na ver scheidene weken van geheime onderhandelingen de Verenigde Staten en Joego-Slavië het eens geworden over de inhoud van een verdrag voor militaire bij stand, op grond waarvan de V.S. moderne wapens aan Joego-Slavië zullen leveren voor de verdedi ging van het land ingeval van een aanval. Het verdrag zal te Belgrado worden ondertekend. Naar verluidt zullen de wapens worden geschonken. De hulp zal worden bekostigd uit het fonds van ongeveer 57779 millioen dol lar, dat bestemd is voor militaire bijstand aan bevriende landen. den zij ingezet tijdens de Mei dagen 1940 tegen de Duitsers en vochten enige dagen in het IJsel- meer. Daar er geen mogelijkheden meer bestonden om op 14 Mei 1940 naar Engeland uit te wijken heeft de bemanning de schepen tot zinken gebracht, doch de Duit sers lieten ze wederom lichten om ze onder de nos. M. 551 en M. 552 in eigen dienst te ge bruiken. Beide schepen werden echter na de capitulatie teruggevonden en op de Rijkswerf hersteld, om in Augustus in ere hersteld we derom bij de Koninklijke Marine terug te keren. De oorlogsbodems vertrokken daarna medio 1947 naar Indone sië voor het vervullen van pa trouillediensten en vervolgens als onderdelen van het eerste flot tielje mijnenvegers te Soerabaja. Hr. Ms. „Jan van Gelder" ken de ook al een zeer afwisselend bestaan. Gedurende de mobilisatie was deze oorlogsbodem gestation- neerd te Den Helder en tijdens een patrouilletocht op 8 October 1939 liep zij tengevolge van een mijnontploffing ernstige schade op. Een maand tevoren was Hr. Ms. „Willem van Ewijk" even eens door een mijnontploffing verloren gegaan, doch bij dit on geluk kon de „Jan van Gelder" behouden worden binnengebracht. De oorlogsbodem week in Mei 1940 uit naar Engeland en ver richtte nadien escortediensten in Britse wateren. In het begin van 1947 vertrok daarop het schip naar Indonesië voor het vervullen van patrouille diensten, doch werd evenals de overige thuisvarende schepen ge voegd bij het eerste flottielje mijnenvegers met vaste basis te Soerabaja. Hieruit blijkt, dat de vier mij nenvegers geruime tijd van huis zijn geweest en dat ze straks wel een grondige grote beurt zul len krijgen, alvorens opnieuw in dienst te worden gesteld. Vanmorgen zijn ze dan einde lijk thuisgevaren, na een reis van ruim twee maanden. Maar de ver welkoming was er des te harte lijker om. (van onze speciale correspondent) Het Franse s.s. „Rhuys" (2880 ton) seinde gisteren dat bij Ter schelling door een ontploffing van een mijn bij het achterschip de machine onklaar is geraakt. Het schip vroeg om een sleep boot uit Rotterdam om het naar Boulogne te slepen. De „Rhuys" was op weg van Gdynia naar Boulogne, geladen met steenkool. Om vier uur gistermiddag had de sleepboot „Holland" van de rederij Doeksen een verbinding met het schip gemaakt en sleepte het daarna naar de vaargeul. De reddingboot Brandaris bleef in de buurt, tot men buiten het mijnenveld was. Men wist nog niét waar het schip naar toe ge sleept zou worden, maar bij goed blijvende weersomstandigheden zou men waarschijnlijk trachten Rotterdam te bereiken. GESNEUVELD IN KOREA 's-GRAVENHAGE. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen gesneu veld is op 15 October j.l. in Korea de korporaal A. Ch. Krijgsman, legernummer 240427042. Geboren te Me- dan op 27 April 1924. Een sensationele achtervolging van twee auto's, die met snel heden van ver boven de honderd kilometer op twee wielen door de bochten vlogen, wekte Donderdagmiddag opschudding in Amsterdam-Zuid, nog versterkt door het feit, dat uit de ach tervolgde auto voortdurend links en rechts pakjes naar buiten werden geworpen,, die gouden horloges bleken te bevatten. De achtervolgde wagen werd bemand door een Zwitser, een Italiaan en een Zwitserse vrouw, allen ongeveer 35 jaar oud, die met hun zware Studebaker heel wat sneller uit de voeten konden dan de achtervolgende dienst auto, waarin rechercheurs van de Amsterdamse douane de jacht hadden ingezet. Het was hen reeds lang bekend, dat af en toe in Amsterdam een Zwitserse auto verscheen met geen ander doel dan hier een flinke partij ge smokkelde horloges af te leve ren. Donderdag was de wagen er weer en werd onmiddellijk zwaar geschaduwd. In de loop van de morgen en de middag werden verschillende adressen bezocht, kennelijk om horloges af te leveren. Om drie uur be sloot de douane een einde aan het spelletje te maken. Zij som meerden de inzittenden te stop pen en ogenschijnlijk voldeed de bestuurder aan dit verzoek. Maar toen de ambtenaren wa ren uitgestapt, gaf de Zwitser vol eras. Toen begon de achtervolging, dwars door centrum en Zuid Bii het R.A.I.-gebouw kwam de smokkelauto in het nauw en op nieuw gehoorzaamde men schiin- baar aan het stoubevel. De amb tenaren tranten nor eens in de val en ofschoon zii van hun vuur- wanens gebruik maakten, hadden zii tenslotte het nakiiken. Het signalement van de auto werd echter snel over het land verspreid en bij Eysden liepen de Zwitsers in de val. Overigens hadden zij kans gezien zich van hun voorraad horloges voor het grootste deel te ontdoen. Blijkens hun paspoorten zijn zij reeds talloze malen in ons land geweest. De horloges smok kelden zij in een der portieren, waarin een gat was gebrand dat zorgvuldig door de bekleding was gecamoufleerd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 1