Verkeersongevallen veroorzaken jaarlijks 88 millioen schade Plan om Technische Hogeschool te vestiqen in Twente Nieuwe problemen na de Engelse verkiezingen KLEIN VENSTEB OP DE WERELD op 2200 onbewaakte overwegen 0.75 pet. van alle ongelukken Beursoverzicht Zeer belangrijke financiële voordelen daaraan verbonden foningkwestie" Pleidooi voor de achteruitkijkspiegel Zondagsevangelie Kindje verkouden? DA HI PO Voorlopig nog droog Buitenlands overzicht d*op< C Jdztop-! Scheepsberichten ZATERDAG 27 OCTOBER 1951 PAGINA 3 KSVERWACHTING deeld door het K.N.M.I. It, geldig van Zaterdag- t Zondagavond. NIG BEWOLKING nacht en ochtend op Iaatsen mist, overigens :er en weinig be wol- r en daar lichte nacht- jrgen overdag ongeveer temperaturen als van- erwegend matige wind >st en zuid-oost. T ADRES VAN HEER NIESTADT EN. Dinsdagavond 'emeenteraad van Scha- enbare vergadering bij- er behandeling van het an de heer Veuger tot »en van het vertrouwen wethouders wegens hun v. de vordering van de in mej. Corn. Blom aan Doch ook de heer Nie- ft daarover een adres W. gericht van de na- inhoud: „Na kennis- de stukken betreffende uimtevordering in het n mej. C. Blom aan de let op de besprekingen neenteraad en meer in ider op motivering en van uw College, mijn leedwezen uit oorgevallene en betreur mate het in deze aan- d gevoerde beleid van »e van B. en W. Het lij op hoge prijs worden een volgende raadszit- ogen vernemen of ook <e de betroffen maat- let ernstig betreurt", e-advies van B. en W. lit schrijven is maar uitleg vatbaar, nl. voor ng aannemen (hetgeen lollands betekent „weg Geslaagd D AAN ZEE Onze te, mej. M. K. Hart- gmond aan Zee, slaag- Ie Rijksuniversiteit te medisch candidate. EKOVERZICHT DIJKER VEILINGEN OP LANGENDIJK -aardappelen vcran- inig in prijs, goede par- n boven 10 cent per tte kool aanvoeren na af hierdoor kon bijna len opgenomen, alleen jkende partijen konden r vinden. Woensdag 24 jrd voor goede partijen taald. Duitsland neemt kool op dan de vorige geval was. De prijzen kool bleven op het- waarbij de aanvoeren den. Frankrijk, België Duitsland blijven voor belangstelling tonen, Engeland koper blijft enkooi. De aanvoeren ooi zijn minder groot, e prijs zich kon hand- heeft de indruk dat t het buitenland voor iet groot is. Voor gele 10 cent betaald. Groe nt in flinke hoeveel- markt, er zijn vooral nd en België export- aardoor de prijs zich aven op een midden- uim 10 cent voor de A Voor uien was de trager; voor export- 24 a 25 cent betaald, kende uien werden innenland graag ge- prijzen die tussen 10 ggen. Voor andijvie niet belangrijk beter, andijvie kon tot 8 betaald worden. Bie- goed prijshoudend, jteerden tenslotte weer cent. Engeland bleef ijl ook enkele partij- Zweden gingen. De aanvoer wordt te klein n betekenis te zijn, rd 35 a 45 cent betaald 20 tot 25. Restanten engen tot 70 cent per TONEEL HORN Op Zondag as. wordt er in het een uitvoering ge- de R.K. Gemengde uging „Amicitia" uit rard-Kruis. zal worden: „De ion en Co" een blij- bedrijven. Dit zelfde rd in de afgelopen maal te Heerhugo- r het voetlicht ge- keren met zeer veel tuk, met zjjn geestige rd door de Heerhugo- voortreffelijke wijze lat het publiek in de in een uitbundige ;te. ewoners van Tuitjen- ïooi toneelstuk willen gezond en gezellig n, moeten zij Zondag et parochiehuis gaan wikkelingen bij de fir- n te gaan zien. Men kerd van een echt >nd. og vermelden dat de ging „Amicitia" dit eheel belangeloos ten missie van Pater Jac. in Tuitjenhorn komt ven wij, dat het pa- Zondag a.s. geheel Men kan door een deze toneelvoorstel- het nuttige met het verenigen. De missie 5 is er bij gebaat, en een missionaris zijn verlichten. 'frGRAVENHAGE In Pulchri Studio hield Vrijdag de K.N.A.C. o.a. in tegenwoordigheid van minister Wemmers de Negende Wegverlceersdag, waar de eerste uitslag bekend werd gemaakt van de „Verkeersveiligheidscompetitie", waaraan gedurende zes jaar 77 grote gemeenten deelnemen. Als maatstaf is de verge lijking van het aantal verkeersongevallen gekozen, waarbij doden of gewonden gevallen zijn. de verkeersverlichting al aanzien lijk kunnen worden verbeterd, want een kilometer natrium-licht kost maar 3500 gulden. De chef van de R'damse ver keerspolitie de heer K. J. Müller sprak over goede en slechte ge woonten van autobestuurders. De achteruitkijkspiegel achtte hij be langrijker dan richtingaanwijzers en claxon bij elkaar. De automo bilist moet zichzelf vooral niet te snel als „afgestudeerd" beschou wen, aldus spr. Ir. F. Q. den Hollander, presi dent van de Ned. Spoorwegen, sprak over het probleem der overwegen. Het aantal ongelukken op over wegen bedraagt slechts driekwart procent van het totale aantal on gevallen in den lande. Opvallend is het hoge percentage ongevallen bjj overwegen met flikkerlichten. Velen negeren het rode licht, waaruit blijkt dat roekeloosheid en onoplettendheid van wegge bruikers een grote rol spelen. Voor de drie grote steden ging de wisselbeker voor 1950 naar JRotterdam. Nijmegen won bij de 8 steden tussen 100.000 en 200.000 zielen, Schiedam bij de 13 steden tussen 50 en 100.000 inwoners ter wijl Zwolle in de groep 40 50.000 onder elf anderen eerste was vóór Deventer, Zaandam en Zeist. Ook Roosendaal en Vlissingen wonnen bekers. Dr. D. Vermeulen sprak over de wegverlichting die op de grote verkeerswegen eco nomisch pas mogelijk werd toen de natriumlamp ter beschikking kwam. Van de 140 km. die voor deze verlichting in aanmerking komen, zijn pas 50 km. van lam pen voorzien. Dr. Vermeulen zeide dat m Ne derland per jaar voor 88 millioen gulden aan schade hij verkeers ongevallen ontstaat. Met één pro cent van dit schadebedrag zou Fe CH RISTUS-KONINGF EEST Dat het koningschap in onze dagen niets te betekenen heeft, zuilen slechts weinigen in den lande beweren. Maar dat het in vroeger tijd machtiger en verhe vener van inhoud was, lijkt me onaanvechbtaar. Zeker regeert onze Koningin, maar dit regeren omvat heel wat minder dan het oppermachtig heersen b.v. van de Franse koningen. Nu bestaat het gevaar, dat wij ons nogal tam koningsbegrip toe passen op Christus en Hem on bewust de macht ontzeggen over ons te heersen, of anders gezegd: dat wij ons onderdaan-zijn van Christus niet belangrijker opvat ten en niet zwaarder laten wegen dan het onderdaan-zijn van H.M. de Koningin. Daarmee zouden we Onze Heer een groot onrecht doen en onszelf nadeel berokkenen. Zijn Koningschap over ons is m de meest strikte zin absoluut! Lezen we slechts het Epistel van dit feest. Daarin zegt St.Paulus van Christus, dat Hij js „het Evenbeeld van de onzichtbare God, Eerstgeborene van gans de schepping". Het evenbeeld-zyn van God kan niet anders begre- pen worden dan Christus als Zoon van God. Omdat Hij immers het wezen der Godheid, de god delijke natuur met de Vader ge meen heeft, moet Hij m alles de Vader gelijk zgn, moet Hu het spiegelbeeld zijn van God de Va der. Maar het „Eerstgeborene van gans de schepping brengt Chris tus in verband met het gescha pene, wordt dus gezegd van Christus als mens. Hoe is het mogelijk Onze Heer de Eerstge borene te noemen? Nog geen tweeduizend jaar geleden heeft de Maagd ontvangen en een Zoon gebaard, en hetmensdom was reeds duizenden jaren oud. Sint Pauhis geeft ons m hetzelfde Epistel de oplossing: ;<>m Hem toch is alles geschapen Even doordenkenop deze woorden doet ons dit machtige en grootse inzien, namelijk, dat God de Zoon niet op de eerste slaats mens werd om ons te ver lossen, ons te redden en zo een koningstitel te winnen, maar dat heel de schepping totleven is gebracht om Hem Koning daar over te doen zijn. Gods .eigen woorden, die Paulus neerschreef: „Om Hem is alles geschapen wekken deze wonderlijke ge dachte, dat een mensheid gescha pen is met het eerste doel Zijn volk te zijn! Millioenen werden feboren om deze Ene voort te rengen, Christus! Vóór iets bestond, voor on metelijke vuurballen, rondvlogen door het heelal, voor de aarde haar cirkelgang begon, was God, was God eeuwig en was Zu.n wezen liefde (St Jan).. Eeuwig stond bij God vast dat een schep sel volkomen aan Zi.in liefde zou beantwoorden. Om dit wezen, om deze mens schiep God de sterren en de aardbol, het water en de lucht, de bomen en de struiken, de vogels en de vissen, en de mensen. Allen en alles hadden tot taak méé te werken en bu te dragen tot de geboorte van Hem, die God volkomen liefde zou "eToen dan de volheid der tijden gekomen was en diepste stilte alles omgaf, daalde Uw almachtig Woord, Heer, uit de hemel en werd mensenkind, begon m de schoot van Zijn Moeder het men senbestaan, dat volmaakt beant woordde aan Gods eisen en ver langens. Christus is de Eerstgeborene van heel de schepping. Niet om dat Hij het eerst van alle mensen geboren is, maar omdat Hij om zo te zeggen in Gods ge- dachtengang de eerste was, het doel was waarom al deanderen geschapen werden. God is als de Kunstenaar, die jaren werkt met klei en marmer, die landen afreist op zoek naar modellen, die hon derden schetsen maakt, alles om het éne kunstwerk, dat Hem voor ogen staat, te kunnen uitvoeren. Zo is Christus de „Eerstgeborene van gans de schepping (omdat) om Hem alles gemaakt is". Om die reden is Hij ook Ko ning. onze Koning. Wij zijn slechts geschapen om Hem, om Hem te dienen, om Zijn onderdanen te zijn. Alleen als zodanig be- w*st of onbewust hebben wij betekenis. Zo is Hij onze Koning. _Zo moeten wij Zijn onderdanen P. C. DE HAAS O.F.M. AMSTERDAM 26 October Hoe beantwoordt het Damrak de in waarschijnlijkheid toenemende kans op een nederlaag van Labour in de Engelse verkiezingen? Dat was de vraag die de beursbezoe ker zich vandaag stelde bij ope ning van de markt en waarbij zij uiteraard eerst keken hoe de Lon- dense beurs zich hield. Londen rapporteerde „Slightly higher", maar in Amsterdam waren de specifiek Londense fondsen uit gesproken vast, overeenkomstig de verwachtingen in het vooruit zicht van een Tory overwinning. Vraag viel te bespeuren vooral naar Koninklijke, die op 299% opende en tot 302 opliep. Dit was de hoogste stand die het hoofd fonds vanmiddag bereikte. Daar na volgde een lichte reactie. Ook de arbitrage trad als koper op en gaf daartegenover Unilever af. Desondanks was ook dit interna tionale papier twee procent beter, maar in het verdere verloop ont stond ook hier een reactie en keerde men terug tot het niveau van gisteren. Met belangstelling volgde men ter beurze de bin nenkomende uitslagen van de verkiezingen en met name de be richten die aantoonden dat de conservatieve achterstand werd ingehaald naarmate de platte landsdistricten los kwamen. Overigens had de beurs wei nig te betekenen, zozeer zelfs, dat een beursman opmerkte, in het verleden beursdagen te heb ben gekend, waarop de invloed van verkiezingen heel wat dui delijker sprak. Cultuurfondsen ongeanimeerd en weinig veran derd. De rede van Sukarno werk te uiteraard niet bemoedigend. Rubberfondsen waren verdeeld en Deli Batavia Rubber, waarvan de jaarvergadering is gehouden, en het dividend van 9% is vast gesteld, was aan de zwakke kant, evenals HVA en certificaten Deli. Op de Scheepvaartmarkt wa ren Furness 5%% in herstel. De overige soorten waren goed prijs houdend Binnenlandse indus trieën vertoonden geen opmerke lijke verschillen. Aandelen Phi lips trokken verder aan. Bank aandelen weinig veranderd. Op de beleggingsmarkt heerste een zeer vaste stemming voor de Ne derlandse Staatsfondsen. De conversielening liep op tot 85 11/16 en de investeringscerti ficaten tot 88 3/8. Aan de spoorwegmannen kan een aantal ongelukken op afgeslo ten overwegen geweten worden, daar één fout op 150.000 bedie ningen wordt gemaakt, aldus spr. die zeide dat alles binnen het financiële bereik van de N.S. wordt gedaan om aan de bestaan de klachten tegemoet te komen. Het aanleggen van vrije krui singen is doorgaans financieel on mogelijk. Het aanbrengen van flikkerseinen en halve bomen op de bestaande 2200 onbewaakte overwegen zou aan exploitatie per jaar 30 millioen kosten. Op ge- electrificeerde baanvakken kost een flikkersein f27.000 en op an dere f 16.000. Desondanks zijn er op het ogen blik 50 installaties in uitvoering terwijl er reeds 64 gereed zijn. Het plaatsen van nog 63 seinen wordt noodzakelijk geacht. Met halve bomen worden proeven ge nomen te Heiloo, Dalfsen en Bar- neveld. Het plan bestaat om nog zes overwegen met deze bomen uit te rusten. Om de wereld te zien sloten zij zich bij de Marine aan en zij zien véél vanuit deze gemotoriseerde rickshaw, deze beide Amerikaanse matrozen. En ofschoon deze moderne uitgave niet zo romantisch is als de oorspronkelijke: je komt wat sneller vooruit met deze laatste vinding van de „Vespa"- scooterfabrieken in Genua. De Stichting tot Bevordering van het Technisch Hoger Onder wijs in de Noordelijke en Oostelijke provincies, waarin Gronin gen, Drente, Overijsel en Friesland samenwerken, zullen aan de regering een plan voorleggen, dat de stichting van een Techni sche Hogeschool in Twente zeer aantrekkelijk maakt. Volgens dit plan kan gebruik gemaakt worden van bestaande gebouwen en laboratoria, zodat er weinig voor behoeft te worden geïn vesteerd. Dit plan omvat drie leergangen, n.L chemie, electrici- teit (sterkstroom) en werktuigbouwkunde. De colleges zullen ge geven kunnen worden in de Hogere Textielschool te Enschede, de moderne laboratoria in Hengelo en het Vezelinstituut onder afdeling van Toegepast Natuurwetenschappelijk Onderzoek uit Delft te Enschede. Vrijdag heeft het Stichtingsbe stuur dit plan voorgelegd aan de Onderwijscommissie uit de Twee de Kamer en onderwijsdeskundi gen uit de Eerste Kamer. Niet al leen kon daarbij gewezen worden op de harde noodzaak van een vestiging van de tweede T. H. in Twente, maar evenzeer op de aantrekkelijke voorwaarden, dank zij het volledig meeleven van de grote industriëlen van Twente. Binnenkort komt de Lagere Textielschool gereed en komt er ruimte vrü in de Hogere Textiel school, die uitermate geschikt is voor het geven van colleges. Bo vendien zal een T.H. stimulerend werken op de Hogere Textiel school en is een nauwe samen werking met de Universiteit te Groningen zeer goed mogelijk in de vorm van colleges door Gro ningse hoogleraren in Twente te geven. Het hoogspanningslaboratorium van. de N.V. Hazemeyer staat ten dienste van de T.H., het pompen- laboratorium van Gebr. Stork en Co N.V„ de motorenproefstand (Advertentie) Dan rug, keel of borstje inwrijven met van de Heemaf, de laboratoria van Stork-Chemie en de N.V. Hollandse Signaalapparaten, en zoals gezegd het Vezelinstituut. De beperking in het aantal leer gangen van de Twentse T.H. laat volgens het plan de mogelijkheid open van de vestiging van een derde Techn. Hogeschool in Eind hoven o.a. voor de studie van electriciteit-zwakstroom en mijn bouw. Dat nog eens extra de nadruk wordt gelegd op de grote bete- SCHILDER GEDOOD NA VAL VAN ZES METER Vrijdagmorgen is in Maastricht de 40-jarige schilder J. J. E. H. die op een ladder bezig was met werkzaamheden aan de voorge vel van een school, van een hoog te van ongeveer zes meter op de betegelde speelplaats gevallen. Hij werd met zware hoofdwonden naar het ziekenhuis overgebracht en overleed enkele uren nadien. UIENIMPORT IN ENGELAND VERVROEGD Ook Nederlandse exporteurs zullen met ingang van 12 Novem ber 1951 uien naar Engeland kun nen uitvoeren, als gevolg van een besluit van de Engelse regering, waarbij de import van uien, die aanvankelijk pas van 1 December a.s. af zou kunnen geschieden, werd vervroegd. kenis, ja noodzakelijkheid van de vestiging in Noordoost Nederland, spreekt wel van zelf. Daarbij is het van zeer groot belang te wij zen op het belangrijke feit, dat zich tussen twee betekenisvolle industrie-centra (Twente en Gro ningen) inmiddels een industric- „rug" ontwikkelt welke voor de economische welvaart van ons land van de grootste betekenis moet worden geacht, waarbij nog valt op te merken, dat de indu strialisatie van het gebied tussen Groningen en Twente bereikt werd zonder de steun van kost bare researchinstituten. Zo staan thans de zaken er voor. Het is te hopen dat Rege- rng en Parlement een open oog en oor zullen hebben voor de enorme krachtsontplooiing van Noord-Oost Nederland, welke de belangrijke steun van een tech nische hogeschool niet kan ont beren. Temeer niet, omdat thans het gevaar dreigt, dat prominente figuren uit Twente ontrokken zullen worden aan de industrie door een benoeming tot hoogle raar aan de Technische Hoge school te Delft (Van onze weerkundige medewerker) Op het ogenblik zijn er op de weerkaart twee druk- systemen waar te nemen, beide zeer krachtig: een hoge druk boven Scandina vië en een lage boven de Atlantische Oceaan. Ons land bevindt zich onder in vloed van 'f Scandinavische hoog hetgeen de wind dan ook uit het Oosten zal doen blijven waaien. Tengevolge van een tijdelijke bewol- kingstoenaine zal echter 's nachts alleen op die plaat sen waar de hemel helder blijft nachtvorst kunnen op treden. Dat dit ook in de afgelopen dagen flink het geval was bleek wel uit de waarnemingen te Eelde waar Donderdagmorgen een temp. van 8 gr. aan de grond gemeld werd. Hoewel het Oceaanfront langzaam in onze richting komt mag toch verwacht worden dat het voorlopig nog wel droog zal blijven. Het vijftigjarig bestaan van het t.b.c.-sanatorium „Oranje Nassau's Oord" te Renkum is Vrijdag feestelijk herdacht in een speciaal daarvoor opge trokken tent. Het sanatorium is een geschenk van wijlen Koningin Emma en werd 26 October 1901 door Koningin Wilhelmina in gebruik gesteld. De voorzitter van de Raad van Commissarissen mr. R. J. M. L. van Zinnicq Bergmann leidde H. K. H. Prinses Wil helmina naar de feestzaal. Er zou veel te zeggen zijn, over het vierde te Partijcongres van de Katholieke^ Volkspartij. Wij zullen dit hier vandaag, na al wat we er elders van gezegd hebben, niet doen. Het is wel een merkwaardige ervaring te zien, hoe de socialis tische pers zich beijvert, de verschillen naar voren te brengen, die er natuurlijk in de katholieke partü zijn en die op de bijeenkomsten dus ook naar voren zijn gekomen. Ten bewijze, dat men zich in onze partij kan uitspreken. Niettemin was het congres als geheel een uiting van eensgezindheid. De inhoud van de congres-resoluties bewees dit. Ook bij ons: eenheid in verscheidenheid. Maar het „Vrüe Volk" c.s. zoeken op, wat de partij verdeelt, door het felste licht te laten vallen op de meningsverschil len. Om de indruk te wekken blijkbaar, dat het toch maar een zwak bouwseltje is, die K.V.P. Maar zó staat het niet, De meningsverschillen zijn er en worden niet verdoezeld. Dat is een element in de kracht van de partij. Dat houden w ij voor ogen! Een merkwaardige ervaring was er nóg. Dat te merkte een collega goed op. Toen wij het hadden over de Engelse verkiezingen, op een ogenblik, dat de uitslagen van de z.g. tweede ronde in de loop van Vrijdag binnen liepen. Als Churchill wint, d.w.z. een beetje beduidend wint, komt er oorlog, merkte een somber man op. Dat geloven wij niet. Want Churchill weet ook wel, dat de oorlog noch de overwinnaar noch de overwonnene voordeel brengt. De overwinnaar ook niet! En nu, wat heeft dit met het K.V.P.-congres te maken? Kijk, daar waren buitenlandse gasten. Duitsers en Fransen. Overwonnenen en winnaars dus. En als je nou hebt opgelet, hoe keurig de Duitser, de bur gemeester van Dusseldorf gekleed was, tot in de puntjes en je zag de woordvoerder van Frankrijk die er het zij overigens met alle respect gezegd! er maar sjoveltjes uitzag, dan zie je een klein beetje verschil. Duitsland komt er weer bovenop, Frankrijk zit, hoezeer behorend bij de overwin naars, er maar armpjes let wel, heer zetter, niet warmpjes bij Nu de verschillende organen van de K.V.P. bezig zijn met de behandeling en bestude ring van het nieuwe Kiesreglement, is ge bleken, dat er veel meer belangstelling bestaat voor het erkennen van verkiezing bij voorkeurstemmen dan tot nog toe was gedacht. Een min of meer onverwacht gevolg van het afschaffen van het HOPELIJK zult U 't ons niet kwalijk ne men als we vandaag ons venster alleen richten op Engeland om het licht te laten vallen op allerlei ge beurtenissen en aar digheden rondom de verkiezingen. •fc MEVR. ELIZABETH NOBLE mag dan 92 jaar zijn, ze was niet van plan zich beet te laten nemen. Met de andere bewoners uit het tehuis voor ouden van dagen bij Has tings zou ze in een auto naar het stem bureau gebracht wor den. Maar de wagen verscheen niet op tijd en mevrouw Noble werd ongeduldig. Ze wandelde (anderhal ve kilometer) naar 't stembureau, bracht haar stem uit en wan delde weer terug. «f» ENKELE KIEZERS in Kibwirth, in Lei cestershire, hadden voor de reis naar het stembureau een jan plezier gehuurd, ge schilderd in de partij- kleuren. De koetsier was gekleed volgens de mode van 1890 met cape en hoge hoed. IN WEST SOMERSET gingen enkele men sen te paard over de heuvels om zich naar het stembureau te be geven. Een groep ar riveerde zelfs in een boerenwagen getrok ken door een tractor. IN NEWQUAY, Corn wall, werd de politie gehaald omdat een stemlokaal, de voor zitter en de stembus „vermist" waren. Kie- zich, die 's mor gens vroeg aan het gebruikelijke stem bureau in de school arriveerden, vonden het gebouw verlaten. Het was al zeven uur geweest en er gebeur de niets. De politie verzamelde foto's en beschrijvingen van de vermiste voorzitter en alles was in rep en roer. Toen kwam iemand op de idee eens aan de achterin gang te gaan kijken. Daar stond het stem lokaal wijd open. maar geen kiezers. «f» CHURCHILL was Donderdagavond niet op het hoofdbureau van de Conservatie ven, waar de staf van de Tories gespannen de uitslagen volgden. Churchill was thuis gebleven maar hij sliep vast en zeker niet, want de uitsla gen werden namelijk per telex bij hem thuisgebracht. OCH, die arme com munisten. Het vorig jaar verspeelden ze ruim 140.000 voor de honderd candida- ten, die niet voldoen de stemmentotaal had den verworven om de waarborgsom terug te krijgen. Nu stelden de heren slechts tien candidaten en op het moment, dat we dit schrijven verloren ze ven ervan reeds hun waarborgsom. «f» OOK DE LIBERALEN kwamen er wat dat betreft niet zonder kleerscheuren af. En laat nu de voorzitter van deze partij een der ongelukkigen zijn geweest. Hij haalde in z'n district zo weinig stemmen, dat hij de waarborgsom ver speelde. bestaande verbod zou zijn, dat wellicht verkiezing door voorkeurstemmen ook mogplijk zou moeten zijn voor de gemeenteraad. In het midden latend, of men daar voor of tegen is, menen wij dat de gevolgen hiervan zeer goed moeten worden over wogen. Het kan in vele gemeenten zeer goed wer ken, in andere zou het middel misschien erger zijn dan de kwaal. Het is hier de plaats niet, om dat verder uit te werken, maar wel, om te zeggen: laat men in afdelingen en Kringen van de Partij ook deze zaak goed overwegen, om wanneer straks, in de Kringvergaderingen en daarna in de Partij raad, tot een besluit moet worden gekomen, dit een goed besluit zal zijn! De Engelse verkiezingen vestigen uit de aard der zaak de aandacht weer sterker dan ooit op de toestanden in Engeland voor ons in het bijzonder op die der Katholieken. Men weet, dat de katholieken te gering in aantal zijn, om een eigen partij te hebben. Maar de Katholieken in Engeland hebben ook nog nooit een eigen Universiteit kunnen stichten, enevenmin be staat er in Brittanje een katholiek dagblad! En dat terwijl er toch vier millioen katholieken in het Britse Koninkrijk wonen, (dus zonder Ierland)! Een deskundig spreker op een vergadering zei dezer dagen, dat, wanneer er sprake was van voorkeur in verschillende mogelijkheden, een eigen katho liek dagblad voorrang zou moeten hebben! Dat is een leerzaam feit voor ons. Wij hebben ook al vier millioen katholieken in Nederland, wij bezit ten 24 eigen katholieke dagbladen, plus een eigen Katholieke Universiteit en nog heel veel meer. Een reden om eensgezind te zijn, in elk opzicht, om al dit grote goed te versterken en te bevestigen, het grote goed van de pers, van de eigen gewestelijke pers, in het bijzonder! Nog iets kwam in verband met het katho- licisme in Engeland ter sprake. Hoe staat het met de bekeringen daar en hier? In Engeland bedraagt het getal gemiddeld per jaar 12.000. Dat is belangrijk. Maar in Nederland was dat 5800! Dat is, verhoudingsgewijs, belangrijk mèèr. Een reden om trots op te zijn, zonder ons daarop te verhovaardigen. En een reden, om naast het algemene missiewerk, het binnenlandse missie werk van harte te helpen en te steunen. Over deze arbeid van de Sint Willibrordusvereniging hoort men binnenkort meer. De conclusie, welke we in ons overzicht van de Engelse verkie zingen gistermorgen, na de resul taten van de nachtelijke telling in ruim 300 districten, trokken, nl. dat zeer waarschijnlijk de Conservatieven over een niet zeer ruime meerderheid zouden be schikken, is juist gebleken. Toen gisteravond 619 districten bekend waren, bleek dat de Conserva tieven 318 zetels in het nieuwe Lagerhuis bezetten en daar dus de volstrekte meerderheid zullen bezitten. Attlee heeft dan ook gisteravond reeds het ontslag van zijn kabinet aan de Koning aan geboden en deze heeft kort daar op Churchill mett de vorming van een nieuwe regering belast. Na tuurlijk is deze opdracht aan vaard. Daarmee is dan het belangrijke feit voltrokken, dat Engeland na een 6-jarig socialistisch bewind opnieuw Conservatief geregeerd zal worden onder leiding van de 76-jarige Winston Churchill, die in de oorlogsjaren door zijn krachtig beleid niet alleen aan zijn land, maar aan geheel de vrije wereld zulke onschatbare diensten heeft bewezen. Al is de meerderheid van de Conservatieven niet groot: na de 306 leden, waarmee Labour 20 maanden heeft geregeerd, zal Churchill van een aanmerkelijk sterkere positie kunnen spreken. Bovendien zal het Conservatieve kabinet gewoonlijk ook kunnen steunen op de nog 5 man sterke liberale fractie, terwijl de socia listen meestal de liberalen in de oppositie zagen. We geloven dan ook dat het kabinet-Churchill het straks ge makkelijker zal hebben dan het kabinet-Attlee, al zal deze kleine meerderheid wel beneden de Conservatieve verwachtingen zijn gebleven. Wel moet geconstateerd wor den, dat de socialisten over een krachtig en betrouwbaar kiezers corps beschikken en zich aller minst verslagen behoeven te voe len. De stemmenwinst van de Conservatieven bedraagt niet meer dan 2 pet. en vooral het feit dat Labour zich ook op het platteland zo krachtig heeft we ten te handhaven, zal de bittere pil van de nederlaag belangrijk vergulden. Churchill vindt in het nieuwe Lagerhuis dan ook een sterke oppositie tegenover zich, die, wat haar aanhang in het land betreft, voor de Conservatieven weinig behoeft onder te doen. Van een overweldigend opzeg gen van het vertrouwen in het Labourbewind door de Engelse kiezers kan dan ook zeker niet gesproken worden. Dit feit zal voor Churchill zeker een reden zijn om met gematigdheid te re geren en hem dn elk geval niet veroorloven, tot een afbraak over te gaan van de vele sociale en economische maatregelen door Labour na de oorlog getroffen. De nieuwe koers, welke Chur chill zal moeten inslaan, zal veel stuurmanskunst van hem ver eisen. De taak, welke de 76- jarige dan ook gisteravond op zijn schouders genomen heeft, behoeft niemand hem te benijden. Wat de buitenlandse politiek betreft, staat Engeland voor grote moeilijkheden en zorgen. Het is niet te verwachten dat het Oosters nationalisme, waardoor het Engelse imperium op zoveel vitale punten wordt bedreigd, met een Conservatieve regering meer consideratie zal hebben, dan met een socialistische. Ook de financiële en economische zorgen van Engeland zijn buitengewoon groot. Bij de bestrijding daarvan, waarvoor grote offers, van het Engelse volk nodg zijn, heeft Attlee steeds kunnen rekenen op de loyale medewerking van de grote vakverenigingen, waardoor Engeland voor grote conflicten bleef bespaard en vaak radicaler kon saneren dan de continentale landen. We zullen moeten af wachten of ook de Conservatie ven op deze loyale medewerking kunnen rekenen. De Times wees gisteren nog op het verontrustende feit, dat de kosten van het levensonder houd nog steeds stijgen en een hoogte bereiken, welke een stij ging van de inkomsten uit de productie te boven gaat. Verla ging van het consumptiepeil, al dus de Times, zal niet te voor komen zijn. Trouwens: de nu afgetreden socialistische minister van Finan ciën Gaitskill, heeft daarop ook reeds gewezen. De felle opposant daartegen was de rebellen-leider Aneurin Bevan. En nu is het opvallend, dat hij en zijn mede rebellen de naam is afkomstig van Attlee zich bij de jongste verkiezingen het beste hebben gehouden. Geen socialistische candidaat bleek zo populair te zijn bij zijn kiezers als Bevan, Wilson en de andere leiders van de oppositie aan de linkervleugel. Deze ervaring zal de animo van deze groep om tegenover Chur chill een felle oppositie te voe ren, zeker niet verminderen: eer het tegendeel. Verwacht kan zelfs worden, dat vele socialisltische afgevaardigden, die tot nu toe uit solidariteit met de regering zich niet wilden scharen achter Bevan c.s., daartegen thans min der principiële bezwaren zullen hebben. Nog meer geldt dit alles voor de vakbeweging, die een rege- ring-Churchill zeker niet meer zal ontzien, dan een regering- Attlee. Hier liggen dan ook voor .de nieuwe Conservatieve regering heel wat voetangels en klemmen. Met spanning zal heel West- Europa toezien hoe de nieuwe regering deze moeilijkheden zal weten te omzeilen. Overigens is het voor de socia listen wel een tegenslag, dat door de val van de Labour- regering de invloed van het so cialisme op de nieuwe vormen van de Europese eenwording practisch uitgeschakeld is. In Amerika, Duitsland, Frankrijk, België en Italië zijn de socialisteij niet in de regering vertegen woordigd en met name de onbe rekenbare opposant dr. Schuma cher, leider van de Duitse socia listen, zal zich nu nog meer dan te voren verzetten tegen een Europese integratie. Met al die problemen zullen wij op deze plaats nog dikwijls worden ge confronteerd. (Advertentie) REDBAND POGING TOT LICHTEN VAN „HEINZ OTTO" TERSCHELLING. In de ha ven van Terschelling is een twee tal zware Duitse lichters gearri- veerd. Deze zullen trachten de Duitse coaster „Heinz Otto die dit voorjaar in de Terschellinger gronden verging, te lichten. De „Heinz Otto" was geladen met piekijzer. Of het zal gelukken het schip dat stellig al ten dele m het zand zal vastzitten te lichten, wordt door deskundigen sterk be twijfeld. INWERKINGTREDING NIEUWE KIESWET 's-GRAVENHAGE. Bij Kon. Besluit is bepaald dat de nieuwe kieswet in werking zal treden op 1 November a^. Alwaki New York-Buenos Aires 27 Rio de Janeiro verw.; Ampenan Surabaja-New York vertr. 26 Tj. Priok-Singapore; Amsteldiep 26 te R'dam v. Balti more; Bali Makassar-New York 27 Djibouti verw.; Blijdendijk R'dam-New York 26 te Antwer pen: Callisto 26 v. Swansea- Quebec; Cistula (T) 4 Nov. te R'dam verw.; Delfshaven Bahia- Blanca-Casablanca p. 25 St. Pauls Rock; Drente 26 rede Bi- tung; Friesland R'dam-Balikpa- pan 26 v. Tj. Priok-Semarang; Gaasterkerk vertr. 26 v. Beira- A'dam; Klipfontein Beira-A'dam p. 26 Ouessant-Southampton; Limburg 26 v. Padang-Thilatjap; Oranje A'dam-Tj. Priok 26 te Southampton; Rempang A'dam- Balikpapan p. 26 Gibraltar-Ge- nua; Ridderkerk A'dam-O. Afrika p. 26 Finesterre-Marseille; Scherpenrecht (T) Montreal-Si- don p. 26 kp. St. Vincent; Sibajak R'dam-Tj. Priok 26 140 m. O Massawa; Singkep A'dam-Sura- baja 27 Safaja verw.; Tjipanas Singapore-Rio de Janeiro 26 te Buenos Aires; Volendam R'dam- Halifax p. 26 Scillys; Wieldrecht (T) 27 v. Auckland te Napier verw.; Willem Ruys Tj. Priok- R'dam p. 25 Ceylon; Groote Beer Tj. Priok-A'dam p. 25 Kreta.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1951 | | pagina 3